Botoks

Alın botoksu

Alın Botoksu Nedir?

Alın çizgilerini azaltmak, gidermek, oluşumunu engellemek için alın botoksu uygulanması; cildin ışıltılı bir parlaklığa bürünmesine ve kaşların da form kazanmasına etki eder. Zamanın en belirgin izleri olan alın çizgileri, karakteristik çizgiler olarak kabul edilmektedir. Yaşam boyu bu bölgedeki kasların çalışması, yüz mimiklerinin çok sık kullanılması cilt dokusunun esnekliğini kaybetmesi, cildin kuruluğu, bazı insanlarda fazla ince olması, kollajen üretiminin yaşla azalması nedenleriyle oluşur. Estetik açıdan yaşlılık belirtileri gibi görünen bu çizgiler botoks uygulamasıyla hafifleyebilir, yok olabilir ve daha genç bir görünüme neden olur. Ameliyatsız estetik uygulamalar kapsamında pratik ve koruyucu da bir yöntemdir.

  • Alın Çizgilerine Botoks Nasıl Yapılır?

Alın botoksu yan etkileri olmayan güvenli bir uygulamadır. Botolinum toksininden elde edilen ve laboratuvar ortamında hazırlanarak estetik ve kozmetik alanda kullanılması sağlanan bu ürün bir bakterinin proteinidir. Doğrudan kas fonksiyonlarına etki ederek, geçici süreliğine uygulandığı bölgedeki kasların kasılma fonksiyonlarını durdurur veya zayıflatır. Böylelikle çizgiler açılır, kırışıklıklar azalır ve cilt gençleşmiş bir görünüme kavuşur.

Herhangi bir cerrahi işlem veya kesi yoktur. Çok ince uçlu enjektörlerle alında işaretlenen noktalara uygulanır. Botoks, kadın ve erkek herkese yapılabilir. 18 yaş üzerinde, hamile olmayan, bebek emzirmeyenlere yapılır.

Fakat kadın ve erkek deri yapıları farklı olduğu için, uygulama noktaları ve dozu farklıdır.

alın botoksu uygulaması resmi
Alın çizgilerinin kaş arası çizgilerinin azaltılmasında botoks en sık başvurduğumuz tedavi seçeneklerindendir ve işlem öncesi botoks enjeksiyonu yapılacak noktalar öncesinde işaretlenir.
  • Alın botoksu sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Alında kaşlarımızı yukarıya doğru kaldıran ensemize kadar uzanan ancak alın bölgesinde aktif olan ve kasıldığı zaman yatay çizgiler oluşturan bir kas vardır. Bu kasa alın kası veya frontal kas denir. Bu kas üzerine yapılan botoks enjeksiyonları kasın hareketini azaltır ve alnınızı yukarıya doğru kaldıramazsınız.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Botox ve Dysport hakkında detaylar [Video - Soru Cevap]

alın botoksu nasıl yapılırİşlem sonrası dikkat edilmesi gereken konu ;enjeksiyon yapılmış yerlere elle baskı uygulanmamasıdır. Çünkü kaş üzerine yapılan botoks ilacının baskı ile yer değiştirerek göz kapağımızı kaldıran kasa ulaşması botoks sonrası nadiren de olsa görülen göz kapağı düşüklüğü (pitozis) sorununa neden olur. Alın botoksu sonrası en fazla dikkat edilmesi gereken konu budur.

Botoks sonrası göz kapağı düşmesi (pitoz) neden olur ve nasıl tedavi edilebilir?

Botoks işlemi sonrasında göz kapağının düşmesi nadir de olsa görülebilen bir durumdur. Bu durum doktor ve hasta kaynaklı olabileceği gibi ikisinden de bağımsız bir şekilde spontan olarak da gelişebilir. Genellikle tek tarafı etkiler ve botoks etkisi ortadan kalkınca mutlaka geçer.

Botoks sonrası kaş, göz kapağı düşüklüğü nedenleri?

  • Kaş üzerine yapılan doz fazla olabilir.
  • Kaş üzerinde tehlikeli bölge denilen alan içine botoks enjeksiyonu yapılmış olabilir.
  • Enjeksiyon sonrası bu bölgeye bir hafta içinde baskı veya masaj uygulanmış olabilir. Yüz üstü yatma pozisyonununda etkili olabileceği düşünülmektedir. Hatta benim bir hastam çok yakın sıcak fön yaptıktan sonra tek taraflı göz kapağı düşüklüğü gelişmiştir.

Botoks sonrası göz kapağı düşüklüğü nasıl tedavi edilir?

Öncelikle bu durum genellikle tek taraflı oluşur ama çok nadiren iki taraflı da görülebilir. Hasta bu görüntünün mutlaka geçeceğini unutmamalıdır. Kalıcı bir soruna neden olmaz. Tedavi amaçlı doktorunuz başka noktalara göz kapağını kaldıracak ek dozlar önerebilir. Ayrıca glokom tedavisinde kullanılan göz damlalarından da faydalanılabilir.

Alın botoksu ücreti ne kadardır?

Alın botoks ücreti uygulanan botoks dozuna, uygulayan kişinin tecrübesine göre değişiklikler gösterebilir. Kliniğimizi arayarak bizim botoks fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button