Meme Estetiği

Meme estetiği

Meme Estetiği Nedir?

Göğüsler yüz yıllardır kadınlığın en önemli sembolü olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle de her yaşta kadın için kendini tanıma ve tanıtma da oldukça önemli bir rolü vardır. Göğüslerin duruşu, formu, büyüklüğü, kıvamı gibi kavramları göğüs estetiği, meme estetiği tanımları içinde değerlendirmek gerekir. Estetik cerrahi de memelerin formunu, büyüklüğünü, şeklini korumak ve yeniden kazandırmak için bazı ameliyatlar ile gündeme gelmektedir.  Meme estetiği ameliyatları olarak tanımlanan bu ameliyatlar;

Meme estetiği ameliyatlarını gündeme getiren durumlar;

 • Göğüslerin büyüklüğü veya küçüklüğü,
 • Meme dokusunun kıvamı ve formu,
 • Meme cildinin durumu, gevşeklik veya çatlak olması,
 • Hastanın emzirme süresi ve sayısı,
 • Meme katlantı çizgisi ile meme başlarının ilişkileri,
 • Her iki meme dokusunun hacim farkları ve asimetrileri,
 • Meme başı asimetrileri,
 • Hastanın boyu, kilosu, göğüs kafesinin çapı gibi çok sayıda etkin ve değerlendirilmesi gereken konu vardır.

Yukarıda saydıklarım sadece operasyon bölgesini ilgilendiren değişkenlerdir. Bir de hastamızın genel sağlık durumu, sigara kullanımı veya diğer alışkanlıkları, kronik hastalıkları ve ailesel meme kanseri hikayesi gibi faktörlerde mutlaka birlikte değerlendirilir.

Göğüs estetiği ameliyatlarında amaç;

  • Formda,
  • Sıkı,
  • Aşağı yukarı simetrik,
  • Hastanın vücut ölçülerine uyan büyüklükte,
  • Dik, dolgun, hacimli, estetik duruşu olan,
  • Fonksiyonel yani meme başı duyusu korunmuş ve emzirme yeteneği devam eden,
  • Olabildiğince az iz ile sağlıklı göğüsler elde etmektir.
  • Çok nadir, aşırı büyük memelerde bazen emzirme sorunları gibi fonksiyon kayıpları olabileceği ameliyattan önce hastaya anlatılır.

Meme estetiği ameliyatlarından önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Daha önce doğum yapmadıysanız bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Özellikle sarkma, gevşeklik ve form sorunlarınız varsa yani dikleştirme ameliyatı gerekiyor demektir. Probleminizin seviyesine göre değişen seviyelerde iz kalacağını konuşmalı ve tüm detayları öğrenmelisiniz.
 • Ailenizde yani anne tarafınızda meme kanseri tanısı alan yakınınız varsa mutlaka ameliyat öncesi mammografi yaptırmalısınız.
 • Sigara ve tütün ürünlerine bağımlılığınız varsa yara iyileşme sorunları yaşama ihtimaliniz yüksektir. Hatta sigarayı bıraksanız bile dikleştirme ve küçültme ameliyatları sonrasında iyileşme sorunları yaşama ihtimaliniz azalmaz.
 • Şeker hastalığı ve özellikle Astım gibi kronik rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. HbA1C ve oksijen satürasyon değerleriniz, probleminizin seviyesi yine yara iyileşmesi için takip ve kontrol edilmelidir. 
 • Doktorunuz ile memede kalacak izler, memenin formu ve ameliyat süreci hakkında bilgi almalısınız.
 • Çevrenizde bu ameliyatı geçirmiş kişilerin olumlu yada olumsuz hikayeleri sizi etkileyebilir. Sizin hikayeniz daha farklı olacaktır. O nedenle arkadaşınızın değil doktorunuzun önerilerine harfiyen uymalısınız. Bir sorununuz olduğunda mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Göğüs Estetiği Ameliyatı

Meme estetiği ameliyatları olarak tanımlanan ameliyatlar yukarıda da bahsettiğim gibi memelerin estetik formunun korunmasını veya bu forma yeniden ulaştırılmasını amaçlayarak gerçekleştirilen, büyütme, dikleştirme ve küçültme ameliyatları ve bunların varyasyonlarını kapsar.

Bu konuların tamamı için için internet sitemizde ayrı ayrı detaylı konu anlatımları yapıldığından burada kısaca bahsedilecektir. Göğüs büyütme ameliyatı için silikon protezler kullanılır. Dikleştirme ameliyatlarında ise fazla olan deri çıkarılır ve meme dokusu şekillendirilerek sonlandırılır. Bazen de beraberinde silikon protezlere ihtiyaç duyulur. Göğüs küçültme ameliyatlarında da fazla olan deri ile bir miktar da meme dokusu çıkarılır. Küçültme ameliyatlarında çıkardığımız meme dokusunu da mutlaka patolojik incelemeye göndeririz.

Meme estetiği ameliyatları arasında meme büyütme için yağ enjeksiyonu veya dolgu enjeksiyonu gibi tekniklerde kullanılmaktadır. Ancak bu tekniklerin sorun olma ihtimalleri yüksek olduğu için kliniğimizde uygulanmamaktadır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Keçi memesi (Tübüler meme) deformitesi
Videoyu oynat

Göğüs estetiği sonrası süreçler nasıldır?

Meme estetiği sonrası süreçler yapılan cerrahi tekniğe göre farklılıklar göstermektedir. Bazen aynı kişi de her iki meme için dahi farklı ameliyat tekniklerine ihtiyaç duyulabilir. Ameliyatınız sonrasında sorun yaşamamak için doktorunuzun önerilerine harfiyen uymanız iyileşme hızınızı artıracaktır.

Göğüs estetiği ameliyatları sonrası izler kalıcı mıdır?

Meme büyütme ameliyatı sonrası katlantı çizgisi üzerinde 3,5 cm bir iz kalır. Meme üzerinde iz kalmaz. Erken dönemde pembe kızarık bir görüntüsü olur ama 6 aydan sonra rengi mora dönerek birinci yılda ten rengini alacaktır. O nedenle cerrahi işlemden sonra kalacak izlerin yorumu için acele etmemek gerekir. Yani kötü veya iyi iz değerlendirmesini birinci yıldan sonra yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Göğüs dikleştirme ve meme küçültme ameliyatlarından sonra kalan izler biraz daha fazladır. Bu izlerden korkmamak meme formunun daha önemli olduğunu düşünmek gerekir. Çünkü meme başı çevresinde ve oradan aşağı uzanan iz genellikle çok iyi iyileşme eğilimindedir. Katlantı çizgisine oturan iz de genellikle çok görünmez. Memenin sarkma derecesi ve büyüklüğü arttıkça meme de kalacak olan iz miktarı artma eğiliminde olmaktadır. Cerrahi olarak biz daha az iz kalması için çabalasak da mutlaka bir miktar iz kalacaktır. Ameliyat içinde ve sonrasında ki takiplerimizde de amacımız memede daha az iz kalması için mücadele etmektir. 

Aşağıda ki video anlatım meme küçültme ameliyatı sonrası kalan izler ile ilgilidir. Ayrıca https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyatlarda-iz-kalir-mi/ sayfasından izler ile ilgili daha da fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

göğüs büyütme fiyatları sonrası iz

Meme estetiği ameliyatları sonrası sarkma olur mu?

Göğüs estetiği ameliyatı sonrası sarkma ihtimali en düşük olanlar meme büyütme ameliyatı hastalarıdır. Zaten genellikle meme doku miktarları az olan hastalardır. Büyük bir bölümünde meme estetiği ameliyatı sonrası sarkma gibi bir sorun meydana gelmez.

Meme dikleştirme ve göğüs küçültme ameliyatlarından sonra ise sarkma ihtimali daha yüksektir. Sebebi bu hastaların zaten ameliyat öncesi cilt yapıları çatlaklardan dolayı halâ deformedir. Ancak bilinmesi gereken konu eski haline dönme ihtimalinin olmadığıdır. Dikleştirme ameliyatı veya küçültme ameliyatı ile elde edilen dikleşme yine zaman içinde aşağıya doğru doğal olarak hafif yer değiştirecektir. Dikleştirme ve küçültme ameliyatları arasında ki farklar için; https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/meme-kucultme-diklestirme-ameliyati-ankara/ yazımı inceleyebilirsiniz.

 • Göğüs estetiği ameliyatları sonrası ödem nasıl atılır?

Meme estetiği ameliyatlarından sonra meme dokusunda ve ameliyat yapılan alanda mutlaka ödem olur. Bu ödem yapılan cerrahi işlemin iyileşmesi için vücudun o bölgeye gönderdiği iyileşme hücrelerinin gerçekleştirdiği bir durumdur. Yani özellikle erken dönemde ödem bizim istediğimiz bir şeydir. Meme büyütme ameliyatlarında daha erken dikleştirme ve küçültme ameliyatlarında memede ki ödem daha geç geçer. Bu ödemi azaltmaya çalışmak çokta istediğimiz bir şey değildir. Ancak aşırı şişlik durumları söz konusu ise o zaman ödem sökücü ilaçlar nadiren kullanılabilir ama sizin böyle bir seçeneği kendi başınıza yapmanız doğru olmayacaktır.

 • Meme estetiği ameliyatları sonrası emzirme sorunu olur mu?

Göğüs estetiği ameliyatları sonrasında emzirme sorunları ile ilgili yazdığım detaylı yazıyı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/meme-ameliyati-sonrasi-emzirme-sorunu/ linkine tıklayarak okuyabilirsiniz.

 • Göğüs estetiği yaptıranların yorumları önemlidir

Daha önce çevreniz de meme estetiği ameliyatı olanların fikirlerini, almak, yaşadıkları varsa sıkıntıları öğrenmek genellikle işe yarar. Her hastanın ameliyat sonrası süreçleri birbirinden farklıdır. O nedenle doktorunuzun anlattıklarını da mutlaka dikkate almalısınız.

Meme estetiği fiyatları ne kadardır?

Yukarıda da anlatmaya çalıştığım gibi göğüs estetiği ameliyatları probleme göre çok çeşitlidir ve her hasta için ayrı ayrı planlamalar gerektirmektedir. Kliniğimizi arayarak aşağı yukarı bir rakam alabilirsiniz ama net meme estetiği fiyatlarını muayeneye geldiğinizde öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61