Botoks

Migren Botoksu Ankara

Migren Botoks Tedavisi

Migren tedavisinde botoks; kliniğimizde uygulanan, ameliyatsız uygulamalar arasındadır. Estetik uygulamalar dışında sunduğumuz tıbbi tedavi yönteminde, nörotoksik proteini ile kaslar üzerinde çalışıyoruz.

Botoksun içeriğinde bulunan ve bir bakteri tarafından üretilen protein, laboratuvar ortamda sentetik olarak imal ediliyor. Botoks nedir diye tanımlamak gerekirse; botolinum toksini olarak bilinen ve bakteri tarafından üretilen nörotoksik olduğundan bahsedebiliriz.

Bu bakterinin çalışma sistemi ise; kasların üzerinde gevşetici özellik sunmasıdır. Uygulanan bölgedeki kasların dokusunu tahrip ederek, belirlenen sürede kas çalışmasını durdurur. Dolayısıyla kırışıklık, derin çizgiler düzelir ve kasların oluşturduğu izler geçirilir.

Migren Tedavisinde Botoks Etkisi

Migren BotoksuMigrende botoks uygulama noktaları, migren protokolüne göre yapılır. Sinir uçlarından salınımı yapılan kimyasal türleri, botoks kas gevşeten etkisi sayesinde miktar azalmasına ve dolayısıyla, migren bildirim sistemine etkide bulunur. Yani daha anlaşılır biçimde ifade etmek gerekirse; baş ağrısına neden olan minik salınımların trafiği önlenir ve migren sinyallerinin iletimi durdurulur.

Estetik uygulamalarda olduğu gibi uygulama ortalama 15 dakika sürer. Migren uygulamasında sadece baş ve alın bölgelerine değil, boyun kaslarına da enjeksiyon yapılıyor. Ayrıca omuz kaslarına yaptığımız uygulama ile 40’a yakın enjekte noktasına botoks uyguluyoruz.

Estetik uygulamalarda kullanım süresi ortalama 6 ay iken migren tedavisinde her 3 ayda bir botoks enjeksiyonları uygulanır. Kişilere göre farklılık göstermekle birlikte genelde 1 ya da ikinci seansta etki görülür. Migren ağrıları azalmaya ya da tamamen yok olmaya başlar.

Ameliyatsız tedavi uygulamaları arasında olduğu için herhangi bir kesi izine gerek yoktur. Ağrısız ve acısız bir uygulamadır. Acı eşiği çok düşük olanlar, hassas olan kişilere anestezik krem uygulayarak işlemi tamamlıyoruz. Uygulama sonrasında kişi normal aktivitelerine, sosyal yaşamına dönebilir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Alın Çizgisi Botoks Ankara

Botoks Estetik Dışında Hangi Alanlarda Kullanılır?

Migren botoks tedavisi, son yıllarda keşfedilen tıbbi bir yöntem olarak, 70’lerden bu yanan sağlık alanında botoks uygulamaları bulunuyor. Özellikle kaslara etki ettiğinde kas sistemi hastalıklarının tedavi edilmesinde oldukça etkilidir. Örneğin; boyun kas spazmları olan servikal distoni tedavisinde olumlu sonuçlar alınmıştır.

Şaşılık tedavisi ve kontrol edilemeyen göz kası spazmlarında kullanılır. Koltuk altı botoks tedavisi, ter bezleri aşırı çalışanlar için son derece konfor sağlayan bir uygulamadır. Aşırı aktif mesane sistemi tedavilerinde, saç derisi tedavilerinde kullanıldığı gibi çene kaslarıyla alakalı olan diş gıcırdatma sorununda da kullanılan tedavi uygulamasıdır. Kliniğimizde ameliyatsız estetik uygulamalarında, koltuk altı terleme ve migren tedavisinde uyguluyoruz.

Migren Tedavisinde Botoks Ne Kadar Süre İyileşme Sağlar?

Migren botoksu yaptıranlar genellikle baş ağrılarının yarı yarıya azaldığını söylüyor. Bu azalma hem ağrının etkisinde hem de baş ağrısı olan gün sayısında tespit ediliyor. Botoksun migren tedavisindeki temel hedefi, hastalığı tamamen geçirmek değildir. Günümüz tıp tedavilerinde migren için kesin bir tedavi yöntemi henüz keşfedilmemiştir.

Botoks tedavisi ise migrenin kronikleşmesini önlemek ve geçirmek üzerinedir. Baş ağrılarının azaltılması hayat kalitesini artırırken, sosyal ve çalışma yaşamını da daha nitelikli hale getirir. Verdiğimiz hizmetler dahilinde sunduğumuz migren botoks tedavisi de hastaların baş ağrılarını mümkün olabilen en ideal seviyede azaltmak üzerinedir.

Kronik olmayan kişilerde ilk seans sonrası ağrıların %50 oranında azalmaya başladığı görülmüştür. Çok yoğun migrenlerde ise 2. seanstan sonra daha etkili olmakta, her 10 hastadan biri ancak 3. seanstan sonra iyileşmeye başlamıştır.

Migren Tedavisinde Botoks Kimlere Uygulanmaz?

Migren tedavisinde botoksun zararları, yalnızca hamileler ve emziren anneler içindir. Bahsedilen dönemler içerisinde botoks uygulamaları yapmıyoruz. Ayrıca; Bell paralizi, nöropati, Miyastenia Gravis türü nörolojik rahatsızlıklarda botoks tedavisi uygulamıyoruz. Bahsedilen hastalıklarda çeşitli yan etkiler gösterebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Hemen Soru Sorun
Powered by