Meme Estetiği

Meme Küçültme Ankara

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüslerin küçüklüğü, sarkıklığı, büyüklüğü, şekli, formu her zaman sorundur ve cerrahi olarak düzeltilebilir. Göğüsler ergenlikte büyümeye başlar ve bazen çok aşırı boyutlara ulaşabilir. Ergenlik dönemi dışında; hamilelikte hormon değişimi, şişmanlama ve hormon ilacı kullanma gibi sebeplerden dolayı da göğüslerde aşırı büyüme gözlenebilmektedir. Her ne sebepten olursa olsun çok büyük bir memeye sahip olmak çeşitli sorunları da beraberinde getirir ve hayat kalitesini düşürür.

Büyük memelerin (Göğüs) neden olduğu sorunlar

  • Vücutta ekstra ağırlık oluşturan büyük meme, yürüme ve ortuma gibi postür bozukluklarına sebebiyet vermektedir. Bu durumun devam etmesi sonucunda ise omurgalarda şekil bozuklukları gözlenir.
  • Büyük meme; boyun, sırt ve bel ağrılarına sebep olur.
  • Boyun omurlarında meydana gelen hasar, kol bölgesinde ki sinirleri etkileyerek kol bölgesinde uyuşukluklara sebep olabilir.
  • Meme büyüklüğüne sahip olan kişilerde hareketlilik azalmaktadır. Hareketin azalması ise şişmanlığı arttırarak memenin daha da büyümesine yol açar.
  • Büyük memelerde sarkma sorununa sıklıkla rastlanmaktadır. Estetik yönden bozulan meme kişinin kendisini beğenmemesine yol açacaktır.göğüs estetiği ameliyatı
  • Büyük memeye sahip olan kadınlarda kıyafet seçimi de oldukça zordur. Olan kıyafeti arayıp durmak yaşam kalitesini düşürür.
  • Büyük memeye sahip olan kişilerde meme altında pişikler oluşarak rahatsızlık verir. Bu durum ilerleyerek koku ve açık yaralara kadar gidebilir.
  • Göğüslerin büyük olması meme bezi miktarını da arttırdığı için meme kanseri olma riski artar.

Meme (Göğüs) Küçültme Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Her estetik işlemde olduğu gibi meme küçültme ameliyat öncesi de bu işlemden olan beklentiler doktora açık bir şekilde ifade edilmelidir. İşlemin ardından meme boyutunun nasıl olacağı ile ilgili herhangi bir teknik sınır bulunmamaktadır. Burada kişinin vücuduna en uygun olacak meme boyutuna karar verilip bu uygulanmaktadır. Memede süt bezleri ile yağ bezleri karışım halindedir. Hangi bezden ne oranda bulunduğu ise kişinin yapısı ve yaşına göre değişim göstermektedir. Meme küçültme işleminin ardından bırakılan meme dokusu, hiçbir işleme uğramamış gibi; kilo alıp verme, menapoz, hamilelik ve emzirme gibi fizyolojik süreçlerde vücut ile birlikte hareket etmektedir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Meme Dikleştirme Ankara

meme büyütme ameliyatı

Meme küçültme işleminde kişinin ergenliğini tamamlamış olma şartı aranmaktadır. Bu işlemde herhangi bir üst yaş sınır ise bulunmamaktadır. Kişi sağlık açısından bu işlemi kaldıracak seviyede ise meme küçültme ameliyatı uygulanabilmektedir. Tüm bunların dışında gerektiği durumlarda 15 yaşında ki bir genç kıza da meme küçültme yapılabilir.

Ender olarak gözlenen bir durum ise ergenlik çağı içerisinde jigantomasti olarak bilinen dev meme görünümüne sebep olan jüvenil meme hipertrofisi denilen durum söz konusu ise yaş gözetilmektesin meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Bu yaşlarda daha çok hareket kısıtlığı, spor aktivitelerine katılamama, aşırı utanma ve insanlardan kaçma en çok gözlenen duygulardandır. Bu tarz durumlarda ameliyatın erken döneme alınmasının sebebi psikolojide meydana gelecek hasarları minimuma indirmektir.

Meme küçültme ameliyatı 16-18 yaş ve üzerinde uygulandığı zaman meme bölgesinde tekrar edecek bir büyüme gözlenmeyecektir. Jüvenil meme hipertrofisi gibi ender görülen durumlarda ergenlik süreci tamamlanana kadar ameliyat sonrası elde edilen meme biraz büyüyecektir.

Göğüs Küçültme Ameliyat Süreci ve Sonrası

Meme küçültme ameliyatı estetik açıdan olduğu kadar sağlıklı bir yaşam açısından da kişinin yaşam standardını arttırmaktadır. Mutlaka genel anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık 3-4 saat sürer. Ters T şeklinde bir izle sonuçlanır. Mutlaka drenle ameliyattan çıkarsınız ve 3 gün boyunca bu drenler takip edilir. Ameliyattan çıktığınızda üzerinizde özel bir sutyen olur ve bunu bir ay boyunca giymeniz istenir. Genellikle ağrı olmaz. O gece hastanede kalır ertesi gün eve geçersiniz ve sonraki kontrolleriniz de klinikte devam eder. Elde edilen sonucu aşağı yukarı ilk gün büyüklük olarak görürsünüz. Sonra ki günlerde şişme eğilimi olur ve göğüsleriniz de büyüme olabilir. Bu büyüme kesinlikle geçicidir ve iyileşme sürecinde 1 hafta sonra tekrar küçülmeye başlar. Düzenli pansumanlarla ilk 15 gün takip edilirsiniz. Sonrasında ise kontrolleriniz bir yıla kadar devam edecektir. Alınan parçalar mutlaka patolojik incelemeye gönderilir ve sonuçları sizinle paylaşılır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında 10-15 gün uçak yolculuğu, 3-4 hafta deniz tatili yapamazsınız. Genellikle hastaların “keşke daha önce olsaydım” dedikleri bir ameliyattır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Hemen Soru Sorun
Powered by