Yüz Estetiği

Yüz germe (Face Lift)

Yüz germe ameliyatı nedir?

Yaşlanmaya karşı biz Estetik ve Plastik Cerrahların elimizde ki en kuvvetli seçenektir. O nedenle uygun hasta, uygun zaman ve uygun teknikler ile tatmin edici, yüz güldürücü sonuçları olan bir ameliyattır. Yüz germe ameliyatı ile birlikte boyun germe ameliyatı, göz kapağı estetiği ameliyatları, kaş kaldırma ameliyatları birlikte de planlanması gerekiyor olabilir. O nedenle ameliyat öncesi planlama ve değerlendirme çok önemlidir.

Videoyu Oynat

Kısaca yüz cildinin ve yüzümüzün cilt altı yumuşak dokusunun; yaş, yer çekimi ve gevşeklik gibi nedenlerle aşağıya doğru yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan problemlerin düzeltilmesi ameliyatına yüz gerdirme ve boyun germe ameliyatı denir.

Yüz germe ameliyatı kimlere yapılır?

 • 40 yaş üzerinde, orta yüz ve alt yüz deformiteleri belirgin hale gelmiş,
 • Genetik veya çeşitli nedenlerle cilt gevşekliği ön plana çıkmış,
 • Mümkün ise sigara içmeyen ve majör bir sağlık sorunu olmayan erkek veya kadın herkese yüz gerdirme ameliyatı uygulanabilir.

Yüz gerdirme ameliyatı kimlere yapılmaz?

 • Yüz germe ameliyatı olmayı düşünen kişilerin mutlaka sigarayı 2 hafta önceden bırakmaları ve operasyondan sonraki 1 hafta boyunca da içmemeleri gerekmektedir. Sigara bağımlıları yüz gerdirme ameliyatı olmamalıdırlar. 
 • Facelift ameliyatının hayatlarında ki sorunların tamamını çözeceğine inan kişiler yüz germe ameliyatı olmamalıdırlar. Bu durum diğer tüm estetik ameliyatlar içinde geçerlidir.
 • Kanama hastalığı olanlar, şeker hastalığı olanlar, tansiyon problemi olanlar ileri tetkikler yapılarak, hastalıkları kontrol altına alındığında operasyon planlanmalıdır.
 • Yüz gerdirme ameliyatları sivilce çukurlarını gidermek için yapılmaz.
 • Yüz gerdirme ameliyatları görüntünüzü gençleştirir ancak cildinizi gençleştirmez. Yüzünüzde yer çekimine bağlı değişiklikler ilerleyen yıllarda tekrar gündeme gelebilir. Bu süre ise kişisel farklılıklar gösterir. Cildin gençleşmesinde katkısı olan gençlik aşıları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
 • Yüz germe ameliyatları mutlaka bir iz ile biter. Estetik ameliyat izleri hakkında ki yazıma göz atabilirsiniz. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyatlarda-iz-kalir-mi/

Yüz germe ameliyat teknikleri

Yüz ve boyun germe ameliyatı çok değişik şekillerde, çok değişik teknikler ve izlerle yapılabilir. Burada seçilecek tekniği hastanın problemleri belirlemektedir. Problemlerin tespit edilmesi için mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmeniz gerekmektedir. Bu görüşmede beklentileriniz ve problemleriniz bir arada değerlendirilerek siz en uygun teknik seçilerek planlamanız yapılacaktır. Yüz germe için başvuran hastaların %30’u bu ameliyat için uygundur. Genellikle ameliyatsız estetik işlemlerle beklentileri karşılanabilmektedir ve sıklıkla hastaların sorunları kendi algıladıkları kadar sıkıntılı değildir.

mini yüz germe ameliyatı

Yüz germe ameliyatı için erken olduğu düşünülen vakalar için iple yüz germe yöntemleri konuşulabilir. 

 • Alın germe

Alın germe ameliyatı artık yavaş yavaş terk edilmeye başlanmış çok nadir durumlar dışında uygulanmayan bir estetik ameliyat haline gelmiştir. Saçlı deri içinde saç çizgisine paralel iki kulak arasında uzanan çoğu zaman görünebilen uzun bir iz bırakır. Endoskopik teknik bu ameliyat ile gerçekleştirilmek istenen cildin çıkarılması hariç hemen her işlemi yapmaya olanak sağlamaktadır.

 • Mini yüz gerdirme

Artık günümüzde cerrahi yöntemlerde olabildiğince az işlem ile en optimum seviyede sonuçlar elde edilmeye ve hastanın riskleri, cerrahinin riskleri en aza indirilmeye çalışılmaktadır. 

Mini facelift ameliyatında da amaç; hastanın ifadesini bozmadan, çene hattının üzerine yığılmış fazlalığın, kulak önünde ki fazla deri ile birlikte alınmasını sağlamaktır. Mini yüz germe de iz; sadece kulak önünde ve hemen arkasında kalır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Göz kapağı estetiği ameliyatları [Video - Soru Cevap]
 • Orta yüz germe

Yüzümüz de zamana bağlı değişiklikler yandan ve öncen aşağıya doğru olur ve germe ameliyatlarında yüz de yapılacak müdahalelerde amacımız; aşağı yer değiştirmiş dokuyu yukarı, yerine iade etmektir. Orta yüz gerdirme ameliyatında alt göz kapağı seviyesinden girilerek bu bölgede ki yumuşak doku yerine tespit edilir. Alt göz kapağı estetiğinde ki gibi hemen kirpik altında bir iz kalır. Endoskopik olarak da saçlı deri içinden orta yüz germe ameliyatı gerçekleştirilebilir.

 • Tam yüz germe

Facelift ameliyatı için değerlendirmeler yüzü üç bölümde inceleyerek yapılır. Klasik kitaplarda yüzün; üst, orta ve alt bölümleri ayrı ayrı ve birlikte planlanabilir dense de yüzün tamamının birlikte değerlendirilmesi ve tek bir cerrahi işlem ile tüm sorunların tedavi edilmesi daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Problemlere göre de genellikle saçlı deri içinde ve kulak önü ve arkasına uzanan izler olabilir.

Full face lift olarak bilinen ameliyattır ve tüm detayları aşağıda aktarılmaktadır.

 • Boyun germe

Aslında tek başına nadiren yapılan bir ameliyat olmakla birlikte yüz germe ameliyatını önemli bir komponentidir.

Yüz ve boyun germe ameliyatları genellikle birlikte yapılır. Boyun germe ameliyatında hedef bölge çene altında ki sarkmalardır. Burada ki sarkmanın derecesine göre yapılacak cerrahi işlem değişiklik gösterebilir. Tek başına boyun liposuction işlemi yeterli olabilecek durumlar dışında bazen çene altına yapılacak küçük bir kesiden girilerek boyun kaslarının onarılması da gerekebilir. Boyun kaslarının onarılması genellikle ileri yaşlarda meydana gelmiş çift bant sarkmaların olduğu hastalarda gerekirken boyun liposuction hastaları genellikle daha genç hastalardır.

 • Endoskopik yüz germe

Cerrahi de giderek çok daha geniş alanlarda kullanılmaya başlayan endoskopik sistemler yüz germe ameliyatlarında da yerini almıştır. Özellikle cilt fazlalığı olmayıp yüzün orta yüz bölgesinin yumuşak dokusunun yukarıya taşınması gereken hasta grubunda, kaş kaldırma alın germe gibi ameliyatlarda avantajları olan bir cerrahi tekniktir. Giderek de yaygınlaşmaktadır.

Face lift [Yüz gerdirme] ameliyatı nasıl yapılır?

Yukarıda saydığımız tüm yüz gerdirme müdahalelerini gerçekleştireceğimiz hastanın operasyon öncesinde 2 hafta boyunca sigara içmemesi, operasyon sonrasında da en az bir hafta sigara içmemesi gerekmektedir. Bu konuda yazdığım sayfayı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/sigara-estetik-cerrahi-ameliyat/ incelemeniz sigara hakkında ki fikirlerinizi yeniden değerlendirmenize yardımcı olabilir. Yüz germe ameliyatı olmak isteyen kişiler için yaptığımız ameliyat öncesi değerlendirme amaçlı testler sonucuna göre ameliyatınıza karar verilecektir.

Yüz germe ameliyatları genellikle 4-5 saat sürer. Hastane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hastanın durumuna, ameliyatın süresine ve takibe göre 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Ameliyattan sonra 1 hafta süreyle özel bir korse-bandaj takmanız istenebilir. Boynunuzu ve yanaklarınızı sıkan bu korse iyileşmenizi de hızlandıracaktır. 1-2 hafta yanaklarınızda, boynunuzda, göz kapaklarınızda şişlikler olabilir. Genellikle 2 haftadan sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz.

 • Yüz germe ameliyat izi nerede kalır?

Hastalarımızın çoğu yüz germe ameliyatında izlerin tamamının kulakların arkasında kalacağını düşünürler ancak izler hemen kulak önü, kulak arkası ve oradan da saçlı deri dibine uzanan bir iz kalır. İzsiz bir cerrahi olması mümkün değildir. İyi gözle görülemeyen bir iz kalması için özen gösteririz.

Yüz germe ameliyatı fiyatları

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi yüz germe ameliyatında da fiyatlar hastanın problemlerinin çözülebilmesi için tercih edilecek teknik ve işlemlere göre değişiklikler göstermektedir. Hastane, malzeme, doktor ve şehir gibi ücretleri dolaylı etkilen faktörler de yüz gerdirme ameliyat fiyatlarında etkili olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah