Meme Estetiği

Meme küçültme mammoplasti

Meme küçültme ameliyatı nedir?

Meme küçültme ameliyatına, göğüs küçültme, reduction mammplasti veya indirgeme mammoplasti de denir ve estetik ameliyatlar arasında hasta sağlığını ilgilendiren bir problemin düzeltilmesinde veya önlenmesinde önemli yeri olan bir ameliyattır. Meme küçültme teknikleri öncelikle meme dokusu ile meme başı arasında ki süt kanallarının korunmasını ama memenin de ağırlığının azaltılmasını ve meme dokusunun küçültülmesini amaçlar. Bu iki önemli faktörden fonksiyonel olan ilki aşırı büyük memelerde nadiren de olsa mümkün olmayabilir. Bu sebeple doktorunuz sizin için en iyi yönteme muayeneniz sonrasında karar verecek ve süreçleri size anlatacaktır. 

 • Meme küçültme ameliyatı kimlere uygulanır?

Play Video

Göğüslerin küçüklüğü, sarkıklığı, büyüklüğü, şekli, formu her zaman sorundur ve cerrahi olarak düzeltilebilir. Göğüsler ergenlikte büyümeye başlar ve bazen çok aşırı boyutlara ulaşabilir. Ergenlik dönemi dışında; hamilelikte hormon değişimi, şişmanlama ve hormon ilacı kullanma gibi sebeplerden dolayı da göğüslerde aşırı büyüme gözlenebilmektedir. Her ne sebepten olursa olsun çok büyük bir memeye sahip olmak çeşitli sorunları da beraberinde getirir ve hayat kalitesini düşürür.

Aklınıza takılan soruları göğüs küçültme ameliyatı olmadan önce mutlaka doktorunuz ile detaylı konuşmalı ve kafanızda sorularla bu ameliyata girmemelisiniz.

 • Göğüsler neden çok büyür?

Meme dokusunun aşırı büyümesi multifaktorieldir yani birçok nedene bağlı olabilir. Genellikle sebebi bilinmese de en önemli faktörün ailesel olduğu görülmektedir. Memelerin büyümesinin ve gelişiminin hormonal kontrol altında olmasından dolayı bazı durumlarda bu hormonlarda ki artışın araştırılması gerekebilmektedir. Göğüslerinizin her ikisi aynı büyüklükte olmayabilir. Bu birçok kadın için geçerli bir durumdur. O nedenle küçültme ameliyatı planlanırken simetrinin sağlanabilmesi için her iki memeye farklı teknikler uygulanabilmektedir.

Play Video
göğüs estetiği ameliyatı Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Meme küçültme ameliyatı 3-4 saat süren sonrasında fazla ağrı hissedilmeyen bir ameliyattır.

Büyük memelerin neden olduğu sorunlar

 • Vücutta ekstra ağırlık oluşturan büyük meme, yürüme ve oturma gibi postür bozukluklarına sebebiyet vermektedir. Bu durumun devam etmesi sonucunda ise omurgalarda şekil bozuklukları gözlenir.
 • Büyük meme; boyun, sırt ve bel ağrılarına sebep olur.
 • Boyun omurlarında meydana gelen hasar, kol bölgesinde ki sinirleri etkileyerek kol bölgesinde uyuşukluklara sebep olabilir.
 • Meme büyüklüğüne sahip olan kişilerde hareketlilik azalmaktadır. Hareketin azalması ise şişmanlığı arttırarak memenin daha da büyümesine yol açar.
meme küçültme planlaması
 • Büyük memelerde sarkma sorununa sıklıkla rastlanmaktadır. Estetik yönden bozulan meme kişinin kendisini beğenmemesine yol açacaktır.
 • Büyük memeye sahip olan kadınlarda kıyafet seçimi de oldukça zordur. Olan kıyafeti arayıp durmak yaşam kalitesini düşürür.
 • Büyük memeye sahip olan kişilerde meme altında pişikler oluşarak rahatsızlık verir. Bu durum ilerleyerek koku ve açık yaralara kadar gidebilir.
 • Göğüslerin büyük olması meme bezi miktarını da arttırdığı için meme kanseri olma riski artar.
 • Meme küçültme ameliyatının şematik anlatımı;

Play Video
Play Video

Göğüs küçültme ameliyatının amaçları nelerdir?

 • Hastanın şikâyetlerini azaltmalı,
  • omuz ağrıları,
  • omur ve omuz ortopedik sorunlarının azaltılması ve engellenmesi,
  • göğüs altı yara ve kokunun ortadan kaldırılması ve oluşumunun engellenmesi
 • Aşağı yukarı eşit büyüklükte ve formda bir sonuç,
Play Video
 • İyileşme döneminde sorun yaratmadan hızlı iyileşmenin temini,
 • Az iz kalması, meme başlarının hissini kaybetmediği, hastanın meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirebilmesinin sağlanması arzu edilir ancak bu durumu tüm teknikler ile mümkün olmayabilir. Bunun için doktorunuzla detaylı konuşmanız gerekmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatında dikkat edilmesi gereken hususlar

Her estetik işlemde olduğu gibi meme küçültme ameliyat öncesi de bu işlemden olan beklentiler doktora açık bir şekilde ifade edilmelidir. İşlemin ardından meme boyutunun nasıl olacağı ile ilgili herhangi bir teknik sınır bulunmamaktadır. Burada kişinin vücuduna en uygun olacak meme boyutuna karar verilip bu uygulanmaktadır. Memede süt bezleri ile yağ bezleri karışım halindedir. Hangi bezden ne oranda bulunduğu ise kişinin yapısı ve yaşına göre değişim göstermektedir. Meme küçültme işleminin ardından bırakılan meme dokusu, hiçbir işleme uğramamış gibi; kilo alıp verme, menapoz, hamilelik ve emzirme gibi fizyolojik süreçlerde vücut ile birlikte hareket etmektedir. 

meme küçültme ameliyat videosu
Play Video

Meme küçültme işleminde kişinin ergenliğini tamamlamış olma şartı aranmaktadır. Bu işlemde herhangi bir üst yaş sınır ise bulunmamaktadır. Kişi sağlık açısından bu işlemi kaldıracak seviyede ise meme küçültme ameliyatı uygulanabilmektedir. Tüm bunların dışında gerektiği durumlarda 15 yaşında ki bir genç kıza da meme küçültme yapılabilir.

Ender olarak gözlenen bir durum ise ergenlik çağı içerisinde jigantomasti olarak bilinen dev meme görünümüne sebep olan jüvenil meme hipertrofisi denilen durum söz konusu ise yaş gözetilmektesin meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Bu yaşlarda daha çok hareket kısıtlığı, spor aktivitelerine katılamama, aşırı utanma ve insanlardan kaçma en çok gözlenen duygulardandır. Bu tarz durumlarda ameliyatın erken döneme alınmasının sebebi psikolojide meydana gelecek hasarları minimuma indirmektir.

 • Meme küçültme ameliyatı sonrası kötü iz kalır mı? İzler azaltılabilir mi?

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında Ters T şeklinde iz kalacaktır. Bu izi meme başı etrafında, buradan katlantı çizgisine uzanan ve meme ile karın arasında ki katlantı çizgisinde görürsünüz. İzlerin durumu bazen hipertrofik skar, keloid denilen rahatsızlığı olanlarda kabarma ve uzun süre kabarık kalma gibi bir eğilim gösterebilir. Bildiğiniz böyle bir durum varsa hangi ameliyatı olursanız olun bu sorun yine gündeminize gelebilir. 

Play Video

Ancak daha önce gelişmemiş ve hiç bir cerrahi müdahale geçirmediyseniz siz de doktorunuz da önceden böyle bir sorun olabileceğini kestiremeyebilir. Biz plastik cerrahlar olarak her ameliyatın sonrasında kalacak olan izlerin minimum hatta hiç belli olmaması için ameliyat sırasında çok fazla özen gösteririz. Sonrasında da hastalarımıza tavsiyelerimiz olur. Ancak sigara içen, kronik hastalıkları olanlarda maalesef iyileşme sorunları ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu süreçler doktorunuzla birlikte geçirilmeli ve onun önerilerine uymalısınız.

https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/sigara-estetik-cerrahi-ameliyat/ sayfasında yazdıklarımı bu bağlamda okur ve incelerseniz ve eğer sigara kullanıyorsanız da sigarayı en az 15 gün önceden bırakırsanız çok sevinirim.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Keçi memesi (Tübüler meme) deformitesi

Göğüs küçültme ameliyat süreci ve sonrası

Meme küçültme ameliyatı estetik açıdan olduğu kadar sağlıklı bir yaşam açısından da kişinin yaşam standardını arttırmaktadır. Mutlaka genel anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık 3-4 saat sürer. Ters T şeklinde bir izle sonuçlanır. İlk gün dışında sadece yumuşak dokuyu ilgilendiren bir cerrahi müdahale olduğu için ağrılı bir ameliyat sonrası dönemden bahsetmek pek mümkün değildir.

Play Video

Ameliyat bittiğinde mutlaka drenle ameliyattan çıkarsınız ve 3 gün boyunca bu drenler takip edilir. Ameliyattan çıktığınızda üzerinizde özel bir sutyen olur ve bunu bir ay boyunca giymeniz istenir. Genellikle ağrı olmaz. O gece hastanede kalır ertesi gün eve geçersiniz ve sonraki kontrolleriniz de klinikte devam eder. Elde edilen sonucu aşağı yukarı ilk gün büyüklük olarak görürsünüz. Sonra ki günlerde şişme eğilimi olur ve göğüsleriniz de büyüme olabilir. Bu büyüme kesinlikle geçicidir ve iyileşme sürecinde 1 hafta sonra tekrar küçülmeye başlar. Düzenli pansumanlarla ilk 15 gün takip edilirsiniz. Sonrasında ise kontrolleriniz bir yıla kadar devam edecektir. Alınan parçalar mutlaka patolojik incelemeye gönderilir ve sonuçları sizinle paylaşılır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında 10-15 gün uçak yolculuğu, 3-4 hafta deniz tatili yapamazsınız. Genellikle hastaların “keşke daha önce olsaydım” dedikleri bir ameliyattır.

Göğüs küçültme ameliyatı için en sık gelen sorular ve cevapları

 • Meme küçültme ameliyatı ağrılı mıdır?

Meme küçültme ameliyatı ilk günü saymazsak ağrılı değildir. Tamamen yumuşak dokuyu ilgilendiren bir müdahale olduğu, kas ve kemik dokuya müdahale edilecek bir cerrahi olmadığı için hastalar genellikle rahat bir ameliyat sonrası dönem geçirirler. Ancak bazı ağrı eşiği düşük kişiler ağrıdan bahsedebilir.  

Play Video
 • Meme küçültme ameliyatı sonrası ne zamana kadar sutyen takmak gerekir?

Ameliyattan sonra cerrahi sütyen ile ameliyattan çıkarsınız. Bu sütyen elastiki yapıda olduğu için özellikle ilz zamanlarda istediğimiz baskıyı sağlarlar ve pansuman yapılmasına ve açılmasına, pansumanın değiştirilmesine izin verir. 3-4 hafta boyunca bu özel sütyeni giymenizi isteriz. Sonrasında sporcu sutyenlerine veya kendi sutyenlerinize geçebilirsiniz.

Play Video
 • Meme küçültme ameliyatının dikleştirme ameliyatından farkı nedir?

Play Video

İki ameliyat arasında ki temel fark meme küçültme ameliyatlarında meme dokusunun alınması dikleştirme ameliyatında alınmamasıdır. Dikleştirme ameliyatlarında meme dokusu alınmaz, şekillendirilir. Ancak her iki durumda da genellikle fazla cilt olduğu için çıkarılacak fazla cilt dokusu nedeniyle Ters T şeklinde iz kalacaktır. 

 • Göğüs küçültme ameliyatı sonrası eski haline döner mi?

Göğüs küçültme ameliyatları geri dönüşlü değildir. Yani meme küçültme ameliyatı geçirdikten sonra eski haline dönemez çünkü alınan meme dokusu, iyileşme süreçleri bu bölgede fibrozis (iyileşme dokusu) ile tamamlanır ve yeniden büyüme görülemez. 

Play Video
 • Göğüs küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?

Bu sorunun cevabı aslında sizin için uygulanacak göğüs küçültme ameliyat tekniğine bağlıdır. Meme başına giden süt kanallarının tahrip olması ameliyat sonrası emzirmenize engel olacaktır. Ancak artık birçok teknik bu süt kanalları ile meme başı meme dokusu bağlantısını korumakta ve meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirme yeteneği korunabilmektedir. 

Play Video

Ancak aşırı büyük memelerde free nipple denilen tekniğin uygulanmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda mecburen meme başı ile süt kanallarının bağlantısının kesilmesi gerekmekte ve hasta sonrasında hem duyu kaybı hem de emzirememe sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durum ameliyat öncesinde mutlaka konuşulmuş olmalıdır.

Göğüs estetiği ameliyatları sonrası emzirme problemleri ile ilgili yazımı da inceleyebilirsiniz.

 • Meme küçültme ameliyatı sonrası sarkma olur mu?

Play Video

Meme küçültme ameliyatı bir taraftan da dikleştirme ameliyatıdır. O nedenle ameliyat sırasında meme dokusu küçültülürken meme başının yeri de yukarıya alınmakta karın duvarı üzerinde meme dokusu kalmamakta ve memeler daha formda ve dik bir pozisyona taşınmaktadır. Eğer sonrasında birden fazla hamilelik veya aşırı kilo alıp verme gibi durumlar gerçekleşirse veya öncesinde meme cildinde aşır miktarda çatlaklar varsa bu gibi durumlar da ilerleyen zamanlarda meme dokusunun yeniden sarkması gündeme gelebilir.

 • Meme küçültme ameliyatı sonrası normal hayatıma ne zaman dönebilirim?

Meme küçültme ameliyatınız ortalama 4 saat sürer. O gün hastanede kalır ertesi gün drenlerinizle eve geçersiniz. 3. gün drenleriniz çıkar. 5 veya 7. gün pansuman kontrolünüz yapılır ve sonrasında eğer yara iyileşme sorunlarınız olmaz ise neredeyse normal hayatınıza dönersiniz. Ancak tam iyileşmenizi 15-30 gün gibi bir süre alacaksa da izlerin ten rengine gelmesi bir yılı bulacaktır.

Play Video
 • Göğüs küçültme ameliyatı sonrası göğüsler tekrar büyür mü?

Meme küçültme ameliyatı sonrası göğüsler de büyüme genellikle olmaz. Ancak bunun bir istinası aşırı kilo almadır. Meme dokusu yağ dokudan zengindir ve hasta ameliyattan sonra ki döneminde beslenme sorunları yaşar aşırı kilo alırsa eskisi kadar olmasa da memelerinde büyüme ile karşılaşabilir.

Play Video
 • Meme küçültme ameliyatını SGK, sigorta veya devlet karşılar mı?

Eğer siz de “Göğüs küçültmek istiyorum” diyorsanız daha önce meme küçültme ameliyatı yaptıranların yorumları gibi siz de “Keşke daha önce olsaydım” diyebilirsiniz. Bu ameliyat aynı zaman da bir sağlık ameliyatıdır. Büyük memeler bir sağlık sorunu olacak kadar büyük ise ve Gigantomasti adını alır ve bildiğim kadarıyla bir kurul tarafından onaylanırsa Reduction mammoplasti ameliyatı devlet ve sigortalar tarafından ödenmektedir. Ancak benim gibi özel çalışan hekimler ameliyatınızı gerçekleştirirse sosyal güvencenizden yararlanamazsınız.

 • Göğüs küçültme ameliyatı yaptıranların yorumları önemlidir

Daha önce göğüs küçültme ameliyatı geçirmiş kişilerle konuşma fırsatı bulmanız ameliyat ile ilgili kafanızda ki bir çok sorunu çözmenizde yardımcı olur. Gerçi her hastanın tecrübesi, deneyimi birbirinden farklıdır ama yine de fikir verebilir. Ancak siz doktorunuzun önerilerini de mutlaka dinlemeli ve onun önerileri dışında hareket etmemelisiniz.

 • Meme küçültme ameliyatı olanlar ile ameliyatınız öncesinde mutlaka konuşun

Meme küçültme ameliyatı estetik cerrahinin sık gerçekleştirilen ameliyatlarından biridir ve hasta seçimi, uyumu, mutluluğu oldukça önemlidir. Çevrenizde varsa daha önce göğüs küçültme ameliyatı yaptıranlar veya meme küçültme ameliyatı olanlar ile mutlaka konuşun ve tavsiyelerini alın. Herkesin iyileşmesi, ağrı eşikleri ve beklentileri illaki birbirlerinden farklıdır. Daha önce meme küçültme olmuş kişilerden duyduğunuz ve sizi rahatsız eden durumları mutlaka ameliyatınızı yapacak doktorunuzla da konuşun ama sonuçta doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Doktorunuzun tavsiyelerine uymanız reduction mammoplasti ameliyatı sonrası sorun yaşamadan iyileşmenizi sağlayacaktır.

Göğüs küçültme ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Meme küçültme ameliyat ücreti net olarak bir plastik cerrah ile muayeneniz sonrasında öğrenebileceğiniz bir konudur. Öncelikle ameliyata uygunluğunuz sonrasında ise göğüs küçültme ameliyatının fiyatları ameliyatınızı yapacak doktorun tecrübesine, ameliyatınızı gerçekleştireceği hastaneye, hastanede kalış sürelerinize göre değişiklik gösterebilir. Kliniğimizi arayarak meme küçültme fiyatları, reduction mammoplasti fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba 1.60 boyundayım ve 49 kiloyum . Meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum. 90 beden kullanıyorum. Genel bir fiyat bilgisi alabilir miyim?

  1. Boy ve kilonuza göre göğüslerinizin büyük olduğunu düşünüyorsunuz ancak bu değerlendirmeyi ve seçilecek cerrahi işlemi ancak sizi görüp muayene ettikten sonra netleştirebilirim.
   Detaylar ve göğüs küçültme ameliyatı fiyat bilgisi için bize telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Meme küçültme veya estetik ameliyatların hatta tıbbi işlemlerin fiyat bilgilerinin doktorlar tarafından internet ortamında paylaşılması etik ve yasal değildir.
   Mail adresinize meme küçültme ameliyatı ücret bilgisi gönderilecektir.
   Kusura bakmayın.
   Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button