Meme Estetiği

Meme küçültme mammoplasti

Meme (Göğüs) küçültme ameliyatı nedir?

Meme küçültme ameliyatı işlemine; göğüs küçültme, reduction mammplasti veya indirgeme mammoplasti de denir. Göğüslerin büyüklü bir sağlık sorunudur veya ilerde sağlık sorununa neden olacaktır. 

Göğüs küçültme ameliyat teknikleri; öncelikle meme dokusu ile meme başı arasında ki süt kanallarının korunmasını amaçlar. Ayrıca memenin ağırlığının azaltılması, meme dokusunun küçültülmesi  ve form kazanması diğer amaçlardır. Nadiren aşırı büyük memelerde emzirme sorunlarına neden olabilen bir ameliyattır. Bu konu ameliyat öncesi doktorunuz tarafından size mutlaka anlatılacaktır.

 • Göğüs (Meme) küçültme ameliyatı kimler için uygundur?

Videoyu oynat

Göğüslerin küçüklüğü, sarkıklığı, büyüklüğü, şekli, formu her zaman sorundur. Göğüsler ergenlikte büyümeye başlar ve bazen çok aşırı boyutlara ulaşır. Ergenlik dönemi dışında; hamilelikte hormon değişimi, şişmanlama ve hormon ilacı kullanma gibi sebeplerden dolayı da göğüslerde aşırı büyüme gözlenebilmektedir. Her ne sebepten olursa olsun çok büyük bir memeye sahip olmak çeşitli sorunları da beraberinde getirir ve hayat kalitesini düşürür.

Aklınıza takılan soruları göğüs küçültme ameliyatı olmadan önce mutlaka doktorunuz ile detaylı konuşmalı ve kafanızda sorularla bu ameliyata girmemelisiniz.

 • Göğüs (Meme) büyümesi nedenleri nelerdir?

Meme (Göğüs) dokusunun aşırı büyümesi multifaktoriyeldir yani birçok nedene bağlıdır. Genellikle sebebi bilinmese de en önemli faktörün ailesel olduğu görülmektedir. Memelerin büyümesinin ve gelişiminin hormonal kontrol altında olmasından dolayı bazı durumlarda bu hormonlarda ki artışın araştırılması gerekebilmektedir. Göğüslerinizin her ikisi aynı büyüklükte değildir. Bu birçok kadın için geçerli bir durumdur. O nedenle küçültme ameliyatı planlanırken simetrinin sağlanabilmesi için her iki memeye bazen  farklı teknikler uygulanır.

Videoyu oynat
 • Göğüs kaç yaşına kadar büyür?

Kadın vücudunun en önemli bölgelerinden biri olan göğüsler çocukluk döneminden ergenlik dönemine geçerken hormonal değişikliklerin etkisi altında belirginleşmeye ve büyümeye başlar. Ergenlik döneminde başlayan bu büyüme genellikle 5 yıl içinde tamamlanır ancak bu süreler genetik ve hormonal sebeplerle daha uzun veya daha kısa da sürebilir. Süt bezleri östrojen ve progesteron hormonlarının etkisi ile adet döneminde de dalgalanmalar göstererek dönemsel büyümeler de gösterir.

Göğüs küçültme operasyon yaşı en erken kaç olabilir?

Meme küçültme operasyonunda kişinin ergenliğini tamamlamış olma şartı aranmaktadır. Bu işlemde herhangi bir üst yaş sınır ise bulunmamaktadır. Kişi sağlık açısından bu işlemi kaldıracak seviyede ise meme küçültme ameliyatı uygulanabilir. 

Ender olarak gözlenen bir durum olan jigantomasti yani dev meme probleminde yaş gözetilmez. 15 yaşında dahi jüvenil meme hipertrofisi denilen durum söz konusu ise meme küçültme ameliyatı gerçekleştirilir. Bu yaşlarda daha çok hareket kısıtlığı, spor aktivitelerine katılamama, aşırı utanma ve insanlardan kaçma en çok gözlenen duygulardandır. Bu tarz durumlarda ameliyatın erken döneme alınmasının sebebi psikolojide meydana gelecek hasarları minimuma indirmektir.

Büyük memelerin neden olduğu sorunlar

 • Vücutta ekstra ağırlık oluşturan büyük memeler; yürüme, oturma gibi duruş bozukluklarına sebebiyet vermektedir. Bu durumun devam etmesi sonucunda ise omurgalarda şekil bozuklukları ortaya çıkar.
 • Büyük memeler; boyun, sırt ve bel ağrılarına sebep olur.
 • Boyun omurlarında meydana gelen hasar, kol bölgesinde ki sinirleri etkileyerek kol bölgesinde uyuşukluklarla kendini gösterir.
 • Meme büyüklüğüne sahip olan kişilerde hareketlilik azalır. Hareketin azalması ise kilo artışına neden olarak memelerin daha da büyümesine yol açar.
meme küçültme planlaması
 • Büyük memelerde sarkma sıklıkla eşlik eden bir sorundur. Estetik yönden bozulan meme şekli de kişinin kendisini beğenmemesine yol açacaktır.
 • Büyük memeye sahip olan kadınlarda kıyafet seçimi de oldukça zordur. Olan kıyafeti arayıp durmak yaşam kalitesini düşürür.
 • Büyük memeye sahip olan kişilerde meme altında pişikler oluşarak rahatsızlık verir. Bu durum bazen aşırı seviyelere ilerleyerek koku ve açık yaralara kadar gider.
 • Göğüslerin büyük olması meme bezi miktarını da arttırdığı için meme kanseri olma riski artar.
 • Meme (Göğüs) küçültme ameliyatının şematik anlatımı;

Videoyu oynat
Videoyu oynat

Göğüs (Meme) küçültme operasyonunun amaçları nelerdir?

 • Hastanın şikâyetlerini azaltmalı,
  • omuz ağrıları,
  • omur ve omuz ortopedik sorunlarının azaltılması ve engellenmesi,
  • göğüs altı yara ve kokunun ortadan kaldırılması ve oluşumunun engellenmesi,
 • Aşağı yukarı eşit büyüklükte ve formda bir sonuç,
Videoyu oynat
 • İyileşme döneminde sorun yaratmadan hızlı iyileşmenin temini,
 • Az iz kalması,
 • Meme başlarının hissini kaybetmediği,
 • Hastanın meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirebildiği göğüslere sahip olması amaçlanır.

Ancak yukarıda ki amaçlar tüm teknikler için mümkün değildir. Bunun için doktorunuzla detaylı ön görüşme şarttır.

Göğüs (Meme) küçültme ameliyatında dikkat edilmesi gereken hususlar

Her meme estetiği işleminde olduğu gibi meme küçültme ameliyat öncesi de bu işlemden olan beklentiler doktora açık bir şekilde ifade edilmelidir. Operasyonun ardından meme boyutunun nasıl olacağı ile ilgili herhangi bir teknik sınır bulunmamaktadır. Burada kişinin vücuduna en uygun olacak meme boyutuna karar verilip bu uygulanmaktadır. Memede süt bezleri ile yağ bezleri karışım halindedir. Hangi bezden ne oranda bulunduğu ise kişinin yapısı ve yaşına göre değişim göstermektedir. 

göğüs estetiği ameliyatı Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Meme küçültme ameliyatı 3-4 saat süren sonrasında fazla ağrı hissedilmeyen bir ameliyattır.

Meme küçültme operasyonunun ardından bırakılan meme dokusu, hiçbir işleme uğramamış gibi; kilo alıp verme, menapoz, hamilelik ve emzirme gibi fizyolojik süreçlerde vücut ile birlikte hareket etmektedir. 

Göğüs küçültme ameliyatının riski var mı?

Her ameliyatta olduğu gibi göğüs küçültme ameliyatının da genel ve özel riskleri vardır. Hastanın sigara gibi damarsal sorunlar yaratan alışkanlıkları, şeker ve tansiyon gibi sistemik rahatsızlıkları gibi faktörler yanında ameliyatta aşırı doku çıkarılması, damarsal yapıların fazla zedelenmesine ve ameliyatın ve hastanın hijyenine bağlı sorunlar görülebilir.

  • Erken dönem de kanama, hematom, enfeksiyon gibi sorunlarla karşılaşılabilecekken,
  • İlerleyen dönemde yara iyileşmesi sorunları, dikişlerde açılma , nadiren meme cildinde ve meme başında nekroz ve yine nadiren meme başı his kaybı gibi sorunlar da gelişebilir.
 • Göğüs küçültme ameliyatında sorun yaşanmaması için alınabilecek tedbirler;

 • Meme (Göğüs) küçültme ameliyatı sonrası kötü iz kalır mı?

Göğüs (Meme) küçültme ameliyatı sonrasında Ters T şeklinde iz kalacaktır. Bu izi meme başı etrafında, buradan katlantı çizgisine uzanan ve meme ile karın arasında ki katlantı çizgisinde görürsünüz. İzlerin durumu bazen hipertrofik skar, keloid denilen rahatsızlığı olanlarda kabarma ve uzun süre kabarık kalma gibi bir eğilim gösterir. Daha öncesinde böyle bir durumunuz varsa hangi ameliyatı olursanız olun bu sorun yine gündeminize gelecektir. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Jinekomasti
Videoyu oynat

Ancak daha önce gelişmemiş ve hiç bir cerrahi müdahale geçirmediyseniz siz de doktorunuz da önceden böyle bir sorun olabileceğini kestiremeyebilir. Biz plastik cerrahlar olarak her ameliyatın sonrasında kalacak olan izlerin minimum hatta hiç belli olmaması için ameliyat sırasında çok fazla özen gösteririz. Sonrasında da hastalarımıza tavsiyelerimiz olur. Ancak sigara içen, kronik hastalıkları olanlarda maalesef iyileşme sorunları ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu süreçler doktorunuzla birlikte geçirilmeli ve onun önerilerine uymalısınız.

https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/sigara-estetik-cerrahi-ameliyat/ sayfasında yazdıklarımı bu bağlamda okur ve incelerseniz ve eğer sigara kullanıyorsanız da sigarayı en az 15 gün önceden bırakırsanız çok sevinirim.

Göğüs (Meme) küçültme ameliyatı iyileşme süreci 

Meme (Göğüs) küçültme ameliyatı estetik açıdan olduğu kadar sağlıklı bir yaşam açısından da kişinin yaşam standardını arttırmaktadır. Mutlaka genel anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık 3-4 saat sürer. Ters T şeklinde bir izle sonuçlanır. İlk gün dışında sadece yumuşak dokuyu ilgilendiren bir cerrahi müdahale olduğu için ağrılı bir ameliyat sonrası dönemden bahsetmek pek mümkün değildir.

Videoyu oynat

Ameliyat bittiğinde mutlaka drenle ameliyattan çıkarsınız ve 3 gün boyunca bu drenler takip edilir. Ameliyattan çıktığınızda üzerinizde özel bir sutyen olur ve bunu bir ay boyunca giymeniz istenir. Genellikle ağrı olmaz. O gece hastanede kalır ertesi gün eve geçersiniz ve sonraki kontrolleriniz de klinikte devam eder. Elde edilen sonucu aşağı yukarı ilk gün büyüklük olarak görürsünüz. Sonra ki günlerde şişme eğilimi olur ve göğüsleriniz de büyüme olabilir. Bu büyüme kesinlikle geçicidir ve iyileşme sürecinde 1 hafta sonra tekrar küçülmeye başlar. Düzenli pansumanlarla ilk 15 gün takip edilirsiniz. Sonrasında ise kontrolleriniz bir yıla kadar devam edecektir. Alınan parçalar mutlaka patolojik incelemeye gönderilir ve sonuçları sizinle paylaşılır.

Meme (Göğüs) küçültme ameliyatı sonrasında 10-15 gün uçak yolculuğu, 3-4 hafta deniz tatili yapamazsınız. Genellikle hastaların “keşke daha önce olsaydım” dedikleri bir ameliyattır.

Göğüs (Meme) küçültme ameliyatı için en sık gelen sorular ve cevapları

 • Meme küçültme ameliyatı ağrılı mıdır?

Meme küçültme ameliyatı ilk günü saymazsak ağrılı değildir. Tamamen yumuşak dokuyu ilgilendiren bir müdahaledir. Yani kas ve kemik dokuya müdahale edilecek bir cerrahi değildir. Tüm bu sebeplerle hastalar genellikle rahat bir ameliyat sonrası dönem geçirirler. Ancak bazı ağrı eşiği düşük kişiler ağrıdan ve yanma hissinden yakınırlar.  

Videoyu oynat
 • Meme küçültme ameliyatı sonrası ne zamana kadar sutyen takmak gerekir?

Ameliyattan sonra cerrahi sütyen ile ameliyattan çıkarsınız. Bu sütyen elastiki yapıda olduğu için özellikle ilk zamanlarda istediğimiz baskıyı sağlarlar. Ayrıca pansuman yapılmasına ve açılmasına, pansumanın değiştirilmesine izin verir. 3-4 hafta boyunca bu özel sütyeni giymenizi isteriz. Sonrasında sporcu sutyenlerini veya kendi sutyenlerinizi giymenizde bir sakınca yoktur.

Videoyu oynat
 • Meme küçültme ameliyatının dikleştirme ameliyatından farkı nedir?

Videoyu oynat

İki ameliyat arasında ki temel fark meme küçültme ameliyatlarında meme dokusunun alınması dikleştirme ameliyatında alınmamasıdır. Dikleştirme ameliyatlarında meme dokusu alınmaz, şekillendirilir. Ancak her iki durumda da genellikle fazla cilt olduğu için çıkarılacak fazla cilt dokusu nedeniyle Ters T şeklinde iz kalacaktır. 

 • Göğüs küçültme ameliyatı sonrası eski haline döner mi?

Göğüs küçültme ameliyatları geri dönüşlü değildir. Yani meme küçültme ameliyatı geçirdikten sonra eski haline dönemez. Çünkü alınan meme dokusu, iyileşme süreçleri bu bölgede fibrozis (iyileşme dokusu) ile tamamlanır ve yeniden büyüme görülemez. 

Videoyu oynat
 • Göğüs küçültme ameliyatı sonrası emzirme sorunu yaşar mıyım?

Bu sorunun cevabı aslında sizin için uygulanacak göğüs küçültme ameliyat tekniğine bağlıdır. Meme başına giden süt kanallarının tahrip olması ameliyat sonrası emzirmenize engel olacaktır. Ancak artık birçok teknik bu süt kanalları ile meme başı meme dokusu bağlantısını korumaktadır. Bu sayede de meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirme yeteneği ve süt kanalları hasar görmez. 

Videoyu oynat

Ancak aşırı büyük memelerde free nipple denilen tekniğin uygulanmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda mecburen meme başı ile süt kanallarının bağlantısının kesilmesi gerekmekte ve hasta sonrasında hem duyu kaybı hem de emzirememe sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durum ameliyat öncesinde mutlaka konuşulmuş olmalıdır.

Göğüs estetiği ameliyatları sonrası emzirme problemleri ile ilgili yazımı da inceleyebilirsiniz.

 • Meme küçültme ameliyatı sonrası sarkma olur mu?

Meme küçültme ameliyatı bir taraftan da dikleştirme ameliyatıdır. O nedenle ameliyat sırasında meme dokusu küçültülürken meme başının yeri de yukarıya alınır. Karın duvarı üzerinde meme dokusu kalmaz. Böylece memeler daha formda ve dik bir pozisyona taşınır.

Videoyu oynat
 • Sonrasında birden fazla hamilelik veya aşırı kilo alıp verme gibi durumlar gerçekleşirse,
 • öncesinde meme cildinde aşır miktarda çatlaklar varsa,
 • aşırı kilo alma gibi durumlar meydana gelirse,
 • ameliyat sonrası dönemde yara açılması, iyileşme sorunları gelişmişse,

Bu gibi durumlarda ilerleyen zamanlarda meme dokusunun eskisi kadar olmasa da yeniden sarktığı gözlenmektedir.

 • Meme küçültme ameliyatı sonrası normal hayatıma ne zaman dönebilirim?

Meme küçültme ameliyatınız ortalama 4 saat sürer. O gün hastanede kalır ertesi gün drenlerinizle eve geçersiniz. 3. gün drenleriniz çıkar. 5 veya 7. gün pansuman kontrolünüz yapılır ve sonrasında eğer yara iyileşme sorunlarınız olmaz ise neredeyse normal hayatınıza dönersiniz. Ancak tam iyileşmenizi 15-30 gün gibi bir süre alacaksa da izlerin ten rengine gelmesi bir yılı bulacaktır.

Videoyu oynat
 • Göğüs küçültme ameliyatı sonrası göğüsler tekrar büyür mü?

Meme küçültme ameliyatı sonrası göğüsler de büyüme genellikle olmaz. Ancak bunun bir istinası aşırı kilo almadır. Meme dokusu yağ dokudan zengindir. Ameliyat sonrası dönemde aşırı kilo alırsanız eskisi kadar olmasa da memelerde büyüme bazen kaçınılmaz olur.

Videoyu oynat
 • Meme küçültme ameliyatını SGK, sigorta veya devlet karşılar mı?

Eğer siz de “Göğüs küçültmek istiyorum” diyorsanız daha önce meme küçültme ameliyatı yaptıranların yorumları gibi siz de “Keşke daha önce olsaydım” diyebilirsiniz. Bu ameliyat aynı zaman da bir sağlık ameliyatıdır. Büyük memeler bir sağlık sorunu olacak kadar büyük ise ve Gigantomasti adını alır. Bir kurul tarafından da onaylanırsa Reduction mammoplasti ameliyatı devlet ve sigortalar tarafından ödenir. Ancak benim gibi özel çalışan hekimler ameliyatınızı gerçekleştirirse sosyal güvencenizden maalesef yararlanamazsınız.

 • Göğüs küçültme ameliyatı yaptıranların yorumları önemlidir

Daha önce göğüs küçültme ameliyatı geçirmiş kişilerle konuşma fırsatı bulmanız ameliyat ile ilgili kafanızda ki bir çok sorunu çözmenizde yardımcı olur. Gerçi her hastanın tecrübesi, deneyimi birbirinden farklıdır ama yine de fikir verir. Ancak siz doktorunuzun önerilerini de mutlaka dinlemeli ve onun önerileri dışında hareket etmemelisiniz.

 • Meme küçültme ameliyatı olanlar ile ameliyatınız öncesinde mutlaka konuşun

Meme küçültme ameliyatı estetik cerrahinin sık gerçekleştirilen ameliyatlarından biridir ve hasta seçimi, uyumu, mutluluğu oldukça önemlidir. Çevrenizde varsa daha önce göğüs küçültme ameliyatı yaptıranlar veya meme küçültme ameliyatı olanlar ile mutlaka konuşun ve tavsiyelerini alın. Herkesin iyileşmesi, ağrı eşikleri ve beklentileri illaki birbirlerinden farklıdır. Daha önce meme küçültme olmuş kişilerden duyduğunuz ve sizi rahatsız eden durumları mutlaka ameliyatınızı yapacak doktorunuzla da konuşun ama sonuçta doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Doktorunuzun tavsiyelerine uymanız reduction mammoplasti ameliyatı sonrası sorun yaşamadan iyileşmenizi sağlayacaktır.

 • Göğüs (Meme) küçültmek için hangi doktora gidilir?

Göğüs küçültme ameliyatlarının tüm detaylarını ve tekniklerini uzmanlık eğitimleri süresince alıp uygulayan branş; Estetik, Plastik ve Rekonstriktif Cerrahlardır. O nedenle göğüs küçültmek için mutlaka bir plastik cerrah ile iletişime geçmelisiniz.. 

 • Ameliyatsız doğal göğüs küçültmek mümkün mü?

Göğüs küçültmek doğal yollarla ameliyatsız bir şekilde maalesef mümkün olabilen bir durum değildir. Kilo vererek, beslenmeyi düzenleyerek, bazı yağlar, karışıkları göğüslere sürerek memelerin form kazanması veya küçülmesi mümkün değildir. 

Göğüs küçültme ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Meme küçültme ameliyat ücreti net olarak bir plastik cerrah ile muayeneniz sonrasında öğrenebileceğiniz bir konudur. Öncelikle ameliyata uygunluğunuza doktorunuz karar verir ve size detayları anlatır.

Göğüs küçültme ameliyatının fiyatları; ameliyatınızı yapacak doktorun tecrübesine, ameliyatınızı gerçekleştireceği hastaneye, hastanede kalış sürelerinize göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca kliniğimizi arayarak meme küçültme fiyatları, reduction mammoplasti fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Estetik ameliyat ücretleri hakkında yazdığım makaleye de göz atabilirsiniz.; https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyat-fiyatlari-pahali-midir/

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba 1.60 boyundayım ve 49 kiloyum . Meme küçültme ameliyatı olmak istiyorum. 90 beden kullanıyorum. Genel bir fiyat bilgisi alabilir miyim?

  1. Boy ve kilonuza göre göğüslerinizin büyük olduğunu düşünüyorsunuz ancak bu değerlendirmeyi ve seçilecek cerrahi işlemi ancak sizi görüp muayene ettikten sonra netleştirebilirim.
   Detaylar ve göğüs küçültme ameliyatı fiyat bilgisi için bize telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Meme küçültme veya estetik ameliyatların hatta tıbbi işlemlerin fiyat bilgilerinin doktorlar tarafından internet ortamında paylaşılması etik ve yasal değildir.
   Mail adresinize meme küçültme ameliyatı ücret bilgisi gönderilecektir.
   Kusura bakmayın.
   Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61