Dudak EstetiğiYüz Dolgusu

Dudak dolgusu

Dudak dolgusu nedir?

Yüz güzelliğini tamamlayan, hacmi ve hatlarıyla yüz ifademizde önemli bir rol oynayan dudak estetiği sorunlarının çözülmesinde elimizde ki en güçlü, en iyi, en sağlıklı materyallerden biri dudak dolgusu olmuştur. Dudaklara hacim kazandırma arzusu hemen tüm kadınlarda vardır ve tarih boyunca da bu böyle olmuştur. Kısa süreli etkili sürülebilir doğal dudak dolgunlaştırıcı kremlerden bugün dolgu uygulamalarına hatta kalıcı dudak silikonlarına kadar gelinmiştir. Dudak dolgusu yapan doktor hastasının tüm özelliklerini dikkate almalı ve dolgu uygulamasını öyle yapmalıdır.

Dudakların hacim kazandırılması konusunda aranan özellikler uzun süre kalıcılığı olan dolgular veya malzemeler değil size sorun oluşturmayacak, dudak şeklini bozmayacak, istenildiği zaman eritilebilecek, istenildiği zaman artırılabilecek bir malzeme bir ürün olmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilir ve mutsuz olabilirsiniz. Bu kadar önemli bir konuyu da size uygulayacak kişi mutlaka bir doktor olmalı ve bu konuda deneyimli olmalıdır.

Videoyu oynat
Videoyu oynat

Dudak dolgusunun önemli detaylarını anlatan biraz uzun bir video. Sonuna kadar izlemenizi öneririm.

Dudak dolgusu işlemi mutlaka konusunda uzman, deneyimli bir DOKTOR tarafından uygulanmalıdır.

Dudak dolgusunun FDA tarafından güvenli kullanımı ile ilgili linke buradan ulaşabilirsiniz. TIKLAYINIZ
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

Dolgun dudaklar insanları daha genç ve sağlıklı gösterir. Dudakların soluk, renksiz ve buruşuk görünümü toplum içinde de dikkat çeken “yorgun musun?” diye tepkilere neden olabilen bir durum yaratır. Günümüzde dudakların hacimlendirilmesi amacıyla hyaluronik asit içerikli dolgular ile kabul edilebilir iyi sonuçlar alınabilmekte ve dudak dolgunlaştırma, dudak kalınlaştırma işlemleri rahatlıkla yaygın bir şekilde yapılabilmektedir.

Dudak dolgusu kimlere uygulanır?

 • Dudaklarınız ince ve hacimsiz ise,
 • Dudaklarınız dudaklarınızın kalınlığı sizi tatmin etmiyor ise,
 • Dudaklarınızın kıvrımları belirgin değilse,
 • Dudaklarınız da dikey çizgiler gelişmiş ve kurumuş gibi bir görünümü var ise,
 • Dudak üzerinde barkod çizgileri görünmeye başlamış ise; dolgu ile sorunlarınız azaltılabilir. Ama bazı durumlarda doktorunuz size dudaklara hacim verme işleminin uygun olmayacağını nadiren de olsa ameliyata ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir.
 • Dudak dolgusu yaptıracağım. Bana kaç ml dolgu yeterli olur?

Dudak kalınlaştırma işlemi için genellikle 0,7-1,0 ml dolgu yeterlidir. Nadiren daha fazla dolgu ihtiyacınız olabilir. Bu ek uygulama da 10 gün sonraki kontrolünüzde yapılırsa sizin dudaklarınıza uyumunuz ve elde edilecek sonucunuz daha sağlıklı olacaktır.

Videoyu oynat
kaç tüp dolgu gider
Dolgu yapmadan önce detaylı analiz şarttır
 • Dolgu yaptırırsam dudaklarım çok şişer mi?

İşlem uyuşturucu kremler ile genellikle rahatlıkla yapılabilir ama bazen uyuşturucu iğnelere de ihtiyaç olmaktadır. Uyuşturucu iğnelerle yapılırsa fazlaca şişme ihtimali biraz daha artacaktır. Tabi işlem sırasında damar yaralanması olursa o zaman asimetrik şişme de kaçınılmaz olacaktır. Size önerimiz işlemden hemen sonra buz uygulamanızdır. Uygulama sonrasında 3-4 gün fazladan şişlik olabileceğini, asimetrik görünebileceğinizi kabul etmenizdir.

Dolgu ile dudaklar şişer mi
Dudak dolgunlaştırma uyuşturucu kremlerle gerçekleştirilebilir.

Dolgu uygulamaları yağ enjeksiyonu ve benzeri uygulamalar ile kıyaslandığında daha sorunsuz yöntemlerdir.

 • Dudak dolgusu için yaş sınırı var mıdır?

Estetik tüm uygulamalarda olduğu gibi bu işlem de reşit olduktan yani 18 yaşını doldurduktan sonra yapılmalıdır.

Videoyu oynat
Videoyu oynat
 • Dudaklarıma dolgu yaptırmadan önce sonucunu görebilir miyim?

Burun estetiği ve göğüs büyütme ameliyatlarının 3 boyutlu planlamasını 3D Vectra cihazı ile kliniğimizde yapabiliyoruz ama henüz teknolojik olarak dudakların hacimlendirilmesinin önceden gösterilebilmesi mümkün değildir.

Videoyu oynat
 • Hamileyken veya emzirirken dudak dolgusu yapılabilir mi?

Hamilelik ve emzirme dönemleri bebeğiniz için çok kıymetlidir ve bu dönemlerde estetik işlemlerin hiçbirinin yapılmasını önermiyoruz. Emzirmenin 6.ayından sonrasında yani ek gıdaya geçildikten sonrasında yapılmasında bir sakınca olmadığını belirtmekte de fayda var.

 • Dudaklarıma dolgu yaptırırsam anlaşılır mı?

İlk günleri saymazsak ve uygulanan dolgu hacmi 1 ml yani bir tüp dolgudan daha fazla değilse kolay kolay anlaşılmaz. İlk günlerde ki muhtemel asimetriler, düzensizlikler, sertlikler ve nadiren morluklar geçtikten sonra dudak dolgusu yapıldığının anlaşılması aslında iyi bir uygulama yapılmadığının da bir göstergesi olarak düşünülmelidir.

 • Dudaklara dolgu yapıldığı belli olur mu?

Uygun zaman aralıklarıyla, uygun dozlarda yapıldığında dudak dolgusu kolay kolay belli olmaz. Eğer sık aralıklarla dudak dolgusu yaptırırsanız veya size yüksek doz dudak dolgusu yapılırsa o zaman dudak içinde durması ve dudaklara güzel, hacimli ve kalkık dudak görünümü vermesini istediğimiz dolgular bıyık altına doğru yer değiştirmeye başlar. Dudaklar öne fırlar, ördek dudak görünümü, uzun dudak görünümü, ortaya çıkmaya başlar ve artık sizin sevdiğiniz dudaklar gider herkesin dikkatini çeken, sırıtan bir sonuca doğru evrilmiş dudaklarınız olur.

Dolgu uygulaması dudaklara nasıl yapılır
Doğal sağlıklı dudak görünümü için genellikle 1 ml dolgu yeterli olur.

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudakların kalınlaştırılması aslında pratik bir işlem olup hemen sonuç vermektedir. Uyuşturucu kremler ile 30 dakika bekledikten sonra rahatlıkla uygulanabilir. Bazı hastalarımızda ise lokal anestezik enjeksiyon gerekebilir. İşlem 10-15 dakika sürer. Dudaklar hemen şekillenir. Aynada dolgun dudaklarınızı görebilirsiniz. Ancak uyuşukluk etkisinden dolayı daha büyük hissedersiniz.

Videoyu oynat
 • Dudaklara dolgu yaptırdıktan sonra nasıl görünür?

İşlemi takip eden saatlerde dudaklarınızda hafif bir şişme eğilimi olur. Bu sürelerde buz uygulaması şişliğin kontrolünde size yardımcı olacaktır. Önerimiz dudak dolgusu uygulandığı günün akşamında ve ertesi gün çok özel bir sosyal işiniz olmamasıdır. Bu şişlikler genelde 2-3 günde geçer. Morluklar olabilir. Asimetrik şişlikler olabilir. Bunlarda 5-7 günde geçer. 10 günden sonra ki bir zamanda da kontrol randevunuzda gerekiyorsa ek dolgu uygulamaları yapılabilir.

Dolgu sonrası dudaklar nasıl görünür
İşlemden hemen sonra % 90 normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ek doz gerekiyorsa 10 gün sonra ki kontrolünüzde yapılabilir.
 • Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra ördek dudak gibi olur muyum?

Dudakların öne doğru belirginliğinin arttığı, burun tabanı ile dudak üst kıvrımı arasında ki mesafenin uzadığı, kalın, şiş, sosis gibi görünen dudaklara ördek dudak denebilir. Bu hem hastadan hem de dolguyu uygulayandan kaynaklanan bir durumdur. Bazı hastalar dudaklarına dolgu yaptırmayı bir görev haline getirmiş ve sık aralıklarla dolgu yaptırdıklarında dudaklarının daha güzel görüneceğini düşünürler. Bunun böyle olmadığını da dolguyu uygulayan kişi görür/görmez/fark etmez ve durdurmaz ise ördek dudak görünümü kaçınılmazdır.

Kısacası ördek dudak veya sosis dudak gibi istenmeyen sonuçlar ile karşılaşmak istemiyorsanız;

 1. 1 ml yani bir tüp dolgu ile ördek dudak görünümü oluşmaz.
 2. Dudak dolguları düzenli aralıklarla yapılmak zorunda değildir.
 3. Dudak dolgusunun tekrarı ancak doktorunuz ile birlikte yapacağınız muayene sonrasında karar verilmelidir.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Dolgu Botoks nedir? Farkları nelerdir?
Videoyu oynat

4. Tek başına dudaklarınızın güzel olması değil dudaklarınızın yüzünüzle uyumlu olması planlanmalıdır.

5. Dudak dolgusu yapılmadan önce dudaklarınızın dişleriniz, üst/alt çeneniz ve yüzünüz ile olan ilişkisi size anlatılmalı işlem peşi sıra yapılmalıdır.

6. Doktorunuzun yapmayalım dediği işlemleri yaptırmamalısınız.

 • Dudaklara dolgu uygulaması ne sıklıkla yapılmalıdır?

Genellikle dudak dolgularının kalıcılığı 4-6 aydır. Ancak bazen daha kısa bazen de daha uzun süreler dolgun görünüm devam edebilir. Her hastada farklı olmakla birlikte 6 ay arayla dolgunuzu yapan doktorunuz ile ek doz uygulaması için fikir alışverişinde bulunmanız iyi olacaktır. Tekrar eden dudak dolgusu uygulamaları dudakların eski haline dönmesine engel olur ve çok uzun süreler kalıcılık gösterir.

 • Dolgunun kalıcılık süresi ne kadardır?

Videoyu oynat

Bu işlemde bilinmesi gereken en önemli husus dudaklara enjekte edilecek olan dolgu yani hyalüronik asit dudak dolgusunun 2 ile 6 ay arasında kalıcılık sağlayacağıdır. İşlemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi de budur. Dudakların sadece kas dokudan meydana gelmesi ve bu bölgenin iyi kanlanıyor olması uygulanan dolguların hızlıca erimesine sebep olmaktadır. Dudak dışındaki bölgelerde 9-18 ay kalabilen hyalüronik asit dudakta 2-6 ay kalabilmektedir.

 • En fazla kaç defa dolgu yaptırabilirim?

Dudak dolgusu için kullandığımız hyaluronik asit size zarar vermeyeceği için tekrar edecek uygulamaların bir sakıncası yoktur. Ancak çok sık yapılması görsel olarak özellikle üst dudağın dudak içinin değil üst yani cilt altının kalınlaşmasına, bıyık bölgesinin öne çıkmasına ve hoş olmayan bir görüntüye bürünmesine neden olabilir.

Videoyu oynat
 • Dudaklara dolgu yaptırdıktan sonra öpüşürken hissedilir mi? His kaybı yaşar mıyım?

Dudak dolguları hafif sert yapıdadırlar ve dudakların formda durabilmeleri için bu sertliğe ihtiyaç vardır. Bu yüzden ilk 7-10 gün elle, dudakla hafif sert hissedilebilir. Ancak bu sertlik zamanla geçer ve dolgun görüntü devam eder.

Dudak dolgusu uygulaması his kaybına neden olmaz.

Videoyu oynat
Videoyu oynat
 • Dudaklarına dolgu yaptıran erkekler var mı?

Elbette. Bazı sorun eden hastalarımız olmakta. Bu sorunun giderilmesi azaltılması da zor bir işlem olmadığı için giderek daha fazla erkek hastamızla dudaklarının kalınlaştırılması konusunu konuşmaya başladık. 

Videoyu oynat
 • Dudaklarıma dolgu yaptırdım ama çok hızlı eridi? Neden?

Çok nadir görülse de bazı metabolizması hızlı çalışan hastalarımızda sadece dudaklarda değil hemen tüm yüzde uygulanan dolguların hızla eridiğine şahit olabiliyoruz. Ancak bazı hastalarımızda dolgu uygulamasına hızla alışıp dudaklarının eski hallerini unutarak eridiğini düşünebiliyorlar. Birde dolgunun 10 günden sonra sertliğinin geçmesi de hastanın dolgusunun eridiğini düşünmesine neden oluyor. Tüm bu nedenlerle dolgu uygulaması öncesinde mutlaka değişik açılardan fotoğraflarınızı çekiniz.

dudak dolgusu sonrası öpüşebilir miyim
Hasta hem yatarken, hem de otururken işlem süresince sık sık muayene edilerek dolgu işlemi yapılır.
 • Dudaklarıma yaptırdığım dolgu zarar verir mi?

Özellikle dudaklara dolgu işlemleri pek çok insanı korkutmaktadır. Bunun sebebi ise bilinçsizce yapılmış dolgu uygulamalarıdır. Maalesef ülkemizde uzman olmayan(Plastik cerrah veya dermatolog) doktorlar, doktor olmayanlar, tıbbi eğitim almayanlar, kuaförler, dövmeciler bile dolgu yapmaya, halkımız da maalesef yaptırmaya başlamıştır. Bunların önüne geçilmesi ancak halkın bilinçlenmesiyle mümkündür. Bu işlemleri bir plastik cerrah veya dermatolog uygulamalıdır. Sonucunuz ile ilgili sorumluluğu alabilecek kişilere güvenmeli ve bu şekilde estetik işlemlerinize devam etmelisiniz.

Videoyu oynat

Kullanılan dolgu maddesi hyaluronik asit ise size zarar verme ihtimali yoktur.

 • Dolgu yaptırdım, dudaklarımda küçük kistler oluştu, ne yapmalıyım?

Hyaluronik asit dolgularının etki sürelerinin uzatılması için moleküller arası bağlayıcı proteinler kullanılır. Eğer sizin bu proteine bir hassasiyetiniz varsa ki bu düşük bir ihtimaldir dolgunun enjekte edildiği bölgede hyaluronik asit molekülü vücut tarafından eritilie ama bu protein eritilemez ve küçük kistik bir yapıya dönüşebilir. Bu kistler size veya dudağınıza zarar vermezler. Rahatsız olmanız durumunda da rahatça alınabilirler.

Videoyu oynat

Dolguların neden olabileceği sorunlar hakkında daha da fazla bilgi alabilmek için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/dolgu-sonrasi-sorunlar/ sayfasında yazdıklarıma göz atabilirsiniz.

dolgu ücreti ne kadardır
Dudaklara hacim kazandırmak için kliniğimizde Super Idea™ marka dolgular tercih edilmektedir.
 • Dudaklarıma dolgu yaptırdım ama memnun değilim eritilebilir mi?

Bugüne kadar dudak dolgusu yaptırıp eriten bir hastam olmasa da hyaluronik asit olmayan dolgular yaptırmış kişilerin bu maddeleri eritmek için başvurduklarına şahit oldum. Hyaluronik asit olmayan dudak dolgularının eritilmesi, çıkarılması daha ileri cerrahi işlemler gerektirebilmektedir.

Ama diyelim ki siz hyaluronik asit içerikli dudak dolgusu yaptırdınız ve memnun değilsiniz. Merak etmeyin Hyaluronidaz diye bir ilaç ile dudak dolgunuz çok hızlı bir şekilde eritilebilir.

Dudak dolgusu kimlere yapılmaz?

Hyaluronik asitler ile ilgili uygun ürün kullanıldığında yukarıda anlattığım gibi aslında çok da sorun olmadan mutlu hasta sonuçları elde edilebilir. Ancak;

   • Hamilelikte,
   • Emzirmenin ilk 4 ayında yani ek gıdaya geçmeden önce dudak dolgusu yapılmamalıdır.
   • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılırken (aspirin, coumadin, Plavix, vs),
   • Hemofili gibi kanama sorunları olan hastalar da aşırı kanama ve morlukla karşılaşılacağından yapılmaması önerilir.
   • Ağız ve dudak bölgesinde uçuk ve açık yara varlığında dudak dolgusu yapılmamalıdır.
   • Burun tabanı – dudak mesafesi 15-17 mm üzerinde olanlarda (lip lift ameliyatı gerekebilir), üst çene ve ön dişleri önde olanlarda (öncelikle alt dudak hacimlendirilmelidir), dudaklarında halen yeterli hacim ve/veya dolgusu olanlarda (dudak yukarı dönmez öne hareket eder) detaylı konuşularak gerekiyorsa başka uygulamalar yapıldıktan sonra değerlendirilmelidir.

Dudak kalınlaştırma ameliyatı var mı?

Çok nadir de olsa dolgu bazı kişiler için dudak dolguları uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz size dudak kalınlaştırma ameliyatı önerebilir. Dudağınız uzun (dudak burun hattı) ise, dudağınızın kırmızı kısmı hiç görünmüyor ise ameliyat olmanız gerekebilir.

  • Burun dudak hattınız uzun (15-17 mm üzerinde) ise lip lift ameliyatı yani dudak kaldırma ameliyatı tercih edilecektir.
  • Dudağınızın kırmızı hattı çok ince ancak dudak burun hattı normal ise dudağınızın iç kısmından kırmızı hattın ilerletilmesi ameliyatı planlanabilir.
  • Kalıcı olarak dudak silikonu olarak bilinen ve dudak içine yerleştirilen Permalip düşünülebilir.
  • Sizin yüz ve dudak oranlarına bakılarak bu bahsettiğim yöntemlerden bir veya birkaçı birlikte planlanabilir.

Dudak kalınlaştırma ameliyatlarının tamamı lokal anestezi ve gerekirse ilaveten sedasyon altında gerçekleştirilebilir. Anestezi hakkında aklınıza takılan sorulara https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyatlarda-anestezi-teknikleri-nelerdir/ sayfasını inceleyerek cevap bulabilirsiniz.

dudak dolgusu fiyatı
Her hasta için hastaya özel planlama yapılmalı ve mutlaka 10 gün sonra kontrol ve gerekiyorsa ek doz uygulanmalıdır

Dudak dolgusu yapan doktorlar kimlerdir?

Plastik cerrahlar, dermatologlar ve medikal estetik hekimlik eğitimi almış doktorlar yasal olarak dolgu uygulamaları yapmaya yetkilidirler. Ancak dolgu uygulamalarının yaygın bir şekilde talep görmesi maalesef farklı branşta ki doktor ve hatta doktor olmayan insanların piyasada yer almalarına neden olmuştur. Bazen basına da yansıyan sıkıntılı sonuçlar anatomi bilgisi olmadan yapılan işlemler ve mağdurlar hızla artmaktadır.

Videoyu oynat

Sizlerde mağdurlar arasında olmamak için kime hangi işlemi uygulattığınızın, hangi malzemenin kullanıldığının sorgulamasını yapınız.

Dudak dolgusu ücreti ne kadardır?

Kullanılacak dolgu markası ve doktorunuzun tecrübesine göre değişmekle birlikte telefon ile öğrenebileceğiniz bir bilgidir. 1 ml’lik enjektörlerde geldiği için genellikle 1 ml dudak dolgusu fiyatları sabittir. Ancak bazı doktorlar işlem ücreti alıp kullandıkları dolgu miktarını göz önüne almazlar.

 • 1 ml dudak dolgusu kaç liradır?

Sıklıkla bu konuda internetten bilgi edinmek isteyen hastalarımız olmakla birlikte en doğru cevabı kliniğimizi arayarak telefonda öğrenebilirsiniz. 1 ml dudak dolgusu ücretini telefondan öğrenebilirsiniz. Kliniğimiz de kontrollerde yapılacak ek dozlardan rütuş kabul edildiği için ek ücret talep edilmez. 

Dudak dolgusu ile ilgili detaylı uzun anlatım videoları

Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Merhaba,
  Kanülle dudak dolgusu yapıyor musunuz? İşlem yapılırken acı hisseder miyim?

  1. Dudak dolgusu yapılırken öncelikle uyuşturucu kremlerle hastalarımızı yarım saat bekletiyoruz. Bu sürenin sonunda biraz da olsa hafif bir rahatsızlık hissedebiliyorsunuz.
   Kanülle dudak dolgusu bir uygulama yöntemidir. Ben yıllar önce kanülle dudak dolgusu yapıyordum. Çok uzun zamandır kanülle dudak dolgusu yapmıyorum. KOntrollü bir işlem olduğunu düşünmüyorum. Ama bu kanülle dudak dolgusu yapılmaz anlamına gelmez. Önemli olan tecrübe ve sonuçtur diye düşünüyorum. Dudak dolgusu yaptırmaya karar verirseniz kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

  1. İnternet üzerinden dudak dolgusu fiyatlarının paylaşılması yasal değildir. Size mail adresinizden dudak dolgusu ücret bilgisi gönderilmiştir.
   03124482361 veya 05424482361

  1. Dudak dolgusu fiyatı diğer tüm estetik işlem fiyatları gibi internet ortamında paylaşılması yasak ve etik olmayan bir durumdur. Bu nedenle kliniğimizi aramanızı rica etmek zorundayım. Anlayışınız için teşekkür ederim. 03124482361 – 05424482361

  1. Dudak dolgusu için genellikle 1 ml dolgu yeterli olur. Ancak dudak dolgusu fiyatını öğrenmek için kliniğimizi aramanızı rica edeceğim. İnternetten fiyat bilgisi paylaşılması maalesef yasal değil.

  1. 1 ml dudak dolgusu ücretinin ülkemizde ki ticari yasalar ve doktorlar için etik kurallar çerçevesinde açık ortamlarda paylaşılması maalesef yasal değildir. 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlardan bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.

  1. Dolguy eritme işlemi ile Hepatit B taşıyıcılığı arasında olumsuz bir ilişki yoktur. Endişe etmeyin. Ama yine de işlem yapacak doktora taşıyıcı olduğunuzu söyleyiniz.

   1. Doktor tewekkurler cavab verdiyiniz icin.4 gundu dolgu etmiwem. marka Crystal .bir bilginiz varmi ? Bu benim hastalikma ziyan etmeycek? Yoksa eridim dolgunu?

    1. hyaluronik asit içerikli dolgular eritilebilir. Hidroksiapatit içerikli dolgular ise eritilemez. Kendisinin erimesi beklenir ve bu süre de 4-5 yıl gibi uzun bir süre olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61