Meme Estetiği
Trend

Meme büyütme

Göğüs büyütme (Meme büyütme) ameliyatı nedir?

Kadın kimliğinin ilk gelişen ve büyümesi beklenen organı memelerdir. O nedenle hacmi ve büyüklüğü her kadın için önemlidir. Memelerin gelişiminin küçük kalması kişisel olarak kadınların kendilerini yetersiz hissetmelerine hatta kadın gibi hissetmemelerine bile neden olabilecek kadar sorun haline gelebilir. Göğüs büyütme (meme büyütme) ameliyatı sayesinde de meme büyütme yapılarak sağlıklı bir şekilde memelere form kazandırılabilir. Bilinen en iyi meme büyütme yönteminin silikon meme implantları ile göğüs büyütme olduğunu unutmamalı ve bu ameliyatı gerçekleştirecek kişininin mutlaka bir estetik cerrah olması gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Aklınıza takılan soruları meme büyütme ameliyatı olmadan önce mutlaka doktorunuz ile detaylı konuşmalı ve kafanızda sorularla bu ameliyata girmemelisiniz.

Meme büyütme amaçlı kullanılan silikon protezler bugün alternatifi olmayan bir malzemedir. Şekillendirilmiş, vücuda dağılma ihtimali olmayan, alerjik özellikler taşımayan, kana süte karışmayan, kaymayan, yapışmayan, kanser yapmayan özelliklerde silikonlar günümüzde göğüs büyütme ameliyatlarında güvenle kullanılmaktadır.

Play Video

Meme protezleri için önemli olan elle meme dokusu hissi vermesi en önemli özellik olmalıdır. Sınırlarının ele gelmemesi, yabancı cisim gibi algılanmaması gerekmektedir. Çok sayıda silikon protez üreten firma vardır ve hemen hepsi de oldukça başarılı protezlerdir. Hatta çipli silikon protez üretimi ile telefonunuza indireceğiniz bir app sayesinde durumunun takibi dahi yapılabilmektedir.

Play Video

İçi salin yani tuzlu su veya soya ile dolu olan silikon protezler de üretilmiş ancak sıvı kaçakları yaşanması gibi sorunlar yüzünden kullanımı neredeyse yok denecek seviyeye gelmiştir. Göğüs büyütmede kullanılan silikon meme protezlerinin patlamaları ile ilgili bazı spekülatif haberler böyle bir durumun olabileceğini düşünürse de silikon protezler delici kesici bir yaralanma olmadığı sürece patlamazlar.

Play Video
 • Sosyal medyada yaratılan estetik algısı sizi yanıltabilir (Lütfen okuyunuz)

Sosyal medyanın bugün geldiği noktada ameliyat fotoğrafları ve videolarının paylaşılması, öncesi sonrası resimlerinin paylaşılması gayet doğal olsa da ülkemizdeki kanunlara göre yasa dışı ve aslında etik kurallara da aykırıdır. Hatta öyle bir seviyeye gelinmiştir ki ameliyat videosu paylaşanların daha iyi paylaşmayanların yetersizmiş gibi bir algısı da yayılmaktadır.

Silikon meme büyütme ameliyatlarını tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de 6-7 yıllık tıp eğitimi sonrası 6 yıl da plastik cerrahi uzmanlık eğitimi yapan plastik cerrahlar gerçekleştirir. Yani sizin ulaşacağınız her doktor bu konuda yeterli donanım ve hasta sayısınına sahip kişilerdir. Geçenlerde bana gelen bir hasta “Neden sizi seçmeliyim” diye sordu. “Bende siz sizi ameliyat edecek doktoru önce bir yarışma ve sınava tabi tutacaksanız yanlış yoldasınız” dedim. Hastaların doktor seçme hakları olduğu gibi bizimde uygun hastayı seçme ve ona göre yaklaşmak gibi haklarımız vardır. Tüm bu anlattıklarımdan hareketle size önerim; size güven veren, içinizin ısındığı doktor sizin doktorunuzdur. O size probleminizin nasıl ve hangi teknik ile, hangi marka silikon protezle düzeltileceğini, hangi hastanede olacağını ve daha bir sürü detayı anlatacaktır.

Play Video
Play Video

Silikon ile göğüs büyütme (meme büyütme) estetiği için uygun musunuz?

Bu soruya sizde cevap verebilecek olsanız da doktorunuzun detaylı muayenesi sonrasında netleşir. Meme dokunuzun miktarı, meme başlarının durumu, asimetrileriniz, emzirme geçmişiniz, meme bölgesinde ki cildinizde ki çatlaklar, gevşeklikler, pektoral kas denilen kasınızın durumu gibi daha birçok parametre değerlendirilerek ve yapılacak tetkiklerde herhangi bir sağlık sorununuz yoksa yani ameliyata ve genel anesteziye uygun iseniz planlama aşamasına geçilir.

Play Video

Bazı hastalarımız silikon protezlerin sarkmayı önleyeceğini düşünmesinden dolayı muayenelerinde dikleştirme ile birlikte meme büyütme ameliyatı planlamasına da geçilebilmektedir. Planlama da sizin göğüs kafesi çapınız (bedeniniz), meme doku hacminiz (cup size), boyunuz, omuz genişliğiniz gibi faktörlerde devreye girer. En önemli kriter de sizin beklediğiniz büyüklüktür. Tüm planlama sizin istediğiniz büyüklüğe ulaşmak için yapılacaktır ancak normal sınırlarda olması kaydıyla. Ben hastalarıma “Ameliyat olduğunuza değmeli ama dışarıdan ne kadar büyük dedirtmemeli” diye vücutlarına uygun büyüklükte bir sonuç öneriyorum.

Silikon meme büyütme ameliyatında kişisel planlama nasıl yapılabilir?

3D Vectra cihazı bir üç boyutlu yüz ve vücut görüntüleme cihazıdır ve burun estetiği ile göğüs büyütme ameliyatlarının planlamasında 2009 yılından beri kliniğimizde kullanılmaktadır. Bu cihaz ile ameliyat olmadan randevu ile gelirseniz kendi vücudunuzda hangi marka silikon protrezin, kas altında veya üstünde, kaç cc büyüklükte olursa olsun, damla veya yuvarlak silikon protezin nasıl duracağını görebilirsiniz. 

Play Video
Play Video

Üç boyutlu her açıdan ister çıplak ister sutyenli görüntünüzü değerlendirebilir ve kararınızı sonrasında verebilirsiniz. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/3d-vectra/ sayfasından biraz daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

göğüs büyültme çıkarma ameliyatı
Silikon meme protezleri ileri teknoloji ürünü steril implantlardır

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılacak olan silikon protezler neye göre tercih edilir?

Meme büyütme ameliyatları ile ilgili önemli sorulardan biri de silikonun ne olduğu ve neye göre seçileceği konusudur. Silikon meme protezleri hacim kaybına uğramış meme dokusunu taklit edebilmek, memelerin doğal ve hacimli durmalarını sağlamak ve ameliyat sonrasında sorunsuzca hayata devam edebilmek için üretilmişlerdir. Tüm bu amaçları sağlayabilmek içinde çok ciddi teknolojik araştırmalar ve geliştirmeler sonucu bizlerin kullanımına sunulmaktadır.

Bazı plastik cerrahlar daha çok anatomik silikon protezleri tercih ederken bazıları yuvarlak silikon meme protezlerini öncelikli olarak tercih ederler. Her ikisinin de kendilerince artı özellikleri vardır. Burada seçilecek silikon protezin damla veya yuvarlak olması yine hastaya göre karar verilmesi gereken bir konudur.

Damla protezlerin dezavantajı ilerleyen zamanlarda dönme ihtimalleridir. En yüksek olan meme başının altına gelmesi planlanan yerinin ameliyattan sonraki dönemlerde değişmesi meme de şekil bozukluklarına neden olabilmektedir. Elle düzeltilemeyecek bir problemdir ve ancak cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Son zamanlarda bu dönme eylemine engel olmak için bu silikonların alttan tespit edilmesini sağlayıcı dikiş konulabilen formları üretilmiştir. Yuvarlak silikon protezlerin böyle bir dezavantajları yoktur.

Memenin büyültmesi ameliyatlarında Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
göğüs büyütme Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

Silikon protezlerin özellikleri nasıl olmalıdır?

Doğal meme dokusuna benzemesi için; yumuşaklığı, yüksekliği, şekli önemlidir. İstenilen şekilde durması için dışında daha sert bir kılıf içinde de jel kıvamında silikon formlarından faydalanılır. Dış kılıfın kolayca yırtılmaması, iç jel yapının ise akışkan olmaması insan sağlığı için çok önemlidir. Yuvarlak veya damla silikon meme şeklini taklit için, yükseklik form için, yüzeyel pütürlü veya düz olması ise olası komplikasyonları önleyebilmek için tasarlanmıştır. Hacimsel farklar ise istenilen büyüklüğe ulaşmak için gerekli özelliklerdir.

Yapılan yeni gelişmeler ile silikon protezlerin şekilleri sabitlenmiş ve form stabil özellik kazandırılmıştır. Yani silikon meme protezlerinin şekillerini koruması sağlanmıştır.

Kısacası silikon protezler ile ilgili araştırmalar her gün devam etmekte ve giderek daha da gelişmektedir.

 • Kullanılacak silikon protezlerin yüzey özellikleri nasıl olmalıdır?

Genel olarak, göğüs implant yüzeyleri ya pürüzsüz ya da dokulu yani (textured) üretilir. Dokulu yüzeyler, implant kılıfına tuz, şeker veya diğer partiküllerin fırlatılmasıyla üretilir. Son zamanlarda, birkaç çalışma, tipik olarak bu tür malzemelerle elde edilen dokulu yüzeyli protezlerde daha fazla kapsül kontraktürü gibi sekonder sorunlar tespit edildiği gözlenmiştir. Motiva Implants® SilkSurface ™ bu anlamda iyi bir biyouyumluluk için tasarlanmış kontrollü bir işlemle, tuz veya şeker gibi yabancı maddeler kullanılmadan elde edilen nano teknolojik yüzeylerdir. Bu sayede çevresindeki doku ile silikon protez arasında daha doğal bir etkileşimi teşvik ederek implantın memenin normal hareketlerine daha iyi uyum sağlamasına olanak tanır ve sekonder sorunların daha az görünmesine zemin hazırlar.

 • Kullanılacak silikon protezlerin şekilleri nasıl olmalıdır?

Göğüs implantları yuvarlak, oval veya konturlu bir şekle sahiptir. Tarihsel olarak, yuvarlak implantlar göğsün üst kutbunun dolgunluğunu artırmak için kullanılırken, oval veya gözyaşı şeklindeki implantlar, alt kutupta daha fazla dolgunluk ile doğal meme şeklini en iyi şekilde taklit etmek için tasarlanmışlardır. Bu gözyaşı implantlarının yerleştirilmesi daha gelişmiş bir teknik gerektirir ve implant rotasyonu, dönmesi, hatta ters dönmesi ve istenmeyen estetik sonuçlar gibi komplikasyonlara neden olabilir. Bu açıdan en doğal görünümü ve hissi arayan kadınlar için Motiva Implants® Ergonomix ™ serisi düşünülebilir.

 • Kullanılacak silikon protezin Boyutları, Taban çapı ve Projeksiyon yani yüksekliği nasıl olmalıdır?

  İmplant şekline ek olarak, istenen meme estetiği sonucunu elde etmek için boyut, taban ve projeksiyonu da göz önünde bulundurmalısınız. Bu detaylar için kliniğimizde detaylı ölçümlendirme için 3D Vectra cihazı kullanılmaktadır. Lütfen randevu alınız.

 

Silikon meme büyütme ameliyatında silikon protezler nasıl yerleştiriliyor?

Aslında hastaların değil doktorların daha iyi bilmesi gereken bir konudur ancak artık bu sınırlar tamamen aşılmıştır. Seçilecek silikon protez markası ve büyüklüğüne doktorunuzla karar verdikten sonra ameliyatın detaylarından siz uyurken neler yapıldığından bahsedelim. Silikon protez meme başı halkası(areola) alt yarısından, koltuk altından ve meme katlantı çizgisinden (göğüsleriniz çok küçükse sizde olmayabilir) yapılacak kesilerle girilerek; kas üstü, kas zarı altı, kas altı planlara yerleştirilebilir. 

göğüs büyütme dikleştirme için silikon gerekebilir
Meme silikonunun göğüs kası altına yerleştirilmesi daha güvenli sonuçlar verir.

Hangi giriş hangi yerleşim yeri uygundur doktorlar farklı önerilerde bulunabilir ancak naçizane ben meme katlantı çizgisinden direk kas altına yerleştirilmesini daha uygun bulanlardanım.

Silikon ile göğüs büyütmede ameliyat süreci nasıl?

Artık ameliyat olmaya karar verdiniz ve doktorunuz size ameliyat günü verdi. Öncesinde tetkikleriniz yapılarak ameliyat hazırlığınız tamamlandıktan sonra ameliyat gününe tamamen aç bir şekilde hastaneye gelerek yatışınız yapılır. Operasyon 1,5-2 saat sürer. Sonrasında anesteziden çıkma aşamasında odanızda ki yatakta kendinize gelirsiniz. Ameliyat mutlaka genel anestezi altında gerçekleştirilir ve siz hiçbir şey hissetmezsiniz.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Jinekomasti
meme küçültme estetiği Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Meme estetiği ameliyatlarında yardımcı hemşire ameliyatın hızı ve seyrini tecrübesiyle orantılı olarak olumlu veya olumsuz etkileyebilmektedir.

Çıktığınızda omuz hareketi yapmamanızı ve kollarınızdan güç alarak oturma ve kalkma hareketlerine kalkışmamanızı isteriz çünkü ağrıya neden olur. Ameliyatan damar yolundan giden bir ağrı kesici sistemle (PCA) ile çıkarsınız. Bir gece hastanede kalırsınız.. Genellikle dren olmaz ama doktorunuz uygun görürse ameliyattan drenle çıkabilirsiniz. Üzerinizde ameliyata özel bir sutyen vardır ve bir ay boyunca giymenizi isteriz. Geceyi hastanede geçirdikten sonra ertesi gün verdiğimiz ağrı kesici ve ilaçları düzgün kullanmak üzere taburcu edilirsiniz.

Silikon göğüs büyütme (meme büyütme) ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Meme büyütme sonrası iki gün sonra klinikte ki kontrolünüzde pansumanlarınız alınır ve banyo yapabilirsiniz artık. İlk bir hafta omuz hareketlerinin kısıtlanması ağrı oluşumunu azaltır. Yüz üstü ve fazlaca yan yatmanızı da istemeyiz. 10.gün yine klinikte ki kontrolünüzde yüz üstü yatmanızı isteriz. Sebebi silikon protezin etrafında oluşacak olan kapsülün protezin çapından daha büyük oluşmasını sağlayarak iyileşmenizin sonunda; salınımı olan göğüslere kavuşmanızı sağlamak.

Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında 7-10 gün uçak yolculuğu yapamaz, 1 ay yüzmemelisiniz. 6-8 hafta aktif spor yapmamalısınız. 

Erken dönem takiplerinizin sonunda bir yıla kadar sürecek bir kontrol takviminiz de olacaktır.

Meme (Göğüs) büyütme ameliyatı ile ilgili sık karşılaştığımız soruların cevapları

 • Meme büyütme ameliyatı sonrası sutyen seçimi nasıl olmalıdır?

Silikon meme büyütme ameliyatı sonrasında bedeniniz değil “Cup size” denilen meme büyüklük ölçüsü yani memeyi kavrayan sutyen bölümünün büyüklüğü değişir. Kısacası 70-75 beden [göğüs kafesinizin çevresinin ölçüsüdür ve bir mezura ile kolayca ölçebilirsiniz] sutyen kullanıyorsanız yine 70-75 beden sutyen alırsınız ancak A veya B destekli Cup size alacağınıza desteksiz C Cup size alırsınız. Hangi beden olursanız olun C Cup size doğal göğüs büyüklüğünün ölçüsüdür.

göğüs büyütme ameliyatında meme silikonu ameliyatı
Silikon meme ameliyatı yaptıranların yorumlarını mutlaka çevrenizde ki bu ameliyatı olanlardan dinlemelisiniz.
 • Meme büyütme ameliyatı sonrası yan yatma ve yüz üstü yatma ne zaman mümkün olabilir?

İlk 10 gün yüz üstü yatmanız 7 gün de yan yatmanız hem sizi rahatsız edecektir hem de önerilmeyecektir. Onuncu günde klinikte ki kontrolünüzde yüz üstü yatmanız ve 3 ay boyunca da her gece 10 dakika yüz üstü yattıktan sonra istediğiniz pozisyonda uyuyabileceğiniz söylenecektir. Çünkü bu silikon protezlere baskı daha geniş bir kapsül oluşumunu sağlayacak ve hem iyileşmeniz hızlanacak hem de doğal salınımı olan göğüsleriniz olacak. Bazı doktorlar da hastalarına silikon ameliyatı sonrası masaj önermektedirler. Yüz üstü yatılması meme silikonu ameliyatından sonra masaja göre daha kolay ve ağrısızdır.

 • Silikon göğüs ameliyatı sonrasında gelişebilecek sorunlar nelerdir?

Erken dönem kanama, enfeksiyon gibi nadir görülebilen sorunların yanında 1 yıldan sonra görülebilecek kapsül kontraktürü problemi önemli bir sorundur ve ağrı, şekil bozukluğu ve aşırı sertlik seviyesine gelirse cerrahi olarak müdahale gerekebilir. Kas altına yerleştirilen yüzeyi pütürsüz protezlerde çok daha nadir görülse de %1-2 oranında görülme ihtimali olan bir durumdur.

 • Memeye silikon taktırdıktan sonra emzirme mümkün mü?

Evet. Hemen tüm silikon meme ameliyatlarında meme dokusu ile meme başı arasında ki süt kanalları korunur ve böylece silikon taktırdıktan sonra bebeğinizi rahatça ve sorunsuzca emzirebilirsiniz.

 • Göğüs büyütme ameliyatı sonrası spor ne zaman başlanabilir?

Omuz hareketlerinin kısıtlanması kas altı silikon yerleştirme ameliyatlarında 1 ay sürebilir. Bu süre içinde de aktif spor yapmanızı çok istemeyiz. 3 aya kadar Plank ve pektoral kas hareketlerinin kısıtlanması protezin yer değiştirmemesi için dikkat edilmesi gereken hususlardır.

 • Meme silikonu istenildiği zaman çıkarılabilir mi?

Evet istenildiği zaman çıkarılabilir. Nadiren de çıkarılması zorunlu olan durumlar vardır. Meme silikonunun çıkarılması ile ilgili daha fazla bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

 • Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında sarkma olur mu?

Silikon göğüs büyütme ameliyatları sonrasında genellikle sarkma olmaz. Çünkü bu hasta gurubunun hem meme dokusu miktarı hem de meme cildi azdır. O nedenle ileri yaşlarda bile nadiren sarkma görülür. 

 • Silikon göğüs estetiği ameliyatı sonrası iz ne kadar kalır?

Göğüs büyütme ameliyatlarında hangi giriş yerinden yerleştirilirse yerleştirilsin bu izler gizlenebilir yerlerde planlandığı için ilk 6 -12 ay sonrasında neredeyse belli belirsiz bir iz kalacaktır. Estetik cerrahi ameliyatlar sonrası izler ve yaklaşımızı konu alan https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyatlarda-iz-kalir-mi/ yazımı okuyabilirsiniz.

meme büyültme sonrası iz
Silikon meme büyültme ameliyatında göğüs silikonu katlantı çizgisinden yerleştirildiğinde belli belirsiz bir iz kalacaktır.
 • Meme büyütme ameliyatı olanlar ile ameliyatınız öncesinde mutlaka konuşun

Meme büyütme ameliyatı estetik cerrahinin sık gerçekleştirilen ameliyatlarından biridir ve hasta seçimi, uyumu, mutluluğu oldukça önemlidir. Çevrenizde varsa daha önce göğüs büyütme ameliyatı yaptıranlar veya meme büyütme ameliyatı olanlar ile mutlaka konuşun ve tavsiyelerini alın. Sıkıntı yaşamış olanlar olacağı gibi çok memnun olanlar ile de tanışabilirsiniz. Herkesin iyileşmesi, ağrı eşikleri ve beklentileri birbirlerinden farklıdır. Daha önce meme büyütme olmuş kişilerden duyduğunuz ve sizi rahatsız eden durumları mutlaka ameliyatınızı yapacak doktorunuzla da konuşun ama sonuçta doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Doktorunuzun tavsiyelerine uymanız sorun yaşamadan iyileşmenizi sağlayacaktır.

 • Göğüs büyütme ameliyatı yaptıranlar kimlerdir?

Bir zamanlar göğüs büyütme ameliyatına sadece ünlülerin ve vücutlarıyla para kazanan kişilerin ihtiyacı olduğu düşünülürken artık memenin varlığının kadın psikolojisinde ki olumlu etkileri, öz güven verici önemli faktörlerden biri olduğu bilindiği için toplumun hemen her kesiminin ilgi duyduğu ve bir şekilde planladığı cerrahi haline gelmiştir. Silikon ameliyatı yaptıranların yorumları genellikle bu ameliyatı daha önce olsaydım şeklindedir. Ayrıca silikon meme büyütme yaptıranlar ilk günlerde yaşadıkları ağrı dışında çok da fazla bir sorundan genellikle bahsetmezler.

 • Meme silikonu sonrası enfeksiyon gelişir mi?

Her ameliyat için enfeksiyon erken dönemin korkulan sorunlarından biridir. Estetik ameliyatlarda enfeksiyon konusu hakkında yazdığım https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-islemlerde-enfeksiyon-riski/ detaylı sayfaya lütfen göz atınız.

 • Silikonlu meme de ağrı sorunu ciddi midir?

İster ameliyattan hemen sonra olsun, ister yıllar sonra olsun silikon meme büyütme ameliyatı sonrasında ağrı olması önemlidir. Erken dönemde gerilim ve kasa yapılan müdahale kaynaklı olanlar normal olarak algılanırken, beraberinde tek taraflı aşırı şişme ile birlikte ağrı kanamanın belirtisidir. İlerleyen zamanlarda meydana gelen silikonlu meme ağrısı ise bazı meme hastalıklarından kaynaklı olabileceği gibi şekil bozukluğu ile birlikteyse kapsül kontraktürü denilen sorundan da kaynaklanıyor olabilir. Böyle durumlarda sizi ameliyat eden doktora değilse yakın bir plastik cerraha başvurmalısınız.

 • Silikon meme ameliyatı sonrası kaşıntı normal mi?

İlk aylarda silikon meme ameliyatı sonrası ameliyat giriş yerlerinde ki izlerde iyileşmeye bağlı oluşan kaşıntı normaldir. Ancak izinizde kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık söz konusu ise doktorunuz ile görüşmeli ve izlerinizin iyi iyileşmesi için tavsiyelerini dinlemelisiniz. Ayrıca https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyatlarda-iz-kalir-mi/ sayfasından da yararlanabilirsiniz.

 • Yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme ameliyatı nasıldır?

Benim yapmadığım ameliyatlardan biridir. Yağ dokunun genellikle karın, ön bacak popo gibi bölgelerden alınıp özel muameleden geçirilerek enjekte edilmesi ve hacim verilmesini amaçlar. En az iki ayrı bölgeyi ilgilendirmesi, sonuçların yeterli olma ihtimalinin düşük olması (meme büyütme için başvuran hasta gurubu zayıf insanlardır ve yeterli yağ doku kaynağı genellikle yoktur), yağ dokunun %40-60 oranında erimesi, kalan hacmin yetersizliği ve düzensizliği, yeniden yağ enjeksiyonu yapılmasının planlanma ihtimali gibi hasta için yorucu bir süreç olması nedeniyle yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatı yapmıyorum.

 • Dolgu ile göğüs büyütme zararlı mı?

Son zamanların trend konularından olmuş bir çok hastaya uygulanmış ancak sonrasında bu hastalarda hem erken hem de uzun vade de görülen sorunlar ve aşırı pahalı ve belli bir süre için etkili olması sebebiyle giderek talebin ve uygulamanın azaldığı bir işlemdir. Kliniğimizde hiç uygulanmamış ve önerilmemiştir.

 • Lokal anestezi ile silikon meme ameliyatı yapılabilir mi?

Kesinlikle meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gereken, insan vücuduna steril bir implant yerleştirilme ameliyatıdır ve çok özel şartlar sağlanarak uygun hastalarda iyi sonuçlar veren bir ameliyattır.

 • Damla silikon taktıranlar ve yuvarlak silikon taktıranlar arasında fark var mı?

Damla silikon ve yuvarlak silikon meme protezlerinin yerleştirilme planları genellikle farklı olur. Damla silikon kas üstüne yuvarlak silikon ise kas altına yerleştirilir.

Göğüse silikon yaptıranların yorumlarından da faydalanarak erken 3-6 aylık ameliyat sonrası dönemde elle bile pek fark gözlenemezken, hasta yatar pozisyondayken bazı değişiklikler fark edilebilir. 

Play Video

 İlerleyen zamanlarda ise ayakta ve yatarken arada ki farklar gözle görülür olur. Kas altı protezler özellikle dekolte bölgesinde daha doğal bir görünüme bürünürken kas üstü silikon protezler damla da olsa geçen süre maalesef biraz daha belirginliğin artışıyla sonuçlanır. Silikon ameliyatı olanların yorumları biz plastik cerrahlar için yaptığımız işin değerlendirilmesi açısından çok önemli geridönüşlerdir.

 • Silikon ameliyatı öncesi sonrası fotoğrafları paylaşımı yasak mı?

Ülkemizde ki kanunlar gereği hastaların öncesi ve sonrası fotoğraflarının paylaşılması yasaktır. Özellikle göğüs büyütme ameliyatı öncesi ve sonrası fotoğrafları da en sık merak edilen fotoğraflardır. Eğer randevu alır kliniğimize gelirseniz meme büyütme ameliyatı öncesi ve sonrası fotoğraflarını görebilir ve kararınızı ondan sonra verebilirsiniz. Ayrıca öncesi sonrası fotoğraflar ile ilgili https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/oncesi-sonrasi-fotograflar/ sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

 • Silikon meme protezleri kanser yapar mı?

Hayır yapmazlar. Kullanıldığı ilk günden beri bugüne kadar bu konuda çok fazla ve detaylı araştırmalar yapılmaktadır ve henüz silikon meme implantlarının kanser yaptığı gösterilememiştir. Sadece silikon protezin etrafında vücudun yaptığı kapsülde vücudun diğer tüm organlarında da görülebilen ALCL denilen çok yavaş ilerleyip gelişen 1/500,000 görülen bir lenfoma tespit edilebilmiştir. Bu ALCL’de bir meme kanseri değildir.

FDA (Amerikan Food and Drug Administration) silikon meme protezlerinin güvenliği ile ilgili yayınladığı raporu https://www.fda.gov/media/80685/download sayfasından inceleyebilirsiniz.

 • Meme büyütme ameliyatı olmayı tavsiye eder misiniz? [Göğüs estetiği ameliyatı önerir misiniz?]

Kadınların kendilerini çocukluk çağından beri; varlığı, yokluğu ve şekliyle etkileyen hem estetik hem de fonksiyonel bir organ olan memelerin vücut ile olan ilişkisi çok önemlidir. O nedenle yokluğu kadın psikolojisinde gerçekten bir eksiklik olarak algılanır ve mutlaka uygun oranlarda ve biçimlerde yapılmasını önerdiğimiz, tavsiye ettiğimiz bir cerrahi işlemdir.

En iyi göğüs büyütme estetiği yapan doktor kimidir? Estetik cerrahlar mı? Genel cerrahlar mı?

Estetik cerrahinin en önemli konularından biri olan göğüs estetiği, meme büyütme ameliyatları tüm dünya da ve Türkiye’de estetik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Ancak son zamanlarda branşımızın diğer tüm konularında olduğu gibi meme estetiği ameliyatlarında da bazı genel cerrahlar bu ameliyatları yapmaya başlamışlardır. Aslında meme kanseri tedavisinde memenin yeniden yapılması konusunda estetik ve plastik cerrahlardan yardım alarak girdikleri bu konuda artık tek başlarına onarım konularından konunun estetik tarafına da kaymaya başlamışlardır. Özellikle meme büyütmenin sadece protez yerleştirmek olmadığını burada en iyi meme büyütme ameliyat sonucunu elde etmek için seçilecek protezden, silikon protezin konulacağı seviyeye, kasa yapılacak müdahaleden, hastanın vücut oranlarına ve beklentilerine kadar çok sayıda faktör olduğunu göz önüne almak gerekmektedir.

Silikon meme büyütme ameliyatı ücretleri ne kadardır?

Silikon ameliyatı ücretleri doktorunuzun tecrübesine, meme silikonu ameliyatınızın yapılacağı hastaneye, hastanede kalıp kalmayacağınıza ve kullanılacak silikon proteze göre farklılıklar gösterebilir. Bizim silikon meme fiyatlarımızı telefon ile arayarak öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı