Dudak Estetiği

Lip Lift (Dudak kaldırma) ameliyatı

Lip Lift (Dudak kaldırma, dudak kısaltma, Bullhorn ameliyatı) Nedir?

Üst dudağın uzun olması durumunun tedavisi olarak da bilinen “Lip Lift”, üst dudak kaldırma, üst dudak kısaltma gibi isimler verilen; üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan, bu uzunluğun hastanın yüz oranlarını bozduğu kişilerde gerçekleştirilen üst dudak kısaltma ameliyatıdır. Dudak kaldırma ameliyatında üst dudak üst sınırı ile kolumella tabanı arasındaki bölge değerlendirilir. Bu ameliyata yapılan çizim nedeniyle ingilizcede “Bullhorn ameliyatı” “Boğa boynuzu” da denmektedir.

 • Burun – dudak arası mesafe normalde ne kadardır?

Yüz estetiği kriterlerine göre kitabi bilgi olarak dudak estetiği detaylı incelemesinde üst dudağın ideal uzunluğu 12-15 milimetre arasındadır. Bu uzunluk yüzün tamamına göre değerlendirildikten sonra karar verilebilecek özel bir ölçümdür. Eğer bu kısımdaki uzunluk, olması gerekenin üzerindeyse ve kişiye rahatsızlık veriyorsa dudak kısaltma ameliyatı planlanabilir.

Erkeklerde ve kadınlarda yüz oranlarında ciddi farklılıklar vardır. Erkeklerde burun dudak mesafesi daha uzundur. Kadınlarda üst dudak uzunluğu, şekli, pozisyonu, detayları çok daha önemlidir. Üst dudakların uzunluğunun yüz ortalarına uygun olması kişileri daha sağlıklı ve genç gösterir.

lip lift fiyat ücret ne kadar

Dudak kaldırma ameliyatı kimler için uygundur?

Yaş ile yüzümüzün hemen her bölgesi, kaş, göz kapakları, yanaklar, boyun gibi üst dudakta da sarkma meydana gelir. En sık üst dudak kaldırma ameliyatı ihtiyacı ileri yaşlarda görülür. Yaş dışında yapısal olarak da üst dudak uzun olabilir. Üst dudak kısaltması ile ilgilenen pek çok hasta genellikle durumlarının farkında değillerdir bu yüzden dudak dolgusu yaptırırlar ama yine sonuçtan memnun kalmazlar. Çünkü dudak dolgusu ile dudaklar daha da uzar. Rahatsız edici bir görünüm alır.

Videoyu Oynat
lip lift dudak kaldırma bullhorn ameliyatı planlaması
Dudak kaldırma ameliyatında planlama kano şeklinde yapılır. Amaç gizlenebilen bir iz ve üst dudağın tüm ünitelerinin yukarı harekete eşilik etmelerini sağlamaktır.

Bu durumlarını fark eden bir plastik cerrahi muayene sonrasında yeterli bilgilendirildiklerinde durumlarını kavrar ve ameliyat kararı alırlar. Dudak hareketsizken bakıldığında üst dudağın üzerindeki mesafenin aşırı uzun olduğu görülür. 

Bu uzunluğun olması gerekenden fazla olması kişinin alt yüzünün olduğundan çok daha uzun görünmesine ve üst dudağın ince görünmesine neden olur. Aynı zamanda bazen gülüş estetiği için de dudak kısaltma ameliyatı gündeme gelebilir. İdeal bir gülüş estetiğinde üst dudağın gülüş esnasındaki hareketiyle dişlerin belirli bir oranda görünmesini sağlaması gerekir. Üst dudağın mesafesinin ideal orandan fazla olması durumunda hasta güldüğünde dişlerinin üzerini örttüğünü, dudaklarının dişlerini fazlaca örttüğünü fark edecektir. Dudak kaldırma ameliyatı ile gülüş sırasında dişlerin yetersiz görünme durumu da düzeltilebilecektir.

Bullhorn dudak kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Videoyu Oynat

Üst dudak kaldırma (Lip Lift) ameliyatı sırasında; üst dudak dikey uzunluğunu kısaltmak için burun tabanında yapılan özel bir planlama ile (kanoya benzetilir, martı kanadına benzetilir) fazla deri alınır. Burun tabanında belli belirsiz, gizlenebilen ve genellikle rahatsız etmeyen bir iz kalır. Bazı çok nadir durumlarda ise dudak hattından cilt çıkarılması da gerekebilir ama burada kalacak izin rahatsız etme ihtimali özellikle genç hastalarda biraz daha yüksektir.

Videoyu Oynat

Ameliyat bir saat sürmez. Lokal anestezi altında yapılabilir. Bir gün pansumanınız olur. Sonrasında o bölgeye göz merhemi sürmeniz yeterlidir.

 • Dudak Kısaltma Ameliyatında iyileşme süreci nasıldır?

Dudak kaldırma estetiğinde iyileşme sürecinde 72 saatlik bir hafif şişlik olur. Üst dudak üzerine soğuk kompresler ile kontrol edilebilir. İzlerinin iyileşmesi birkaç hafta içinde hızlanır ve yaklaşık bir yıl boyunca iyileşme devam eder sonrasında izler belli belirsiz bir hal alır.

Videoyu Oynat
 • Dudak kısaltma ameliyatı sonrasında dudak hareketlerinde kısıtlanma olacak mı?

Erken ilk bir iki günlük dönem hariç lip lift ameliyatı sonrasında dudak hareketlerinizde değişiklik veya kullanımda kısıtlanma olmayacaktır. Bu ameliyatta hedef dudak burun arasında ki mesafenin 12-15 mm arasına getirilmesidir. Yani yüz oranlarını aşacak, zorlayıcı cerrahi işlemler yapılmadığı sürece dudak hareketlerinde bir zorluk yaşamazsınız.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kalıcı dudak dolgusu
 • Dudak kaldırma ameliyat sonrası burun kanatlarında genişleme olur mu?

Dudak kısaltma ameliyatı ile çıkarılan fazla deri burun tabanına adapte edilir. Bu işlem burun tabanı ve burun kanatlarında mutlaka bir miktar çekilme, gerilme hissine ve genişlemiş gibi görünmesine neden olacaktır. Ancak bu görüntü ve rahatsızlık tamamen geçicidir. Özellikle ilk bir hafta içinde belirgin olan bu durum haftalar içinde azalarak kaybolur ve doğal, planlanan şekline dönüşür.

 • Lip lift ameliyatı kalıcı mı?

Tüm cerrahi işlemler gibi dudak kaldırma (Lip lift) ameliyatı da kalıcıdır. Ancak zamanla, kişilerin yaşlanma hızlarına bağlı olarak mutlaka bir takım değişiklikler olabilir. Özellikle 35 yaş öncesinde göz kapağı estetiği ameliyatı gibi dudak kısaltma ameliyatı olanlarda hayatlarının ilerleyen dönemlerinde yeniden benzer bir operasyona ihtiyaçları olabileceğini bilmelerinde fayda vardır.

 • Dudak kaldırma ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Mutlaka iz kalacaktır elbette ancak burun tabanı izlerin gizlenebildiği yerlerden biridir. İlk aylarda pembe, kızarık bir iz gözle görülebilirken 3-6 ay içinde ve sonrasında artık ten renginde belli belirsiz bir hal alacaktır.

 • Dudak kaldırma ameliyatı sonrası dikişlerin açılma ihtimali nedir?

Lip lift ameliyatı sonrası kalacak olan iz; burun tabanında, burun kenarlarını aşmayan, bazen burun deliklerinin içine doğru girebilen, bazen düz, bazen martı kanadı gibi bir izdir. Aşırı gerilim yaratmadan yapılması gereken bir ameliyattır. Lip lift ameliyatı sonrası dikiş yerlerinin açılması durumu çok nadiren gelişecek enfeksiyon veya istemeden travmatik zorlamalarla oluşabilir. Normalde aksi bir durum oluşmadığı sürece dikişlerde açılma görülmez.

 • Yeniden dudak kısaltma ameliyatı yapmak gerekebilir mi?

Nadiren yetersiz eksizyonlarda yeniden lip lift ameliyatı yapılması düşünülebilir. Bunun için 3-6 ay geçmesi yeterlidir. Benzer süreçler aynen yaşanacaktır. Bu ameliyatta istenmeyen sonuç fazla eksizyon yani fazla cilt çıkarılması işlemidir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için az alınmasında bir sakınca yoktur. Çok alınması durumlarının takibi hasta ile birlikte yapılmalı ve yeniden müdahale için acele edilmemelidir. Erken dönemlerde hastalar fazla veya az cilt alındığını düşünebilirler o nedenle 3 ay tamamlanmadan böyle bir düşünce ve karar tamamen yanlış ve mutsuz edici sonuçlara gebedir.

 • Lip lift ameliyatı yaptıranlar memnun mu?

Lokal anestezi ile gerçekleştirildiği için, iyileşme döneminde dahi uzun bir pansumana ihtiyaç olmadığından, kalan iz bir süre sonra belli belirsiz hale geldiğinden, mevcut rahatsız edici dudak az görünmesi sorununun hemen düzelmesini sağladığından, sonrasında ağrı sızı gibi problemleri olmadığı için hastaların bir çoğu için tatmin edici sonuçlar vaat eden bir ameliyattır. Lip lift ameliyatının planlamasının yeterli seviyede yapılması hastanın da sonuçtan daha memnun kalmasında en önemli faktördür. 

 • Dudak kaldırma ameliyatı zararları var mı?

Dudak kaldırma ameliyatının üst dudağın aşırı kısaltılması ihtimali dışında bir sakıncası yoktur. Bu da kolay bir ihtimal değildir. Üst dudak kısaltma ameliyatı planlamasında doktorunuzun önerilerine ve sınırlamalarına uymanızı, ameliyatınızı yapan doktora güvenmenizi öneririm.

 • Ameliyatsız dudak kaldırma (Lip lift) yapılabilir mi?

Non-surgical liplift (NsLL) olarak da tanımlanan bir işlemdir. Dolgu veya botoks ile burun tabanı ile dudak arasında ki mesafenin kısaltılması işlemidir.

  • Dudak dolgusu uygun şekillerde yapılırsa üst dudak ile burun tabanı arasında ki mesafeyi kısaltabilir. Ancak uygun hastalarda iyi sonuçlar veren bu işlem uygun olmayan hastalarda veya farklı uygulamalar ile burun tabanı dudak mesafesini daha da uzun gösterebilir.
  • Dudak botoksu da bu mesafeyi kısaltabilir. Üst dudak kasının iç liflerine düşük dozlarda yapılacak enjeksiyonlar (ileri seviye tecrübe gerektirir) simit şeklinde olan kasın üst liflerinin kasılması ile üst dudağın yukarıya dönüşünü artırır. Böylece üst dudağın görünen kısmı belirginleşir. Bu uygulamanın üst dudak hareketlerinin durması (kukla dudak), üst dudak hareketlerinde asimetriler gibi sorunlara neden olabilir. Bu uygulamada hastanın da doktorun da bilinçli ve tecrübeli olması gerekir.

Lip lift (Dudak Kaldırma, Dudak Kısaltma) ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Liplift ameliyatı fiyatları ameliyatınızı yapacak doktorun tecrübesinden, lokal anestezi veya hastane ortamında yapılacak olmasından dolayı farklı fiyatlar alabileceğiniz ancak öncesinde uygun olup olmadığınıza karar verilmesi gereken bir durumdur.

İlgili Makaleler

29 Yorum

 1. Lip lift ile ilgili detay bilgi ve ücret bilgisi almak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim
  İyi çalışmalar

  1. Dudak kaldırma ameliyatı uygun hastaya uygulandığında çok doğal görünen ve anlaşılmayan ancak uygun olmayan hastaya uygulandığında da sırıtan ve estetik olmayan bir görünüme neden olabilen cerrahi bir işlemdir. Bu yüzden mutlaka yüz yüze muayene şarttır. Ücret bilgisi de bu görüşme sonrasında size verilecektir. Kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/iletisim/

  1. Lip lift dudak germe, dudak kaldırma, dudak kısaltma anlamlarına gelen ingilizce bir tanımlamanın türkçe karşılıklarıdır. Ameliyatsız olarak dudakların kısaltılması dolguların geçici etkileri ile görsel olarak mümkün olabilir. Ancak kalıcı olarak ameliyatsız lip lift veya ameliyatsız kalıcı dudak kaldırma mümkün değildir.

   1. Lip lift ameliyat ücreti gibi tüm estetik ameliyat ücretlerinin paylaşılması maalesef internet sitelerinden yasal değildir. Bize gün içinde telefonlarımızdan ulaşabilirseniz size tüm gerekli bilgileri aktarabiliriz. 03124482361 – 05424482361 – 05335693103

 2. Merhaba, lip lift ameliyatı sonrası üst dudak kullanımı zorlaşacak mı? Gerginlik ne derece olacak? Atılan dikişler sonradan açılır mı çünkü üst dudak çok kullanılan gerilen bir yer. Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Sorularınızı yukarıda ki metinler içine de ekleyeceğim. Güzel sorularınız için teşekkür ederim. Lip lift ameliyatı sonrası dudak hareketlerinde kısıtlanma meydana gelemez. Geliyorsa birşeyler yanlış gitmiş demektir. Üst dudak ile burun arası mesafe 12-15 mm arasında planlanır. Bu aralıktan daha kısa sonuçlarda sizinde bahsettiğiniz gibi zorlanmalar erken dönemde olabilir. Ancak normal sınırlarda bir lip lift planlaması sonrasında böyle bir durum ile karşılaşmak pek de mümkün değildir. Kısacası ilk günden itibaren dudaklarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.
   Diğer sorunuz ise lip lift ameliyatı sonrası dikişlerin açılması problemi çok nadir görülür. Araya bir enfeksiyon, zorlanma, aksilik girmediği sürece dikişlerde pek açılma meydana gelmez. Kısacası güvenli bir ameliyattır ayrıca uygun hastaya uygun işlemler yapılmasının sorun oluşumuna engel olduğunu bilmek lazım.

   1. Cevabınız için teşekkür ederim. İleri tarihli uygun bir zamanda yaptırmayı düşünüyorum kesinleşirse muayeneye geleceğim. İyi günler.

 3. Merhaba, lip lift ameliyatı gülümsemeyi de etkiliyor mu acaba, gülümsediğimizde dişlerimiz daha çok görünür mü?

  1. Lip lift ameliyatının Türkçe karşılığı dudak kaldırma ameliyatıdır. Üst dudak ile burun arasında ki mesafe kısalınca, üst dudak hasta için uygun yüz oranlarına getirilince gülme sırasında dişlerin görünümünde elbette teorik olarak artış olacaktır. Ancak hastanın çene yapısı, dişlerinin uzunluğu, dudak yapısı gibi faktörleri de göz önüne alıp ola göre planlama yapmakta fayda vardır.

  1. Lip lift ücreti için maalesef buradan, açık bir platformdan fiyat bilgisi vermek yasal değil. 03124482361 numaralı telefonumuzdan veya direk doktor@orhanmuratozdemir.com.tr mail adresine yazarak bilgi alabilirsiniz. 05424482361 ve 05335693103 numaralı telefonlarımızdan Whatsapp üzerinden de bilgi alabilirsiniz.

  1. Lip lift ameliyatı sonrası cilt dikişleri bir hafta on gün sonra alınır. Kaşıntı hemen her yara iyileşmesinde olduğu gibi dudak kaldırma ameliyatı iyileşirken de meydana gelir.

 4. Merhaba, alt dudakta ince ise, oranlar yani Proportions nasil sağlanıyor? Alt dudak icinde ameliyat mi gerekiyor? Bu nasil ve hangi yöntem ile yapiliyor? Tsk ler

  1. Alt dudak kalınlaştırma işlemi genellikle dolgular ile sağlanır. Ancak tanımlanmış sadece mukoza ilerletme şeklinde bir ameliyat vardır. Hasta uygun ise gerçekleştirilebilir.

 5. Ya benim burun ve ön dudak arası mesafe kısa ve dudaklarım çok ince. Yani hiç yok diyebilirim. Ne yapabiliriz

 6. Dudagımın şekli yuvarlağa yakın,ben Tam yuvarlak olmasını istiyorum.Bu işlem sayesinde dudak şekli de değiştirilebilir mi

  1. Sizi görüp değerlendirmek ve sorunuzu cevaplayabilmek için 03124482361 numaralı telefondan randevu alarak muayeneye gelmenizi öneriyorum.

  1. Ücret bilgilerinin internetten paylaşılması yasal değildir.
   03124482361 numaraları telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 7. Üst dudak az yokari cikmasini istiyom

  Peki üst diṣler daha cok gözükücekmi
  Ozaman
  Ve fiyat nekadar

  1. Sizi görüp muayene etmeden, yüz oranlarınızı ve dudak boyunuzu ölçmeden verebileceğimiz bilgiler sınırlıdır.
   Lip lift fiyat bilgisinin internetten paylaşılması yasal değildir.
   03124482361 numaralı telefonumuzu arayarak bilgi alabilirsiniz.

 8. Merhabalar, muayeneye geldiğimizde yaptığınız işlemlerin öncesi sonrası fotoğraflarını görmemiz mümkün mü acaba? Bir fotoğraf paylaşmışsınız burun dudak mesafesi harika ama dudak halen çok ince görünüyor. Öncesinde daha mı inceydi? Dudağında dolgu olanların bu işlemi yaptırmasında sakınca var mıdır? Son sorumsa martı kanadı ile c kesim arasındaki fark nedir? Siz hangi yöntemi tercih ediyorsunuz? İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum hocam

  1. Dudak dolgusu ve Lip lift gibi uygulamalar kişiye özel planlandığı zaman en iyi sonuçlar elde edilebilir. Bu nedenle kullanılan veya tercih edilen teknikler de değişir Randevu alıp muayeneye gelirseniz sizin için uygun yaklaşımı yüz yüze konuşabiliriz.

 9. Merhaba ben aslinda dudak kaldırma ve şakak kismimi gerdirmek istiyorum.fiyati nedir hataydan gelmeyi düşünüyorum. Muayene icin gelemem. Tek seferde ameliyat düşünüyorum. Bu hocanın vidyosunu da az önce izledim. Çok güzeldi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah