Yüz Dolgusu

Elmacık kemiği dolgusu

Elmacık kemiği neresidir?

Elmacık kemiği; alın, kulak ve göz arasında yüzün karşıdan bakıldığında yana genişliğinden, yukarıdan bakıldığında öne genişliğinden sorumlu yüzün mekanik hava yastıklarından biri olarak kafatasını koruyan özel bir yapıdır. Üst çene kemiği, alın kemiklerini bir köprü görevi görerek kafatasına bağlar. Altından alt çeneyi yukarı çeken temporal kas ile bir çok damarsal ve sinirsel yapı geçer. Elmacık kemiği dolgusu bu bölgenin belirginliğini artırır.

Hakkındaki Videoyu Oynat elmacık kemiği neresi

Estetik açıdan yüzün yüksekliğini sağlayan yüzün “V” formu için gerekli kemik destek yapısıdır.

 • Elmacık kemiği dolgusu ne sağlar? Ne işe yarar?

Elmacık kemiğinin yüksekliği, hacmi üzerinde ki yumuşak dokular ile birlikte asıl kemik yapının verdiği volüm ile sağlanır. Yaş, zaman, genetik, yapısal faktörlerin yanında hızlı veya fazla kilo kayıpları burada ki yumuşak dokunun zayıflamasına neden olarak yüzün “V” formdan uzaklaşmasına, aşağıya hareketine neden olmaktadır. Kemik üzerine yani derin yapılara dolgu ile hacim verilmesi bu aşağı gidiş görünümünü maskeleyerek kişinin yüzünün daha sağlıklı, dinç, diri ve genç görünmesine yardımcı olacaktır.

 • Hangi çeşit dolgular kullanılır?

Kliniğimizde sadece hyaluronik asit dolgular tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. 

Elmacık kemiği dolgusu cilt içi veya cilt altına yapılmaz. Çok daha derine kemik yapı üzerine yapılmalıdır. O nedenle sert ve büyük moleküler yapılı dolgular tercih edilmelidir. 

Elmacık kemiği dolgusu nasıl uygulanır?

Elmacık kemiği dolgusu yapmadan önce bu alana uyuşturucu kremler sürülür ve yarım saat beklendikten sonra kanül vasıtasıyla dolgu işlemi gerçekleştirilir. Uygulama sırasında hastanın oturur pozisyonda olması işlemin daha dengeli yapılmasını sağlar. Her ki tarafa yapılması 15 dakika gibi bir zaman alacaktır. Genellikle birer ml dolgu yeterli olacaktır. Nadiren daha az veya daha çok da planlanabilir. Ek dozların 10-15 gün sonraki kontrolde yapılması yeterli doz elde edilmesi için önemlidir.

elmacık kemiği dolgusu
 • Elmacık kemiği dolgusu işlemi ağrılı mıdır?

Öncesinde uyuşturucu krem sürülmesi ve kanül ile uygulanması ve dolgu malzemesi içinde ekstra uyuşturucu ilaç olması hastanın konforu için alınmış tedbirlerdir. Genellikle ağrı hissedilmez. Genelikle baskı ve dolgunluk hissedilir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Dudak dolgusu
 • Elmacık kemiğine yapılan dolgu kaç ay kalıcı olur?

Kullanılan dolgu maddesine göre kalıcılığı 9-18 ay arasında değişmektedir. Kalıcı dolgular tercih edilmemeli hyaluronik asit içerikli dolgular kullanılmalıdır.

 • Güzellik tanımı içinde elmacık kemiğine yapılan dolgunun önemi nedir?

Güzel ve sağlıklı olarak kabul gören insanların elmacık kemikleri çıkıntılıdır. Elmacık kemiği çıkık ve çene hattı belirgin üçgen bir yüz bize ideal bir yüz tanımını verir. Yıllar boyu insanların ulaşmak istedikleri görüntü yanakların yeterli hacimli göründüğü yirmili yaşlardır.

 • Elmacık kemiği dolgusu kalıcı mıdır?

Kliniğimizde kalıcı dolgular tercih edilmemekte ve uygulanmamaktadır. Kullandığımız hyaluronik asit dolgularının kalıcılığı da bir ile bir buçuk yıl arasındadır. Bir yıl arayla tekrar edilmesi sonucun kalıcılığını uzatacaktır.

 • Elmacık kemiğine ne kadar dolgu uygulanacağına nasıl karar verilmelidir?

Dolgu özellikle yüzün önemli bir analizi sonrası uygulanmalı, yüzde mutlaka çizim yapılmalı, bu bölgeye uygulanacak hacim önceden belirlenmeli ve hastanın ihtiyaç ve beklentileri dikkate alınarak uygulama yapılmalıdır.

 • Elmacık kemiğinde hangi tarz dolgular kullanılmalıdır?

Bu amaçla en sık ve güvenilir hyaluronik asit içerikli dolgu maddeleri kullanılmaktadır.

 • Elmacık kemiğinin dolgu ile yükseltilmesi ne sağlar?

Belirgin elmacık kemikleri yüze daha genç, dinamik ve estetik bir görünüm vermektedir.  Aynı zamanda yüzü toparlayıp yukarı doğru çeker ve böylece nazolabial çizgiler ve çene hattında ki sorunları azaltmada faydası olur.

 • Elmacık kemikleri üzerindeki yumuşak dokular ve yanaktaki yağ dokuları neden aşağı doğru yer değiştirir ve sarkar?

Yaşlanma ve hızlı kilo alıp vermede elmacık kemikleri üzerindeki yumuşak dokular ve yanaktaki yağ dokuları aşağı doğru yer değiştirir ve sarkar. Bunun önüne geçilmesi pek de mümkün değildir. Bu yer değiştirme hızı yavaşlatılabilir.

 • Elmacık kemiği daha dolgun kişilerde ilk bakışta bilinçaltı olarak ne algılarız?

Elmacık kemiği daha dolgun ve belirgin kişilerin ilk görünüşte daha güçlü ve genç oldukları kabul edilir.

Elmacık kemiği dolgusu fiyatları neye göre belirlenir?

Elmacık kemiği dolgusunun fiyatı kullanılacak dolgu miktarına, doktorun tecrübesine, dolgu markasına göre değişir. Genellikle 2 ml dolgu yeterli olur. Daha fazla yapılması da mümkündür ancak aşırı yapılması erkeksi bir görüntüye neden olacağından yeteri miktarda yapılması önemlidir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Haklısınız dolgu fiyatları ml başına yani bir enjektör fiyatı şeklinde ücretlendirilmektedir. Ancak internet ortamından doktorların işlem veya ameliyat ücretlerini paylaşmaları yasal değildir.
   03124482361 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.
   Ayrıca öncelikle bu uygulama için uygun olup olmadığınıza karar vermek ve sonrasında da miktara karar vermek daha doğru olacaktır.
   Sağlıkla kalın.

 1. Merhabalar 20 yaşındayım, erkeğim. Elmacık kemiğim çıkıntılı olmadığı için (hatta hiç yok) yüzüm asık ,dar ,kilolu duruyor. Dudaklarımda asık duruyor. Bu işlemin fiyatını merak ediyorum. 75 kilo 180 boyundayım. Bilgilendirirseniz çok memnun olurum

  1. Probleminizi çok güzel anlatmışsınız ancak sizi görüp benim değerlendirmem gerekmektedir.
   03124482361 numaralı telefondan ekstra bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp