Yüz Estetiği

Kaş kaldırma

Kaş kaldırma ameliyatı nedir?

Kaşlar neden düşer?

Kaşlar; gözlerimizin üzerinde, şiirlere konu olacak kadar önemli olan, aslında bir fonksiyonu olmayan, yüzümüzün özel ve olmazsa olmaz bölümlerinden biridir. Zaman ve yer çekiminin etkisiyle kaşlar aşağıya doğru yer değiştirirler. Aşağı doğru yer değiştiren kaşlar ve kaşların altındaki yumuşak dokular göz kapaklarının üzerine yığıldığından göz kapaklarının görüntüsünü de olumsuz etkiler. Yüzün yaşlılık belirtilerinin en erken göründüğü bölgelerin başında gelir. Tüm bu nedenlerle bazen kaş kaldırma ameliyatı kaçınılmaz olabilir.

estetik ameliyat mevsimi
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
  • Kaşların pozisyonunu tek başına değerlendirmek doğru olmaz.

Göz kapaklarıyla, alınla, birbirleriyle olan ilişkisiyle, altında ki dokunun hacmiyle ve tüm yüzle birlikte değerlendirmek gerekir.
Dış kenarları aşağıya dönük olan kaşlar bizi yorgun, mutsuz ve mahsun gösterir. Böyle durumlarda kaşların kaldırılması işlemleri ve hatta ameliyatları gündeme gelebilmektedir.

kaş kaldırma görüşmesi
Kaş kaldırma ameliyat görüşmesi oturur pozisyonda ve hastanın beklentileri öğrenilerek ve diğer alternatifler anlatılarak planlanmalıdır.

Kaş kaldırma yöntemleri nelerdir?

Aslında burada yaklaşım problemin derecesine, hastanın ameliyatı kabul edip etmemesine göre değişir. Botoks enjeksiyonları ile bile kaşlara pozisyon verilebilir. Kaz ayaklarına yapılacak botoks uygulaması ile kaşlar 4-6 ay süreyle daha kalkık bir görünüme kavuşabilirler. Diğer yöntemler arasında ise endoskopik kaş ameliyatı , açık teknik ve ip ile askılama sayılabilir. Bahsedilen tüm cerrahi işlemler genellikle lokal anestezi ile gerçekleştirilir. İp ile kaş kaldırma ameliyatı ise en popüler olan, en çabuk uygulanan ve en sıkıntısız şekilde sonuçlanan yöntem olması nedeniyle endoskopik ve açık tekniğe göre daha çok tercih edilmektedir. ancak kalıcılıkları ön plana çıkmakta ve bu konuda doktorunuzun tecrübesini dinlemelisiniz.

üst göz kapağı estetiği ve kaş kaldırma planlaması
Kaşın kaldırılması ameliyatında uygun tekniğin seçimi ve planlama çok önemlidir
  • Ameliyatsız kaş kaldırma yöntemleri var mıdır?

Kaz ayağı botoksu kaşların kaldırılmasını, göz çevresinin daha sağlıklı görünmesini 4-6 ay boyunca sağlayabilir. Kaş alt bölgesine dolgu yapılması da 1-1,5 yıl boyunca kaşları kaldırabilir ve şekil verebilir. 

Ameliyatsız yöntemler arasında ip uygulamaları da sayılabilir. Kalıcı ve eriyebilen ipler içinden eriyebilenlerin seçilmesi  hasta güvenliği açısından önerilir. 

İple kaş kaldırma

İplerle kaş kaldırma, ameliyatsız bir estetik prosedürdür ve genellikle kaşları yükseltmek, sıkılaştırmak ve gençleştirmek amacıyla uygulanır. Bu prosedür, cerrahi olmayan bir yöntemle kaşların görünümünü iyileştirmek isteyen bireyler arasında popüler hale gelmiştir.

İp Materyali Seçimi: Kliniğimizde bu amaçla Silhouette Soft Marka ipler kullanılmaktadır ve bu ipler polylactic acid (PLA) ve glicolic acid (GA) içerirler ve tamamen emilebilir güvenli, ödüllü iplerdir. Bu ipler, cilde yerleştirildikten sonra dokulara uyum sağlar ve ameliyatsız yüz germe ve kaş kaldırma etkisi yaratır.

İşlem genellikle lokal anestezi altında yapılır. Cilt altına ince ipler, özel iğneler aracılığıyla yerleştirilir. İpler, kaş çevresindeki dokulara yerleştirilir ve cilt altındaki dokulara sabitlenir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Göz kapağı estetiği

Germe ve Kaldırma: İpler cilde sabitlendikten sonra, cerrahi olmayan bir şekilde kaşların kaldırılmasını sağlamak için hafifçe çekilir. Bu, kaşların yükseltilmesi ve gençleştirilmiş bir görünüm elde edilmesini sağlar.

Cerrahi bir prosedür olmadığı için ameliyat izi oluşturmaz. İşlem sonrasında genellikle kısa bir iyileşme süreci vardır ve hastalar genellikle günlük aktivitelerine hızla dönebilir. İplerin uygun bir şekilde yerleştirilmesi durumunda, sonuçlar doğal ve genç bir görünüm sunar.

İple kaş kaldırma genellikle geçici bir sonuç sağlar ve etkisi zamanla azalabilir. Yeniden uygulama gerekebilir. İşlem sonrasında hafif morarma, şişlik veya hassasiyet görülebilir, ancak bu genellikle kısa süreli ve hafiftir. İple kaş kaldırma işlemi, deneyimli ve uzman bir estetik cerrah tarafından yapılmalıdır. Uygulama sırasında dikkatli bir şekilde çalışılmalıdır. Uygunsuz yapılan işlemler, enfeksiyon, iplik kopması veya asimetrik sonuçlar gibi komplikasyonlara neden olabilir. İple kaş kaldırma, uygun adaylar için etkili bir seçenek olabilir, ancak bireyin beklentileri, cilt tipi ve genel sağlık durumu göz önüne alınmalıdır. 

Hangi işlem yapılırsa yapılsın kaşların yeniden bir süre sonra kaşların düşeceğinin hasta tarafından bilinmesi gerekir.

Kaş kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Kaş ameliyatı problemin seviyesine göre çok fazla değişik teknik ile gerçekleştirilebilir. Erken ve orta yaş hasta grubunda iler derecede sarkması olmayan kişilerde üst göz kapağı estetiği sırasında aynı kesiden kaş altına ulaşılarak kaş pozisyonunun değiştirilmesi en sık gerçekleştirdiğimiz kaşı yukarı kaldırma yöntemidir. Bunun dışında ileri yaşlarda alın çizgilerini oturduğu hasta grubunda kaş üzerinden cilt çıkarılarak yapılan yöntemlerden, saç içinden bu bölgeye ulaşılarak askı dikişleri konulan yöntemlere, endoskopik olarak kaşların pozisyonunun değiştirildiği ileri tekniklere kadar seçenekler vardır. Kaşlara yapılan müdahale en sık da göz kapağı estetiği ameliyatı ile kombine edilir.

kaş kaldırma ve üst göz kapağı estetiği
Kaş liftingi ve üst göz kapağı estetiği birlikte de gerçekleştirilebilir.
  • Kaşların cerrahi olarak kaldırılması ameliyatı kalıcı mıdır?

Cilt yaşlanması devam ettiği ve yer çekimine maruziyet ortadan kalkmadığı sürece gerçekten kalıcı bir yöntem yoktur. Özellikle de kaşlarda durumu biraz daha özeldir. Yumuşak doku olduğu için buranın iplerle asıldığı teknikler daha erken olmak üzere tüm yöntemler 2-5 yıl içinde yeniden aşağı hareket ederek yer değiştirirler. Yine özellikle askı ile yapılan müdahalelerde tek taraflı erken düşme sorunları ameliyat olacak hastaların cerrahi öncesi bilmesi gereken durumlardır.

  • Erkeklerde kaş kaldırma ameliyatı yapılabilir mi?

Erkek hasta grubunda aslında daha sık karşılaştığımız kaş düşüklüğü problemleri daha az problem etmeleri nedeniyle kadınlara kıyasla daha az sıklıkta müdahale ederiz. 

Kaş kaldırma ameliyat fiyatı ne kadardır?

Kaş ameliyatı fiyatları tercih edilecek yönteme göre farklılıklar göstermektedir. Kimi hastaya botoks, kimine dolgu kimine de askılama yöntemleri önerilirken sadece %25’lik bir kısmına cerrahi önerilmektedir. O nedenle kaşının kaldırılması için ameliyatı olmayı düşünen her hastanın ameliyat olması gerekmez. Kliniğimizi arayarak ücret bilgisi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Öncelikle endoskopik kaş kaldırma yapmadığımı belirtmek isterim. Ancak kaş pozisyonunun ayarlanması için tek seçenek de endoskopik müdahaleler değildir. Öncelikle probleminizin yüz yüze değerlendirilmesi, sonrasında size uygun olan tekniğe ve yaklaşıma karar vermenin daha doğru olacağı kanaatindeyim. Bu görüşme sırasında varsa diğer problemlerde birlikte değerlendirilebilir. Bunun için randevu alarak muayeneye gelmelisiniz.
      Kliniğimizi hafta içi saat 12:00 ile 17:30 saatleri arasında arayarak randevu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp