Dudak EstetiğiYüz Dolgusu

Dudak dolgusu

Dudak dolgusu nedir?

Yüz güzelliğini tamamlayan, hacmi ve hatlarıyla yüz ifademizde önemli bir rol oynayan dudak estetiği sorunlarının çözülmesinde elimizde ki en güçlü, en iyi, en sağlıklı materyallerden biri dudak dolgusu olmuştur. Dudaklara hacim kazandırma arzusu hemen tüm kadınlarda vardır ve tarih boyunca da bu böyle olmuştur. Kısa süreli etkili sürülebilir doğal dudak dolgunlaştırıcı kremlerden bugün dolgu uygulamalarına hatta kalıcı dudak silikonlarına kadar gelinmiştir. Dudak dolgusu yapan doktor hastasının tüm özelliklerini dikkate almalı ve dolgu uygulamasını öyle yapmalıdır.

Dudakların hacim kazandırılması konusunda aranan özellikler uzun süre kalıcılığı olan dolgular veya malzemeler değil size sorun oluşturmayacak, dudak şeklini bozmayacak, istenildiği zaman eritilebilecek, istenildiği zaman artırılabilecek bir malzeme bir ürün olmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilir ve mutsuz olabilirsiniz. Bu kadar önemli bir konuyu da size uygulayacak kişi mutlaka bir doktor olmalı ve bu konuda deneyimli olmalıdır.

Dudak dolgusu işlemi mutlaka konusunda uzman, deneyimli bir DOKTOR tarafından uygulanmalıdır.

Dolgun dudaklar insanları daha genç ve sağlıklı gösterir. Dudakların soluk, renksiz ve buruşuk görünümü toplum içinde de dikkat çeken “yorgun musun?” diye tepkilere neden olabilen bir durum yaratır. Günümüzde dudakların hacimlendirilmesi amacıyla hyaluronik asit içerikli dolgular ile kabul edilebilir iyi sonuçlar alınabilmekte ve dudak dolgunlaştırma, dudak kalınlaştırma işlemleri rahatlıkla yaygın bir şekilde yapılabilmektedir.

Play Video

Dudak dolgusu kimlere uygulanır?

 • Dudaklarınız ince ve hacimsiz ise,
 • Dudaklarınız dudaklarınızın kalınlığı sizi tatmin etmiyor ise,
 • Dudaklarınızın kıvrımları belirgin değilse,
 • Dudaklarınız da dikey çizgiler gelişmiş ve kurumuş gibi bir görünümü var ise,
 • Dudak üzerinde barkod çizgileri görünmeye başlamış ise; dolgu ile sorunlarınız azaltılabilir. Ama bazı durumlarda doktorunuz size dudaklara hacim verme işleminin uygun olmayacağını nadiren de olsa ameliyata ihtiyacınız olduğunu söyleyebilir.
 • Dudak dolgusu yaptıracağım. Bana kaç ml dolgu yeterli olur?

Dudak kalınlaştırma işlemi için genellikle 0,7-1,0 ml dolgu yeterlidir. Nadiren daha fazla dolgu ihtiyacınız olabilir. Bu ek uygulama da 10 gün sonraki kontrolünüzde yapılırsa sizin dudaklarınıza uyumunuz ve elde edilecek sonucunuz daha sağlıklı olacaktır.

bana kaç cc dolgu gider
Dolgu yapmadan önce detaylı analiz şarttır
Play Video
Play Video
 • Dolgu yaptırırsam dudaklarım çok şişer mi?

İşlem uyuşturucu kremler ile genellikle rahatlıkla yapılabilir ama bazen uyuşturucu iğnelere de ihtiyaç olmaktadır. Uyuşturucu iğnelerle yapılırsa fazlaca şişme ihtimali biraz daha artacaktır. Tabi işlem sırasında damar yaralanması olursa o zaman asimetrik şişme de kaçınılmaz olacaktır. Size önerimiz işlemden hemen sonra buz uygulamanızdır. Uygulama sonrasında 3-4 gün fazladan şişlik olabileceğini, asimetrik görünebileceğinizi kabul etmenizdir.

Dolgu ile dudaklar şişer mi
Dudak dolgunlaştırma uyuşturucu kremlerle gerçekleştirilebilir.

Dudak büyütme ve şekillendirmede dolgu uygulamaları yağ enjeksiyonu ve benzeri uygulamalar ile kıyaslandığında daha sorunsuz yöntemlerdir.

Play Video
Play Video
 • Dudaklarına dolgu yaptıran erkekler var mı?

Elbette. Bazı sorun eden hastalarımız olmakta. Bu sorunun giderilmesi azaltılması da zor bir işlem olmadığı için giderek daha fazla erkek hastamızla dudaklarının kalınlaştırılması konusunu konuşmaya başladık. 

Play Video
Play Video
 • Hamileyken veya emzirirken dudak dolgusu yapılabilir mi?

Hamilelik ve emzirme dönemleri bebeğiniz için çok kıymetlidir ve bu dönemlerde estetik işlemlerin hiçbirinin yapılmasını önermiyoruz. Emzirmenin 6.ayından sonrasında yani ek gıdaya geçildikten sonrasında yapılmasında bir sakınca olmadığını belirtmekte de fayda var.

 • Dudak dolgusu için yaş sınırı var mıdır?

Estetik tüm uygulamalarda olduğu gibi bu işlem de reşit olduktan yani 18 yaşını doldurduktan sonra yapılmalıdır.

Play Video
Play Video

Dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudakların kalınlaştırılması aslında pratik bir işlem olup hemen sonuç vermektedir. Uyuşturucu kremler ile 30 dakika bekledikten sonra rahatlıkla uygulanabilir. Bazı hastalarımızda ise lokal anestezik enjeksiyon gerekebilir. İşlem 10-15 dakika sürer. Dudaklar hemen şekillenir. Aynada dolgun dudaklarınızı görebilirsiniz. Ancak uyuşukluk etkisinden dolayı daha büyük hissedersiniz.

dudak dolgusu uygulaması
Doğal sağlıklı dudak görünümü için genellikle 1 ml dolgu yeterli olur.
Play Video
 • Dudaklarıma dolgu yaptırmadan önce sonucunu görebilir miyim?

Burun estetiği ve göğüs büyütme ameliyatlarının 3 boyutlu planlamasını 3D Vectra cihazı ile kliniğimizde yapabiliyoruz ama henüz teknolojik olarak dudakların hacimlendirilmesinin önceden gösterilebilmesi mümkün değildir.

 • En fazla kaç defa dolgu yaptırabilirim?

Dudak dolgusu için kullandığımız hyaluronik asit size zarar vermeyeceği için tekrar edecek uygulamaların bir sakıncası yoktur. Ancak çok sık yapılması görsel olarak özellikle üst dudağın dudak içinin değil üst yani cilt altının kalınlaşmasına, bıyık bölgesinin öne çıkmasına ve hoş olmayan bir görüntüye bürünmesine neden olabilir.

Play Video
 • Dudaklara dolgu yaptırdıktan sonra nasıl görünür?

İşlemi takip eden saatlerde dudaklarınızda hafif bir şişme eğilimi olur. Bu sürelerde buz uygulaması şişliğin kontrolünde size yardımcı olacaktır. Önerimiz dudak dolgusu uygulandığı günün akşamında ve ertesi gün çok özel bir sosyal işiniz olmamasıdır. Bu şişlikler genelde 2-3 günde geçer. Morluklar olabilir. Asimetrik şişlikler olabilir. Bunlarda 5-7 günde geçer. 10 günden sonra ki bir zamanda da kontrol randevunuzda gerekiyorsa ek dolgu uygulamaları yapılabilir.

Dudak dolgusu sonrası
İşlemden hemen sonra % 90 normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ek doz gerekiyorsa 10 gün sonra ki kontrolünüzde yapılabilir.
 • Dolgunun kalıcılık süresi ne kadardır?

Play Video

Bu işlemde bilinmesi gereken en önemli husus dudaklara enjekte edilecek olan dolgu yani hyalüronik asit dudak dolgusunun 2 ile 6 ay arasında kalıcılık sağlayacağıdır. İşlemin geçici olarak adlandırılmasının sebebi de budur. Dudakların sadece kas dokudan meydana gelmesi ve bu bölgenin iyi kanlanıyor olması uygulanan dolguların hızlıca erimesine sebep olmaktadır. Dudak dışındaki bölgelerde 9-18 ay kalabilen hyalüronik asit dudakta 2-6 ay kalabilmektedir.

 • Dudaklara dolgu yaptırdıktan sonra öpüşürken hissedilir mi? His kaybı yaşar mıyım?

Dudak dolguları hafif sert yapıdadırlar ve dudakların formda durabilmeleri için bu sertliğe ihtiyaç vardır. Bu yüzden ilk 7-10 gün elle, dudakla hafif sert hissedilebilir. Ancak bu sertlik zamanla geçer ve dolgun görüntü devam eder.

Dudak dolgusu uygulaması his kaybına neden olmaz.

Play Video
Play Video
 • Dudaklarıma dolgu yaptırdım ama çok hızlı eridi? Neden?

Çok nadir görülse de bazı metabolizması hızlı çalışan hastalarımızda sadece dudaklarda değil hemen tüm yüzde uygulanan dolguların hızla eridiğine şahit olabiliyoruz. Ancak bazı hastalarımızda dolgu uygulamasına hızla alışıp dudaklarının eski hallerini unutarak eridiğini düşünebiliyorlar. Birde dolgunun 10 günden sonra sertliğinin geçmesi de hastanın dolgusunun eridiğini düşünmesine neden oluyor. Tüm bu nedenlerle dolgu uygulaması öncesinde mutlaka değişik açılardan fotoğraflarınızı çekiniz.

dudak dolgusu sonrası öpüşebilir miyim
Hasta hem yatarken, hem de otururken işlem süresince sık sık muayene edilerek dolgu işlemi yapılır.
 • Dudaklara dolgu uygulaması ne sıklıkla yapılmalıdır?

Genellikle dudak dolgularının kalıcılığı 4-6 aydır. Ancak bazen daha kısa bazen de daha uzun süreler dolgun görünüm devam edebilir. Her hastada farklı olmakla birlikte 6 ay arayla dolgunuzu yapan doktorunuz ile ek doz uygulaması için fikir alışverişinde bulunmanız iyi olacaktır. Tekrar eden dudak dolgusu uygulamaları dudakların eski haline dönmesine engel olur ve çok uzun süreler kalıcılık gösterir.

Play Video
 • Dudaklarıma yaptırdığım dolgu zarar verir mi?

Özellikle dudaklara dolgu işlemleri pek çok insanı korkutmaktadır. Bunun sebebi ise bilinçsizce yapılmış dolgu uygulamalarıdır. Maalesef ülkemizde uzman olmayan(Plastik cerrah veya dermatolog) doktorlar, doktor olmayanlar, tıbbi eğitim almayanlar, kuaförler, dövmeciler bile dolgu yapmaya, halkımız da maalesef yaptırmaya başlamıştır. Bunların önüne geçilmesi ancak halkın bilinçlenmesiyle mümkündür. Bu işlemleri bir plastik cerrah veya dermatolog uygulamalıdır. Sonucunuz ile ilgili sorumluluğu alabilecek kişilere güvenmeli ve bu şekilde estetik işlemlerinize devam etmelisiniz.

Play Video

Kullanılan dolgu maddesi hyaluronik asit ise size zarar verme ihtimali yoktur.

 • Dolgu yaptırdım, dudaklarımda küçük kistler oluştu, ne yapmalıyım?

Hyaluronik asit dolgularının etki sürelerinin uzatılması için moleküller arası bağlayıcı proteinler kullanılır. Eğer sizin bu proteine bir hassasiyetiniz varsa ki bu düşük bir ihtimaldir dolgunun enjekte edildiği bölgede hyaluronik asit molekülü vücut tarafından eritilie ama bu protein eritilemez ve küçük kistik bir yapıya dönüşebilir. Bu kistler size veya dudağınıza zarar vermezler. Rahatsız olmanız durumunda da rahatça alınabilirler.

Play Video

Dolguların neden olabileceği sorunlar hakkında daha da fazla bilgi alabilmek için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/dolgu-sonrasi-sorunlar/ sayfasında yazdıklarıma göz atabilirsiniz.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun dolgusu
yüz dolgusu ücreti ne kadardır
Dudaklara hacim kazandırmak için kliniğimizde Super Idea™ marka dolgular tercih edilmektedir.
 • Dudaklarıma dolgu yaptırdım ama memnun değilim eritilebilir mi?

Bugüne kadar dudak dolgusu yaptırıp eriten bir hastam olmasa da hyaluronik asit olmayan dolgular yaptırmış kişilerin bu maddeleri eritmek için başvurduklarına şahit oldum. Hyaluronik asit olmayan dudak dolgularının eritilmesi, çıkarılması daha ileri cerrahi işlemler gerektirebilmektedir.

Ama diyelim ki siz hyaluronik asit içerikli dudak dolgusu yaptırdınız ve memnun değilsiniz. Merak etmeyin Hyaluronidaz diye bir ilaç ile dudak dolgunuz çok hızlı bir şekilde eritilebilir.

Dudak kalınlaştırma ameliyatı var mı?

Çok nadir de olsa dolgu bazı kişiler için uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuz size dudak kalınlaştırma ameliyatı önerebilir. Dudağınız uzun (dudak burun hattı) ise, dudağınızın kırmızı kısmı hiç görünmüyor ise ameliyat olmanız gerekebilir.

Burun dudak hattınız uzun ise lip lift ameliyatı yani dudak kaldırma ameliyatı tercih edilecektir.

Dudağınızın kırmızı hattı çok ince ise dudağınızın iç kısmından kırmızı hattın ilerletilmesi ameliyatı planlanabilir.

dudak dolgusu fiyatı
Her hasta için hastaya özel planlama yapılmalı ve mutlaka 10 gün sonra kontrol ve gerekiyorsa ek doz uygulanmalıdır

Dudak dolgusu ücreti ne kadardır?

Kullanılacak dolgu markası ve doktorunuzun tecrübesine göre değişmekle birlikte telefon ile öğrenebileceğiniz bir bilgidir.

 • Dudak dolgusu kaç liradır?

Sıklıkla bu konuda internetten bilgi edinmek isteyen hastalarımız olmakla birlikte en doğru cevabı kliniğimizi arayarak telefonda öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı