Vücut Estetiği

Kol germe (Kol inceltme)

Kol estetiği, kol germe, kol inceltme ne demektir?

Estetik cerrahi vücudun her bölgesiyle ilgilenir. Doğumsal, sonradan gelişen ve zamana bağlı sorunlarının düzeltilmesini amaçlayan bir yaklaşım içindedir. Kollarımızın üst bölümü de giderek artan sıklıkta kol germe ve/veya kol inceltme ameliyatlarıyla düzeltilmesi istenen bölgeler olarak dikkat çekmektedir. Üst kol yağ depolanabilen, kilo alımına bağlı genişleyebilen, yaşın ilerlemesi ile sarkık ve gevşek görüntüsü rahatsızlık verici olan bir bölgedir.

Videoyu Oynat

Üst kol bölgesinin kalınlaşma sorunlarının çözümü için problemin derecesine göre iki farklı yaklaşım söz konusudur.

 • Kolların inceltilmesini sağlayacak olan izsiz sonuç veren liposuction ameliyatı
 • Kolların hem inceltilmesini hem de sarkma probleminin giderilmesini sağlayan üst kol germe ameliyatı (Aşağıda detaylarıyla anlatılacaktır)

Üst kol inceltme (Kol liposuction) ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?

 Üst kolun inceltilmesi kol altı ve dirsek seviyesinden yapılacak 0,5 cm’lik kesilerle gerçekleştirilen liposuction (yağ alma) ameliyatı ile mümkündür. Genellikle genç yaş ve/veya sarkma olma ihtimali olmayan hastalarda tercih edilir.

 • Genel anestezi altında gerçekleştirilir.
 • 1 saatlik bir ameliyat süresi vardır.
 • Ameliyattan üst kollarınızı saran özel bir kolluk veya korse ile çıkarsınız ve bu korseyi 1 ay giymenizi isteriz.
 • Dren kullanılmaz. İyileşmesi germe ameliyatına göre nispeten daha hızlıdır. 
Videoyu Oynat

Kol germe, kol inceltme ameliyatı nedir ve nasıl yapılır?

Üst kol bölgesi özellikle hızlı kilo alıp verme, bariatrik (mide küçültme, tüp mide, gastrik by-pass) cerrahiler sonrası aşırı kilo verme ve yaşa bağlı olarak gevşeme, sarkma eğilimindedir. Bu durumda birçok kişiyi rahatsız etmektedir. Gevşeklik ve sarkıklık var ise o zaman kol germe ameliyatı gündeme gelir.

Germe ameliyatı yağ alma ameliyatı ile birlikte yapılabileceği gibi tek başına da uygulanabilir.

Videoyu Oynat
 • Genellikle 1-2 saat sürer.
 • Koltuk altı bölgesi ve kolun iç yüzüne doğru uzanan bir iz ile sonuçlanır. İz erken dönemde kızarık sonra pembe bir renk alır ve 3-6 ay sonunda ten renginize gelerek belli belirsiz olur.
 • Ameliyattan özel korse ile çıkarsınız.
 • Her iki tarafta birer dren olur. Gece hastanede kalmanıza gerek yoktur. Dreniniz ertesi gün çıkarılır.
 • İlk bir hafta boyunca yakın pansuman takibine alınırsınız. Sonrasında aylık kontrolleriniz bir yıl boyunca sürer.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Bacak estetiği

Kol germe ameliyatı ile gevşek, sallanan görüntü ortadan kalkar ve daha ince bir üst kol görünümüne ulaşırsınız.

Kol germe, kol inceltme ameliyatı kimlere yapılır?

Üst kol alt bölgesinde kalınlık, fazlalık, sarkma, gevşeklik gibi sorunların fazla göründüğü ve bu sorunlardan rahatsız olan kişilere uygulanır. Bunun en önemli nedenlerinden biri kilo alıp vermeler ve bu sırada meydana gelen çatlaklardır.

Kol germe ve kol inceltme ameliyatlarında anestezi gerekir mi?

Mutlaka ameliyathane ortamında, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Lokal anestezi ile de gerçekleştirilebilecek bir ameliyat olmasına rağmen genel anestezi ile uygulanması hasta ve doktorun konforu için önemlidir.

Kol germe ameliyatından sonra iz kalır mı?

Evet. Koldaki gevşeme giderilir ancak koltuk altı bölgesinden dirseğe uzanan, kolun iç tarafında kalan ince bir iz olacaktır. İz vücudun tüm diğer bölgelerinde olduğu gibi estetik müdahale ile bile olsa erken dönemlerde kızarık olur ama 6. aydan sonra solmaya ve ten rengine dönmeye başlar. Yine de bazen cilt yapısına bağlı olarak belirgin izler kalabilir. 

Ameliyat sonrası ağrı olur mu?

Kol germe veya kol inceltme ameliyatları sonrası ağrılı değildir. İlk iki gün içinde gerginlik gibi rahatsızlıklar, yanma hissi olabilir. Bu şikayetlerde ağızdan alınacak ilaçlarla dindirilebilir.

Videoyu Oynat

Kol germe veya kol inceltme ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır?

%100 kalıcı bir cerrahi germe mümkün değildir ama hasta artık eski haline dönemeyeceğini bilmelidir. Bu ameliyatlarda varsa fazla yağ, fazla cilt alınır. Kalan cilt dokusunun yapısı sonrası için fikir verici olacaktır. Fazlaca çatlakları olanlarda ve kilo dalgalanmaları olan kişilerde yine ilerleyen zamanlarda gevşemelerle karşılaşmak mümkün olabilmektedir.

Videoyu Oynat

Kol germe ameliyatı olanlar ile ameliyatınız öncesi mutlaka konuşun

Germe ameliyatlarıı plastik cerrahinin artık sık gerçekleştirilen ameliyatlarından biridir ve hasta seçimi oldukça önemlidir. Çevrenizde varsa daha önce kol germe ameliyatı yaptıranlar veya kol inceltme  ameliyatı olanlar ile mutlaka konuşun ve tavsiyelerini alın. Sıkıntı yaşayanlar olacağı gibi çok memnun olanlar ile de tanışabilirsiniz. Herkesin iyileşmesi farklıdır. Daha önce kol germe olmuş kişilerden duyduğunuz ve sizi rahatsız eden durumları mutlaka doktorunuzla da konuşun ama sonuçta doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Doktorunuzun tavsiyelerine uymanız sorun yaşamadan iyileşmenizi sağlayacaktır.

Kol germe ameliyatı fiyatı ne kadardır?

Yukarıda da uzun uzun bahsettiğim gibi birlikte liposuction yapılıp yapılmayacağına ve sarkmanın derecesine göre değişiklik gösterebilen bir müdahaledir. Size özel rakamı öğrenebilmek için kliniğimiz ile direk iletişime geçebilir ve randevu sonrası fiyat bilgisi alabilirsiniz. Estetik ameliyat fiyatları konusunda yazdığım yazı da ilginizi çekebilir.

Kol liposuction ameliyatı ücretleri ne kadardır?

Ülkemizde estetik veya başka herhangi bir tıbbi işlem ücretlerinin internet üzerinden paylaşılması maalesef yasalara aykırıdır. Klinik telefonlarımız ve internet sitesinin iletişim bölümünden bize ulaşabilir ve muayene sonrasında kol liposuction ücret bilgini öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kol liposuction ameliyat ücreti için sizden ricam kliniğimize ulaşmanızdır. Çünkü internet ortamında fiyat bilgisi paylaşımı maalesef yasal değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah