Burun Estetiği

Burun eğriliği

Burun eğriliği veya septum deviasyonu sorunu genellikle doğuştan bazen de travmatik olarak burnun orta hat üzerinde ki yer değiştirmiş, eğilmiş, nefes alma sorunları yaratan durumlarını tanımlar. Beraberinde sıklıkla solunum problemleri ve burun içi anatomik bozukluklar eşlik eder. Burun hem estetik, hem de fonksiyonel bir organdır. Estetik olarak burun şeklinin değiştirilmesi ameliyatına Rinoplasti, sadece solunum problemlerinin düzeltilmesi ameliyatına da Septoplasti ameliyatı denilmektedir.

Play Video

Eğer hem estetik hem de solunum problemleri birlikte düzeltiliyor ise ameliyatınızın adı Septorinoplasti olacaktır. 

Burun estetiği ile ilgili çok daha fazla bilgi almak isterseniz burun estetiği ve ameliyatını genel olarak ele aldığımız bilgiler ve videoların olduğu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz:
https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/burun-estetigi-ankara/

 • Burun fonksiyonları nelerdir?

Burun koku duyusunu alan nörolojik bağlantıları olan bir organdır. 

Havanın geçişini sağlar. İç yüzey özellikleri ile geçen havanın nemlenmesini, filtre edilerek tozdan ve alerjenlerden temizlenmesini temin eder.

Orta kulak ve sinüslerin havalanmasını sağlar.

Ayrıca konuşma sesimizin şekillenmesinde hoparlör gibi bir rolü de vardır.

burun egriligi septum deviasyonu ameliyatı
 • Burun eğriliği, septum deviasyonu neden tedavi edilmelidir?

Burun içini örten yüzeye mukoza denir ve bu yüzeyler damar salgı açısından zengindir. Hava burun boşluğundan geçerken hem ısınır hem de yüzey salgısı sayesinde nemlendirilir. Örneğin 20 °C bir odada burundan nefes alan bir kişinin soluduğu hava akciğere geldiğinde 32 °C ve % 98 oranında nemlenmiş olur. Ağzından solunacak hava ise akciğere geldiğinde 30 °C ve % 80 nemlenmiş olur. Ayrıca ağızdan alınan nefes ile havanın toz temizliği filtre de edilememiş olacaktır. Bu nedenlerle sıcak, soğuk ve kuru hava üst ve alt solunum yolları için tahriş edicidir. 

Septum deviasyonu, burun içi eğriliği sonucunda; burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma, horlama, ağızda boğazda kuruluk, yorgun uyanma, kalıcı burun tıkanıklığı, sık üst solunum yolu enfeksiyonları geçirme eğilimi, sık burun kanamaları gibi şikayetler gelişir. Burundan yeterli seviyede sağlıklı nefes alınamıyor olması ayrıca giderek artan seviyelerde; kişinin fizik performansının düşmesine, kanın oksijenlenmesinin azalmasına, kalbin zorlanmasına da neden olabilmektedir.

 • Burun içinde septum deviasyonu dışında cerrahi tedavi gerektiren durumlar neler olabilir?

  • Septum kıkırdağında eğrilik, 
  • Burun içi nefes alma kapakcıklarında (internal nazal valv) yapısal yetersizlik
  • Burun girişinde kemik yapının düzensizlikleri ve darlıkları
  • Burun dışı kemik eğrilikleri 
  • Burun etlerinde büyüme (konka hipertrofisi)
  • Burun içi polipler
 • Septoplasti ameliyatını kimler yapar?

Plastik cerrahlar ve KBB uzmanları burnun şekil ve fonksiyonel cerrahisiyle uğraşan iki branştır. Tek başına septoplasti ameliyatına ihtiyacı olan bir hasta burnunun şekli ile ilgili değil sadece nefes alma sorununun düzelmesini istiyorsa genellikle KBB uzmanına başvurmaktadır. Plastik cerrahlar sadece nefes alma problemi olan hastaları da genellikle KBB uzmanlarına yönlendirmektedir. Ama hasta hem nefes alma sorununu hemde estetik olarak burun şeklinin değişmesini arzu ediyorsa mutlaka bir plastik cerrahi uzmanına başvurmalıdır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Ameliyatsız burun estetiği
Play Video

Burun estetiği ameliyatı ile nefes alma sorunu çözülebilir mi?

Septum deviasyonu ameliyatı (Septoplasti) nasıl yapılır?

burun ameliyatı sonrası burnum istediğim gibi olacak mı
Burun eğriliği burun estetiği ameliyatı ile tedavi edilebilir.
 • Genel anestezi altında, hastane şartlarında yapılır. Burun ameliyatlarında uygulanan anestezi teknikleri hakkında ki sayfamı inceleyebilirsiniz.
 • Burun eğriliği ameliyatı 1-1,5 saat arasında sürebilir.
 • Beraberinde burun estetiği ameliyatı ile birlikte de gerçekleştirilebilir.
 • Burun eti, polip, septum deviasyonu, internal nazal valv sorunları kontrol edilir ve varsa problemleri düzeltilir.
 • Septum deviasyonu ameliyatından çıktığınızda burun içinde silikon veya gerekirse sünger tamponlar ile çıkabilirsiniz.
 • Genellikle sonrasında ağrıya neden olan bir ameliyat değildir. İlk gün baskı ve dolgunluk hissi daha fazla olur.
 • Septum deviasyonu ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Burun eğriliği ameliyatından sonra ameliyat günü hastanede gece kalmanıza genellikle gerek yoktur. Burun içi tamponlarınızla evde 45 derece açı ile saatte 20 dakika buz uygulayarak istirahat etmeniz istenir. Sünger tamponlar için 3. gün silikon tamponlar için 5. gün kontrole gelmeniz istenir. Sonraki kontroller de solunum fonksiyonunuz takip edilir. Erken dönemde 3-6 aya kadar uzayan burun içi ödem kaynaklı ara ara açılan ara ara kapanan bir nefes alma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sürelerde burun içi tuzlu su spreyleri ve nem veren spraylari kullanmanız faydalı olacaktır.

 • Septoplasti, burun eğriliği ameliyatı estetik bir ameliyat mıdır?

Septum deviasyonu ameliyatı sadece nefes alma sorunlarını çözmek için yapılan bir ameliyattır. Burun içinde ki eğrilikleri, burun içinde ki tıkanıklıkları, burun içi yapışıklıkları çözmeyi amaçlar. Burnun destek yapılarını koruyarak burnun şeklini ilgilendiren değişiklikler yapmadan burun içinde yapılan bir ameliyattır. Septoplasti estetik burun ameliyatı değildir ama burun estetiği ile de birlikte yapılarak burnun tüm sorunları da hem şekil hem de estetik yapılabilir.

 • Deviasyon ameliyatı nedir?

Deviasyon kelimesi eğrilik demektir. Burun eğriliği burun septum kıkırdağının yani burun içini iki ayrı boşluğa ayıran ortada ki kalın kıkırdağın eğriliğini tanımlamak için kullanılmaktadır. Septoplasti ameliyatına deviasyon ameliyatı da denmektedir. Sadece septoplasti veya deviasyon ameliyatı ile burun içi eğrilik düzelebilir ama burun şeklinde ki eğrilik düzeltilemez. Bunun için burun estetiği ameliyatı ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 • Deviasyon ameliyatı ile burun ucu düşer mi?

Yukarıda da bahsettiğim gibi deviasyon ameliyatı septum kıkırdağını ilgilendiren bir ameliyattır. Olurda ameliyatı gerçekleştiren doktor burun ucu desteğini sağlayan septum kıkırdağının ön kısmını da alır ve bu bölümü koruyarak burun eğriliği ameliyatını gerçekleştirmezse burun ucu düşmesi gibi burun şekil değişikliklerine neden olma ihtimali artacaktır.

Play Video
 • Septoplasti, deviasyon ameliyatı, burun eğriliği ameliyatı sonrası burun şekli değişir mi?

Değişmemelidir. Eğer septoplasti sonrası burun şeklinde değişiklik oluyorsa ki bu hemen değil genellikle 3 ay sonra ortaya çıkmaya başlar cerrahi olarak burnun desteklerinin korunmadığını gösterir. Septoplasti ameliyatında burnun şeklini koruyarak varsa eğrilik, varsa tıkanıklık, varsa yapışıklık, her nasıl bir sorun varsa onlar düzeltilmeli, burnun şeklinin değişmemesi için çaba harcanmalıdır.

 • Kıkırdak eğriliği ameliyatı nedir?

Burun içinde ki septum denilen kıkırdağın eğriliğinin düzeltilmesi ameliyatının türkçe karşılığı kıkırdak eğriliği ameliyatıdır. Septoplasti veya deviasyon ameliyatı da denir. Hepsi aynı işlemi tarif eder.

Burun eğriliği ameliyatı, Septum Deviasyon ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Burun eğriliği ameliyat fiyatları aslında ameliyatınız için gerçekleştirilecek cerrahi işlemlerle orantılı olarak artma eğilimindedir. Ameliyatınızı olacağınız doktorun tecrübesi, ameliyatınız için seçilen hastanenin rakamları belirleyici faktörlerdir. O nedenle ameliyat öncesi doktorunuz ile yüz yüze görüşmelerden sonra net ameliyat fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Kliniğimizde 3D Vectra ile üç boyutlu burun estetiği planlaması yapılabilmektedir.

Play Video
Play Video

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Burnumun üstünde eğrilik var. Düzelttirmek istiyorum. Çok sıkıntılı erkek burun estetiği sonuçları gördüm. Bu nedenle de ameliyattan korkuyorum. Sizi önerdiler. İnstagramdan da sizi takip ediyorum. Bana mail yoluyla burun eğriliğimin giderilmesiyle ilgili fiyat verirmisinuz.

  1. Mahir bey,
   Burun eğriliği ameliyatsız düzeltilemez. Bu konuda ameliyat sonucunuzu 3D Vectra XT cihazımızla aşağı yukarı sonucunuzu gösterebiliriz.
   Mail yoluyla burun eğriliği fiyat bilgisi gönderilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button