Yüz Dolgusu

Göz altı ışık dolgusu

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Göz altı bölgesi yüzümüzdeki en hassas bölgelerdendir. Gün içinde renk değişiklikleriyle yorgunluğumuzu ele verebilir. Bazen de bu durum yapısal ve genetik olarak renklidir ve sürekli çevremizden yorgun olduğumuza dair geri dönüşler alırız. Göz altı ışık dolgusu uygulamaları bu bölgenin genel sorunlarının azaltılmasında elimizde ki önemli materyallerin başında gelmektedir.

 

Videoyu oynat
göz altı dolgu
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir Esteik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

Bazı insanlarda bu bölge çukurdur ve ne yaparlarsa yapsınlar yorgun görüntüden kurtulamazlar. Bazende bu bölge de torbalanmalar olur ve akşamdan kalma görüntüsü hiç geçmez. Kısacası göz altı bölgesi yüzün zindelik ve sağlık bölgesidir.  Bu kadar önemli olduğu için göz altı kremleri üretilmiştir. Ancak kremler en az etkiye sahip seçeneklerdir.

 • Göz altı bölgesinin sorunları nelerdir?

Göz altı cildi çok incedir ve altındaki tüm yapılardan etkilenir. Bu bölgenin hacim problemleri, renk problemleri, kırışıklıkları, çizgilenmeleri, torbalanmaları hepsi ayrı ayrı değerlendirilmeli ve probleme yönelik çözümler üretilmelidir. Göz altı renk problemleri için lazer göz altı morluğu ile ilgili bölümü okuyabilirsiniz.

Videoyu oynat
ışık dolgusu
Göz altı hacim sorunlarının giderilmesinde dolgu uygulamaları çok önemlidir ve işlem sırasında nasıl bir değişiklik olduğu hemen gösterilebilir.
 • Göz altı kırışıklıklarının tedavi seçenekleri nelerdir?

Genetik ve anatomik nedenlerle erken yaşlarda, fizyolojik nedenlerle de ilerleyen yaşlarda göz altı kırışıklıkları ortaya çıkabilir. Hangi nedenle olursa olsun kırışıklıkların varlığı bu bölge cildinin fazla olduğu ve bu cildin o bölgeden uzaklaştırılması gerektiğinin göstergesidir. Bu amaçla cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerden bahsetmek gerekir.

Videoyu oynat
 • Hem torbaların hem de kırışıklıkların azaltılması için cerrahi seçenek olarak göz kapağı estetiği (blefaroplasti) bölümünü okuyabilirsiniz.
 • Cerrahi olmayan kırışıklıkların azaltılması seçenekleri buradaki fazla cildin buharlaştırılmasını sağlayarak etkili olan Plexr cihazı ile yapılan tedavidir. Bu konuda plexr sayfasında detaylı bir şekilde anlatılmıştır.
 • Genç hasta grubunda ise bu bölgenin kırışıklıklarının botoks ile azaltılması da mümkün olabilmektedir. Bu konuyu da göz çevresi botoks uygulaması sayfasından okuyabilirsiniz.

Göz altı hacim artışı için hangi dolgular tercih edilmelidir?

Videoyu oynat

Göz altı hacim problemlerinin tedavisinde ise bio-expander denilen; çok ince yapılı, içinde saf ve çapraz bağlı hyaluronik asitin birlikte bulunduğu dolgu çeşidi çok uygundur.

Bu bölgenin özelliği yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkışını gösteren nazo-okuler sulkus denilen göz iç kısmından yanağa uzanan çukurun 30 yaşından sonra belirgin hale gelmeye başlamasıdır. Bu çukur göz çevresinde ki hafif çukurun yer çekimi etkisiyle aşağıya dönmesiyle oluşur. 

göz altına dolgu uygulaması
Uyuşturucu kremler ile 30 dakika beklemek yeterlidir

Yorgun, yaşından büyük görünmenin genellikle nedeni bu çukurun belirginliğidir. Yüz germe ve orta yüz gençleştirme ameliyatlarında bu çukurun giderilmesi şarttır. Ancak genç yaşlarda da olabilen bu problemin tedavisi her zaman yüz germe değildir. O nedenle de bu bölgeye hacim ilave edilmesi gerekir. Bio-expander uygulamasıyla yani göz altı ışık dolgusu işlemi ile buradaki problem fazla bir klinik ortamında rahatlıkla düzeltilebilmektedir.

göz altına dolgu uygulaması
İşlem hızlı ve genellikle acısızdır.
Videoyu oynat
Videoyu oynat

Göz altı ışık dolgusu nasıl uygulanır?

Göz altı dolgusu veya ışık dolgusu diye tanımlanan işlem; lokal anestezik etkili kremlerle 20-30 dakikalık bekleme süreleri sonrasında dik oturur pozisyonda, kanül vasıtasıyla belki çok hafif bir rahatsızlık vererek , en fazla 10-15 dakika içinde uygulanır ve sıklıkla morarmaya neden olmadan (kanül ile uygulandığı için) hasta normal hayatına devam edebilir. 10. günden sonra da mutlaka kontrole gelmeniz gereklidir.

Videoyu oynat
Videoyu oynat
 • Göz altı ışık dolgusu sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İşlem sonrasında gündelik hayatınıza dönebilirsiniz. Bir hafta kadar göz altına baskı uygulamamanız, hamam sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durmanız yeterlidir. Yine bir hafta içinde göz altında fazladan bir şişlik, hafif sertlik hissiniz olabilir. Bir haftadan sonra sertlik hissi tamamen geçer ve elinizle hiçbir şey hissedemezsiniz. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Göz çevresi (Kaz ayakları) dolgusu
Videoyu oynat
 • Gözaltı ışık dolgusu ne kadar kalıcı?

Hyaluronik asit dolguların hepsi enjekte edildikleri yerlerde 9-18 ay kalırlar. Göz altı bölgesinde ise bu süre özellikle zayıf ve metabolizması çok hızlı kişilerde daha kısa olabileceği gibi nadiren de çok daha uzun süre kalabilir. Burada ki faktörler çok da bilinmemektedir.

Videoyu oynat

Göz altı ışık dolgusu sonrası kist oluşabilir mi?

Kalıcı dolgular vücut tarafından istenmeyen reaksiyonlara neden olduğundan artık kullanılmamaktadır. Bu sayede artık onlara bağlı sorunları çok fazla görmüyoruz. Ancak böyle hastaların tedavilerinin cerrahi olduğunu söylemek lazım.

Videoyu oynat

Göz altında en yaygın kullanım hyaluronik asit dolgularıdır ve bunlarda kalıcı değillerdir. Ancak bazı formlarında bazı kişilerde hyaluronik asit moleküllerinin kalıcılığını artırmak için kullanılan çapraz bağ proteinlerine karşı vücudun gösterdiği reaksiyona bağlı kistleşmeler gözlenebilir. 

Bu kistlerin oluşumunun nedeni dolgu içeriğinde ki bağlayıcı proteine karşı aşırı hassasiyettir. Tedavisi de bu kistlerin boşaltılmasıdır. Bu işlem içinde işleminizi yapan doktordan veya mutlaka bir plastik cerrahtan yardım almanız gerekir. Bu konu hakkında daha da uzun bilgiye https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/dolgu-sonrasi-sorunlar/ sayfasını okuyarak ulaşabilirsiniz.

Kliniğimizde içeriğinde yabancı protein olmayan, kendinden çapraz bağlı hyaluronik asit dolgular kullanılmaktadır.

göz altı ışık dolgusu gerekli mi?
Uygulama mutlaka oturur pozisyonda yapılmalı ve sonuçlar hasta ile işlem öncesi ve sonrası şeklinde ayna ile gösterilmelidir.

Göz altına yağ enjeksiyonu mu yoksa dolgu mu tercih edilmelidir?

Ben kişisel olarak hastalarıma yağ enjeksiyonu yapmıyorum ve önermiyorum. Bu ve diğer uygulamadığım estetik işlemler hakkında “Neden yapmıyorum” başlıklı sayfayı inceleyebilirsiniz.

Sebepleri;

 • Yağ enjeksiyonu mutlaka bir ameliyathane ortamında, genel anestezi veya en azından sedasyon gerektiren bir işlemdir. 
 • Dolgu lokal anestezi kremlerle klinik ortamında uygulanabilir.
 • Yağ enjeksiyonu işlemi vücudun herhangi bir bölgesinden yağ alınmasını, bu yağın özel bir muameleden geçirilmesini (steril, santrifuj) 
Videoyu oynat

 ve sonrasında da hedef bölgeye enjeksiyonunu gerektiren yaklaşık 1 saatlik bir işlemdir.

 • Dolgu hazır 1 ml enjektörler 10 dk içinde hedef dokuya enjekte edilir.
 • Yağ enjeksiyonu sonrası aşırı şişlik, morluk olur, 10-15 gün nekahat dönemi gerekir.
 • Dolgu uygulaması sonrası normal hayatınıza dönersiniz
 • Yağ enjeksiyonu sonrası enjekte edilen yağ dokunun %40-60’ı eriyeceği için (2 yıl içinde tamamının eridiği rapor edilmektedir) hedeflenen hacimden daha fazla enjeksiyon yapılır ve hastanın arzu ettiği görüntüye ulaşması 2-3 ay sürebilir. 
 • Dolgu enjeksiyonu sonrası sonuç hemen görülür.
 • Yağ enjeksiyonu sonrası yüzün her iki tarafına yapılan enjeksiyonlardan sonra yağ dokunun erimesine bağlı olarak asimetrik sonuçlar oluşabilir.
 • Dolgu uygulaması sonrası asimetriler nadiren görülür. Olursa da düzeltilmesi 5 dakika içinde yapılacak rütuşlarla gerçekleştirilebilir.
 • Yağ enjeksiyonları sonrasında kistik yağ dokuları kalabilmekte ve düzeltilmesi için cerrahi müdahale gerekebilmektedir.
 • Dolgu enjeksiyonları sonrasında 9-18 ay içinde tamamen bir kalıntı bırakmadan erimektedir.

Göz altı ışık dolgusu fiyatları ne kadardır?

Göz altı ışık dolgusu ücretleri kullanılacak dolgu miktarına ve markasına, doktorunuzun tecrübesine göre değişmektedir. Sıklıkla daha önce size ışık dolgusu yapılmadıysa toplam 1 ml dolgu ile başlanır ve kontrollerinizde gerekiyorsa daha fazla dolgu uygulanır. Öncelikle işlemi öğrenmeniz ve bu bölgede nasıl bir değişiklik olduğunu görmeniz istenir. Ayrıca bu bölge için dolgunun çok olmasını değil yeterince olmasını isteriz. O nedenle az yapılması üzerine biraz daha yapılabilmesini sağlarken çok yapılması göz altı torbalanmış bir görüntüye neden olur. Bu sebeplerle yeterli yapılması için birden fazla ziyaretiniz arzu edilen sonuca ulaşmayı sağlayacaktır.

Kliniğimizi arayarak ışık dolgusu ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba. Goz alti isik dolgusu yaptirmak istiyorum. Bunun icin bir on gorusme/consultasyon yapip bilgi almam mumkun olur mu?

  1. Öncelikle göz altı ışık dolgusu uygulaması için uygun olup olmadığınıza karar vermemiz gerekmektedir. Bunun için sizinde dediğiniz gibi bir ön görüşme ayarlamamız için bize ulaşmanızı rica edeceğiz. 03124482361 nolu telefonu arayarak veya doktor@orhanmuratozdemir.com.tr mail adresine telefon numaranıza gönrererek size ulaşmamızı da sağlayabilirsiniz. İyi günler

  1. Göz altı ışık dolgusu uygulaması sonrası görme kaybı yaşayan nadir de olsa tüm dünyada rapor edilmiş yayınlar mevcut. Benim bildiğim ülkemizde ise 1 vaka var. Bu durum hyaluronik asit dolgu uygulamasının göze giden damarların içine yapılması sonucu olduğu düşünülüyor. Bu sebeple enjeksiyon sırasında kanül denilen künt iğneler tercih ediyor ve tanımlanmış sınırlarda bu uygulamaları gerçekleştiriyoruz. FDA onayına gelince ülkemizde ve dünya piyasasında kullanılan hyaluronik asit içerikli birçok dolgu markasının FDA ve CE onayları vardır.
   Aslında bu sorunların genel nedeni ehliyetsiz uygulamalar ve tecrübe sorunlarıdır. Hyaluronik asit dolguları bugün dünyanın en güvenilir hacim sağlayıcı ürünleridir ve kullanım alanları giderek genişlemekte ve teknolojik olarak verimliliği de otomatik olarak artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button