BotoksDudak Estetiği

Dudak botoksu

Dudak botoksu nedir?

Dudak botoksu ile;

 • Ağız çevresinde zaman ve çeşitli faktörlere (özellikle sigara) bağlı olarak meydana gelmiş çizgilerin (barkod çizgileri) azaltılması ve derinleşme hızının yavaşlatılması,
Videoyu oynat
 • Üst dudak inceliği gibi aslında dudağın kalınlaştırılmasına ihtiyacı olan ama dudağın kırmızı (mukoza) bölümünün içe dönük pozisyonu olan kişilerde dudak dolgusu uygulamasının daha iyi sonuç vermesi için,
 • Dudak köşelerinin aşağıya dönük mutsuz, bezgin ifadeye neden olan durumun giderilmesinde, dudak köşelerinin kaldırılmasında,
 • Gummy Smile” olarak da bilinen ve gülerken üst dişlerin fazlaca görünmesi durumunun da düzeltilmesinde tercih ettiğimiz bir ilaçtır.
 • Dudak botoksu ileri teknik bir uygulamadır ve doza bağlı geçici de olsa ciddi duruş, konuşma ve gülme sorunları oluşabilir. O nedenle dudak estetiği uygulamaları konusunda deneyimli olan doktorların yapması önemlidir.
 • Dudaklara botoks nasıl uygulanır?

Dudak botoksu yukarıda da belirttiğim gibi ileri teknik bir uygulamadır. Öncelikle sizin dudak botoxu ile ilgili kafanızda ki soruların yanıtlanması, neden dudaklarınıza bu işlemi istediğiniz ve nasıl bir sonuç arzu ettiğiniz konusu konuşulmalıdır. Sonrasında ise diğer bölge botoks uygulamalarıyla kombine veya tek başına da uygulanabilen bir işlemdir.

dudak botoksu
 • Dudak botoksu kalıcı mıdır?

Dudak bölgesine uygulanan botoksun etkisi ortalama 4-5 aydır. Kalıcı değildir. Yeniden tekrarlanması sizin elde edilmiş sonuç ile ilgili fikrinize bağlıdır. Yenilenmesinde de sakınca olmayan yöntemdir. Dudak estetiği uygulamaları arasında genellikle kombine edilen ek bir işlem olarak yer alır.

Barkod çizgileri (Dudak üstü) botoksu 

 • Barkod çizgileri neden oluşur?

Dudak çizgilerinin oluşumundan en çok sigara kullanımı suçlanır. Ancak dudak üstü çizgileri hiç sigara içmemiş insanlarda dahi görünmektedir. Bunun nedenleri;

  • Dudak cildinin aşırı inceliği,
  • Cildin nemsizliği, kuruluğu,
  • Dudak kas yapısının inceliği,
  • Anatomik olarak üst çenenin geride olması,
  • Uzun süre diş sorunları yaşanması (Özellikle ön dişlerde eksilme)
  • Yan ve yüz üstü yatış pozisyonları (özellikle dudak kenarlarında uzun dikey çizgilere neden olur)
  • İleri yaş ve zaman ile artış görülmesi de bilinen nedenler arasındadır.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Botoks Sonrası Komplikasyonlar
 • Dudak üstü barkod çizgileri nasıl tedavi edilir?

Barkod çizgilerinin (Dudak üstü) içine botoks yapılması, bu çizgiler içine çok ince yapılı dolgu yapılması, saf hyaluronik asit gençlik aşılarının tekrar edilmesi, Plexr uygulaması gibi seçenekler barkod çizgilerinin azaltılması konusunda elimizde ki seçeneklerdir.

Dudak köşelerini kaldırma botoksu 

 • Dudak kenarı düşüklüğü (Üzgün dudak) görünümü nasıl düzeltilir?

Yüzün üzgün, yorgun görünümüne neden olan noktalardan biridir. Dudak köşelerini aşağıya çeken depressör kasın tesiri altındadır.

Mimik hareketleriyle bu depressör anguli oris kası dudakları aşağı çeker. İstirahat halinde dahi bazılarımızda bu kası kısa olması derin marionette çizgileri oluşturur. Depressör kasına yapılacak botoks uygulaması ile bu kas gevşer ve dudak köşeleri yukarı dönüş yaparlar. Ancak dudak dengesi için önemli bir kas olduğu için deneyimli hekimlerin yapması gereken bir uygulamadır. Bu işlem ile marionette dolgusu kombine de edilebilir.

Gülerken dişeti görünmesi (Gummy Smile) botoks ile nasıl tedavi edilir?

Dudak botoksu ile uygulanan yöntemlerden birisi olarak Gummy Smile, gülüş estetiği ana başlığı altında değerlendirilmelidir. Gülümsemek, gülmek insanlara yakışan en muhteşem aktivitedir. Fakat gülerken diş etlerinin görünmesi, estetik açıdan düzeltilmesi gereken bir durum olabilir.

Gummy smile uygulamasında üst dudağa botoks yapılır ve üst dudak hareketi kısıtlanarak gülme sırasında geriye çekilmesi önlenmiş olur. Burada da dudak hareketlerinin aşırı azaltılması kukla dudak görünümü gibi istenmeyen bir duruma neden olabilir. O nedenle mutlaka tecrübeli kişilerin yapması gereken bir uygulamadır. 

Dudak botoksu fiyatları ne kadardır?

Kullanılacak botoks miktarına göre değişebileceği gibi uygulama sebebine, uygulama hassasiyetine ve uygulayıcıya göre de değişiklikler gösterebilen ileri teknik bir işlemdir. Dudak botoksu genellikle tüm diğer bölge botoks uygulamalarıyla birlikte kombine edilebilir. Kliniğimizin fiyatlarına telefon açarak ulaşabilir, randevu alabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dudak botoksu ile birlikte çene botoksu, masseter botoksu, çene ucu botoxu birlikte de uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah