Ameliyatsız EstetikBurun Estetiği

Ameliyatsız burun estetiği

Ameliyatsız burun estetiği nedir?

Ameliyatsız burun estetiği denilince botoks ve dolgu ile burun da elde edilecek sonuçlar gündeme geliyor. Her ikisi de ameliyatsız uygulamalardır ve burunda farklı sorunlar için kullanılırlar. Bazı hastalarda tek başlarına işe yararlarken genellikle birlikte kullanımları daha iyi sonuç vermektedir.

Hakkındaki Videoyu Oynat burun dolgusu yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir

Burun botoksu ve burun dolgusu her hastaya uygulanamaz.

Burada hasta seçimi plastik cerrahınızın önerileri doğrultusunda olmalıdır.

Burun dolgusunu burun ameliyatı yapabilen doktorlar gerçekleştirmelidir. 
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

Ameliyatsız burun estetiği için tanımlanmış işlemler

Gün geçtikçe artan ameliyatsız estetik işlem talepleri arasına ilk giren uygulamalardan biri olan ameliyatsız burun estetiği işlemi anatomi bilgisi, tecrübe ve özel bir uzmanlık gerektirir.

Çok fazla kan damarı, sinir ve farklı bir çok yapıdan oluşan burun aynı zamanda estetik ve aynı zamanda da fonksiyonel bir organdır. Cilt altına yapılacak dolgu enjeksiyonları damarlara, burun hareketlerine yapılacak botoks enjeksiyonları da farklı kas gruplarına etki ederek iyi olması ve sorunların azaltılması için iyi niyetle gerçekleştirilen bir işlemin ciddi estetik bir soruna dönme ihtimali göz önüne alınmalıdır. 

Videoyu Oynat

Ameliyatsız burun estetiği için botoks uygulaması aşağıda ki durumlarda işe yarar;

  • Burun ucu özellikle konuşurken aşağı doğru hareket edenler,
  • Burun kanatları gülerken genişleyenler

Bu durumlar da burun botoksu bu hareketleri yaptıran birçok insanda çalışmayan kasların gevşemesini sağlar ve burun ucunun aşağı çekilmesini durdurur ve burun ucu yukarı doğru pozisyon alır. Aynı etki kanatları genişleten kasların hareketinin azaltılmasıyla da kanatlar daha sabit ve genişlemeden durarak burnun duruş ve şeklinde istenmeyen hareketlerin azalmasını sağlamış olur.

Videoyu Oynat

Ameliyatsız burun estetiğinde dolgu aşağıda ki durumlarda işe yarar;

  • Burun alın birleşim yerinin çöküklüğü,
  • Burun ucunun yükseltilmesi gereken durumlar (Burun ameliyatı olmayı düşünenler için yeniden gözden geçirilmelidir),
  • Burun tabanının desteklenmesi gereken durumlar,
  • Burun sırtında ki düzensizlikler,

Burun dolgusu işleminde amaç dışarıdan bakıldığında daha düzgün hatların oluşturulması ve genellikle burun kemerinin gizlenmesidir. Burun dolgusunun handikapı her hastaya uygulanamamasıdır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası burun dolgusu

Daha önce ameliyat olmuş ve burun sırtında düzensizlik ve hacim sorunu olan ama ameliyat olmak istemeyen kişiler için burun dolgusu faydalı bir seçenek olabilir.

Dolguların kalıcılık süreleri de 9-18 aydır. Ameliyatlı bölgelere uygulanması kalıcılığını artırır yani daha yavaş erirler. Ayrıca burnunuzda botoks ve dolgu olması burun ameliyatına engeldir. Bu ilaçların etkileri geçtikten sonra rinoplasti  planlanmalıdır. Ancak her iki durumunda kendi içinde eksileri ve artıları vardır. Bu sebeple sizin bu uygulamalar için uygun olup olmadığınızı ancak bir plastik cerrah değerlendirmeli ve sizinle birlikte karar verilmelidir. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kemerli Burun Nasıl Düzelir?

Burun dolgusu aşağıda ki durumlarda yapılmasa iyi olur;

  • Burun cildi kalın olanlarda burunun daha büyük görünüm almasına neden olabilir,
  • Burun alın bileşkesinde çukur olmayan ve kemeri olanlar,
  • Burnu yüzüne göre uzun olanlar,
  • Burnu yüzüne göre büyük olanlar gibi daha birçok neden sayılabilir.

Doktorunuz size burun estetiği ameliyatının sizin için daha doğru olacağını, burun dolgusu veya burun botoksu için uygun olmadığınızı söyleyebilir.

 • Ameliyatsız burun estetiği işlemleri nasıl yapılır?

Burun botoksu veya burun dolgusu veya her ikisi de birden aynı gün uygulanabilir. Klinik ortamında sadece uyuşturucu kremlerle nadiren buz ile de uygulanabilen bir işlemdir. Hangi işlem yapılırsa yapılsın mutlaka 2 hafta sonra kontrole gelmeniz ve gerekiyorsa ek dozlar yapılması iyi olur.

 • Burun dolgusu ve burun botoksu fiyatları neye göre belirlenir?

Burun dolgusu yapılmaya karar verilirse de burun dolgusu fiyatı doktorunuzun tecrübesine, kullanılacak dolgu miktarına göre değişir. Ama %90 hastada 1 ml dolgu burun dolgusu için yeterli miktardır. Burun botoksu ücreti de kullanılacak botoks ünitesi miktarına ve doktorunuzun tecrübesine göre farklılık gösterebilir.

 • İple burun estetiği nasıl yapılır?

Eriyen veya nadiren de erimeyen iple burun estetiği uygulamaları tanımlanmış olsa da bir çok plastik cerrahın UYGULAMADIĞI ve ÖNERMEDİĞİ bir uygulamadır. Bu iplerde ki kılçıklar kıkırdaklarınıza zarar verebilir ve istenmeyen sorunlara neden olabilir. İple burun estetiği kesinlikle uzak durmanız gereken bir işlemdir.

 • Ameliyatsız burun estetiği işlemleri kalıcı mıdır?

Ameliyatsız burun estetiği kalıcı değildir. Hem botoks (4-6 ay) hem de dolgu (9-18 ay) uygulamaları belirli bir süre etki gösterirler ve vücuda bir zarar vermeden atılırlar.

Ameliyatsız burun estetiği fiyatları

Ameliyatsız işlemler klinik ortamında gerçekleştirilirler. Botoks ve dolgu ücretleri ameliyatsız burun estetiği fiyatlarını belirleyen faktörlerdir. Kliniğimizi arayarak randevu almanızı, önce bu uygulamalar için uygun olup olmadığınızı öğrenmenizi öneririz. Ameliyatsız burun estetiği fiyatları konusunda da telefonda bilgi alabilirsiniz.

Uygulamalar basit enjeksiyonlar olsa da tecrübe ve deneyim gerektiren ileri düzey dolgu ve botox işlemleri olduğu unutulmamalıdır. Uygulama öncesinde lokal anestezik etkili kremlerin sürülmesi işlemin konforunu artıracaktır. Sonrasında nadiren morluk, şişlik gibi geçici süreçler yaşayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah