Lazer Uygulamaları

Dövme sildirme

Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan dövme yaptırma alışkanlığı bazen pişmanlıklara neden olabilmekte ve çok severek, isteyerek yaptırılan dövmelerin izsiz bir şekilde çıkarılması gerekebilmektedir. Burada lazer uygulamalarından lazer dövme sildirme işlemi devreye girmek zorundadır. Çünkü cilt içine enjekte edilen boyaların izsiz bir şekilde başka türlü bir çıkarılma şansı maalesef yoktur. Cerrahi uygulanması mutlaka izle sonuçlanacaktır. O nedenle en iyi ve sağlıklı yaklaşım biraz sabır istese de lazer dövme sildirme işlemidir.

Play Video

Lazer ile dövme silme nasıl olur?

Lazer dövme sildirme işleminde amacımız; izsiz bir şekilde boyanın vücuttan uzaklaştırılmasıdır ancak bu da çok kolay bir işlem değildir. Zorlaştıran konu boyaya uygun dalga boyu olan lazerin yapılması ve sonrasında yara iyileşmesi vasıtasıyla atılacak olan boya partiküllerinin vücuttan uzaklaştırılma sürelerinin uzun sürmesidir. İz konusunda bir diğer olumlu veya olumsuz faktör dövmeyi uygulayan kişinin ciltte yarattığı travmadır.

Play Video

Profesyonel dövmecilerin yaptıkları dövmelerde genellikle bu sorun görülmezken amatör dövmecilerin yatığı dövmelerde cilde fazla bastırma ve derine boya enjeksiyonu gibi ize neden olan sorunlar görülebilmektedir.

Lazer ile dövme silme özellikle siyah ve kırmızı renkler için başarı ile uygulanan bir işlemdir. 

Lazer dövme silme de hangi renkler daha hızlı yanıt verir?

Lazer dövme sildirme uygulamasında dikkat edilen birkaç değişken bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ise dövmede kullanılan renk ile dövmenin etki ettiği derinliktir. Açık mavi, açık sarı ve açık yeşil gibi renklerin mevcut olduğu dövmelerin lazer ile silinmesi oldukça zordur. Ancak siyah ve kırmızı gibi koyu renkler lazer ile daha kolay silinebilmektedir. Açık renklere etkili olan dalga boyları kliniğimizde bulunmamaktadır.

Play Video

Siyah dövme kaç seansta silinir?

En fazla tercih edilen ve kullanılan dövme boya rengi siyah boyalardır. En koyu renk olduğu için de 1064 nm dalga boyu lazerler uygun tedavi dozlarıyla ve uygun aralıklarla yapıldığında mutlaka çıkar. Seans sayısı da boyanın miktarına ve derinliğine bağlı olarak değişmektedir. 3 ay aralarla 4-10 seans tedavi gerekir. Bazen daha kısa bazen de daha uzun sürebilir. Kliniğimizde 10 seans üzeri tedavilerde 11. seans ve sonrasında ücret talep edilmemekte ve hastanın boyadan kurtulması için en azından işleme başlamadan maksimum maliyeti hakkında bilgi sahibi olması sağlanmaya çalışılmaktadır. 

Kırmızı dövme silinir mi?

Kırmızı dövme ikinci sıklıkta karşılaştığımız dövme rengidir ve 532 nm dalga boyu olan lazerle deriden uzaklaştırılabilir. Siyah dövmeler gibi 4-10 seans tedavi gerekebilir. Uygun sürelerde tekrar edilen lazer tedavileri ile uygun dozlarda yapılacak dozlarla izsiz bir şekilde kırmızı renkli dövmeler silinebilir.

Mavi, yeşil, sarı dövme silinir mi?

Açık renkli dövmeler ileri derece profesyonel dövmeciler tarafından yapılan dövmelerde çok da sık görmediğimiz renklerdir. Açık mavi renk dövmelerin bir kısmı amatör mavi, lacivert mürekkep kullanılması sonucu da gördüğümüz dövmelerdendir. Kliniğimiz de açık renkli dövmelere etkili 585 nm ve 650 nm dalga boyları maalesef bulunmadığı için bu renk dövmelerde etkili olamıyoruz. Ancak siz araştırarak bu dalga boylarını kullanan kliniklere ulaşabilirsiniz.

Ten rengi dövme silinir mi?

Maalesef silinemez. O nedenle çok tehlikelidir. Sarı renk ve ten rengi dövmeleri çıkarmak lazerlerle de olsa neredeyse mümkün değildir. Özellikle kalıcı makyaj sorunlarını kapatmak için ten rengi dövme yaptıranların problemidir ve maalesef ten rengi dövmeler lazerle çıkmaz. O nedenle yapanları ve yaptıranları da uyarmak gerekir.

Dövme sildirme yöntemleri nelerdir?

Dövmenizden pişman olduktan sonra onun cildinizden uzaklaştırılması işi tek başınıza zor ve zahmetlidir. O nedenle mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

  • En etkili, sağlıklı, zararsız, hızlı ve kesin yolun lazer dövme sildirme işlemi olduğunu bilmeniz gerekir. Tabii burada da dövmenin rengine uygun dalga boyu olan lazer seçilmeli ve tedaviniz bir uzman tarafından planlanmalıdır.
  • Halk arasında cildine zımpara yapanlar, kimyasal peeling (dövme silme solüsyonu) uygulayanlar ve bunları önerenler olabilir. Bunlar cildiniz de yüzeysel tahriş ve iz bırakabilir. İşe de yaramazlar çünkü dövme boyaları cildi soyarak ulaşılabilecek derinliğin çok daha altındadır ve dövmenizin üzerinde derin yanık izi benzeri izleriniz oluşabilir. Aynı şeyleri dermabrazyon (mekanik yöntemle derinin soyulması), dövme silici kremler içinde üstüne basarak söylemek gerekir.
  • Bir diğer seçenek de cerrahi olarak dövmenin çıkarılmasıdır. Sadece küçük dövmeler için bir seçenektir. Hastanın bu işlem sonrasında ince çizgi şeklinde bir izi kalacağını mutlaka doktoruyla görüşmeli ve ona göre karar vermelidir.

Lazer ile dövme sildirme tedavisi nasıl yapılır?

Lazerler dövme sildirme bu konuda en iyi sonuç veren cihazlardır. Q-Swiched Nd-YAG lazerlerin 532 nm dalga boyu ışığı kırmızı boya tarafından, 1064 nm dalga boyu ise siyah boya tarafından emilir. Cildinizin içine enjekte edilen boya lazer ışığını emmezse etkili olmaz. Uygun dalga boyu ve yeterli enerjinin uygulanması da iz oluşturmadan tedaviyi sağlayan parametrelerdir.

Boya ışığı emer. Işık enerjisi ısı enerjisine dönüşür. Isı enerjisi de boyayı parçalar ve hücre dışına çıkarır. Vücudun çöp toplayan sistemi makrofajlar tarafından parçalanmış boya partiküllerini toplar ve vücuttan uzaklaştırır. Bu nedenle uygulama sonrası reaksiyonlar bu proseslere bağlı olarak gelişir. Bölge kabarır ve koyulaşır. Boyalar atıldıkça da dövmenin rengi açılır. En açık olduğu zaman da yeniden lazer uygulanır ve tüm bu reaksiyonlar yeniden yaşanır. Sonunda da o bölgede boya kalmaz ve dövmeniz silinir.

lazer dövme sildirme ankara
En sık karşılaştığımız dövme tiplerindendir. Parmaklara dövme boyaları zor tututnduğu için genellikle lazer ile tedavisi de birkaç seans sürer.

Dövme sildirme acılı bir işlem mi?

Evet. Özellikle ilk seanslarda boyanın cilt yüzeyine yakın olduğu zamanlarda yapılan işlemlerde yüzeyel sinir uçlarının hassasiyetinin fazla olmasından dolayı hasta daha fazla acı hisseder ancak bu acı 10-15 dakika içinde hızla geçer. İşlemden önce ve sonra buz uygulaması sıklıkla yeterli olmaktadır. Nadiren lokal anestezik kremler veya enjeksiyonlarda gerekebilir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Lazerle yüz gençleştirme
Play Video

Lazer dövme silme işlemini kimler yapabilir?

Lazerler gerektiğinde çok güçlü, gerektiğinde zayıf etkiler oluşturabilen çok güçlü cihazlardır ve mutlaka bir doktor tarafından kullanılması gerekmektedir. Bir dövmeci, kuaför, doktor yanında çalışan bir hemşire gibi bu cihazı kullanmaya yetkili olmayan, tıp fakültesi bitirmemiş birinin uygulamaması gereken bir işlemdir. Araştırırsanız çevrenizde yanıkları olan, izleri olan, dövme sildirmeden pişman olmuş kişileri basında ve çevresinde görebilirsiniz.

Play Video

Lazer dövme sildirme kaç seans sürer?

Enjekte edilmiş olan dövme boyası uygulaması ne kadar yüzeye yakınsa lazer ile silme tedavisi de o kadar etkili ve başarılı olmaktadır. Seanslar ise genel olarak 4 ile 10 arasında değişir. 10 seansın üzerine çıkıldığı durumlar ise çok nadirdir. Dövmeye bakılarak seans sayısı vermek doğru değildir. Seansların ardından 2-3 ay sonra başka bir seansa gerek olmadığına doktor tarafından karar verilmelidir.

Kalıcı dövme nasıl silinir?

Kalıcı dövme kına ve benzeri geçici renk veren uygulamalar dışında ki profesyonel dövmecilerin uyguladıkları işleme denir. Kırmızı ve siyah renkler kliniğimizde rahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Uygun dalga boyunda lazer uygulaması dışı tedaviler iz ve tedavi olamama gibi sorunlara neden olabilir.

Lazer dövme sildirme ile iz kalır mı?

Hayır. Uygun dalga boyu, uygun enerji ile yapılan uygulamalarda hastada iyileşme döneminde oluşması muhtemel kabukları kaldırmaz ve bu dönemde bu bölgeleri kaşımaz ise iz kalmadan iyileşme sağlanır. Ancak dövmenin yapılması aşamasında bazı dövmelere aşırı boya enjeksiyonu yapılmış ise veya dövme uygulayıcısı işlemi cilde aşırı bastırarak yaptıysa ciltte izler oluşturmuş ve boyanın varlığından dolayı da fark edilmiyor olabilir. Bu gibi durumları hastaya tedaviye başlamadan önce ilk muayene sırasında göstermek ve bilgilendirmek gerekir. 

dövme sildirme ankara
Medlite C6 ile siyah ve kırmızı renkli dövmeler izsiz bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
lazer dövme sildirme
Lazer dövme silme işlemi aslında dövme tedavisi olarak düşünülmelidir. Çünkü dövme boyaları tek seansta çıkarılamamaktadır. Lazer dövme silme işlemi mutlaka bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir.

Yeni yapılan dövme silinebilir mi?

Bazen dövmenin şekli, bazen toplumsal baskılar dövme yaptıran kişinin dövmesinden çok erken vazgeçmesine neden olabilmekte ve hemen çıkarılmasını istemektedir. Bu maalesef doğru bir zaman değildir. Uygun olan zaman dövme yapıldıktan 2 ay sonra lazer ile tedaviye başlanmasıdır. Aksi takdirde iz ve istenmeyen sonuçlar oluşabilir.

Lazer dövme sildirme işlemini de etki mekanizması nasıldır?

Uygulanan lazer ışınları dövme tarafından emilerek ısı enerjisine dönüştürülecektir ve pigment barındıran renkli hücreler tahrip olacaktır. Bu uygulama ile dışarı atılan pigmentler, lenfatik sistemde bulunan makrofaj isimli savunma hücreleri tarafından o bölgeden kovularak vücuttan atılır. Bu süreci bir yaranın iyileşme sürecine benzetmek doğru olacaktır. Aynı yaralara sahip olan iki kişinin iyileşme süreci farklı olabilir. 

Play Video

Dövme silme işleminde de aynı durumdan söz edilebilir. Yeniden tedavi olabilmesi için bölgedeki yaranın iyileşmesi gerekir. Bu da 2-3 aylık bir süreçtir.

Lazer ile dövme silme uygulaması ardından bir süre bölgede yanma hissi gözlenebilmektedir. İşlemin tamamlanması ile kişiye antibiyotikli deri kremleri ile güneş koruyucuların kullanımı önerilecektir.

Kliniğimizde lazer ile dövme silme işlemi için Q-Switched Nd- Yag Medlite C6 Lazer cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaz ile kırmızı ve siyah renkli dövmelerde oldukça başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.

Kaş dövmesi silinebilir mi?

Evet. Kaş dövmesi ile diğer vücut dövmeleri arasında pek fark olmasa da kaş renginin tutturulması için siyah, kahve, kırmızı ve diğer renklerin de karıştırılması tedaviyi zorlaştırmaktadır. Ayrıca bu bölgede kıl köklerinin de zarar görmeden bu boyanın uzaklaştırılması gerekmektedir. Uygun dalga boyu ve uygun lazer enerjisi ile 2-3 ay aralarla, 4-10 seanslık bir tedavi ile bu boyalardan kurtulabilirsiniz. Ancak işlem sonrasında kaşlarınızın renginde geçici bir açılma, bölgesel olarak kızarık, kabarık, nadiren kabuklu bir görüntüye birkaç gün katlanmanız gerekebilir.

kaş dövmesi sildirme

Lazer ile kalıcı makyaj sildirme işlemi nasıl yapılır?

Yapılan kalıcı makyaj uygulamalarında yanlış bir adım atılması sonucunda çok dramatik sonuçlar elde edilebilmektedir. Medlite C6 Lazer sistemi, kalıcı makyajların silinmesi konusunda çok özel çözümler sunmaktadır. Kaşlara uygulanan kalıcı makyajı silerken kaşlarda herhangi bir hasara yol açmayan bu uygulama, 4 ile 10 seans arasında tam olarak etki eder. Bazı durumlarda seans sayısı 10’un üzerine de çıkabilmektedir. Seanslar arasında ise 3 ay gibi bir süre konulması gerekebilir. Profesyoneller tarafından yapılmış olan dövmeler genel olarak cildin hemen altında yer alan dermis tabakasının içine etki eder. Ancak dövmeyi yapan kişinin profesyonel olmaması durumunda ise dövmenin çok daha alt tabakalara etki ettiği gözlenmiştir.

Dövme sildirme zararlı mı?

Dövme için kullanılan boyalar ile ilgili bir konudur. Bugün biraz araştırırsanız saç boyalarının bile ne kadar zararlı olduğu tartışılan bir dünyada yaşıyoruz. Dövme için kullanılan boyalar için bu konunun her ne kadar zararsız olduğu iddia edilsede kimyasal sentetik boyaların olumsuz etkilerini kabul etmek gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken husus çok büyük dövmeleri olan hastaların özellikle kolu tam çevreleyen durumlarda dövmenin tamamına işlem yapılası halinde lenfatik sistemi zorlayacağından şişlikle, iyileşme sorunları olabileceğini bilmek ve bu gibi hastalarda aynı gün değil aralıklı zamanlarda bu dövmelerin seanslarının yapılmasını planlamak daha doğru olacaktır.

Lazerle dövme sildirme yorumları nasıldır?

Kliniğimize başka merkezlerde tedavilerinin süreçlerinden memnun olmayıp başvuran hastalarda ve ilk defa dövme sildirme işlemi için başvuranlarda ortak özellik süreçleri bilmemeleri ve beklentilerinin dövmelerinin biran önce çıkmasını istemeleridir. Yeterli bilgilendirilince, uygun dozlarda ve uygun aralıklarla lazer uygulandığında dövmenin çıması sürecine şahit olunca dövme sildirme için başvuran hastaların memnun olduğunu görebiliyoruz. Kısacası hasta dövme sildirme işleminin sabır gerektirdiğini bilmeli, uzun yıllar içinde vücudunun atacağı dövmeyi bizim lazerle ancak 1-2 yıl da çıkarabileceğimizi anlamalıdır.

Dövme sildirme fiyatları neye göre belirlenir?

Dövme sildirme fiyatlarını belirleyen dövmenizin rengi, büyüklüğü, uygulayan kişinin uzmanlığı, kullanılan lazerin maliyetleri gib bir çok faktör ile birlikte belirlenir. Önemli olan kalıcı bir ize neden olmadan bu boyanın sağlıklı bir şekilde vücudunuzdan uzaklaştırılmasıdır.

Ankara da dövme sildirme fiyatları ne kadardır?

Bu sorunun cevabının sıkıntılı tarafı öncelikle görmek gerekmesidir. Çünkü yukarıda uzun uzun anlatmaya çalıştığım şey bu sıkıntınızın hemen düzelmeyeceğini bilmeniz, sürecin mantığının silmek veya yok etmek değil tedavi etmek olarak düşünmeniz gerektiğini fark etmeniz ve dövme silmede öncelikli amacımızın bizim bir faydamız olacak mı? konusudur. Siyah ve kırmızı renklerde başarılıyız. Diğer renkler de ise faydamız olmayacaktır. Dövme silme ücret bilgisi de büyüklüğüne, göre değişen bir konudur. O nedenle telefonla randevu almanız ve muayeneye gelmeniz gerekir. Fotoğraf da gönderebilirsiniz ama oranlama açısından sorunlar olabilmektedir.

Lazer dövme sildirme işleminin FDA tarafından yapılan açıklamasına; https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/tattoo-removal-options-and-results adresini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button