Vücut Estetiği

Liposuction Ankara

Liposuction Nedir?

Liposakşın olarak da bilinen yağ aldırma işlemi, yağların emilmesi anlamı taşımaktadır. Liposuction kelimesinin Türkçe karşılığı ise yağ aldırma işlemidir. Liposhaping, Lipoline, Liposoft, Lipoplasti ve Liposculpurin gibi kelimeler de Liposakşın ile aynı anlamı taşımaktadır. Birbirinden farklı kelimelerin aynı işlemi çağrıştırma sebebi ise bir pazarlama stratejisinin sonucudur. Bu noktada hedef hastalara bu işlem ile ilgili güven duygusunu çağrıştırmamakta.

Bunların dışında bodyshaping, bodycounturing ve lipofiiling gibi işlemler yağ aldırma işlemleri ile birlikte gerçekleştirilebilir. Yukarıda sayılan kavramların tamamının ortak noktası temelinde liposakşın olmasıdır. Yağ aldırma işlemi dünya üzerinde en çok talep edilen işlemdir. Talep edilen işlem olması sebebi ile hakkında en çok bilgi kirliliği ve asılsız yorumların yapıldığı uygulama olma özelliğini de bünyesinde taşımaktadır. Yağ aldırma işlemi bir zayıflama uygulaması değildir. Fazla yağların alındığı uygulama ile kişi daha fit bir görünüme kavuşmaktadır.

Yağ çektirme ameliyatı liposakşın Her kişi yağ aldırma işlemi için uygun olamayabilir. Yapılacak muayene ve testlerin ardından işleme uygun olup olunmayacağına uzman hekim karar vermektedir. Yağ aldırma işleminde ince kanüllerin vücuda girmesi sebebi ile negatif basınç uygulama özelliğine sahip bir vakum sistemi devreye girerek i-kişi fazla yağlarından arındırılır. Vücuda giren kanüllerin içi boştur ve boru şeklinde pek çok deliğe sahiptir. Yağ alınması hedeflenen bölgelerde gizlenebilecek alanlara uygulanan yarım santimlik kesiler yağ aldırma işleminin başarı ile sonuçlanması adına yeterli olacaktır. Negatif basınç sistemi yardımı ile kontürü bozan yağ dokusu başarıyla dışarıya atılır. Yağ aldırma işlemi hijyenik bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Gereken bazı durumlarda alınan yağ dokusu daha farklı bölgelerde volüm arttırmak amacı ile kullanılabilir.

Liposakşın Yağ Aldırma İşlemi Kimlere Uygulanabilir?

Yağ aldırma işlemi için bir cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır. Kadın ve erkeklere uygulanabilir bir yöntem ile fazla yağlardan kurtulmak mümkündür. Uygulama açısından incelendiğinde Liposuction, kadın ve erkeklere farklı olarak uygulanır. Erkek ve kadınlarda yağlar farklı bölgelerde depolandığı için uygulama gerçekleştirilecek alan farklıdır. Gıdı bölgesinden ayaklara kadar istenen her bölümde yağ aldırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Uygulanacak kanülün uzunluğuna ise yağ aldırılacak bölgeye göre karar verilmektedir.

Uygulama yapılacak alanın değişmesi işlem mantığında bir değişime sebep olmaz. Yağ aldırma işlemlerinde mantık aynıdır. Spor ve diyet gibi işlemler ile yağların erimesi mümkün olmayan bölgelerde etkili bir yöntemdir. Hedef; işlemin başarısını gösterecek en etkili cilt gerginliğini elde etmektir. Yaşı ilerleyerek cilt gerginliğini kaybetmiş kimselere liposakşın uygulamak pek doğru değildir. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi sistemik hastalığa sahip olanlar ve yaralarda iyileşme ve kanama problemine sahip olan kişilere de Liposuction uygulanmamalıdır ve diğer estetik işlemleri ile birleştirilmesi mümkündür. Karın germe işlemleri ile sık biçimde kombine edilmektedir.

Liposakşın ile Yağ Çektirme İşlemleri Hangi Bölgelere Uygulanabilir ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vücudun her bölgesine liposakşın yani yağ aldırma işlemi uygulanabilmektedir. En fazla karın bölgesine, bacak içlerine, basenlerei sırta ve boyuna uygulanmaktadır. Kadın ve erkeklerde liposakşın ile meme küçültme de başarılı bir biçimde gerçekleştirilebilir. Özellikle bayanlar son dönemlerde liposuction ile meme küçültme işlemini sıklıkla tercih etmektedir. Meme boyutlarının küçültülmesi ile kişide mevcut olan ağrı ve postür bozukluğuna ilişkin şikayetlerin ciddi biçimde ortadan kalktığı gözlenmiştir.

Memede yağ dokusu bakımından artış fazla ise liposakşın ile bu sorun etkili bir biçimde ortadan kaldırılacaktır. Ancak meme ucunun yeri değiştirilememektedir ve şekil bakımından pek fark oluşmamaktadır. Meme küçültme işlemlerine göre en büyüt artısı kesi izi bırakmamasıdır. Hangi bölgeye uygulanırsa uygulansın işlemin ardından uygulama bölgesini de kapsayan korsenin giyilmesi zorunludur. Korsenin amacı ise cilt altında ki bölgenin kas dokuya etkili bir biçimde yapışmasını sağlamaktır.

Yağ Aldırma İşlemi Korkulacak Bir İşlem Midir?

Liposakşın hakkında halk arasında dolaşan asılsız iddialar kişinin bu işleme ön yargı ile yanaşmasına sebep olmaktadır. Hasta seçimi konusunda yaşanan bu sorunların sebebi budur. Halk arasında dolaşan en büyük iddia ise uygulanan bölgede çökme ve gevşemenin meydana geleceğidir. Bu durum sadece uygulamanın doğru olmadığı kişilere uygulama yapılması durumunda meydana gelir. Liposuction yapılması uygun olan kimselerde herhangi bir göçme ve düzensizlik meydana gelmemektedir. İşlemin ardından uzmanın tavsiyelerini yerine getirmekte oluşabilecek sorunları minimuma indirmektedir.

Her liposakşın uygulaması böyle sorunlara sebebiyet verseydi dünya genelinde bu kadar meşhur olmazdı. Estetik işlemlerde uygulanan cerrahinin niteliği elde edilecek sonucu direk olarak etkilemektedir. Her işlemde olduğu gibi liposakşın işleminde de cerrahın uygulama biçimi elde edilecek sonucun başarısını doğrudan etkileyecektir. Liposuction işlemlerinin ardından nadir de olsa ölümler meydana gelmiştir. Bu tarz vakaların meydana geldiği işlemler incelendiğinde işlemi gerçekleştiren kişinin cerrah olmadığı tespit edilmiştir. Branş dışı doktorların bu uygulamayı gerçekleştirmesi bu tarz istenmeyen sonuçları doğurmuştur. Kuru teknik olarak bilinen uygulama ile bilinçsiz bir yağ alma işlemi sonucu aşırı kanamalar meydana gelip sonunda ölümler gerçekleşmiştir. Kuru yöntem artık tercih edilmemektedir ve ıslan yöntem olarak da bilinen Tumescent yöntemi uygulanmaktadır.

Yaz Aylarında Yağ Aldırılabilir Mi?

Liposakşın işlemi bölgesel olma niteliği taşımaktadır ve işlemin ardından bölgeyi kapatacak korse giyilmesi zorunludur. Korse sebebi ile yağ aldırma işlemleri hastalar tarafından genel olarak yaz aylarında tercih edilmemektedir. İyileşme sürecinde ise mevsimin önemi yoktur. İşleminin ardından bir aylık süre boyunca korse çıkarılmamalıdır. Yaz aylarında korse takmak hastada sıkıntıya sebep olmayacaksa işlemin yaz aylarında gerçekleştirilmesinin herhangi bir mahsuru yoktur. Diuet ve spor ile yağların erimediği bölgelere liposakşın uygulamak daha fit bir görünüm elde edilmesini sağlayacaktır. Yapılan işlemin ardından diyet yapmak doğru bir uygulama değildir. Diyetin ardından işlemi yapmak sonucun daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kol İnceltme (Germe) Ameliyatı Ankara

Erkeklere Liposakşın Uygulanabilir Mi?

Sanılanın aksine erkekler de uygulamalarına ciddi bir rağbet göstermektedir. Erkekler genel olarak göbek ve karın yan bölgelerine liposakşın uygulamaktadır. Teknik olarak erkeklere uygulanan işlem ile kadınlara uygulanan işlem arasında bir fark bulunmamaktadır. Ameliyat sonrasında ki süreç de kadın ve erkeklerde tamamen aynıdır. Uygulama ardından işlemin uygulandığı bölgeyi içine alan bir korsenin giyilmesi erkeklerde de zorunludur. Bu uygulamada amaç yağ aldırılan bölgeye baskı uygulayarak gergin kalmasını sağlamaktır.

Lazer Liposakşın Nedir?

Maliyet açısından yüksek bir işlem olan lazer liposuction, iyileşme aşamasında standart yağ çekmete göre göre bazı avantajlar sunmaktadır. Standart işlem ile kıyaslandığında bu avantaj dışında sunduğu başka avantaj olduğunu söylemek biraz zordur.

Lazer liposakşın işleminin ardından standart yağ aldırma ameliyatını yapmak zorunludur. Lazerli liposakşın genel olarak Smartlipo adı verilen cihaz ile gerçekleştirilir. Bu cihazın ışın boyu 1064 nm’dir Bu alet ile ince yapılı fiberoptik kablolar ve kanüler bir sistem sayesinde cilt altı dokulara ulaşılır. Cilt altı dokuda yer alan yağ hücrelerinde ki zarlar bu ışınlar sayesinde parçalanır ve yağ biriktirmiş hücreler standart yağ çekme işlemi ile vücut dışına taşınır. Sıvılaştırılmış yağ hücrelerinin vücut tarafından emilmesi gibi bir tekniğe de başvurulabilir.

Vazerli Liposakşın Nedir?

Düşük enerjili bir işlem olan vaserli liposuction ile ultrason dalgaları ile yağ dokuları parçalanır. Ses dalgaları ile yağ dokularının parçalanmasını esas alan bir işlem olduğundan Liposelection olarak da bilinir. Bu işlemde kanama ya da morarma gözlenmemektedir. Yağ dokularını parçalamaya yönelik bir işlem olduğundan vücutta herhangi bir hasar oluşturmamaktadır. Damar ya da kas dokuyu etkilememektedir. Parçalanana yağ dokuların dışarıya atılması için standart uygulama tercih edilebilir ya da vücut emilimi ile yağ dokularının ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Emilecek olan yağ dokularında standart yağ aldırma ameliyatında olduğu gibi yağ parçaları bulunmadığı için yağ embosili gibi bir sıkıntı meydana gelmemektedir. Uygulamalarda en çok ortaya çıkan bu sorun vaserli liposakşın ile ortadan kaldırılmış olmaktadır. Vaserli Liposuction, Amerika’da en çok başvurular tekniğidir. 1000’den fazla estetik cerrahın Vaser kullandığını söyleyebiliriz. Ülkemizde ise Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde seçkin estetik cerrahlarının tercih ettiği bir yöntemdir.

Yağ Aldırma Liposakşın İşleminden Önce Neler Yapılmalıdır?

Her estetik işlemde olduğu gibi yağ aldırma işleminde önce de cerrah ile detaylı bir görüşme yapılarak beklentiler açık bir biçimde anlatılmalıdır. Kişide mevcut olan sorunlar açık bir dille işlemi gerçekleştirecek olan cerraha aktarılmalıdır. Yağları alınacak bölgede herhangi bir rahatsızlık varsa ya da bölgeden daha önce bir işlem geçirilmişse bu cerraha kesin olarak söylenmelidir. İşlemden önce cerrah planlamayı ayakta yapacaktır ve işlemin gerçekleştireceği bölgeyi kalem ile çizecektir. Ameliyat masasına yatana kadar ki sürece kadar yağlar yer değiştirecektir ve ek olarak işlemden önce ve sonra ki değişimi görmek amacı ile bölge resmi çekilecektir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Uygulamanın gerçekleştirileceği bölgenin boyutu yapılacak anestezinin türünü belirlemektedir. Eğer küçük bir bölgede yapılacaksa lokal anestezi yeterli olmaktadır. Duruma göre genel anestezi de tercih edilmektedir. Yağ aldırma uygulamasının kesin olarak bir ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yağ alınacak olan bölgede ki yağ dokuya ulaşmak adına kanüllerin girebileceği 0,5 santimlik kesiler uygulanması gerekir. Yağların kanama olmadan parçalanabilmesi adına bölgeye ilk olarak özel bir sıvı enjekte edilmektedir. Sıvı enjektesinin ardından bir süre beklenerek liposakşın uygulamasına geçilir. Uygulamanın yapıldığı bölgedeki yağ doku vakum sisteme bağlı kanüller aracılığı ile dışarıya atılır. Ameliyat öncesinde yapılan planlama ile steril bir ortamda alınan yağ doku, arzu edilen başka bir bölgeye enjekte edilebilir.

Her uygulamada hastalardan alınacak olan yağ doku miktarı farklılık göstermektedir. Üst sınır 5-8 litre arasındadır. İşlemin ardından uygulama bölgesini saran bir korse giyilir ve bu kademeden sonra işlem sonlandırılır. Anestezi durumuna göre ya 2-3 saat sonra hasta taburcu edilir ya da bir gün yatılı olarak hastanede kalır.

Liposakşın Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yağ aldırma işlemi ardından en çok dikkat edilmesi gereken unsurlar yağ alınan bölgenin gerginliğini sağlamak ve o bölgeye gelecek baskıyı ayarlamaktır. Erkeklerde karın ve göğüs bölgesinden yağ alınması durumunda iyileşme döneminde eğik biçiminde oturulmamalı ve yürünmemelidir. Cilt ve cilt altı kasların birbirine yapışması sonucunda iyileşme tamamlanmaktadır. Katlantı biçimli yapışmaların oluşmasını engellemek amacı ile iyileşme döneminde eğik oturma ve yürüme istenmemektedir. İşlemin ardından hasta dik bir biçimde oturmalıdır ve 4-7 günlük süreçte düz bir yatakta yatmalıdır. İşlem sonrası uygulanacak olan korse bir ay boyunca kullanılmalıdır. Korse uygulama yapılan bölgeye baskı yaparak iyileşmeyi sağlar ve olmazsa olmaz bir uygulamadır. 2. Ve 4. Gün sonunda pansumanlar gerçekleştirilmelidir.

Herhangi bir dikiş uygulanmışsa bu dikişler 7 ile 10. Gün arasında alınmalıdır. Gündelik hayata dönme süresi ile uygulama yapılan bölgeye göre değişir. Karın bölgesine yapılan uygulamada gündelik hayata dönme süresi 4 ile 7 gündür. Karın ve bacaklara aynı anda uygulama yapılmışsa normal hayata dönme süresi 7 ile 10 gün arasındadır.

Diğer bölgelere yapılacak uygulamalarda bu süreç daha da kısalır. Korsenin çıkarılmasının ardından bölgede morluklar oluşacaktır. Bu morluklar 7 ile 10 gün arasında ortadan kalkacaktır. İşlemin ardında ki ilk 7 ile 10 günlük süreçte işlemi yapmadan önceki görünümden daha kalın bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu durumun sebebi vücutta oluşan ödemlerdir. İlk ay bu ödemler ortadan kalkmaktadır. Tüm bu süreçlerin ardından kişi daha fit bir görünüme kavuşacaktır. Uygulama gerçekleştirilen bölgelerde bazı durumlarda hissizlik ve uyuşma gözlenebilmektedir. Bu durumun sebebi de vücutta oluşan ödemdir ve zamanla ortadan kaybolacaktır. İşlemin ardından ortaya çıkacak ağrıların giderilmesi için uzman tarafından önerilecek ilaçların kullanılması gerekmektedir.

İşlemin ardından 3. Gün ılık su ile duş alınabilecektir. Karın bölgesinin kullanıldığı yüzme, teniz ve basketbol gibi sporlara geri dönme süresi ise 1 ile 1,5 ay arasında değişir. Yürüyüşlere ise 4 ile 7 günden sonra başlanabilir. 3 saati geçmeyen uçak seyahatleri için 4-7 gün, daha üstü uçuşlar için ise 10 gün beklenmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Hemen Soru Sorun
Powered by