Botoks

Botoks

Botoks Nedir?

Clostridium Botolinum toksinin özel adıdır. Bir markadır ama günümüzde artık bir jenerik isim olmuştur. Dysport ile birlikte Botoks kelimesi markanın önünde bir uygulama ismi olarak kabul görmüştür. Botulinum toksini nörotoksik etkilidir. Yani sinirler ile kaslar arasında ki bağlantıyı bloke eder. Sinirler vasıtasıyla kaslarda meydana gelmesi gereken kasılmaları sınırlandırır veya durdurur. Doğal botox uygulamalarını ve sizi tatmin edecek en iyi sonuçları: işlemi yapan doktora beklenti ve sorunlarınızı anlattıktan sonra size uygun dozlarla yapılacak işlem sonrasında elde edersiniz.

 • Botox dünyada ne zamandan beri kullanılmaktadır?

Dünyada ilk kez 18. yüzyılda keşfedilmiştir ancak tıbbi anlamda kullanımı yetmişli yıllara kadar mümkün olmamıştır. Dr. Alan B. Scott adında bir göz doktorunun şaşılık (strabismus) ve göz seyirmesiyle (blefarospazm) ilgili sorunlar için cerrahi olmayan tedaviler araştırırken kullanımı ilk tıbbi kullanım olarak bilinmektedir. Sonrasında kaş arası ve göz çevresinde alında meydana getirdiği etkilerinin gözlenmesiyle seksenli yıllar botolinum toksinin (BTX-A) kozmetik etkilerinin fark edilip araştırılmasıyla geçmiştir. 

botoks dysport botox kime yaptırılmalı

Bir plastik cerrah olan Richard Clark 1989 yılında Botolinum toksininin kırışıklıklar üzerinde ki etkilerini yayınlamıştır. Doksanlı yıllar botolinum toksinin daha bir çok kas hastalığında da etkili olabileceği araştırmalarla ve kozmetik alanda ki etkilerinin derinlemesine araştırmalarıyla geçti. 2000’li yıllarda artık dünyanın ameliyatsız estetik işlem uygulamaları arasında ki en üst noktaya yerleştir ve en popüler cerrahi dışı kozmetik işlem oldu.

 • Botox toksinin çeşitleri var mıdır?

Bu toksinin yukarıda anlattığım hikayesi bir çok büyük şirketin bu toksini üretmesine neden oldu ve bugün dünyada çok sayıda değişik marka adı ile üretilmektedir. Dünyada Myobloc®, Xeomin®, Lantox®, Prosigne®, Neuronox® gibi bir çok marka varken ülkemizde ise bunlardan sadece Botox® ve Dysport® marka ürünler bulunmaktadır. 

Allergan Botox® ve Dysport® arasındaki farklar nelerdir?

Botox® ve Dysport® gelişmiş toplumlarda oldukça popülerdir ve kırışıklık karşıtı tedavilerde ilk seçeneklerdir. Ülkemizde piyasada bulunan C.Botulinum preparatları bu iki üründür ve ikisi de Tip A toksindir. Allergan Botox® (Onabotulinum toxin A) Dysport® (Abobotulinum toxin A) içeriğine sahiptirler. İkisi de kasların gevşemesi üzerine etkilidirler. Dünyada değişik isimlerde çok sayıda Tip A toksin vardır.

Tip B toksinler daha çok nörolojik problemlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

İlacın özellikleriBotox®Dysport®
Onay durumuFDA (gıda ve ilaç kalitesini inceleyen bir ABD şirketi) ve NIBSC (İngiltere Devlet Ajansı) tarafından onaylıdırSadece NIBSC tarafından onaylıdır
Kullanım amacıKırışıklıkların azaltılması Kırışıklıkların azaltılması
Birincil sonuç4 – 7 gün1 – 4 gün
Maksimum etki10 – 14 gün10 – 14 gün
Etkinlik çapıSadece enjeksiyon bölgesiSadece enjeksiyon bölgesini değil, bitişik bölgeleri de etkiler
Etki süresi4 – 6 ay4 – 6 ay
Raf ömrü2 yıl2 yıl
EmniyetGüvenliGüvenli
KontrendikasyonlarGebelik, emzirme, myastenia gravis, onkoloji, kan pıhtılaşma sorunlarıGebelik, emzirme, myastenia gravis, onkoloji, kan pıhtılaşma sorunları
Yan etkileriDöküntü, kaşıntı, baş dönmesi, bulantı, artan yorgunluk, ishal, şişme, enjeksiyon bölgesinde uyuşmaDöküntü, kaşıntı, baş dönmesi, bulantı, artan yorgunluk, ishal, şişme, enjeksiyon bölgesinde uyuşma
MenşeiABDFransa
Botox Ünitesi100 ünite500 ünite
Taşınma koşullarıSoğuk zincir2-8 derece
 • Botoxun yaşlanma hızı üzerine etkileri var mıdır?

Yaşlanma; durdurulabilen değil belki yavaşlatılabilen bir durum olarak tanımlanmaktadır. Hepimizin yaşlanma hızı farklılıklar gösterir ve burada çok değişik faktörlerden bahsetmek mümkündür. Zamanı, yer çekimini durdurmak mümkün değildir. Genetik faktörler de öyle. Ancak güneşin, nemsizliğin önüne geçmek gibi güneş koruyucu ve nem verici ürünler ile su tüketiminin artırılmasının olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Yüz yaşlanma etkilerinin en belirgin olanı tekrarlayan hareketlerle oluşan kırışıklıkların belirginliğinin artmasıdır. Yüzümüzde ki kırktan fazla mimik kasının aktivitesi, cildimizin durumu, bu kasların kullanım sıklığı ve kullanım şiddeti yukarıdaki faktörlerle birleşince kalıcı çizgilerin görünümüne neden olmaktadır. Bunlara kırışıklık diyoruz. Botox mimik kaslarının kullanımını, kullanım şiddetini azaltarak bu kırışıklıkların oluşumuna ve giderek artan derinliğinin önlenmesine etki süresi boyunca katkı sağladığı için yaşlanma önleyici bir ilaç olarak kabul edilmiştir.

 • Botolinum toksini kırışıklığı artırır mı?

Hayır arttırmaz.

Hatta düzenli uygulandığı insanlarda kırışıklıkların derinliklerinin artma hızının yavaşladığı gösterilmiştir. Burada mimik kaslarının tekrarlayan hareketlerinin ve gücünün azaltılmasının etkili olduğu aşikardır.

 • Botox etkisi geçince ne olur? 

Toksinin etkisi ortalama 4 – 6 ay içinde geçer. Bu süre boyunca mimik kaslarınızı normalin çok altında bir şiddette kullanabilirsiniz. Botox etkisi altında iken kırışıklıklarınız tekrar eden hareketlerle oluşamaz. Böylece toksinin koruyucu etkisi sayesinde bölgesel olarak yaşlanma etkisini geçici olarak azaltmış olur. Kısacası bu 6 ay içinde normalden daha az yaşlanırsınız.

 • Botolinum toksini etkisi geçince yüz daha mı yaşlı görünür?

Hayır. 6 ay önce nasıl görünüyorsa öyle görünür. Daha kötüye gitme şansı yoktur. Bu süre boyunca kaşlarınızı çatamamanız bu kırışıklığın derinleşmesine engel olduğu için aslında koruyucu etkisinden de faydalanmış olursunuz.

Ancak Botolinum toksininin etkisi geçince kendini kötü hisseden hastalarım da var. Evet. Ama bu ilacın dinamik etkisinin geçmesinden kaynaklanan bir durumdur. Botolinum toksini düzenli yapıldıkça koruyucu etkisi ve kırışıklıklar üzerinde ki baskılayıcı rolü cilt yaşlanma hızını yavaşlatır. İnsanlar da bu etkiyi yüzlerinde görmek isterler.

 • Botoks etkisi geçince kırışıklık artar mı?

Botolinum toksininin yüzdeki dinamik kırışıklıkları azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanılan bir enjeksiyon tedavisidir. Dinamik kırışıklıklar, mimikler sonucu oluşan yüz ifadelerine bağlı kırışıklıklardır. Toksin mimik kaslarına etki ederek geçici olarak kırışıklıkları düzeltir. Kaslar geçici olarak gevşer ve yüzdeki kırışıklıklar yumuşar veya kaybolur. Etki zamanla azaldığında ve kaslar tekrar aktif hale geldiğinde, kırışıklıkların tekrar ortaya çıkma olasılığı vardır. Ancak, botox etkisi tamamen kaybolduğunda, kırışıklıkların orijinal durumuna geri dönmesi beklenir.

Botox etkisinin geçici olması, pek çok kişinin botox tedavisini düzenli aralıklarla tekrarlamasını gerektirir. Bu, kırışıklıkların kontrol altında tutulmasını ve daha uzun süreli etkiler elde edilmesini sağlar.

Unutulmamalıdır ki botolinum toksini tedavisi, yüzdeki diğer yaşlanma belirtileri veya statik kırışıklıklar için etkili değildir. Statik kırışıklıklar, mimiklerle ilgili olmayan, yüzde sabit duran kırışıklıklardır ve genellikle dolgu maddeleri veya diğer estetik prosedürlerle tedavi edilir.

Botox kozmetik olarak hangi bölgelere güvenle uygulanabilir?

 • Alında ki yatay kırışıklıklar azaltılabilir
 • Kaş arasında ki dikey kızgın görüntüye neden olan kırışıklıklar azaltılabilir
 • Göz çevresinde ki kaz ayağı da denen kırışıklıklar azaltılabilir
 • Kaşların aşağı doğru duruşu yukarı doğru yönlendirilebilir
 • Burun üzerinde ki kırışıklıklar azaltılabilir
 • Burun ucunun aşağıya hareketinin belirgin olduğu kişilerde burun ucu kaldırılabilir
 • Gülerken burun kanatlarının genişlemesine engel olunarak burun kanatlarının genişlememesi sağlanabilir
 • Gülerken diş etlerinin görünmesi (Gummy Smile) problemi hafifletilebilir
 • Dudak köşelerinin aşağı dönük (mutsuz görüntü verir) duruşu paralel veya hafif yukarı doğru yönlendirilebilir
 • Üst dudakta ki barkod çizgileri (sigara çizgileri) azaltılabilir
 • Üst dudak hafif yukarı döndürülerek daha dolgun gösterilebilir
 • Çene ucunda konuşurken meydana gelen portakal kabuğu gibi çöküntüler giderilebilir
 • Çenemizin yukarı hareketini sağlayan masseter kasına (çiğneme kası) yapılan enjeksiyonlar ile diş gıcırdatma sorunu, çene eklemine binen yükün azaltılması ve bu sorunların neden olduğu baş ağrılarında azalma sağlarken, masseter kasının karşıdan daha ince görünmesini sağlayarak yüzün “V form” görünümünü destekler
 • Boyun uygulamalarında ise platysma kasına yapılan enjeksiyonlarla boyunda ki dikey bantlar azaltılarak jawline hattının belirginleşmesine, boynun daha gergin görünmesine katkıda bulunur
 • Migren tedavisinde önemli bir seçenektir
 • Terleme tedavisinde de önemli bir seçenektir. El, ayak, koltuk altı ve yüz terlemelerinde tercih edilir.
 • Botolinum toksini kimlere uygulanır?

  • 18 yaşının üzerinde olan,
  • Mimik hareketlerinin neden olduğu veya olacağı çizgilerin oluşmasını veya derinleşmesini önlemek isteyen,
  • Yaşlanma hızını azaltmayı düşünen, 
  • Terleme sorunları yaşayan ve
  • Migren ağrıları çeken sağlıklı kişilere uygulanabilir.
 • Toksin kimlere uygulanmaz?

  • Gebelere, emzirenlere,
  • Myastenia gravis hastalarına,
  • Kanser tedavisi görenlere,
  • Uygulama alanlarında açık yara ve benzeri durumları olanlara ve kanama, pıhtılaşma sorunları olanlara yapılmaması gerekir.
  • Aspirin, Omega 3, Plavix ve Coumadin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin bu durumu mutlaka doktorlarına söylemeleri gerekir. Bu ilaçları kullanan kişiler botox enjeksiyon işlemlerinden sonra daha fazla morarma gibi durumlarla karşılaşabilirler.
 • Botoks veya dysport uygulamasına kaç yaşında başlanmalıdır?

Bu toksin kas hareketlerini azaltarak kırışıklıkların oluşumunu önleyici etkisi nedeniyle kuvvetli kasların oluşturacağı sorunların alın ve kaş arası kırışıkların önlenmesinde kişisel faktörleri de göz önüne alarak 25-30 yaş sonrası başlanabilir. Kırışıklıklar oluştuktan sonra da faydası olur tabii ancak önleyici etkisi çok daha güçlüdür. Halk arasında “Benim yaşım daha gelmedi”, “Bu yaşta botox mu yaptırılır?” gibi engelleyici yaklaşımlar maalesef çok da doğru değildir.

 • Botolinum toksini kaç ayda bir yapılmalıdır?

Ortalama olarak 4 ay etkili bir ilaç olan Botolinum toksini etkisinin geçmesi tekrarlamak için yeterli bir sebep değildir. Etkili toksin uygulamalarının ideal aralıkları en az 5 ay olmalıdır.

Dysport nasıl uygulanır?

Uygulama bölgesine göre değişmekle birlikte genellikle 10 – 15 dakika süren bir işlemdir. Öncelikle doktorunuz şikayetiniz olan bölgeyi değerlendirir. Mimik kaslarınızın aktivitelerine göre enjeksiyon yapılacak noktaları işaretler ve sonrasında enjeksiyonlarını yapar ve işlem biter. İşlem sırasında ilacının hedeflenen kas dokusuna enjekte edilmesi gerekir. İşlem hafif yanma hissi verebilir. Bu rahatsızlık hemen geçer. Kalıcı bir yanma ve acı hissiniz olmaz. 

Kırışıklıkların azaltılması için sorun olan bölgelere yapılan enjeksiyonlar şeklinde gerçekleştirilirken, Migren tedavisinde şakaklar, alın, kulak arkası ve ense bölgenize yapılacak enjeksiyonlar şeklinde uygulanır.

Terleme tedavisinde bu iki işlemden farklı olarak toksin çok daha yüzeysel olarak cilt içine uygulanır.

Bu nedenle biraz daha acılı olabilir. Burada hedef doku ter bezleridir. 

 • Dysport kaç günde etki eder?

Dysport etkisinin ortaya çıkması nadiren aynı gün olur. Genellikle 4-7 gün içinde eksi ortaya çıkar. İlk günlerde kaşlarda ve mimiklerde bir dalgalanma hissedebilirsiniz. Ancak 2-3. haftalarda ki kontrolleriniz de gerekiyorsa ek dozlar ile varsa sorunlarınız azaltılabilir.

Botolinum toksininin hiç bir etkisi kalıcı değildir.

 • Kırışıklık karşıtı toksinin (Dysport) etki süresi ne kadardır?

Etkisi hemen başlamaz. 4 – 7 gün sonra etkisi başlar ve ortalama 4 ay kadar da devam eder. Kişisel bazı farklarla birlikte bu etki 2 aya kadar düşebileceği gibi 6 ve daha fazla ay da sürebilir. 

İlk bir ay içinde hastalarımızın kontrol için kliniğimize gelmesini arzu ederiz. Bazen ek doz gerekmese de bazı durumlarda ek dozlar yapmak gerekebilir. Özellikle kaşların fazla veya yetersiz kalkması en sık ek doz yapmamızı gerektiren durumlardır. 

 • Dysport etkisini kısaltan ilaçlar nelerdir?

Anti-depresan ilaçlar, kas gevşeticiler, lokal veya genel anestezi alınması gerektiren durumların sonrasında botox ilacının etki sürelerini azalttığı gösterilmiştir.

 • Dysport ne kadar süre dayanır?

Vücutta dysport enjeksiyonları sonrasında kanda dolaşan ve Botolinum toksini etkisinin azaltılması ile görevli olan antikorlar gelişir. Bu antikorlar ilk birinci ay sonundan 4.cü ay sonuna kadar kanda kalırlar ve birinci ve dördüncü ay arasında aynı veya başka bölgelere yapılacak enjeksiyonların etkisini azaltır veya oluşmasına engel olurlar. Bu sebeple hastanın tekrar yaptırması için kriteri etkisinin geçmesi değil 4-5 aylık sürenin dolması olmalıdır. 

 • Dysport yaptıranlar memnun mu?

Botolinum toksininin etkisi doza bağlıdır ve hastaların beklentilerine göre uygun dozlarda yapılırsa hastalar memnun kalırlar. Kliniğimiz de dysport yaptıranlar bilirler elde etmek istediğimiz doğal görünümdür ve işlem yaptırıldığının anlaşılmamasıdır.

 • Mikrobotox nedir?

Bu isimler öncelikle pazarlama isimleridir ve farklı uygulamalar gibi anlaşılmaya yol açmaktadırlar. Ancak hastalarımız bilmelidirler ki; yapılan işlem ve elde edilen sonuçlar ilacın dozuna bağlıdır. Kaşları hiç oynamasın isteyen insanlar olduğu gibi kırışıklıklarının azalmasını ama mimiklerinin kaybolmamasını isteyen insanlarda vardır ve bu farklı sonuçları biz doktorlar ancak doz ayarlaması ile yapabilmekteyiz. Az miktarda uygulanan dysport sonrasında enjekte edilen kas hareketi sınırlı olarak devam edebilmekte ve hasta zinde bir görüntüye kavuştuğu halde dysport yaptırdığı anlaşılmamaktadır. Bu şekilde “Botox yaptırdığım anlaşılmasın” diye bize başvuran hasta sayısında da ciddi bir artış vardır. 

 • Doğal botox, naturel botox nedir?

Doğal sonuç; doza bağlı bir sonuçtur ve yaptırdığınız dysport çevrenizden olumsuz tepkiler almanıza neden olmamalıdır. Kaşlarda hafif bir kalkma, yüzde aydınlanma, mimiklerde hafif bir azalma ama kırışıklarda belirginliğin kaybı gibi sonuçlar doğal botoks sonucu olarak tarif edilebilir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Migren botoksu
 • Mezobotox nedir?

Çoğunlukla tiyatro sanatçılarının ve spikerlerin taleplerini karşılayan, donuk ve mimiksiz sonuçlar vermeyen, tüm yüz cildine, gerekirse boyun ve ellere de uygulanan botolinum toksininin yanında vitamin ve aşıları da içeren cilt içi enjeksiyonları tanımlayan bir çeşit gençlik aşısı formu da denebilecek bir uygulamadır. Burada toksinin kas içine değil cilt içine verilmesi istenir. Cilt içinde de gözenekleri daraltması, ince kırışıklıkları azaltması ve cilt kalitesini artırması hedeflenir.

Dysport uygulaması sonrasında nelere dikkat etmelisiniz?

 • İşleme bağlı yüzünüzde hafif bir kızarıklık ve noktasal şişlikler olabilir. Maksimum 24 saat içinde geçer.
 • Morluk oluşabilir. Buz ve Arnica krem kullanılabilir.
 • İşlem sonrası öne çok eğilerek durmanızı gerektirecek aktivitelerden sakının.
 • İlk bir iki saat mimik hareketi yaparsanız etkisinin daha hızlı ortaya çıktığını gözlemleyebilirsiniz.
 • İlk 24 saat hamam, sauna, solaryum ve kuaföre (fön, saç kurutma makinesi) gitmeyin.
 • Bir hafta boyunca özellikle alın bölgesine masaj ve benzeri baskı uygulamayın. 
 • Toksin ile ilgili beklentilerinizi doktorunuz ile işlem öncesi mutlaka konuşun. Kırışıklık tedavisinde sadece bir seçenektir. Tüm kırışıklıklarınızı ve tüm sorunlarınızı çözemeyebilir.
 • Beklemediğiniz bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka işleminizi yapan doktorunuza başvurunuz.
 • Dysport uygulaması sonra öne eğilmek sakıncalı mıdır?

Bazı doktor arkadaşlarımın bu konuda olumsuz tecrübeleri olsa gerek ki öne eğilmenin sorun olacağını düşünüp uyarmaktalar. Ancak benim böyle bir tecrübem olmadı.

 • Botox sonrası spor ne zaman yapılabilir?

Spor sonrası dönemde eğer uygulama alanlarına baskı olmuyorsa, aşırı sıcak bir alanda yapılmıyorsa sorun yaratmaz. Aynı gün yüzmez, 1 hafta aşırı sıcak bir ortama girmez ve bir hafta uygulama bölgelerine baskı uygulatmazsanız spor yapmanızın dysport sonrası sorun yaratma ihtimali yoktur.

 • Botolinum toksini sonrası ne zaman duş/banyo alınabilir?

Botolinum toksin enjeksiyonları için kullandığımız iğneler 34G iğnelerdir ve çok incedirler. Bu iğnelerin açtığı deliklerin kapanması saatler içinde gerçekleşir. O nedenle aynı gün akşamında duş almanızda sakınca yoktur. Ancak saçlarınızı kuruturken makinayı yüzünüze çok yaklaştırmanız alında ki ısıdan dolayı kaşlarınızı kaldıran kaslarınızı etkileyerek tek taraflı düşmeye neden olma ihtimalini unutmamanızı öneririm. (Bir hastamın başına geldi). Saç kurutma makinasını uzaktan ve daha düşük ısıda kullanınız.

 • Botolinum toksini sonrası uyku pozisyonu

Özellikle alın botox uygulamalarında alında ki ilacın yer değiştirmesiyle göz kapaklarında düşme gibi sorunlar meydana gelebildiği için alına masaj ve baskı gibi ilacın yerini değiştirecek basınçlardan kaçınmanızı isteriz. Yüz üstü yatışlarda da eliniz alnınıza basarsa istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. O nedenle yüz üstü yatmak zorundaysanız yüzünüz ile elleriniz arasında mutlaka yastık olmalıdır veya yatabiliyorsanız sırt üstü uyumanızı öneririz.

 • Dysport uygulamasından ne kadar sonra alkol alınabilir?

Botolinum toksin enjeksiyonu sonrasında alkol almanızda bir sakınca yoktur. Öncesinde düzenli alıyor olmanız enjeksiyonlara bağlı morarma ihtimalini artırabilir. Sonrasında alacağınız alkol toksinin etkisinde değişiklik yaratmaz.

Erkek ve kadın botox uygulaması farklı mıdır?

Evet. Mutlaka farklı olmalı ve bu farkı doktor dikkate alarak yapmalıdır. Giderek artan sıklıklarda erkeklerde bize başvuruyorlar. Çünkü çevrelerinde ki kadınların büyük bir çoğunluğu, eşleri, anneleri, kızları botox uygulaması yaptırıyor ve daha dinç görünüyorlar. Toksinin en önemli özelliği uygulanan kişiyi daha sakin, huzurlu, dinç ve çekici göstermesidir.

Kadınlarda ki dysport uygulama şekli ve dozu ile erkeklerde ki uygulama dozları birbirlerinden farklıdır. Erkeklerin cilt yapıları, cilt kalınlıkları, kas güçleri ve kas tonusları daha fazladır ve kadınlara kıyasla daha yüksek dozlara ihtiyaç duyulur.

Ancak her erkek hasta toksin uygulaması için uygun olmayabilir. Bunun nedenleri; kırışıklıklarının derinliği cilt kalınlığından dolayı aşırı artmış olabilir, kaş ve göz mesafeleri dar olabilir. O nedenle karar vermek uygulamadan istenilen verimi alabilmek için mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmeli ve sonrasında karar vermelisiniz. Erkek hastalar da özellikle alın bölgesi en sık uygulanan ve memnun kalınan bölgedir. Göz çevresi dozu erkeklerde iyi ayarlanmalı aksi takdirde sahte bir gülüş ifadesi ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu detayların yüz yüze konuşulması çok daha iyi olacaktır.

Toksin enjeksiyonlarından sonra hemen etki eden bir ilaç değildir. Dört ila yedi gün sonra etkisi başlar ve iki yada üç hafta sonra kontrole gelmenizi isteriz. Kontrolde ek doz durumunuza gerek uygulanabilir. Sonrasında etkisi erkeklerde de dört veya altı ay civarında sürer. 4,5 – 5 ay sonrasında memnun kalırsanız yeniden dysport yaptırabilirsiniz. Erkeklerde estetik işlemler ile ilgili yazdığım sayfaya da özellikle yukarıda ki resme tıklayarak göz atmanızı isterim.

Botox uygulamasının sık görülen yan etkileri

Botolinum toksininin yaygın görülen yan etkileri şunlardır:

 1. Enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı ve şişlik
 2. Morarma veya kızarıklık
 3. Baş ağrısı
 4. Geçici olarak zayıflayan kaslar

Bu etkiler sıklıkla herhangi bir müdahale gerektirmez ve bir hafta içine kendiliğinden geçerler.

Botox uygulamasının nadir görülen yan etkileri

Botox uygulamasının çoğu insan için genellikle iyi tolere edildiği kabul edilir. Nadir görülen yan etkiler arasında şunlar bulunabilir:

 1. Çift görme veya bulanık görme: Botox, göz kaslarını etkileyebilir ve nadir durumlarda çift görme veya gözlerde bulanıklık hissi gelişebilir. Bu etki genellikle geçicidir, ancak ciddi veya uzun süreli ise bir doktora başvurulmalıdır.

 2. Şiddetli baş ağrısı: Bazı insanlar botox sonrasında baş ağrısı yaşayabilir. Bu genellikle hafif olur, ancak şiddetli ve sürekli baş ağrısı hissediyorsanız doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

 3. Yüz felci: Yüz kaslarını geçici olarak felç ederek kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılırken, bazı nadir durumlarda aşırı dozaj veya yanlış uygulama sonucu yüz kaslarında geçici felç oluşabilir. Bu durumda acilen bir doktora başvurulmalıdır.

 4. Alerjik reaksiyonlar: Botulinum toksini, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı, döküntü, nefes almada zorluk veya yüzde şişlik gibi belirtiler fark ederseniz, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Unutmayın ki bu yan etkiler nadir görülen durumlardır ve çoğu insan toksin uygulamasından sonra hafif yan etkilerle karşılaşır veya hiçbir yan etki yaşamaz. Botox işlemi sadece deneyimli bir sağlık uzmanı tarafından uygulanmalıdır. Yan etkilerle ilgili herhangi bir endişeniz olduğunda, doktorunuza başvurarak durumu değerlendirmelerini sağlamak önemlidir.

Hangi doktorlar Botolinum toksini uygulayabilir?

Türkiye’de ve dünyada toksin enjeksiyonlarını yapan kişiler her zaman doktorlar olmayabilir. O nedenle öncelikle size enjeksiyon yapan kişinin bir doktor olduğundan emin olmalısınız. Doktorlar dışında diş hekimleri, estetisyenler, hemşireler, laborantlar, kuaförler, dövmeciler bilinen bizim duyduğumuz uygulayıcılardır. Hatta bazı rus göçmenlerinde hem Botolinum toksini hem de dolgu yaptığı bilinmektedir. Ülkemizde Botolinum toksini ve dolgu enjeksiyonu yapma eğitimi ve ruhsatı olan branşlar en başta estetik cerrahlar, dermatologlar ve medikal estetik hekimleridir. 

Diş hekimleri de sadece ağız bölgesinde sınırlı durumlar için yetkilidirler. Bu sebeple öncelikle size Botolinum toksinini yapacak kişinin kim olduğunu öğrenmelisiniz.

 • Ankara’da nerede botox yaptırabilirim?

Botox artık Ankara’da da çok yaygın şekilde uygulanan estetik bir prosedürdür. Size önerim; rahatlıkla ulaşabileceğiniz, kontrollerinize kolayca gidebileceğiniz bir uzmana gitmeniz olacaktır. 

 • En iyi dysport yapan doktor kimdir? [Estetik cerrahlar mı? Dermatologlar mı? Medikal estetik hekimleri mi?]

Estetik cerrahi uzmanlık eğitimi hem yüz hem vücut estetiğinde, anatomisinde damarsal, sinirsel, kemik ve kas yapılarının bölge bölge en iyi eğitiminin verildiği branştır. O nedenle en iyi estetik işlemleri ve Botolinum toksin uygulamasını estetik cerrahların yapması doğaldır. Dermatoloji eğitimi içinde sadece cilt yapısı ve hastalıkları bahsedilir. Estetik işlemler bir hastaya enjeksiyon yapılması son zamanlarda uzmanlık eğitim müfredatlarına eklenmiştir. Medikal estetik hekimleri de tıp eğitimi almış doktorlardır ancak 10 yıl önce verilen (artık verilmemektedir) medikal estetik hekimliği eğitimi 3-6 ay ile bu sektöre girmişlerdir. En iyi botox uygulamasını kim yapar sorusunun cevabı eğitimden geçmese de tecrübeyle açıklanabilir belki. O nedenle hastasının beklentilerini en iyi karşılayan hekim en iyidir demek daha doğru olacaktır.

Botoks yaptıranların yorumları

Botolinum toksin uygulamasının tüm etkilerini bilen doktorunuz sizin yüzünüzü kas ve mimik hareketlerinizi izleyerek kontrol eder ve size zinde ve sağlıklı bir görünüm vereceğini düşünürse de dysport uygulamasını tavsiye eder. Bazı kişilerde göz çevresinde ki etkisi göz altı çukurunu artırıcı etkiye sahip olabilir o zaman da doktorunuz size göz altı ışık dolgusu uyguladıktan sonra botox yapılmasını tavsiye edebilir. Bazen de üst göz kapaklarında sarkma olan kişilere alın uygulandığında göz kapaklarında daha fazla düşüklüğün belirginleşeceğini bu nedenle öncelikle üst göz kapağı estetiği ameliyatı olmanız gerektiğini önerebilir.

Türkiye pazarına yeni girmeye çalışan Botolinum toksini muadilleri

Masport® 500 nedir?

Masport® 500 marka ilacı; İran botolinum toksini olarak da bilinmektedir. Çünkü İran’da çok yaygın kullanılmaktadır. Dysport® muadili bir ilaçtır. Tip A toksin içerir ve C. Botulinum bakterisinin toksinidir. Henüz karekod sistemine dahil değildir. Bu yüzden de ülkemizde henüz yaygın bir kullanımı yoktur. Benim de bu sebeplerle etkinlik seviyeleri hakkında bilgi sahibi olmadığım bir üründür.

Botulax® 100 nedir?

Bir başka Botolinum toksini muadili ilaçtır. Botulax® 100 ve 200 ünitelik formları vardır.  Ülkemizde yine kullanımı çok az olan bir formdur. Güney Kore menşeilidir. Allergan marka Botox muadili olarak kabul edilmektedir. Benim bu form ile ilgili bir tecrübem yoktur.

Ankara en iyi botoks yapan yerler?

Özel işletmelerin veya sağlık merkezlerinin kalitesi zaman içinde değişebilir, bu nedenle en güncel ve güvenilir bilgiye ulaşmak için yerel rehberler, sağlık incelemeleri ve müşteri görüşlerini kontrol etmeniz önemlidir. 

Bu toksin uygulamaları ciddi bir tıbbi prosedürdür ve güvenilir bir sağlık profesyonelinin gözetiminde yapılmalıdır. Uygulama yapılacak sağlık merkezinin lisanslı ve deneyimli uzmanlardan oluştuğundan emin olmak önemlidir. Uygulama yapılacak merkez veya kliniğin önceki müşteri yorumlarına göz atmak, merkezin güvenilirliği hakkında fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Botoks fiyatları ne kadardır?

 • Allergan fiyatları

Botolinum toksini dünyanın en pahalı ilacıdır.

Bize gelen Botox® flakonları içinde ki 100 IU şişenin dibinde kurumuş gözle zor görülebilen tek bir damladır. Üretiminde ki hassasiyet ve uygulama dozu ücreti belirleyen en önemli etkendir. Bu ücrete uygulayıcının tecrübesi de eklenince rakamlar farklılıklar gösterebilir. Allergan botox fiyatlarımızı öğrenmek için kliniğimizi aramanız yeterlidir.

 • Dysport® ücretleri

Dysport® içerisinde 500 ünite Botolinum toksini bulunan bir formdur. Botox ile arasında ki farkları yukarıda detaylarıyla anlatmıştım. İkisinin de flakon ücretleri farklıdır. Uygulama ücretlerinin de farklı olması beklenir. Ancak kliniğimizde botox ve dysport ücretleri ilaca göre değil uygulama alanına göre tayin edilmiştir. Önemli olan beklentinizin karşılanması ve istenilen etkinin ortaya çıkmasıdır. Tüm bunlar olurklen de sorunlarla olabildiğince az karşılaşmanızı sağlamaya çalışmaktır.

 • Ucuz botox yapan yerler nasıl yapıyor?

Türkiye’de Botox® ve Dysport® markaları dışında yasal yoldan satılan bir ürün YOKTUR. Karekod sistemi sayesinde de artık sadece doktorlar depolardan Botox® ve Dysport® ilaçlarını alabiliyorlar. Yani eskisi gibi eczanelerden Botox® veya Dysport® alma şansı yoktur. 

Eğer size ucuz bir işlem yapıldığını düşünüyorsanız; yukarıda da anlattığım gibi düşük doz kullanılmış veya Botolinum toksini muadili Türkiye piyasasına yeni girmiş bir ürün kullanılmış olabilir. O nedenle doktor olmayan kişilere işlem yaptırmaktan lütfen sakının. 

 • Kalıcı Botox Fiyatları

Hangi marka ve ürün olursa olsun kesinlikle kalıcı etkisi olan bir ilaç değildir. Kalıcı bir işlem değildir. 

 • Botox fiyat listesi

Botox fiyat listesi bölgelere göre belirlenir ve her doktorun veya kliniğin botox fiyatları birbirlerinden farklı olur. Bölgelere göre botox doz olarak farklı miktarlarda uygulandığı için de çok kullanılan alanlar daha pahalı, az miktarda kullanılan alanlar daha ucuz olur. Kliniğimizde ki botox fiyat listesi bu kriterler ile hazırlanmıştır ve telefon ile istediğiniz bölgenin fiyatını öğrenebilirsiniz. Ancak bazı kliniklerde ünite fiyatı baz alınır. Yani doktorunuz sizden kullandığı ünite kadar ücret talep eder. Dünyada daha yaygın bir uygulama olan botox ünite ücretlendirmesi ülkemizde pek tercih edilmemektedir.

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Botoks fiyatlarını internette açık bir sayfada paylaşmak diğer tüm işlemler gibi maalesef yasak. 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlarımızdan ücret bilgisi ve randevu alabilirsiniz.

 1. Merhaba ben Zemze, ben Alın kırışıklığını ve biraz burnumun ucunu kaldırmak istıyordum
  Bunları yaptırmış olsam ne kadar ödeyeceğim
  Saygılar

  1. Botoks fiyatları hakkında internette açık paylaşım yapmak yasal ve etik değil.
   O nedenle 03124482361 numaralı telefonumuzu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

  1. Duruma göre ikisi de etkilidir. Burun ucu konuşurken hareket eden kişilerde botoks faydalı olabilir. Dolgu ile de burun ile dudak arasında ki açı düzeltilebilir. En sağlıklı sonuç ise cerrahi müdahale ile alıacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah