Yüz Estetiği

Yüz germe (Face Lift)

Yaşlanmaya karşı biz Estetik ve Plastik Cerrahların elimizde ki en kuvvetli seçenektir. O nedenle uygun hasta, uygun zaman ve uygun teknikler ile tatmin edici, yüz güldürücü sonuçları olan bir ameliyattır. Yüz germe ameliyatı ile birlikte boyun germe ameliyatı, göz kapağı estetiği ameliyatları, kaş kaldırma ameliyatları birlikte de planlanması gerekiyor olabilir. O nedenle ameliyat öncesi planlama ve değerlendirme çok önemlidir.

Videoyu oynat

Kısaca yüz cildinin ve yüzümüzün cilt altı yumuşak dokusunun; yaş, yer çekimi ve gevşeklik gibi nedenlerle aşağıya doğru yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan problemlerin düzeltilmesi ameliyatına yüz germe ve boyun germe ameliyatı denir.

Yüz germe ameliyatı kimlere yapılır?

 • 40 yaş üzerinde, orta yüz ve alt yüz deformiteleri belirgin hale gelmiş,
 • Genetik veya çeşitli nedenlerle cilt gevşekliği ön plana çıkmış,
 • Mümkün ise sigara içmeyen ve majör bir sağlık sorunu olmayan erkek veya kadın herkese yüz gerdirme ameliyatı uygulanabilir.

Yüz germe ameliyatı kimlere yapılmaz?

 • Yüz germe ameliyatı olmayı düşünen kişilerin mutlaka sigarayı 2 hafta önceden bırakmaları ve operasyondan sonraki 1 hafta boyunca da içmemeleri gerekmektedir. Sigara bağımlıları yüz germe ameliyatı olmamalıdırlar.
 • Yüz germe ameliyatının hayatlarında ki sorunların tamamını çözeceğine inan kişiler yüz germe ameliyatı olmamalıdırlar. Bu durum diğer tüm estetik ameliyatlar içinde geçerlidir.
 • Kanama hastalığı olanlar, şeker hastalığı olanlar, tansiyon problemi olanlar ileri tetkikler yapılarak, hastalıkları kontrol altına alındığında operasyon planlanmalıdır.
 • Yüz germe ameliyatları sivilce çukurlarını gidermek için yapılmaz.
 • Yüz gerdirme ameliyatları görüntünüzü gençleştirir ancak cildinizi gençleştirmez. Yüzünüzde yer çekimine bağlı değişiklikler ilerleyen yıllarda tekrar gündeme gelebilir. Bu süre ise kişisel farklılıklar gösterir.
 • Yüz germe ameliyatları mutlaka bir iz ile biter.

Ameliyatsız yüz gerdirme yöntemleri

Yüzünde ki yaşlanma belirtilerinin azaltılması için başvuran kişilere; öncelikli çözüm seçenekleri cerrahi olmayan işlemlerden (dolgu, botox, innea aqua, gençlik aşıları gibi) fayda görüp göremeyeceği, hastanın beklentilerini bu yöntemlerin karşılayıp karşılayamayacağı detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir.

Daha önce dolgu botoks gibi uygulamaları yaptırmamış, estetik cerrahi işlemler hakkında bilgisi olmayan direk yüz germe ameliyatı olmak isteyen hastalara daha dikkatli yaklaşılmalı ve beklentileri de iyi değerlendirilmelidir. Çünkü yüz gerdirme ameliyatı elimizde ki en güçlü kozlardan biridir. Daha basit işlemlerle aynı hastanın beklentileri karşılanabilir.

 • İple yüz germe 

Ameliyatsız yüz germe yöntemleri son 10 yılda çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmış çok sayıda ip teknolojisi gündeme gelmiş ve kullanıma girmiştir. Kalıcı ve eriyebilen ipler, kılçıklı ve konik yapılı ipler gibi birçok değişik ip tanımlanmıştır. Burada ben yüzün mekanik olarak yukarı kaldırılmasında geliştirilmiş tüm iplerden bahsetmeyeceğim. Kliniğimizde de tercih ettiğimiz Silhouette Soft eriyebilen konik şemsiyeler kullanılan ipleri anlatacağım. 

iple yüz asma iple yüz germe
  • Silhouette Soft konik, iki taraftan çekmeye izin veren iplerin özellikleri

   • Bu ipler vücut tarafından absorbe edilebilir yani emilebilir.
   • İçerik olarak polylactic acid (PLA) ve glicolic acid (GA) barındırırlar ve bu özellikleri sebebi ile dokudaki kollagen sentezini hızlandırırlar.
   • Asimetrik duruş ya da zaman içinde yer değiştirme ihtimali yoktur.
   • Etkileri ortalama 1,5 – 2 yıldır. Vücuttan çıkarılmalarına gerek yoktur.
  • Ameliyatsız iple yüz germe, iple yüz askısı hangi alanlara uygulanır?

   • İple yüz askılama ve yüz sıkılaştırma işlemlerinde,
   • Kaş kaldırma,
   • Yanak kaldırma ve yanak asma,
   • Boyun ve çene hattının (Jaw line) belirginleştirilmesinde,
   • Gıdı bölgesinde cildin gerilmesi ve sıkılaştırılmasında,

Vücut ile ilgili uygulamalar da bulunmaktadır ancak bunlar henüz deneme aşamasında olduğu için güvenilirliğinin kesinleşmesi için zaman geçmesi gerekmektedir. Bu sebeple kliniğimizde iple vücut uygulamaları yapılmamaktadır.

  • İple yüz askısı nasıl yapılır?

İple yüz germe işleminde lokal anestezi ile birlikte sedasyon tercih edilir. İşlem klinikte gerçekleştirilir. İple yüz askılama sonrası 2-3 gün istirahat etmek önerilir. Silhouette Soft ile yüz germe ameliyatının tarihi ertelenir. Yüzün aşağı hareketi bir buçuk iki sene durdurulur. İfade daha zinde hale gelir. Yanaklar toplanır, çene hattı belirginleşir. İple yüz askılama için uygun olup olmadığınıza kararı ancak bir plastik cerrah ile görüşerek verebilirsiniz.

 • Sıvı yüz germe, Likit yüz germe

Yüzün azalan hacminin hyaluronik asit dolgular ile yeniden tamamlanması ve bazı özel noktalara (elmacık kemiği, çene köşesi gibi) belirginleştirici miktarda dolgular yapılarak yüzün V şeklini almasının sağlanmasını amaçlayan yeni bir yaklaşımdır. Dolgu uygulayıcılarının dozu kaçırması, yeterli tecrübe sahibi olmamaları sonucu istenmeyen sonuçların ortaya çıkması gibi sorunları vardır. Yüz estetiği konusu çok önemli, özel bir konudur. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah olmayan kişilerin bu uygulamaları yapmaları hatta değerlendirme de bulunmaları bile doğru değildir.

 • Lazer ve benzeri enerji bazlı cihazlar ile ameliyatsız yüz germe

Lazer, radyofrekans, altın iğne, hi-fu, thermege, ulthera gibi daha adını unuttuğum ve bundan sonra piyasaya sürülecek hiç bir cihaz yüz germe ameliyatı gibi bir sonuç elde edemez. Elde edecekler sonuç ciltte sıkılaşma, cildin daha sağlıklı görünmesi ve bunun dereceleri şeklinde olacaktır. Pazarma firmaları ameliyatısız yüz gerdirme şeklinde bu cihazları hem doktorlara hem de hastalara pazarlarlar. O nedenle kandırılan sadece hastalar değildir. Cihaz uygulamalarında sizin beklentiniz cildinizin canlanması ve sıkılaşması olmalıdır. Mekanik olarak yüzün yukarıya yer değiştirmesi gibi bir sonuç beklememeniz mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Yüz estetiği

Yüz germe ameliyat teknikleri

Yüz ve boyun germe ameliyatı çok değişik şekillerde, çok değişik teknikler ve izlerle yapılabilir. Burada seçilecek tekniği hastanın problemleri belirlemektedir. Problemlerin tespit edilmesi için mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmeniz gerekmektedir. Bu görüşmede beklentileriniz ve problemleriniz bir arada değerlendirilerek siz en uygun teknik seçilerek planlamanız yapılacaktır. Yüz germe için başvuran hastaların %30’u bu ameliyat için uygundur. Genellikle ameliyatsız estetik işlemlerle beklentileri karşılanabilmektedir ve sıklıkla hastaların sorunları kendi algıladıkları kadar sıkıntılı değildir.

mini yüz germe ameliyatı
 • Alın germe

Alın germe ameliyatı artık yavaş yavaş terk edilmeye başlanmış çok nadir durumlar dışında uygulanmayan bir estetik ameliyat haline gelmiştir. Saçlı deri içinde saç çizgisine paralel iki kulak arasında uzanan çoğu zaman görünebilen uzun bir iz bırakır. Endoskopik teknik bu ameliyat ile gerçekleştirilmek istenen cildin çıkarılması hariç hemen her işlemi yapmaya olanak sağlamaktadır.

 • Mini yüz germe

Artık günümüzde cerrahi yöntemlerde olabildiğince az işlem ile en optimum seviyede sonuçlar elde edilmeye ve hastanın riskleri, cerrahinin riskleri en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Mini face lift ameliyatında da amaç; hastanın ifadesini bozmadan, çene hattının üzerine yığılmış fazlalığın, kulak önünde ki fazla deri ile birlikte alınmasını sağlamaktır. Mini yüz germe de iz; sadece kulak önünde ve hemen arkasında kalır.

 • Orta yüz germe

Yüzümüz de zamana bağlı değişiklikler yandan ve öncen aşağıya doğru olur ve germe ameliyatlarında yüz de yapılacak müdahalelerde amacımız; aşağı yer değiştirmiş dokuyu yukarı, yerine iade etmektir. Orta yüz germe ameliyatında alt göz kapağı seviyesinden girilerek bu bölgede ki yumuşak doku yerine tespit edilir. Alt göz kapağı estetiğinde ki gibi hemen kirpik altında bir iz kalır. Endoskopik olarak da saçlı deri içinden orta yüz germe ameliyatı gerçekleştirilebilir.

 • Tam yüz germe

Yüz germe ameliyatı için değerlendirmeler yüzü üç bölümde inceleyerek yapılır. Klasik kitaplarda yüzün üst, orta ve alt bölümleri ayrı ayrı ve birlikte planlanabilir dense de yüzün tamamının birlikte değerlendirilmesi ve tek bir cerrahi işlem ile tüm sorunların tedavi edilmesi daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Problemlere göre de genellikle saçlı deri içinde ve kulak önü ve arkasına uzanan izler olabilir.

Full face lift olarak bilinen ameliyattır ve tüm detayları aşağıda aktarılmaktadır.

 • Boyun germe

Aslında tek başına nadiren yapılan bir ameliyat olmakla birlikte yüz germe ameliyatını önemli bir komponentidir.

Yüz ve boyun germe ameliyatları genellikle birlikte yapılır. Boyun germe ameliyatında hedef bölge çene altında ki sarkmalardır. Burada ki sarkmanın derecesine göre yapılacak cerrahi işlem değişiklik gösterebilir. Tek başına boyun liposuction işlemi yeterli olabilecek durumlar dışında bazen çene altına yapılacak küçük bir kesiden girilerek boyun kaslarının onarılması da gerekebilir. Boyun kaslarının onarılması genellikle ileri yaşlarda meydana gelmiş çift bant sarkmaların olduğu hastalarda gerekirken boyun liposuction hastaları genellikle daha genç hastalardır.

 • Endoskopik yüz germe

Cerrahi de giderek çok daha geniş alanlarda kullanılmaya başlayan endoskopik sistemler yüz germe ameliyatlarında da yerini almıştır. Özellikle cilt fazlalığı olmayıp yüzün orta yüz bölgesinin yumuşak dokusunun yukarıya taşınması gereken hasta grubunda, kaş kaldırma alın germe gibi ameliyatlarda avantajları olan bir cerrahi tekniktir. Giderek de yaygınlaşmaktadır.

Face lift [Yüz gerdirme] ameliyatı nasıl yapılır?

Yukarıda saydığımız tüm yüz germe müdahalelerini gerçekleştireceğimiz hastanın operasyon öncesinde 2 hafta boyunca sigara içmemesi, operasyon sonrasında da en az bir hafta sigara içmemesi gerekmektedir. Bu konuda yazdığım sayfayı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/sigara-estetik-cerrahi-ameliyat/ incelemeniz sigara hakkında ki fikirlerinizi yeniden değerlendirmenize yardımcı olabilir. Yüz germe ameliyatı olmak isteyen kişiler için yaptığımız ameliyat öncesi değerlendirme amaçlı testler sonucuna göre ameliyatınıza karar verilecektir.

Yüz germe ameliyatları genellikle 4-5 saat sürer. Hastane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanın durumuna, ameliyatın süresine ve takibe göre gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Ameliyattan sonra 1 hafta süreyle özel bir korse-bandaj takmanız istenebilir. Boynunuzu ve yanaklarınızı sıkan bu korse iyileşmenizi de hızlandıracaktır. 1-2 hafta yanaklarınızda, boynunuzda, göz kapaklarınızda şişlikler olabilir. Genellikle 2 haftadan sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

yüz germe
 • Yüz germe ameliyat izi nerede kalır?

Hastalarımızın çoğu yüz germe ameliyatında izlerin tamamının kulakların arkasında kalacağını düşünürler ancak izler hemen kulak önü, kulak arkası ve oradan da saçlı deri dibine uzanan bir iz kalır. İzsiz bir cerrahi olması mümkün değildir. İyi gözle görülemeyen bir iz kalması için özen gösteririz.

Videoyu oynat

Yüz germe ameliyatı fiyatları

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi yüz germe ameliyatında da fiyatlar hastanın problemlerinin çözülebilmesi için tercih edilecek teknik ve işlemlere göre değişiklikler göstermektedir. Hastane, malzeme, doktor ve şehir gibi ücretleri dolaylı etkilen faktörler de yüz gerdirme ameliyat fiyatlarında etkili olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61