Yüz Dolgusu

Yüz dolgusu

Yüz dolgusu nedir?

Yüz dolgusu ameliyatsız estetik işlemler arasından en çok tercih edilen aslında yüzün hemen her bölgesine yapılabilen uygulamayı tanımlar. Gelişen teknoloji ve teknik yöntemler ile yüze dolgu işleminin uygulama alanı da gittikçe genişlemiştir. Oldukça basit bir işlem olan dolgu işlemi güven vermesi sebebi ile oldukça tercih edilmektedir. En iyi dolgu sonuçları için dolgu yapan doktorun uygun hastaya, uygun bölgeye ve yeterli miktarda dolgu yapmasıyla mümkündür.

 • Yüz dolgusu yüzün hangi sorunları için kullanılabilir?

Dolgular; yüzde hacim sorunlarını ve kırışıkları azaltıcı etkileri nedeniyle tercih edilmektedirler. Dolgu uygulaması ile tedavi edilmesi mümkün olan sorunlar aşağıdaki gibidir;

 • Kırışıklıkların azaltılması, mümkünse tamamen ortadan kaldırılması,
 • Hacim sorunlarının çözülmesi, azaltılması,
 • Dudakların daha belirgin, hacimli görünmelerini sağlamak için dudak dolgusu,
 • Alın şeklinin düzeltilmesi için alın dolgusu
 • Alın çizgilerinin azaltılması için alın çizgisi dolgusu
 • Çatık kaş probleminin azaltılması için kaş arası dolgusu
 • Göz çevresinde meydana gelen gülme çizgisi veya kaz ayağı dolgusu
 • Şakakların çökmüş görüntüsünün ortadan kaldırılması yüz hatlarının yumuşatılmasının sağlanması için şakak dolgusu
 • Yorgun görünümün ve göz altlarındaki hacim problemlerinin ortadan kaldırılması için göz altı ışık dolgusu
 • Yanakların ve elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi, yüze “V” form kazandırmak için elmacık kemiği dolgusu
 • Yanakların çöküm görünümünün azaltılması için yanak dolgusu
 • Burunda kemerin gizlenmesi, burun ucunun kaldırılması, düz bir burun görünümünün kazandırılması ve geçirilmiş burun estetiği ameliyat sorunlarının gizlenmesi için burun dolgusu
 • Burun kenarlarından dudak köşelerine uzanan yüzde en erken dönemde oluşan çizgilerin azaltılması için nazolabial dolgu
 • Dudak köşelerinden aşağı inen çizgilerin giderilmesi, çene ucunun, çene hattının, çene köşelerinin belirginleştirilmesi için çene dolgusu
yüz dolgusu uygulaması yaparken
Yüz dolgu işlemleri kişilerin ihtiyaçlarının tespitinden sonra uygulanacak dolgunun yapısı, uygulama derinliği ve elde edilecek değişiklikler hakkında hasta işlem süresince bilgilendirilmeli ve planlanan dolgunun hepsi tek bir oturumda gerçekleştirilmemelidir.

Yüz dolgusu güvenli midir?

Dolgular veya herhangi bir tıbbi ürünün güvenliğini tayin eden dünyada ve ülkemizde önemli kurumlar vardır. Bu kurumların ve üreticilerin verdiği bilgiler ışığında ve tecrübeleremiz doğrultusunda tercih ettiğimiz dolguların hastalarımızda sorun yaratmaması en önemli kriterlerin başında gelir. 

Dolgular arasında en sorunsuz ve komplikasyon oranı en düşük olan içerik hyaluronik asit dolgularıdır. Bunlar arasında da etkilerini uzatmak vücuttan atılma sürelerini uzatmak için çapraz bağ yapıları oluşturulmuş ve bu çapraz baları bağlayan proteinler kullanılmıştır. Toplum içinde bu çapraz bağ proteinine allerjisi olan kişilerde dolgu uygulaması sonrası kist ve benzeri sorunlar görüldüğü tespit edilmiştir. Bu nedenle kendinden çapraz bağlı dolgular geliştirilmiş ve en sorunsuz olarak bu tip dolgular piyasaya sürülmüştür. Kliniğimizde de bu kendinden çapraz bağlı olanlar tercih edilmektedir.

Yüz dolgusu için kullanılan malzemeler nelerdir?

Yüze hacim vermek için son yirmi yıl içinde birçok dolgu çeşidi geliştirilmeye çalışılmış ve yumuşak doku kıvamında ve kemik doku kıvamında kalıcılıkları değişen çok farklı ürün tanımlanmış, piyasaya sürülmüş ancak bunlardan sadece hyaluronik asit dolgular güvenlik sınırlarını aşmadan hasta ve doktorun beklentilerini karşılayan etkinliğe ulaşmışlardır. Hyaluronik asit dolguları ile ilgili çalışmalar ve araştırmalarda hala hızla devam etmektedir. Bu sayfada sadece hyaluronik asit dolgulardan bahsederek kafanızı karıştırmayacağım.

 • Hyaluronik asit nedir?

İsminde ki asit kelimesinin dilimizde yaygın kullanımı olan eritici zararlı madde algısını bu maddede unutmak gerekmektedir. Hyalüronik asit ciltte, eklemlerde, damarlarda ve daha bir çok organda bulunan bir yapı taşıdır. En temel özelliği suyu kendine çekme özelliğidir. Ciltte suyu tutarak nem verir. Damarlarda kayganlığı sağlar. Eklemlerde kıkırdak yüzeyler arasında eklem boşluğunu doldurur ve hareketleri kolaylaştırır. Ciltte uygulandığı alana göre kalıcılık süreleri değişmektedir. Kırışıklık için cilt içi enjeksiyonu sonrasında 9-19 ay kalıcılığı varken dudaklarda bu süre 6-8 aya kadar gerilemektedir. Yüzün daha derin planlarına enjeksiyonu sonrasında ise kalıcılığı yine 9-18 ay gibi gözlenmektedir.

HA molekül yapısı
Dolgu maddesi olarak kullandığımız hyaluronik asit molekülünün yapısı
 • Hyaluronik asit dolgular ne zaman tekrar edilmelidir?

Dolgu yapılmış bir alana istenildiği zaman yeniden dolgu yapılabilir. Her hangi bir tıbbi sınırlama yoktur. Ancak 10 gün aralarla ek dozlar yapılması hastanın ve dokunun bu etkiye alışması için ideal süredir. Planlanan dolgunun tek bir oturumda uygulanması her zaman doğru olmayabilir. Hacim vermek amacıyla yapılan uygulamalarda amaç yeterince yapmak olmalı fazla olmasından kaçınılmalıdır. İstenilen hacim elde edildikten sonra işlem durdurulmalı kalan dolgu kontrolde uygulanmak üzere işleme son verilmelidir. Kontrol aralıkları için ideal süre 10 gündür.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Göz altı ışık dolgusu

Yeniden dolgu yapılması için dolgunun tamamen erimesinin beklenmesi gerekmez. Buna doktorunuz ile birlikte dudak dolgusu için altıncı ayda diğer bölgeler için birinci yılda karar verebilirsiniz.

Yüz dolgusu uygulama şekilleri

Hyaluronik asit dolguları günümüzde yüzde ki yaşlanma belirtilerinin azaltılmasında giderek artan sıklık ve oranlarda kullanılmaya başlanmış ve güvenilirliğinin artmasıyla sorunları da azalmış elimizde ki yaşlılık karşıtı işlemler arasında en fazla tercih ettiğimiz ürünler haline gelmiştir.

Yüzün hemen her bölgesinde hacim vermek, kırışıklıkların azaltılması amacıyla cildin hemen her katmanında, cilt altında, mimik kasları üstünde, altında ve kemik doku üzerinde kullanılmaya başlanmasıyla tüze form kazandırmada biz plastik cerrahlara çok yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı uygulamalar yapabilmek hastanın beklentilerini çözebilmek arzuladığımız sonuçlara ulaşabilmek için de uygun dozları uygun derinliklere uygun şekillerde enjekte etmek gerekmektedir. Bunun içinde iyi bir eğitim ve estetik görüş kazanmak ve bunu uygulayabilmek gerekmektedir. O nedenle dolgu uygulayıcıları mutlaka doktor ve bu konuda uzman olmalıdırlar. Aksi takdirde damar içi enjeksiyonlara bağlı doku kayıpları, sinir hasarları ve daha birçok sorun ile karşılaşma ihtimallerini alıyorsunuz demektir.

Uygun seviyelere etkili olabilmek içinde dolguların kıvamlarına uygun iğneler, kanüller kullanılmalıdır.

 • Cilt içi dolgu uygulamaları

İnce kırışıklıkların giderilmesi, azaltılmasında cilt içi dolgu uygulamaları gerekli olur. Bunun için çok ince, keskin uçları olan iğneler ve bu iğnelerden geçebilecek kıvamda ince yapılı dolgular kullanılmalıdır.

İnce kırışıkların giderilmesinde tercih ettiğimiz bu tip uygulama en çok alın, göz çevresi, dudak üstü kenarları ve dudak köşelerinde ki ince çizgilerdir. Cilt içi uygulama sonrasında uygulama alanlarında kabarıklık olması önemlidir. İnce kırışıklıkların dolgu sonrası kabarık görünümü arzu ettiğimiz bir durumdur ancak hastanın işlem öncesi bu durum hakkında bilgilendirilmesi gereklidir. Bu kabarıklık bir hafta 10 gün sürebilir. 

yüz dolgusu için kullanılan iğneler
Dolgu uygulamalarında tercih edilecek iğne kalınlığı çok önemlidir.

Nadiren daha uzun sürdüğü de görülebilmektedir. Ancak sonuçta ince kırışıklığınızın belirginliği çok azalacaktır.

 • Cilt altı seviyede dolgu uygulamaları

Cilt altına yapılan dolguların kıvamları daha sert bizim orta kalınlık dediğimiz seviyede olmalıdır. Burada keskin uçlu iğneler ve kanüller birlikte kullanılabilir. Kanül kullanımı damar yaralanma ihtimalini çok düşürdüğü için oldukça güvenlidir.

yüz dolgusu uygulamasında kanül kullanımı
Cilt altı, kas üstü, kas altı ve kemik üstü dolgu uygulamalarında tercih edilmektedir.

Özellikle göz altı ışık dolgusu uygulamasında tercih edilir ve bu bölgenin nazik, bol damarlı yapısına rağmen güvenli bir şekilde istenilen dolgu hacminin değişik seviyelerde verilmesini sağlar.

Ayrıca burun dolgusu sırasında, çene dolguları, yanak ve şakak dolgu uygulamalarında da hatta nazolabial ve dudak dolgu uygulamalarında dahi tercih eden hekimler vardır.

Ucunun keskin olmaması cildi geçmesine engeldir. Bu yüzden kanül ile uygulama yapabilmek için aynı kalınlıkta bir keskin iğne ile ciltte ufak bir pencere açılır. Buradan kanül cilt altına itilir ve ister kas üstüne, ister kas altına isterse kemik üstüne dolgular bırakılabilir. Bu sayede damar yaralanması olmaz ve morarma gibi uzun süren sorunlarla karşılaşılmaz. Ayrıca ucunun keskin olmaması ağrı hissinin de işlem sırasında çok azalmasında yardımcı faktörlerdendir. Ancak kemik üstü bazı bölgelerde keskin uçlu iğne kullanımı şarttır çünkü bölgesel, noktasal hacim artışını sağlamak ve kontrollü dolgu enjekte edebilmek için keskin iğneler tercih edilebilmektedir. Burada tecrübe elde edilecek sonucun belirleyici faktörlerindendir.

 • Geçici dolgular mı yoksa kalıcı dolgular mı tercih edilmelidir?

Yüze veya vücudun herhangi bir bölgesinde hacim sorunlarını azaltma amacıyla zaman içinde çok değişik ürünler üretilmiş ve denenmiştir. Sonuç olarak gelinen noktada en sorunsuz işlemlerin eriyebilen, geçici ürünler olduğu tüm dünyada kabul görmüştür. Bu eriyebilen hacim vericiler arasında da hyaluronik asit içerenler hatta bunlardan da kendinden çapraz bağlı olanlar yani içeriğinde protein içermeyenler ön plana çıkmıştır. Ben kliniğimde kendinden çapraz bağlı hyaluronik asit dolgularını tercih ediyor kalıcı dolguları uygulamıyor ve önermiyorum.

yüz dolgusu ücreti ne kadardır
Dudaklara hacim kazandırmak için kliniğimizde Super Idea™ marka dolgular tercih edilmektedir.
 • Yüz dolgusu işlemi sonrası reaksiyonlar olabilir mi?

Hyaluronik asit dolgular imal edilirken etkinliğini ve kalıcılığını artırmak için yapılarının çapraz bağlı hale getirilmesi gerekir. Bu amaçla kullanılan proteinlere karşı insanların hassasiyeti veya alerjisi olabilir. Hem bu dolgulara karşı alerjiler hemde sorunlar hakkında yazdığım yazıyı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/dolgu-sonrasi-sorunlar/ adresine giderek okuyabilirsiniz.

Yüz dolgusu fiyatları ne kadardır?

Yüze dolgu ücretleri kullanılacak dolgunun markasına, dolgunun miktarına, uygulayacak doktorun tecrübesine göre değişiklik gösterecektir. Kliniğimize telefon veya mail yoluyla iletişime geçerek 1 ml dolgu fiyatını öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Mrh dudak kenari ve dudak üstü çizgiler kazayağı ve şakak kırışıklıkları için dolgu yaptırmak istesem ortalama bir fiyat çıkarabilir mısınız?40 yaşında 66 kilo ve 165 boyunda açık tenli bir bayanım.ayrica cilt yapım normalden karmaya

  1. Burcu hanım,
   Probleminizi çok güzel anlatmışsınız ancak benim size doğru cevapları verebilmek için sizi canlı olarak görmem ve muayene etmem gerekmektedir. Ücret bilgisi ve randevu için 05424482361 nolu telefondan asistanım ile iletişime geçebilirsiniz.

  1. 1 ml dolgu fiyatı ve detaylı bilgi size mail olarak gönderilmiştir. Dolgu ücret bilgileri internet sayfaları üzerinden maalesef duyurulamamaktadır. Dolgu fiyatları için kliniğimizi arayarak bilgi alabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı