Yüz Dolgusu

Alın çizgisi dolgusu

Alın çizgisi dolgusu nedir?

Alın çizgisi dolgusu; alın bölgesindeki çizgileri veya kırışıklıkları düzeltmek veya hafifletmek amacıyla yapılan bir estetik işlemidir. Bu çizgiler genellikle yaşlanma süreci, yüz ifadeleri ve alnın sık sık hareket etmesi nedeniyle oluşur. Alın çizgisi dolgusu, bu ince çizgileri veya çukurları doldurarak daha genç ve pürüzsüz bir görünüm sağlamayı amaçlar.

Alın çizgileri neden oluşur?

Alın çizgileri yaşın, yaşanmışlıkların izleri olarak algılanabildiği gibi artık çağımızda pek de istenen bir görüntü değildir. Özellikle yaşla artma eğilimindedirler.

Cildin ince olması (zamanla yağ doku azalır), kuru olması (yaşla birlikte nemini kaybeder), mimik hareketlerinin fazla yapılması, sigara ve genetik faktörler bu çizgilerin belirginliğini artıracaktır. Alın çizgisi dolgusu ile alın çizgilerinin içine verilecek hyaluronik asit molekülleri kırışıklıkların azaltılmasını sağladığı gibi derinleşmesine de en gel olacaklardır.

Özellikle alnın, kaşların yukarı doğru hareketleri alında yatay, yere paralel çizgiler oluşturur. Bu hareketi yaptıran alın kası (frontal kas) kaşların altından ensemize kadar uzanan geniş ve güçlü bir kastır.

dr orhan murat özdemir
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir Estetik, Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Alın çizgilerinin tedavi seçenekleri nelerdir?

Alında ki çizgilerin derinliği tedavi seçeneklerinden hangisinin seçileceğini belirler. 

Alın çizgilerinin azaltılmasında; botoks, dolgu, Plexr ameliyatsız seçeneklerdir. Alın germe ameliyatı da daha ileri bir seçenek olarak bilinmesi gerekir. Bu sayfada sadece alın çizgilerinin kırışıklıklarının azaltılmasını, derinleşmelerinin önlenmesini veya daha da derinleşmesinin geciktirilmesini amaçlayan, cilt içine yapılan dolgu uygulamasından bahsedeceğim.

Alın çizgilerinin giderilmesi için tanımlanan seçenekler arasında özellikle alın hareketlerinin kısıtlanmasını istemeyen, mimiklerinin kısıtlanmasından rahatsız olan hasta grubunda alın çizgilerine dolgu uygulaması ilk sırada gelir. Ancak bazen beraberinde alın botoksu da önerdiğiniz hastalarımız vardır. Burada kararı doktorunuz ile birlikte vermeniz daha doğru olacaktır. Alın botoksu tek başına alın çizgilerini azaltabileceği gibi botoks sonrası geçmeyen derin kırışıklıklara da dolgu uygulanabilir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun dolgusu
  • Alın çizgisi dolgusu nasıl yapılır?

Bölgesel uyuşturma yaparak yani uyuşturucu kremlerle rahatlıkla uygulanabilen bir işlemdir. Cildin kalınlığına göre kullanılacak dolgu seçimi önemlidir. Uygulama sonrasında birkaç günden bir iki haftaya uzayan hafif bir kabarıklık olması kırışıklığın giderilmesi için önemlidir. hasta bu kabarık görüntü olacağını işlem öncesi bilmelidir. Ayrıca her uygulama gibi alın çizgisi dolgusu sonrasında da bir iki gün kızarıklık ve şişlikler olabilir. On gün sonra kontrolünüz yapılır ve gerekiyorsa dolgu takviyesi gerçekleştirilir. Hyaluronik asit dolgularının kalıcılığı ortalama 1 yıl gibidir. Nadiren 1,5 yıl da sürebilir. Tekrar rahatsız olduğunuzda da işlem tekrar edilebilir. Hyaluronik asit dolgular cilt içi seviyesinde uygulanır ve sonuç işlem sonrası hemen görülebilir.

Ancak çok derin çizgilerin giderilmesinde bazen plastik cerrahınız size daha ileri tedavi yöntemleri önerebilir. Bu sebeple size uygun olup olmadığına ancak doktorunuzla yapacağınız görüşme sonrasında karar verebilirsiniz.

alın çizgisi dolgusu nasıl yapılır
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

Alın çizgisi dolgusu ücretleri ne kadardır?

Tüm diğer bölge uygulamalrı gibi alın çizgisi dolgusu işlemi için de kullanılacak dolgunun markası, miktarı ve uygulayıcı doktorun tecrübesi alın çizgisi dolgusu fiyatlarını belirleyecektir. Kliniğimizi arayarak ücret bilgisi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah