Vücut Estetiği

Karın Germe Ameliyatı Ankara

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Her insanda karın bölgesinde gözlenen bombeli görünüm ortadan kaldırılarak düz bir karın görünümü elde edilebilir. Her yaşta erişkine karın germe ameliyatı uygulanabilmektedir. Yaşlanma, kilo değişimi ve birkaç doğum yapma gibi sebepler ile karnın orta ve alt kısmında deri gevşemesi, yağ birikintileri, çatlak ve izler gözlenebilmektedir. Yapılacak işlem ile aşırı gevşemiş ve yağlanmış bu deri vücuttan alınır ve gevşemiş karın kasları özel bir yöntem ile yeniden dikilerek sıkı bir görünüme kavuşturulur. Karın germe ameliyatının ardından karın altında izler oluşabilir ama bunlar külot ve bikini ile gizlenebilir.

Karın bölgesinde gözlenen yağlanma, çatlak ve bombeli görünüm kişinin psikolojisinden olumsuz bir etki oluşturmaktadır. Bu yağlanma ve çatlaklar psikolojinin yanı sıra sağlığı da olumsuz yönde etkiler. Karın estetiğini bozan bu yağlanmalar gündelik hayatta sıklık ile dile getirildiği için kişide olumsuz etki sürdürmeye devam eder. Hareketsiz yaşam, hormonal değişim, doğum ve yaşlanma gibi sebeplerle karın bölgesinde meydana gelen bu yağlanma ve sarkma, kişinin günlük konforunu bozan bir durumdur. Yağlanma sonrası kaslarda meydana gelen gevşeme ve sarkma kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olmaktadır. Kiloda meydana gelen sık değişimler de karın bölgesinde sarkma ve gevşemeye sebebiyet vermektedir. Abdimonoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatları, karın bölgesinde ki estetik sorunları ortadan kaldırarak karına estetik bir görünüm sunan işlemdir. Karın germe ameliyatlarında gevşeyen karın kasları gerginleştirilir, fazla yağlanarak gevşeyip ve çatlayan deri alınarak daha dar ve düz bir karın görünümü elde edilir.

Karın Bölgesi Neden Bombeleşir?

Karın kaslarının gerginliğini kaybederek gevşemesi ve birbirinden ayrılması durumunda karın bölgesinde bombeli bir görünüm ortaya çıkar. Yağ tabakasının altında yer alan karın kasları özellikle karnın büyüdüğü gebelik sürecinde esnekliğini yitirerek birbirinden uzaklaşır. Bu durum bombeli bir görünümü ortaya çıkarır.

Karında Çatlak Oluşumu

Karın bölgesinde estetik görünümün olmazsa olmazı deride ki pürüzsüzlüktür. Hamilelik, hormonal değişim ve sıklıkla kilo değişimi gibi sebepler ile karın derisi gerilerek eski görünümünü kaybederek zayıflar. Zayıflayan deride özellikle gebeliğin sonlarına doğru çatlaklık meydana gelir. Çatlaklar ilk önce karnın alt bölgesinde, emzirme sürecinde ise göğüslerde gözlenebilir.

Hamileliğin Karın Estetiğine Etkileri

Hamilelikte metabolizmada meydana gelen değişim karın ve kalça bölgesinde yağ birikine sebep olur ve bu birikimler zaman ile kalıcı hale gelir. Yapı bakımı ile bu bölgelerde meydana gelen yağlar diğer kısma göre daha inatçıdır ve diyet ile spora karşı direnç gösterirler. Kolayca eritilemeyen bu yağ dokusu vücutta sarkmalara sebep olmaktadır.

Yağlı Bir Karın Bölgesinin Sağlığa Zararları

Karın bölgesinde meydana gelen yağlanma sağlık için de ciddi tehditler ortaya çıkarmaktadır. Karın bölgesinde meydana gelen aşırı yağlanma; yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, solunum rahatsızlıkları, erken yaşlanma ve harekette güçlük gibi sorunlara sebep olarak kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Bir diğer sorun ise kişinin psikolojisinde meydana gelen sorunlardır. Yağlanma sorunu ile mücadele eden kişilerde özgüven sorunu, özel yaşam sorunları, beğenilmeme hissi, motivasyonda azalma, sosyal ortamda bulunurken rahat hareket edememe gibi sorunlar gözlenebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Gebeliğe Engel Olur Mu?

Karın germe ameliyatları gebe kalmada herhangi bir soruna yol açmamaktadır. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken iyileşme süreci ile gebelik arasında ki takvimi iyi bir biçimde belirlemektir. İşlem ardından iyileşme süreci 6 ile 12 ay arasında değişmektedir. Bu sebeple ameliyattan en az 1 sene sonra gebelik planı yapılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı İçin Uygun Olan Kişiler

 • Aşırı derecede obez olmayanlar,
 • Diyet ve spora rağmen karın bölgesindeki yağlardan kurtulumayanlar,
 • Kilo vermenin ardından karın bölgesinde ki deride gevşeme ve sarkma gözlenenler,
 • Doğum yapmamasına rağmen şişkin bir karına sahip olanlar,
 • Hamilelik sonrası karnında çatlama ve sarkma olanlar,
 • Herhangi bir kilo problemi olmamasına rağmen sadece karnında ki deride gevşeme ve sarkma olanlar,
 • Ameliyat sonucu ile ilgili gerçekçi beklentiye sahip olanlar,
 • İşleme engel olacak sağlık sorunları olmayanlar,
 • İşlemden kısa bir süre sonra gebelik planı olmayanlar bu işlemi rahatça gerçekleştirebilir.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Vücut Estetiği Ameliyatları

Yağ Aldırma (Liposuction) ve Karın Germe İşlemi Birlikte Yapılabilir Mi?

Karın bölgesinde aşırı yağlanma varsa işlemi gerçekleştirecek olan cerrah öncelikle vücudu yağlardan arındırmak adına liposuction ile karın germe işlemini bir arada gerçekleştirebilir. Bu işlemler ile bel ve karın bölgesi daha düz ve estetik bir görünüme kavuşabilir.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatında ortaya çıkabilecek olan riskler alınacak basit önlemler ile ortadan kalkabilir. Bu işlemin ardından en sık gözlenecek olan sorunlar bölgede enfeksiyon ve karın içinde kirli sıvı ve kan birikmesidir. Bunlar antibiyotik ve drenler ile ortadan kaldırılır. Karın germe ameliyatının ardından ilk günlerde gerilen karın bölgesinde dikişlerin açılma ihtimali bulunmaktadır. Pansuman ya da tekrardan dikiş atılarak bu sorunun önüne geçilir.

Karın Germe Ameliyatında Planlama

Karın bölgesinde yağlanma derecesi, sarkma ve gevşemenin derecesi ve yağlanma sorununun sadece karın bölgesinde olup olmadığı cerrah tarafından dikkate alınarak bir planlama yapılmaktadır. Karın germe ameliyatı ile karın bölgesi düzleştirirken bununla birlikte bel bölgesinde de incelme gözlenir. Karın bölgesi dışında yağlanma olan bölgeler varsa daha farklı tedavi metotları da tercih edilebilir.

İşlem Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Karın bölgesinden daha önce işlem gerçekleşmişse cerrah bu durumdan haberdar olmalıdır.
 • Kan dolaşımını yavaşlatarak yaraların daha geç iyileşmesine sebep olan sigara kullanımı mevcut ise işlemden önce en az 3 hafta önce sigara içilmemelidir.
 • İşlemin ardından derinin istenene pürüzsüz ve gergin seviyeye gelmesi için işlemden önce kilo verilerek derinin incelmesi sağlanabilir.
 • Anesteziyi etkileyecek ilaç kullanımı olmamalıdır. İşlemden 2 hafta önce kan sulandırıcı ilaç kullanımı kesilmelidir.
 • Kadınlarda regl dönemi ameliyat dönemi ile denk gelmemelidir

Karın Germe Ameliyatında Kullanılan Yöntemler

Mini karın germe ve tam karın germe olmak üzere iki farklı yöntem vardır. Karın bölgesinde ki mevcut sorunun derecesi ve sorunun derinliğine göre en uygun yöntem kullanılmaktadır.

Tam Karın Germe Yöntemini Gerektirecek Durumlar

Mevcut sarkma sorunu göbek deliğinin üst kısmında yer alıyorsa ve kaslar arası uzaklaşma fazla ise tam karın germe yöntemi tercih edilmektedir. İşlem göbek deliği üstü ile kasık arasında dikey, bazı durumlarda ise yatay kesiler gerçekleştirerek uygulanmaktadır. Göbek deliği üzerinde ve altında mevcut olan sarkma, çatlama, fazla yağ ve cilt dokusu alınıp bölge gerdirilerek sorunlar ortadan kaldırılır. Karın kasları sıkıştırılarak üste ki karın dokusu gerdirilerek dikilir. İşlemde genel anestezi uygulanır ve işlem 3-4 saat sürer.

Mini Karın Germe Yöntemini Gerektirecek Durumlar

Karında meydana gelen bozulmalar göbek deliğinin altında ise, sarkma, gevşeme ve çatlaklar hafif derecede ise ve karın kaslarında gevşeme ve ayrışma yoksa mevcut sorunlar mini karın germe metodu ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu işlemden göbek deliği etkilenmemektedir. Göbek deliğinin alt bölgesinde meydana gelen gevşeme, sarkma ve çatlamaya yol açan fazla deri ve yağ çıkarılarak ve varsa karın kasları arasında gevşeme ortadan kaldırılarak karın eski gergin yapısına kavuşturulur. Operasyonda genel anestezi kullanılır ve yaklaşık 1,5 saat sürer.

İşlemin Ardındaki İyileşme Süreci

 • İşleme tabi tutulan hasta işlem sonrası yaklaşık 1,5 saat sonra kendine gelir.
 • Dren çıkarıldıktan sonra hasta taburcu edilmektedir. Drenler ameliyatın ardından 2. Veya 3. Günde çıkarılmaktadır.
 • İşlemin ardından ilk günlerde karnı zorlayacak her hareketten kesin olarak kaçınılmalıdır.
 • Ameliyattan sonra işlem uygulanan bölgeye bandaj uygulanır. Bandajlar çıkarıldıktan sonra hasta yaklaşık 6 hafta korse takmalıdır.
 • İşlemin ardından ağrıları yok etmek için ağrı kesici kullanılır. Ağrılar 3-4 gün içerisinde geçecektir.
 • Oluşabilecek enfeksiyona önlem almak adına hasta 7 gün süre il antibiyotik kullanır.
 • İşlemin ilk haftasında hasta dik şekilde yatmamalıdır.
 • İşlemin ardından ilk banyo 4. Gün yapılmalıdır.
 • Ameliyat ardından dikişler cerrah tarafından 10. Günde alınır.
 • Tam karın germede gündelik hayata dönüş 2 hafta sürerken, mini karın germede 5 gün sürmektedir.
 • İşlemin ardından ilk 3 ayda yoğun efor gerektiren spor faaliyetlerinden kaçınılmalıdır.
 • İşlemin ardından karın bölgesinde ki şişlikler 6 ay içerisinde kaybolur.
 • Çıkarılan deri bölgesi dışında çatlaklar var ise bunlar görünümü etkilemez.
 • İşlem sonrası karın 6 ay sonunda nihai görünümüne kavuşur. Mini karın germede ise ameliyat izleri 1 ay süre içerisinde yok olur. Bu sürecin ardından kişi düz ve gergin bir karın görünümüne kavuşur.
 • İç çamaşır içinde gizlenecek şekilde meydana gelen ameliyat izleri 1 yılın sonunda ten rengine dönüşerek kaybolur.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Hemen Soru Sorun
Powered by