Botoks

Migren botoksu

Migren nedir?

Migren bir çeşit tedavisi ve seyri kişisel farklar gösteren, yetişkin kadınlarda sık karşılaşılan, tahammül edilmesi kolay olmayan, zor bir baş ağrısı problemidir. Sebebi çok açık olmayan, ataklarla seyreden, şiddetine göre insanları normal hayatlarından birkaç gün alıkoyar. Maalesef günümüz tıbbı migren için kesin bir tedavi yöntemi bulamamıştır. Migren botoksu uygulaması bu sıkıntılı rahatsızlığın azaltılması seçenekleri arasında hızlı, kolay ve hastayı sosyal hayata döndürebilen etkili bir işlemdir.

Hakkındaki Videoyu Oynat migren botoksu nedir

Migren botoksu işe yarıyor mu?

Botoks migren tipi baş ağrılarında; 

  • Atak şiddetini azaltabilir,
  • Atakların aralıklarını uzatabilir,
  • Ağrının başlangıç evresinden şiddetli evreye geçmesine engel olabilir,
  • Hastanın sosyal hayatından, işinden gücünden olmasına engel olup normalleşmesine yardımcı olabilir,
  • Migren ilaçlarına ihtiyacı azaltabilir.

    

Tüm bu faydalar migren botoksu uygulanıp kontrollere gelen hastalarımızdan duyduğumuz iyilik halleridir. Çok nadiren hiç etkisinin olmadığı hastalarımız olsa da botoks migren tedavisinde işe yarayan iyi bir seçenektir denebilir.

 • Migren tedavisinde Botoks FDA ve Amerikan Migren Derneği onaylıdır

2010 yılında FDA (Amerikan ilaç dairesi) migren tedavisinde ve migren ataklarının önlenmesinde 18 yaş ve üzeri yetişkinler için onay vermiştir. Amerikan Migren Derneği de özellikle kronik migren tedavisinde botoks uygulamasını onaylamaktadır. Kronik migren demek ayda 15 gün migren atağından etkileniyor olmak demektir. Bu kriterin altında olan kişiler için botoks yerine diğer migren ilaçları önerilmektedir.

migren botoksu nerelere yapılır
Botoks sadece migren tipi baş ağrında etki olabilir. Diğer baş ağrılarında etkili değildir.

Migren botoksu migren ağrısına nasıl faydalı oluyor?

Kafa derisine giden sinirlerin boyun, alın, şakak bölgelerinde kaslar tarafından baskı altında kalmasıyla ortaya çıkan bir baş ağrısı türü olduğu bilindiği için botoks ile bu kas spazmları azaltılarak etkili olmaktadır.

Migren ataklarının sıklığını, şiddetini ve hastaya hissettirdiği tüm olumsuzlukları azaltabilir veya geçirebilir. Kişisel farklar hastalığın şiddeti burada etkili olmaktadır.

Migren botoksu nasıl uygulanıyor?

Botoks migren tedavisinde saçlı deri içinde şakak bölgesine, enseye, alna yapılan enjeksiyonlar ile etkili olur.

Migrende botoks uygulaması, migren protokolüne göre yapılır. Estetik uygulamalarda olduğu gibi uygulama ortalama 15 dakika sürer. Migren botoksu uygulamasında sadece baş ve alın bölgelerine değil, boyun kaslarına da enjeksiyon yapılıyor. Ayrıca omuz kaslarına yaptığımız uygulama ile 40’a yakın enjeksiyon noktasına tam bir flakon botoks uyguluyoruz.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Botox ve Dysport hakkında detaylar [Video - Soru Cevap]

Saçlı deri içine botoks uygulaması genellikle ağrısız ve acısızdır.  Ağrı eşiği çok düşük olanlar, hassas olan kişilere anestezik krem uygulanır. Uygulama sonrasında kişi normal aktivitelerine, sosyal yaşamına rahatlıkla döner.

 • Migren botoksu ne zaman etki eder?

Botoks enjeksiyonu yapıldıktan 4-7 gün sonra etki etmeye başlar ve birinci ay dolmadan kontrol ve ek enjeksiyonlar yapılır. birinci aydan sonra yapılacak ek dozlar genellikle 4. aya kadar etkili olmaz. Bu konuda daha detaylı bilgiye https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-ankara/ sayfasında ki yazımdan ulaşabilirsiniz.

 • Migren botoksunun ne sıklıkla tekrar edilmesi gerekir?

Botoks etki süresi 4-6 ay arasındadır ve migren botoksunda da bu süre değişmez. 5 ay aralarla tekrarlanabilir. Kronik olmayan kişilerde ilk seans sonrası ağrıların %50 oranında azalmaya başladığı görülmüştür. Çok yoğun migrenlerde ise 2. seanstan sonra daha etkili olmakta, her 10 hastadan biri ancak 3. seanstan sonra iyileşmeye başladığını bildirmektedir. 

 • Migren tedavisinde botoks kimlere uygulanmaz?

Botoks hamileler ve emziren annelere uygulanmaz. Ayrıca; Bell paralizisi, nöropatiler, Miyastenia Gravis türü nörolojik rahatsızlıklarda da botoks uygulamıyoruz.

 • Migren botoksu yaptıranların yorumlarını dinleyiniz

Migren botoksu yaptıranlar genellikle baş ağrılarının yarı yarıya azaldığından bahsederler. Bu azalma hem ağrının etkisinde hem de baş ağrısı ile geçen gün sayısında görülüyor.

Botoksun migren tedavisindeki temel hedefi, hastalığı tamamen geçirmek değil hastanın baş ağrılarının azaltılması ile hayat kalitesini artırmak, sosyal ve çalışma yaşamını daha nitelikli hale getirmektir. 

Migren botoksu yan etkileri var mıdır?

Botoks kaslar üzerine gevşetici etkisi olan bir ilaç olduğundan doza bağlı sorunlar yaşanabilir. Enjeksiyon yerlerinde ağrı, kızarıklık şişlik hızla geçen sorunlardır. Botoks sonrası sorunlar hakkında yazdığım sayfayı işlem yaptırmadan önce okumanızı öneririm.

Botoks baş ağısına iyi gelir mi?

Botox sadece migren tipi baş ağrısında etkilidir. Botolinum toksini uygulaması sonrasında baş ağrınız geçmiyorsa sizin baş ağrınız migren değildir. Bazen de botoks sonrası baş ağrısı sorunları meydana gelebilir. Bu konuda detaylı bilgi için tıklayınız.

Migren botoksu fiyatı ne kadar?

Migren botoks fiyatı normal estetik amaçlı kozmetik botoks fiyatlarından daha pahalıdır. Sebebi bir hasta için tam bir flakon botoks şişesinin tamamının uygulanmasıdır. Migren botoksunun fiyatını kliniğimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Hocam merhaba,ben botox yaptırırken özellikle migrenin olduğu için alnımin saç dibine dört iğne ve goz çevresi saçlı kısma birer iğne vuruldu ama alnıma yapılan botox hiç tutmadı çizgilerim var hala ve göz cevremin alt kısmı guldugumde daha elmecik kemiklerim daha sis duruyor ve göz çevresi çok düzelmedi ,10 günü geçti ve düzelmedi üstüne migren ağrım da devam etti bu durumda kontrele gittiğinde bu durum düzelir mi çünkü botoxun tutmadığını düşünüyorum ve daha önce 3 botox geçmişim oldu onlar normal botox ta bile migrenime çok iyi gelmişti

  1. Bu şikayetlerinizi kontrole gittiğiniz zaman işlemi yapan doktora anlatırsanız size yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah