Burun Estetiği

Burun ucu estetiği

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucu estetiği ameliyatı, burun ucu kaldırma ve burun ucu düşmesi problemlerinin çözümü için tanımlanmış ancak her hastaya, her probleme uygulanamaz. Bunun kararını en iyi sizi ameliyat etmesini planladığınız estetik cerrah ile birlikte alabilirsiniz. Lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Beraberinde solunum probleminiz varsa o da aynı ameliyatta düzeltilebilir. 

Videoyu oynat

Burun içinde tampon ve burun sırtında alçı ile ameliyatınız sonlanabilir. Ameliyat süresi normal burun estetiği ameliyatına göre daha kısadır ve iyileşme süreleri de daha hızlıdır.

Burun ucunda istenilen değişiklikleri yapmayı amaçlayan bir estetik cerrahi prosedürdür. Genellikle burun ucunda şekil veya boyut değişiklikleri isteyen bireyler için uygulanır. Cerrahi işlem şunları içerebilir:

 1. Burun Ucu Kaldırma (Tip Plastisi): Burnun ucunun kaldırılması, standart burun estetiğinin de bir parçası olarak tercih edilen bir yöntemdir. Burun ucunun kaldırılmasıyla, burun daha kalkık ve estetik olarak daha çekici bir görünüm elde edebilir.

 2. Burun Ucu Küçültme: Burnun ucunun boyutunu azaltmak veya şeklini değiştirmek için yapılan cerrahi müdahaledir. İstenen boyuta ve orantıya getirilerek daha denge ve simetri sağlanabilir.

 3. Burun Ucu İnceltme: Burun ucunun genişliğini veya dolgunluğunu azaltmak için yapılan bir işlemdir. Burun ucunda bulunan kıkırdak veya dokular inceltilir ve daha ince bir burun ucu görünümü elde edilir.

 4. Burun Ucu Düzeltme: Eğri veya kavisli bir burun ucu düzeltilerek, daha simetrik ve düzgün bir burun ucu görünümü sağlanır. Burun ucundaki kıkırdak veya dokular yeniden şekillendirilerek burun ucu düzeltilir.

Bu prosedürler genellikle burun estetiği operasyonunun bir parçası olarak uygulanır. Burun ucu estetiği, hastanın isteklerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak planlanır ve cerrahınız tarafından kişiye özgü bir şekilde gerçekleştirilir.

 • Burun ucu kaldırma ameliyatının diğer isimleri nelerdir?

Mini-rinoplasti, tip rinoplasti olarak da tanımlanmaktadır. Burunda bulunan kusurların küçük dokunuşlar ile düzeltilmesi işlemleri ile yüzünüzün görünümünü çok fazla değiştirmeden, doğal bir şekilde burnunuzun şekillendirilmesi imkanını elde edebilirsiniz. Burun ucu estetiği olmayı düşünen hastaların kafasında canlanan durum ile bizim gerçekleştirdiğimiz cerrahi işlemler ameliyat öncesinde örtüştürülmelidir. Burun için 3D Vectra cihazı ile üç boyutlu planlama yapılmaktadır.

burun ucu estetiği ameliyatı
 • Burun ucu kaldırma ameliyatı sizin için uygun bir ameliyat mı?

Uygun olduğunuza karar verebilmek için doktorunuzun aşağıda ki kriterlerden bir veya bir kaçını tespit etmesi gerekir.

 • Burun ucu sarkık olanlar,
 • Burun ucu yüksekliği az olanlar,
 • Cildi kalın ve geniş olanlar,
 • Burun ucu top gibi olanlar,
 • Burun ucu sivri olanlar,
 • Kemeri çok belirgin olmayanlar,
 • Burun kemikleri yani burun yanak bileşkesi arası mesafesi çok geniş olmayanlar,
 • Burun kökü yani alınla birleştiği nokta yüksek olmayanlar burun ucu estetiği için uygun hasta grubudur.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun tamponu kullanımı zorunlu mu?
 • Tip rinoplasti ameliyat süreci nasıldır?

 • Açık veya kapalı teknikle gerçekleştirilebilir.
 • Ameliyatınız 1-2 saat sürebilir.
 • Çıktığınızda burun sırtında alçı veya bant olabilir
 • Burun ucu estetiği sonrası ameliyattan burun içinde de bir tampon ile çıkabilirsiniz.
 • Hastanede kalmanızı gerektiren bir cerrahi değildir. Ama siz kalmak isterseniz veya doktorunuz sizin kalmanızı önerirse ilk geceyi hastanede geçirirsiniz.
 • Genellikle ağrıya neden olan bir ameliyat değildir.
 • Kemiklere müdahale edilmediği için morarma ihtimali çok düşüktür.
 • 3-5 ve 10. günlerde yapılacak kontrollerden sonra uçak yolculuğu yapabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası erken 1-2 haftalık dönemde çok öne eğilerek vakit geçirmeniz istenmez.
 • Ameliyattan sonra gözlük takabilirsiniz.
 • Size önerilen ilaçları düzenli kullanmanız önemlidir.
 • Burun estetiği gibi tip rinoplasti ameliyatlarında da iyileşmenin uzun sürdüğünü, sonucunuzun bir yıl ve bazen daha uzun bir süre sonunda yavaş yavaş ortaya çıkacağını unutmamalısınız.
 • Erken dönem kontrollerinizi takip eden 1. ay 3 – 6 ve 12.ay kontrolleriniz için kliniğe gelmeniz istenecektir.
 • Sadece burun ucu kaldırma yapılabilir mi?

Burun ucu estetiği ameliyatı klasik burun ameliyatından farklıdır. Tip rinoplasti ameliyatı burun sırtına ve burun kemiklerine dokunulmadan, sadece burun ucu problemlerinin düzeltildiği estetik ameliyat şeklidir. Burun estetiği ameliyatında olduğu gibi göz altlarında morarma olmaz, burun kemik yapısının şekli genelde değişmez.

Tip rinoplasti ameliyatı her hastaya ve probleme uygulanamaz. Bu kararı ancak doktorunuz ile birlikte alabilirsiniz. Lokal anestezi veya genel anestezi ile yapılabilir, solunum probleminiz varsa aynı ameliyatta düzeltilebilir. Burun içinde tampon ve burun sırtında alçı ile ameliyatınız sonlanabilir. Ameliyat süresi normal burun estetiği ameliyatına göre daha kısa olup iyileşme süresi daha hızlıdır.

 • Sadece tip rinoplasti ameliyatı ile düzeltilebilecek durumlar nelerdir?

  • Burun ucu geniş ise daraltılabilir,
   • açıları düzenlenebilir,
   • yüksekliği azaltılabilir veya artırılabilir, 
   • kaldırılabilir,
  • Burun kanatları daraltılabilir veya genişletilebilir,
  • Burun dikey uzunluğu kısaltılabilir,
  • Solunum problemleri, septum deviasyonu, konka problemleri düzeltilebilir.
  • Burun kemeri nadiren (çok küçük kemerler) törpülenebilir.
 • Uygun olmayan bir kişiye burun ucu kaldırma ameliyatı yapılırsa ne olur?

Tip rinoplasti için uygun olmayan birine burun ucu estetiği ameliyatı uygulanırsa kısa, künt bir görüntü ortaya çıkabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için operasyon öncesi planlama aşamasında estetik ameliyat tasarımı yapılarak daha sağlıklı bir sonuç edilir. Bu amaçla 3D Vectra cihazını kullanmak hastalara ameliyat sonrası görüntülerini gösterebildiği için daha rahat bir planlama şansı sunuyor.

 • Burun ucu estetiği ile birlikte yapılabilecek cerrahi işlemler nelerdir?

Burun ucu kaldırma ameliyatı ile birlikte doktorunuz size burun deliği küçültme ameliyatı ve 40 yaş üzerindeyseniz belki dudak kaldırma ameliyatı ve eğer burun ucuna yapılacak müdahale tek başına sizin için yeterli olmayacaksa burun estetiği ameliyatı da önerebilir.

 • Burun ucu estetiği yaptıranlar memnun mu?

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi tip rinoplasti ameliyatı yaptıranlar arasında da hem çok memnun olanlar hem de yukarıda bahsettiğim gibi uygun olmayan kişilere yapılırsa mutsuz hastalara rastlanabilmektedir. Ameliyatından memnun olmayanlar için revizyon burun ucu estetiği ameliyatı yani yeniden tip rinoplasti ameliyatı planlanabilir.

en iyi burun ucu estetiği doktoru
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Burun ucu estetiği ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Tip rinoplasti ameliyatı normal burun ameliyatından genellikle daha ucuzdur. Ancak beraberinde solunum probleminizin olması, doktorunuzun tecrübesi, seçilen hastane gibi fiyatı değiştirecek faktörleri göz önüne almanız gerekir. Burun ucu estetiği ameliyat ücretleri ile ilgili kliniğimizi arayarak aşağı yukarı rakamları öğrenebilir ve randevu alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

24 Yorum

  1. Fiyat bilgileri için öncelikle muayeneye gelmenizi rica ediyoruz. Çünkü ülkemizde estetik ameliyat ücretlerinin internet ortamında açık bir şekilde paylaşılması yasal değildir.
   03124482361m numaralı telefonumuzdan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

   1. Ameliyatlı burun ucuna masaj yapmak burnu düşürür mü 6 aydan sonra hafif baskı da uygulayarak yukarıya doğru burun ucunun dudakla birleştiği yerden başlayarak yoksa zararlı mıdır

    1. Burun estetiği ameliyatlarından sonra masaj önermiyorum.
     Sorunuzu ameliyatınızı yapan doktora yöneltmenizi öneririm.

 1. Hocam burun ucu estetiğinde, önceden estetik geçirilip kalkıklığı fazla olan burun ucu düşürülür mü, kısa olan burun uzatılır mı

  1. Evet elbette. Ama görüp muayene edip değerlendirmek gerekir. Burun uzatma için ek kıkırdak ihtiyacı vardır. Bunun için muayeneye gelmeniz gerekmektedir.

 2. Hocam lütfen cevaplayın, ben 3-4 yıldır takıntılı bir şekilde burnumu aşağıya yukarıya bazen sadece aşağıya olacak şekilde kızartana ve derisini soyacak kadar iki yanından da ovalarım fakat annem böyle yapa yapa burnumun ucunu düşürdüğümü iddia ediyor sizce bu mümkün mü?Eğer burnumun ucunu böyle yapa yapa kendim düşürdüysem kahrolucam.

    1. Cildimizin içinde elastik lifler ve altında ki yapılarla da incecik bağlar vardır.
     Bu yapılar; zamanla, fiziksel faktörlere de bağlı olarak uzar ve gevşerler. Örneğin hamilelik, kilo artışı, boy uzaması durumlarında ciltte değişiklikler olur. Bu değişiklikler uzama, genişleme ve uyum sağlayamadığı zaman da çatlak şeklinde sonuçlanır. Karında bu sebeple hamilelik sonrası fazla cilt kalır. Hatta sarkma sorunları dahi görülebilir. Ayrıca kulaklarına ağır küpe takan kişilerin deliklerinin büyüdüğünü, kulak memelerinin uzadığını görebilirsiniz.

 3. Orhan Bey merhabalar. Ben yaklaşık 5 ay önce septum deviasyon ameliyatı oldum ve şuan burnumun ucunu çok minimal kaldırtmak istiyorum. Acaba yakın zamanda ameliyat olmuş olmamın burun ucu kaldırma operasyonuna olumsuz bir etkisi olur mu?

  1. Bir yılı tamamlamadan doktorunuz dışında kimseye ek işlem yaptırmayın.
   Doktorunuz da eğer gerekli görüyorsa yapacaktır zaten ama eğer mümkünse beklemeniz bir yılın tamamlanması en sağlıklı yaklaşım olacaktır.

  1. Bu sitede bana sorulan tüm sorulara er yada geç cevap verdim.
   Sizin sorunuzu göremedim.
   Sorunuzu sorarsanız size de bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

 4. Hocam lütfen cevaplayınız.

  Burunla oynamak, burnu karıştırmak vs. burnun şeklinde bozulmalara yol açar mı? Burnun şekli kalıcı olarak bozulur mu?

  1. Eğer ameliyatınızın üzerinden 2 aydan fazla zaman geçmişse sorun olmaz.
   Ameliyatsız iseniz zaten burnunuza kalıcı bir zarar verme şansınız da çok yüksek değil.

 5. Hocam mrb ben iki yıl önce rinoplasti ameliyatı oldum ama burnum ucu bariz şekilde aşağı doğru eğildi ikinci ameliyat için sadece burun ucu mu yapılır yoksa bidaha aynı operasyonu

  1. Genellikle ikinci ameliyatlar soruna yönelik olarak gerçekleştirilir. Herşeyin en baştan yapılmasına sıklıkla gerek olmaz. O nedenle sizi ameliyat edecek doktorun fikrini almanız daha doğru olacaktır.

   1. Merhaba hocam ameliyat olalı 1,5 yıl oldu bugün arkadaşım sevme amaçlı bir anda burun ucumu sıktı sağa sola acı ya da ağrı hissetmedim düşme ya da başka bir deformasyona sebep olur mu

 6. Bir yıl önce ameliyat oldum burnumdan ama doktorum istemediğim halde burun ucumu çok sivri ve büyük bıraktı ameliyat için gittiğim hastanenin ününe kapıldım ve doktorun prof dr oluşuna güvendim sonuç itibari ile önceki halinden daha kötü oldu burun ucum uzun kaldı küçültülüp sivriliği giderilebilir mi?

  1. Evet ama muayeneye gelmeniz gerekli. Yapılabilecekleri değerlendirmek lazım. Ayrıca ameliyatınızın üzerinden de en az 1 yıl geçmiş olmalıdır.

 7. Cildim kalın burun kanatlarım geniş Burnum öyle olunca gün geçtikçe çok takıntılı oluyorum estetik olmak istiyorum ama aşırı korkum var daha önce bir doktora başvurmuştum fotoğraf olarak görmüştü doktor bey demişti zaten cildiniz kalın zorlayıcı ameliyat olur diye çok riskli mi olur ?? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp