Yüz Estetiği

Kaş kaldırma

Kaş düşmesi nedir? Neden olur?

Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

Kaşlar; gözlerimizin üzerinde, şiirlere konu olacak kadar önemli olan, aslında bir fonksiyonu olmayan, yüzümüzün özel ve olmazsa olmaz bölümlerinden biridir. Zaman ve yer çekiminin etkisiyle kaşlar aşağıya doğru yer değiştirirler. Aşağı doğru yer değiştiren kaşlar ve kaşların altındaki yumuşak dokular göz kapaklarının üzerine yığıldığından göz kapaklarının görüntüsünü de olumsuz etkiler. Yüzün yaşlılık belirtilerinin en erken göründüğü bölgelerin başında gelir.

Kaşların pozisyonunu tek başına değerlendirmek doğru olmaz.

Göz kapaklarıyla, alınla, birbirleriyle olan ilişkisiyle, altında ki dokunun hacmiyle ve tüm yüzle birlikte değerlendirmek gerekir.
Dış kenarları aşağıya dönük olan kaşlar bizi yorgun, mutsuz ve mahsun gösterir. Böyle durumlarda kaş kaldırma işlemleri ve hatta ameliyatları gündeme gelebilmektedir.

Kaş kaldırma yöntemleri nelerdir?

Kaş kaldırma ameliyatında uygun tekniğin seçimi ve planlama çok önemlidir

Aslında burada yaklaşım problemin derecesine, hastanın ameliyatı kabul edip etmemesine göre değişir. Botoks enjeksiyonları ile bile kaşlara pozisyon verilebilir. Kaz ayaklarına yapılacak botoks uygulaması ile kaşlar 4-6 ay süreyle daha kalkık bir görünüme kavuşabilirler. Diğer yöntemler arasında ise endoskopik kaş kaldırma ameliyatı , açık teknik ve ip ile askılama sayılabilir. Bahsedilen tüm cerrahi işlemler genellikle lokal anestezi ile gerçekleştirilir. İp ile kaş kaldırma ameliyatı ise en popüler olan, en çabuk uygulanan ve en sıkıntısız şekilde sonuçlanan yöntem olması nedeniyle endoskopik ve açık tekniğe göre daha çok tercih edilmektedir. ancak kalıcılıkları ön plana çıkmakta ve bu konuda doktorunuzun tecrübesini dinlemelisiniz.

Ameliyatsız kaş kaldırma yöntemleri var mıdır?

Kaz ayağı botoksu kaşların kaldırılmasını, göz çevresinin daha sağlıklı görünmesini 4-6 ay boyunca sağlayabilir. Kaş alt bölgesine dolgu yapılması da 1-1,5 yıl boyunca kaşları kaldırabilir ve şekil verebilir. 

Ameliyatsız yöntemler arasında ip uygulamaları da sayılabilir. Kalıcı ve eriyebilen ipler içinden eriyebilenlerin seçilmesi  hasta güvenliği açısından önerilir. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Boyun germe

Hangi işlem yapılırsa yapılsın kaşların yeniden bir süre sonra düşeceğinin hasta tarafından bilinmesi gerekir.

Kaş kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Kaş kaldırma ameliyatı problemin seviyesine göre çok fazla değişik teknik ile gerçekleştirilebilir. Erken ve orta yaş hasta grubunda iler derecede sarkması olmayan kişilerde üst göz kapağı estetiği sırasında aynı kesiden kaş altına ulaşılarak kaş pozisyonunun değiştirilmesi en sık gerçekleştirdiğimiz kaş kaldırma ameliyatı yöntemidir. Bunun dışında ileri yaşlarda alın çizgilerini oturduğu hasta grubunda kaş üzerinden cilt çıkarılarak yapılan yöntemlerden, saç içinden bu bölgeye ulaşılarak askı dikişleri konulan yöntemlere, endoskopik olarak kaşların pozisyonunun değiştirildiği ileri tekniklere kadar seçenekler vardır. Kaş kaldırma ameliyatları en sık da göz kapağı estetiği ameliyatı ile kombine edilir.

Kaş kaldırma ameliyatı kalıcı mıdır?

Cilt yaşlanması devam ettiği ve yer çekimine maruziyet ortadan kalkmadığı sürece gerçekten kalıcı bir yöntem yoktur. Özellikle de kaşlarda durumu biraz daha özeldir. Yumuşak doku olduğu için buranın iplerle asıldığı teknikler daha erken olmak üzere tüm yöntemler 2-5 yıl içinde yeniden aşağı hareket ederek yer değiştirirler. Yine özellikle askı ile yapılan müdahalelerde tek taraflı erken düşme sorunları ameliyat olacak hastaların cerrahi öncesi bilmesi gereken durumlardır.

Erkeklerde kaş kaldırma ameliyatı yapılabilir mi?

Erkek hasta grubunda aslında daha sık karşılaştığımız kaş düşüklüğü problemleri daha az problem etmeleri nedeniyle kadınlara kıyasla daha az sıklıkta müdahale ederiz. 

Kaş kaldırma ameliyatının fiyatı ne kadardır?

Kaş kaldırma ameliyatı fiyatları tercih edilecek yönteme göre farklılıklar göstermektedir. Kliniğimizi arayarak ücret bilgisi alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı