Yüz Estetiği

Yüz germe (Face Lift)

Yüz germe ameliyat izleri kulak arkasına gizlenebilir mi? Yüz germe izleri azaltılabilir mi?

Detaylı video anlatımı izleyebilirsiniz.

Videoyu oynat

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Yüz cildinin; yaş, yer çekimi ve gevşeklik gibi nedenlerle aşağıya doğru yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan problemlerin düzeltilmesi ameliyatına yüz germe ve boyun germe ameliyatı denir. Yüz ve boyun germe ameliyatı çok değişik şekillerde, çok değişik teknikler ve izlerle yapılabilir. Burada seçilecek tekniği hastanın problemleri belirlemektedir. Problemlerin tespit edilmesi için mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmeniz gerekmektedir. Bu görüşmede beklentileriniz ve problemleriniz bir arada değerlendirilerek siz en uygun teknik seçilerek planlamanız yapılacaktır. Yüz germe için başvuran hastaların %30’u bu ameliyat için uygundur. Genellikle ameliyatsız estetik işlemlerle beklentileri karşılanabilmektedir ve sıklıkla hastaların sorunları kendi algıladıkları kadar sıkıntılı değildir.

Videoyu oynat

Yüz germe ameliyatı ile birlikte göz kapaklarınızda da sorunlar olduğu tespit edilmiş ise birlikte blefaroplasti yani göz kapağı estetiği ameliyatı da olabilirsiniz ki birçok hastada göz kapakları yüz germe ameliyatı ile sıklıkla kombine edilmektedir.

Yüz germe ameliyatı için değerlendirmeler yüzü üç bölümde inceleyerek yapılır. Klasik kitaplarda yüzün üst, orta ve alt bölümleri ayrı ayrı ve birlikte planlanabilir dense de yüzün tamamının birlikte değerlendirilmesi ve tek bir cerrahi işlem ile tüm sorunların tedavi edilmesi daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Problemlere göre de genellikle saçlı deri içinde ve kulak önü ve arkasına uzanan izler olabilir.

boyun germe ameliyatıAlın germe ameliyatı artık yavaş yavaş terk edilmeye başlanmış çok nadir durumlar dışında uygulanmayan bir estetik ameliyat haline gelmiştir. Orta yüz bölümünde ki problemler genellikle yanaklarını (cilt altı yumuşak dokunun) aşağıya hareketinin belirgin olduğu hastalarda düzeltilmesi gereken majör problemdir. Bunun için endoskopik yöntemler veya alt göz kapağının düzeltilmesi sırasında gerçekleştirilecek askılama yöntemleri ile toparlanabilmektedir.

Alt yüz bölgesinde boyun, çene altı, çene kemiği hattı üzerindeki problemleri içermektedir. Boyun için liposuction ile kombine etmek, boyun kaslarını onarmak ve germek gerekebilmektedir.

Yukarıda saydığımız tüm yüz germe müdahalelerini gerçekleştireceğimiz hastanın operasyon öncesinde 2 hafta boyunca sigara içmemesi, operasyon sonrasında da en az bir hafta sigara içmemesi gerekmektedir. Bu konuda yazdığım sayfayı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/sigara-estetik-cerrahi-ameliyat/ incelemeniz sigara hakkında ki fikirlerinizi yeniden değerlendirmenize yardımcı olabilir. Yüz germe ameliyatı olmak isteyen kişiler için yaptığımız ameliyat öncesi değerlendirme amaçlı testler sonucuna göre ameliyatınıza karar verilecektir.

Yüz germe ameliyatları genellikle 4-5 saat sürer. Hastane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanın durumuna, ameliyatın süresine ve takibe göre gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Ameliyattan sonra 1 hafta süreyle özel bir korse-bandaj takmanız istenebilir. Boynunuzu ve yanaklarınızı sıkan bu korse iyileşmenizi de hızlandıracaktır. 1-2 hafta yanaklarınızda, boynunuzda, göz kapaklarınızda şişlikler olabilir. Genellikle 2 haftadan sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Yüz germe ameliyatı kimlere yapılır?

vücut estetiği40 yaş üzerinde, orta yüz ve alt yüz deformiteleri belirgin hale gelmiş, genetik veya çeşitli nedenlerle cilt gevşekliği ön plana çıkmış, sigara içmeyen ve majör bir sağlık sorunu olmayan erkek veya kadın her kişiye uygulanabilir.

40 ile 60 yaş arasında genellikle orta yüz germe ameliyatları, 60 yaş üzerinde ise kombine ameliyatlar tercih edilmektedir. 40 ile 60 yaş arasında ameliyattan önce; hastanın diğer cerrahi olmayan işlemlerden(dolgu, botox, innea aqua, gençlik aşıları gibi) fayda görüp göremeyeceği, hastanın beklentilerini bu yöntemlerin karşılayıp karşılayamayacağı detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir.

Yüz germe ameliyatı kimlere yapılmaz?

 • Yüz germe ameliyatı olmayı düşünen kişilerin mutlaka sigarayı 2 hafta önceden bırakmaları ve operasyondan sonraki 1 hafta boyunca da içmemeleri gerekmektedir. Sigara bağımlıları yüz germe ameliyatı olmamalıdırlar.
 • Yüz germe ameliyatının hayatlarında ki sorunların tamamını çözeceğine inan kişiler yüz germe ameliyatı olmamalıdırlar. Bu durum diğer tüm estetik ameliyatlar içinde geçerlidir.
 • Kanama hastalığı olanlar, şeker hastalığı olanlar, tansiyon problemi olanlar ileri tetkikler yapılarak, hastalıkları kontrol altına alındığında operasyon planlanmalıdır.
 • Yüz germe ameliyatları sivilce çukurlarını gidermek için yapılmaz.

Yüz gerdirme ameliyatları görüntünüzü gençleştirir ancak cildinizi gençleştirmez. Yüzünüzde yer çekimine bağlı değişiklikler ilerleyen yıllarda tekrar gündeme gelebilir. Bu süre ise kişisel farklılıklar gösterir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kaş kaldırma

Yüz germe ameliyatları mutlaka bir iz ile biter.

yüz estetiğiYüz ve boyun germe ameliyatları genellikle birlikte yapılır. Boyun germe ameliyatında hedef bölge çene altında ki sarkmalardır. Burada ki sarkmanın derecesine göre yapılacak cerrahi işlem değişiklik gösterebilir. Tek başına boyun liposuction işlemi yeterli olabilecek durumlar dışında bazen çene altına yapılacak küçük bir kesiden girilerek boyun kaslarının onarılması da gerekebilir. Boyun kaslarının onarılması genellikle ileri yaşlarda meydana gelmiş çift bant sarkmaların olduğu hastalarda gerekirken boyun liposuction hastaları genellikle daha genç hastalardır.

Yüz germe ameliyatı hakkında bilinmesi gereken en önemli durum bu ameliyatın cildinizi değil yüz görünümünüzü gençleştireceğidir. Cilt yaşınız aynı kalacak ama gerginliği artacak ve cilt altı yumuşak dokunuz arzu edilen yerlere askılanacak ve daha genç bir görünüm kazanacaksınız.

Yüz germe ameliyatlarının ortalama süreleri 3-4 saat ile 5-6 saat arasında değişmektedir. Bu süreler seçilen tekniğe göre değişiklik gösterir. Gece hastanede kalmanız istenebilir. 1 hafta özel bir bandaj giymeniz gerekebilir. İlk 1-2 hafta sıkı ve yakından takip edilirsiniz. İkinci haftanın sonuna doğru normal hayatınıza dönmeye başlarsınız.

Yüz gerdirme ameliyatı olmayı düşünüyorsanız ve özellikle sigara içiyorsanız hemen bırakmanızı tavsiye ederim. Çünkü doktorunuz sizi bu nedenle ameliyat etmeyebilir veya ameliyat tarihinizi erteleyebilir. Sigara damar sistemini özellikle de kılcal damar sistemini olumsuz etkilediği bilinen en sakıncalı alışkanlıktır. Özellikle germe ameliyatlarında karın germe, yüz gerdirme, meme küçültme, göğüs dikleştirme ameliyatlarında sigara kullanılıyor olması ameliyat alanında gerilen ciltte kayıplara, yara iyileşme problemlerinin ortaya çıkmasında baş rolü oynamaktadır.

Kısacası estetik ameliyatlar keyfe keder ameliyatlardır. Durup dururken sorun sahibi olmak sizi de doktorunuzu da emin olun çok üzecektir.

İple Yüz Germe Nedir?

Estetik cerrahisinde ki en önemli amaç iple yüz germe işlemini gerektirmeyecek ameliyat sayısını arttırmaktır. Bu amaç hızlı bir şekilde gerçekleştirilerek kişilerin korkuları azaltılıp daha estetik sonuçların elde edilmesi mümkün hale gelmektedir. Son 6-7 yıllık süreçte özellikle yüz estetiği konusunda oldukça gelişme kaydedilmiştir. İple yüz germe tekniği bu süreçte ciddi talep görmüştür.

İple yüz germe tedavisinde yüzün içine geçirilen ip yine yüzün içerisinde kalmaktadır. Bazı dönemlerde bu ipin erimemesi durumu ile karşı karşıya kalınır. Oluşacak risk ve sorunların tespit edilmesi pek mümkün olamayabilir. Bu sebeple bu tekniğin kullanılmasını pek önermiyorum ve bu konuda yanıldığımı ise hiç sanmıyorum.

Özellikle estetik alanında piyasaya her gün yeni bir uygulama ve cihaz girmektedir. Bu cihaz ve uygulamalar üstün özellikleri ile tanıtılırlar. Kullanılacak olan yönteme karar vermek kişinin kendi elindedir. Ben prensip olarak piyasaya yeni sürülen ve mekanizması aklıma yatmayan cihaz ve metotları kullanmam ve aynı zamanda kimseye önermem. Aynı yaklaşımı yüz (asma) askılama yönteminde de gösterdim ve zaman içerisinde yanılmadığıma şahit oldum.

Şimdi ise iple yüz germe için mekanizması mantıklı, teknolojik alt yapısı olan, hastaya zarar vermeden eriyebilen, amaçlanan sonuca uygun hastalarda rahatlıkla ulaşılabilen Silhouette Soft askı sütürlerini kullanıp önermekteyim.

Silhouette Soft konik iki taraftan çekmeye izin veren iplerin özellikleri:

 • Bu ipler vücut tarafından absorbe edilebilir yani emilebilir.
 • İçerik olarak polylactic acid (PLA) ve glicolic acid (GA) barındırırlar ve bu özellikleri sebebi ile dokudaki kollagen sentezini hızlandırırlar.
 • Asimetrik duruş ya da zaman içinde yer değiştirme ihtimali yoktur.
 • Etkileri ortalama olarak 2 yıldır. Vücuttan çıkarılmalarına gerek yoktur.

Ameliyatsız İple Yüz Germe, Asma

Bu İplerden faydalanılan alanlar aşağıdaki gibidir:

 • Yüz germe ameliyatlarında daha sık olmak üzere; iple yüz germe askılama ve yüz sıkılaştırma işlemlerinde,
 • Boyun germe operasyonlarında daha sık olmak üzere; gıdı bölgesinde cildin gerilmesi ve sıkılaştırılmasında,
 • Yanak kaldırma ve yanak asma uygulamalarında,
 • Kaş kaldırma uygulamalarında,
 • Boyun ve çene hattının belirginleştirilmesinde,
 • Burun tabanının daraltılması işlemlerinde

Vücut ile ilgili uygulamalar da bulunmaktadır ancak bunlar henüz deneme aşamasında olduğu için güvenilirliğinin kesinleşmesi için zaman geçmesi gerekmektedir.

İple yüz germe işleminde lokal anestezi tercih edilir. İşlem klinikte gerçekleştirilir ve işlemin ardından 2-3 gün istirahat etmek gerekmektedir. Bu uygulama kesin sonuç elde etmez ancak yüz germe ameliyatının olma tarihini erteler. Sorun ne ise değerlendirmenin buna göre yapılması gerekir. Bunun içim kliniğimize gelerek muayene olmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button