Yüz Estetiği

Yüz estetiği

Yüz estetiği nedir?

Estetik kelimesi insanlarda sıklıkla burun, yüz germe ve göğüs büyütme ameliyatlarını akla getirir. Aslında bunların dışında çok fazla alan ile ilgilenmekte ve tedavi etmektedir. Bazen de tedavi etmenin yanında koruyucu işlemler de vardır. Özellikle yüz estetiği konusu çok geniş ve derin bir konudur. Mutlaka cerrahi ve cerrahi olmayan işlemler şeklinde sınıflandırılmalıdır.

Hastamız bazen 7 yaşında bir kepçe kulak hastası, bazen 75 yaşında bir yüz germe hastası olabilir. Bazen de insanlar aslında normal bir yüze sahipken hayatlarında ters giden sorunları yüzlerinde ki bir problemden kaynaklandığını düşünerek aslında olmayan sorunlarının düzeltilmesini talep edebilirler. Tüm detaylarıyla hastanın değerlendirilmesi uygun cerrahi veya cerrahi olamayan işlemin seçilmesine yardımcı olur. Bazen de hiçbir şey yapmamak en doğru yaklaşım olacaktır.

Yüz estetiği işlemlerinde de amaç hastanın doğal görünümünü korumak, yüz oranlarını bozmamak olmalıdır.

yüz estetiği fiyatları
 • Alın bölgesini ilgilendiren estetik girişimler

Yüz estetiği konusunun pek ön plana çıkmayan ancak oldukça önemli olan bir bölgesidir. Alında saç çizgisinin yeri, alnın genişliği, alnın göz ve buruna göre önde veya geride oluşu, alnın bombeliği, alın cildinin durumu, kırışıklıkların varlığı hepsi ayrı ayrı konulardır ve her biri için özel estetik uygulamalar tanımlanmıştır.

Saç ekimi ile alın çizgisi öne alınarak daha genç bir alın görünümü sağlanır. Özellikle erkeklerde tercih edilecek bir yüz gençleştirme seçeneğidir. Alın botoks uygulaması; alında ki kırışıklıkları azalttığı gibi daha gergin bir alın görünümü verecektir. Alın çizgilerine dolgu yapılması kırışıklıkları azaltır. Derin alın dolgusu ile de özellikle kadınlarda daha bombe bir alın çekiciliği artıracaktır. Alın cildinde iyileşme sağlamak için de yine cihazlardan ve gençlik aşılarından yararlanılır.

 • Göz çevresi estetik operasyonları ve işlemleri

Göz kapakları ve cildi, kaz ayaklarında ki kırışıklıklar kadar; kaşlar, göz altı çukurunun durumu da yüz estetiği konusunun en önemli parametrelerindendir. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kepçe kulak

 

 • Burun estetiği operasyonları

Yüzümüzün merkezinde ifadeyi etkileyen, fonksiyonel olarak nefes alma işlevini sağlayan önemli bir organdır. Burun estetiği ameliyatları en sık gerçekleştirilen yüz estetiği ameliyatıdır.

 • Yanak estetiği uygulamaları

Yanak bölgesi; zigomatik kemik (Elmacık kemiği) ve çene kemiği arasında ki bölgedir. Hacmi ve yumuşak dokuların yeri, estetik yapılar ile olan ilişkisi yüz estetiğinin konularıdır.

 • Kulak estetiği ameliyatları

Yüzümüzün yanlarda sınırlarını oluşturan kulakların kafa ile ve kendi içinde açıları çok önemlidir. Bu açıların dar olması bir sorun yaratmazken geniş olması yüz estetiğinin alanına girer. Kepçe kulak denilen bu sorunun tedavisi de cerrahidir.

 • Ağız çevresi estetik sorunları

Ağız çevresi yüzün göz gibi en hareketli ve istirahati olmayan bir alanıdır. Cildin durumu, çevresindeki katlantı ve kırışıklıklarının durumu, yanakların aşağı hareketlerinden kaynaklı yığılmalar estetik sorunlardır.

 • Dudak estetiğini ilgilendiren operasyonlar ve işlemler

Dudaklar gözler ve burun kadar estetik açıdan önemlidir. Dudakların dolgunluğu, hatlarının düzgünlüğü, köşelerinin duruşu ve rengi dışında; burun, yanaklar ve çene ile ilişkisi de yüzün estetik ifadesini etkiler.

 • Çene estetiği uygulamaları

Yüzümüzün alt sınırını oluşturan alt çene kemiğinin yanaklarla, boyunla olan ilişkisine ilaveten; büyüklüğü, küçüklüğü, önde veya geride duruşları da yüz estetiğini ilgilendirir.

 • Boyun estetiği uygulamaları

Yüz güzelliğini destekleyen bölgelerin başında gelir. Boyun cildinin durumu, boyunda ki yatay çizgiler gibi boynun uzunluğu, kalınlığı gibi sorunları da vardır.

Ameliyatsız Yüz Estetiği Yöntemleri

Cerrahi olmayan işlemlerde;

 • Dolgu ve botox‘tan lazerlere,
 • Kimyasal peeling’den Plexr’a,
 • Enerji bazlı çalışan cihazlardan eriyebilen askı iplerine,
 • Işık ile çalışan cihazlardan gençlik aşısına kadar soruna göre değişen seçenekler söz konusudur.

O nedenle yüz estetiği denilince tek bir konuyu değil birçok konuyu konuşmak, öncelikle sorunları tespit edip; hastanın beklentilerini değerlendirip, sonuç hakkında hastayı bilgilendirdikten sonra uygulanacak işlemi seçmek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61