Yüz Dolgusu

Göz altı ışık dolgusu

Göz altı ışık dolgusu nedir?

Göz altı bölgesi yüzümüzdeki en hassas bölgelerdendir. Gün içinde renk değişiklikleriyle yorgunluğumuzu ele verir. Bazen de bu durum yapısal ve genetik olarak renklidir. Bu yüzden sürekli çevremizden yorgun olduğumuza dair geri dönüşler alırız. Göz altı ışık dolgusu uygulamaları; bu bölgenin genel sorunlarının azaltılmasında elimizde ki önemli materyallerin başında gelmektedir. Bazı insanlarda bu bölge çukurdur ve ne yaparlarsa yapsınlar yorgun görüntüden kurtulamazlar. Bazen de bu bölge de torbalanmalar olur ve akşamdan kalma görüntüsü hiç geçmez.

Kısacası göz altı bölgesi yüzün zindelik ve sağlık bölgesidir.  Bu kadar önemli olduğu için de piyasada oldukça pahalı göz altı kremleri vardır. Ancak kremler en az etkiye sahip seçeneklerdir.

göz altı ışık dolgusu
Videoyu oynat

Gözaltı hacim artışı için özellikle küçük partikül yapılı ve düşük moleküler ağırlıklı hyaluronik asit dolguları kullanırız. Çünkü göz altında gözle görülen bir şişlik veya ele gelen bir sertlik olmaması asıl amaçtır. İşlem uygulanmış hasta 3-7 gün sonra eliyle göz altı ışık dolgusunu hissedemez. Ancak yorgun görünümü de geçmiş olur. 

Göz altı bölgesinin sorunları

Yüzümüzde ki en ince cilt göz altı bölgesinde bulunur. Yanak cildimizi ise oldukça kalındır. Bu iki birbirinden farklı kalınlıklarda ki cildin birleşim hattı da göz altı bölgesindeki sorunları oluşturur.

Videoyu oynat

Cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemler ile göz çevresinde ki sorunlar azaltılır. Doğal, hastanın ifadesini bozmayan sonuçlar elde edilmesi genel amaçtır. O nedenle göz altı dolgusu yapılmadan önce ve sonra hastanın sorununu iyi anlaması sağlanır. Işık dolgusunun yeterli yapılması, fazla olmaması önemlidir.

gözaltı ışık dolgusu

Göz altı kırışıklıklarının tedavi seçenekleri nelerdir?

Genetik ve anatomik nedenlerle erken yaşlarda, fizyolojik nedenlerle de ilerleyen yaşlarda; göz altı kırışıklıklarının ortaya çıktığını görüyoruz.

Hangi nedenle olursa olsun kırışıklıkların varlığı bu bölge cildinin fazla olduğu ve bu cildin o bölgeden uzaklaştırılması gerektiğinin göstergesidir. Bu amaçla cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerden bahsetmek gerekir.

Videoyu oynat
 • Hem torbaların hem de kırışıklıkların azaltılması için cerrahi seçenek; olarak göz kapağı estetiği (blefaroplasti) bir tedavi yöntemidir.
 • Cerrahi olmayan, kırışıklıkların azaltılması seçenekleri; buradaki fazla cildin buharlaştırılmasını sağlayarak etkili olan Plexr cihazı ile yapılan tedavidir. 
 • Bu bölgenin kırışıklıklarının botoks ile azaltılması da mümkündür. Bu konuyu da göz çevresi botoks uygulaması sayfasında uzunca yer almaktadır.

Göz altı ışık dolgusu neye göre tercih edilir?

Videoyu oynat

Göz altı hacim problemlerinin tedavisinde ışık dolgusu olarak bio-expander denilen; çok ince yapılı, içinde saf ve çapraz bağlı hyaluronik asitin birlikte bulunduğu dolgu uygundur.

Bu bölgenin özelliği yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkışını gösteren; nazo-okuler sulkus denilen göz iç kısmından yanağa uzanan çukurun zamanla belirgin hale gelmeye başlamasıdır. Göz altı çukuru; göz çevresinde ki cildin ve altında ki yumuşak dokunun yer çekimi etkisiyle aşağıya yer değiştirmesiyle oluşur. 

göz altına dolgu uygulaması
Uyuşturucu kremler ile 30 dakika beklemek yeterlidir

Yorgun, yaşından büyük görünmenin genellikle nedeni göz altı çukurun belirginliğidir. Yüz germe ve orta yüz gençleştirme ameliyatlarında bu çukurun giderilmesi şarttır. Ancak genç yaşlarda da olabilen bu problemin tedavisi her zaman yüz germe değildir. O nedenle de bu bölgeye hacim ilave edilmesi gerekir. Bio-expander uygulamasıyla buradaki problem bir klinik ortamında rahatlıkla tedavi olur.

göz altına dolgu uygulaması

Göz altı ışık dolgusu uygulaması

Göz altı dolgusu veya ışık dolgusu diye tanımlanan işlem; lokal anestezik etkili kremlerle 20-30 dakika bekledikten sonra uygulanır. Hasta dik oturur pozisyondadır. Gözaltı ışık dolgusu künt uçlu keskin olmayan bir kanül ile enjekte edilir. Hasta ağrı değil baskı hisseder. Kısacası hasta ışık dolgusu yapılırken ağrı hissetmez. 

Videoyu oynat
Videoyu oynat

Göz altı çukurunun dolgu ile azaltılması için ihtiyaç olan dolgu miktarı; ne kadar olursa olsun ilk oturumda hastaya daha önce işlem yapılmamışsa hastanın bu uygulamayı öğrenmesi için 1 ml uygulama yeterli olur. Ek dolgu sonra ki kontrollerde daha rahat şekilde gerçekleştirilecektir. 10 gün ara ile göz altı ışık dolgusu uygulanır. İşlem sonrası genellikle morluk olmaz. Hastanın bu bölgeye masaj yapmaması ve aşırı sıcak ortama girmemesi önemlidir. 

 • Göz altı ışık dolgusu sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İşlem sonrasında gündelik hayatınıza dönebilirsiniz. Bir hafta kadar göz altına baskı uygulamamanız, hamam sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmanız yeterlidir. Yine bir hafta içinde göz altında fazladan bir şişlik, hafif sertlik mümkündür. Bir haftadan sonra sertlik hissi tamamen geçer ve elinizle hiçbir şey hissedemezsiniz. Göz altı dolgusu yapılmamış gibi gelir. Ancak hacim sorununuz geçmiştir. Eğer olurda yetersiz doz uygulandığını düşünürseniz doktorunuz ek uygulama yapacaktır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Göz çevresi dolgusu
Videoyu oynat
 • Gözaltı ışık dolgusu kalıcı mı?

Hyaluronik asit dolguların hepsi enjekte edildikleri yerlerde 9-18 ay kalır. Göz altı bölgesinde ise bu süre özellikle zayıf ve metabolizması çok hızlı kişilerde bazen daha kısadır. Açıklanamayan sebepler ile de nadiren de çok daha uzun süre kalır. Burada ki dalgalanmaya neden olan faktörler çok da bilinmez.

Videoyu oynat

Göz altı ışık dolgusu sonrası kist 

Kalıcı dolgular vücut tarafından istenmeyen reaksiyonlara neden olduğundan artık kullanılmamaktadır. Bu sayede kalıcı dolgulara bağlı sorunları çok görmüyoruz. Ancak böyle hastaların tedavilerinin cerrahi olduğunu da söylemek lazım.

Videoyu oynat

Göz altında en yaygın kullanım hyaluronik asit dolgularıdır ve bunlarda kalıcı değillerdir. Ancak nadiren hyaluronik asit moleküllerinin kalıcılığını artırmak için kullanılan çapraz bağ proteinlerine karşı vücudun gösterdiği reaksiyon sonucu kistleşmeler dikkat çeker.

Bu kistlerin oluşumunun nedeni dolgu içeriğinde ki bağlayıcı proteine karşı aşırı hassasiyettir. Tedavisi de bu kistlerin boşaltılmasıdır. Bu işlem içinde işleminizi yapan doktordan veya mutlaka bir plastik cerrahtan yardım almanız gerekir. Bu konu hakkında daha da fazla bilgi; https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/dolgu-sonrasi-sorunlar/ 

Kliniğimizde içeriğinde yabancı protein olmayan, kendinden çapraz bağlı hyaluronik asit dolgular kullanılır.

Bazen de göz altı ışık dolgusu için daha sert yapılı dolgular tercih edilir. O zaman da yine kistleşme benzeri bir durum varmış gibi olur. Halbuki bu sertlik dolgunun kendş sertliğidir.

göz altı çukuru

Göz altı yağ enjeksiyonu mu yoksa göz altı dolgu mu?

Ben kişisel olarak hastalarıma yağ enjeksiyonu yapmıyorum ve önermiyorum. Bu ve diğer uygulamadığım estetik işlemler hakkında “Neden yapmıyorum” başlıklı sayfayı okumanızı öneririm.

Sebepleri;

 • Yağ enjeksiyonu mutlaka bir ameliyathane ortamında, genel anestezi veya en azından sedasyon gerektiren bir işlemdir. 
 • Göz altı ışık dolgusu lokal anestezi kremlerle klinik ortamında uygulanır.
 • Yağ enjeksiyonu işlemi için vücudun bir bölgesinden liposuction ile yağ alınır. Sterilizasyon, santrifus ve inceltmer işlemleri uygulanır. Ardından da hedef bölgeye enjekte edilir. Bu ameliyat 1-1,5 saat sürer.
Videoyu oynat
 • Işık dolgusu hazır 1 ml enjektörlerdedir ve 10 dk içinde hedef dokuya enjekte edilir. Hasta sonrasında rahatça evine gider. 
 • Yağ enjeksiyonu sonrası aşırı şişlik, morluk olur. 10-15 gün nekahet dönemi gerekir.
 • Gözaltı dolgu uygulaması sonrası hemen normal hayatınıza dönersiniz.
 • Yağ enjeksiyonu sonrası enjekte edilen yağ dokunun %40-60’ı eriyeceği için (2 yıl içinde tamamının eridiği rapor edilmektedir) hedeflenen hacimden daha fazla enjeksiyon yapılır ve hastanın arzu ettiği görüntüye ulaşması 2-3 ay sürecektir. 
 • Dolgu enjeksiyonu sonrası sonuç hemen ortaya çıkar. 
 • Yağ enjeksiyonu sonrası yüzün her iki tarafına yapılan enjeksiyonlardan sonra yağ dokunun erimesine bağlı olarak asimetrik sonuçlar nadir değildir.
 • Dolgu uygulaması sonrası asimetriler nadiren ortaya çıkar. Olursa da düzeltilmesi 5 dakika içinde yapılacak rötuşlarla mümkündür.
 • Yağ enjeksiyonları sonrasında eriyen yağ hücrelerinden  kistik yağ dokuları gelişirse; düzeltilmesi için cerrahi müdahale gerekir.
 • Işık dolgusu enjeksiyonları sonrasında 9-18 ay içinde tamamen bir kalıntı bırakmadan erir.

Göz altı ışık dolgusu fiyatları ne kadardır?

Göz altı ışık dolgusu ücretleri kullanılacak dolgu miktarına ve markasına, doktorunuzun tecrübesine göre değişir. Size daha önce ışık dolgusu yapılmadıysa ilk randevunuzda 1 ml dolgu kullanılır. Sonrasında ki kontrollerinizde gerekiyorsa daha fazla dolgu uygulanır. Öncelikle işlemi öğrenmeniz ve bu bölgede nasıl bir değişiklik olduğunu görmeniz istenir. Ayrıca bu bölge için dolgunun çok olmasını değil yeterince olmasını isteriz. O nedenle az yapılması üzerine biraz daha yapılabilmesini sağlarken; çok yapılması göz altı torbalanmış bir görüntüye neden olur. Bu sebeplerle yeterli yapılması için birden fazla ziyaretiniz arzu edilen sonuca ulaşmayı sağlayacaktır.

Kliniğimizi arayarak ışık dolgusu ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.

Göz altı ışık dolgusu ile ilgili en sık sorulan SORULAR

 • Gözaltı dolgusu göze zarar verir mi?

Dünyada rapor edilmiş bir tek uygulama sonrası körlük bildirilmiştir. Bu da keskin iğne ile damar içi dolgu enjeksiyonu sonucudur. Günümüzde tüm göz altı dolgu uygulamaları keskin olmayan, künt kanüllerle gerçekleştirilir. Kısacası göz altı dolgusunun göze bir zararı yoktur.

 • Gözaltı ışık dolgusunu tavsiye eder misiniz?

Özellikle göz altı çukuru belirgin, derin, yorgun ifadeyi artıran bir etki yaratıyorsa; mutlaka hastamıza bu durumu anlatırız. Zamanla artma eğilimde olabilir. Botoks uygulaması sonrası bazen göz altı çukuru belirginleşebilir, o nedenle botoks kontrollerinde göz altı dolgusu tavsiye edilebilir.

 • Göz altı ışık dolgusu yaptıranlar ve onların yorumları

 • Hastanın problemi iyi tespit edilmiş ise,
 • Yeterli dozda göz altı dolgusu yapılmış ise,
 • Uygun dolgu malzemesi kullanılmış ise göz altı dolgusu yaptıranlar elde edilecek sonuçtan memnun kalırlar. Aksi durumlarda tersi yorumlara neden olacaktır. Bu yüzden de hasta ile detaylı ön görüşme ve bilgilendirme oldukça önemlidir.
yorgun yüz görünümü
 • Göz altı dolgusunu eritmek mümkün mü?

Dolgu uygulamalarının artık giderek azalan sorunu kist oluşumudur. Bazı ışık dolgusu markalarının ürettiği hyaluronik asit dolgularının içinde ki proteine alerji olabilir. Kistler de genellikle bu yüzden gelişir.

Göz altı ışık dolgusu sonrası gelişmiş kistlerin tedavisinde hyaluronidaz ile eritme işlemi yapılabilir.

Ayrıca ışık dolgusu kistleri boşaltılabilir. Bu konuda detaylı bilgi için; https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/dolgu-sonrasi-sorunlar/#Goz_alti_dolgusu_sonrasi_olusan_kistler_nasil_tedavi_edilir

 • Gözaltı dolgusu yaptıran erkek var mı?

Erkeklerde göz altı bölgesinin hacim sorunları kadınlara göre daha fazla görünür. Hatta daha fazla dikkat çeker. Ancak erkekler bu durumu pek problem etmediklerinden çözüm aramazlar. Yine de giderek artan sıklıkta erkek hasta göz altı dolgusu için başvurmaktadır. Erkek estetiği ile ilgili ; https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/erkeklerde-estetik/ sayfasında ki yazımı inceleyebilirsiniz.

Videoyu oynat
Videoyu oynat

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba. Goz alti isik dolgusu yaptirmak istiyorum. Bunun icin bir on gorusme/consultasyon yapip bilgi almam mumkun olur mu?

  1. Öncelikle göz altı ışık dolgusu uygulaması için uygun olup olmadığınıza karar vermemiz gerekmektedir. Bunun için sizinde dediğiniz gibi bir ön görüşme ayarlamamız için bize ulaşmanızı rica edeceğiz. 03124482361 nolu telefonu arayarak veya doktor@orhanmuratozdemir.com.tr mail adresine telefon numaranıza gönrererek size ulaşmamızı da sağlayabilirsiniz. İyi günler

  1. Göz altı ışık dolgusu uygulaması sonrası görme kaybı yaşayan nadir de olsa tüm dünyada rapor edilmiş yayınlar mevcut. Benim bildiğim ülkemizde ise 1 vaka var. Bu durum hyaluronik asit dolgu uygulamasının göze giden damarların içine yapılması sonucu olduğu düşünülüyor. Bu sebeple enjeksiyon sırasında kanül denilen künt iğneler tercih ediyor ve tanımlanmış sınırlarda bu uygulamaları gerçekleştiriyoruz. FDA onayına gelince ülkemizde ve dünya piyasasında kullanılan hyaluronik asit içerikli birçok dolgu markasının FDA ve CE onayları vardır.
   Aslında bu sorunların genel nedeni ehliyetsiz uygulamalar ve tecrübe sorunlarıdır. Hyaluronik asit dolguları bugün dünyanın en güvenilir hacim sağlayıcı ürünleridir ve kullanım alanları giderek genişlemekte ve teknolojik olarak verimliliği de otomatik olarak artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp