Botoks

Çene botoksu (Masseter botoks)

Videoyu oynat

Masseter botoksu bahsi geçen bu Masseter kasının gücünü doza bağlı kontrollü bir şekilde azaltarak;

 • diş gıcırdatma,
 • çene eklem plağının korunması ve ağrılarının azaltılması,
 • basınca bağlı diş köklerinin zarar görmesi,
 • diş etlerinin çekilmesi,
 • aşırı diş sıkmaya bağlı gelişen baş ağrıları ve
 • estetik olarak da çene genişliğinin azaltılması ile yüze “V form” kazandırılması gibi faydalar sağlayan özel ve ileri bir botoks uygulamasıdır.
masseter botoksu için masseter kası görünümü
Masseter kası kafatasının en güçlü kasıdır ve çiğneme fonksiyonunu yerine getirir. Alt çeneyi her iki taraf birlikte kasıldığında yukarıya kafatasına yaklaştırır.
 • Çene botoksu kimlere yapılır?

Aslında 18 yaşından büyük olup çene kasları çok aktif olan, diş sıkması, diş gıcırdatması ve çene eklemi ağrısı olan herkes çene kasına botoks yaptırabilir. Estetik olarak ta çene köşelerinde belirgin kas kütle büyüklüğü olanlarda da yuvarlak yüz görünümünü azaltmak için masseter botoksu yapılarak kasın bu bölgede ki kalı görüntüsü azaltılarak çene hattı belirginleştirilir ve V yüz görünümüne katkı sağlanabilir.

Videoyu oynat

Çene botoksu [Masseter botoksu] uygulamasının hedefleri nelerdir?

 • Çeneyi inceltmek için botoks [Estetik hedef]

Yüzün alt kısmında ki boyun yüz ilişkisini düzenlemek, çene hattının belirginliğini artırmak  ve yüzle uyumlu bir hale getirilmesini sağlamaktır. Özellikle sert yüz hatları yaratan bu kısım, bazı hastalar için büyük bir sorun olmaktadır. Bu sorun genellikle estetik açından rahatsız edici olabilmektedir. Bu nedenle de düzeltilmesi masseter kasına yapılacak botoks enjeksiyonlarıyla mümkündür.

Videoyu oynat
çene botoksu yaptıranlar
Çene köşelerine yapılan çene botoksu ile yüz boyun ayırımı netleşir. Çenenin geniş kare görünümü azaltılabilir.
 • Diş gıcırdatma problemi için botoks ve diş sıkma problemi için botoks [Tıbbi hedef]

Botoks ile diş gıcırdatma problemi ve botoks ile diş sıkma problemi olan hastalarda çene eklemine ve dişlere uygulanan yüksek basınç ve buna bağlı gelişen aşınma etkilerini minimuma indirmek ve gerekiyorsa ek tedavileri ortadan kaldırmak en önemlisi de dişlerin, eklemlerin zarar görmesine engel olmaktır. Masseter kası aşırı güçlü bir kastır ve yüksek doz uygulama sonrasında kas gücünde azalma kasın bölgesel incelmesi sonuçları beklenir. 

Videoyu oynat

Botoks uygulaması sonrası gece diş gıcırdatma ve diş sıkma faaliyetleri son bulmaz hastanın dişlerini kırma ihtimali ve çene eklemi ağrıları ortadan kalkar. Çene botoksu ile birlikte gece plağı kullanımı başarı yüzdesini çok artıracağından botoks işlemi öncesi hastanın gece plağı kullanımına başlaması oldukça önemlidir.

Çene botoksu [Masseter botoksu] nasıl yapılır?

Enjeksiyon, çok ince ucu olan iğnelerle yapılmaktadır. Çene kasının hasta dişlerini sıkarken elle bulunup çene kemiği ile birleştiği hatta yapılacak genellikle ağrısız enjeksiyonlar şeklinde birkaç dakika içinde gerçekleştirilir.

Çene ucu botoksu veya masseter botoksu uygulamaları sırasında hasta hafif acı ya da bir miktar ağrı hissedebilir ama bu rahatsızlık uzun sürmez.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Dudak botoksu

Masseter kası hareketli olan alt çene kemiğinin kafa tasına yaklaştırılmasını sağlayan ve çiğneme fonksiyonunu yerine getiren çok kuvvetli bir kastır. Botoks bu kasın alt çene kemiği alt sınırına yapılan enjeksiyonları ile fonksiyonlarının yani gücünün azaltılarak diş sıkma probleminde dişlerin ve diş köklerinin aşırı baskıdan kurtulmasını ve kırılmasını engeller. Aynı etki çene ekleminde de sorunlara neden olduğundan hastaların varsa eklem ağrılarında da azalma gözlenecektir.

masseter botoksu
 • Çeneye, masseter kasına yapılan botoksun etkileri nelerdir?

  1. Çene botoksu ameliyatsız ve acısızdır. Masseter kasına yapıldığında çene köşelerinde incelme gözle görülen bir etki yaratır. Bunun yanında yanak kemiği belirginleşmesi ile V görüntü oluşabilir.
  2. Geceleri diş sıkma probleminin şiddetini azaltır ve dişlerinizi kırmanıza engel olur. Ancak psikolojik olarak nedenleri çok açık olmayan diş sıkmanız az da olsa devam edebilir.
  3. Diş gıcırdatma sorununuz azalacaktır. Bu da dişlerinizin yüzeyinde ki düzleşme sorunun azalmasıyla diş minesi hastalıklarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Çene botoksu düzenli olarak yaptırıldığı zaman etkileri daha uzun sürebilir.  Yani tek seferde çene botoksu kalıcı olmamaktadır. Çene botoksunun etki süresi hastadan hastaya değişim gösterir. Genellikle 4 – 6 ay arasında kalıcı olur. 

 • Çeneye botoks yaptırmanın avantajları nelerdir?

Avantajlarından en önemlisi acısız bir şekilde çenede ki yukarıda açıkladığım problemlere çözüm olmasıdır. 

 • Çene botoksunun [Masseter botoksunun] yan etkileri nelerdir?

Son olarak yan etkilerini inceleyecek olursak, uygulamalarının neredeyse hiçbirinde büyük bir yan etki görülmemektedir. Bazı durumlarda uygulama sonrası küçük kızarıklıklar ya da morarmalar görülse de bunlar da soğuk kompres ile birlikte hemen geçmektedir. Bunların haricinde zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Uygulamadan hemen sonra bir şeyler yiyip içmekte de bir sakınca yoktur.

Videoyu oynat

Çene ucu botoksu [Çilek çene botoksu] nedir?

Her iki çene kemiğimizin uç kısımlarından çene ucu cildine yapışan ve kasıldığında hem dudakları hem de çene ucunu yukarı kaldırarak çene ucunda çilek yüzeyi görüntüsü oluşturabilen musculus mentalis denilen kasın faaliyetlerinin azaltılması için de botoks yapılabilir.

Videoyu oynat
 • Çene ucu botoksu kimlere uygulanır?

Bazı hastalarımızın çene uçlarında yukarıda tarif ettiğim çilek çene görünümü [sıklıkla farkında da değildirler] konuşmaları sırasında veya dikkatli dinleme eylemleri sırasında kasılarak belirgin hale gelebilmektedir. Bu etki yıllarca tekrarlanınca da bu çukurlar hasta bu kasını hareket ettirmese de görünür kalmaktadır. Özellikle yüzlerinin diğer bölgelerine uygulanan botoks sonrasında daha da görünür hale gelen çene ucu buruşukluğu durumu giderek artan sıklıkta uyguladığımız botoks bölgelerinden biridir.

çene ucu botoksu yaptıranlar
Çene ucu botoksu ile çene ucu kasının hareketleri azaltılmaya çalışılır ve çenenin belirginliği artırılabilir.
 • Çene ucu botoksunun faydaları nelerdir?

Yüzümüzde ki tüm diğer cildimize yapışan kasların uzun yıllar tekrarlayan hareketleri sonrasında kırışıklıklarımızın oluştuğunu hatta cildimiz kuruysa ve güneşten korunmuyorsa bu sonuç için yaşımızın çok da ilerlemesine gerek kalmadan erkenden oluştuğunu artık biliyoruz. O nedenle botoks hemen tüm bölgelerde ki etkisi gibi bu bölgede de kırışıklıkların kas hareketlerini yapmasak da görünür hal almalarına engel olucu koruyucu etkileri olduğunu unutmamalıyız.

Ayrıca botoksun çene ucunda ki etki süresi boyunca çene ucu daha rahat ve pürüzsüz görünüm ile yüze ferah bir görünüm de katacaktır.

Çene botoksu fiyatları ne kadar?

Çene botoksu fiyatları botoks uygulayan doktorun tecrübesine, kullanılacak botoks miktarına göre değişiklik gösterebilir. Siz kliniğimizi arayarak randevu ve ücret bilgisi alabilirsiniz.

 • Masseter botoksu fiyatları ne kadardır?

Masseter botoks fiyatları paylaşılması ülkemizde etik ve yasal değildir. Kliniğimizi arayarak randevu ve ücret bilgisi alabilirsiniz.

 • Çene ucu botoksu fiyatları pahalı mıdır?

Çene ucu botoks fiyatları beraberinde başka alanlarla birlikte de yapılabilen bir uygulamadır. Kliniğimizi arayarak ücret bilgisi ve randevu telep edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Ülkemiz Covid 19 pandemi sürecinden normalleşme sürecine geçmiştir. Sizinde bilginiz dahilindedir. Biz de kliniğimiz de bu süreçte gerekli gördüğümüz tedbirler ile çalışıyoruz. Detaylı bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/covid-19/ sayfamızı inceleyebilirsiniz. Çene botoksu veya başka herhangi bir klinik içi işlem veya ameliyat görüşmesi için kliniğimize mail veya telefonlarımızdan ulaşabilir ve randevunuzu alabilirsiniz.

   1. Merhaba hocam, masseter yaptırdım , çenemde hafif uyuşukluk oldu pek önemsememiştim,3 gün önce 2 hafta sonraki kontrolde ikinci dozdan sonra alt çene uyuşma oldu,sanki diş tedavisinden önceki morfin iğnesi uyuşması gibi (yarı uyuşuk gibi) his eksikliği var.güçsüzlük ve uyuşma var..dr görüştüm 1 ay bekleyelim dedi.sizce sorunmudur.felç gibi bir durum olurmu diye korku yaptım.

    1. İğne ucunun sinire dokunması sonrası oluşmuş bir rahatsızlık olabilir.
     B komplex vitaminler sinir onarımında işe yarar.
     Doktorunuzun kontrollerine gidiniz.
     Geçmiş olsun.

  1. Çene botoks fiyatlarını veya doktor olarak herhangi bir işlem veya tedavinin ücretini açık bir ortamda paylaşmak ülkemizde yasal değildir. O nedenle çene botoksu ücretini size bize telefon (03124482361 – 05424482361) ile ulaşırsanız veya doktor@orhanmuratozdemir.com.tr mail atarsanız öğrenebilirsiniz. Kusura bakmayın. Sağlıkla kalın.

  1. Çene botoksu fiyatları veya her hangi bir estetik işlem fiyatının internet ortamında paylaşılması maalesef yasal olmadığı için sizden kliniğimizi arayarak bilgi almanızı rica edeceğim. Kusura bakmayın.

 1. Merhaba Hocam
  Massater botoksu 38 yasinda uygulandiginda yuzde sarkmaya sebep olur mu?Bazi kaynaklarda massater kasinin zayiflatilmasinin yuzde sarkmaya neden olabilecegini okudum.Yaptirmadan once bilginize basvurmak istedim.Saygilarimla

  1. Yaşa göre değil probleme göre bahsettiğiniz sorun ihtimali var. Çene köşesinden çene ucuna uzanan hatta masseter kasının önünde dudak köşesinin gerisinde ki yanak cildinin çene hattından aşağıya sarkması söz konusu ise ve bu gibi durumlarda masseter botoksu yapılırsa bazen bu yanak sarkması belirginleşebilir. Bahsedilen budur. Uygun hastalarda masseter botoksu yanakları yüzü yukarı kaldırır. Bunun için muayene olmanız gerekir.

  1. İnternet ortamında diş sıkma botoks fiyatları ve diğer tüm uygulama fiyatlarının paylaşımı maalesef yasal değil. Sizden kliniğimizi aramanızı rica edeceğim. 03124482361 05424482361

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61