Yüz DolgusuDudak Estetiği

Dudak dolgusu

Dudak dolgusu nedir?

Yüz güzelliğini tamamlayan, hacmi ve hatlarıyla yüz ifademizde önemli bir rol oynayan dudak estetiği sorunlarının çözülmesinde elimizde ki en güçlü, en iyi, en sağlıklı materyallerden biri dudak dolgusu olmuştur. Dudaklara hacim kazandırma arzusu hemen tüm kadınlarda vardır ve tarih boyunca da bu böyle olmuştur. Kısa süreli etkili sürülebilir doğal dudak dolgunlaştırıcı kremlerden bugün dolgu uygulamalarına hatta kalıcı dudak silikonlarına kadar gelinmiştir. Dolguyu uygulayan doktor hastasının tüm özelliklerini dikkate almalı ve dolgu uygulamasını öyle yapmalıdır.

Dudakların hacim kazandırılması konusunda aranan özellikler uzun süre kalıcılığı olan dolgular veya malzemeler değil size sorun oluşturmayacak, dudak şeklini bozmayacak, istenildiği zaman eritilebilecek, istenildiği zaman artırılabilecek bir malzeme bir ürün olmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilir ve mutsuz olabilirsiniz. Bu kadar önemli bir konuyu da size uygulayacak kişi mutlaka bir doktor olmalı ve bu konuda deneyimli olmalıdır.

Dolgu uygulaması dudaklara nasıl yapılır
Doğal sağlıklı dudak görünümü için genellikle 1 ml dolgu yeterli olur.

Dolgu işlemi mutlaka konusunda uzman, deneyimli bir DOKTOR tarafından uygulanmalıdır.

Dudaklara dolgu uygulaması ile ilgili FDA tarafından güvenli kullanım linke buradan ulaşabilirsiniz. TIKLAYINIZ

Dolgun dudaklar insanları daha genç ve sağlıklı gösterir. Dudakların soluk, renksiz ve buruşuk görünümü toplum içinde de dikkat çeken “yorgun musun?” diye tepkilere neden olabilen bir durum yaratır. Günümüzde dudakların hacimlendirilmesi amacıyla hyaluronik asit içerikli dolgular ile kabul edilebilir iyi sonuçlar alınabilmekte ve dudak dolgunlaştırma, dudak kalınlaştırma işlemleri rahatlıkla yaygın bir şekilde yapılabilmektedir.

Videoyu Oynat

İşlemin önemli detaylarını anlatan biraz uzun bir video. Sonuna kadar izlemenizi öneririm.

Dudak Dolgusu Hakkında
Merak Edilen Soruların Cevapları
 • Dudaklarınız ince ve hacimsiz ise,
 • Dudaklarınız dudaklarınızın kalınlığı sizi tatmin etmiyor ise,
 • Dudaklarınızın kıvrımları belirgin değilse,
 • Dudaklarınız da dikey çizgiler gelişmiş ve kurumuş gibi bir görünümü var ise,
 • Dudak üzerinde barkod çizgileri görünmeye başlamış ise; dolgu ile sorunlarınız azaltılabilir. Ama bazı durumlarda doktorunuz size dudaklara hacim verme işleminin uygun olmayacağını nadiren de olsa ameliyata ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir.

Hyaluronik asitler ile ilgili uygun ürün kullanıldığında yukarıda anlattığım gibi aslında çok da sorun olmadan mutlu hasta sonuçları elde edilebilir. Ancak;

   • Hamilelikte,
   • Emzirmenin ilk 4 ayında yani ek gıdaya geçmeden önce dudaklara dolgu yapılmamalıdır.
   • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılırken (aspirin, coumadin, Plavix, vs),
   • Hemofili gibi kanama sorunları olan hastalar da aşırı kanama ve morlukla karşılaşılacağından yapılmaması önerilir.
   • Ağız ve dudak bölgesinde uçuk ve açık yara varlığında dudaklara herhangi bir işlem yapılmamalıdır.
   • Burun tabanı – dudak mesafesi 15-17 mm üzerinde olanlarda (lip lift ameliyatı gerekebilir), üst çene ve ön dişleri önde olanlarda (öncelikle alt dudak hacimlendirilmelidir), dudaklarında halen yeterli hacim ve/veya dolgusu olanlarda (dudak yukarı dönmez öne hareket eder) detaylı konuşularak gerekiyorsa başka uygulamalar yapıldıktan sonra değerlendirilmelidir.

Dudakların kalınlaştırılması aslında pratik bir işlem olup hemen sonuç vermektedir. Uyuşturucu kremler ile 30 dakika bekledikten sonra rahatlıkla uygulanabilir. Bazı hastalarımızda ise lokal anestezik enjeksiyon gerekebilir. İşlem 10-15 dakika sürer. Dudaklar hemen şekillenir. Aynada dolgun dudaklarınızı görebilirsiniz. Ancak uyuşukluk etkisinden dolayı daha büyük hissedersiniz.

Dudak kalınlaştırma işlemi için genellikle 0,7-1,0 ml dolgu yeterlidir. Nadiren daha fazla dolgu ihtiyacınız olabilir. Bu ek uygulama da 10 gün sonraki kontrolünüzde yapılırsa sizin dudaklarınıza uyumunuz ve elde edilecek sonucunuz daha sağlıklı olacaktır.

İşlem uyuşturucu kremler ile genellikle rahatlıkla yapılabilir ama bazen uyuşturucu iğnelere de ihtiyaç olmaktadır. Uyuşturucu iğnelerle yapılırsa fazlaca şişme ihtimali biraz daha artacaktır. Tabi işlem sırasında damar yaralanması olursa o zaman asimetrik şişme de kaçınılmaz olacaktır. Size önerimiz işlemden hemen sonra buz uygulamanızdır. Uygulama sonrasında 3-4 gün fazladan şişlik olabileceğini, asimetrik görünebileceğinizi kabul etmenizdir.

Estetik tüm uygulamalarda olduğu gibi bu işlem de reşit olduktan yani 18 yaşını doldurduktan sonra yapılmalıdır.

Burun estetiği ve göğüs büyütme ameliyatlarının 3 boyutlu planlamasını 3D Vectra cihazı ile kliniğimizde yapabiliyoruz ama henüz teknolojik olarak dudakların hacimlendirilmesinin önceden gösterilebilmesi mümkün değildir.

Hamilelik ve emzirme dönemleri bebeğiniz için çok kıymetlidir ve bu dönemlerde estetik işlemlerin hiçbirinin yapılmasını önermiyoruz. Emzirmenin 6.ayından sonrasında yani ek gıdaya geçildikten sonrasında yapılmasında bir sakınca olmadığını belirtmekte de fayda var.

İlk günleri saymazsak ve uygulanan dolgu hacmi 1 ml yani bir tüp dolgudan daha fazla değilse kolay kolay anlaşılmaz. İlk günlerde ki muhtemel asimetriler, düzensizlikler, sertlikler ve nadiren morluklar geçtikten sonra dudakla herhangi bir işlem yapıldığının anlaşılması aslında iyi bir uygulama yapılmadığının da bir göstergesi olarak düşünülmelidir.

Uygun zaman aralıklarıyla, uygun dozlarda yapıldığında dolgu kolay kolay belli olmaz. Eğer sık aralıklarla yaptırırsanız veya size yüksek doz dolgu yapılırsa o zaman dudak içinde durması ve dudaklara güzel, hacimli ve kalkık dudak görünümü vermesini istediğimiz dolgular bıyık altına doğru yer değiştirmeye başlar. Dudaklar öne fırlar, ördek dudak görünümü, uzun dudak görünümü, ortaya çıkmaya başlar ve artık sizin sevdiğiniz dudaklar gider herkesin dikkatini çeken, sırıtan bir sonuca doğru evrilmiş dudaklarınız olur.

İşlemi takip eden saatlerde dudaklarınızda hafif bir şişme eğilimi olur. Bu sürelerde buz uygulaması şişliğin kontrolünde size yardımcı olacaktır. Önerimiz işlemin uygulandığı günün akşamında ve ertesi gün çok özel bir sosyal işiniz olmamasıdır. Bu şişlikler genelde 2-3 günde geçer. Morluklar olabilir. Asimetrik şişlikler olabilir. Bunlarda 5-7 günde geçer. 10 günden sonra ki bir zamanda da kontrol randevunuzda gerekiyorsa ek dolgu uygulamaları yapılabilir.

Dolgu sonrası masaj işlemi, dolgu maddesinin uygulama yerinde düzgün dağılmasına ve istenen sonucun elde edilmesine yardımcı olmak için bazı durumlarda uygulanabilir. Ancak, masaj yapmak, dolgu sonrası herkes için şart değildir ve bu konuda genel bir kural yoktur. Dudaklara dolgu sonrası masaj işlemi, dolgu maddesinin çevresindeki dokulara ve dudaklara nazikçe yayılmasını sağlayabilir. Bu, daha doğal ve homojen bir sonuç elde etmeye yardımcı olabilir. Dolgu maddesi türüne ve uygulama yöntemine bağlı olarak, bazı doktorlar masaj yapmayı tercih edebilirken, diğerleri yapmamayı tercih edebilir. Ben hastalarımdan dudaklarına masaj yapmalarını istemeyenlerdenim.

Dudakların öne doğru belirginliğinin arttığı, burun tabanı ile dudak üst kıvrımı arasında ki mesafenin uzadığı, kalın, şiş, sosis gibi görünen dudaklara ördek dudak denebilir. Bu hem hastadan hem de dolguyu uygulayandan kaynaklanan bir durumdur. Bazı hastalar dudaklarına dolgu yaptırmayı bir görev haline getirmiş ve sık aralıklarla dolgu yaptırdıklarında dudaklarının daha güzel görüneceğini düşünürler. Bunun böyle olmadığını da dolguyu uygulayan kişi fark etmez ve hastasını durdurmaz ise ördek dudak görünümü kaçınılmazdır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Şakak dolgusu

Kısacası ördek dudak veya sosis dudak gibi istenmeyen sonuçlar ile karşılaşmak istemiyorsanız;

   • 1 ml yani bir tüp dolgu ile ördek dudak görünümü oluşmaz.
   • Dudak dolguları düzenli aralıklarla yapılmak zorunda değildir.
   • Dolgunuzun tekrarı ancak doktorunuz ile birlikte yapacağınız muayene sonrasında karar verilmelidir.
   • Doğal dudak görünümü için tek başına dudaklarınızın güzel olması değil dudaklarınızın yüzünüzle uyumlu olması planlanmalıdır.
   • Dolgu yapılmadan önce dudaklarınızın dişleriniz, üst/alt çeneniz ve yüzünüz ile olan ilişkisi size anlatılmalı işlem bu tanımlamaların ardından yapılmalıdır.
   • En önemli tavsiyem ise; Doktorunuzun yapmayalım dediği işlemleri yaptırmamalısınız.

Genellikle dudak dolgularının kalıcılığı 4-6 aydır. Ancak bazen daha kısa bazen de daha uzun süreler dolgun görünüm devam edebilir. Her hastada farklı olmakla birlikte 6 ay arayla dolgunuzu yapan doktorunuz ile ek doz uygulaması için fikir alışverişinde bulunmanız iyi olacaktır. Tekrar eden dolgu uygulamaları dudakların eski haline dönmesine engel olur ve çok uzun süreler kalıcılık gösterir.

Bu işlemde bilinmesi gereken en önemli husus dudaklara enjekte edilecek olan dolgunun 6-12 ay arasında kalıcılık sağlayacağıdır. Hyaluronik asit dolgularının geçici olarak adlandırılmalarının nedeni budur. Dudakların sadece kas dokudan oluşması ve çok iyi kanlanması nedeniyle dolguların ömrü dudak bölgesinde diğer yüz bölgelerine kıyasla kısadır. Ancak tekrar edildikçe ömrünün uzadığı görülmektedir.

Dudaklara hacim vermek için kullandığımız hyaluronik asit size zarar vermeyeceği için tekrar edecek uygulamaların bir sakıncası yoktur. Ancak çok sık yapılması görsel olarak özellikle üst dudağın dudak içinin değil üst yani cilt altının kalınlaşmasına, bıyık bölgesinin öne çıkmasına ve hoş olmayan bir görüntüye bürünmesine neden olabilir.

Dudak dolguları hafif sert yapıdadırlar ve dudakların formda durabilmeleri için bu sertliğe ihtiyaç vardır. Bu yüzden ilk 7-10 gün elle, dudakla hafif sert hissedilebilir. Ancak bu sertlik zamanla geçer ve dolgun görüntü devam eder.

Dudaklara dolgu uygulaması his kaybına neden olmaz.

Elbette. Bazı sorun eden hastalarımız olmakta. Bu sorunun giderilmesi azaltılması da zor bir işlem olmadığı için giderek daha fazla erkek hastamızla dudaklarının kalınlaştırılması konusunu konuşmaya başladık. 

Kullandığımız dolguların içinde hyaluronik asit bulunmaktadır. Hyaluronik asit de vücutta doğal olarak bulunan bir bileşik olup, cilt, gözler, eklem sıvısı ve diğer dokularda bulunur. Kozmetik ve tıbbi alanda yaygın olarak kullanılan hyaluronik asit, cilt dolgusu, eklem rahatsızlıklarının tedavisi ve göz cerrahisi gibi birçok alanda yaygın şekilde kullanılmaktadır. 

Genellikle hyaluronik asit dolgusu ve diğer medikal uygulamalarda kullanılan hyaluronik asite karşı alerjik reaksiyonlar oldukça nadirdir. Bu durum, hyaluronik asitin insan vücudunda doğal olarak bulunan bir madde olmasından kaynaklanmaktadır. Dolgu olarak kullanılan hyaluronik asidin ömrünü uzatmak için BDDE (1, 4-butanediol diglisidil eter) denilen bağlayıcı bir madde ile çapraz bağ oluşturularak kullanılır. Bu maddeye bağlı da nadiren alerji söz konusu olabilmektedir. Kliniğimizde kendinden çapraz bağlı veya BDDE oranı eser miktarda olan dudak dolguları tercih edilmektedir.

Çok nadir görülse de bazı metabolizması hızlı çalışan hastalarımızda sadece dudaklarda değil hemen tüm yüzde uygulanan dolguların hızla eridiğine şahit olabiliyoruz. Ancak bazı hastalarımızda dolgu uygulamasına hızla alışıp dudaklarının eski hallerini unutarak eridiğini düşünebiliyorlar. Birde dolgunun 10 günden sonra sertliğinin geçmesi de hastanın dolgusunun eridiğini düşünmesine neden oluyor. Tüm bu nedenlerle dolgu uygulaması öncesinde mutlaka değişik açılardan fotoğraflarınızı çekiniz.

Özellikle dudaklara dolgu işlemleri pek çok insanı korkutmaktadır. Bunun sebebi ise bilinçsizce yapılmış dolgu uygulamalarıdır. Maalesef ülkemizde uzman olmayan (Plastik cerrah veya dermatolog) doktorlar, doktor olmayanlar, tıbbi eğitim almayanlar, kuaförler, dövmeciler bile dolgu yapmaya, halkımız da maalesef yaptırmaya başlamıştır. Bunların önüne geçilmesi ancak halkın bilinçlenmesiyle mümkündür. Bu işlemleri bir plastik cerrah veya dermatolog uygulamalıdır. Sonucunuz ile ilgili sorumluluğu alabilecek kişilere güvenmeli ve bu şekilde estetik işlemlerinize devam etmelisiniz.

Hyaluronik asit dolgularının etki sürelerinin uzatılması için moleküller arası bağlayıcı proteinler kullanılır. Eğer sizin bu proteine bir hassasiyetiniz varsa ki bu düşük bir ihtimaldir dolgunun enjekte edildiği bölgede hyaluronik asit molekülü vücut tarafından eritilir ama bu protein eritilemez ve küçük kistik bir yapıya dönüşebilir. Bu kistler size veya dudağınıza zarar vermezler. Rahatsız olmanız durumunda da rahatça alınabilirler.

Hyaluronik asit içerikli olmayan dolgularının eritilmesi, çıkarılması ileri cerrahi işlemler gerektirebilmektedir. Ama hyaluronik asit içerikli dolgular Hyaluronidaz enjeksiyonu ile hızlı bir şekilde eritilebilir.

Dolgu uygulamaları yağ enjeksiyonu ve benzeri uygulamalar ile kıyaslandığında daha sorunsuz yöntemlerdir.

Dudak kalınlaştırma ameliyatı var mı?

Çok nadir de olsa dolgu bazı kişiler için dudak dolguları uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz size dudak kalınlaştırma ameliyatı önerebilir. Dudağınız uzun (dudak burun hattı) ise, dudağınızın kırmızı kısmı hiç görünmüyor ise ameliyat olmanız gerekebilir.

  • Burun dudak hattınız uzun (15-17 mm üzerinde) ise lip lift ameliyatı yani dudak kaldırma ameliyatı tercih edilecektir.
  • Dudağınızın kırmızı hattı çok ince ancak dudak burun hattı normal ise dudağınızın iç kısmından kırmızı hattın ilerletilmesi ameliyatı planlanabilir.
  • Kalıcı olarak dudak silikonu olarak bilinen ve dudak içine yerleştirilen Permalip düşünülebilir.
  • Sizin yüz ve dudak oranlarına bakılarak bu bahsettiğim yöntemlerden bir veya birkaçı birlikte planlanabilir.

Dudak kalınlaştırma ameliyatlarının tamamı lokal anestezi ve gerekirse ilaveten sedasyon altında gerçekleştirilebilir. 

Hangi doktorlar dudaklara dolgu yapabilir?

Plastik cerrahlar, dermatologlar ve medikal estetik hekimlik eğitimi almış doktorlar yasal olarak dolgu uygulamaları yapmaya yetkilidirler. Ancak dolgu uygulamalarının yaygın bir şekilde talep görmesi maalesef farklı branşta ki doktor ve hatta doktor olmayan insanların piyasada yer almalarına neden olmuştur. Bazen basına da yansıyan sıkıntılı sonuçlar anatomi bilgisi olmadan yapılan işlemler ve mağdurlar hızla artmaktadır.

Sizlerde mağdurlar arasında olmamak için kime hangi işlemi uygulattığınızın, hangi malzemenin kullanıldığının sorgulamasını yapınız.

Dudak dolgusu fiyatları ne kadardır?

Kullanılacak dolgu markası ve doktorunuzun tecrübesine göre değişmekle birlikte telefon ile öğrenebileceğiniz bir bilgidir. 1 ml’lik enjektörlerde geldiği için genellikle 1 ml dudak dolgusu fiyatları sabittir. Ancak bazı doktorlar işlem ücreti alıp kullandıkları dolgu miktarını göz önüne almazlar.

 • 1 ml dudak dolgusu kaç liradır?

Sıklıkla bu konuda internetten bilgi edinmek isteyen hastalarımız olmakla birlikte en doğru cevabı kliniğimizi arayarak telefonda öğrenebilirsiniz. 1 ml dudak dolgusu ücretini telefondan öğrenebilirsiniz. Kliniğimiz de kontrollerde yapılacak ek dozlardan rütuş kabul edildiği için ek ücret talep edilmez. 

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Merhaba,
  Kanülle dudak dolgusu yapıyor musunuz? İşlem yapılırken acı hisseder miyim?

  1. Dudak dolgusu yapılırken öncelikle uyuşturucu kremlerle hastalarımızı yarım saat bekletiyoruz. Bu sürenin sonunda biraz da olsa hafif bir rahatsızlık hissedebiliyorsunuz.
   Kanülle dudak dolgusu bir uygulama yöntemidir. Ben yıllar önce kanülle dudak dolgusu yapıyordum. Çok uzun zamandır kanülle dudak dolgusu yapmıyorum. KOntrollü bir işlem olduğunu düşünmüyorum. Ama bu kanülle dudak dolgusu yapılmaz anlamına gelmez. Önemli olan tecrübe ve sonuçtur diye düşünüyorum. Dudak dolgusu yaptırmaya karar verirseniz kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

  1. İnternet üzerinden dudak dolgusu fiyatlarının paylaşılması yasal değildir. Size mail adresinizden dudak dolgusu ücret bilgisi gönderilmiştir.
   03124482361 veya 05424482361

  1. Dudak dolgusu fiyatı diğer tüm estetik işlem fiyatları gibi internet ortamında paylaşılması yasak ve etik olmayan bir durumdur. Bu nedenle kliniğimizi aramanızı rica etmek zorundayım. Anlayışınız için teşekkür ederim. 03124482361 – 05424482361

  1. Dudak dolgusu için genellikle 1 ml dolgu yeterli olur. Ancak dudak dolgusu fiyatını öğrenmek için kliniğimizi aramanızı rica edeceğim. İnternetten fiyat bilgisi paylaşılması maalesef yasal değil.

  1. 1 ml dudak dolgusu ücretinin ülkemizde ki ticari yasalar ve doktorlar için etik kurallar çerçevesinde açık ortamlarda paylaşılması maalesef yasal değildir. 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlardan bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

  1. Dolguy eritme işlemi ile Hepatit B taşıyıcılığı arasında olumsuz bir ilişki yoktur. Endişe etmeyin. Ama yine de işlem yapacak doktora taşıyıcı olduğunuzu söyleyiniz.

   1. Doktor tewekkurler cavab verdiyiniz icin.4 gundu dolgu etmiwem. marka Crystal .bir bilginiz varmi ? Bu benim hastalikma ziyan etmeycek? Yoksa eridim dolgunu?

    1. hyaluronik asit içerikli dolgular eritilebilir. Hidroksiapatit içerikli dolgular ise eritilemez. Kendisinin erimesi beklenir ve bu süre de 4-5 yıl gibi uzun bir süre olabilir.

 2. Merhaba,

  Dudak dolgusu eritme işlemi ve yeniden dolgu yaptırmak istiyorum. Her iki işlem için de fiyat bilgisi alabilir miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah