Burun Estetiği

Burun revizyon ameliyatı

Burun revizyon ameliyatı nedir?

Burun estetiği ameliyatları sonrasında bazen yeniden müdahale gerektirecek durumlarla karşılaşılabilir. Yeniden müdahale yapılan burun estetiği ameliyatlarına da burun revizyon ameliyatı denmektedir. Ameliyat sürecinde meydana gelen sorunlar, iyileşme sürecinde meydana gelen sorunlar bazı sıkıntılar doğurabilir. Öncelikle doktorunuz ile yapacağınız değerlendirme önem kazanır.

Doktorunuzun değerlendirmesi sonucunda size yeniden ameliyat önerebilir veya dolgu gibi işlemlerle sorunların kamufle edilmesini önerebilir. Yapılacak müdahaleye karar vermek yine sizin ve doktorunuzun görüşmesi sonucunda netleşir. Yeniden müdahale planlanması birinci yıldan sonra yapılırsa daha sağlıklı olacaktır. 

Hiç bir hastanın yeniden ameliyat olmak istemeyeceği gibi hiç bir doktor da hastasını yeniden ameliyat etmek istemez. Ama bazen süreçler olumsuz ilerleyebilir ve ikinci kez burun estetiği yani burun revizyon ameliyatı gündeme gelmelidir.  

Videoyu Oynat

Burun revizyon ameliyatına ihtiyacı olacak hastaların mutlaka bilmeleri gereken bazı detaylar vardır;

Bunlar;

 • Yeniden müdahaleye ihtiyaç duyan bir sonucu ne hasta ne de doktor arzu eder.
 • Hiçbir doktor bir hastasını tekrar tekrar ameliyat etmek istemez yani hiçbir ameliyat “Çok güzel oldu” demeden bitmez.
 • Burun estetiğinde de tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi doktorun da hastanın da kontrol edemediği bir yara iyileşme süreci vardır ve bu süreçte bazen istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir.
Burun revizyon ameliyatı
Burun estetiği ameliyatı sonrasında ağrı olmaz. Ağrınızın bir sorun olduğunu düşünüyorsanız resme tıklayarak burun estetiği sorunları hakkında yazdığım sayfayı inceleyebilirsiniz.

Burun Revizyon Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur? 

Revizyon ameliyatına ihtiyaç duyulan durumlar, ilk burun estetiği ameliyatından kaynaklanan problemler veya istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasıyla ilgilidir.

 • Estetik Sonuçların Memnun Edici Olmaması: İlk burun estetiği ameliyatı sonrasında, hastalar bazen istedikleri estetik sonuçları elde edemeyebilir. Burun şekli, burun ucu, burun sırtı, burun kanatları veya burun profili gibi unsurların istenilen şekilde düzeltilmemesi revizyon ameliyatına neden olabilir.

 • Fonksiyonel Sorunlar: İlk ameliyat sonrasında burun fonksiyonlarında sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlar arasında solunum güçlüğü, burun tıkanıklığı, burun salgılarının normalden fazla olması veya havayollarında daralma gibi problemler yer alır. Burun revizyon ameliyatı, bu fonksiyonel sorunları düzeltmek için yapılabilir.

 • Komplikasyonlar: İlk ameliyat sırasında veya sonrasında komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunlar enfeksiyon, kanama, yara iyileşmesinde sorunlar, doku kaybı veya burun şeklinde bozulma gibi sorunları içerebilir. Revizyon ameliyatı, bu komplikasyonların düzeltilmesi veya iyileştirilmesi için yapılabilir.

 • İstenmeyen Yan Etkiler: İlk ameliyat sonrasında bazı istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Bunlar burun şeklinde asimetri, burun ucunda sertlik, burun sırtında çökme, burun derisinde kalınlaşma veya doku altında kabarıklık gibi durumları içerebilir. Revizyon ameliyatı, bu yan etkileri düzeltmek veya azaltmak için gerçekleştirilebilir.

 • Hasta Memnuniyetsizliği: Hastalar, ilk burun estetiği ameliyatı sonrasında beklentilerini karşılayamazlarsa veya sonuçlardan memnun kalmazlarsa burun revizyon ameliyatını tercih edebilirler. Estetik veya fonksiyonel nedenlerle memnuniyetsizlik, revizyon ameliyatına ihtiyaç duyulan bir faktör olabilir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun Küçültme

Revizyon ameliyatı kararı, hastanın bireysel durumu ve beklentileri dikkate alınarak uzman bir plastik cerrah tarafından değerlendirilmelidir. Her durum farklılık gösterebilir, bu nedenle hasta ve cerrah birlikte en uygun tedavi planını belirlemelidir.

Burun revizyon ameliyatı planlaması nasıl olmalıdır?

Üç, dört kez burun estetiği ameliyatı olmuş hastalara rastlamak nadir olsa da mümkün olabilmektedir. Bu gibi hastalarda ise detaylı muayene, inceleme ve planlama yapılmalı ve eğer yardımcı olunamayacağına karar verilirse hasta bir ameliyata daha zorlanmamalıdır. Bu hastalarda bazen lokal anestezi ile yapılabilecek küçük müdahaleler bile yeterli olurken bazen de kaburgadan veya kulaktan alınacak kıkırdağa dahi ihtiyaç duyulabilir. 

Kısacası burun revizyon ameliyatı çok değişkendir. Probleme göre seçenekler değişir. Ama hasta da doktor da ameliyat seçeneğini çok zorlamamalıdır.
O yüzden önce mutlaka sizi ameliyat eden doktorunuz ile görüşmeli sonra diğer doktor seçeneklerine yönelmelisiniz. Burun estetiği ile ilgili çok daha detaylı bilgi verdiğimiz sayfamızı ziyaret edebilir ve videolar ile detaylı bilgi alabilirsiniz: https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/burun-estetigi-ankara/

Yukarıda da belirttiğim gibi hasta ve doktor bu işlemin bir ekip işi olduğunu, kontrollerin önemli olduğunu, tüm sorumluluğun doktorda veya sadece hastada olmadığını iyileşme sürecinin birlikte takip edilmesi gerektiğini bilmelidir.

Burun Revizyon Ameliyatının Potansiyel Riskleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

 • Genel Anestezi Riskleri: Revizyon burun ameliyatı genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Genel anesteziye bağlı olarak komplikasyonlar meydana gelebilir, örneğin anesteziye bağlı reaksiyonlar, kan dolaşımı veya solunum sorunları gibi.

 • Kanama: Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, burun revizyon ameliyatı sırasında veya sonrasında kanama meydana gelebilir. Ciddi kanamalar nadir olsa da, kanama durumunda müdahale gerekebilir.

 • Enfeksiyon: Ameliyat sonrası enfeksiyon riski her zaman mevcuttur. Cerrahi işlem sonrası ortaya çıkabilen enfeksiyonlar, ilaçlar ve cerrahi tedavilerle kontrol altına alınmalıdır.

 • Doku Kaybı veya Nekroz: Revizyon ameliyatında, burunun doku kalitesi veya kan akışı üzerinde olumsuz etkiler meydana gelebilir. Bu durumda doku kaybı veya nekroz (dokunun ölümü) oluşabilir. Bu komplikasyonların tedavisi, revizyon ameliyatı sonrasında gerekebilir.

 • Yara İyileşmesinde Sorunlar: İyileşme sürecinde yara açılması, yara iyileşmesinde gecikmeler veya kötü yara izleri gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle burun ucu bölgesindeki doku hassasiyeti nedeniyle bu tür sorunlar daha yaygın olabilir.

 • Asimetri veya İstenmeyen Sonuçlar: Burun revizyon ameliyatıyla bile, tamamen simetrik bir burun elde etmek her zaman mümkün olmayabilir. Bazı durumlarda, asimetri, burun şeklinde istenmeyen değişiklikler veya beklentilerin karşılanmaması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

 • Solunum Problemleri: Revizyon ameliyatı, burun fonksiyonunu iyileştirmek için yapıldığında bile, nadir durumlarda solunum sorunları gelişebilir. Bu sorunlar, burun içi yapıların istenmeyen şekilde daralması veya değişimiyle ilişkili olabilir.

Bu potansiyel riskler ve komplikasyonlar nadirdir ve tecrübeli bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen ameliyatlarla minimize edilmeye çalışılır. Önemli olan, ameliyat öncesinde tüm riskleri ve olası komplikasyonları cerrahınızla ayrıntılı bir şekilde tartışmak ve uygun bir şekilde hazırlanmaktır.

Burun revizyon ameliyatlarının fiyatları ne kadardır?

Burun revizyon ameliyatlarının fiyatları yapılacak işleme göre değiştiğinden çok farklı rakamlar duyabilirsiniz. O nedenle telefon veya internetten bilgi almanız maalesef mümkün değildir. Randevu alarak gelirseniz sizi gördükten sonra size en doğru cevabı verebiliriz.

İlgili Makaleler

34 Yorum

 1. Merhabalar, 6 ay önce rinoplasti oldum, burun ucum hala büyük ve delikleri asimetrik. Ameliyat olmam için yeterli bir süre mi

  1. 6 ay yeniden müdahale için çok erken bir süre. Burun ucunuzun biraz gevşediğini, cildiniz ile altında burun ucuna şekil veren kıkırdak yapının tek bir parça gibi değil de birbirinden farklı olduğunu elle hissettiğiniz zaman ameliyat olunuz. Bu da genellikle 1 veya 1,5 yıl sonra ki bir süredir.

 2. Hocam iyi günler, 7 ay önce rinoplasti oldum burun ucumun bazı yerlerinden memnun değilim kemiğe dokunulmasan burun ucuna müdahale için uygun mu 7. Ay

  1. Burun ucu veya başka burun ile ilgili bir müdahale ilk ameliyatın üzerinden bir yıl geçmeden, dokular gevşemeden yapılmamalıdır. Yapılıyorsa genellikle hastaların doktorlarını sıkıştırmasından veya baskılamasından kaynaklanır. Kısaca 7 ay çok erken.

   1. Hocam revizyon ameliyatları çok daha pahalı olduğundan herhangi bir taksitlendirme yapılıyor mu en azından öğrenciler için

    1. Ameliyat ücretlerinin ödenmesi konusunda her doktorun farklı yaklaşımları olabilir. Taksit konusu kliniğimizde mümkün değildir.

 3. Hocam 2.5 ay önce burun estetiği oldum ama burun ucum yan yatmama bağlı olarak çok fazla yamuk sizce bu geçer mi geçmezse revizyon mu olmalıyım

  1. Burun ameliyatı sonrası asimetrik ödem yatış pozisyonundan etkilenir. İyileşmeniz bittiğinde ise yatış sorununa bağlı ise bu düzensiz şilik geçer. Ancak bundan kaynaklanmıyorsa elbette kalıcı olacaktır. Bu durumu değerlendirmek içinde 1 yılı beklemek gerekir.
   Sağlıkla kalın.

 4. Ben 6 yıl önce septoplasti ameliyatı oldum ve burnumda çökme oluştu revizyon ameliyatı olmak istiyorum. Riskleri nelerdir?

 5. Merhaba hocam, 2016 yılında ameliyat oldum. Burnumda yükseklik vardı yani kemik çıkıklığı ilk zamanlar bu kemik yoktu ve daha toplu görünüyordu. Ama burun ucuma dokunduğumda sağ tarafta kıkırdak hissediyorum ama sol tarafta yumuşak dokudan başka bir şey yok. Ve burnum gittikçe sanki daha fazla düşüyor ve kemik çıkıyor gibi bunun için revizyon olabilir miyim tekrar çünkü bir şeyler eksik diğer ameliyat olan arkadaşlarımdan çok farklı burnum.

  1. Probleminizi çok güzel anlatmışsınız ancak sizi görüp muayene ettikten sonra cevabınızı verevilirim. 03124482361 numralı telefondan randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 6. Merhaba hocam 10 gün önce burun ameliyyatı oldum ancak burum sırtım çöktü, revizyon ola bilirmiyim?

  1. Burun ameliyatından 10 gün sonra burnun çöktüğüne karar verilemeyeceği gibi burun revizyonu da yapılamaz.

 7. Hocam 2 ci ameliyat gerçekleşirse ve hasta nın hatası yoksa ücretini hastane mi karşılıyor (özel hastane )

  1. Bu konu sizinle sizi ameliyat eden doktorunuzun arasında ki bir konudur.
   Ancak her halükarda ameliyat masrafınız çıkacaktır. O nedenle ücretsiz ameliyat şansınız olmadığını söylemek isterim. Bu ücreti siz veya hastane veya sizi ameliyat eden doktorunuz karşılamak zorundadır.

 8. Merhaba…
  Daha önce 3 kez burun ameliyati oldum ve ne yazık ki 3 ameliyatimda hüsranla sonuçlandı. İlk ameliyatim yaklaşık 10 yil önce oldu.Birinci ameliyatimda alçinin altında kalan burunun iki kanat kısmınıda açık iltihaplı yara oluştu. Ve burun sürekli olarak ödemli ve şişti. Doktor 6 ay sonra ikinci ameliyati yapti, ama o daha kötü sonuç verdi. Kulak arkasından kıkırdak alarak yaralı bölgeye yama işlemi yapıp ikinci kez estetik operasyonu tamamladı. Bu kez 1 ay kadar sonra yama yaptığı kisim ve İlk ameliyatta vermiş olduğu alçı altında ki yaraya kadar olan kısım burunu büyük bir kesik yara halinde aşağıya doğru kaymasına sebep oldu. Ve burunun ucu düştü. Doktorumun bu duruma verdiği aciklama “sizin dokusal bir alerjiniz var ,ve iyilesmemenize sebep oluyor ” dedi. Ne kadar doğru bilemiyorum. Üçüncü ameliyatim da kaburgadan kikirdak alarak bir benzer islemi farklı bir doktor yapti. Bir nebze burun toparlandı. Uzerinden 5 yıl geçti. Bu kez sag tarafa doğru hafif bir kayma oluyor. Açıkçası dördüncü ameliyati olmaya korkuyorum. Sonuç ne olacak bilemiyorum.revizyon biraz daha risksiz deniyor benzer haberlerde. Bir öneriniz olabilir mi bana ? Teşekkür ederim.

  1. Anlattıklarınızdan yapılabilecek gerekli müdahaleler yapılmış olduğunu anlıyorum. Ben 4. Bir ameliyat olmanızı önermek istemem.

 9. Merhaba 1.5 sene önce burun ameliyatı oldum ancak burun kemiğimde sola doğru aşırı bir derecede yamulma meydana geldi. Bunun düzeltilmesi için revizyon mu gereklidir yoksa farklı bir yöntem uygulanabilir mi?

 10. Hocam 2.5 yıl önce rhinoplasty oldum fakat burnumun kanatlarında çok minimal bir eğrilik var sanırım ameliyat olmadan önce burnumdaki yamuktan dolayı öyle. Sizce revizyon olmalı mıyım? Revizyonu öneriyor musunuz?

  1. Çok minik bir problemse ve sizi rahatsız etmiyorsa elbette gerek yok. Ama rahatsız ediyorsa müdahale planlanabilir.

  1. Yapılacak ek müdahalenin planına göre değişir. Bunu size 2. ameliyatı planlayan doktor ile konuşmalısınız.

 11. Merhaba hocam ben 2 hafta önce burun estetiği oldum ama burnum yamuk ve hâlâ büyük duruyor
  Revizyon için tekrardan ödeme oluyor mu aynı hastane için

 12. Merhaba hocam. Ben 1 yıl önce burun ameliyatı oldum. Burnumun sol tarafında şişlik var ve kemik gibi değil. Ödem gibi ama bir türlü geçmiyor. Başından beri vardı ancak doktorum düzelir demişti. 1.yıldayım hala gözle görülür bir eğrilik var. Masajla falan geçer mi yoksa tekrar ameliyat mı olmalıyım? Dolgu yaptırırsam burnum daha şiş görünür diye korkuyorum.

  1. Bir yıldan sonra masajın pek faydası olmaz. Belki yeniden operasyona ihtiyacınız olabilir.
   Burun dolgusu konusunda da dediğiniz gibi yeni sorunlarınız olabilir.
   Geçmiş olsun.

 13. Merhabalar 2.5 sene önce rinoplasti ameliyatı oldum burnum aşırı kalkık oldu ve önden bakılınca burun deliklerim gözüküyor. Ben erkeğim ve yüzümdeki erkeksilik azaldı burnum kalkık olduğu için revizyon ameliyatı olmayı düşünüyorum sizce ne yapmalıyım ?

  1. Bir plastik cerrah ile görüşerek problemlerinizi tespit edilmesini takiben uygunsa yeniden burun estetiği ameliyatınız planlanabilir.

 14. Hocam mrb ben ameliyat oldum 2 ay önce olmadı burun ucu çok büyük yandan burnumun içi gözüküyor doktorum 6 ay sonra yapacağını söyledi ama ücret alırlarmı konuşmadık ücretle ilgili

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah