Yüz Dolgusu

Yüz Dolgusu

Yüz Dolgusu Nedir?

Yüz dolgusu ameliyatsız estetik işlemler arasından en çok tercih edilen aslında yüzün hemen her bölgesine yapılabilen uygulamayı tanımlar. Gelişen teknoloji ve teknik yöntemler ile yüze dolgu işleminin uygulama alanı da gittikçe genişlemiştir. Oldukça basit bir işlem olan dolgu işlemi güven vermesi sebebi ile oldukça tercih edilmektedir.

Geçici dolgular mı yoksa kalıcı dolgular mı tercih edilmelidir?

Yüze veya vücudun herhangi bir bölgesinde hacim sorunlarını azaltma amacıyla zaman içinde çok değişik ürünler üretilmiş ve denenmiştir. Sonuç olarak gelinen noktada en sorunsuz işlemlerin eriyebilen, geçici ürünler olduğu tüm dünyada kabul görmüştür. Bu eriyebilen hacim vericiler arasında da hyaluronik asit içerenler hatta bunlardan da kendinden çapraz bağlı olanlar yani içeriğinde protein içermeyenler ön plana çıkmıştır. Ben kliniğimde kendinden çapraz bağlı hyaluronik asit dolgularını tercih ediyor kalıcı dolguları uygulamıyor ve önermiyorum.

Yüz dolguları güvenli midir?

Dolgular veya herhangi bir tıbbi ürünün güvenliğini tayin eden dünyada ve ülkemizde önemli kurumlar vardır. Bu kurumların ve üreticilerin verdiği bilgiler ışığında ve tecrübeleremiz doğrultusunda tercih ettiğimiz dolguların hastalarımızda sorun yaratmaması en önemli kriterlerin başında gelir. 

Dolgular arasında en sorunsuz ve komplikasyon oranı en düşük olan içerik hyaluronik asit dolgularıdır. Bunlar arasında da etkilerini uzatmak vücuttan atılma sürelerini uzatmak için çapraz bağ yapıları oluşturulmuş ve bu çapraz baları bağlayan proteinler kullanılmıştır. Toplum içinde bu çapraz bağ proteinine allerjisi olan kişilerde dolgu uygulaması sonrası kist ve benzeri sorunlar görüldüğü tespit edilmiştir. Bu nedenle kendinden çapraz bağlı dolgular geliştirilmiş ve en sorunsuz olarak bu tip dolgular piyasaya sürülmüştür. Kliniğimizde de bu kendinden çapraz bağlı olanlar tercih edilmektedir.

Yüz dolgusu yüzün hangi sorunları için kullanılabilir?

Dolgular; yüzde hacim sorunlarını ve kırışıkları azaltıcı etkileri nedeniyle tercih edilmektedirler. Dolgu uygulaması ile tedavi edilmesi mümkün olan sorunlar aşağıdaki gibidir;

  • Dudak kalınlaştırma
  • Kırışıklıkların azaltılması, mümkünse tamamen ortadan kaldırılması
  • Alın ve ağız bölgesi kırışıklılarının giderilmesi
  • Burundaki yükseklik sorunlarının giderilmesi
  • Yanakların, elmacık kemiğinin belirginleştirilmesi
  • Göz altlarındaki hacim problemlerinin ortadan kaldırılması
  • Şakakların çökmüş görüntünün ortadan kaldırılması
  • Çenenin öne yada yanlara doğru genişletilebilmesi
  • Burun estetiği ameliyatı sonrası nadiren ortaya çıkan sorunların dolgu ile giderilmesi mümkündür. 
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Ameliyatsız Burun Estetiği

Hyaluronik asit nedir?

İsminde ki asit kelimesinin dilimizde yaygın kullanımı olan eritici zararlı madde algısını bu maddede unutmak gerekmektedir. Hyalüronik asit ciltte, eklemlerde, damarlarda ve daha bir çok organda bulunan bir yapı taşıdır. En temel özelliği suyu kendine çekme özelliğidir. Ciltte suyu tutarak nem verir. Damarlarda kayganlığı sağlar. Eklemlerde kıkırdak yüzeyler arasında eklem boşluğunu doldurur ve hareketleri kolaylaştırır. Ciltte uygulandığı alana göre kalıcılık süreleri değişmektedir. Kırışıklık için cilt içi enjeksiyonu sonrasında 9-19 ay kalıcılığı varken dudaklarda bu süre 6-8 aya kadar gerilemektedir. Yüzün daha derin planlarına enjeksiyonu sonrasında ise kalıcılığı yine 9-18 ay gibi gözlenmektedir.

Hyaluronik asit dolgular ne zaman tekrar edilmelidir?

Dolgu yapılmış bir alana istenildiği zaman yeniden dolgu yapılabilir. Her hangi bir tıbbi sınırlama yoktur. Ancak 10 gün aralarla ek dozlar yapılması hastanın ve dokunun bu etkiye alışması için ideal süredir. Planlanan dolgunun tek bir oturumda uygulanması her zaman doğru olmayabilir. Hacim vermek amacıyla yapılan uygulamalarda amaç yeterince yapmak olmalı fazla olmasından kaçınılmalıdır. İstenilen hacim elde edildikten sonra işlem durdurulmalı kalan dolgu kontrolde uygulanmak üzere işleme son verilmelidir. Kontrol aralıkları için ideal süre 10 gündür.

Yeniden dolgu yapılması için dolgunun tamamen erimesinin beklenmesi gerekmez. Buna doktorunuz ile birlikte dudak dolgusu için altıncı ayda diğer bölgeler için birinci yılda karar verebilirsiniz.

Yüz dolgusu fiyatları ne kadardır?

Yüz dolgusu ücretleri kullanılacak dolgunun markasına, dolgunun miktarına, uygulayacak doktorun tecrübesine göre değişiklik gösterecektir. Kliniğimize telefon veya mail yoluyla iletişime geçerek 1 ml dolgu fiyatını öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı