Botoks

Çene botoksu

Çene Botoksu Nedir?

Çene botoksu masseter kasına yapılan işlemi tanımlar. Bu kas; alt çeneyi kafatasına yaklaştırarak çiğneme fonksiyonunu yerine getiren en önemli kastır. Bazılarımızda fazla güçlü olabilir veya geceleri beynimizin stres algısına istemsiz kasılarak cevap vererek eklemlere binen yükün artmasına neden olabilmektedir.

Masseter botoksu bahsi geçen bu Masseter kasının gücünü azaltarak;

 • diş gıcırdatma,
 • çene eklem ağrılarının azaltılması,
 • aşırı diş sıkma sorunları ve
 • estetik olarak da çene genişliğinin azaltılması ile yüze “V form” kazandırılması gibi faydalar sağlayan özel ve ileri bir botoks uygulamasıdır.
masseter botoksu için masseter kası görünümü
Messeter kası kafa tasının en güçlü kasıdır ve çiğneme fonksiyonunu yerine getirir. Alt çeneyi her iki taraf birlikte kasıldığında yukarıya kafa tasına yaklaştırır.
Play Video
 • Çene botoksu kimlere yapılır?

Aslında 18 yaşından büyük olup çene kasları çok aktif olan, diş sıkması, diş gıcırdatması ve çene eklemi ağrısı olan herkes çene kasına botoks yaptırabilir.

Estetik olarak ta çene köşelerinde belirgin kas kütle büyüklüğü olanlarda da yuvarlak yüz görünümünü azaltmak için masseter botoksu yapılarak kasın bu bölgede ki kalı görüntüsü azaltılarak çene hattı belirginleştirilir ve V yüz görünümüne katkı sağlanabilir.

 • Çeneye botoks uygulamasında estetik olarak ana hedef;

Yüzün alt kısmında ki boyun yüz ilişkisini düzenlemek, çene hattının belirginliğini artırmak  ve yüzle uyumlu bir hale getirilmesini sağlamaktır.

 • Tıbbi olarak ana hedef ise;

Diş gıcırdatma ve diş sıkma ile çene eklemine ve dişlere verilen olumsuz basınç ve aşınma etkilerini minimuma indirmek ve gerekiyorsa ek tedavilerle ortadan kaldırmaktır.

Özellikle sert yüz hatları yaratan bu kısım, bazı kadınlar için büyük bir sorun olmaktadır. Bu sorun genellikle estetik açından rahatsız edici olabilmektedir. Bu nedenle de düzeltilmesi masseter kasına yapılacak botoks enjeksiyonlarıyla mümkündür.

çene botoksu yaptıranlar
Çene köşelerine yapılan çene botoksu ile yüz boyun ayırımı netleşir. Çenenin geniş kare görünümü azaltılabilir.

Çeneye botoks nasıl yapılır?

Enjeksiyon, çok ince ucu olan iğnelerle yapılmaktadır. Çene kasının hasta dişlerini sıkarken elle bulunup çene kemiği ile birleştiği hatta yapılacak genellikle ağrısız enjeksiyonlar şeklinde birkaç dakika içinde gerçekleştirilir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Alın botoksu

Çene ucu botoksu veya masseter botoksu uygulamaları sırasında hasta hafif acı ya da bir miktar ağrı hissedebilir ama bu rahatsızlık uzun sürmez.

çene botoksu yaptıranlar
Çene ucu botoksu ile çene ucu kasının hareketleri azaltılmaya çalışılır ve çenenin belirginliği artırılabilir.

Masseter kası hareketli olan alt çene kemiğinin kafa tasına yaklaştırılmasını sağlayan ve çiğneme fonksiyonunu yerine getiren çok kuvvetli bir kastır. Botoks bu kasın alt çene kemiği alt sınırına yapılan enjeksiyonları ile fonksiyonlarının yani gücünün azaltılarak diş sıkma probleminde dişlerin ve diş köklerinin aşırı baskıdan kurtulmasını ve kırılmasını engeller. Aynı etki çene ekleminde de sorunlara neden olduğundan hastaların varsa eklem ağrılarında da azalma gözlenecektir.

 • Çeneye yapılan botoksun etkileri nelerdir?

 • Çene botoksu ameliyatsız ve acısızdır. Masseter kasına yapıldığında çene köşelerinde incelme gözle görülen bir etki yaratır. Bunun yanında yanak kemiği belirginleşmesi ile V görüntü oluşabilir.
 • Geceleri diş sıkma probleminin şiddetini azaltır ve dişlerinizi kırmanıza engel olur. Ancak psikolojik olarak nedenleri çok açık olmayan diş sıkmanız az da olsa devam edebilir.
 • Diş gıcırdatma sorununuz azalacaktır. Bu da dişlerinizin yüzeyinde ki düzleşme sorunun azalmasıyla diş minesi hastalıklarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Çene botoksu düzenli olarak yaptırıldığı zaman etkileri daha uzun sürebilir.  Yani tek seferde çene botoksu kalıcı olmamaktadır. Çene botoksunun etki süresi hastadan hastaya değişim gösterir. Genellikle 4 – 6 ay arasında kalıcı olur. 

 • Çeneye Botoks yaptırmanın avantajları nelerdir?

Avantajlarından en önemlisi acısız bir şekilde çenede ki yukarıda açıkladığım problemlere çözüm olmasıdır. 

 • Çene Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

Son olarak yan etkilerini inceleyecek olursak, uygulamalarının neredeyse hiçbirinde büyük bir yan etki görülmemektedir. Bazı durumlarda uygulama sonrası küçük kızarıklıklar ya da morarmalar görülse de bunlar da soğuk kompres ile birlikte hemen geçmektedir. Bunların haricinde zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Uygulamadan hemen sonra bir şeyler yiyip içmekte de bir sakınca yoktur.

 • Çene botoksu fiyatları ne kadardır?

Çene veya masseter botoksu fiyatları çene ucu botoksu fiyatları botoks uygulayan doktorun tecrübesine, kullanılacak botoks miktarına göre değişiklik gösterebilir. Siz kliniğimizi arayarak randevu ve ücret bilgisi alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ülkemiz Covid 19 pandemi sürecinden normalleşme sürecine geçmiştir. Sizinde bilginiz dahilindedir. Biz de kliniğimiz de bu süreçte gerekli gördüğümüz tedbirler ile çalışıyoruz. Detaylı bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/covid-19/ sayfamızı inceleyebilirsiniz. Çene botoksu veya başka herhangi bir klinik içi işlem veya ameliyat görüşmesi için kliniğimize mail veya telefonlarımızdan ulaşabilir ve randevunuzu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı