Vücut Estetiği

Karın germe (Abdominoplasti)

Karın germe ameliyatı nedir?

Karın bölgesi estetik cerrahinin en çok uğraştığı bölgelerden biridir. Yaşlanma, kilo değişimi, alkol tüketimi ve doğum yapma gibi sebepler ile karnın üst, orta ve alt kısmında deri gevşemesi, yanlarda, göbek çevresinde yağ birikintileri, çatlak ve izler gözlenebilmektedir. Hem erkek hem de kadınlar da karnın düzgün görünmesi kendilerini iyi hissetmelerini sağladığı gibi fit görünmelerini de sağlamaktadır. Ancak abdominoplasti de denilen karın germe, liposuction yani yağ alma ameliyatları zayıflatma ameliyatları değildir. 

Videoyu oynat

Yapılacak işlem ile gevşemiş karın cildi kasıkların üzerinde bikini hattı içinde kalacak şekilde bir iz bırakarak cerrahi olarak alınır. Bu sırada karın kaslarında gevşeklik gibi sorunlarda giderilebilir. Hareketsiz yaşam, hormonal değişim, doğum ve yaşlanma gibi sebeplerle karın bölgesinde meydana gelen bu yağlanma ve sarkma, kişinin günlük konforunu bozan bir durumdur. Yağlanma sonrası kaslarda meydana gelen gevşeme ve sarkma kadınlarda erkeklere oranla daha fazla olmaktadır. Kiloda meydana gelen sık değişimler de karın bölgesinde sarkma ve gevşemeye sebebiyet vermektedir.

Videoyu oynat

Abdominoplasti olarak da bilinen karın gerdirme ameliyatları, karın bölgesinde ki estetik sorunları ortadan kaldırarak karına estetik bir görünüm sunan işlemdir. Karnın gerilmesi ameliyatlarında gevşeyen karın kasları da onarılarak gerginleştirilir.

en iyi karın germe doktoru kimdir
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Orhan Murat Özdemir
 • Göbek neden ve nasıl oluşur?

Karın kaslarının gerginliğini kaybederek gevşemesi ve orta hatta birbirinden ayrılması durumunda karın bölgesinde göbekli bir görünüm ortaya çıkar. Yağ tabakasının altında yer alan karın kasları özellikle karnın büyüdüğü gebelik sürecinde esnekliğini yitirerek birbirinden uzaklaşır. Bu durum göbekli bir görünüm ortaya çıkarır.

Videoyu oynat

Karın bölgesinde estetik görünümün olmazsa olmazı deride ki pürüzsüzlüktür. Hamilelik, hormonal değişim ve sıklıkla hızlı ve aşırı kilo alımı gibi sebepler ile karın derisi gerilerek eski görünümünü kaybeder ve kuru cilde sahip kişilerde daha fazla olmak üzere çatlaklar meydana gelir. Özellikle gebeliğin sonlarına doğru çatlaklar meydana gelir. Çatlaklar ilk önce karnın alt bölgesinde, popolarda, bacaklarda ve emzirme sürecinde ise göğüslerde gözlenebilir. 

Videoyu oynat

Bu durumun önlenmesinde hamileliğin başlarında düzenli olarak cildin nemlendirilmesi, hastanın dışarıdan hyaluronik asit içerek tabletler takviyeler alması çatlakların daha az oluşmasını veya oluşmamasını sağlayabildiği gözlemlenmiştir. 

 • Hamileliğin karın bölgesine etkileri nelerdir?

Hamilelikte metabolizmada meydana gelen değişim karın ve kalça bölgesinde yağ birikimine sebep olur ve bu birikimler zaman ile kalıcı hale gelir. Yapı bakımı ile bu bölgelerde meydana gelen yağlar diğer kısma göre daha inatçıdır ve diyet ile spora karşı direnç gösterirler. Kolayca eritilemeyen bu yağ dokusu vücutta sarkmalara sebep olmaktadır. Ayrıca karın ve basen bölgelerinde ki hızlı büyüme de çatlaklara neden olarak cilt kalitesinin düşmesine bu bölgelerin hızla hamilelik sonrasında sarkmasına neden olmaktadır.

Videoyu oynat
 • Doğum sonrası karında oluşan değişiklikler nelerdir?

 • Karın kaslarında gevşemeye bağlı olarak;
  • Göbek oluşumu,
  • “Diastazis recti” denilen karın orta hattında gevşeme,
  • Göbek fıtığı gelişimi,
 • Karın cildinde, göğüslerde ve basenlerde çatlaklar,
 • Karın bölgesinde, yanlarda ve basenlerde yağlanma artışı,
 • Karın cildinde gevşeme ve sarkma

Tüm bunların oluşumu kişinin cilt yapısına ve doğumda alınan kilolara bağlı olarak değişmektedir.

 • Yağlı karın bölgesinin sağlığa zararları nelerdir?

Karın bölgesinde meydana gelen yağlanma sağlık için de ciddi tehditler ortaya çıkarmaktadır. Karın bölgesinde meydana gelen aşırı yağlanma; yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, solunum rahatsızlıkları, erken yaşlanma ve harekette güçlük gibi sorunlara sebep olarak kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Bir diğer sorun ise kişinin psikolojisinde meydana gelen sorunlardır. Yağlanma sorunu ile mücadele eden kişilerde öz güven sorunu, özel yaşam sorunları, beğenilmeme hissi, motivasyonda azalma, sosyal ortamda bulunurken rahat hareket edememe gibi sorunlar gözlenebilmektedir.

Aklınıza takılan soruları ameliyat olmadan önce mutlaka doktorunuz ile detaylı konuşmalı ve kafanızda sorularla ameliyata girmemelisiniz.

Abdominoplasti ameliyatı için uygun olan kişiler

 • Aşırı derecede obez olmayanlar,
 • Diyet ve spora rağmen karın bölgesindeki yağlardan kurtulumayanlar,
 • Kilo vermenin ardından karın bölgesinde ki deride gevşeme ve sarkma gözlenenler,
 • Doğum yapmamasına rağmen şişkin bir karına sahip olanlar,
Videoyu oynat
 • Hamilelik sonrası karnında çatlama ve sarkma olanlar,
 • Herhangi bir kilo problemi olmamasına rağmen sadece karnında ki deride gevşeme ve sarkma olanlar,
 • Ameliyat sonucu ile ilgili gerçekçi beklentiye sahip olanlar,
 • İşleme engel olacak sağlık sorunları olmayanlar,
 • İşlemden kısa bir süre sonra gebelik planı olmayanlar bu işlemi rahatça gerçekleştirebilir.
Videoyu oynat
 • Yağ aldırma (Liposuction) ameliyatı ile birlikte yapılabilir mi?

Karın bölgesinde aşırı yağlanma varsa işlemi gerçekleştirecek olan cerrah öncelikle vücudu yağlardan arındırmak adına liposuction ile abdominoplasti işlemini bir arada gerçekleştirebilir. Bu işlemler ile bel ve karın bölgesi daha düz ve estetik bir görünüme kavuşabilir.

Videoyu oynat
 • Abdominoplasti ameliyatının riskleri nelerdir?

Karın germe ameliyatında ortaya çıkabilecek olan riskler alınacak basit önlemler ile ortadan kalkabilir. Bu işlemin ardından en sık gözlenecek olan sorunlar bölgede enfeksiyon ve karın içinde kirli sıvı ve kan birikmesidir. Bunlar antibiyotik ve drenler ile ortadan kaldırılır. Karnın gerilmesi ameliyatının ardından ilk günlerde gerilen karın bölgesinde dikişlerin açılma ihtimali bulunmaktadır. Pansuman ya da tekrardan dikiş atılarak bu sorunun önüne geçilir.

Videoyu oynat
 • Abdominoplasti ameliyatında planlama nasıl yapılır?

Karın bölgesinde yağlanma derecesi, sarkma ve gevşemenin derecesi ve yağlanma sorununun sadece karın bölgesinde olup olmadığı cerrah tarafından dikkate alınarak bir planlama yapılmaktadır. Karın gerdirme ameliyatı ile karın bölgesi düzleştirirken bununla birlikte bel bölgesinde de incelme gözlenir. Karın bölgesi dışında yağlanma olan bölgeler varsa daha farklı tedavi metotları da tercih edilebilir.

Videoyu oynat

Karın Gerdirme Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

 • Karın bölgesinden daha önce işlem gerçekleşmişse cerrah bu durumdan haberdar olmalıdır.
 • Kan dolaşımını yavaşlatarak yaraların daha geç iyileşmesine sebep olan sigara kullanımı mevcut ise işlemden önce en az 3 hafta önce sigara içilmemelidir.
 • İşlemin ardından derinin istenene pürüzsüz ve gergin seviyeye gelmesi için işlemden önce kilo verilerek derinin incelmesi sağlanabilir.
Videoyu oynat
 • Anesteziyi etkileyecek ilaç kullanımı olmamalıdır. İşlemden 2 hafta önce kan sulandırıcı ilaç kullanımı kesilmelidir.
 • Kadınlarda regl dönemi ameliyat dönemi ile denk gelmemelidir.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Vücut estetiği

Karın ameliyatı yöntemleri nelerdir?

Mini karın germe ve tam abdominoplasti olmak üzere iki farklı yöntem vardır. Karın bölgesinde ki mevcut sorunun derecesi ve sorunun büyüklüğüne, cildin ve hastanın durumuna göre en uygun yöntem tercih edilmektedir.

Videoyu oynat
 • Hangi durumlarda full (tam) abdominoplasti ameliyatı tercih edilir?

Mevcut sarkma sorunu göbek deliğinin üst kısmında yer alıyorsa ve kaslar arası uzaklaşma fazla ise full abdominoplasti yöntemi tercih edilmektedir. İşlem göbek deliği üstü ile kasık arasında dikey, bazı durumlarda ise yatay kesiler gerçekleştirerek uygulanmaktadır. Göbek deliği üzerinde ve altında mevcut olan sarkma, çatlama, fazla yağ ve cilt dokusu alınıp bölge gerdirilerek sorunlar ortadan kaldırılır. Karın kasları sıkıştırılarak üste ki karın dokusu gerdirilerek dikilir. İşlemde genel anestezi uygulanır ve 3-4 saat sürer.

 • Hangi durumlarda mini abdominoplasti ameliyatı tercih edilir?

Karında meydana gelen bozulmalar göbek deliğinin altında ise, sarkma, gevşeme ve çatlaklar hafif derecede ise ve karın kaslarında gevşeme ve ayrışma yoksa mevcut sorunlar mini karın metodu ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu işlemden göbek deliği etkilenmemektedir. Göbek deliğinin alt bölgesinde meydana gelen gevşeme, sarkma ve çatlamaya yol açan fazla deri ve yağ çıkarılarak ve varsa karın kasları arasında gevşeme ortadan kaldırılarak karın eski gergin yapısına kavuşturulur. Operasyonda genel anestezi tercih edilir ve yaklaşık 1,5 saat sürer.

 • Karın germe ameliyatı sonrası ne kadar iz kalır? [Daha az iz kalması için ne yapmanız gerekir?]

Video anlatım ile detaylı bir şekilde cevaplanmıştır. 

Videoyu oynat

Abdominoplasti ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken detaylar

 • Ameliyat 3-4 saat sürer ve geceyi hastanede geçirmeniz gerekir. Bazen ertesi gecede kalmanız istenebilir. Mutlaka en az 2 adet dren ile çıkarsınız.
 • Drenler ameliyatın ardından  3. günde çıkarılır. Drenlerin çıkarılması biraz rahatsızlık verebilir ama korkulacak bir işlem değildir.
 • Ameliyattan pansuman ve üzerinde özel bir korse ile çıkarsınız. İlk birkaç gün pansuman yapılacaktır. Korseyi de bir ay boyunca giymeniz istenir.
Videoyu oynat
 • Ameliyat sonrası ilk bir hafta yatış ve yürüyüş pozisyonlarınız karın bölgesini germeyecek şekilde öne eğilme şeklinde olmalıdır. Bu konuda doktorunuz ve hemşireler size yardımcı olacaktır.
 • Ameliyat sonrası hastanede olduğunuz sürece ağrı probleminiz verilen ilaçlar sayesinde minimal olacaktır. Sonrasında da ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilen derecede ağrılarınız olur. bu da birkaç gün içinde geçecektir.
 • Banyo birinci haftadan önce olamaz. Doktorunuz ile konuşmadan banyo yapmayınız.
 • Alınacak dikişiniz yoktur.
 • Tam abdominoplasti de gündelik hayata dönüş 1-2 hafta sürerken, mini karın germede bu süre çok daha kısadır.
 • İşlemin ardından ilk 3 ayda yoğun efor gerektiren spor faaliyetlerinden kaçınılmalıdır.
 • İç çamaşır içinde gizlenecek şekilde meydana gelen ameliyat izleri 1 yılın sonunda ten rengine dönüşerek zor görülür hale gelir.
 • Sezaryan sırasında karın gerdirme ameliyatı olur mu?

Kesinlikle olmamalıdır. Doğum bir kadın için çok önemli ve özel bir durumdur ve ciddi bir travmadır. Bunun üzerine bir de abdominoplasti gibi bir ameliyatın birlikte yapılmasının planlanması anne için büyük sıkıntılara neden olabilir. Karnının sarktığını ve çok büyüdüğünü ve sezeryan sırasında abdominoplasti olabileceğini annelerin düşünmesi normaldir. Anormal olan bunu doktorların tavsiye etmesidir.

Abdominoplasti sonrası yara iyileşme sorunları, dikiş açılması problemi

Nadiren de olsa abdominoplasti ameliyatı sonrasında özellikle cilt altı yağ dokusu kalın olanlarda (ameliyat öncesi diyet yapmayanlar), sigara içenlerde (sıklıkla), karın cildine aşırı veya yüzeyel liposuction yapılanlarda, erken dik durmaya çalışanlarda, damarsal sorunlar, astım, şeker hastalıklarının varlığında dikişlerde açılma, kısmı doku kayıpları gibi problemlerle karşılaşılabilir. O nedenle hasta seçimi ve hastanın hazırlığı ve sonrasında ki uyumu çok önemlidir. Bu sorunlar yeniden küçük veya büyük müdahaleler gerektirebilir. Pansuman takibi ile de çözülebilecek sorunlarınız olabilir. Tüm bu sorunların olma ihtimali ameliyat öncesinde bilinmelidir. 

 • Karın ameliyatı sonrası ağrı normal mi?

Karın kaslarına konan dikişler, karın cildinin yaklaştırılması için konan dikişler erken dönemde daha sık sonrasında da ara ara ağrıya neden olurlar. O nedenle hastaların hafif öne eğik yürümelerini isteriz. Gerilim arttıkça ağrılar da artacaktır. Bu tarif edilen ağrıların dışında ki rahatsızlıklar da mutlaka doktorunuzun haberi olması gerekir. 

 • Abdominoplasti sonrası yatış pozisyonu nasıl olmalıdır?

Ameliyattan çıkar çıkmaz hasta odasında ki yatağın başı ve ayakları yukarıda olacak şekilde ayarlanır ve hasta hastane de kaldığı sürece bu şekilde istirahat edecektir. Eve geçince de evinde benzer bir düzenek kurulması ve yürürken dik yürünmemesi önemlidir. Hastanın doktorunun önerisi süresince yan yatmaması da ayrıca karın gerdirme sonrası çok önemlidir. Bu süre 10-15 günü bulabilir.

 • Karın ameliyatı sonrası şişlik ve ödem normal mi?

Ameliyattan sonraki günlerde kabızlığa bağlı karında şişlik oluşabilir. Bunun için doktorunuzun tavsiyeleri önemlidir. Sonraki dönem de ise karın cildinde yine ödem ve şişlik olması normaldir. Karın cildinde ki ödem ve şişlik sorunlarının geçmesi 3-6 ay gibi bir zaman alacaktır. 

 • Karın germe sonrası spor ne zaman başlayabilirim?

Abdominoplasti ameliyatı sonrası aktiviteleri biraz kısıtlamak, iyileşmeyi olumlu etkiler. O nedenle abdominoplasti sonrası spor için öncelikle doktorunuzun fikrini almalı erken dönemde yürüyüşlerle idare etmeli 1-3 ay sonrasında ise yavaş yavaş zorlamadan spor yapmaya başlamalısınız. 

 • Abdominoplasti öncesi diyet yapmalı mıyım?

Süper olur. Eğer bir miktar fazla kilonuz varsa doktorunuz da tavsiye ettiyse hem iyileşmenize hem de sonucunuza çok olumlu katkıları olacaktır. Ama fazla kilonuz yoksa kesinlikle diyet yapmanız gerekmez. Bu konu sizi ameliyat edecek doktorunuz ile konuşmanız gereken kişiye özel bir durumdur.

 • Abdominoplasti sonrası diyet yapmalı mıyım?

Doktorunuz önermediği sürece özellikle abdominoplasti ameliyatı sonrası beslenmeniz ile ilgili kısıtlamaya gitmeniz iyileşme sorunları yaratabilir. Bu gibi abdominoplasti sonrası diyet konusu tek başınıza değil mutlaka doktorunuz ve onun önereceği profesyoneller aracılığı ile olmalıdır.

 • Abdominoplasti sonrası korse ne kadar kullanmak gerekir?

Full abdominoplasti ameliyatlarından sonra korse kullanımı şarttır. Değişik şekiller olabilir. Ancak abdominoplasti sonrası korsenizi bir ay boyunca giymeniz önemlidir. Korse hem pansumanlarınızı tutar, hem size ameliyat olduğunuzu ve dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatır hem de karın cildine baskı yaparak iyileşmenizde olumlu etkileri vardır.

 • Abdominoplasti sonrası kaşıntı neden olur?

Abdominoplasti sonrası kaşıntı izler üzerinde ise iyileşmenin belirtisidir. Ama korse ve banyo yapılmasının kısıtlanması da kaşıntı nedenleridir. Doktorunuz ile konuşarak birinci haftanın sorunda korsenizi çıkartıp banyo yapmanıza izin verilmediyse vücudunuzu silebilirsiniz. Size ve kaşıntınıza iyi gelecektir.

 • Karın germe sonrası hamilelik mümkün mü?

Elbette mümkün ama bu durum ameliyat öncesi doktorunuz ile mutlaka konuşmanız gereken konulardan biridir. Karın kası onarımı hastalarımızın %80’inde yaptığımız bir işlemdir. Karın kası onarımı için eriyebilen dikişler kullanılırsa hasta 2. yılda bebeğini doğurabilir. Ancak kalıcı dikişler ile karın kası onarımı yapılırsa bu dikişler gebelik sırasında ki karın büyümesine bağlı kaslarda yırtılma gibi sorunlar yaratabilir. O nedenle dikiş tercihi ameliyat öncesi konuşulmalıdır.

Videoyu oynat
 • Abdominoplasti ameliyatı sonrası cinsel ilişki ne zaman olabilir?

Abdominoplasti ameliyatı estetik cerrahi için ciddi bir ameliyattır. Abdominoplasti sonrası cinsel ilişkiye girmek için de yaralarınızın iyileşmesini beklemeniz doğru olacaktır. Bu süre de ikinci haftadan sonraki bir döneme gelir. 

 • Karın gerdirme ameliyatı olanlar ile ameliyat öncesi konuşun

Abdominoplasti ameliyatı plastik cerrahinin en zor ameliyatlarından biridir ve hasta seçimi oldukça önemlidir. Daha önce abdominoplasti yaptıranlar veya karın gerdirme ameliyatı olanlar varsa çevrenizde mutlaka konuşun ve tavsiyelerini alın. Zorluklar yaşayanlar olacağı gibi çok memnun olanlar ile de tanışabilirsiniz. Her hastanın iyileşmesi birbirinden farklıdır. Daha önce abdominoplasti olmuş kişilerden duyduğunuz ve sizi rahatsız eden durumları doktorunuzla da mutlaka konuşun ama mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Doktorunuzun tavsiyelerine uymanız sorunsuzca iyileşmenizi sağlayacaktır.

 • Abdominoplasti ameliyatı öncesi sonrası fotoğraflarını görebilir miyim?

Ülkemizde abdominoplasti ameliyatı öncesi sonrası fotoğraflarını halka açık ortamlarda paylaşmak yasal değildir. Bu konuda https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/oncesi-sonrasi-fotograflar/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

 • Karın germe ameliyatını hangi doktor yapar?

Karın gerdirme ameliyatı Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahinin ana konularının başında gelir. Bazı kadın doğum ve genel cerrahi uzmanları da abdominoplasti yaptıklarını söylemektedirler ancak estetik plastik cerrahi uzmanına ulaşmanız sonucunuz ile ilgili daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Karın germe ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Abdominoplasti ameliyat ücretlerini; mini abdominoplasti şeklinde olması durumuna, beraberinde liposuction ameliyatı eklenip eklenemeyeceğine, doktorunuzun tecrübesine, hastanede kalacağınız gün sayısına bağlı olarak değişiklikler gösterecektir. En doğru rakamı muayeneniz sonrası öğrenebilirsiniz. Kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp