Yüz Estetiği

Yüz estetiği

Yüz estetiği nedir?

Estetik kelimesi insanlarda sıklıkla burun, yüz germe ve göğüs büyütme ameliyatlarını akla getirir. Aslında bunların dışında çok fazla alan ile ilgilenmekte ve tedavi etmektedir. Bazen de tedavi etmenin yanında koruyucu işlemler de vardır. Özellikle yüz estetiği konusu çok geniş ve derin bir konudur. Mutlaka cerrahi ve cerrahi olmayan işlemler şeklinde sınıflandırılmalıdır.

Hastamız bazen 7 yaşında bir kepçe kulak hastası, bazen 75 yaşında bir yüz germe hastası olabilir. Bazen de insanlar aslında normal bir yüze sahipken hayatlarında ters giden sorunları yüzlerinde ki bir problemden kaynaklandığını düşünerek aslında olmayan sorunlarının düzeltilmesini talep edebilirler. Tüm detaylarıyla hastanın değerlendirilmesi uygun cerrahi veya cerrahi olamayan işlemin seçilmesine yardımcı olur. Bazen de hiçbir şey yapmamak en doğru yaklaşım olacaktır.

Yüz estetiği işlemlerinde de amaç hastanın doğal görünümünü korumak, yüz oranlarını bozmamak olmalıdır.

yüz estetiği fiyatları

Alın bölgesini ilgilendiren girişimler

Yüz estetiği konusunun pek ön plana çıkmayan ancak oldukça önemli olan bir bölgesidir. Alında saç çizgisinin yeri, alnın genişliği, alnın göz ve buruna göre önde veya geride oluşu, alnın bombeliği, alın cildinin durumu, kırışıklıkların varlığı hepsi ayrı ayrı konulardır ve her biri için özel uygulamalar tanımlanmıştır.

Saç ekimi ile alın çizgisi öne alınarak daha genç bir alın görünümü sağlanır. Özellikle erkeklerde tercih edilecek bir yüz gençleştirme seçeneğidir.

alın çizgisi dolgusu

Alın botoks uygulaması; alında ki kırışıklıkları azalttığı gibi daha gergin bir alın görünümü verecektir. Alın çizgilerine dolgu yapılması kırışıklıkları azaltır. Derin alın dolgusu ile de özellikle kadınlarda daha bombe bir alın çekiciliği artıracaktır. Alın cildinde iyileşme sağlamak için de yine cihazlardan ve gençlik aşılarından yararlanılır.

Şakak bölgesinin hacim sorunu olmaması da yüzün dinamiklerini olumlu etkiler. Şakak dolgusu işlemi ile şakak çöküklüğü sorunları da ameliyatsız bir şekilde çözülebilmektedir.

Göz çevresi operasyonları ve işlemleri

Göz kapakları ve cildi, kaz ayaklarında ki kırışıklıklar kadar; kaşlar, göz altı çukurunun durumu da yüz estetiği konusunun en önemli parametrelerindendir. Bir plastik cerrah ile yapacağınız ön görüşme ile;

  • Göz kapaklarınızda ki cilt ile ilgili sorunlar,
  • Göz çevresinde ki kırışıklıklar,
  • Alt göz kapağında ki gevşeklikler, torbalanmalar,
  • Göz altı hacim sorunları,
  • Kaşınızın duruşu ve göz kapağınız ile ilişkisi hakkında detaylı bilgiler alabilir ve sonrasında hangi işlemlerle sorunlarınızın çözülebileceğini öğrenebilirsiniz.
göz altı çukuru

Göz kapağı sorunları ile ilgili hastanın yaşı ve cildinin durumu oldukça önemlidir. Daha önce herhangi bir işlem yaptırıp yaptırmadığı, uygulanacak işlemler hakkında bilgisinin olup olmaması da dikkate alınır. Yüz estetiği uygulamaları arasında en fazla tercih edilen ve uygulanan işlem göz çevresi botoksu yani kaz ayağı botoksudur. Göz çevresi kırışıklıklarına dolgu uygulaması da bu bölgede ki sorunların çözümünde tercih edilebilir. Kaşların ve göz kapağı cildinin durumuna göre ameliyat ihtiyacından bahsedilir.

Plexr ve göz altı ışık dolgusu ise uygun hastalarda oldukça tatmin edici sonuçlar verir.

Burun ile ilgili müdahaleler

Yüzümüzün merkezinde ifadeyi etkileyen, fonksiyonel olarak nefes alma işlevini sağlayan önemli bir organdır. Rinoplasti ameliyatları en sık gerçekleştirilen yüz estetiği ameliyatıdır. Kişinin ifadesini olumlu etkiler ve yüzü gençleştirir böylece yüzde ki kaba görünümü ortadan kaldırır. Önemli olan doğal, aşırı kalkık olmayan, yüz oranlarına uygun bir sonuçtur. Burnu ilgilendiren ameliyatlar;

  • Estetik burun ameliyatı ile burun şekline, açılarına, yüz ile olan ilişkilerini düzeltmeye yönelik müdahaleler gerçekleştirilir.
burun estetiği fiyatları
  • Burun eğriliği ameliyatı septoplasti olarak da bilinir ve solunum problemi olan hastalar için gerçekleştirilen ameliyattır. Hem burnun şeklini hem de nefes alma sorununu aynı anda düzeltme ameliyatına da septorinoplasti ameliyatı denir.
  • Travmatik durumlar sonrası meydana gelen sorunların düzeltilmesi için kırık burun estetiği müdahaleleri,
  • Ameliyatsız burun estetiği işlemleri de insanların özellikle merak ettiği uygulamalardır.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Boyun germe

Yanak estetiği uygulamaları

Yanak bölgesi; zigomatik kemik (Elmacık kemiği) ve çene kemiği arasında ki bölgedir. Hacmi ve yumuşak dokuların yeri, çevre anatomik yapılar ile olan ilişkisi yüz estetiğinin konularıdır.

Yanak hacmini azaltan bişektomi ameliyatı veya Hollywood yanağı denilen işlem son yılların trend estetik ameliyatıdır. Bu müdahaleyi neden yapmadığımı diğer gerçekleştirmediğim müdahaleler sayfasında yazdım. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/neden-yapmiyorum/ sayfasından detaylarıyla inceleyiniz. Yanak hacmi yeterli olduğunda yüzü dinamik ve sağlıklı gösterir. Hacim azaldıkça ve aşağı yer değiştirdikçe tam tersi etki ortaya çıkar.

yanak dolgusu

Bu nedenle yanak hacmini artıran veya yerine iade eden işlemler hakkında doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Bizim internet sitemizden de yanak dolgusu, elmacık kemiği dolgusu, göz altı ışık dolgusu ve yüz germe ameliyatı sayfalarını ziyaret etmenizi öneririm.

Kulak estetiği ameliyatları

Yüzümüzün yanlarda sınırlarını oluşturan kulakların kafa ile ve kendi içinde açıları çok önemlidir. Bu açıların dar olması bir sorun yaratmazken geniş olması yüz estetiğinin alanına girer. Kepçe kulak denilen bu sorunun tedavisi de cerrahidir. 5 yaşına kadar kulaklar gelişimini tamamlar. Bu sayede okul çağına gelmeden önce gerçekleştirilebilecek tek estetik ameliyattır. Çocuğun psikolojik sorunlarına engel olmak için okul öncesi kepçe kulak ameliyatı planlanmaktadır. 

Hakkındaki Videoyu Oynat kepçe kulak problemi

Ailenin farkına varamadığı durumlar da elbette olur. İlerleyen yaşlarda dahi kulak kepçesi ameliyatları gerçekleştirilir. Bir çok insan için tahmin edildiğinden fazla sosyal ve psikolojik sorun yaratma potansiyeli vardır.

Ağız çevresi ve dudakları ilgilendiren operasyonlar ve işlemler

Ağız çevresi yüzün göz gibi en hareketli ve istirahati olmayan bir alanıdır. Cildin durumu, çevresindeki katlantı ve kırışıklıklarının durumu, yanakların aşağı hareketlerinden kaynaklı yığılmalar belirgin sorunlar olarak görülür. Hastanın bu problemlerden ne kadar rahatsız olduğu, ne kadarının farkında olduğu ve beklentileri çok önemlidir.

Dudaklar; gözler ve burun kadar güzellik ve sağlıklı görünüm açısından önemlidir. Dudakların dolgunluğu, hatlarının düzgünlüğü, köşelerinin duruşu ve rengi dışında; burun, yanaklar ve çene ile ilişkisi de yüzün ifadesini etkiler. Dudak dolgusundan, lip lift ameliyatına, marionette dolgusundan barkod çizgilerine, plexr uygulamasından dudak botoksuna kadar sorunlara öre çok sayıda estetik işlem ile dudaklara müdahale edilmektedir.

dudak botoksu uygulaması

Çene estetiği uygulamaları

Yüzümüzün alt sınırını oluşturan alt çene kemiğinin yanaklarla, boyunla olan ilişkisine ilaveten; büyüklüğü, küçüklüğü, önde veya geride duruşları da yüz estetiğini ilgilendirir. Son zamanlar da Jawline olarak ün kazanmış çene kemik hattını tanımlayan kelime; sanki bir uygulamaymış gibi lanse edilmiştir. Çene hattının belirginleştirilmesi işlemlerinin tamamı anlamı kazandırılmıştır. 

çene dolgusu

Halbuki jawline zaten bu çene kemiğinin hattını tanımlar. Bu hattı belirginleştirmek için; çene dolgusu uygulamaları, bazen çene kemiği ameliyatları (Alt çene kemiğine yapılacak cerrahi işlemler) ve çene implantları kullanılır. Çene botoksu ile de çene kasının belirginliğinin azaltılması mümkündür.

Boyun estetiği uygulamaları

Yüz güzelliğini destekleyen bölgelerin başında gelir. Boyun cildinin durumu, boyunda ki yatay çizgiler gibi boynun uzunluğu, kalınlığı gibi sorunları da vardır. Boyun cildine yönelik gençlik aşıları, hatların düzgünlüğü için boyun botoksu, cildin gevşekliği için de boyun germe gibi müdahalelerden bahsetmek gerekir.

Ameliyatsız Yüz Estetiği Yöntemleri

Cerrahi olmayan işlemlerde;

 • Dolgu ve botox‘tan lazerlere,
 • Kimyasal peeling’den Plexr’a,
 • Enerji bazlı çalışan cihazlardan eriyebilen yüz askı iplerine,
 • Işık ile çalışan cihazlardan gençlik aşısına kadar soruna göre değişen seçenekler söz konusudur.

O nedenle yüz estetiği denilince tek bir konuyu değil birçok konuyu konuşmak, öncelikle sorunları tespit edip; hastanın beklentilerini değerlendirip, sonuç hakkında hastayı bilgilendirdikten sonra uygulanacak işlemi seçmek gerekmektedir.

Yüz estetiği Fiyatları

Estetik işlem ve uygulamalar arasında yüze yapılan müdahaleler çoğunluktadır. Dolgu botokstan ameliyatlara kadar çok sayıda işlem ve cihazlarla gerçekleştirilen uygulamaları kapsar. Bu nedenle yüz estetiği fiyatlarında kişisel farklılıklar olur. Öncelikle bir plastik cerrah ile görüşmeli ve sorununuzun tespiti ardından uygulanacak işlem hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah