Yüz Dolgusu

Göz çevresi dolgusu

Göz çevresi dolgu nedir?

Göz çevresi dolgu, gözlerin etrafındaki ince çizgileri veya kırışıklıkları düzeltmek veya hafifletmek amacıyla yapılan bir estetik işlemdir. Bu işlem, yaşlanma belirtileri veya genetik faktörler nedeniyle oluşan çizgileri veya çukurlukları düzeltmek, göz çevresini daha genç ve canlı bir görünüme kavuşturmak için kullanılır. Göz çevresi dolgusu cilt içine yapılacak çok ince dolgularla kaz ayağı kırışıklıklarının yani göz çevresindeki çizgilerin azaltılmasını hedefler.

Göz çevresi kırışıklıkları neden oluşur?

Gözler yüzümüzün yaşla da olsa değişmeyen ve bizi tanımlayan en önemli estetik yapısıdır. Göz çevresinde ki yapılar da yüz ile bütünlüğünü sağlar. Alt ve üst göz kapakları, kaşımız, yanaklarımız, şakak bölgesi ve burun ile olan ilişkisi oldukça önemlidir. Göz çevresi dolgusu bu bölgenin kırışıklıklarının azaltılmasında botoks sonrası ikinci seçenek olarak tercih edilmektedir.

kaz ayağı botoksu göz çevresi dolgusu
Gözlerimizi kapatmamızı sağlayan gözümüzün tamamını çevreleyen incecik dairesel bir kastır. Botoks bu kas liflerini gevşetir.

Gözlerimizin açılmasını sağlayan incecik bir kas varken kapanmasını sağlayan göz kapaklarımızın tamamını kaplayan, göz kapaklarımızın cildinin hemen altında incecik CD gibi bir kas vardır. Bu kas gülme gibi mimiklerimizle kasılarak göz çevresinde çizgilenmeler oluşturur ve bu çizgilenmeler zamanla, tekrarlayan mimik hareketleri, cilt ile ilgili (kuruluk, incelik), iç (genetik, yapısal) ve dış faktörler (sigara, güneş) ile birleşerek derinleşecektir. Bunlardan korunabilmek kısmen mümkün olabilir. Güneş koruyucular nemlendiriciler, hyaluronik asit tabletler gibi ağızdan alınan besin takviyeleri de koruyucu etkiye sahiptirler. 

  • Kaz ayağı (Göz çevresi) kırışıklıkları nasıl tedavi edilir?

Göz çevresi kırışıklıkların azaltılması ve ilerlemesinin önlenmesi için bilinen en iyi sonucu göz çevresi botoks uygulaması ile elde edildiği bilinmektedir. Ancak botoks yaptırmak istemeyen, ifadesinde değişiklik olmasını istemeyen, botoks yapılmış ve sonrasında hala çizgileri geçmeyen kişiler için çok ince yapılı dolgular zorunlu olabilir. Bir başka seçenekte hem dolgu hem de botoks istemeyen hastalar için Plexr uygulamasıdır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun dolgusu

İstirahat halinde iken görünmeyen çizgilere, kırışıklıklara dolgu uygulanmaz.

Göz çevresi dolgusu nasıl uygulanır?

Cilt yapısı çok ince olduğu için uyuşturucu kremler çok hızlı ve güçlü etki ederler. Uyuşturucu kremler ile 30 dakikalık bekleme sonrasında çok ince yapılı hyaluronik asit dolguları uygulanır. İşlem 10 dakika kadar sürecektir. Dolgu bir hafta kadar ince kabarıklıklar şeklinde görünebilir. Bunu hasta işlem öncesi bilmeli ve kabul etmelidir. Bu sürenin sorunda kabarıklık ve kırışıklık geçer ve arzu edilen sonuca ulaşılır. Dolgu ile istirahat halinde görünen kırışıklıklar azaltılabilir ve işlem sonrası hareketle yine aynı yerde kırışıklık oluşacaktır. Mimik ile oluşmasının engellenmesi ancak botoks işlemi sonrasında görülebilir.

kaz ayağı göz çevresi dolgusu
İnce kırışıklıkların içine çok ince iğnelerle çok ince yapılı hyaluronik asit dolgular yapılarak kırışıklıklar azaltılmaya çalışılır.

Bir iki gün kızarıklık ve şişlik olabilir. En iyi görüntü 3-4 günde ortaya çıkacaktır. Birinci hafta sonunda kontrol yapılır ve elde edilen sonuç 9 – 18 ay süreyle korunur. Hyaluronik asit içerikli dolguların etkinlik süreleri kişisel farklar gösterse de en az 9-18 ay süreyle bu bölgede kalıcılık sağlayacaktır.

Göz çevresi dolgusu fiyatları ne kadardır?

Kullanılacak dolgu miktarına göre değişecektir ama genellikle 1 ml civarında bioexpander gibi çok ince dolgular yeterli ve uygun olacaktır. Kliniğimizden telefon ile dolgu ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Göz çevresi ile ilgili sorunlar o kadar değişik seviyededirler ki sadece dolgu bu sorunların çözümünde tedavi seçeneklerinden bir tanesidir. Tedavi olarak göz çevresi dolgusu uygulayabilmek için öncelikle sorunun ne olduğuna ve bu işlemin sizin sorununuza ne kadar faydalı olacağına karar vermek gerekir. Sizden ricam 03124482361 veya 05424482361 nolu telefonlar ile iletişime geçerek randevu ile muayeneye gelmenizdir. Telefondan 1 ml dolgu ücretini de öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp