Botoks

Çene Botoksu Ankara

Çene Botoksu Nedir?

Çene botoksu çene bölgesinde bulunan masseter kasının inceltildiği estetik türü olarak geçmekte ve ayrıca masseter botoksu olarak da adlandırılmaktadır.

Çene botoksunda ana hedef yüzün alt kısmındaki şekil bozukluklarının tedavi edilmesi ve yüzle uyumlu bir hale getirilmesidir. Özellikle yüzde sert bir görüntü yaratan bu kısım, kadınlar için büyük bir sorun olmaktadır. Bu sorun büyük oranda estetik açısından olsa da işlevsel açıdan da olabilmektedir. Bu nedenle de düzeltilmesi gerekmektedir.

Çene Botoksu Nasıl Yapılır?

İlk olarak botoks yapılacak bölgelere karar verilmesi gerekmektedir. Burada fiziki muayene ve hastanın isteklerine göre belli bir yol çizilir ve çene botoksu enjeksiyonu da buna göre ayarlanır. Daha sonra öncelikle bölgeye uyuşturma etkisi bulunan kremler sürülür. Bu kremler yaklaşık 20 dakika içerisinde etki gösterir ve uygulama sırasında acı oluşmasını engeller. Daha sonra normal botoks türlerinde de olduğu gibi botulinum toksini kullanılarak botoks için enjeksiyon hazırlanır. Enjeksiyon, çok ince ucu olan iğnelerle yapılmaktadır. Çene kemiğinin durumuna göre dozları azalıp artabilir.

Çene botoksu uygulaması sırasında hasta hiçbir şekilde acı ya da ağrı hissetmemektedir. Ameliyat ile kıyaslanınca bu oldukça avantajlı bir durumdur. Ortalama olarak yarım saatten daha az bir sürede uygulama yapılır ve uygulama tamamlandıktan sonra hastalar normal hayatlarına devam edebilirler. Uygulamaların büyük bir kısmında yan etki görülmemektedir.

Çene Botoksunu Kimler Tercih Ediyor?

Aslında 18 yaşından büyük olup çene kısmında sorun olan herkes bu botoksu yaptırabilir. Ancak genel olarak yuvarlak ya da kare bir çene görünüme sahip olan kadınların daha fazla tercih ettiği uygulamalardandır. Ameliyatsız olması sebebiyle özellikle ameliyattan çekinen insanlar da daha sık tercih etmektedir. Çünkü çene ameliyatı olmak çok zordur ve insanların bir süre normal hayatlarına devam etmesini etkilemektedir. Fakat çene botoksu ameliyatsız olduğu için hastaların hemen iyileşmelerini ve normal hayatlarına da devam etmelerini sağlar.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Botoks Ankara

Çene Botoksu ile Çene Küçültme Ameliyatı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çene ameliyatı oldukça uzun ve yorucu bir süreçtir. Hem ameliyattan sonra çok acı çekilmesi hem de günlük hayata bir süre devam edilememesi, hastalar açısından kötü olmaktadır. Fakat çene botoksu ameliyatsız ve acısızdır. Bu sayede hastalar çok daha rahat bir şekilde çene kısımlarını inceltebilirler. Çene küçültme ameliyatı, çene kemiğinde kesi ya da tıraşlama yapılması ile gerçekleştirilirken, çene botoksunda sadece iğne yapılarak işlem tamamlanır.

Çene ameliyatı tamamen kalıcıdır. Çene botoksu ise düzenli olarak yaptırıldığı zaman kalıcı olabilmektedir. Yani tek seferde çene botoksu kalıcı olmamaktadır. Çene botoksunun etki süresi hastadan hastaya değişim gösterir. Genellikle 2 – 4 ay arasında kalıcı olur. Bir süre sonra eski haline döner fakat 2 – 3 kere çene botoksu yaptırdıktan sonra kaslar yapılaşır ve daha kalıcı bir görüntü oluşur. Bu son hal uzun yıllar boyunca bir uygulama gerektirmeden kalabilir.

Çene Botoksunun Avantajları Nelerdir?

Çene botoksunun avantajlarından en önemlisi acısız bir şekilde çenedeki problemlere çözüm olmasıdır. Ayrıca çene küçültme ameliyatı dişle ilgili sorunlara yol açabilir fakat çene botoksunda böyle bir durum yaşanmamaktadır.

Çene Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

Son olarak çene botoksunun yan etkilerini inceleyecek olursak, uygulamalarının neredeyse hiçbirinde büyük bir yan etki görülmemektedir. Bazı durumlarda uygulama sonrası küçük kızarıklıklar ya da morarmalar görülse de bunlar da soğuk kompres ile birlikte hemen geçmektedir. Bunların haricinde zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Uygulamadan hemen sonra bir şeyler yiyip içmekte de bir sakınca yoktur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Hemen Soru Sorun
Powered by