Meme Estetiği

Göğüs (Meme) Büyütme Ankara

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nedir?

Kadın kimliğinin ilk gelişen ve büyümesi beklenen organı memelerdir. O nedenle hacmi ve büyüklüğü her kadın için önemlidir. Memelerin gelişiminin küçük kalması kişisel olarak kadınların kendilerini yetersiz hissetmelerine hatta kadın gibi hissetmemelerine neden olmaktadır.

meme büyütme ameliyatı

Meme büyütme amaçlı kullanılan Silikon Protezler bugün alternatifi olmayan bir malzemedir. Şekillendirilmiş, vücuda dağılma ihtimali olmayan, alerjik özellikler taşımayan, kana süte karışmayan, kaymayan, yapışmayan, kanser yapmayan özelliklerde silikonlar günümüzde göğüs büyütme ameliyatlarında güvenle kullanılmaktadır.

Meme protezleri için önemli olan elle meme dokusu hissi vermesi en önemli özellik olmalıdır. Sınırlarının ele gelmemesi, yabancı cisim gibi algılanmaması gerekmektedir. Çok sayıda silikon protez üreten firma vardır ve hemen hepsi de oldukça başarılı protezlerdir. Hatta çipli silikon protez üretimi ile telefonunuza indireceğiniz bir app sayesinde durumunun takibi dahi yapılabilmektedir.
İçi salin yani tuzlu su veya soya ile dolu olan silikon protezler de üretilmiş ancak sıvı kaçakları yaşanması gibi sorunlar yüzünden kullanımı neredeyse yok denecek seviyeye gelmiştir.

Göğüs büyütmede kullanılan silikon meme protezlerinin patlamaları ile ilgili bazı spekülatif haberler böyle bir durumun olabileceğini düşünürse de silikon protezler delici kesici bir yaralanma olmadığı sürece patlamazlar.

Sosyal medyada yaratılan estetik algısı hakkında

Sosyal medyanın bugün geldiği noktada ameliyat fotoğrafları ve videolarının paylaşılması, öncesi sonrası resimlerinin paylaşılması gayet doğal olsa da ülkemizdeki kanunlara göre yasa dışı ve aslında etik kurallara da aykırıdır. Hatta öyle bir seviyeye gelinmiştir ki ameliyat videosu paylaşanların daha iyi paylaşmayanların yetersizmiş gibi bir algısı da yayılmaktadır. Silikon meme büyütme ameliyatlarını tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de 6-7 yıllık tıp eğitimi sonrası 6 yıl da plastik cerrahi uzmanlık eğitimi yapan plastik cerrahlar gerçekleştirir. Yani sizin ulaşacağınız her doktor bu konuda yeterli donanım ve hasta sayısınına sahip kişilerdir. Geçenlerde bana gelen bir hasta “Neden sizi seçmeliyim” diye sordu. “Bende siz sizi ameliyat edecek doktoru önce bir yarışma ve sınava tabi tutacaksanız yanlış yoldasınız” dedim. Hastaların doktor seçme hakları olduğu gibi bizimde uygun hastayı seçme ve ona göre yaklaşmak gibi haklarımız vardır. Tüm bu anlattıklarımdan hareketle size önerim; size güven veren, içinizin ısındığı doktor sizin doktorunuzdur. O size probleminizin nasıl ve hangi teknik ile, hangi marka silikon protezle düzeltileceğini, hangi hastanede olacağını ve daha bir sürü detayı anlatacaktır.

Göğüs Büyütme Estetiği için uygun musunuz?

Bu soruya sizde cevap verebilecek olsanız da doktorunuzun detaylı muayenesi sonrasında netleşir. Meme dokunuzun miktarı, meme başlarının durumu, asimetrileriniz, emzirme geçmişiniz, meme bölgesinde ki cildinizde ki çatlaklar, gevşeklikler, pektoral kas denilen kasınızın durumu gibi daha birçok parametre değerlendirilerek ve yapılacak tetkiklerde herhangi bir sağlık sorununuz yoksa yani ameliyata ve genel anesteziye uygun iseniz planlama aşamasına geçilir.

meme estetiği nasıl yapılırBazı hastalarımız silikon protezlerin sarkmayı önleyeceğini düşünmesinden dolayı muayenelerinde dikleştirme ile birlikte meme büyütme ameliyatı planlamasına da geçilebilmektedir. Planlama da sizin göğüs kafesi çapınız (bedeniniz), meme doku hacminiz (cup size), boyunuz, omuz genişliğiniz gibi faktörlerde devreye girer. En önemli kriter de sizin beklediğiniz büyüklüktür. Tüm planlama sizin istediğiniz büyüklüğe ulaşmak için yapılacaktır ancak normal sınırlarda olması kaydıyla. Ben hastalarıma “Ameliyat olduğunuza değmeli ama dışarıdan ne kadar büyük dedirtmemeli” diye vücutlarına uygun büyüklükte bir sonuç öneriyorum.

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılacak olan silikon protezler neye göre tercih edilir?

Meme büyütme ameliyatları ile ilgili önemli sorulardan biri de silikonun ne olduğu ve neye göre seçileceği konusudur. Silikon meme protezleri hacim kaybına uğramış meme dokusunu taklit edebilmek, memelerin doğal ve hacimli durmalarını sağlamak ve ameliyat sonrasında sorunsuzca hayata devam edebilmek için üretilmişlerdir. Tüm bu amaçları sağlayabilmek içinde çok ciddi teknolojik araştırmalar ve geliştirmeler sonucu bizlerin kullanımına sunulmaktadır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Meme Dikleştirme Ankara

dikleştirme için silikon gerekebilirBazı plastik cerrahlar daha çok anatomik silikon protezleri tercih ederken bazıları yuvarlak silikon meme protezlerini öncelikli olarak tercih ederler. Her ikisinin de kendilerince artı özellikleri vardır. Burada seçilecek silikon protezin damla veya yuvarlak olması yine hastaya göre karar verilmesi gereken bir konudur. Damla protezlerin dezavantajı ilerleyen zamanlarda dönme ihtimalleridir. En yüksek olan meme başının altına gelmesi planlanan yerinin ameliyattan sonraki dönemlerde değişmesi meme de şekil bozukluklarına neden olabilmektedir. Elle düzeltilemeyecek bir problemdir ve ancak cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Son zamanlarda bu dönme eylemine engel olmak için bu silikonların alttan tespit edilmesini sağlayıcı dikiş konulabilen formları üretilmiştir. Yuvarlak silikon protezlerin böyle bir dezavantajları yoktur.

Silikon protezlerin özellikleri nasıl olmalıdır?

Doğal meme dokusuna benzemesi için; yumuşaklığı, yüksekliği, şekli önemlidir. İstenilen şekilde durması için dışında daha sert bir kılıf içinde de jel kıvamında silikon formlarından faydalanılır. Dış kılıfın kolayca yırtılmaması, iç jel yapının ise akışkan olmaması insan sağlığı için çok önemlidir. Yuvarlak veya damla silikon meme şeklini taklit için, yükseklik form için, yüzeyel pütürlü veya düz olması ise olası komplikasyonları önleyebilmek için tasarlanmıştır. Hacimsel farklar ise istenilen büyüklüğe ulaşmak için gerekli özelliklerdir.

Yapılan yeni gelişmeler ile silikon protezlerin şekilleri sabitlenmiş ve form stabil özellik kazandırılmıştır. Yani silikon meme protezlerinin şekillerini koruması sağlanmıştır.

Kısacası silikon protezler ile ilgili araştırmalar her gün devam etmekte ve giderek daha da gelişmektedir.

Göğüs (Meme) Büyütme için Silikon protezler nasıl yerleştiriliyor?

Aslında hastaların değil doktorların daha iyi bilmesi gereken bir konudur ancak artık bu sınırlar tamamen aşılmıştır. Seçilecek silikon protez markası ve büyüklüğüne doktorunuzla karar verdikten sonra ameliyatın detaylarından siz uyurken neler yapıldığından bahsedelim. Silikon protez meme başı halkası(areola) alt yarısından, koltuk altından ve meme katlantı çizgisinden (göğüsleriniz çok küçükse sizde olmayabilir) yapılacak kesilerle girilerek; kas üstü, kas zarı altı, kas altı planlara yerleştirilebilir. Hangi giriş hangi yerleşim yeri uygundur doktorlar farklı önerilerde bulunabilir ancak naçizane ben meme katlantı çizgisinden direk kas altına yerleştirilmesini daha uygun bulanlardanım.

Göğüs (Meme) Büyütmede Ameliyat Süreci

Artık ameliyat olmaya karar verdiniz ve doktorunuz size ameliyat günü verdi. Öncesinde tetkikleriniz yapılarak ameliyat hazırlığınız tamamlandıktan sonra ameliyat gününe tamamen aç bir şekilde hastaneye gelerek yatışınız yapılır. Operasyon 1,5-2 saat sürer. Sonrasında anesteziden çıkma aşamasında odanızda ki yatakta kendinize gelirsiniz. Ameliyat mutlaka genel anestezi altında gerçekleştirilir ve siz hiçbir şey hissetmezsiniz.

göğüs estetiği ameliyatı

Çıktığınızda omuz hareketi yapmamanızı ve kollarınızdan güç alarak oturma ve kalkma hareketlerine kalkışmamanızı isteriz çünkü ağrıya neden olur. Ameliyatan damar yolundan giden bir ağrı kesici sistemle (PCA) ile çıkarsınız. Bir gece hastanede kalırsınız.. Genellikle dren olmaz ama doktorunuz uygun görürse ameliyattan drenle çıkabilirsiniz. Üzerinizde ameliyata özel bir sutyen vardır ve bir ay boyunca giymenizi isteriz. Geceyi hastanede geçirdikten sonra ertesi gün verdiğimiz ağrı kesici ve ilaçları düzgün kullanmak üzere taburcu edilirsiniz.

Silikon Göğüs (Meme) Büyütme Ameliyatı Sonrası

Meme büyütme sonrası iki gün sonra klinikte ki kontrolünüzde pansumanlarınız alınır ve banyo yapabilirsiniz artık. İlk bir hafta omuz hareketlerinin kısıtlanması ağrı oluşumunu azaltır. Yüz üstü ve fazlaca yan yatmanızı da istemeyiz. 10.gün yine klinikte ki kontrolünüzde yüz üstü yatmanızı isteriz. Sebebi silikon protezin etrafında oluşacak olan kapsülün protezin çapından daha büyük oluşmasını sağlayarak iyileşmenizin sonunda; salınımı olan göğüslere kavuşmanızı sağlamak.

ankara estetik cerrah

Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında 7-10 gün uçak yolculuğu yapamaz, 1 ay yüzmemelisiniz.

Erken dönem takiplerinizin sonunda bir yıla kadar sürecek bir kontrol takviminiz de olacaktır.

Silikon dışı göğüs büyütme yöntemi yağ enjeksiyonudur. Uygulayan plastik cerrahlar vardır ancak ben pek taraftar değilim. Detayları arzu ederseniz geldiğinizde yüz yüze anlatabilirim. Ankara meme büyütme fiyatları ve operasyon süreci hakkında bilgi edinmek için doktorlar ile görüşmeniz gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Hemen Soru Sorun
Powered by