Lazer Uygulamaları

Dövme Sildirme Ankara

Lazerle Dövme Silme Nedir?

Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan dövme yaptırma alışkanlığı bazen pişmanlıklara neden olabilmekte ve çok severek, isteyerek yaptırılan dövmelerin bazen çıkarılması gerekmektedir. Burada lazer uygulamaları devreye girmek zorundadır çünkü cilt içine enjekte edilen boyaların izsiz bir şekilde başka türlü bir çıkarılma şansı maalesef yoktur. Cerrahi uygulanması mutlaka izle sonuçlanacaktır. 

Lazer ile dövme silme işleminde amaç izsiz bir şekilde boyanın vücuttan uzaklaştırılmasıdır ancak bu da çok kolay bir işlem değildir. Zorlaştıran konu boyaya uygun dalga boyu olan lazerin yapılması ve sonrasında yara iyileşmesi vasıtasıyla atılacak olan boya partiküllerinin vücuttan uzaklaştırılma sürelerinin uzun sürmesidir.

Lazer ile dövme silme özellikle siyah ve kırmızı renkler için başarı ile uygulanan bir işlemdir. 

Ankara da Lazer Dövme Sildirme fiyatlarıLazer dövme silme uygulamasında dikkat edilen birkaç değişken bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ise dövmede kullanılan renk ile dövmenin etki ettiği derinliktir. Açık mavi, açık sarı ve açık yeşil gibi renklerin mevcut olduğu dövmelerin lazer ile silinmesi oldukça zordur. Ancak siyah ve kırmızı gibi koyu renkler lazer ile daha kolay silinebilmektedir. Açık renklere etkili olan dalga boyları kliniğimizde bulunmamaktadır.

Dövme sildirme yöntemleri nelerdir?

Dövmenizden pişman olduktan sonra onun cildinizden uzaklaştırılması işi tek başınıza zor ve zahmetlidir. O nedenle mutlaka bir doktora başvurmalısınız. En etkili, sağlıklı, zararsız, hızlı ve kesin yolun Lazer dövme sildirme işlemi olduğunu bilmeniz gerekir. Tabii burada da dövmenin rengine uygun dalga boyu olan lazer seçilmeli ve tedaviniz bir uzman tarafından planlanmalıdır.

Halk arasında cildine zımpara yapanlar, kimyasal peeling (dövme silme solüsyonu) uygulayanlar ve bunları önerenler olabilir. Bunlar cildiniz de yüzeysel tahriş ve iz bırakabilir. İşe de yaramazlar çünkü boyanız soyarak ulaşabileceğiniz derinlikte değildir. Aynı şeyleri dermabrazyon (mekanik yöntemle derinin soyulması), dövme silici kremler içinde söylemek gerekir.

Lazer ile dövme sildirme nasıl yapılır?

Lazerler bu konuda en iyi sonuç veren cihazlardır. Q-Swiched Nd-YAG lazerlerin 532nm dalgaboyu ışığı kırmızı boya tarafından, 106nm dalga boyu ise siyah boya tarafından emilir. Cildinizin içine enjekte edilen boya lazer ışığını emmezse etkili olmaz. Uygun dalga boyu ve yeterli enerjinin uygulanması da iz oluşturmadan tedaviyi sağlayan parametrelerdir.

Boya ışığı emer. Işık enerjisi ısı enerjisine dönüşür. Isı enerjisi de boyayı parçalar ve hücre dışına çıkarır. Vücudun çöp toplayan sistemi makrofajlar tarafından parçalanmış boya partiküllerini toplar ve vücuttan uzaklaştırır. Bu nedenle uygulama sonrası reaksiyonlar bu proseslere bağlı olarak gelişir. Bölge kabarır ve koyulaşır. Boyalar atıldıkça da dövmenin rengi açılır. En açık olduğu zaman da yeniden lazer uygulanır ve tüm bu reaksiyonlar yeniden yaşanır. Sonunda da o bölgede boya kalmaz ve dövmeniz silinir.

Dövme sildirme acılı bir işlem mi?

Evet. Özellikle ilk seanslarda boyanın cilt yüzeyine yakın olduğu zamanlarda yapılan işlemlerde yüzeyel sinir uçlarının hassasiyetinin fazla olmasından dolayı hasta daha fazla acı hisseder ancak bu acı 10-15 dakika içinde hızla geçer. İşlemden önce ve sonra buz uygulaması sıklıkla yeterli olmaktadır. Nadiren lokal anestezik kremler veya enjeksiyonlarda gerekebilir.

Kalıcı dövme nasıl silinir?

Kalıcı dövme kına ve benzeri geçici renk veren uygulamalar dışında ki profesyonel dövmecilerin uyguladıkları işleme denir. Kırmızı ve siyah renkler kliniğimizde rahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Uygun dalga boyunda lazer uygulaması dışı tedaviler iz ve tedavi olamama gibi sorunlara neden olabilir.

Lazer dövme sildirme ile iz kalır mı?

Hayır. Uygun dalga boyu, uygun enerji ile yapılan uygulamalarda hastada iyileşme döneminde oluşması muhtemel kabukları kaldırmaz ve bu dönemde bu bölgeleri kaşımaz ise iz kalmadan iyileşme sağlanır. Ancak dövmenin yapılması aşamasında bazı dövmelere aşırı boya enjeksiyonu yapılmış ise veya dövme uygulayıcısı işlemi cilde aşırı bastırarak yaptıysa ciltte izler oluşturmuş ve boyanın varlığından dolayı da fark edilmiyor olabilir. Bu gibi durumları hastaya tedaviye başlamadan önce ilk muayene sırasında göstermek ve bilgilendirmek gerekir. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Lazerle Yüz Gençleştirme Ankara

Yeni yapılan dövme silinebilir mi?

Bazen dövmenin şekli, bazen toplumsal baskılar dövme yaptıran kişinin dövmesinden çok erken vazgeçmesine neden olabilmekte ve hemen çıkarılmasını istemektedir. Bu maalesef doğru bir zaman değildir. Uygun olan zaman dövme yapıldıktan 2 ay sonra lazer ile tedaviye başlanmasıdır. Aksi takdirde iz ve istenmeyen sonuçlar oluşabilir.

Lazer İle Dövme Silme İşleminin Etkisi ve Sonuçları

Dövme Sildirme ücretleri ne kadar?Uygulanan lazer ışınları dövme tarafından emilerek ısı enerjisine dönüştürülecektir ve pigment barındıran renkli hücreler tahrip olacaktır. Bu uygulama ile dışarı atılan pigmentler, lenfatik sistemde bulunan makrofaj isimli savunma hücreleri tarafından o bölgeden kovularak vücuttan atılır. Bu süreci bir yaranın iyileşme sürecine benzetmek doğru olacaktır. Aynı yaralara sahip olan iki kişinin iyileşme süreci farklı olabilir. Dövme silme işleminde de aynı durumdan söz edilebilir. Yeniden tedavi olabilmesi için bölgedeki yaranın iyileşmesi gerekir. Bu da 2-3 aylık bir süreçtir.

Lazer ile dövme silme uygulaması ardından bir süre bölgede yanma hissi gözlenebilmektedir. İşlemin tamamlanması ile kişiye antibiyotikli deri kremleri ile güneş koruyucuların kullanımı önerilecektir.

Kliniğimizde lazer ile dövme silme işlemi için Q-Switched Nd- Yag Medlite C6 Lazer cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaz ile kırmızı ve siyah renkli dövmelerde oldukça başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.

Kaş dövmesi silinebilir mi?

Evet. Kaş dövmesi ile diğer vücut dövmeleri arasında pek fark olmasa da kaş renginin tutturulması için siyah, kahve, kırmızı ve diğer renklerin de karıştırılması tedaviyi zorlaştırmaktadır. Ayrıca bu bölgede kıl köklerinin de zarar görmeden bu boyanın uzaklaştırılması gerekmektedir. Uygun dalga boyu ve uygun lazer enerjisi ile 2-3 ay aralarla, 4-10 seanslık bir tedavi ile bu boyalardan kurtulabilirsiniz. Ancak işlem sonrasında kaşlarınızın renginde geçici bir açılma, bölgesel olarak kızarık, kabarık, nadiren kabuklu bir görüntüye birkaç gün katlanmanız gerekebilir.

Lazer ile Kalıcı Makyaj ve Dövme Silme Uygulaması nasıl yapılır?

Yapılan kalıcı makyaj uygulamalarında yanlış bir adım atılması sonucunda çok dramatik sonuçlar elde edilebilmektedir. Medlite C6 Lazer sistemi, kalıcı makyajların silinmesi konusunda çok özel çözümler sunmaktadır. Kaşlara uygulanan kalıcı makyajı silerken kaşlarda herhangi bir hasara yol açmayan bu uygulama, 4 ile 10 seans arasında tam olarak etki eder. Bazı durumlarda seans sayısı 10’un üzerine de çıkabilmektedir. Seanslar arasında ise 3 ay gibi bir süre konulması gerekebilir. Profesyoneller tarafından yapılmış olan dövmeler genel olarak cildin hemen altında yer alan dermis tabakasının içine etki eder. Ancak dövmeyi yapan kişinin profesyonel olmaması durumunda ise dövmenin çok daha alt tabakalara etki ettiği gözlenmiştir.

Lazer dövme sildirme kaç seans sürer?

Enjekte edilmiş olan dövme boyası uygulaması ne kadar yüzeye yakınsa lazer ile silme tedavisi de o kadar etkili ve başarılı olmaktadır. Seanslar ise genel olarak 4 ile 10 arasında değişir. 10 seansın üzerine çıkıldığı durumlar ise çok nadirdir. Dövmeye bakılarak seans sayısı vermek doğru değildir. Seansların ardından 2-3 ay sonra başka bir seansa gerek olmadığına doktor tarafından karar verilmelidir.

Dövme sildirme fiyatları neye göre yapılır?

Dövme sildirme fiyatlarını belirleyen dövmenizin rengi, büyüklüğü, uygulayan kişinin uzmanlığı, kullanılan lazerin maliyetleri gib bir çok faktör ile birlikte belirlenir. Önemli olan kalıcı bir ize neden olmadan bu boyanın sağlıklı bir şekilde vücudunuzdan uzaklaştırılmasıdır.

Dövme sildirme zararlı mı?

Dövme için kullanılan boyalar ile ilgili bir konudur. Bugün biraz araştırırsanız saç boyalarının bile ne kadar zararlı olduğu tartışılan bir dünyada yaşıyoruz. Dövme için kullanılan boyalar için bu konunun her ne kadar zararsız olduğu iddia edilsede kimyasal sentetik boyaların olumsuz etkilerini kabul etmek gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken husus çok büyük dövmeleri olan hastaların özellikle kolu tam çevreleyen durumlarda dövmenin tamamına işlem yapılası halinde lenfatik sistemi zorlayacağından şişlikle, iyileşme sorunları olabileceğini bilmek ve bu gibi hastalarda aynı gün değil aralıklı zamanlarda bu dövmelerin seanslarının yapılmasını planlamak daha doğru olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Hemen Soru Sorun
Powered by