Meme Estetiği
Trend

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı nedir?

Kadın kimliğinin ilk gelişen ve büyümesi beklenen organı memelerdir. O nedenle hacmi ve büyüklüğü her kadın için her yaşta önemlidir. Memelerin küçük kalması kişisel olarak kadınların kendilerini yetersiz hissetmelerine neden olur. Hatta kadın gibi hissetmemelerine bile neden olabilecek kadar sorun haline geldiği görülür. Göğüs büyütme (meme büyütme) ameliyatı sayesinde ise sağlıklı bir şekilde memelere form kazandırır. Bilinen en iyi meme büyütme yöntemi silikon meme implantları ile göğüs büyütme ameliyatıdır. Bu ameliyat için başvuracağınız branş da mutlaka bir estetik plastik cerrahtır. 

Silikon protezlerin özellikleri nasıl olmalıdır?

Meme büyütme amaçlı kullanılan silikon protezler bugün alternatifi olmayan bir malzemedir.

 • Şekillendirilmiş,
 • vücuda dağılma ihtimali olmayan,
 • alerjik özellikler taşımayan,
 • kana süte karışmayan,
 • kaymayan,
 • yapışmayan, kanser yapmayan özelliklerde silikonlar günümüzde göğüs büyütme ameliyatlarında güvenle kullanılmaktadır.

Meme protezleri için önemli olan elle meme dokusu hissi vermesidir. Sınırlarının ele gelmemesi, yabancı cisim gibi algılanmaması gerekmektedir. Çok sayıda silikon protez üreten firma vardır ve hemen hepsi de oldukça başarılı protezlerdir. Hatta çipli silikon protez üretimi ile telefonunuza indireceğiniz bir uygulama sayesinde durumunun takibi dahi artık mümkündür. 

Videoyu oynat

Biz zamanlar içi tuzlu su veya soya ile dolu olan silikon protezler üretilmişti. Ancak sıvı kaçakları yaşanması gibi sorunlar yüzünden kullanımı neredeyse terk edildi. Silikon meme protezlerinin patlamaları haberleri hep bu döneme rastlar. Günümüzde kullandığımız silikon protezler delici kesici bir yaralanma olmadığı sürece patlamazlar.

Meme büyütme ameliyatını hangi doktorlar yapar ?

Silikon meme büyütme ameliyatlarını tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde Plastik cerrahlar gerçekleştirir. Bir plastik cerrah 6 yıllık tıp eğitimi sonrası 6 yıl uzmanlık eğitimi alan bir doktordur. Yani sizin ulaşacağınız her doktor bu konuda yeterli donanım ve hasta sayısına sahip kişilerdir. Plastik cerrahlar tüm meme dikleştirme, meme küçültme gibi meme estetiği konularına hakim uzman doktorlardır.

Doktor seçiminde size önerim;

 • Size güven veren,
 • İçinizin ısındığı,
 • Ameliyat sonrasında takibinizi düzenli yapacak,
 • Oluşacak sorunlarda yanınızda olacağına inandığınız doktor sizin doktorunuz olmalıdır.
 • O size probleminizin nasıl ve hangi teknik ile hangi marka silikon protezle düzeltileceğini,
 • Hangi hastanede olacağını ve daha bir sürü detayı anlatacak,
 • Sizin ve ameliyatınız ile ilgili üstüne düşen tüm sorumluluğu alacaktır.

Silikon ile göğüs büyütme estetiği için uygun musunuz?

Bu soruya sizde cevap verebilecek olsanız da doktorunuzun detaylı muayenesi sonrasında netleşir.

 • Meme dokunuzun miktarı, yeri,
 • meme başlarının durumu,
 • varsa asimetrileriniz,
 • emzirme geçmişiniz,
 • meme bölgesinde ki cildinizde bulunan çatlaklar, gevşeklikler,
 • pektoral kas denilen göğüs kasınızın durumu,
 • kaburga ve göğüs duvarınızda ki kemik yapı,
 • gibi daha birçok parametre değerlendirilerek ve yapılarak
 • tetkiklerde herhangi bir sağlık sorununuz yoksa
 • ameliyata ve genel anesteziye uygun iseniz planlama aşamasına geçilir.

Bazı hastalarımız silikon implantların sarkmayı önleyeceğini düşünerek gelirler. Bu hastalarımızın muayenelerinde dikleştirme ile birlikte meme büyütme ameliyatı konuşmak gerekir.

Planlama da;

 • sizin göğüs kafesi çapınız (bedeniniz),
 • meme doku hacminiz (cup size),
 • boyunuz,
 • omuz genişliğiniz gibi faktörlerde devreye girer.
 • En önemli kriter de sizin beklediğiniz büyüklüktür.

Tüm planlama sizin istediğiniz büyüklüğe ulaşmak için yapılacaktır ancak normal sınırlarda olması kaydıyla. Sonuç olarak; Ameliyat olduğunuza değmeli ama dışarıdan ne kadar büyük dedirtmeyecek bir sonuç hedeflenmelidir.

Meme büyütme ameliyatı öncesi kişisel planlama nasıldır?

3D Vectra cihazı üç boyutlu yüz ve vücut görüntüleme cihazıdır. Burun estetiği ile göğüs büyütme ameliyatlarının planlamasında 2009 yılından beri kliniğimizde kullanıyoruz. Bu cihaz ile ameliyat olmadan önce kendi vücudunuzda hangi marka silikon implantın nasıl duracağını görürsünüz. Ayrıca kas altında veya üstünde, kaç cc, damla veya yuvarlak protezin vereceği şekli bile görme imkanınız vardır. Üç boyutlu olarak ister üstsüz, ister sutyenli görüntünüzü değerlendirir ve kararınızı böyle verme şansınız da olur. 

Göğüs büyütme yöntemleri nelerdir?

Göğüs büyütme yöntemleri, kadınların meme boyutunu artırmayı amaçlayan çeşitli yöntemler içerir. Bu yöntemler arasında ki cerrahi seçenekler şunlardır;

 • Meme Protezi Ameliyatı: En yaygın ve etkili göğüs büyütme yöntemidir. Bu işlemde, göğüslerin altına veya kas altına silikon jel içerikli implantlar yerleştirilir. Bu sayede meme boyutu ve şekli değiştirilir.
 • Yağ Enjeksiyonu: Yağ enjeksiyonu, vücuttan alınan yağ hücrelerinin göğüs dokusuna enjekte edilmesi yoluyla göğüs büyütme işlemidir. Bu yöntem, meme boyutunu hafifçe artırmak veya meme şeklini düzeltmek için kullanılabilir. Kliniğimizde tercih edilmemektedir.

Meme göğüs büyütme estetiğinde kullanılacak olan silikon implantların tercih nedenleri?

Önemli sorulardan biri de silikonun ne olduğu ve neye göre seçileceği konusudur. Silikon meme protezlerinin hedefi;

 • hacim kaybına uğramış meme dokusunu taklit edebilmek,
 • memelerin doğal ve hacimli durmalarını sağlamak
 • ameliyat sonrasında sorunsuzca hayata devam edebilmek için üretilmişlerdir.

Tüm bu amaçları sağlayabilmek içinde çok ciddi teknolojik araştırmalar ve geliştirmeler sonucu bizlerin kullanımına sunulmaktadır.

Bazı plastik cerrahlar daha çok anatomik silikon protezleri tercih ederken bazıları yuvarlak silikon meme protezlerini öncelikli olarak tercih ederler. Her ikisinin de kendilerince artı özellikleri vardır. Burada seçilecek silikon protezin damla veya yuvarlak olması yine hastaya göre karar verilmesi gereken bir konudur.

Damla protezlerin dezavantajı ilerleyen zamanlarda dönme ihtimalleridir. En yüksek olan meme başının altına gelmesi planlanan yerinin ameliyattan sonraki dönemlerde değişmesi meme de şekil bozukluklarına neden olabilmektedir. Elle düzeltilemeyecek bir problemdir ve ancak cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Son zamanlarda dönmeye engel olmak için bu silikonların alttan tespit edilmesini sağlayıcı dikiş konulabilen formları üretilmiştir. Yuvarlak silikon protezlerin böyle bir dezavantajları yoktur.

Silikon protezlerin özellikleri

Doğal meme dokusuna benzemesi için; yumuşaklığı, yüksekliği, şekli önemlidir. İstenilen şekilde durması için dışında sert bir kılıf içinde de jel kıvamında silikon bulunur. Dış kılıfın kolayca yırtılmaması, iç jel yapının ise akışkan olmaması insan sağlığı için çok önemlidir. Yuvarlak veya damla silikon meme şeklini taklit için, yüksekliği form için tasarlanmıştır. Pütürlü, düz veya poliüretan yüzeyli olması ise olası komplikasyonları önleyebilmek için tasarlanmıştır. Hacimsel farklar ise istenilen büyüklüğe ulaşmak için gerekli özelliklerdir.

Yapılan yeni gelişmeler ile silikon protezlerin şekilleri sabitlenmiş ve form stabil özellik kazanmışlardır. Yani silikon meme protezlerinin şekillerini koruması sağlanmıştır. Kısacası silikon protezler ile ilgili araştırmalar her gün devam etmekte ve giderek daha da gelişmektedir. 

 • Kullanılacak silikon protezlerin yüzey özellikleri nasıldır?

Genel olarak, göğüs implant yüzeyleri ya pürüzsüz ya da dokulu yani (textured) üretilir. Dokulu yüzeyler, implant kılıfına tuz, şeker veya diğer partiküllerin fırlatılmasıyla üretilir. Son zamanlarda birkaç çalışma da dokulu yüzeyli protezlerde daha fazla kapsül kontraktürü tespit edilmiştir. Motiva Implants® SilkSurface™ ; biyouyumluluğu yüksek, tuz veya şeker kullanılmadan elde edilen nano teknolojik yüzeylerdir. Bu sayede çevresindeki doku ile silikon protez arasında daha doğal bir etkileşimi başlatır. Bu etki implantın memenin normal hareketlerine daha iyi uyum sağlamasına olanak tanır. Böylece sekonder sorunların daha az görünmesine zemin hazırlar.

Bir diğer yüzey teknolojisi de Alman Polytech firmasının poliüretan kılıflı silikon protezleridir. Yüzeyine Microthane® mikro poliüretan kaplı kılıf kullanarak yine biyouyumluluk sorunu yaratmamayı amaçlamışlardır.

 • Kullanılacak silikon protezlerin şekilleri nasıldır?

Göğüs implantları yuvarlak, oval veya konturlu bir şekle sahiptir. Tarihsel olarak; yuvarlak implantlar göğsün üst kutbunun dolgunluğunu artırmak için tercih edilir. Diğer yandan gözyaşı şeklindeki implantlar; alt kutupta dolgunluk ile meme şeklini taklit etmek için tasarlanmışlardır. Bu gözyaşı implantlarının yerleştirilmesi daha gelişmiş bir teknik gerektirir. Çünkü implant rotasyonu, dönmesi, hatta ters dönmesi ve istenmeyen estetik sonuçlar gibi komplikasyonlara neden olabilir. Bu açıdan en doğal görünümü ve hissi arayan kadınlar için Motiva Implants® Ergonomix ™ serisi düşünülebilir. 

 • Kullanılacak silikon protezin Boyutları, Taban çapı ve Projeksiyon yani yüksekliği nasıl etki eder?

İstenen meme estetiği sonucunu elde etmek için boyut, taban ve projeksiyonu da göz önünde bulundurmalısınız. Bu detaylar için kliniğimizde 3D Vectra cihazı kullanılmaktadır. Lütfen randevu alınız.

Silikon göğüs büyütme ameliyatında silikon protezler nasıl yerleştiriliyor?

Aslında hastaların değil doktorların daha iyi bilmesi gereken bir konudur ancak artık bu sınırlar tamamen aşılmıştır. Seçilecek silikon meme protezi markası ve büyüklüğüne doktorunuzla karar verdikten sonra ameliyatın detaylarından biraz bahsedelim.

Silikon protezler;

 • meme başı halkası (areola) alt yarısından,
 • koltuk altından
 • meme katlantı çizgisinden (göğüsleriniz çok küçükse sizde olmayabilir) yapılacak kesilerle girilerek
 • kas üstü, kas zarı altı, kas altı planlara yerleştirilebilir. 
Videoyu oynat

Hangi giriş, hangi yerleşim yeri uygundur her plastik cerrah farklı önerilerde bulunabilir. Ancak naçizane ben meme katlantı çizgisinden direk kas altına yerleştirilmesini daha uygun bulanlardanım. Meme katlantı çizgisinden yerleştirilmiş silikon göğüs büyütme vakalarının;

 • ameliyat sonrası sorun yaşama ihtimalinin diğer giriş yerlerinden daha düşük olduğunu,
 • kapsül kontraktürü gelişme ihtimalinin daha düşük olduğunu,
 • iz ile ilgili kıyaslamalarda da çok aşırı bir fark olmadığını gösteren yayınlar mevcuttur. 

Silikon ile göğüs büyütmede ameliyat süreci nasıl?

Artık ameliyat olmaya karar verdiniz ve doktorunuz size ameliyat günü verdi. Tetkikleriniz yapılarak ameliyat hazırlığınız tamamlandı. Ameliyat gününe tamamen aç bir şekilde hastaneye gelerek yatışınız yapıldı. Operasyon 1,5-2 saat sürer. Sonrasında anesteziden çıkma aşamasında odanızda ki yatakta kendinize gelirsiniz. Ameliyat mutlaka genel anestezi altında gerçekleştirilir. Böylece siz hiçbir şey hissetmezsiniz. Ameliyattan odanıza geldiğinizde damar yolundan giden çok kuvvetli bir ağrı kesici sistem (PCA) vardır. Bir gece hastanede kalırsınız. Genellikle dren olmaz ama doktorunuz gerekli görürse 3 gün için dreniniz olabilir.

meme küçültme estetiği Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Meme estetiği ameliyatlarında yardımcı hemşire ameliyatın hızı ve seyrini tecrübesiyle orantılı olarak olumlu veya olumsuz etkileyebilmektedir.

Ameliyathaneden geldiğinizde üzerinizde özel bir sutyen olur. Bu sütyeni bir ay boyunca giymenizi isteriz. Ayrıca omuz hareketi yapmamanızı ve kollarınızdan güç alarak oturma ve kalkma hareketlerine kalkışmamanızı isteriz. Çünkü bu hareketler ağrıya neden olur. Geceyi hastanede geçirdikten sonra ertesi gün verdiğimiz ağrı kesici ve ilaçları düzgün kullanmak üzere taburcu edilirsiniz.

Silikon göğüs büyütme ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Meme büyütme ameliyatı sonrası ikinci gün klinikte ki kontrolünüzde pansumanlarınız alınır. Eğer aksi bir durum yoksa doktorunuz banyo yapmanızı önerecektir. İlk bir hafta omuz hareketlerinin kısıtlanması ağrı oluşumunu azaltır. Yüz üstü ve fazlaca yan yatmanızı da istemeyiz.

10. gün yine klinikte ki kontrolünüzde yüz üstü yatmanızı isteriz. Amacımız; silikon protezin etrafında oluşacak olan kapsülün protezin çapından daha büyük oluşmasını sağlamaktır. Bu sayede iyileşmenizin sonunda salınımı olan, rahat hareket eden göğüsleriniz olur.

Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında 7-10 gün uçak yolculuğu yapamazsınız. Ayrıca 1 ay yüzemez ve 6 hafta aktif spor yapamazsınız. Erken dönem takiplerinizin sonrasında bir yıla kadar sürecek kontrol takviminiz olacaktır.

 • Meme büyütme ameliyatı sonrası sutyen seçimi nasıl olmalıdır?

Silikon meme büyütme ameliyatı sonrasında bedeniniz değil “Cup size” denilen meme büyüklük ölçüsü değişir. Bir başka deyişle memeyi kavrayan sutyen bölümünün büyüklüğü değişir. Kısacası 70-75 beden sutyen kullanıyorsanız yine 70-75 beden sutyen alırsınız. Ancak A veya B destekli Cup size alacağınıza desteksiz C Cup size almanız gerekir. Hangi beden olursanız olun C Cup size doğal göğüs büyüklüğünün ölçüsüdür.

 • Memeye silikon taktırdıktan sonra emzirme mümkün mü?

Evet. Hemen tüm silikon meme ameliyatlarında meme dokusu ile meme başı arasında ki süt kanalları korunur. Bu sayede silikon taktırdıktan sonra bebeğinizi rahatça ve sorunsuzca emzirebilirsiniz. 

 • Meme büyütme ameliyatı sonrası ne zaman yan yatma ve yüz üstü yatma mümkündür?

İlk 10 gün yüz üstü yatmanızı istemeyiz. 7 gün de yan yatmamanız iyi olur. Onuncu gün klinikte ki kontrolünüzde yüz üstü yatmanızı isteriz. Sonrasında da 3 ay boyunca her gün 10 dakika yüz üstü yatmanızı öneririz. Çünkü bu silikon protezlere baskı daha geniş bir kapsül oluşumunu sağlar. Bu nedenle de hem iyileşmeniz hızlanır hem de doğal salınımı olan göğüsleriniz olur. Bazı doktorlar da hastalarına silikon ameliyatı sonrası masaj önerirler. Yüz üstü yatılması meme silikonu ameliyatından sonra masaja göre daha kolay ve ağrısızdır.

 • Silikon göğüs ameliyatı sonrasında gelişebilecek sorunlar nelerdir?

Erken dönem kanama, enfeksiyon gibi nadir görülebilen sorunlardan korkarız. 1 yıldan sonra görülebilecek kapsül kontraktürü problemi önemli bir sorundur. Bu rahatsızlık kendini ağrı, şekil bozukluğu ve aşırı sertlik ile gösterir. Tedavisi ameliyattır. Kas altına yerleştirilen yüzeyi pütürsüz protezlerde nadir görülse de %1-2 oranında görülme ihtimali vardır.

 • Göğüs silikonu istenildiği zaman çıkarılabilir mi?

Evet istenildiği zaman çıkarılabilir. Nadiren de çıkarılması zorunlu olan durumlar vardır. Meme silikonunun çıkarılması ile ilgili daha fazla bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

 • Göğüs büyütme ameliyatı sonrası spora ne zaman başlanabilir?

Omuz hareketlerinin kısıtlanması kas altı silikon yerleştirme ameliyatlarında 1 ay sürer. Bu süre içinde de aktif spor yapmanızı çok istemeyiz. 3 aya kadar Plank ve pektoral kas hareketlerinin kısıtlanması protezin yer değiştirmemesi için dikkat edilmesi gereken hususlardır.

 • Aktif sporcularda göğüs büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Profesyonel sporcu kadınlar da göğüs büyütme ameliyatı ile ilgili detayları özellikle bir sayfa yazarak anlatmaya çalıştım. Oradan inceleyebilirsiniz.

 • Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında sarkma olur mu?

Silikon göğüs büyütme ameliyatları sonrasında genellikle sarkma olmaz. Çünkü bu hasta gurubunun hem meme dokusu miktarı hem de meme cildi azdır. O nedenle ileri yaşlarda bile nadiren sarkma görülür. 

 • Silikon göğüs estetiği ameliyatı sonrası iz ne kadar kalır?

Göğüs büyütme ameliyatlarında hangi giriş yerinden yerleştirilirse yerleştirilsin bu izler gizlenebilir yerlerdir. Bu sayede de ilk 6 -12 ay sonrasında neredeyse belli belirsiz bir iz kalır. 

göğüs büyütme fiyatları sonrası iz
Silikon meme büyültme ameliyatında göğüs silikonu katlantı çizgisinden yerleştirildiğinde belli belirsiz bir iz kalacaktır.
 • Meme büyütme ameliyatı olanlar ile ameliyatınız öncesinde mutlaka konuşun

Meme büyütme ameliyatı estetik cerrahinin sık gerçekleştirilen ameliyatlarından biridir. Özellikle de hasta seçimi, uyumu, mutluluğu oldukça önemlidir. Çevrenizde varsa daha önce göğüs büyütme ameliyatı yaptıranlar ile mutlaka konuşun. Başka bir deyişle meme büyütme ameliyatı olanların tavsiyelerini alın. Sıkıntı yaşamış olanlar olacağı gibi çok memnun olanlar ile de tanışabilirsiniz. Herkesin iyileşmesi, ağrı eşikleri ve beklentileri birbirlerinden farklıdır. Daha önce meme büyütme olmuş kişilerden duyduğunuz ve sizi rahatsız eden durumlar olabilir. Bu konuları mutlaka ameliyatınızı yapacak doktorunuzla da konuşun. Sonuçta doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Doktorunuzun tavsiyelerine uymanız sorun yaşamadan iyileşmenizi sağlayacaktır.

 • Göğüs büyütme ameliyatı yaptıranlar kimlerdir?

Bir zamanlar göğüs büyütme ameliyatına sadece ünlülerin ve vücutlarıyla para kazanan kişilerin ihtiyacı olduğu düşünülürken artık memenin varlığının kadın psikolojisinde ki olumlu etkileri, öz güven verici önemli faktörlerden biri olduğu bilindiği için toplumun hemen her kesiminin ilgi duyduğu ve bir şekilde planladığı cerrahi haline gelmiştir. Silikon ameliyatı yaptıranların yorumları genellikle bu ameliyatı daha önce olsaydım şeklindedir. Ayrıca silikon meme büyütme yaptıranlar ilk günlerde yaşadıkları ağrı dışında çok da fazla bir sorundan genellikle bahsetmezler.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Meme estetiği sonrası emzirme sorunu yaşanır mı?
 • Meme silikonu sonrası enfeksiyon gelişir mi?

Her ameliyat için enfeksiyon erken dönemin korkulan sorunlarından biridir. Ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında bu konuda çok ciddi tedbirler alenmaktadır.

 • Silikonlu meme de ağrı sorunu ciddi olabilir!

İster ameliyattan hemen sonra olsun, ister yıllar sonra olsun silikon meme büyütme ameliyatı sonrasında ağrı olması önemlidir. Erken dönemde gerilim ve kasa yapılan müdahale kaynaklı olanlar normal olarak algılanırken, beraberinde tek taraflı aşırı şişme ile birlikte ağrı kanamanın belirtisidir. İlerleyen zamanlarda meydana gelen silikonlu meme ağrısı ise bazı meme hastalıklarından kaynaklı olabileceği gibi şekil bozukluğu ile birlikteyse kapsül kontraktürü denilen sorundan da kaynaklanıyor olabilir. Böyle durumlarda sizi ameliyat eden doktora değilse yakın bir plastik cerraha başvurmalısınız. 

 • Silikon meme ameliyatı sonrası kaşıntı normal mi?

İlk aylarda silikon meme ameliyatı sonrası ameliyat giriş yerlerinde ki izlerde iyileşmeye bağlı oluşan kaşıntı normaldir. Ancak izinizde kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık söz konusu ise doktorunuz ile görüşmeli ve izlerinizin iyi iyileşmesi için tavsiyelerini dinlemelisiniz. 

 • Silikon ameliyatı sonrası masaj nasıl yapılır?

Silikon ile göğüs büyütme ameliyatı sonrasında silikon protezlerin meme dokusunun hareketlerini taklit edecek şekilde salınması ve doğal görünmesi için masaj önemli bir konudur ve mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Ancak ağrılıdır da aynı zamanda. 10. günden sonra silikonlu göğüslere masaj yapılması önerilir. Hemen her yönde yukarı – aşağı, sağa – sola ve ara yönlere doğru aynı anda her iki elle itme ve çekme şeklinde gerçekleştirilir. Ancak ağrıdan dolayı ben hastalarıma masaj önermiyorum. 10. günden sonra yüz üstü yatmalarını öneriyorum. Bu sayede masajdan daha hızlı ve ağrısız bir etki elde edilmiş oluyor.

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili sık karşılaştığımız soruların cevapları

 • Meme yağ enjeksiyonu ile göğüs büyütme ameliyatı nasıldır?

Benim yapmadığım ameliyatlardan biridir. Yağ dokunun genellikle karın, ön bacak popo gibi bölgelerden alınıp özel muameleden geçirilerek enjekte edilmesi ve hacim verilmesini amaçlar. En az iki ayrı bölgeyi ilgilendirmesi, sonuçların yeterli olma ihtimalinin düşük olması (meme büyütme için başvuran hasta gurubu zayıf insanlardır ve yeterli yağ doku kaynağı genellikle yoktur), yağ dokunun %40-60 oranında erimesi, kalan hacmin yetersizliği ve düzensizliği, yeniden yağ enjeksiyonu yapılmasının planlanma ihtimali gibi hasta için yorucu bir süreç olması nedeniyle yağ enjeksiyonu ile meme büyütme ameliyatı yapmıyorum.

 • Dolgu ile göğüs (meme) büyütme zararlı mı?

Son zamanların trend konularından olmuş bir çok hastaya uygulanmış ancak sonrasında bu hastalarda hem erken hem de uzun vade de görülen sorunlar ve aşırı pahalı ve belli bir süre için etkili olması sebebiyle giderek talebin ve uygulamanın azaldığı bir işlemdir. Kliniğimizde hiç uygulanmamış ve önerilmemiştir. Aquafilling 100 cc fiyatı ile ilgili aramalarda bu cevabı vermek zorunda kalıyoruz. Kliniğimiz de dolgu ile meme büyütme yapılmamaktadır.

 • Lokal anestezi ile silikon meme ameliyatı yapılabilir mi?

Kesinlikle meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gereken, insan vücuduna steril bir implant yerleştirilme ameliyatıdır ve çok özel şartlar sağlanarak uygun hastalarda iyi sonuçlar veren bir ameliyattır.

 • Damla silikon taktıranlar ve yuvarlak silikon taktıranlar arasında fark var mı?

Yuvarlak silikon ve damla silikon meme protezlerinin yerleştirilme planları genellikle farklı olur. Damla silikon kas üstüne yuvarlak silikon ise kas altına yerleştirilir.

Göğüse silikon yaptıranların yorumlarından da faydalanarak erken 3-6 aylık ameliyat sonrası dönemde elle bile pek fark gözlenemezken, hasta yatar pozisyondayken bazı değişiklikler fark edilebilir. 

 İlerleyen zamanlarda ise ayakta ve yatarken arada ki farklar gözle görülür olur. Kas altı protezler özellikle dekolte bölgesinde daha doğal bir görünüme bürünürken kas üstü silikon protezler damla da olsa geçen süre maalesef biraz daha belirginliğin artışıyla sonuçlanır. Silikon ameliyatı olanların yorumları biz plastik cerrahlar için yaptığımız işin değerlendirilmesi açısından çok önemli geri dönüşlerdir.

 • Silikon ameliyatı öncesi sonrası fotoğrafları paylaşımı yasak mı?

Ülkemizde ki kanunlar gereği hastaların öncesi ve sonrası fotoğraflarının paylaşılması yasaktır. Özellikle göğüs büyütme ameliyatı öncesi ve sonrası fotoğrafları da en sık merak edilen fotoğraflardır. Eğer randevu alır kliniğimize gelirseniz meme büyütme ameliyatı öncesi ve sonrası fotoğraflarını görebilir ve kararınızı ondan sonra verebilirsiniz. 

 • Silikon meme (göğüs) protezleri kanser yapar mı?

Hayır yapmazlar. Kullanıldığı ilk günden beri bugüne kadar bu konuda çok fazla ve detaylı araştırmalar yapılmaktadır ve henüz silikon meme implantlarının kanser yaptığı gösterilememiştir. Sadece silikon protezin etrafında vücudun yaptığı kapsülde vücudun diğer tüm organlarında da görülebilen ALCL denilen çok yavaş ilerleyip gelişen 1/300,000 görülen bir lenfoma tespit edilebilmiştir. Bu ALCL’de bir meme kanseri değildir.

FDA (Amerikan Food and Drug Administration) silikon meme protezlerinin güvenliği ile ilgili yayınladığı raporu https://www.fda.gov/media/80685/download sayfasından inceleyebilirsiniz.

Ayrıca silikonlu memede kist, kitle ve kanser takibi hakkında yazdığım makaleyi de okumanızı öneririm.

 • Meme büyütme ameliyatı olmayı tavsiye eder misiniz? [Göğüs estetiği ameliyatı önerir misiniz?]

Kadınların kendilerini çocukluk çağından beri; varlığı, yokluğu ve şekliyle etkileyen bir organdır. Hem estetik hem de fonksiyonel bir organ olan memelerin vücut ile olan ilişkisi çok önemlidir. O nedenle yokluğu kadın psikolojisinde gerçekten bir eksiklik olarak algılanır. Bu sebeple de mutlaka uygun oranlarda ve biçimlerde yapılmasını önerdiğimiz, tavsiye ettiğimiz bir cerrahi işlemdir.

Ankara’da en iyi silikon göğüs büyütme yapan doktorları bulmak için bazı yöntemler 

 • Sağlık Kuruluşları ve Klinikler: Ankara’daki ünlü hastaneler ve estetik cerrahi kliniklerinin web sitelerini ziyaret ederek, estetik cerrahi bölümünde çalışan doktorlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 • İnternet ve Sosyal Medya: Doktorların ve kliniklerin değerlendirmeleri ve yorumları hakkında internetten araştırma yapabilirsiniz. Sosyal medya platformları da doktorların çalışmaları ve hasta geri bildirimleri hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

 • Referanslar: Aileniz, arkadaşlarınız veya tanıdıklarınızdan silikon yaptıran ve memnun kalan kişilerden doktor önerisi isteyebilirsiniz.

 • Estetik Cerrahi Dernekleri: Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği gibi resmi estetik cerrahi derneklerinin web sitelerinde, üye olan doktorlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Silikon yaptırmadan önce, birkaç farklı doktorla görüşmek, deneyimlerini ve uygulama yöntemlerini öğrenmek ve sizin için en uygun olanı belirlemek önemlidir. Ameliyat öncesinde doktorunuzun sertifikalarını, deneyimini ve daha önce gerçekleştirdiği başarılı işlemleri görmek için talepte bulunabilirsiniz. Ayrıca, hastaların memnuniyet düzeyini, ameliyat sonuçlarını ve iyileşme sürecini de değerlendirmeniz önemlidir.

En iyi göğüs büyütme estetiği yapan doktor kimidir? Estetik cerrahlar mı? Genel cerrahlar mı?

Meme büyütme ameliyatları tüm dünya da ve Türkiye’de estetik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Ancak son zamanlarda meme estetiği ameliyatlarında bazı genel cerrahlar bu ameliyatları yapmaya başlamışlardır. Aslında meme kanseri tedavisinde memenin yeniden yapılması konusunda ortak çalıştığımız bir branştır. Zaman içinde bazı genel cerrahlar onarımı ve estetik müdahaleyi de kendileri yapmaya başlamışlardır. Özellikle meme büyütmenin sadece protez yerleştirmek olmadığını bilmek gerekir. Burada en iyi meme büyütme ameliyat sonucunu elde etmek için;

 • seçilecek protez markasından,
 • silikon protezin konulacağı seviyeye,
 • kasa yapılacak müdahaleden,
 • hastanın vücut oranlarına ve beklentilerine kadar çok sayıda faktör olduğunu göz önüne almak gerekmektedir.
 • Göğüs büyütme hangi doktor tarafından yapılmalıdır?

“Göğüs büyütme ameliyatı hangi doktor veya hangi branşın konusudur?” konusu aslında tartışmaya kapalıdır. Hem tüm dünya hem de ülkemizde tıp eğitimi içinde memenin estetik ve onarımını gerektiren tüm ameliyatları Plastik ve Rekonstrrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’nın eğitim ve uygulama konusudur. Bulunduğunuz şehirde göğüs büyütme için başvuracağınız kişi mylaka bir plastik cerrah olmalıdır.

Silikon göğüs büyütme ameliyatı fiyatları 2023 ücretleri ne kadardır?

Silikon ameliyatı ücretlerini etkileyen faktörler;

 • doktorunuzun tecrübesi,
 • meme silikonu ameliyatınızın yapılacağı hastane,
 • hastanede kalıp kalmayacağınız
 • kullanılacak silikon proteze göre farklılıklar gösterir.
 • kliniğimizin silikon meme ameliyatı fiyatlarını öğrenmek için telefon ile bizi aramanız yeterlidir.
 • Estetik ameliyat ücretleri hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz

Sizden gelen soruların kısa ve net cevapları

 • “Hiç göğsüm yok. Ne yapmalıyım?” diyorsanız

Mutlaka bir Estetik ve Plastik Cerrah ile görüşerek meme büyütme ameliyatı hakkında bilgi almalısınız.

 • “Memem çok küçük” diyorsanız

Küçük memeler çağımızın sorunlarından biridir. Son 50 yıldır da giderek artmaktadır. Meme dokusunun gelişimini etkileyen faktörler arasında beslenme ve genetik faktörler, fiziksel ve kişisel etkenler sayılır. Küçük memelerin tedavisinde ameliyatsız çözümler hayal kırıklığı yaratır. Silikon protezler ile elde edilecek çözümler hastanın vücut oranları dikkate alınarak gerçekleştirilirse çok daha tatmin edici olmaktadır.

 • “Göğsüm yok denecek kadar küçük” diyorsanız

Göğüs yokluğu değilde meme dokusunun az veya çok az gelişmesi veya göğüs dokusunun gelişmemesi diyebiliriz. Sebeplerini açıklamaya çalıştım. Tedavisinde göğüslerin meme protezleri ile büyütülmesi sık tercih edilen bir seçenektir.

 • “Göğsüm büyüsün istiyorum” 

Göğüslerin büyümesi genetik faktörler, çevresel faktörler, kişisel fiziki faktörler gibi aslında çok da kontrol edilemeyen bir sürecin sonunda 18 yaş sonrasına kadar devam eder. 18 yaş sonrasında gelinen nokta genellikle nihai sonuç olur. Annesinin göğüsleri büyük olup kızının göğüsleri gelişmemiş olabilir. Sporcularda genellikle meme gelişimi yetersiz olur. İnce atletik vücutlarda memelerin büyümesinde sorunlar görülebilir. Bu konuda bir plastik cerraha muayene olarak yapılabilecekler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • “Göğsüm büyümedi” diyorsanız

Göğüslerin büyümemesi sebepleri ile ilgili bu ve benzer soruları cevaplarken açıklamaya çalıştığım faktörleri inceleyebilirsiniz. Göğsü büyümeyen birisi için silikon meme büyütme ameliyatı iyi bir seçenek olabilir.

 • “Çok zayıfım, memem yok” diyorsanız

Zayıf vücut yapısında, atletik vücutlarda, sporcularda meme gelişimi genellikle az olur. Memelerin gelişimini nelerin etkilediği konusunda çok açık bilgiler olmamakla birlikte endüstriyel beslenmenin de katkısı olduğu düşünülmektedir. 

Zayıf kadınlarda göğüs büyütme ameliyatları çok daha dikkatli yapılmalı ve sonuçta meme protezlerinin ele gelmediği, vücut oranlarını bozmayan bir sonuç elde edilmelidir.

 • Küçük memenin nedenleri

Açık ve net suçlanabilecek bir faktör yoktur.

  • Genetik faktörler en fazla suçlansa da annesinin büyük, kızının küçük göğüsleri olması mümkündür.
  • Hormonal faktörler özellikle sporcularda ön plandadır. Östrojen ve progesteron kadınsal hormonlardır ve azlığı memelerin gelişimini olumsuz etkilemektedir.
  • Troid bezi, hipofiz bezi gibi vücut hormonal dengesinde etkili bezlerin fonksiyonel sorunları, beslenme yetersizlikleri, aşırı zayıflık, stres ve depresyon gibi faktörler de etkili olabilmektedir.
 • “Göğsü küçük olanlar ne yapmalı?” 

Yaşadığımız çağ da göğsü küçük olanlar için geliştirilmiş alternatifler arasında silikon meme protezleri tek yöntemdir. Hastanın vücut ölçüleri dikkate alınarak gerçekleştirildiğinde hastanın beklentilerini karşılayacak sonuçlar rahatlıkla elde edilir.

 • “Eşimin memesi küçük” diyorsanız

Yukarıda detaylarıyla anlatmaya çalıştığım gelişim sorunları memelerin neden küçük kaldığının aslında tek bir sebebi olmadığını göstermektedir. Eşlerin ilişkisini etkileyen bir rolü de olan memelerin büyütülmesi ile ilgili hem kadın hem de erkeğin rızası ön plana çıkar. Evli çiftler bize genellikle eşleriyle birlikte gelir ve üç boyutlu planlamayı birlikte ön görüşme sırasında gerçekleştiririz. 

 • “Göğsüm küçük hangi doktora gitmeliyim?” diyorsanız;

Cevabı; Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahidir.

 • “Göğüs kaç yaşına kadar büyür”

Göğüsler, genellikle ergenlik döneminden sonra büyümeye başlar ve büyüme süreci genellikle ergenlik döneminin sonuna kadar devam eder. Ergenlik dönemi genellikle kızlarda 8 ila 13 yaş arasında başlar ve 18 ila 16 yaş arasında tamamlanır. Göğüs büyümesi genellikle bu dönemde hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Ancak, her bireyin büyüme süreci farklı olabilir ve bazı kadınlar ergenlik döneminden sonra da göğüs büyümesi yaşayabilir. Bununla birlikte, genellikle ergenlik dönemi boyunca ve birkaç yıl sonrasına kadar olan süreçte göğüslerin büyümesi beklenir.

Göğüs büyüklüğü kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve genetik faktörler, hormonal değişiklikler, yaşam tarzı ve beslenme gibi çeşitli faktörler bu süreci etkileyebilir. Her durumda, bireyin kendi büyüme paterni ve genetik yatkınlığı göğüslerin ne zaman ve nasıl büyüyeceğini belirler.

 • “Meme nasıl büyür?

Memelerin büyümesi, hormonal değişikliklerin ve genetik faktörlerin bir sonucudur. Genellikle ergenlik döneminde başlayan göğüs büyümesi, östrojen ve progesteron gibi kadınlık hormonlarının etkisiyle gerçekleşir.

Ergenlik döneminde, hipofiz bezinden salgılanan hormonlar, özellikle folikül stimüle edici hormon (FSH) ve luteinizan hormon (LH), yumurtalıkları uyarmak için gönderilir. Yumurtalıklar, östrojen ve progesteron gibi hormonları üretmeye başlar. Östrojen hormonu, göğüs dokusunda hücre çoğalmasını ve büyümeyi uyarır.

Östrojenin etkisiyle, göğüslerdeki yağ dokusu artar, süt kanalları ve bezler gelişir ve meme dokusu büyür. Bu süreç, ergenlik döneminde hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Göğüslerdeki büyüme, genellikle ergenlik döneminin sonuna kadar devam eder, ancak her bireyin büyüme süreci farklı olabilir.

Ayrıca, hamilelik ve emzirme gibi diğer dönemlerde de memeler büyüyebilir. Gebelik sırasında vücutta artan hormon seviyeleri ve süt üretimi için hazırlık, göğüslerin büyümesine neden olabilir. Emzirme sırasında ise süt üretimi için gerekli olan hormonlar salgılanır ve meme dokusu genişler.

Diğer faktörler arasında genetik yatkınlık, yaşam tarzı (örneğin, sağlıklı beslenme, egzersiz) ve hormonal dengenin korunması da önemli olabilir. Ancak unutulmaması gereken şey, her bireyin büyüme sürecinin farklı olabileceği ve memelerin boyutunun genetik faktörler ve kişisel özellikler tarafından belirlenebileceğidir.

 • “Meme neden büyümez”

Meme büyümesinin bazı durumlarda sınırlı veya yetersiz olması çeşitli faktörlere bağlı olabilir. İşte meme neden büyümez sorusunun yaygın cevaplarından bazıları:

 1. Genetik Faktörler: Her bireyin vücut yapısı ve genetik yatkınlığı farklıdır. Meme büyüklüğü ve şekli genetik faktörlere bağlı olarak belirlenebilir. Bazı insanlar genetik olarak daha küçük veya daha az gelişmiş meme dokusuna sahip olabilirler.

 2. Hormonal Denge: Meme büyümesi hormonal dengeyle ilişkilidir. Östrojen ve progesteron gibi hormonlar göğüslerin büyümesini uyarır. Hormonal dengesizlikler, örneğin doğal olarak düşük hormon seviyeleri veya hormonal bozukluklar meme büyümesini etkileyebilir.

 3. Yaş: Meme büyümesi genellikle ergenlik döneminde başlar ve bu süreçle birlikte hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ancak, ergenlik dönemi sonrasında meme büyümesi durabilir veya yavaşlayabilir. Yaşlanma sürecinde, meme dokusu sıkılığını ve dolgunluğunu kaybedebilir.

 4. Sağlık Sorunları: Bazı sağlık sorunları meme büyümesini etkileyebilir. Örneğin, endokrin sistemi etkileyen hormonal bozukluklar, meme büyümesini etkileyebilir. Ayrıca, genetik bozukluklar veya bazı ilaçların yan etkileri de meme büyümesini olumsuz etkileyebilir.

 5. Vücut Kompozisyonu: Meme büyüklüğü, vücuttaki yağ ve kas oranı gibi faktörlerle ilişkilidir. Vücuttaki yağ oranının düşük olması veya kas kütlesinin fazla olması, meme dokusunun daha az gelişmiş görünmesine neden olabilir.

Meme büyüklüğünü etkileyen bu faktörler kişiden kişiye farklılık gösterir. Meme büyümesiyle ilgili endişeniz varsa veya beklenmedik değişiklikler fark ediyorsanız, bir sağlık uzmanına danışmak her zaman en iyisidir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kas altı silikon ameliyatı sonrası ağrı beklediğimiz bir durumdur ve hastalarımızın bu ameliyat sonrası ağrı sıkıntısını çekmemeleri için bir gece hastanede kalmalarını isteriz. Damardan giden ağrı kesicilerle ilk gün rahat geçtiğinde sonra ki günlerde hissedeceğiniz ağrı ağızdan alacağınız ağrı kesicilerle dindirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp