Meme Estetiği

Meme estetiği

Meme (Göğüs) estetiği ameliyatlarının planlanmasında etkili olan durumlar;

 • Göğüslerin büyüklüğü
 • Göğüslerin küçüklüğü
 • Meme dokusunun kıvamı ve formu
 • Meme cildinin durumu, gevşeklik veya çatlak olması
 • Hastanın emzirme süresi ve sayısı
 • Meme katlantı çizgisi ile meme başlarının ilişkileri
 • Meme dokularının hacim farkları ve asimetrileri
 • Meme başlarının asimetrileri
 • Hastanın boyu, kilosu, göğüs kafesinin çapı gibi çok sayıda etkin ve değerlendirilmesi gereken konu vardır.

Yukarıda saydıklarım sadece operasyon bölgesini ilgilendiren değişkenlerdir. Bir de hastamızın genel sağlık durumu, sigara kullanımı veya diğer alışkanlıkları, kronik hastalıkları ve ailesel meme kanseri hikayesi gibi faktörlerde mutlaka birlikte değerlendirilecektir.

Göğüs Estetiği Ameliyatı

Meme estetiği ameliyatlarından hangisi planlanacak olursa olsun 40 yaş ve üzerinde ameliyatlardan önce mutlaka tedbirden mammografi veya meme ultrasound tetkikleri de istenir. Ailede meme kanseri hikayesi olmasa da bu tetkikler 40 yaşının üzerinde düzenli olarak yapılması gereken incelemelerdir.

Göğüs büyütme estetiği ameliyatı için dışarıdan silikon protezler kullanılacakken, dikleştirme ameliyatlarında fazla olan deri çıkarılır ve meme dokusu şekillendirilerek sonlandırılır. Bazen de beraberinde silikon protezlere ihtiyaç duyulur. Göğüs küçültme estetiği ameliyatlarında da yine fazla olan deri ile birlikte uygulanan tekniğe göre bir miktar da meme dokusu çıkarılacaktır. Küçültme ameliyatlarında çıkarılan meme dokusu mutlaka patolojik incelemeden geçmelidir.

Göğüs estetiği ameliyatlarında amaç formda, sıkı, aşağı yukarı simetrik, fonksiyonel yani meme başı duyusu korunmuş ve emzirme yeteneği devam eden memeler elde etmektir. Çok nadir, aşırı büyük memelerde bazen fonksiyon kaybı gibi durumlar olabileceği ameliyattan önce hastaya anlatılır.

Meme estetiği ameliyatları arasında meme büyütme için memelere yağ enjeksiyonu veya dolgu enjeksiyonu gibi tekniklerde kullanılmaktadır. Ancak bu tekniklerin sorun olma ihtimalleri yüksek olduğu için kliniğimizde uygulanmamaktadır.

 

Kliniğimizde 3D Vectra ile üç boyutlu meme büyütme simülasyonu yapılabilmektedir

Play Video
Play Video
Play Video

Meme estetiği ameliyatlarından önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Daha önce doğum yapmadıysanız bunu doktorunuza bildirmelisiniz. Özellikle sarkma, gevşeklik ve form sorunlarınız varsa yani dikleştirme gerekiyorsa probleminizin seviyesine göre değişen seviyelerde iz kalacağını konuşmalı ve tüm detayları öğrenmelisiniz.
 • Ailenizde yani anne tarafınızda meme kanseri tanısı alan yakınınız varsa doktorunuz ile konuşmalı ve gerekiyorsa ileri tetkikler yaptırmalısınız.
 • Sigara ve tütün ürünlerine bağımlılığınız varsa sigarayı bıraksanız bile özellikle göğüs dikleştirme ve meme küçültme ameliyatı sonrasında yara iyileşme sorunları yaşama ihtimaliniz içmeyen insanlara kıyasla daha fazla olacaktır.
 • Şeker hastalığı ve özellikle Astım gibi kronik rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeli, HbA1C ve oksijen satürasyon değerleriniz, probleminizin seviyesi yine yara iyileşmesi için takip ve kontrol edilmelidir. 
 • Doktorunuz ile memede kalacak izler ile ilgili detaylı konuşmalı ve elde dilecek form ve ameliyat süreci hakkında bilgi almalısınız.
 • Çevrenizde bu ameliyatı geçirmiş kişilerin olumlu yada olumsuz hikayeleri sizi etkileyebilir. Sizin hikayeniz daha farklı olacaktır. O nedenle arkadaşınızın değil doktorunuzun önerilerine harfiyen uymalısınız. Bir sorununuz olduğunda mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Meme dikleştirme (Mastopeksi)

Meme ameliyatları sonrası izler kalıcı mıdır?

Meme büyütme ameliyatı sonrası katlantı çizgisi üzerinde 3,5 cm bir iz kalır. Meme üzerinde iz kalmaz. Erken dönemde pembe kızarık bir görüntüsü olur ama 6 aydan sonra rengi mora dönerek birinci yılda ten rengini alacaktır. O nedenle cerrahi işlemden sonra kalacak izlerin yorumunu yani kötü veya iyi iz değerlendirmesini birinci yıldan sonra yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Göğüs dikleştirme ve meme küçültme ameliyatlarından sonra kalan izler biraz daha fazladır ve meme üzerinde de izler olur. Bu izlerden korkmamak meme formunun daha önemli olduğunu düşünmek gerekir. Çünkü meme başı çevresinde ve oradan aşağı uzanan iz genellikle çok iyi iyileşme eğilimindedir. Katlantı çizgisine oturan iz de genellikle çok görünmez. Memenin sarkma derecesi ve büyüklüğü arttıkça meme de kalacak olan iz miktarı artma eğiliminde olmaktadır. Cerrahi olarak biz her ne kadar daha az iz kalması için çabalasak da mutlaka belli bir miktar iz kalacaktır. Ameliyat içinde ve sonrasında ki takiplerimizde de amacımız memede daha az iz kalması için mücadele etmektir. 

Aşağıda ki video anlatım meme küçültme ameliyatı sonrası kalan izler ile ilgilidir. Ayrıca https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyatlarda-iz-kalir-mi/ sayfasından izler ile ilgili daha da fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Play Video

Ameliyat sonrası memede ödem nasıl atılır?

Meme ameliyatlarından sonra meme dokusunda ve ameliyat yapılan alanda mutlaka ödem olur. Bu ödem yapılan cerrahi işlemin iyileşmesi için vücudun gönderdiği iyileşme hücrelerinin gerçekleştirdiği bir durumdur. Yani özellikle erken dönemde ödem bizim istediğimiz bir şeydir. Meme büyütme ameliyatlarında daha erken dikleştirme ve küçültme ameliyatlarında memede ki ödem daha geç geçer. Bu ödemi azaltmaya çalışmak çokta istediğimiz bir şey değildir. Ancak aşırı şişlik durumları söz konusu ise o zaman ödem sökücü ilaçlar nadiren kullanılabilir ama sizin böyle bir seçeneği kendi başınıza yapmanız doğru olmayacaktır.

Meme ameliyatları sonrası sarkma olur mu?

Göğüs estetiği ameliyatı sonrası sarkma ihtimali en düşük olanlar meme büyütme ameliyatı hastalarıdır. Zaten genellikle meme doku miktarları az olan hastalardır ve büyük bir bölümünde göğüs estetiği ameliyatı sonrası sarkma gibi bir sorun meydana gelmez.

Meme dikleştirme ve göğüs küçültme ameliyatlarından sonra ise bu sarkma ihtimali daha yüksektir. Sebebi bu hastaların zaten ameliyat öncesi cilt yapıları çatlaklardan dolayı hala deformedir. Ancak bilinmesi gereken konu eski haline dönme ihtimalinin olmadığıdır. Dikleştirme ameliyatı veya küçültme ameliyatı ile elde edilen dikleşme yine zaman içinde aşağıya doğru doğal olarak hafif yer değiştirecektir.

 • Silikon memede sarkma olur mu?

Silikon ile göğüs ameliyatlarından sonra bu hastaların ameliyat öncesinde zaten yeterli meme dokuları olmadığı için çok büyük bir kısmında ömürleri boyunca sarkma meydana gelmez. Ancak hafif sarkması olup büyütme ile sarkmanın giderildiği büyütme ameliyatı hastalarının yaşları ilerledikçe sarkma ihtimalleri vardır. Bu hastalara zaten ameliyat öncesi bu sonuç söylenmiş olmalıdır.

Silikon ile meme büyütme sonrasında sarkmanın silikonun ağırlığından kaynaklandığı düşünülerek daha hafif silikon protezler de üretilmiştir. 

Göğüs estetiği yaptıranların yorumları önemlidir

Daha önce çevreniz de meme estetiği ameliyatı olanların fikirlerini, almak, yaşadıkları varsa sıkıntıları öğrenmek genellikle işe yarar. Her hastanın ameliyat sonrası süreçleri birbirinden farklıdır. O nedenle doktorunuzun anlattıklarını da mutlaka dikkate almalısınız.

Meme (Göğüs) estetiği fiyatları ne kadardır?

Yukarıda da anlatmaya çalıştığım gibi meme estetiği ameliyatları probleme göre çok çeşitlidir ve her hasta için ayrı ayrı planlamalar gerektirmektedir. Kliniğimizi arayarak aşağı yukarı bir rakam alabilirsiniz ama net meme estetiği fiyatlarını muayeneye geldiğinizde öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button