Dudak Estetiği

Dudak estetiği

Dudak Estetiği (Eros yayı estetiği) Nedir?

Dudak estetiği denildiğinde kişinin aklında ilk canlanan geçici dudak dolguları ile şişirilmiş, rahatsız edici büyüklükteki dudaklar gelmektedir. Oysa dudakların anatomik özelliklerinin ön planda olduğu ve belirgin olan dudaklar estetik dudaklar olarak adlandırılmaktadır. Kısaca dudak estetiği denilince sadece dudak dolgusu uygulamaları anlaşılmamalıdır.

Videoyu oynat

Doğal ve güzel kabul edilen dudakların özellikleri nelerdir?

  • Pembe renkli mukoza bölümleri dolgun,
  • Alt ve üst dudak arasında 2/3 gibi bir oran bulunan,
  • Hatları yüksek ve belirgin olan iki dudak arasında ki çizginin yere paralel olduğu,
  • Üst dudağın alt dudağa göre hafifçe önde olduğu,
  • Burun tabanından dudaklara doğru kolon olarak adlandırılan yükseklikler arasında hafif kavisli bir çöküntünün olduğu (Eros Yayı diye tanımlanır) dudaklar güzel görünüme sahip dudaklardır.

Bunlar dışında abartılı şiş sosis gibi dudaklar estetik dudaklar değildir. 

Dudak estetiği uygulamaları ile yukarıda sayılan özelliklere sahip dudaklar elde edilmeye çalışılmaktadır. Yapılacak olan uygulamada mümkün mertebe bu özelliklere erişmek için çaba gösterilmelidir.

Dudak Estetiği Uygulamaları

Dudak biçim ve hacminde meydana getirilecek olan değişimin nasıl olacağı mevcut olan sorunun ne olduğuna göre değişiklik gösterir. Mevcut olan her sorun için farklı bir analiz yapılması ve çözüm üretilmesi gerekmektedir. Amaçlanan dudak kalınlaştırılması ve hacim arttırılması ise dışarıdan enjeksiyon uygulanması gerekmektedir. Uygulanabilecek olan yöntemlere ilişkin bilgiler aşağıdadır ve daha detaylı bilgi edinmek için tıklamanız yeterlidir.

Aşağıda dudak estetiği konusu içinde yer alan, dudaklarda meydana gelebilecek doğuştan, yaşla, yapısal ve kazalarla oluşabilecek sorunları sıralayarak çözümlerinden bahsetmeye çalışacağım. Bu metinlerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır.

1. Dudakların kalınlaştırılması, dolgunlaştırılması

İnce dudaklara sahip olmak bazen rahatsız edici olabilmektedir. Hemen her yaş grubunun sorunu olsa da yaş ilerledikçe dudaklar incelmekte ve uzamaktadır. Dudakların dolgunlaştırılması her zaman sorununuzun tek çözümü gibi düşüne bilirsiniz belki ama asıl sorunun tespiti ve çözümü için de mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmelisiniz.

a. Geçici dudak dolgusu

Dudak dolgusu olarak tarih boyunca çokça değişik yöntem denemiş olsa da bugün yeryüzünde en yaygın ve güvenilir ürün hyaluronik asit içerikli 6-9 ay arasında kalıcılığı olan dudak dolgusu malzemeleridir. 

Videoyu oynat

b. Kalıcı dudak dolgusu (Permalip implant)

Dudak silikonu olarak da bilinen permalip silikon implantın üst ve/veya alt dudak içine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen lokal anestezi ile yapılabilen bir işlemdir. Kalıcıdır. İstenildiği zaman çıkarılabilir. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/kalici-dudak-dolgusu-ankara/ sayfasında detaylı anlattığım bu konuyu okuyabilirsiniz.

Videoyu oynat

c. Dudaklara yağ enjeksiyonu

Ben bu yöntemi uygulamıyorum. Çünkü bir enjeksiyon yöntemi değil bir ameliyattır. Karın veya bacaktan alınacak yağ dokunun ameliyathane ortamında özel bir muameleden geçirilerek dudaklara planlanandan daha fazla enjeksiyonunu tarif eder. Yağ dokunun büyük bir kısmı erir. Kalan yağ enjeksiyonunda sonradan düzensizlikler meydana getirme ihtimali düşük değildir. Sıklıkla tekrar edilmesi gerekmektedir.

Videoyu oynat

d. Dudak mukozasının serbestleştirilmesi ameliyatı

Bazen üst dudak burun arası mesafe yüz oranlarına uygun ancak üst dudak çok ince ve mukozası görünmüyor olabilir. Bu gibi durumlarda yine lokal anestezi ile üst dudak iç kısmından yapılacak serbestleştirme ameliyatları ile üst dudağın kırmızı mukozal kısmının daha fazla görünmesini sağlayacak müdahaleler de yapılabilir. Bu işlem lip lift veya diğer dudak estetiği işlemleri ile de kombine edilebilir.

Videoyu oynat

2. Dudakların inceltilmesi

Özellikle erkeklerin dudak estetiği problemidir. Toplumun %1-2’lik bir kesiminde dudakların aşırı kalın olması estetik açıdan sorun olabilmektedir. Sıklıkla genetik ve coğrafi nedenlidir. Bu amaçla dudak inceltme ameliyatı tanımlanmıştır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kalıcı dudak dolgusu
Hakkındaki Videoyu Oynat dudak inceltme küçültme ameliyatı

3. Üst dudağın kısaltılması

Yapısal nedenlerle, zamanla yüzün ve vücudun diğer bölgeleri gibi dudaklarda aşağıya doğru yer değiştir ve uzarlar. Dudaklarda meydana gelen bu değişiklik; dudakların daha ince ve silik görünmesine, yüz oranlarının bozulmasına, daha yaşlı bir görünümün ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Dudak estetiği uygulamaları arasında giderek artan sıklıkla uygulanmaktadır.

Videoyu oynat

a. Dudak botoksu (Ameliyatsız üst dudak kısaltma – Ameliyatsız lip lift)

Üst dudak iç yüzüne yapılacak gevşetici enjeksiyonlar dudak cildinin yukarı doğru dönüşünü artırarak filtral bölgenin kısalmasını, dudakların biraz yukarı kaldırılmasını, üst dudağın görünen kısmının artmasını sağlayabilir. Ameliyatsız üst dudak kısaltma işlemi olarak da tanımlanabilir. Dudak botoksu uygun hastalarda 4-5 ay istenilen etkiyi gösterebilir.

Videoyu oynat

b. Dudak kısaltma ameliyatı

Lip lift ameliyatı olarak ta tanımlanan Türkçe olarak dudak germe ameliyatı da denebilen müdahale de uzun olan veya uzamış üst dudak burun arası mesafenin kısaltılmasını amaçlayan lokal anestezi ile yapılabilen cerrahi bir işlemdir.

lip lift dudak kaldırma bullhorn ameliyatı planlaması

4. Dudak üstü kırışıklıklar (Barkod çizgileri, sigara çizgileri)

Sıklıkla sigara içenlerde görülen, ancak kuru cilt, ince cilt yapılı kadınlarında sorunu olan dudağı hacimsiz gösteren bir problemdir. Daha çok üst dudaklarda görünse de alt dudaklarda da görülebilir. Yok edilmesinden ziyade oluşumunun engellenmesi veya azaltılması mümkündür. Bunun içinde problemin derecesi önemlidir. Kırışıklıkların dudak mukozası içine uzanmasına engel olmak bu sorunun ilerlemesini yavaşlatır. 

Videoyu oynat

Bunun içinde kırışıklık içine ve dudak kontürüne dolgu yapılması yeterlidir. Kırışıklıklar dudak içine girmişse yine kontür ve kırışıklık içine dolgu yapılacaktır. Ancak dudak içi hacminin artırılması, üst dudak kısaltılması gibi tedavi seçenekleri de gündeme gelebilir.

Kırışıklık içi, dudak kontürü ve dudak içi dolgular kısmı kırışıklık önleyici ve kısmen görüntüyü düzeltici etkileri vardır. Bazen dudak botoksu ile de bu sorunun ilerlemesi engellenmeye çalışılabilir. Ayrıca bu bölgenin Plexr veya cilt soyucu Er-Yag, CO2 ve Q-Swiched Nd-YAG lazerlerle yüzeyel soyulması da kırışıklıkların azaltılmasında uygun hastalarda faydalı seçenekler olabilmektedir.

5. Dudak hatları, dudak kontürünün belirginleştirilmesi

Dudak kontürü denilen hat dudağın çevresini, çerçevesini yapan, deri ile mukoza dediğimiz kırmızı yapının ayırımını oluşturan aslında anatomik olarak kendinden kabarık olan beyaz çizgidir. Bu çizgi dudakların en önemli estetik ünitelerinden biridir. Üst dudakta eros yayı gibi bir hat çizerken alt dudaklarda yukarıya bakan bir parantez gibidir. Üst dudakta en yüksek iki noktayı burun tabanına bağlayan iki ayrı kolon oluşturarak kavislerden ve çıkıntılardan oluşur.

Videoyu oynat

Bu hattın belirgin olduğu, aşırı olmadığı dudakları bizler estetik görüş bilgimiz olmasa da güzel dudaklar olarak algılarız. O nedenle dudaklarda yaptığımız işlemler öncesi değerlendirmelerde hastalarımıza bu yapı hakkında bilgi veririz.

Dudak kontürü denilen yapının belirginleştirilmesi için dolgular bize çok yardımcıdır. Normal dudak içi dolgulardan daha uzun süre kalırlar. 9-18 ay bu bölgede etkili olabilirler. Dudak kontürü dolgusu iğne ile yapıldığından biraz acılı olabilir. Uyuşturucu kremler eşliğinde 30 dakikalık bir bekleme süresi işlemi daha kolaylaştırabilir.

6. Dudak köşelerinin aşağı sarkık görünümü

Dudaklarımız tamamen kas dokudan oluşan köşelerde bu kalın simit gibi kası daraltan bantlarla ve buraya yapışan diğer mimik kaslarıyla dengelenen bir yapıya sahiptir. Oral kommissür denilen bu köşeyi yukarı, aşağı ve yana çeken kaslar dengeler. Major mimik hareketlerimiz ağız ve çevresinde oluşur. Depressör anguli oris denilen kas dudak köşelerini aşağıya çekme hareketini gerçekleştirir.

Zamanla, yapısal ve çok tekrar edilen mimik hareketleriyle bu köşelerde aşağı duruş sabitlenerek üzgün görünümümüze katkı sağlayabilir. Dudak köşelerinin aşağı duruşunun düzeltilmesi için; bu kasa botoks yapılması ve marionette dolgusu da denilen bu sabitleşmiş oluğa dolgu yapılması ile daha iyi görünüme ulaşması sağlanabilir.

Videoyu oynat

7. Diş etlerinin görünmesi (Gummy Smile Deformitesi)

Gülüş estetiğini ilgilendiren ve benim de dudak botoksu sayfam da detaylı anlattığım bir konudur.

Dudak estetiği fiyatları

Çok sayıda problemin çok sayıda yöntem ile tedavi edilebildiğini ve kişisel planlamalar yapılması gerektiğini yukarıda anlatmaya çalıştım. Her hastanın sorunu farklı farklı olduğundan tek bir yöntem ile istenilen bir sonuca ulaşılması her zaman mümkün değildir. Dudakların daha sağlıklı ve çekici görünmesini sağlayan işlemler arasında dolgular, botoks gibi ameliyatsız yöntemler dışında kalıcı dudak silikonu ameliyatları dudak kaldırma, dudak germe ameliyatları ve daha bir çoğu sayılabilir. Dudak estetiği fiyatları da bu sebeple işlemlere göre değişiklik gösterecektir. Kliniğimizi arayarak ortalama rakamları öğrenebilir veya randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp