Vücut Estetiği

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın bölgesi estetik cerrahinin en çok uğraştığı bölgelerden biridir. Yaşlanma, kilo değişimi, alkol tüketimi ve doğum yapma gibi sebepler ile karnın üst, orta ve alt kısmında deri gevşemesi, yanlarda, göbek çevresinde yağ birikintileri, çatlak ve izler gözlenebilmektedir. Hem erkek hem de kadınlar da karnın düzgün görünmesi kendilerini iyi hissetmelerini sağladığı gibi fit görünmelerini de sağlamaktadır. Ancak karın germe, liposuction yani yağ alma ameliyatları zayıflatma ameliyatları değildir. 

Yapılacak işlem ile gevşemiş karın cildi kasıkların üzerinde bikini hattı içinde kalacak şekilde bir iz bırakarak cerrahi olarak alınır. Bu sırada karın kaslarında gevşeklik gibi sorunlarda giderilebilir. 

Aşağıda detaylarını anlatacağım karın germe, mini karın germe ve gerekiyorsa liposuction yani yağ alma ameliyatları uygun hastalarda iyi sonuçlar veren ameliyatlardır.

Hareketsiz yaşam, hormonal değişim, doğum ve yaşlanma gibi sebeplerle karın bölgesinde meydana gelen bu yağlanma ve sarkma, kişinin günlük konforunu bozan bir durumdur. Yağlanma sonrası kaslarda meydana gelen gevşeme ve sarkma kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olmaktadır. Kiloda meydana gelen sık değişimler de karın bölgesinde sarkma ve gevşemeye sebebiyet vermektedir.

Abdimonoplasti olarak da bilinen karın germe ameliyatları, karın bölgesinde ki estetik sorunları ortadan kaldırarak karına estetik bir görünüm sunan işlemdir. Karın germe ameliyatlarında gevşeyen karın kasları gerginleştirilir.

Karın bölgesi neden göbek görünümüne bürünür?

Karın kaslarının gerginliğini kaybederek gevşemesi ve orta hatta birbirinden ayrılması durumunda karın bölgesinde göbekli bir görünüm ortaya çıkar. Yağ tabakasının altında yer alan karın kasları özellikle karnın büyüdüğü gebelik sürecinde esnekliğini yitirerek birbirinden uzaklaşır. Bu durum göbekli bir görünüm ortaya çıkarır.

Karında çatlak oluşumu önlenebilir mi?

Karın bölgesinde estetik görünümün olmazsa olmazı deride ki pürüzsüzlüktür.

Hamilelik, hormonal değişim ve sıklıkla hızlı ve aşırı kilo alımı gibi sebepler ile karın derisi gerilerek eski görünümünü kaybeder ve kuru cilde sahip kişilerde daha fazla olmak üzere çatlaklar meydana gelir. Özellikle gebeliğin sonlarına doğru çatlaklar meydana gelir. Çatlaklar ilk önce karnın alt bölgesinde, popolarda, bacaklarda ve emzirme sürecinde ise göğüslerde gözlenebilir. Bu durumun önlenmesinde hamileliğin başlarında düzenli olarak cildin nemlendirilmesi, hastanın dışarıdan hyaluronik asit içerek tabletler takviyeler alması çatlakların daha az oluşmasını veya oluşmamasını sağlayabildiği gözlemlenmiştir. 

Hamileliğin karın bölgesine etkileri nelerdir?

Hamilelikte metabolizmada meydana gelen değişim karın ve kalça bölgesinde yağ birikine sebep olur ve bu birikimler zaman ile kalıcı hale gelir. Yapı bakımı ile bu bölgelerde meydana gelen yağlar diğer kısma göre daha inatçıdır ve diyet ile spora karşı direnç gösterirler. Kolayca eritilemeyen bu yağ dokusu vücutta sarkmalara sebep olmaktadır. Ayrıca karın ve basen bölgelerinde ki hızlı büyüme de çatlaklara neden olarak cilt kalitesinin düşmesine bu bölgelerin hızla hamilelik sonrasında sarkmasına neden olmaktadır.

Yağlı karın bölgesinin sağlığa zararları nelerdir?

Karın bölgesinde meydana gelen yağlanma sağlık için de ciddi tehditler ortaya çıkarmaktadır. Karın bölgesinde meydana gelen aşırı yağlanma; yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, solunum rahatsızlıkları, erken yaşlanma ve harekette güçlük gibi sorunlara sebep olarak kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Bir diğer sorun ise kişinin psikolojisinde meydana gelen sorunlardır. Yağlanma sorunu ile mücadele eden kişilerde öz güven sorunu, özel yaşam sorunları, beğenilmeme hissi, motivasyonda azalma, sosyal ortamda bulunurken rahat hareket edememe gibi sorunlar gözlenebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı gebeliğe engel olur mu? Karın germe sonrası hamile kalabilir miyim?

Ameliyat sırasında anestezi çok önemlidir. Bu konuda resme tıklayarak anestezi süreçleri hakkında ilgili yazılarımı okuyablirsiniz.

Bu konu doktorunuz ile konuşulması gereken özel bir konudur ve karın kaslarının orta hatta yaklaştırılması için bazı hastalarımızda kalıcı dikişler kullanmamız gerekmektedir. Bu durumlarda karın kasının yırtılması sorunları olabilir. O nedenle hamilelik önerilmez. Ancak uzun sürede eriyen dikişler bu sorunu da ortadan kaldırmıştır.

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken iyileşme süreci ile gebelik arasında ki takvimi iyi bir biçimde belirlemektir. İşlem ardından iyileşme süreci 6 ile 12 ay arasında değişmektedir. Bu sebeple ameliyattan en az 1 sene sonra gebelik planı yapılmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı İçin Uygun Olan Kişiler

 • Aşırı derecede obez olmayanlar,
 • Diyet ve spora rağmen karın bölgesindeki yağlardan kurtulumayanlar,
 • Kilo vermenin ardından karın bölgesinde ki deride gevşeme ve sarkma gözlenenler,
 • Doğum yapmamasına rağmen şişkin bir karına sahip olanlar,
 • Hamilelik sonrası karnında çatlama ve sarkma olanlar,
 • Herhangi bir kilo problemi olmamasına rağmen sadece karnında ki deride gevşeme ve sarkma olanlar,
 • Ameliyat sonucu ile ilgili gerçekçi beklentiye sahip olanlar,
 • İşleme engel olacak sağlık sorunları olmayanlar,
 • İşlemden kısa bir süre sonra gebelik planı olmayanlar bu işlemi rahatça gerçekleştirebilir.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kol Germe Ameliyatı

Aklınıza takılan soruları ameliyat olmadan önce mutlaka doktorunuz ile detaylı konuşmalı ve kafanızda sorularla ameliyata girmemelisiniz.

Yağ Aldırma (Liposuction) ve Karın Germe İşlemi Birlikte Yapılabilir Mi?

Karın bölgesinde aşırı yağlanma varsa işlemi gerçekleştirecek olan cerrah öncelikle vücudu yağlardan arındırmak adına liposuction ile karın germe işlemini bir arada gerçekleştirebilir. Bu işlemler ile bel ve karın bölgesi daha düz ve estetik bir görünüme kavuşabilir.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Karın germe ameliyatında ortaya çıkabilecek olan riskler alınacak basit önlemler ile ortadan kalkabilir. Bu işlemin ardından en sık gözlenecek olan sorunlar bölgede enfeksiyon ve karın içinde kirli sıvı ve kan birikmesidir. Bunlar antibiyotik ve drenler ile ortadan kaldırılır. Karın germe ameliyatının ardından ilk günlerde gerilen karın bölgesinde dikişlerin açılma ihtimali bulunmaktadır. Pansuman ya da tekrardan dikiş atılarak bu sorunun önüne geçilir.

Karın Germe Ameliyatında Planlama

Karın bölgesinde yağlanma derecesi, sarkma ve gevşemenin derecesi ve yağlanma sorununun sadece karın bölgesinde olup olmadığı cerrah tarafından dikkate alınarak bir planlama yapılmaktadır. Karın germe ameliyatı ile karın bölgesi düzleştirirken bununla birlikte bel bölgesinde de incelme gözlenir. Karın bölgesi dışında yağlanma olan bölgeler varsa daha farklı tedavi metotları da tercih edilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Karın bölgesinden daha önce işlem gerçekleşmişse cerrah bu durumdan haberdar olmalıdır.
 • Kan dolaşımını yavaşlatarak yaraların daha geç iyileşmesine sebep olan sigara kullanımı mevcut ise işlemden önce en az 3 hafta önce sigara içilmemelidir.
 • İşlemin ardından derinin istenene pürüzsüz ve gergin seviyeye gelmesi için işlemden önce kilo verilerek derinin incelmesi sağlanabilir.
 • Anesteziyi etkileyecek ilaç kullanımı olmamalıdır. İşlemden 2 hafta önce kan sulandırıcı ilaç kullanımı kesilmelidir.
 • Kadınlarda regl dönemi ameliyat dönemi ile denk gelmemelidir.

Karın Germe Ameliyatında Kullanılan Yöntemler

Mini karın germe ve tam karın germe olmak üzere iki farklı yöntem vardır. Karın bölgesinde ki mevcut sorunun derecesi ve sorunun derinliğine göre en uygun yöntem kullanılmaktadır.

Hangi durumlarda tam karın germe ameliyatı tercih edilir?

Mevcut sarkma sorunu göbek deliğinin üst kısmında yer alıyorsa ve kaslar arası uzaklaşma fazla ise tam karın germe yöntemi tercih edilmektedir. İşlem göbek deliği üstü ile kasık arasında dikey, bazı durumlarda ise yatay kesiler gerçekleştirerek uygulanmaktadır. Göbek deliği üzerinde ve altında mevcut olan sarkma, çatlama, fazla yağ ve cilt dokusu alınıp bölge gerdirilerek sorunlar ortadan kaldırılır. Karın kasları sıkıştırılarak üste ki karın dokusu gerdirilerek dikilir. İşlemde genel anestezi uygulanır ve işlem 3-4 saat sürer.

Hangi durumlarda mini karın germe ameliyatı tercih edilir?

Karında meydana gelen bozulmalar göbek deliğinin altında ise, sarkma, gevşeme ve çatlaklar hafif derecede ise ve karın kaslarında gevşeme ve ayrışma yoksa mevcut sorunlar mini karın germe metodu ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu işlemden göbek deliği etkilenmemektedir. Göbek deliğinin alt bölgesinde meydana gelen gevşeme, sarkma ve çatlamaya yol açan fazla deri ve yağ çıkarılarak ve varsa karın kasları arasında gevşeme ortadan kaldırılarak karın eski gergin yapısına kavuşturulur. Operasyonda genel anestezi kullanılır ve yaklaşık 1,5 saat sürer.

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken detaylar

 • Ameliyat 3-4 saat sürer ve geceyi hastanede geçirmeniz gerekir. Bazen ertesi gecede kalmanız istenebilir. Mutlaka 2 adet dren ile çıkarsınız.
 • Drenler ameliyatın ardından  3. günde çıkarılır. Drenlerin çıkarılması biraz rahatsızlık verebilir ama korkulacak bir işlem değildir.
 • Ameliyat sonrası ilk bir hafta yatış ve yürüyüş pozisyonlarınız karın bölgesini germeyecek şekilde öne eğilme şeklinde olmalıdır. Bu konuda doktorunuz ve hemşireler size yardımcı olacaktır.
 • Ameliyattan pansuman ve üzerinde özel bir korse ile çıkarsınız. İlk birkaç gün pansuman yapılacaktır. Korseyi de bir ay boyunca giymeniz istenir.
 • Ameliyat sonrası hastanede olduğunuz sürece ağrı probleminiz verilen ilaçlar sayesinde minimal olacaktır. Sonrasında da ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilen derecede ağrılarınız olur. bu da birkaç gün içinde geçecektir.
 • Banyo birinci haftadan önce olamaz. Doktorunuz ile konuşmadan banyo yapmayınız.
 • Alınacak dikişiniz yoktur.
 • Tam karın germede gündelik hayata dönüş 1-2 hafta sürerken, mini karın germede bu süre çok daha kısadır.
 • İşlemin ardından ilk 3 ayda yoğun efor gerektiren spor faaliyetlerinden kaçınılmalıdır.
 • İç çamaşır içinde gizlenecek şekilde meydana gelen ameliyat izleri 1 yılın sonunda ten rengine dönüşerek zor görülür hale gelir.

Karın germe ameliyat fiyatları ne kadardır?

Karın germe ameliyat ücretlerini; mini karın germe şeklinde olması durumuna, beraberinde liposuction ameliyatı eklenip eklenemeyeceğine, doktorunuzun tecrübesine, hastanede kalacağınız gün sayısına bağlı olarak değişiklikler gösterecektir. En doğru rakamı muayeneniz sonrası öğrenebilirsiniz. Kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı