Burun Estetiği
Trend

Burun estetiği

Burun kemik (üst 1/3) ve kıkırdak doku (alt 2/3) ile birlikte üzerini örten cilt ve iç yüzünü döşeyen mukozadan oluşur. Fonksiyonel ve estetik bir organdır. Ergenlikte kemik ve kıkırdak yapılarda ki aşırı gelişmeler, travmalar, doğumsal genetik sorunlar şekil bozuklukları nedenleridir. Şekil bozukluğu olan bir burnun düzeltilmesi için yapılacak cerrahi işleme burun estetiği ameliyatı yani rinoplasti denir. Bu yazıda burun estetiği fiyatları konusuna da sayfanın en alt kısmında detaylıca değinilmiştir. Sayfa metni oldukça uzun olduğu için sekmeler menüsünden aklınıza takılan sorular ve başlıkları inceleyerek istediğiniz bölüme rahatça ulaşabilirsiniz.

Dünyada ikinci, ülkemizde birinci sırada gerçekleştirilen estetik ameliyattır. Giderek artan tecrübe ve tecrübe paylaşmayı bilen cerrahlar sayesinde hastaların memnuniyet oranları da yükselmektedir. Klasik bir söz vardır; “Burun estetiği ameliyatı burnunuzun şeklini değiştirir ama hayatınızı değiştirmez” diye. Bence hasta doktor ilişkisinin başlangıcında bilinmesi gereken çok önemli bir mottodur.

Burun estetiği sonuçlarını elbette merak ediyorsunuz. Instagram hesabıma ulaşarak gerçekleştirdiğimiz rinoplasti sonuçları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Aklınıza takılan soruları burun estetiği ameliyatı olmadan önce mutlaka doktorunuz ile detaylı bir şekilde konuşmalı ve kafanızda sorularla ameliyata girmemelisiniz.

Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

Burun estetiği için uygun musunuz?

 • Burnunda şekil bozukluğu bulunan kişilere,
 • Burnun ucunun görünümünden memnun olmayan kişilere,
 • Burnunun kemiğinde sorun bulunanlara,
 • Burnunu küçültmek isteyenlere,
 • Burun eğriliği olanlara,
 • Burnu kırılan kişilere,
 • Burnunun ucunu kaldırmak isteyenlere,
 • Burun kanatlarını daraltmak isteyenlere,
 • Solunum sorunu ile birlikte şekil problemi olanlara,
burun estetiği
 • Burun delikleri asimetrik olanlara,
 • Burun delikleri geniş olanlara,
 • Kemeri olanlara,
 • Kanama ve yara iyileşme sorunları olmayan kişiler

Doktorunuz ile yapacağınız görüşme sonrasında, onun da onayı ile burun estetiği ameliyatı olabilirler.

Rinoplasti ameliyatı olmaya karar vermek?

Kesinlikle kolay değildir. Doktorunuz ile kuracağınız güvene dayalı bir ilişki sizi doğru yönlendirecektir. Her ne kadar çevreniz sizi yönlendirmeye çalışsa da siz sizin içinizin ısındığı kişiye ameliyatınızı olmalısınız. Onun dışında ki faktörler ikinci sırada kalacaktır. Burun estetiği öncesi planlama ve hazırlık için yazdığım yazıyı okumanızı öneririm.

burun ameliyatı

Burun ameliyatı teknikleri nelerdir?

Burun ameliyatında kapalı burun ameliyatı ve açık rinoplasti ameliyatı olarak adlandırılan iki teknik vardır. Doktorunuz sizin için en uygun yöntemi seçecektir. Bu iki tekniğin çok açık bir şekilde birbirlerine üstünlükleri neredeyse yoktur. Çünkü dünyanın en iyi cerrahları arasında dahi bu konuda fikir birliği yoktur. Bir kısmı sadece açık rinoplasti bir kısmı sadece kapalı rinoplasti bazıları da her ikisini de tercih etmektedirler.

Videoyu oynat

Gerçi son zamanlarda preservation rinoplasti, letdown, pushback, karma rinoplasti gibi orijinal isimler konularak farklı cerrahi teknikler kullanılıyormuş gibi lanse edilen durumlar da söz konusudur. Kapalı burun ameliyatı ile solunum nefes alma sorunlarına müdahale edilemez gibi ön yargılar yanlıştır ve her iki teknikle de tüm gerekli işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Kapalı burun estetiği ameliyatının avantajları;

 • Burun alt tarafında iz olmaması ile birlikte tüm kesilerin burun içinden gerçekleştirilmesi,
 • Pitanguy ligamanının korunması,
 • Burunun damarsal ve lenfatik yapılarının korunarak iyileşmeyi olumlu etkilemesidir.

Bu sayede kapalı teknik burun ameliyatı;

 • hızlı iyileşen,
Videoyu oynat
 • daha az sorun oluşma ihtimali olan,
 • doğal sonuçlara ulaşmayı kolaylaştıran bir teknik olarak tercih ediliyor.

Burun ameliyatı sürecinde yaşayacağınız detaylar nelerdir? 

Artık rinoplasti olmaya karar verdiniz ve gün aldınız. Doktorunuz size ameliyatınızın hangi hastanede olacağı ve ne kadar hastanede kalmanız gerektiği hakkında bilgi verdi. Sonra ameliyatınızı olacağınız hastanede rutin tetkikleriniz yapılır. Ameliyattan önceki geceden itibaren bir şey yiyip içmeden sabah aç karnına hastaneye gelirsiniz. Ameliyatınız genel anestezi altında gerçekleştirileceği için canınız acımaz ve hiçbir şey hissetmezsiniz. Ameliyat genellikle 2-2,5 saat sürer. Anesteziden çıkıp kendinize gelme süreniz yarım saattir ve bu sürenin içinde başınız yukarıda olacak şekilde 45 derecelik bir açıyla odadaki yatağınızda uyanırsınız.

 • Ameliyat günü ve hemen sonrası

Burun estetiği ameliyatından çıktığınızda burun içinde silikon, nefes almanızı sağlayan bir tampon ve üzerinde alçı olur. Yüzünüzde dolgunluk hissi olur. Ağrı genellikle olmaz. Buz uygulaması saatte 20 dakika şeklinde yapılmalıdır. İlk 2 gün buz uygulamak yeterli olur.

Genellikle hastanede kalmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir. Ancak doktorunuz öğleden sonraki kontrolünde kalmanızı isterse veya siz kalmak isterseniz bir gece hastanede kalabilirsiniz. Aynı gün dişlerinizi fırçalamanız da sakınca yoktur ve normal beslenmenize geçebilirsiniz. 

 • Hastaneden taburcu olduktan sonra;

İlk birkaç gün özellikle tamponlar çekilene kadar geniz akıntısı, hapşırma isteği normaldir. Hapşırma, öksürme ve ıkınma gibi kafa içi basıncını artıran eylemlerden sakınmak gerekir. Ama olmuyorsa ağız açık hapşırmalıdır. Sizden size verilen ilaç ve spreyleri kullanmanızı isteriz.

4 – 5 gün sonra klinik ortamında silikon tampon çıkar. Alçınızı çıkarır yeni alçı yaparız. Bazen de alçı yerine bant tercih edebiliriz.

7 – 10. günde de alçınızı çıkarırız ve burnunuzu görürsünüz. 

 • İlk haftalar 

Göreceğiniz burun cildinizin en şiş halindedir. İskelet yapının düzeltildiğini ancak detaylarının olmadığını fark edersiniz. Detaylar yani rinoplasti de tam iyileşme 9 – 12 ay sonunda gerçekleşecektir ve doktorunuz sizi en az bu süre boyunca takip etmek isteyecektir. İlk haftalarda yüzünüzde şişlik ve morluklar normaldir. Bunlar 10 – 15 gün içinde tamamen geçer ve kalıcı bir şişlik ve morluk yüzünüzde kalmaz.

 • Dikkat etmeniz gereken detaylar

Doktorunuz sizden burun estetiği ameliyat sonrasında;

 • 7 – 10 gün uçağa binmemenizi,
 • 1 ay dalmamanızı,
 • 1 ay sportif faaliyetlerden uzak durmanızı,
 • başınızı öne eğerek uzun süre durmamanızı,
 • 3 ay topla veya toplu yapılacak sporlardan uzak durmanızı,
 • 3 ay gözlük takmamanızı ve mümkünse kontrollere gelmenizi isteyecektir.
Videoyu oynat

Sık sorulan bazı sorular ve cevapları

Dünyada en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatların başında gelen burun ameliyatını olmak istiyorsanız aşağıdaki soruların bir kısmını ya da tamamını hatta daha fazlasını soruyor olabilirsiniz. Ben de aklıma gelen, hastalarımın sıklıkla sorduğu soruları bir araya topladım ve tek tek cevapladım. Daha fazla sorularınız varsa iletişim bölümünde ki numaralarımızdan bizi aramanız veya bize e posta yazmanız yeterlidir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun revizyonu

Yukarıda yönlendirdiğim sayfalarda yazdığım ve açıkladığım soru ve cevaplar umarım size de yardımı olur.

Burun estetiği yaptıranlar memnun mu?

Ameliyat olmaya karar vermek için bir araştırma süreci olacak ve belki de birden fazla doktor ile görüşeceksiniz. Çevrenizdeki insanlar, burun estetiği yaptıranların yorumları, deneyimlerini ve belki de kötü sonuçlarını size aktaracaklar. Sizin duyduğunuz veya gördüğünüz sonuçların bir kısmı sizi umutlandırırken bir kısmı da hayal kırıklığına uğratacak belki. Rinoplasti olup memnun olanlar ve memnun olmayanlar da size fikirlerini tecrübelerini anlatacaklar.

Tüm bu karmaşa da siz de burun ameliyatıyla ilgili detaylar öğrenmeye çalışacaksınız. Kafanız karışacak. Bunları yaşamadan rinoplasti olan sanırım kimse yoktur. O yüzden içinizi karartmayın. Sizi anlayan, sizi takip edip bir sorun olduğunda çözeceğini bildiğiniz doktora ameliyatınızı olun.

 • Burun estetiği ameliyatı olmayı tavsiye eder misiniz?

Burun yüzün merkezinde hem fonksiyonları olan yani nefes almamızı sağlayan özel bir organdır hem de yüzümüzün tanınmasında özel bir organdır. Bazen bizi biz yapan özellikleri vardır. O nedenle burun estetiği ameliyatı olmadan önce hastalarımız ile sadece burun analizi değil, sadece yüz analizi değil mutlaka yüz ve burun analizlerini de birlikte gerçekleştiririz. Bu değerlendirmeler sonunda burun ameliyatına hastalarımız ile birlikte karar veririz. Bazı hastalarımıza burun estetiği ameliyatını tavsiye ederken, bazılarına da burun estetiği ameliyatını önermeyiz. Burada özellikle burun ve yüz ilişkileri yanında hastanın beklentileri ve psikolojik durumlarını da göz önüne alırız.

burun estetiği ankara
 • Burun estetiği olanlar ile mutlaka konuşun

Çevrenizde burun ameliyatı olanlar vardır. Mutlaka onlarla konuşun ve önerilerini, fikirlerini alın. Doktorunuzun daha önce ameliyat ettiği kişilerle tanışma, konuşma şansınız varsa onların da size katkıları olacaktır. Rinoplasti ameliyatı olmadan önce burun estetiği olanlarla konuşmak kaygılarınızı da azaltacaktır. 

 • Burun estetiği yorumları

Burun ameliyatı sonrasında haklı olarak hem kendiniz hem de çevreniz sonucunuzu değerlendirmede çok aceleci davranır. İyileşme ortalama bir yıl sürer. Bu sürenin tamamı da ödem ve şekilde dalgalanma ile geçer. Kimi zaman sorunsuz bir görüntü olurken; kimi zaman da asimetrik şişlikler ve düzensizlikler olur. Bu durum ameliyat öncesi cildinizin durumuna, burnunuzun büyüklüğüne, kıkırdaklarınızın ve kemiklerinizin pozisyonuna, ameliyatta uygulanan tekniklere vs. bir çok faktör yüzündendir. O nedenle ben hastalarıma ilk 3 ay burunlarının kendilerinin olmayacağını, bu zaman içinde çevreden gelen eleştirilere biraz kulaklarını kapatmalarını öneririm. Bu konuda ve ameliyat sonrası süreçte bana ulaşıp sorularını yönelten ameliyat olmuş kişilere verdiğim cevapları https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/burun-estetigi-sonrasi/#Orhan_Murat_Ozdemir_burun_estetigi_yorumlari sayfasından okuyabilirsiniz.

Burun Estetiği Fiyatları ne kadardır?

Burun estetiği ameliyatı kişiye özel tasarlanması ve planlanması gereken bir ameliyattır. Yüzün merkezinde, kişiye karakteristik bir görünüm veren, tanınmasını sağlayan, fonksiyonel ve estetik bir organdır. Buruna yapılacak cerrahi müdahalenin de önemi buradan gelir. Nefes alma sorunu gibi sorunlar sağlık sorunlarıdır ve sosyal güvenceler SSK, özel sağlık sigortaları; septum eğriliği (septum deviasyonu), burun eti büyümesi (Chonca hipertrofisi) gibi sorunların ameliyat ile tedavilerini, masraflarını öderler. Ancak burun şekil bozukluğu bir sağlık sorunu olarak görülmemektedir ve sigortalar ve devlet, SSK ödememektedir. Burada travmatik şekil bozukluklarını ayrı tutmak gerekir çünkü devlet hastanelerinde düzenlenecek raporlar ile bu gibi istem dışı gelişmiş sağlık sorununa neden olan durumları sigortanız ödeyecektir.

burun estetiği fiyatları

Kısacası burun estetiği ameliyatlarının masraflarını devlet karşılamaz. Kişi burun ameliyatı masraflarını kendisi ödemek zorundadır.

Burun estetiği fiyatları da ameliyatınızı olduğunuz şehre, o şehrin semtine, ameliyatınızın olacağı hastaneye, ameliyatınızı yapacak doktora, daha önce ameliyat olup olmamanıza, beraberinde nefes alma sorununuz olup olmamasına gibi birçok faktöre bağlıdır. Burada belirleyici faktör elbette bazen sizi aşsa da yüksek rakamlar olur. Ancak önemli olan sizinle birlikte sorumluluklarını paylaşabilecek, sizin güvendiğiniz, tüm kontrolleriniz de sizi takip edecek bir plastik cerrah olmalıdır. Gerektiğinde yeniden (Doktor da hasta da istemese de) müdahale için sizin yanınızda olacak bir doktorunuz olmalıdır.

Bu sorunun cevabını yani burun ameliyatı ücreti ne kadardır öğrenebilmeniz için ancak kliniğimizi arayarak veya muayeneye gelmeniz gerekir. Çünkü ülkemizde doktorların internet üzerinden fiyat bilgisi vermesi yasal değildir. Türkiye ve Ankara burun estetiği ücreti ve ameliyatı hakkında bilgi almak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ankara burun estetiği fiyatları için bir standart yoktur. Bu işlemi düşünüyorsanız öncelikle muayene olmanız gerekmektedir.

 • Rinoplasti fiyatları ne kadardır?

Bildiğiniz gibi rinoplasti ücretleri burun estetiği ücretleri ile aynı durumu ifade eder. Ameliyatınızı yapacak doktordan ameliyatınızı olacağınız hastaneye, ameliyat olacağınız şehirden semte kadar bir çok faktör vardır. Rinoplasti ameliyatı için doğru doktor seçimi; size en fazla güven veren doktor kimse o kişi sizin doktorunuz olmalıdır.

 • Devlet hastanesinde burun estetiği fiyatları ile özelde burun estetiği fiyatları neden çok farklı?

Devlet hastaneleri bildiğiniz gibi devletin sağlık sigorta sistemi içinde çalışan, aslında ücretsiz hizmet vermesi beklenen ve istenen bir yapıdır. Dünyada ki tüm sigorta sistemleri gibi devlet hastanelerinde ki sistem de estetik ameliyatları karşılamaz. Bu yüzden devlet hastanelerine burun estetiği ameliyatı için başvurduğunuzda ek ücret ödemeniz veya ek bir sağlık sorunu gösterilmesi gerekir.

Özel hastane ve özel muayenehanelerde çalışan hekimler için ödeyeceğiniz rakamlar devlette ödenecek burun estetiği fiyatları ile kıyaslanmaz. Özel de hem hastanenin hem de doktorun masrafları çok daha fazladır. Devlette alınan ek ücret özelde alınan ücrete göre çok cüz’i bir ücret olur çünkü masraflarınızın büyük bir kısmını sistem otomatik karşılamaktadır. 

 • Burun estetiği ne kadara mal olur?

Estetik ameliyatlar arasında merak edilen konuların başında burun ameliyatının maliyeti konusu en başta gelir. Burada hastane masrafları dışında bir maliyet olmasa da asıl konu doktorunuzun tecrübesi ve deneyimini aktardığı bir süreci kapsamasıdır. O nedenle burun estetiği fiyatlarında rakam aralığı oldukça geniştir.

 • Burun estetiği (Rinoplasti) kaç TL?

Estetik ameliyat ücretlerinin paylaşımının yasal ve etik nedenlerle yasak olmasının yanında; kişisel farklar nedeniyle size özel uygulanacak cerrahinin de ücretlerinin birbirinden farklı olması doğaldır.

İlgili Makaleler

22 Yorum

  1. Burun estetiği fiyatlandırması sizin cerrahi uygunluğunuza karar vermek için yapılacak ön muayene sonrasında mümkündür. Kliniğimizde ön muayeneler ücretsizdir ve üç boyutlu planlama ile yapılmaktadır. Görüşme randevusu için 03124482361 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 1. Biz de Ankara’da yaşıyoruz ve geçen sene oğlumun burnu kırıldı. Gittiğimiz acil serviste müdahale etmediler. Burun düzeltme ameliyatı gerekiyormuş. Estetik de olsun istiyor. Burun estetik fiyatlarının pahalı olduğunu biliyoruz. Bize yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  1. Semra hanım çok geçmiş olsun. Öncelikle oğlunuzun yaşının ameliyata uygun olup olmadığını ve ameliyat ile ilgili neler yapılmasını görüşebilmek, hatta 3 boyutlu planlama yapabilmek içim kliniğimize ücretsiz görüşme randevusu ile gelmenizi öneriyorum. Sağlıkla kalın.

 2. merhaba sizi trabzon 21 yaşındayım 14 ay önçe burun ameliyatı oldum burnumda sol tarafa hafif bir yamulma oldu bu daha fazla yamulurmu bilgi verirseniz multlu olurum

  1. Bazen uzun süren asimetriler olabilir. Ancak 14 ay yeniden değerlendirilmesi gereken bir süredir. Sizi rahatsız ediyorsa mutlaka dikkate alınmalı ve gerekiyorsa müdahale edilmelidir.

    1. Sizi görüp değerlendirdikten sonra böyle bir karar vermek gerekir. Buradan bu kararı vermek pek doğru olmaz. İsterseniz 03124482361 veya 05335693103 numaralı telefonlarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 3. Merhabalar, 5 ay önce burun estetiği ameliyatı geçirdim. Doktorum burun ucuma destekler koyduğunu söyledi o yüzden burun ucu hareketli değil. Ve bundan kaynaklı olarak üst dudak da hala şiş duruyor. Bu şişler ne zaman gider acaba normal mi şiş olması

  1. Burun estetiği sonrası bölgesel şişlikler 5 aya kadar sürmez. Sadece genel olarak özellikle burun ucunda fazla olacak şekilde ödem olur. Sizin bahsettiğiniz problemi tam olarak anlayamadım. O nedenle doktorunuz size daha net bilgi verebilir. Kusura bakmayın. Sağlıkla kalın.

 4. Hocam burun ameliyatından sonra burnumu peçeteyle eskisi gibi silemiyorum çok sert geliyor burun kanatları bu sertlik ödemden mi ne zaman eskisi iki yandan sıkıştırıp silerim burnumu

  1. Burun ucu ve kanatlarında ele gelen sertlik bazen bir yıla kadar uzayabilir.
   Sağlıkla kalın.

 5. Hocam Merbaha Ben yaklaşık 45 gün önce burun estetiği oldum burnum da eğrilik vardı şuan da burun ucum sağa doğru hafif kayıyor doktorum masajı sadece burun kemiğine yapmamı söyledi ama yamukluğu için bi şey yapmam gerekiyor mu , yaptığım masaj da yamuklukla alakalı değil

  1. Sizi görmeden ek bir şey buradan önermem bana doğru gelmiyor.
   Doktorunuzun tavsiyelerine uymanız en sağlıklı yaklaşım olacaktır.
   Sağlıkla kalın.
   Geçmiş olsun.

 6. Hocam merhaba 4 ay bitti ameliyat olalı benim burnumda columella bölgesi yani dikiş atılan Yer aşağı doğru duruyor bu da burnumu önden biraz kötü gösteriyor ve ucu düşük olmamasına rağmen düşük bir görüntü oluşturuyor acaba orası ödem mi dikiş atılan yerdeki ödemler geçince normal gözükür mü ? Kanatlarımda geniş ve yukarda columella da aşağıda duruyor valla koç holding amblemi gibi bir görüntü var anlayamadım.

  1. Kolumellar bölgenin sarkık ve uzun durması sizin de dediğiniz gibi ödemden veya bu bölgede ki septum kıkırdağının uzun bırakılmasından kaynaklı olabilir. Her hâlükârda bir yılı beklemenizi sonuçta görünüm sizi rahatsız ederse ek müdahale planlamanızı öneririm. Sağlıkla kalın. Geçmiş olsun

 7. Hocam merhaba, 47 gün önce burun ameliyatı oldum. Hala çok kabuklanma ve tıkanıklık oluyor. Burnuma su çekip sümkürerek temizliyorum ve küçük kanamalar oluyo. Bu durum normal mi be ne zaman geçer acaba?

  1. Burun içindeki yaralarınızın iyileşmesine sümkürerek, basınç uygulayıp kanatarak engel oluyorsunuz.
   Sümkürmeyi bırakın.
   Nazal nem diye bir sprey ile burun içini nemlendirin.
   Deniz suyu spreylerle de içe çekerek yıkamaya çalışın.
   10-15 gün içinde sorunlarınız azalacaktır.
   Geçmiş olsun.

 8. Merhaba doktor bey ben 1 ay önce septorinoplasti ameliyatı oldum. Sağ taraf içerdeki mor dikişler ve şeffaf olanlar gevşemiş ve kopmak üzereydi ben onları cımbızla aldım. Ama sol taraftaki mor olan da şeffaflarda duruyor.Çoğu yerde 1 ayda düşer yazıyor ama benim dikişlerimin yarısı duruyor. bu normal mi doktorum ne sorsam normaldir deyip dinlemiyor. Bir de bu dikişler burun içindeyken burnumun içine su çekebilir miyim?

  1. Burun içinde ki dikişlerin erimesi 1-3 ay arasında sürebilir. Burun içini nemlendirme işe yarayabilir.
   Burun içine su çekebilirsiniz ancak sümkürmekten sakınsanız iyi olur. Geçmiş olsun.

 9. Merhabalar 15 yaşındayım burnumdan çok şikayetçiyim çok fazla kötü değil ama ucu düşük kemerli bi burun ameliyat fiyatları cidden çok yüksek napıcamı bilmiyorum ama bu burundan hemen kurtulmak istiyorum eğer yardımcı olursanız çok iyi olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61