Botoks

Botoks

Clostridium Botolinum toksinin özel adıdır ve bir markadır ama günümüzde artık bir jenerik isim olmuş ve Botoks kelimesi markanın önünde bir uygulama ismi olarak da kabul görmüştür. Botulinum toksini nörotoksik etkilidir. Yani sinirler ile kaslar arasında ki bağlantıyı bloke ederek sinirler vasıtasıyla kaslarda meydana gelmesi gereken kasılmaları sınırlandırır veya durdurur. Doğal botox uygulamaları ve sizi tatmin edecek en iyi sonuçları işlemi yapan doktora beklentilerinizi ve sorunlarınızı net bir şekilde anlattıktan sonra size uygun dozlarla yapılacak işlem sonrasında elde edebilirsiniz.

Play Video
 • Botoks dünyada ne zamandan beri kullanılmaktadır?

Dünyada ilk kez 18. yüzyılda keşfedilmiştir ancak tıbbi anlamda kullanımı yetmişli yıllara kadar mümkün olmamıştır. Dr. Alan B. Scott adında bir göz doktorunun şaşılık (strabismus) ve göz seyirmesiyle (blefarospazm) ilgili sorunlar için cerrahi olmayan tedaviler araştırırken kullanımı ilk tıbbi kullanım olarak bilinmektedir. Sonrasında kaş arası ve göz çevresinde alında meydana getirdiği etkilerinin gözlenmesiyle seksenli yıllar botolinum toksinin (BTX-A) kozmetik etkilerinin fark edilip araştırılmasıyla geçmiştir. 

botoks kime yaptırılmalı

Bir plastik cerrah olan Richard Clark 1989 yılında botoksun kırışıklıklar üzerinde ki etkilerini yayınlamıştır. Doksanlı yıllar botolinum toksinin daha bir çok kas hastalığında da etkili olabileceği araştırmalarla ve kozmetik alanda ki etkilerinin derinlemesine araştırmalarıyla geçti. 2000’li yıllarda artık dünyanın ameliyatsız estetik işlem uygulamaları arasında ki en üst noktaya yerleştir ve en popüler cerrahi dışı kozmetik işlem oldu.

 • Botox toksinin çeşitleri var mıdır?

Botoksun yukarıda anlattığım hikayesi bir çok büyük şirketin bu toksini üretmesine neden oldu ve bugün dünyada çok sayıda değişik marka adı ile üretilmektedir. Dünyada Myobloc®, Xeomin®, Lantox®, Prosigne®, Neuronox® gibi bir çok marka varken ülkemizde ise bunlardan sadece Botox® ve Dysport® marka ürünler bulunmaktadır. 

botox ücreti ne kadardır
Botoks yaptıranlar arasında doğal botoks sonucu isteyen hasta sayısı her geçen gün artmaktadır.

Botox® ve Dysport® arasındaki farklar nelerdir?

Botox ve dysport şişeleri
Botox ve Dysport etkisi şekilleri aynı ama etkiledikleri alan çapı farklı olan iki ayrı ilaçtır.

Botox® ve Dysport® gelişmiş toplumlarda oldukça popülerdir ve kırışıklık karşıtı tedavilerde ilk seçeneklerdir. Ülkemizde piyasada bulunan C.Botulinum preparatları bu iki üründür ve ikisi de Tip A toksindir. Botox® (Onabotulinum toxin A) Dysport® (Abobotulinumö toxin A) içeriğine sahiptirler. İkisi de kasların gevşemesi üzerine etkilidirler. Dünyada değişik isimlerde çok sayıda Tip A toksin vardır.

Tip B toksinler daha çok nörolojik problemlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

 

İlacın özellikleriBotox®Dysport®
Onay durumuFDA (gıda ve ilaç kalitesini inceleyen bir ABD şirketi) ve NIBSC (İngiltere Devlet Ajansı) tarafından onaylıdırSadece NIBSC tarafından onaylıdır
Kullanım amacıKırışıklıkların azaltılması Kırışıklıkların azaltılması
Birincil sonuç4 – 7 gün1 – 4 gün
Maksimum etki10 – 14 gün10 – 14 gün
Etkinlik çapıSadece enjeksiyon bölgesiSadece enjeksiyon bölgesini değil, bitişik bölgeleri de etkiler
Etki süresi4 – 6 ay4 – 6 ay
Raf ömrü2 yıl2 yıl
EmniyetGüvenliGüvenli
KontrendikasyonlarGebelik, emzirme, myastenia gravis, onkoloji, kan pıhtılaşma sorunlarıGebelik, emzirme, myastenia gravis, onkoloji, kan pıhtılaşma sorunları
Yan etkileriDöküntü, kaşıntı, baş dönmesi, bulantı, artan yorgunluk, ishal, şişme, enjeksiyon bölgesinde uyuşmaDöküntü, kaşıntı, baş dönmesi, bulantı, artan yorgunluk, ishal, şişme, enjeksiyon bölgesinde uyuşma
MenşeiABDFransa
Botox Ünitesi100 ünite500 ünite
Taşınma koşullarıSoğuk zincir2-8 derece
 • Botoxun yaşlanma hızı üzerine etkileri var mıdır?

Yaşlanma; durdurulabilen değil belki yavaşlatılabilen bir durum olarak tanımlanmaktadır. Hepimizin yaşlanma hızı farklılıklar gösterir ve burada çok değişik faktörlerden bahsetmek mümkündür. Zamanı, yer çekimini durdurmak mümkün değildir. Genetik faktörler de öyle. Ancak güneşin, nemsizliğin önüne geçmek gibi güneş koruyucu ve nem verici ürünler ile su tüketiminin artırılmasının olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir.

Play Video

Yüz yaşlanma etkilerinin en belirgin olanı tekrarlayan hareketlerle oluşan kırışıklıkların belirginliğinin artmasıdır. Yüzümüzde ki kırktan fazla mimik kasının aktivitesi, cildimizin durumu, bu kasların kullanım sıklığı ve kullanım şiddeti yukarıdaki faktörlerle birleşince kalıcı çizgilerin görünümüne neden olmaktadır. Bunlara kırışıklık diyoruz. Botox mimik kaslarının kullanımını, kullanım şiddetini azaltarak bu kırışıklıkların oluşumuna ve giderek artan derinliğinin önlenmesine etki süresi boyunca katkı sağladığı için yaşlanma önleyici bir ilaç olarak kabul edilmiştir.

 • Botoks kırışıklığı artırır mı?

Hayır arttırmaz. Hatta düzenli uygulandığı insanlarda kırışıklıkların derinliklerinin artma hızının yavaşladığı gösterilmiştir. Burada mimik kaslarının tekrarlayan hareketlerinin ve gücünün azaltılmasının etkili olduğu aşikardır.

Play Video

Botoks kozmetik olarak hangi bölgelere güvenle uygulanabilir?

 • en iyi botoks doktoru kimdirAlında ki yatay kırışıklıklar azaltılabilir
 • Kaş arasında ki dikey kızgın görüntüye neden olan kırışıklıklar azaltılabilir
 • Göz çevresinde ki kaz ayağı da denen kırışıklıklar azaltılabilir
 • Kaşların aşağı doğru duruşu yukarı doğru yönlendirilebilir
 • Burun üzerinde ki kırışıklıklar azaltılabilir
 • Burun ucunun aşağıya hareketinin belirgin olduğu kişilerde burun ucu kaldırılabilir
 • Gülerken burun kanatlarının genişlemesine engel olunarak burun kanatlarının genişlememesi sağlanabilir
 • Gülerken diş etlerinin görünmesi (Gummy Smile) problemi hafifletilebilir
 • Dudak köşelerinin aşağı dönük (mutsuz görüntü verir) duruşu paralel veya hafif yukarı doğru yönlendirilebilir
 • Üst dudakta ki barkod çizgileri (sigara çizgileri) azaltılabilir
 • Üst dudak hafif yukarı döndürülerek daha dolgun gösterilebilir
 • Çene ucunda konuşurken meydana gelen portakal kabuğu gibi çöküntüler giderilebilir
 • Çenemizin yukarı hareketini sağlayan masseter kasına (çiğneme kası) yapılan enjeksiyonlar ile diş gıcırdatma sorunu, çene eklemine binen yükün azaltılması ve bu sorunların neden olduğu baş ağrılarında azalma sağlarken, masseter botoksu masseter kasının karşıdan daha ince görünmesini sağlayarak yüzün “V form” görünümünü destekler
 • Boyuna yapılan enjeksiyonlarıyla boyunda ki dikey bantlar azaltılarak jawline hattının belirginleşmesine, boynun daha gergin görünmesine katkıda bulunur
 • Migren tedavisinde önemli bir seçenektir
 • Terleme tedavisinde de önemli bir seçenektir. El, ayak, koltuk altı ve yüz terlemelerinde tercih edilir.
 • Botox kimlere uygulanır?

18 yaşının üzerinde olan, mimik hareketlerinin neden olduğu veya olacağı çizgilerin oluşmasını veya derinleşmesini önlemek isteyen, yaşlanma hızını azaltmayı düşünen,  ameliyatsız burun ucunun kaldırılmasını arzu eden, terleme sorunları yaşayan ve migren ağrıları çeken sağlıklı kişilere uygulanabilir.

botoks yaptıranların şikayetleri
 • Botox kimlere uygulanmaz?

Gebelere, emzirenlere, myastenia gravis hastalarına, kanser tedavisi görenlere, uygulama alanlarında açık yara ve benzeri durumları olanlara ve kanama, pıhtılaşma sorunları olanlara yapılmaması gerekir. 

Aspirin, Omega 3, Plavix ve Coumadin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin bu durumu mutlaka doktorlarına söylemeleri gerekir. Bu ilaçları kullanan kişiler botox enjeksiyon işlemlerinden sonra daha fazla morarma gibi durumlarla karşılaşabilirler.

botoks yapan doktor
En iyi botoks uygulaması ancak hastanın ve beklentilerinin iyice anlaşılması sonrası elde dilen bir sonuçtur.
Alın botoksu nasıl uygulanır
Ankara'da botoks uygulamaları giderek yaygınlaşmış ve artık eskisi gibi korkulan değil güvenilen bir uygulama haline gelmiştir.

Botoks nasıl uygulanır?

Uygulama bölgesine göre değişmekle birlikte genellikle 10 – 15 dakika süren bir işlemdir. Öncelikle doktorunuz şikayetiniz olan bölgeyi değerlendirir. Mimik kaslarınızın aktivitelerine göre enjeksiyon yapılacak noktaları işaretler ve sonrasında botoks enjeksiyonlarını yapar ve işlem biter. İşlem sırasında botoks ilacının hedeflenen kas dokusuna enjekte edilmesi gerekir. İşlem hafif yanma hissi verebilir. Bu rahatsızlık hemen geçer. Kalıcı bir yanma ve acı hissiniz olmaz. 

Kırışıklıkların azaltılması için sorun olan bölgelere yapılan enjeksiyonlar şeklinde gerçekleştirilirken, Migren botoksunda şakaklar, alın, kulak arkası ve ense bölgenize yapılacak enjeksiyonlar şeklinde uygulanır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kaş arası botoks

Terleme botoksu bu iki işlemden farklı olarak çok daha yüzeysel olarak cilt içine uygulanır.

Bu nedenle biraz daha acılı olabilir. Burada hedef doku ter bezleridir. 

Botoks etkisi kalıcı değildir.

 • Kırışıklık karşıtı toksinin etki süresi ne kadardır?

Etkisi hemen başlamaz. 4 – 7 gün sonra etkisi başlar ve ortalama 4 ay kadar da devam eder. Kişisel bazı farklarla birlikte bu etki 2 aya kadar düşebileceği gibi 6 ve daha fazla ay da sürebilir. 

İlk bir ay içinde hastalarımızın kontrol için kliniğimize gelmesini arzu ederiz. Bazen ek doz gerekmese de bazı durumlarda ek dozlar yapmak gerekebilir. Özellikle kaşların fazla veya yetersiz kalkması en sık ek doz yapmamızı gerektiren durumlardır. 

botoks yaptırmak zararlı mı
 • Botoks etkisini kısaltan ilaçlar nelerdir?

Anti-depresan ilaçlar, kas gevşeticiler, lokal veya genel anestezi alınması gerektiren durumların botoks uygulaması sonrasında botox ilacının etki sürelerini azalttığı gösterilmiştir.

 • Botox ne zaman tekrar edilebilir?

Vücutta botoks enjeksiyonları sonrasında kanda dolaşan ve botoks etkisinin azaltılması ile görevli olan antikorlar gelişir. Bu antikorlar ilk birinci ay sonundan 4.cü ay sonuna kadar kanda kalırlar ve birinci ve dördüncü ay arasında aynı veya başka bölgelere yapılacak botoks enjeksiyonlarının etkisini azaltır veya oluşmasına engel olurlar. Bu sebeple hastanın tekrar botoks yaptırması için kriteri etkisinin geçmesi değil 4 aylık sürenin dolması olmalıdır. 

botox
Botoks uygulaması öncesi hastanın kas hareketlerinin ve kırışıklıklarının durumu değerlendirilerek işaretleme yapıldıktan sonra gerçekleştirilen bir işlemdir.
 • Botoks yaptıranlar memnun mu?

Botoks etkisi doza bağlıdır ve hastaların beklentilerine göre uygun dozlarda yapılırsa hastalar botokstan memnun kalırlar. Kliniğimiz de Botoks yaptıranlar bilirler elde etmek istediğimiz doğal görünümdür ve botoks yaptırıldığının anlaşılmamasıdır.

 • Baby botoks, mikro botoks, natürel botoks, doğal botoks nedir?

Bu isimler öncelikle pazarlama isimleridir ve farklı uygulamalar gibi anlaşılmaya yol açmaktadırlar. Ancak hastalarımız bilmelidirler ki botoks ilacı ile yapılan işlem ve elde edilen sonuçlar ilacın dozuna bağlıdır. Kaşları hiç oynamasın isteyen insanlar olduğu gibi kırışıklıklarının azalmasını ama mimiklerinin kaybolmamasını isteyen insanlarda vardır ve bu farklı sonuçları biz doktorlar ancak doz ayarlaması ile yapabilmekteyiz. Az miktarda uygulanan botoks sonrasında enjekte edilen kas hareketi sınırlı olarak devam edebilmekte ve hasta zinde bir görüntüye kavuştuğu halde botoks yaptırdığı anlaşılmamaktadır. Bu şekilde “Botoks yaptırdığım anlaşılmasın” diye bize başvuran hasta sayısında da ciddi bir artış vardır. 

Doğal botoks enjeksiyonu;

doza bağlı bir sonuçtur ve yaptırdığınız botoks çevrenizden olumsuz tepkiler almanıza neden olmamalıdır.

Botoks uygulaması sonrasında nelere dikkat etmelisiniz?

 • İşleme bağlı yüzünüzde hafif bir kızarıklık ve noktasal şişlikler olabilir. Maksimum 24 saat içinde geçer.
 • Morluk oluşabilir. Buz ve Arnica krem kullanılabilir.
 • İşlem sonrası öne çok eğilerek durmanızı gerektirecek aktivitelerden sakının.
 • İlk bir iki saat mimik hareketi yaparsanız etkisinin daha hızlı ortaya çıktığını gözlemleyebilirsiniz.
 • İlk 24 saat hamam, sauna, solaryum ve kuaföre (fön, saç kurutma makinesi) gitmeyin.
en iyi botoks yapan doktor
Etki ilacın sulandırılma derecesi ve hastaya yani kas dokusuna enjekte edilen ilaç miktarı ile ilgilidir.
botokstan sonra yapılmaması gerekenler
 • Bir hafta boyunca özellikle alın bölgesine masaj ve benzeri baskı uygulamayın. 
 • Toksin ile ilgili beklentilerinizi doktorunuz ile işlem öncesi mutlaka konuşun. Kırışıklık tedavisinde botoks sadece bir seçenektir. Tüm kırışıklıklarınızı ve tüm sorunlarınızı çözemeyebilir.
 • Beklemediğiniz bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka işleminizi yapan doktorunuza başvurunuz.

Erkek ve kadın botoks uygulaması farklı mıdır?

Evet. Mutlaka farklı olmalı ve bu farkı doktor dikkate alarak yapmalıdır. Giderek artan sıklıklarda erkeklerde bize botoks ile ilgili başvuruyorlar. Çünkü çevrelerinde ki kadınların büyük bir çoğunluğu, eşleri, anneleri, kızları botox uygulaması yaptırıyor ve daha dinç görünüyorlar. Toksinin en önemli özelliği uygulanan kişiyi daha sakin, huzurlu, dinç ve çekici göstermesidir.

erkek botoks fiyatları ne kadar
Bir zamanlar tabu olan işlemler artık normal hale geldi. Erkek hastalarımız da doğal olarak giderek arttı.

Kadınlarda ki botoks uygulama şekli ve dozu ile erkeklerde ki uygulama dozları birbirlerinden farklıdır. Erkeklerin cilt yapıları, cilt kalınlıkları, kas güçleri ve kas tonusları daha fazladır ve kadınlara kıyasla daha yüksek dozlara ihtiyaç duyulur.

Ancak her erkek hasta botoks uygulaması için uygun olmayabilir. Bunun nedenleri; kırışıklıklarının derinliği cilt kalınlığından dolayı aşırı artmış olabilir, kaş ve göz mesafeleri dar olabilir. O nedenle karar vermek uygulamadan istenilen verimi alabilmek için mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmeli ve sonrasında karar vermelisiniz. Erkek hastalar da özellikle alın bölgesi en sık uygulanan ve memnun kalınan bölgedir. Göz çevresi dozu erkeklerde iyi ayarlanmalı aksi takdirde sahte bir gülüş ifadesi ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu detayların yüz yüze konuşulması çok daha iyi olacaktır.

botoks yaptıran erkekler

Toksin enjeksiyonlarından sonra hemen etki eden bir ilaç değildir. Dört ila yedi gün sonra etkisi başlar ve iki yada üç hafta sonra kontrole gelmenizi isteriz. Kontrolde ek doz durumunuza gerek uygulanabilir. Sonrasında botoks etkisi erkeklerde de dört veya altı ay civarında sürer. 4,5 – 5 ay sonrasında memnun kalırsanız yeniden botoks yaptırabilirsiniz.

 • Botoks tavsiye eder misiniz?

Botoks uygulamasının tüm etkilerini bilen doktorunuz sizin yüzünüzü kas ve mimik hareketlerinizi izleyerek kontrol eder ve size zinde ve sağlıklı bir görünüm vereceğini düşünürse de botoks uygulamasını tavsiye eder. Bazı kişilerde botoksun göz çevresinde ki etkisi göz altı çukurunu artırıcı etkiye sahip olabilir o zaman da doktorunuz size göz altı ışık dolgusu uyguladıktan sonra botoks yapılmasını tavsiye edebilir. Bazen de üst göz kapaklarında sarkma olan kişilere alın botoksu uygulandığında göz kapaklarında daha fazla düşüklüğün belirginleşeceğini bu nedenle öncelikle üst göz kapağı estetiği ameliyatı olmanız gerektiğini önerebilir.

botokstan sonra yapılması gerekenler

Kimler botoks uygulayabilir?

Türkiye’de ve dünyada botoks enjeksiyonlarını yapan kişiler her zaman doktorlar olmayabilir. O nedenle öncelikle size enjeksiyon yapan kişinin bir doktor olduğundan emin olmalısınız. Doktorlar dışında diş hekimleri, estetisyenler, hemşireler, laborantlar, kuaförler, dövmeciler bilinen uygulayıcılardır. Hatta bazı rus göçmenlerinde hem botoks hem de dolgu yaptığı bilinmektedir. Ülkemizde botoks ve dolgu enjeksiyonu yapma eğitimi ve ruhsatı olan branşlar en başta estetik cerrahlar, dermatologlar ve medikal estetik hekimleridir. 

botokstan memnun kalmayanlar

Diş hekimleri de sadece ağız bölgesinde sınırlı durumlar için yetkilidirler. Bu sebeple öncelikle size botoks yapacak kişinin kim olduğunu öğrenmelisiniz.

En iyi botoks yapan doktor kimdir? [Estetik cerrahlar mı? Dermatologlar mı? Medikal estetik hekimleri mi?]

Estetik cerrahi uzmanlık eğitimi hem yüz hem vücut estetiğinde, anatomisinde damarsal, sinirsel, kemik ve kas yapılarının bölge bölge en iyi eğitiminin verildiği branştır. O nedenle en iyi estetik işlemleri ve botoks uygulamasını estetik cerrahların yapması doğaldır. Dermatoloji eğitimi içinde sadece cilt yapısı ve hastalıkları bahsedilir. Estetik işlemler bir hastaya enjeksiyon yapılması son zamanlarda uzmanlık eğitim müfredatlarına eklenmiştir. Medikal estetik hekimleri de tıp eğitimi almış doktorlardır ancak 10 yıl önce verilen (artık verilmemektedir) medikal estetik hekimliği eğitimi 3-6 ay ile bu sektöre girmişlerdir. En iyi botoks uygulamasını kim yapar sorusunun cevabı eğitimden geçmese de tecrübeyle açıklanabilir belki. O nedenle hastasının beklentilerini en iyi karşılayan hekim en iyidir demek daha doğru olacaktır.

Botoks fiyatları neye göre değişir?

Botoks dünyanın en pahalı ilacıdır. Bize gelen flakonlar içinde ki 100 IU şişenin dibinde kurumuş gözle zor görülebilen tek bir damladır. Üretiminde ki hassasiyet ve uygulama dozu botoks ücreti konusunda önemli etkenlerdir. Bu ücrete uygulayıcının tecrübesi de eklenince rakamlar farklılıklar gösterebilir. Botoks fiyatlarımızı öğrenmek için kliniğimizi aramanız yeterlidir.

botoks yaptıranların yorumları
 • Ucuz botoks yapan yerler nasıl yapıyor?

Türkiye’de Botox® ve Dysport® markaları dışında yasal yoldan satılan bir ürün olmadığı gibi artık sadece doktorlar depolardan Botox® ve Dysport® ilaçlarını alabiliyorlar. Yani eskisi gibi eczanelerden dahi alma şansı yok. Eğer size ucuz botoks yapıldığını düşünüyorsanız yukarıda da anlattığım gibi düşük doz kullanılmış veya botoks olmayan bir ilaç enjekte edilmiş olabilir. O nedenle doktor olmayan kişilere işlem yaptırmaktan lütfen sakının. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı