Botoks

Botoks Ankara

Botoks Nedir?

Zamanın etkilerini azaltmaya ve silmeye yönelik uygulamaların, pratik ve tercih edilen işlemi Botoks, kırışıklıkların görünümünü azaltıyor. Kimi bölgelerde tamamen yok edilen çizgi ve kırışıklıklar, ameliyatsız estetik uygulamalar dahilindedir. Yüzün birçok bölgesindeki kırışık ve çizgilenmelerin giderilmesinde ameliyatsız çözümdür.

Doğal Botoks

Ameliyatsız estetik işlemler arasında en popüler ve sık uygulanan işlem olan botox uygulamasının nasıl ve ne dozda gerçekleştirildiği çok önemlidir.

Bu ilaç 20 yılı aşkın bir süredir kas kasılmalarına karşı rahatlatma sağlamak amacıyla tıbbi olarak kullanılmakta ve enjekte edildiği kasları geçici olarak gevşetmektedir. Yüzümüzün mimiklerini ve hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üstlerinde ki deriye bağlıdırlar. Yıllar süren, sık mimik kullanımı sonucu, kasların bu aşırı kasılmaları gözle görülür çizgiler ve kırışıklara neden olurlar. Deriye bağlı yüzeysel kasları gevşeterek, kırışıkları rahatlatmak ve yumuşatmak mümkündür. Kasların doğal botoks uygulaması ile gevşetilmesi sayesinde daha fazla hareket ve kırışıklık oluşması engellenmiş olur. Sonuç olarak elde edilen görüntü; daha canlı, düzgün, daha huzurlu ve daha genç bir görünümdür.

Amerika Birleşik Devletlerinde FDA bu ilacın kırışıklıklar için kullanımını onaylamıştır. En çok tedavi edilen bölgeler arasında alın, göz çevresi ve kaşların arasını sayabiliriz. Botox enjeksiyonları ile göz kenarlarında ki kırışıklar yumuşatılır, kaşların arasında ki çatınma çizgisi azaltılabilir ve alında ki kırışıklar daha az belirgin bir düzeye indirilebilir. Önemli olan sonucun doğal olmasıdır.

Doğal botox enjeksiyonu; doza bağlı bir sonuçtur ve size yapılan işlem çevrenizden olumsuz tepkiler almanıza neden olmamalıdır.

Alında ve kaşlarda kırışıklara neden olan mimikler engellenecektir, fakat yüzün diğer kasları Botox enjeksiyonlarından etkilenmezler. Yani botoks sadece enjeksiyon yapılan noktalarda ki kasları etkiler. Sulandırılmış ilacın çok küçük bir miktarı tedavi edilen yörede ki kaslara enjekte edilir. Enjeksiyon sonrasında uygulama bölgelerine baskı veya masaj yapılmaması, kasların kullanılması etkinin çabuk başlamasını sağlar. Sonuçların 3 ile 6 ay arasında bir süre için kalıcı olduğu söylenebilir. Genellikle, Botox enjeksiyonları sonucu yüz kasları fazla hareket etmemek konusunda adeta eğitilirler. Zaman içerisinde, çizgileri rahatlatmak için daha az Botox kullanmak mümkün olabilmektedir.

Botoks enjeksiyon sıklığı 4,5-6 ayda bir şeklinde olmalıdır. Botox enjeksiyonlarının etkileri kalıcı olmadığı için önemli yan etkileri yok denecek kadar azdır. Enjeksiyon yapılan noktalarda nadiren morarma ve kırmızılık görülebilir. Baş ağrısı da sözü edilen bir yan etkidir. Botox, göz kapağına yakın bir noktaya doğru kayarsa, üst göz kapağının geçici olarak aşağıya sarkması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Ancak bu çok nadir olarak görülen bir yan etkidir.

Botoks ve Dysport arasındaki farklar

Botox ve Dysport gelişmiş toplumlarda oldukça popüler kırışıklık karşıtı tedavilerdendir. Ülkemizde piyasada bulunan C.Botulinum preparatlarıdır ve ikisi de Tip A toksindir. Botox (Onabotulinum toxin A), Dysport (Abobotulinumö toxin A) içeriğine sahiptirler. İkisi de kasların gevşemesi üzerine etkilidirler. Dünyada değişik isimlerde çok sayıda Tip A toksin vardır.

Tip B toksinler daha çok nörolojik problemlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

İlacın özellikleriBotoksDysport
Onay durumuFDA (gıda ve ilaç kalitesini inceleyen bir ABD şirketi) ve NIBSC (İngiltere Devlet Ajansı) tarafından onaylıdırSadece NIBSC tarafından onaylıdır
Kullanım amacıİkisi de kozmetik işlemlerde kırışıklıkların azaltılması için kullanılırlar 
Birincil sonuç4-7 gün1-4 gün
Maksimum etki10-14 gün10-14 gün
Etkinlik çapıSadece enjeksiyon bölgesiSadece enjeksiyon bölgesini değil, bitişik bölgeleri de etkiler
Etki süresi4-6 ay4-6 ay
Raf ömrü2 yıl2 yıl
Emniyetgüvenligüvenli
KontrendikasyonlarGebelik, emzirme, myastenia gravis, onkoloji, kan pıhtılaşma sorunları, 
Yan etkileriDöküntü, kaşıntı, baş dönmesi, bulantı, artan yorgunluk, ishal, şişme, enjeksiyon bölgesinde uyuşma 
MenşeiABDFransa
Botox Ünitesi100 ünite500 ünite
Taşınma koşullarıSoğuk zincir2-8 derece

 

terleme botoksu etkili midir

Erkeklerde Botoks Uygulamaları

Giderek artan sıklıklarda erkeklerde bize botoks ile ilgili başvuruyorlar. Çünkü çevrelerinde ki kadınların büyük bir çoğunluğu, eşleri, anneleri, kızları botox uygulaması yaptırıyor ve daha dinç görünüyorlar. Botoksun en önemli özelliği uygulanan kişiyi daha sakin, huzurlu, dinç ve çekici göstermesidir.

Kadınlarda ki botoks uygulama şekli ve dozu ile erkeklerde ki botox uygulama dozları birbirlerinden farklıdır. Erkeklerin cilt yapıları, cilt kalınlıkları, kas güçleri ve kas tonusları daha fazladır ve kadınlara kıyasla daha yüksek dozlara ihtiyaç duyulur.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Çene Botoksu Ankara

Ancak her erkek hasta botoks uygulaması için uygun olmayabilir. Bunun nedenleri; kırışıklıklarının derinliği cilt kalınlığından dolayı aşırı artmış olabilir, kaş ve göz mesafeleri dar olabilir. O nedenle karar vermek uygulamadan istenilen verimi alabilmek için mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmeli ve sonrasında karar vermelisiniz.
Erkek hastalar da özellikle alın bölgesi botoxu en sık uygulanan ve memnun kalınan bölgedir. Göz çevresi dozu erkeklerde iyi ayarlanmalı aksi takdirde sahte bir gülüş ifadesi ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu detayların yüz yüze konuşulması çok daha iyi olacaktır.

Botox enjeksiyonlarından sonra hemen etki eden bir ilaç değildir. Dört ila yedi gün sonra etkisi başlar ve iki yada üç hafta sonra kontrole gelmenizi isteriz. Kontrolde ek doz durumunuza gerek uygulanabilir. Sonrasında botoks etkisi erkeklerde de dört veya altı ay civarında sürer. 4,5 – 5 ay sonrasında memnun kalırsanız yeniden botoks yaptırabilirsiniz.

Botoks Uygulamaları

Enjekte yöntemiyle özellikle üst yüz bölgesinde oluşmuş derin çizgilere uygulayarak, çizgilerin açılmasını sağlıyoruz.

Ürün, kasların gevşetilmesi üzerine çalışıyor. Yüz ve mimik kaslarının çok çalışmasına bağlı olarak zaman içerisinde derin çizgiler oluşur. Bu izler ise kırışıklıklara dönüşür ve görünümde yaşlılık belirtileri sunar. Botulinum toksinden elde edilen A botoks ise bu kaslar üzerinde gevşetici etki barındırır. Sentetik türde imal edilen ürün, estetik uygulamalarda kullanılmak üzere izole edilerek sunulur. Nedir ve nasıl uygulanır diye bizlere danışanlara öncelikle, maddenin içerik ve etkisinden bahsediyoruz.

“Botolinum toksini olarak bilinen ve ciltteki kırışıklıkların giderilmesini sağlayan, laboratuvar ortamında elde edilen bir ilaç türüdür.”

Botoks Ciltte Hangi Alanlarda Nerelerde Kullanılır?

botoks ankaraEstetik ve tıp alanlarında kullanıma uygun olan botoksu, kendi alanımızda değerlendiriyoruz. Migren tedavisi için uygulama yapıyor ve kasların gevşetilme özelliğinden yararlanarak, migren ağrılarının geçirilmesinde alternatif tedavi uyguluyoruz. Nöroloji gibi tıbbın farklı alanlarında ve çeşitli tedavilerde kullanılabilen toksin, ameliyatsız yüz estetiğinin sıklıkla kullanılan maddesidir.

Botoks ile yaptığımız uygulamalar arasında; göz çevresi, dudak çevresi, alın ve kaş civarındaki çizgilerin giderilmesi için uygulamalar yapıyoruz. Burun kenarlarında, mimik çizgilerinin giderilmesinde kullanılır.

Botoks uygulamasını, boyun estetiğinde yaptığımız uygulamalar bulunuyor. boyun estetiği dahilinde olan ve bu bölgedeki yaşlılık izleri olan bant görünümündeki derin çizgilerdir.

Saç bakımı ve koltuk altı bölgelerinde de oldukça etkilidir. Aşırı terleyen kişilerde, ter bezlerinin aşırı salınımına karşı uyguluyoruz. Bedenin ihtiyaç duyulan bölgesinde kırışıklıkların giderilmesi ve yaşlılığa bağlı ciltteki unsurların durdurulmasını belirli sürelerde durduruyor.

Botoks Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Estetik, özellikle yüz uygulamaların profesyonellik gösterir. Botoks sonrası bakım ve kontroller de uygulamanın başarısını etkileyen faktörlerdir. Belirli sürede kullanımı olan botoks, enjekte yöntemiyle uygulanır. Steril muhafaza içerikli ürünü, yüz derisinde belli olmayacak incelikteki enjektörler ile uyguluyoruz.

Botoksun uygulamasında en önemli etmenler ise; doğru noktalara uygulama yapmaktır. Cerrahi bilgi, anatomik yapı bilgisi gerektiren uygulama, doğru dozlarda uygulanmalı ve estetik düzenleme yaparken doğal bir görünüm vermelidir. Bu konuda ise tecrübe faktörü, belirleyicidir. Botoks toksini özel iğneler ile cilt altına zerk işlemi ile yapılır.

Botoks Uygulamasında Kullanılan Maddeler?

Esasen ilaç değil madde olarak adlandırdığımız Botolinum toksini, estetik uygulamalara özel dizayn edilmemiş formatları ile farklı firmalar tarafından piyasaya sunuluyor. Genellikle kullandığımız ürün, uygulama ile aynı ada sahip olan Botox markasıdır. Piyasadaki sıklıkla kullanılan diğeri Myobloc, Dysport ,Xeomin ürünleridir.

Botoks Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botoksun özellikle ilk yapıldığında 6 ay kullanım sunar. ‘’Her uygulamada kullanım süresi uzar’’ gibi yanlış bir algılama vardır. Kullanımı 6 ila 8 ay ile sınırlıdır. Toksinlerin etkisi bu süre sonrasında geçer ve kaslar normal haline döner.

Botoks öncesi ve sonrası görünümü, cilt yapısına, uygulanan kişinin yaşı, ten rengi, sosyal yaşam faktörlerine ve doku kalitesine bağlıdır. Burada sosyal yaşam faktöründen kastettiğimiz; yaz aylarında yoğun güneş etkisinde kalmak, ağır spor yapmak gibi unsurların, botoksu daha kısa sürede geçirdiğidir.

İlk uygulamadan sonra yine bahsettiğimiz faktörlere bağlı olarak kimisinde 3 gün içerisinde botoksun etkileri görülmeye başlanırken kimilerinde 10 gün sonra tam anlamıyla gözlemlenebilir. Ankara botoks fiyatları işlem yapılacak bölgelere ve kullanılacak toksinin dozuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Hemen Soru Sorun
Powered by