Vücut Estetiği

Liposuction

Bunların dışında bodyshaping, bodycounturing ve lipofilling gibi işlemler yağ aldırma işlemleri ile birlikte gerçekleştirilebilir. Yukarıda sayılan kavramların tamamının ortak noktası temelinde liposakşın olmasıdır. Yağ aldırma işlemi dünya üzerinde en çok talep edilen işlemdir. Talep edilen işlem olması sebebi ile hakkında en çok bilgi kirliliği ve asılsız yorumların yapıldığı uygulama olma özelliğini de bünyesinde taşımaktadır. Yağ aldırma işlemi bir zayıflama uygulaması değildir. Uygun hastalarda uygun bölgelere yapılan yaş alma işlemi ile bölgesel olarak fazla yağların alındığı uygulama ile kişi daha fit bir görünüme kavuşmaktadır.

Play Video

Liposuction (Liposakşın) yağ aldırma işlemi kimlere uygulanabilir?

Yağ çektirme ameliyatı yani liposakşın işlemi herkes için uygun olamayabilir. Yağ aldırma işlemi için bir cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır. Kadın ve erkeklere uygulanabilir bir yöntem ile fazla yağlardan kurtulmak mümkündür. Uygulama açısından incelendiğinde Liposuction, kadın ve erkeklere farklı olarak uygulanır. Erkek ve kadınlarda yağlar farklı bölgelerde depolandığı için uygulama gerçekleştirilecek alan farklıdır. Gıdı bölgesinden ayaklara kadar istenen her bölümde yağ aldırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Uygulanacak kanülün uzunluğuna ise yağ aldırılacak bölgeye göre karar verilmektedir. Yapılacak muayene ve testlerin ardından işleme uygun olup olunmayacağına uzman hekim yani bir plastik cerrah karar vermelidir.

Yağ aldırma işleminde ince kanüllerin vücuda girmesi sebebi ile negatif basınç uygulama özelliğine sahip bir vakum sistemi devreye girerek kişi fazla yağlarından arındırılır. Vücuda giren kanüllerin içi boştur ve boru şeklinde pek çok deliğe sahiptir. Yağ alınması hedeflenen bölgelerde gizlenebilecek alanlara uygulanan yarım santimlik kesiler yağ aldırma işleminin başarı ile sonuçlanması adına yeterli olacaktır. Negatif basınç sistemi yardımı ile kontürü bozan yağ dokusu başarıyla dışarıya alınır. Yağ aldırma işlemi hijyenik bir ortamda gerçekleştirilmektedir. 

Uygulama yapılacak alanın değişmesi işlem mantığında bir değişime sebep olmaz. Özellikle spor ve diyet gibi işlemler ile yağların erimesi mümkün olmayan bölgelerde etkili bir yöntemdir. Hedef; işlemin başarısını gösterecek en etkili cilt gerginliğini elde etmektir. Yaşı ilerleyerek cilt gerginliğini kaybetmiş kimselere liposakşın uygulamak pek doğru değildir. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi sistemik hastalığa sahip olanlar ve yaralarda iyileşme ve kanama problemine sahip olan kişilere de Liposuction uygulanmamalıdır ve diğer estetik işlemleri ile birleştirilmesi mümkündür. Karın germe işlemleri ile sık biçimde kombine edilmektedir.

liposuction yağ aldırma ameliyatı yaptıranlar
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

Liposuction (Liposakşın) ile yağ çektirme işlemleri hangi bölgelere uygulanabilir ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vücudun her bölgesine liposakşın yani yağ aldırma işlemi uygulanabilmektedir.

 • Gıdı bölgesini inceltmek için boyun bölgesine gıdı liposuction, 
 • Kol inceltmek için kol liposuction 
 • Karın bölgesinin şekillendirilmesi, yanların inceltilmesi (love handle liposuction)
 • Sırtta ki fazlalıkların alınması için sırt liposuction
 • Bacaklar da liposuction uygulama alanları;
  • basen liposuction,bacak içleri, diz içi, bacak önü liposuction alanlarıdır.
  • alt bacak liposuction, bilek inceltme herkes için uygun olmasa da doktorunuz uygun görürse uygulayabilir.

Kadınlarda ve erkeklerde liposakşın ile meme küçültme de başarılı bir biçimde gerçekleştirilebilir. Özellikle bayanlar son dönemlerde liposuction ile meme küçültme işlemini sıklıkla tercih etmektedir. Meme boyutlarının küçültülmesi ile kişide mevcut olan ağrı ve postür bozukluğuna ilişkin şikayetlerin ciddi biçimde ortadan kalktığı gözlenmiştir.

Memede yağ dokusu bakımından artış fazla ise liposakşın ile bu sorun etkili bir biçimde ortadan kaldırılacaktır. Ancak meme ucunun yeri değiştirilememektedir ve şekil bakımından pek fark oluşmamaktadır. Meme küçültme işlemlerine göre en büyük artısı iz kalmamasıdır. Hangi bölgeye uygulanırsa uygulansın işlemin ardından uygulama bölgesini de kapsayan korsenin giyilmesi zorunludur. Korsenin amacı ise cilt altında ki bölgenin kas dokuya etkili bir biçimde yapışmasını sağlamaktır.

Karın germe ameliyatı ile en sık kombine edilen estetik ameliyatların başında gelir.

Yağ aldırma işlemi korkulacak bir ameliyat mıdır?

Liposakşın hakkında halk arasında dolaşan asılsız iddialar kişinin bu işleme ön yargı ile yanaşmasına sebep olmaktadır. Hasta seçimi konusunda yaşanan bu sorunların sebebi budur. Halk arasında dolaşan en büyük iddia ise uygulanan bölgede çökme ve gevşemenin meydana geleceğidir. Bu durum sadece uygulamanın doğru olmadığı kişilere uygulama yapılması durumunda meydana gelir. Liposuction yapılması uygun olan kimselerde herhangi bir göçme ve düzensizlik meydana gelmemektedir. İşlemin ardından uzmanın tavsiyelerini yerine getirmekte oluşabilecek sorunları minimuma indirmektedir.

Her liposakşın uygulaması böyle sorunlara sebebiyet verseydi dünya genelinde bu kadar meşhur ve uygulanır olmazdı. Estetik işlemlerde uygulanan cerrahinin niteliği elde edilecek sonucu direk olarak etkilemektedir. Her işlemde olduğu gibi liposakşın işleminde de cerrahın uygulama biçimi elde edilecek sonucun başarısını doğrudan etkileyecektir. Liposuction işlemlerinin ardından nadir de olsa ölümler meydana gelmiştir. Bu tarz vakaların meydana geldiği işlemler incelendiğinde işlemi gerçekleştiren kişinin cerrah olmadığı tespit edilmiştir. Branş dışı doktorların bu uygulamayı gerçekleştirmesi bu tarz istenmeyen sonuçları doğurmuştur. Kuru teknik olarak bilinen uygulama ile bilinçsiz bir yağ alma işlemi sonucu aşırı kanamalar meydana gelip sonunda ölümler gerçekleşmiştir. Kuru yöntem artık tercih edilmemektedir ve ıslak yöntem olarak da bilinen Tumescent yöntemi uygulanmaktadır.

 • Yaz aylarında yağ aldırma ameliyatı yaptırılabilir mi?

Liposakşın işlemi bölgesel olma niteliği taşımaktadır ve işlemin ardından bölgeyi kapatacak korse giyilmesi zorunludur. Korse sebebi ile yağ aldırma işlemleri hastalar tarafından genel olarak yaz aylarında tercih edilmemektedir. İyileşme sürecinde ise mevsimin önemi yoktur. İşleminin ardından bir aylık süre boyunca korse doktorunuzun izin vermediği dönemlerde çıkarılmamalıdır. Yaz aylarında korse takmak hastada sıkıntıya sebep olmayacaksa işlemin yaz aylarında gerçekleştirilmesinin herhangi bir mahsuru yoktur. Diyet ve spor ile yağların erimediği bölgelere liposakşın uygulamak daha fit bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır. Yapılan işlemin ardından diyet yapmak doğru bir uygulama değildir. Diyetin ardından işlemi yapmak sonucun daha iyi olmasını sağlayacaktır.

 • Erkeklere Liposuction uygulanabilir mi?

Sanılanın aksine erkekler de uygulamalarına ciddi bir rağbet göstermektedir. Erkeklerin genel olarak göbek ve karın yan bölgelerine liposuction uygulanmaktadır. Teknik olarak erkeklere uygulanan işlem ile kadınlara uygulanan işlem arasında bir fark bulunmamaktadır. Ameliyat sonrasında ki süreç de kadın ve erkeklerde tamamen aynıdır. Uygulama ardından işlemin uygulandığı bölgeyi içine alan bir korsenin giyilmesi erkeklerde de zorunludur. Bu uygulamada amaç yağ aldırılan bölgeye baskı uygulayarak gergin kalmasını sağlamaktır. Erkeklerin jinekomasti olarak bilinen meme büyüklüğü problemlerinin tedavisinde de liposuction ameliyatı sıklıkla uygulanan bir tedavidir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Karın germe (Abdominoplasti)

Liposuction yaparken kullanılan cihazlar nelerdir?

 • Lazer Liposuction – Lazer Lipoliz nedir?

lazer liposuction ankaraLazer liposuction yağ alma ameliyatı öncesinde uygulama alanına lazer ile yağ hücre zarını parçalayan dalga boyunda lazer ışığı ile işlem yapılıp arkasından parçalanmış yağ dokunun suction işlemi ile alınmasını tarif eder ve standart liposuction ile kıyaslandığında cildin daha fazla sıkılaştığı iddia edilsede aralarında belirgin farklar tespit etmek çokta kolay değildir.

Yani lazer liposakşın işleminin ardından standart yağ aldırma ameliyatını yapmak zorunludur. Lazerli liposakşın genel olarak Smartlipo adı verilen cihaz ile gerçekleştirilir. Bu cihazın ışın boyu 1064 nm’dir Bu alet ile ince yapılı fiberoptik kablolar ve kanüler bir sistem sayesinde cilt altı dokulara ulaşılır. Cilt altı dokuda yer alan yağ hücrelerinde ki zarlar bu ışınlar sayesinde parçalanır ve yağ biriktirmiş hücreler standart yağ çekme işlemi ile vücut dışına taşınır. Sonrasında yine korse giyilmesi zorunludur.

 • Vaser Liposuction nedir?

vazer liposakşın ankaraDüşük enerjili bir işlem olan vaserli liposuction ile ultrason dalgaları ile yağ dokuları parçalanır. Ses dalgaları ile yağ dokularının parçalanmasını esas alan bir işlem olduğundan Liposelection olarak da bilinir. Bu işlemde kanama ya da morarma gözlenmemektedir. Yağ dokularını parçalamaya yönelik bir işlem olduğundan vücutta herhangi bir hasar oluşturmamaktadır. Damar ya da kas dokuyu etkilememektedir. Parçalanana yağ dokuların dışarıya atılması için standart uygulama tercih edilebilir ya da vücut emilimi ile yağ dokularının ortadan kaldırılması sağlanabilir.

 • Lipomatik ile yağ aldırma nasıl yapılır?

Lipomatik standart liposuction işleminin uygulanmasına yardımcı, elimizde ki kanülün ileri geri hareketini sağlayan, bazı modellerinde kanülün rotasyon hareketini yaptıran daha çok cerrahın yorulmasını önlediği, azalttığı düşünülen bir cihazdır.

 • Liposuction / Liposakşın ameliyatında en iyi yöntem hangisidir?

Buraya kadar kabaca liposuction ameliyatının nasıl yapıldığını, hangi cihazların kullanıldığını öğrendiniz. Bunların herbiri en üstün teknolojinin kendileri olduğunu, dokuya zarar vermediğini, cildi sıkılaştırdıklarını idia ederler ve değişik isim ve yöntemlerle de kendilerine pazar yaratıp büyütmeyi amaçlarlar. 

Tüm bu teknolojileri uzunca süreler, birçok hastada kullanamış bir plastik cerrah olarak fikrim; olayın cihazda değil kullanılan kanülün kalınlığında olduğunu, dokuya ne kadar nazik davranırsanız o kadar iyi sonuçlar aldığınızı gördüğümü söylemek isterim. O nedenle ben artık hiçbir cihaz kullanmadan sadece standart tumescent teknik liposuction ameliyatı yapıyorum. 

Yağ Aldırma Liposakşın işleminden önce neler yapılmalıdır?

Her estetik işlemde olduğu gibi yağ aldırma işleminde önce de cerrah ile detaylı bir görüşme yapılarak beklentiler açık bir biçimde anlatılmalıdır. Kişide mevcut olan sorunlar açık bir dille işlemi gerçekleştirecek olan cerraha aktarılmalıdır. Yağları alınacak bölgede herhangi bir rahatsızlık varsa ya da bölgeden daha önce bir işlem geçirilmişse bu cerraha kesin olarak söylenmelidir. Kullandığınız ilaçlar, besin destekleri, geçirdiğiniz veya mevcut hastalıklarınız konuşulmalıdır. Roacutane bir çeşit sivilce ilacıdır ve yağ dokuda depolanır ve aktif kullanan kişilerde liposuction yapılmamalıdır. Ayrıca aspirin gibi kan sulandırıcılar da tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

İşlemden önce cerrah planlamayı ayakta yapacaktır ve işlemin gerçekleştireceği bölgeyi kalem ile çizecektir. Ameliyat masasına yatana kadar ki sürece kadar yağlar yer değiştirecektir ve ek olarak işlemden önce ve sonra ki değişimi görmek amacı ile bölge resmi çekilecektir.

Yağ aldırma liposuction ameliyatı nasıl gerçekleştirilir?

Uygulamanın gerçekleştirileceği bölgenin boyutu yapılacak anestezinin türünü belirlemektedir. Sıklıkla genel anestezi tercih edilmektedir. Yağ aldırma uygulamasının kesin olarak bir ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yağ alınacak olan bölgede ki yağ dokuya ulaşmak adına kanüllerin girebileceği 0,5 santimlik kesiler uygulanması gerekir. Yağların kanama olmadan parçalanabilmesi adına bölgeye ilk olarak özel bir sıvı enjekte edilmektedir. Sıvı verilmesinin ardından bir süre beklenerek liposakşın uygulamasına geçilir. Uygulamanın yapıldığı bölgedeki yağ doku vakum sisteme bağlı kanüller aracılığı ile dışarıya alınır. 

Her uygulamada hastalardan alınacak olan yağ doku miktarı farklılık göstermektedir. Üst sınır 5-8 litre arasındadır. İşlemin ardından uygulama bölgesini saran bir korse giyilir ve bu kademeden sonra işlem sonlandırılır. Anestezi durumuna göre ya 2-3 saat sonra hasta taburcu edilir ya da bir gün yatılı olarak hastanede kalır.

Liposakşın ameliyatından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Yağ aldırma işlemi ardından en çok dikkat edilmesi gereken unsurlar yağ alınan bölgenin gerginliğini sağlamak ve o bölgeye gelecek baskıyı ayarlamaktır. Erkeklerde karın ve göğüs bölgesinden yağ alınması durumunda iyileşme döneminde eğik biçiminde oturulmamalı ve yürünmemelidir. Cilt ve cilt altı kasların birbirine yapışması sonucunda iyileşme tamamlanmaktadır. Katlantı biçimli yapışmaların oluşmasını engellemek amacı ile iyileşme döneminde eğik oturma ve yürüme istenmemektedir. İşlemin ardından hasta dik bir biçimde oturmalıdır ve 4-7 günlük süreçte düz bir yatakta yatmalıdır. İşlem sonrası uygulanacak olan korse bir ay boyunca kullanılmalıdır. Korse uygulama yapılan bölgeye baskı yaparak iyileşmeyi sağlar ve olmazsa olmaz bir uygulamadır. 2. ve 4. günlerde pansumanlarınız yapılır.

Herhangi bir dikiş uygulanmışsa bu dikişler 7 ile 10. Gün arasında alınmalıdır. Gündelik hayata dönme süresi ile uygulama yapılan bölgeye göre değişir. Karın bölgesine yapılan uygulamada gündelik hayata dönme süresi 4 ile 7 gündür. Karın ve bacaklara aynı anda uygulama yapılmışsa normal hayata dönme süresi 7 ile 10 gün arasındadır.

Diğer bölgelere yapılacak uygulamalarda bu süreç daha da kısalır. Korsenin çıkarılmasının ardından bölgede morluklar oluşabilir. Bu morluklar 7 ile 10 gün arasında ortadan kalkacaktır. İşlemin ardında ki ilk 7 ile 10 günlük süreçte işlemi yapmadan önceki görünümden daha kalın bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu durumun sebebi vücutta oluşan ödemlerdir. İlk ay bu ödemler ortadan kalkmaktadır. Tüm bu süreçlerin ardından kişi daha fit bir görünüme kavuşacaktır. Uygulama gerçekleştirilen bölgelerde bazı durumlarda hissizlik ve uyuşma gözlenebilmektedir. 

İşlemin ardından doktorunuzun tavsiyesine göre 7-10 gün sonra ılık su ile duş alınabilecektir. Karın bölgesinin kullanıldığı yüzme, teniz ve basketbol gibi sporlara geri dönme süresi ise 1 ile 1,5 ay arasında değişir. Yürüyüşlere ise 4 ile 7 günden sonra başlanabilir. 3 saati geçmeyen uçak seyahatleri için 4-7 gün, daha üstü uçuşlar için ise 10 gün beklenmelidir.

 • Liposakşın (Yağ Aldırma) ameliyatından sonra kilo alınırsa sorun olur mu?

Liposakşın işleminin ardından hedeflenen sonuca ulaşmak uzun vadelidir. Yağ aldırma işleminden önce vücudunun belli bölümlerinde yağ kütlesi normalin üstündedir. Yağ aldırma işleminin ardından ise yağ hücreleri ve yağ reseptörlerinde azalma gözlenecektir. Liposakşın uygulanan alanlar yapışarak fibrozis ile iyileştiği için bu bölgelere yeniden yağ depolanması kolay olmayacaktır. Ancak beslenme bozukluğu ve +30kg gibi aşırı kilo alımlarında sorunlu düzensiz görüntüler ortaya çıkabilecektir. Liposuction ameliyatı olmanız kilo alamayacağınız anlamına gelmemektedir.

Yağ aldırma (Liposuction) ameliyat fiyatları ne kadardır?

Liposakşın ameliyatı fiyatlarını belirleyen ve her hastane veya her doktorda farklı olmasının nedeni doktorun tecrübesiyle ve çalışılacak alanla ilgilidir. Bir çok doktor sizi görmeden liposuction ameliyat fiyatı vermek istemez. Çünkü uygun olup olmadığınızı görmek ister. Bizim içinde aynı şey geçerlidir. Lütfen önce muayeneye geliniz sonra size uygunsanız yağ alma ameliyatı fiyatını söyleyelim.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Hocam merhaba.ismim ömür 30 yaşında bir erkeğim. Göğüslerim bir miktar yağlanma mevcut ve usg sonucu yağ olduğu söylendi. Ameliyat ücretleri ortalama nedir? Ayrıca ameliyatı hangi hastanede yapıyorsunuz?

  Teşekkürler.

  1. Ömür Bey,
   Rahatsızlığınızın adı jinekomastidir ve ameliyat ile tedavi olmanız gerekmektedir. Ameliyatlarımızı Güven ve Lösante Hastanelerinde gerçekleştiriyoruz. Ücret bilgisini maalesef sizi muayene ettikten ve hangi cerrahi işleme uygun olduğunuza karar verdikten sonra öğrenebilirsiniz. Lütfen 0312 4482361 nolu telefonumuzu arayarak randevu alıp muayeneye geliniz.
   Saygılar, sevgiler.

 2. Merhaba, ben özellikle kollarımdaki aşırı genişlemeden rahatsızım ve yağlarını aldırmak istiyorum. Bu konuda (fiyat ve uygulama hk bilgi) detaylı bilgi için dönüş yapabilir misiniz?

  1. Merhabalar, kol inceltme yöntemleri ile ilgili https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/kol-inceltme-ameliyati-ankara/ sayfasında yazdığım metni okuyabilirsiniz. Size özel yaklaşımı belirlemek için de muayeneye gelmenizi öneririm. Kol inceltme ameliyatı ücretleri için kliniğimiz arayabilir veya mail atabilirsiniz. 05335693103 – 05424482361 whatsapp numaralarımızdır. 03124482361 nolu sabit hattımızdan da ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı