Botoks

Çene botoksu (Masseter botoks)

Çene botoksu [Masseter botoksu] nedir?

Çene botoksu masseter kasına yapılan işlemi tanımlar. Bu kas; alt çeneyi kafatasına yaklaştırarak çiğneme fonksiyonunu yerine getiren en önemli kastır. Bazılarımızda fazla güçlü olabilir veya geceleri beynimizin stres algısına istemsiz kasılarak cevap vererek eklemlere binen yükün artmasına neden olabilmektedir.

Masseter botoksu bahsi geçen bu Masseter kasının gücünü azaltarak;

 • diş gıcırdatma,
 • çene eklem ağrılarının azaltılması,
 • aşırı diş sıkma sorunları ve
 • estetik olarak da çene genişliğinin azaltılması ile yüze “V form” kazandırılması gibi faydalar sağlayan özel ve ileri bir botoks uygulamasıdır.
masseter botoksu için masseter kası görünümü
Messeter kası kafa tasının en güçlü kasıdır ve çiğneme fonksiyonunu yerine getirir. Alt çeneyi her iki taraf birlikte kasıldığında yukarıya kafa tasına yaklaştırır.
 • Çene botoksu kimlere yapılır?

Aslında 18 yaşından büyük olup çene kasları çok aktif olan, diş sıkması, diş gıcırdatması ve çene eklemi ağrısı olan herkes çene kasına botoks yaptırabilir. Estetik olarak ta çene köşelerinde belirgin kas kütle büyüklüğü olanlarda da yuvarlak yüz görünümünü azaltmak için masseter botoksu yapılarak kasın bu bölgede ki kalı görüntüsü azaltılarak çene hattı belirginleştirilir ve V yüz görünümüne katkı sağlanabilir.

Play Video

Çene botoksu [Masseter botoksu] uygulamasının hedefleri nelerdir?

 • Çeneyi inceltmek için botoks [Estetik hedef]

Yüzün alt kısmında ki boyun yüz ilişkisini düzenlemek, çene hattının belirginliğini artırmak  ve yüzle uyumlu bir hale getirilmesini sağlamaktır. Özellikle sert yüz hatları yaratan bu kısım, bazı kadınlar için büyük bir sorun olmaktadır. Bu sorun genellikle estetik açından rahatsız edici olabilmektedir. Bu nedenle de düzeltilmesi masseter kasına yapılacak botoks enjeksiyonlarıyla mümkündür.

çene botoksu yaptıranlar
Çene köşelerine yapılan çene botoksu ile yüz boyun ayırımı netleşir. Çenenin geniş kare görünümü azaltılabilir.
 • Diş gıcırdatma problemi için botoks ve diş sıkma problemi için botoks [Tıbbi hedef]

Botoks ile diş gıcırdatma problemi ve botoks ile diş sıkma problemi olan hastalarda çene eklemine ve dişlere uygulanan yüksek basınç ve buna bağlı gelişen aşınma etkilerini minimuma indirmek ve gerekiyorsa ek tedavileri ortadan kaldırmak en önemlisi de dişlerin, eklemlerin zarar görmesine engel olmaktır. 

Masseter kası aşırı güçşü bir kastır ve yüksek doz uygulama sonrasında kas gücünde azalma kasın bölgesel incelmesi sonuçları beklenir. Botoks uygulaması sonrası gece diş gıcırdatma ve diş sıkma faaliyetleri son bulmaz hastanın dişlerini kırma ihtimali ve çene eklemi ağrıları ortadan kalkar.

Çene botoksu [Masseter botoksu] nasıl yapılır?

Enjeksiyon, çok ince ucu olan iğnelerle yapılmaktadır. Çene kasının hasta dişlerini sıkarken elle bulunup çene kemiği ile birleştiği hatta yapılacak genellikle ağrısız enjeksiyonlar şeklinde birkaç dakika içinde gerçekleştirilir.

Çene ucu botoksu veya masseter botoksu uygulamaları sırasında hasta hafif acı ya da bir miktar ağrı hissedebilir ama bu rahatsızlık uzun sürmez.

Masseter kası hareketli olan alt çene kemiğinin kafa tasına yaklaştırılmasını sağlayan ve çiğneme fonksiyonunu yerine getiren çok kuvvetli bir kastır. Botoks bu kasın alt çene kemiği alt sınırına yapılan enjeksiyonları ile fonksiyonlarının yani gücünün azaltılarak diş sıkma probleminde dişlerin ve diş köklerinin aşırı baskıdan kurtulmasını ve kırılmasını engeller. Aynı etki çene ekleminde de sorunlara neden olduğundan hastaların varsa eklem ağrılarında da azalma gözlenecektir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Botoks
masseter botoksu
 • Çeneye, masseter kasına yapılan botoksun etkileri nelerdir?

 1. Çene botoksu ameliyatsız ve acısızdır. Masseter kasına yapıldığında çene köşelerinde incelme gözle görülen bir etki yaratır. Bunun yanında yanak kemiği belirginleşmesi ile V görüntü oluşabilir.
 2. Geceleri diş sıkma probleminin şiddetini azaltır ve dişlerinizi kırmanıza engel olur. Ancak psikolojik olarak nedenleri çok açık olmayan diş sıkmanız az da olsa devam edebilir.
 3. Diş gıcırdatma sorununuz azalacaktır. Bu da dişlerinizin yüzeyinde ki düzleşme sorunun azalmasıyla diş minesi hastalıklarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Çene botoksu düzenli olarak yaptırıldığı zaman etkileri daha uzun sürebilir.  Yani tek seferde çene botoksu kalıcı olmamaktadır. Çene botoksunun etki süresi hastadan hastaya değişim gösterir. Genellikle 4 – 6 ay arasında kalıcı olur. 

 • Çeneye botoks yaptırmanın avantajları nelerdir?

Avantajlarından en önemlisi acısız bir şekilde çenede ki yukarıda açıkladığım problemlere çözüm olmasıdır. 

 • Çene botoksunun [Masseter botoksunun] yan etkileri nelerdir?

Son olarak yan etkilerini inceleyecek olursak, uygulamalarının neredeyse hiçbirinde büyük bir yan etki görülmemektedir. Bazı durumlarda uygulama sonrası küçük kızarıklıklar ya da morarmalar görülse de bunlar da soğuk kompres ile birlikte hemen geçmektedir. Bunların haricinde zararı ya da yan etkisi bulunmamaktadır. Uygulamadan hemen sonra bir şeyler yiyip içmekte de bir sakınca yoktur.

Çene ucu botoksu [Çilek çene botoksu] nedir?

Her iki çene kemiğimizin uç kısımlarından çene ucu cildine yapışan ve kasıldığında hem dudakları hem de çene ucunu yukarı kaldırarak çene ucunda çilek yüzeyi görüntüsü oluşturabilen musculus mentalis denilen kasın faaliyetlerinin azaltılması için de botoks yapılabilir.

 • Çene ucu botoksu kimlere uygulanır?

Bazı hastalarımızın çene uçlarında yukarıda tarif ettiğim çilek çene görünümü [sıklıkla farkında da değildirler] konuşmaları sırasında veya dikkatli dinleme eylemleri sırasında kasılarak belirgin hale gelebilmektedir. Bu etki yıllarca tekrarlanınca da bu çukurlar hasta bu kasını hareket ettirmese de görünür kalmaktadır. Özellikle yüzlerinin diğer bölgelerine uygulanan botoks sonrasında daha da görünür hale gelen çene ucu buruşukluğu durumu giderek artan sıklıkta uyguladığımız botoks bölgelerinden biridir.

çene botoksu yaptıranlar
Çene ucu botoksu ile çene ucu kasının hareketleri azaltılmaya çalışılır ve çenenin belirginliği artırılabilir.
 • Çene ucu botoksunun faydaları nelerdir?

Yüzümüzde ki tüm diğer cildimize yapışan kasların uzun yıllar tekrarlayan hareketleri sonrasında kırışıklıklarımızın oluştuğunu hatta cildimiz kuruysa ve güneşten korunmuyorsa bu sonuç için yaşımızın çok da ilerlemesine gerek kalmadan erkenden oluştuğunu artık biliyoruz. O nedenle botoks hemen tüm bölgelerde ki etkisi gibi bu bölgede de kırışıklıkların kas hareketlerini yapmasak da görünür hal almalarına engel olucu koruyucu etkileri olduğunu unutmamalıyız.

Ayrıca botoksun çene ucunda ki etki süresi boyunca çene ucu daha rahat ve pürüzsüz görünüm ile yüze ferah bir görünüm de katacaktır.

Çene botoksu, Masseter botoksu, çene ucu botoksu fiyatları ne kadardır?

Çene veya masseter botoksu fiyatları çene ucu botoksu fiyatları botoks uygulayan doktorun tecrübesine, kullanılacak botoks miktarına göre değişiklik gösterebilir. Siz kliniğimizi arayarak randevu ve ücret bilgisi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ülkemiz Covid 19 pandemi sürecinden normalleşme sürecine geçmiştir. Sizinde bilginiz dahilindedir. Biz de kliniğimiz de bu süreçte gerekli gördüğümüz tedbirler ile çalışıyoruz. Detaylı bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/covid-19/ sayfamızı inceleyebilirsiniz. Çene botoksu veya başka herhangi bir klinik içi işlem veya ameliyat görüşmesi için kliniğimize mail veya telefonlarımızdan ulaşabilir ve randevunuzu alabilirsiniz.

  1. Çene botoks fiyatlarını veya doktor olarak herhangi bir işlem veya tedavinin ücretini açık bir ortamda paylaşmak ülkemizde yasal değildir. O nedenle çene botoksu ücretini size bize telefon (03124482361 – 05424482361) ile ulaşırsanız veya [email protected] mail atarsanız öğrenebilirsiniz. Kusura bakmayın. Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button