Yüz Estetiği

Kepçe kulak

Kepçe kulak nedir?

Kulaklar gelişimini yüzde en erken tamamlayan bölgelerden biridir. Çocukluk çağında 5-7 yaşına kadar kulak gelişimini %90 tamamlar. Başımız, burnumuz, çenemiz yüzümüz büyümeye 18-20 yaşına kadar devam eder. Kulak gelişimi aslında karmaşık bir organdır. Fonksiyonel bir özelliliği olduğu düşünülmez. Sesleri kımak gibi bir özelliliği, duymaya katkı sağlamak gibi bir özelliği yoktur. Tamamen estetik bir yapıdır. Kıkırdak ve deriden oluşur. Yokluğu, gelişmemesi, küçük kalması gibi problemlerde vardır ama burada sadece belirgin kulak veya kepçe kulak probleminden bahsedeceğim. 

Videoyu oynat

Kulakların kendi içinde ve kafa ile yaptığı bazı açılar vardır. Bu açılar sayesinde de bir takım kıvrımlar oluşur. Eğer kulağın kafa ile yaptığı açı geniş kalırsa veya kendi içinde ki açılar geniş kalırsa prominent ear problemi ortaya çıkar. Kıvrımları az olan kafa ile açısı artmış olan belirgin kulaklara belirgin kulak problemi denilmektedir.

  • Nasıl tedavi edilir?

Aslında kalıcı tedavi yöntemi cerrahidir ve otoplasti ameliyatı denir. Kulak estetiği ameliyatları estetik cerrahinin konusu içinde özel tecrübe gerektiren ameliyatlardır.

Fakat yakın zamanda iple kulak estetiği, iple kepçe kulak ameliyatı ile ilgili yaklaşımlar tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu yaklaşımların uygulandığı hastaların başarı oranlarının düşük olduğu zaman içinde görülmüştür. Kliniğmizde ameliyatsız iple kulak estetiği yöntemi kullanılmamaktadır.

Videoyu oynat
  • Prominent ear ameliyatı ne zaman yapılabilir?

Kulak gelişimi 5-7 yaşlarında tamamlayan bir organdır. O nedenle 5 yaş sonrasında bu kulak ameliyatı planlanabilir. Burada bu sorunu fark eden ebeveynlerin yaklaşımı önemlidir. Kulakların kepçe olması çocuklar arasında alay konusudur. Çok belirgin kulakları olanlara diğer çocukların yaklaşımı o çocuğun kişisel ve ruhsal gelişimini olumsuz etkileyebileceğinden erken dönem ameliyat planlanması önerilmektedir. Ancak elbetteki toplumumuzda o dönemde imkanları olmayan kişiler ilerleyen yaşlarında da bu ameliyatı olabilirler. Kadınlar uzun saçlarıyla bu sorunlarını gizleyebilirken erkekler maalesef daha şanssızdırlar.

Göğüs küçültme dikleştirme Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat kıkırdakların kendi içinde ki açıların ve kafa ile yaptıkları açıların düzeltilerek kıvrım ve olukların normale yaklaştırılmasını amaçlar. Çok sayıda yöntem tanımlanmıştır. Kulak kepçesinin arkasından önünden yaklaşımlar olabilir. Kulak arkasından yapılan yaklaşımda iz kulak arkasında kalacaktır. Kalıcı dikişler ile kulak kıkırdakları şekillendirilir. Kulak kafaya yaklaştırılır. Ameliyat genellikle 1,5-2 saat sürer. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kaş kaldırma

Kepçe kulak ameliyatının anestezi şekli önemlidir. Çocukluk çağında maalesef genel anestezi altında hastane ortamında gerçekleştirilmesi gereken bir ameliyattır ve duruma göre hasta ilk geceyi hastanede geçirebilir. Ergenler için de genel anestezi tercih edilmesi korkuları nedeniyle iyi olur. Yetişkin hastada lokal anestezi veya lokal ve sedasyon anestezisi altında gerçekleştirilebilir. Estetik ameliyatlar da anestezi ile ilgili yazdığım sayfayı okumanızı öneririm.

Videoyu oynat
Videoyu oynat

Kepçe kulak ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Ameliyat 1,5-2 saat sürer ve ameliyattan başınızı saran alından geçen kulaklarınıza sıkı baskı yapan bir bandaj ile çıkarsınız. Bu bandajın başınızda 2 gün durması istenir. 2 gün sonra ki kontrolünüzde bandaj açılır ve genellikle yenilenir. Kulak ameliyatlarında bandajın amacı kulak kıkırdağı ile cildi arasında şişlik oluşmamasıdır. 

4-5. günde bandaj çıkarılır ve bandana kullanmanız istenebilir. Bir hafta geceleri bandana takmanız şiş kulaklarınızın şişliğinin azalmasına faydalıdır.

İlk gün ağrı kesicilere rağmen ağrı olabilir. Sonra ki günlerde giderek azalacaktır. Bir hafta başınızı ıslatmamanız istenebilir. Erken dönem kontroller önemlidir. İlk zamanlar da kulak cildinin şişliği ve nadiren morluğu olağandır. 

Bir ay denize, havuza girmemeniz, 7-10 gün uçak yolculuğu yapmamanız, 10-15 gün gözlük takmamanız, bir ay ağır sporlardan uzak durmanız ve bu durumlar için doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

Videoyu oynat
  • Ameliyatsız kepçe kulak problemi tedavi edilebilir mi?

İple kepçe kulak estetiği yöntemleri tanımlanmaya çalışılmış olsada bu yöntemler başarılı, kalıcı sonuçlar vermemiştir. Hatta kulak kıkırdağında yarattığı deformiteler nedeniyle sorunlara da neden olabilmektedir.

Videoyu oynat

Kepçe kulak estetiği ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Kepçe kulak ameliyatlarında fiyatlar doktorunuzun tecrübesi ve ameliyat için tercih edilecek anestezi nedeniyle hastane ortamında olup olmamasına göre değişiklik gösterecektir. Kliniğimizi arayarak aşağı yukarı ameliyat fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba,
    Kepce kulak ameliyatin irtalama fiyatini ögrenebilirmiyim ve hangi yöntemi tavsiye etdiginizi

    1. Kepçe kulak ameliyatı fiyatları da diğer tüm estetik ameliyat fiyatları gibi paylaşılması ülkemizde etik ve yasal değildir. 03124482361 numaralı telefonu arayarak randevu ve bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61