Meme Estetiği

Meme dikleştirme (Mastopeksi)

Hamilelik sonrası, genetik nedenler, doğuştan gelen yapı bozuklukları ve zamanın ilerlemesi ile beraber göğüslerde sarkmalar meydana gelebilmektedir. Özellikle hızlı kilo kayıpları da göğüslerde yüksek oranda sarkma meydana getirmektedir. Bu sarkmaların en iyi tedavi seçeneği cerrahi müdahalelerdir ve bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Kısacası sarkmış, formunu kaybetmiş memeler için sizin kendi dokunuzdan hatta gerekiyorsa silikon protezlerin kullanılarak memelerin eski formuna ulaştırılması için yapılan ameliyata mastopeksi yani meme dikleştirme ameliyatı denir.

Play Video
 • Memeler neden sarkar?

Meme dokusu anatomik ve fizyolojik olarak kas doku üzerinde duran ve cilt ile birlikte altında ki fasia sistemleri tarafından form ve şekil verilmiş şekilde göğüs ön duvarında yer çekimine direnen yapılardır. Genetik, yapısal nedenlerle değişen hızda sarkma eğilimi gösterirler. Özellikle ergenlikte hızlı büyüme dönemi, kilo alıp verme süreçleri ve hamilelik sonrası çatlakların olması deride deformasyonları artırarak sarkma eğilimini artıran faktörlerdir.

Play Video

Mastopeksi ameliyatı hangi durumlarda uygulanır?

 • Sarkmış ama büyük memelerde; reduction yani küçültme ile birlikte dikleştirme ameliyatı,
 • Sarkmış ama küçük memelerde; augmentation yani büyütme ile birlikte meme dikleştirme ameliyatı gerçekleştirilir.
 • Sadece sarkmış ancak meme doku hacmi vücut ölçüleri için yeterli ise, ki bu hasta ile detaylı muayene ve ön görüşme sonrasında karar verilebilen bir konudur, o zaman sadece meme dikleştirme ameliyatı gerçekleştirilir.
 • Meme dikleştirme ameliyatından sonra yine sarkma olur mu?

Play Video

Göğüs dikleştirme ameliyatı ile memeye yeni form ve şekil kazandırılır. Ameliyattan sonra yeni form kazandırılmış memenin yer çekimine drenci eski halinden daha fazladır. Yaş ve zamanla yine bir miktar değişiklik olabilir ama göğüsleriniz eski haline dönemez. Kısacası yıllar içinde cildin deformasyon durumuna göre sınırlı seviyede bir sarkma yine de olacaktır. Göğüsleriniz ömür boyu aynı formda kalamaz.

Aklınıza takılan soruları göğüs dikleştirme ameliyatı olmadan önce mutlaka doktorunuz ile detaylı konuşmalı ve kafanızda sorularla bu ameliyata girmemelisiniz.

Play Video
Play Video
 • Silikon ile sarkmış göğüsler dikleştirilebilir mi?

Silikon protezler memeye hacim vermesi için tasarlanmış malzemelerdir. Sarkmayı değil hacim sorununu çözmek için kullanılır. Ancak nadiren hafif sarkmalarda planlanandan biraz daha büyük protez konmasıyla sarkma görüntüsünü giderebilir. Bunun için uygun olup olmadığınıza doktorunuz ile karar vermeniz gerekir. Eğer sarkma dereceniz hafiften biraz fazla ise silikon protezle elde edilecek sonuç sizi mutsuz edebilir. Bu sebeple detaylı bir muayene çok önemlidir.

Play Video
 • Bekarken (evlenmeden önce) göğüs dikleştirme ameliyatı olur mu?

 Bazen göğüsler ergenlik döneminin sonunda yapısal olarak, bazende büyüme çağında hızlı büyüme kaynaklı ciltte aşırı çatlamalardan dolayı form bozukluğu ile sonuçlanabilir. Bu nedenle meydana gelen sarkma ciddi bir rahatsızlık yaratıyorsa evlenmeden önce de meme dikleştirme ameliyatı olabilirsiniz. Ancak doktorunuz ile detaylı konuşmalı ve kalacak izleri ve süreci iyi değerlendirmelisiniz. Sizi muayene eden doktorunuz size hamilelikler sonrası ameliyat olmanızı önerebilir. Bu durumda doktorunuzu dinlemeniz iyi olur.
Play Video
Play Video
 • Meme dikleştirme ameliyatı Mastopeksi sonrası emzirebilir miyim?

Dikleştirme ameliyatları sırasında ister silikon protez kullanılsın ister kullanılmasın meme dokusu ile meme başı arasında ki süt kanalları zarar görmediği için iyileşmeniz bittikten sonra hamile kalabilir ve bebeğinizi rahatlıkla emzirebilirsiniz.

 • Meme dikleştirme ameliyatı Mastopeksi sonrası ne zaman hamile kalabilirim?

Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde meme dokusu büyümeye başlar. Bu dönemde yara iyileşmenizin bitmiş olması yani hamile kalmadan en erken 1 yıl önce ameliyat olmuş olmanız önerilir. Bebeğinizi rahatlıkla emzirebilirsiniz. Göğüsleriniz eğer aşırı büyümezse deforme de olmayacak ve ekstra sarkmayacaktır. Dikleştirme yapılmış memeler emzirme sonrasında emzirme bittikten 3-6 ay sonra değerlendirilmelidir. Bazen ek dikleştirme prosedürleri planlanabilir. 

Play Video
 • Dikleştirme ameliyatı sonrası çok iz kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatı Mastopeksi sonrası mutlaka iz kalır. Genellikle bu iz Ters T veya çapa şeklinde diye tanımlanır. İzin durumunu meme dokunuzun sarkma seviyesi ve uygulanacak cerrahi teknik belirler. Bu konuyla ilgili en doğru bilgiye de doktorunuzla yapacağınız görüşme sonrasında ulaşabilirsiniz. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Meme estetiği
Play Video

Sigara ve tütün bağımlılarında, daha önce her hangi bir yarasında keloid veya hipertrofik skar gelişmiş kişilerde, şeker hastalığı veya astım gibi yara iyileşme sorunu yaratabilen kronik rahatsızlıklarda ve esmer kişilerde yara izleri sorunlu bir sürece neden olabilir. O nedenle biz hastalarımızı en az bir yıl süreyle yakından takip ediyoruz. Sigara ve estetik cerrahi ilişkisi hakkında yazdığım sayfayı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/sigara-estetik-cerrahi-ameliyat/ incelemelisiniz. Ayrıca bu sayfada meme toparlama ameliyatı öncesi sigara içiyorsanız ne zaman bırakacağınız ile ilgili ve sigaranın olumsuz etkileri hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Göğüs dikleştirme ameliyatında operasyon zamanlaması

Meme dikleştirme ameliyatı planlamasında probleminizin seviyesi, uygulanacak dikleştirme ameliyatının şekli, silikon protez gerekip gerekmediği, emzirme durumlarınız, hamilelik planlarınız birlikte doktorunuzla detaylı görüşme sonrasında karar verilecek durumlardır. Mastopeksi yani meme dikleştirme ameliyatının lüzum halinde 18 yaş üzerinde göğüs gelişimi tamamlandıktan sonra planlanmasında sakınca yoktur. Seçilecek tekniğe bağlı duyu ve emzirme fonksiyon kaybı olup olmayacağı konusunda yine doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında 3-4 hafta denize giremez, 7-10 gün uçak yolculuğu yapamaz, 1 ay kadar yüz üstü yatamazsınız.

vücut estetiği
Göğüs toparlama ameliyatları 3-4 saat süren, genel anestezi altında yapılan ameliyatlardır.
Estetik ameliyatlar sırasında Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Mastopeksi ameliyatı süreci nasıldır?

Göğüs dikleştirme ameliyatları hakkında dikkate alınması gereken temel özellikler şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Ameliyat size uygun seçilecek tekniğe göre 3-4 saat sürebilir.
 • Mutlaka hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır.
 • Ameliyat sonrası ilk günü saymazsak genellikle ağrı olmaz. Ancak beraberinde silikon protez kullanılacaksa 2 -3 gün ağrı kontrolü gerekecektir.
 • Ameliyattan drenlerle çıkarsınız ve 2 yada 3.gün drenleriniz çekilir. Dren kullanımı tamamen hastanın yararına bir uygulamadır.
 • Aynı geceyi hastanede geçirirsiniz.
 • Sonra ki tüm kontrol ve pansumanlar klinikte gerçekleştirilecektir.

 

meme küçültme planlaması
Meme dikleştirme ve meme küçültme ameliyatları arasında sadece meme dokusunun alınıp alınmaması farkı vardır.

Göğüs dikleştirme ameliyatı geçiren hastalar ömürlerinin sonuna kadar göğüslerinin bu formda kalamayacağını, zamanla ve geçirilecek muhtemel hamileliklerle yeniden sarkma olabileceğini bilmeliler.

 • Sarkık Meme (Göğüs) Toparlama Ameliyatı nasıl olur?

Göğüs dikleştirme ameliyatı için uygun olan hastalar; Özellikle kan pıhtılaşması sorunu olmayan, sigara içmeyen, şeker gibi kalp yetmezliği gibi yara iyileşmesini olumsuz etkileyen hastalıkları olmayan kişilerdir. Bu nedenle ameliyat öncesinde birçok farklı kan testi yaparak operasyonun uygulanmasına uygun olup olmadığınızın da kontrol edilmesi gerekir. Kişilerin göğüs dikleştirme işlemleri için bağışıklık sistemlerinde de sorun olmaması ve bunun yanı sıra yüksek tansiyon ya da solunum sistemi ile alakalı ciddi sorunların bulunmaması gerekmektedir.

göğüs büyütme dikleştirme için silikon gerekebilir
Meme silikonunun göğüs kası altına yerleştirilmesi daha güvenli sonuçlar verir.

Sarkmış olan göğüslerin toparlanması için uygulanacak cerrahi işlemler arasından size uygun olanın seçilmesi ancak muayene ile mümkündür. Cildinizin durumu, göğüslerde ki çatlaklar, meme başınızın pozisyonu, meme dokunuzun durumu gibi çok fazla faktör göz önüne alınmaktadır.

 • Meme (Göğüs) Toparlama Estetiği nedir?

Piyasada göğüs dikleştiren kremler, masajlar, egzersizler ile başarılı olduklarını iddia eden cihazlar kafanızı karıştırabilir. Boş yere para zaman ve umut kaybedersiniz. Dikleştirme mekanik bir işlemdir ve cerrahi dışı yöntemlerle mümkün değildir. En güzel ve en sağlıklı bilgiyi size en yakın plastik cerrahtan alabilirsiniz.

Göğüs dikleştirme ameliyatı Mastopeksi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Ameliyat sonrası bir gece hastanede yatışınız olacağından refakatçiniz olsa iyi olur.
 • Ameliyat sonrasında önü fermuarlı bir eşofman giymeniz pansumanlar için önemli bir detaydır.
 • 3 gün drenleriniz olur. Çıkarken hafif rahatsız edebilir ama korkulacak bir şey değildir.
 • Üzerinizde özel bir sutyen olur ve bunu 1 ay giymenizi isteriz.
 • İlk bir hafta duş almanızı istemeyiz ama sutyenin altını ve üstünü yıkayabilirsiniz.
 • İlk bir hafta yan, 3-4 hafta yüz üstü yatmamanız önemlidir.
 • 10 gün fazla omuz hareketi yapmamanız ve istirahat etmeniz, 2 hafta ağır yük taşımamanız iyi olur.
 • 10-15 gün uçak yolculuğu yapmamanız hatta bu kararı iyileşme sürecinizde doktorunuza sorarak vermeniz önerilir.
 • İlk 2 hafta sonunda yürüyüşlere başlayabilir ancak 6-8 hafta sonra aktif spora dönebilirsiniz.
 • Meme dikleştirme ameliyatı olanlar ile ameliyatınızdan önce mutlaka konuşun

Meme dikleştirme ameliyatı estetik cerrahinin sık gerçekleştirilen ameliyatlarından biridir ve hastanın seçimi, hastanın uyumu, sonrasında ki mutluluğu oldukça önemlidir. Çevrenizde daha önce göğüs dikleştirme ameliyatı yaptıranlar veya meme dikleştirme ameliyatı olanlar ile mutlaka konuşun ve tavsiyelerini alın. Sıkıntı yaşamış olanlar olacağı gibi çok memnun olanlar ile de tanışabilirsiniz. Herkesin yara iyileşmesi, ağrı eşikleri, beklentileri ve sonuçları birbirlerinden farklıdır. Çevrenizde varsa ameliyat olmadan önce meme dikleştirme ameliyatı yaptıranlardan yaşadıkları tecrübelerden fikir alabilirsiniz. Ancak her hasta farklı deneyimler yaşadığı için siz doktorunuzun ön görülerini mutlaka dikkate almalısınız. Daha önce meme dikleştirme olmuş kişilerden duyduğunuz ve sizi rahatsız eden durumları mutlaka ameliyatınızı yapacak doktorunuzla da konuşun ama sonuçta doktorunuzun tavsiyelerine uyun. 

Göğüs dikleştirme ameliyatı Mastopeksi fiyatları ne kadardır?

Meme dikleştirme ameliyatı fiyatları ameliyatınızı yapacak doktorun tecrübesine, ameliyatınızı olacağınız hastaneye, gerekiyorsa kullanılacak silikon protez markasına, hastane de kalış sürelerinize göre değişiklikler gösterebilir. Aşağı yukarı fiyat bilgisi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button