Burun Estetiği
Trend

Burun estetiği

Burun estetiği nedir?

Burun iskeletini kemik (üst 1/3) ve kıkırdak (alt 2/3) doku ile birlikte üzerini örten cilt ve iç yüzünü döşeyen mukoza denilen dokulardan oluşan fonksiyonel ve estetik bir organdır. Burunu oluşturan kemik ve kıkırdak yapılarda ki aşırı gelişmeler, travmalar, doğumsal genetik sorunlar şekil bozuklukları gelişmesine neden olmaktadır. Şekil bozukluğu olan bir burun için düzeltmenin planlanması ve yapılacak cerrahi işleme de burun estetiği ameliyatı denir. En iyi ve sağlıklı yaklaşım için ameliyatınızı yapacak estetik cerrah veya KBB doktoru ile karşılıklı bir güven olmasına dikkat etmenizi öneririm.

Dünyada ikinci ülkemizde birinci sırada gerçekleştirilen estetik ameliyattır ve giderek artan tecrübe ve tecrübe paylaşmayı bilen cerrahlar sayesinde hastaların memnuniyet oranları da yükselmektedir. Klasik bir söz vardır; “Burun estetiği ameliyatı burnunuzun şeklini değiştirir ama hayatınızı değiştirmez” diye. Bence hasta doktor ilişkisinin başlangıcında bilinmesi gereken çok önemli bir mottodur.

Play Video
Play Video
Play Video
Play Video

Burun estetiği öncesi sonrası fotoğraf paylaşımı hakkında bilgi

Sosyal medyada ki yayınlar ve pazarlama şekilleri doktor arkadaşlarımın kendilerini ön plana çıkarma yarışları sonrasında siz bize başvuran hasta diye tanımladığımız grubun(sağlıklı insanlar) kafasını oldukça karıştırmıştır. Bizler kusurlarımızla ve asimetrilerimizle biz oluruz. %100 simetrik bir yüz veya vücut bölgesi yoktur.

Sonucunun mükemmellik olacağının hayali maalesef hasta ve doktor için hüsran davetiyesidir. Özellikle instagram paylaşımlarıyla popüler olan cerrahların, öncesi sonrası sonuç paylaşan cerrahların daha iyi oldukları kanaati giderek yaygınlaşmakta ve bu paylaşımları yapmayan (benim gibi), etik sınırlar içinde paylaşım yapanları genel popülasyonun gözünde yetersizmiş gibi bir ön yargıya itmektedir. Halbuki ülkemizde burun estetiği öncesi ve sonrası fotoğraf paylaşımı YASAL DEĞİLDİR. Bu konuda yazdığım bilgilendirici sayfayı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/oncesi-sonrasi-fotograflar/ okumanızı özellikle öneririm.

Play Video
Play Video

Lütfen burun estetiği ameliyat videoları izlemeyiniz

Ayrıca ameliyat görüntülerinin paylaşılması veya ameliyat olmadan ameliyat görüntülerinin izlenilmesi de sizi cerrahi süreçle ilgili sıkıntıya sokabilir.

Ameliyat videoları hastalar için değil doktorlar için hazırlanmıştır. Sizin ameliyat ile ilgili bilmeniz gerekenler operasyon sonrasında iyileşme sürecinde neler hissedecekleriniz ve iyileşmeye nasıl yardımcı olacağınız ile ilgili olmalıdır. Uygulanacak teknik detayları öğrenmeye ne zamanınız ne de latinceniz yetmez. Unutmayın ki burun estetiği ameliyatı için yapacağınız görüşme de karşınızda ki plastik cerrah 6-7 yıllık Tıp eğitiminin sonrasında 6 yıl daha Plastik cerrahi eğitimi almış bir kişidir.

burun ameliyatı
Tip rinoplasti için uygun olup olmadığınıza bir estetik cerrah ile yapacağınız görüşme sonrasında karar vermelisiniz.

Sizden önce de çok sayıda estetik burun ameliyatı yapmıştır. Emin olun tüm doktorlar işlerini ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak gerçekleştirirler.

Play Video
Play Video

Aklınıza takılan soruları burun estetiği ameliyatı olmadan önce mutlaka doktorunuz ile detaylı bir şekilde konuşmalı ve kafanızda sorularla ameliyata girmemelisiniz.

Burun estetiği kimlere uygulanabilir?

 • Burnunda şekil bozukluğu bulunan kişilere,
 • Burnun ucunun görünümünden memnun olmayan kişilere,
 • Burnunun kemiğinde sorun bulunanlara,
 • Burnunu küçültmek isteyenlere,
 • Burnu eğri olanlara,
 • Burnu kırılan kişilere,
 • Burun ucunu kaldırmak isteyenlere,
 • Burun kanatlarını daraltmak isteyenlere,
 • Solunum sorunu ile birlikte şekil problemi olanlara,
 • Kemeri olanlara,
 • Kanama ve yara iyileşme sorunları olmayan kişilere uygulanabilir.
Play Video
Play Video
Burun Ucu Estetiği
Burun ucu estetiği ile birlikte nefes alma probleminiz de beraberinde tedavi edilebilir. Bazen uygun vak'alarda burun sırtı da hafif törpülenebilir.

Burun estetiği ameliyat teknikleri nelerdir?

Burun estetiği ameliyatında kapalı ve açık burun estetiği ameliyatı olarak adlandırılan iki teknik vardır. Doktorunuz sizin için en uygun yöntemi seçecektir. Birbirlerine üstünlükleri neredeyse yoktur çünkü dünyanın en iyi cerrahları bile bu konuda anlaşabilmiş değillerdir. Bir kısmı sadece açık rinoplasti bir kısmı sadece kapalı rinoplasti bazıları da her ikisini de tercih etmektedirler. Gerçi son zamanlarda preservation rinoplasti, letdown, pushback, karma rinoplasti gibi orijinal isimler konularak farklı cerrahi teknikler kullanılıyormuş gibi lanse edilen durumlar da söz konusudur.

Kapalı burun estetiği ameliyatı ile solunum nefes alma sorunlarına müdahale edilemez gibi ön yargılar yanlıştır ve her iki teknikle de tüm gerekli işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Kapalı burun estetiği ameliyatının avantajları; burun alt tarafında iz olmaması ile birlikte tüm kesilerin burun içinden gerçekleştirilmesi, pitanguy ligamanının korunması, burunun damarsal ve lenfatik yapılarının korunarak iyileşmeyi olumlu etkilemesidir. Bu sayede kapalı teknik burun estetiği ameliyatı hızlı iyileşen, daha az sorun oluşma ihtimali olan, doğal sonuçlara ulaşmayı kolaylaştıran bir teknik olarak tercih ediliyor.

Burun estetiği ameliyatı olmaya karar vermek?

Kesinlikle kolay değildir. Doktorunuz ile kuracağınız güvene dayalı bir ilişki sizi doğru yönlendirecektir. Her ne kadar çevreniz sizi yönlendirmeye çalışsa da siz sizin içinizin ısındığı kişiye ameliyatınızı olmalısınız. Onun dışında ki faktörler ikinci sırada kalacaktır.

Ameliyat olmaya karar vermek için bir araştırma süreci olacak ve belki birden fazla doktor ile görüşeceksiniz. Çevrenizdeki insanlar, burun estetiği olanlar, burun estetiği olanların yorumları, deneyimlerini ve belki de kötü sonuçlarını size aktaracaklar. Sizin duyduğunuz veya gördüğünüz sonuçların bir kısmı sizi umutlandırırken bir kısmı da hayal kırıklığına uğratacak belki. Tüm bu karmaşa da siz de burun estetiği ameliyatıyla ilgili detaylar öğrenmeye çalışacaksınız. Kafanız karışacak. Bunları yaşamadan burun estetiği ameliyatı olan sanırım kimse yoktur. O yüzden içinizi karartmayın. Sizi anlayan, sizi takip edip bir sorun olduğunda çözeceğini bildiğiniz doktora ameliyatınızı olun.

Burun estetiğinde ameliyat planlaması nasıl yapılır?

Bizler birbirimize benzesek de hepimiz farklı yapılardayız. Burunlarımız da yüzümüzden bağımsız organlar değil. O nedenle burun estetiği kesinlikle yüzünüze uygun planlanmalı ve yüz ile birlikte değerlendirilmelidir.

Yüzünüz küçük, burnunuz büyük olabilir veya tam tersi. Ayrıca yüzünüz eğri burnunuz düz olabilir veya tam tersi. Bu gibi durumlar planlamaları çok etkiler. Kemik yapının durumu, kıkırdakların durumu, cilt kalınlığı, septum eğriliği, kırıklar, burun alın ilişkisinin durumu, burun yanak kemiği ilişkisi, nefes alma sorunlarının hepsi kişisel farklılıklar arz eder. Tüm bunları doktorunuz değerlendirerek sizin için size ve yüzünüze uygun bir planlama yapar. Kliniğimizde bu amaçla üç boyutlu planlama yöntemlerinden 3D vectra cihazı kullanılmaktadır. Lütfen bu konuda ki sayfamızı ziyaret ediniz.

Burun estetiği ameliyatı sürecinde yaşayacağınız detaylar nelerdir? 

Artık burun estetiği ameliyatı olmaya karar verdiniz ve gün aldınız. Doktorunuz size ameliyatınızın hangi hastanede olacağı ve ne kadar hastanede kalmanız gerektiği hakkında bilgi verdi. Tetkikleriniz yapıldı. Ameliyattan önceki geceden itibaren bir şey yeyip içmeden sabah aç karnına hastaneye geldiniz. Ameliyatınız genel anestezi altında gerçekleştirileceği için canınız acımaz ve hiçbir şey hissetmezsiniz. Ameliyat genellikle 2-2,5 saat sürer. Anesteziden çıkıp kendinize gelme süreniz genellikle yarım saattir ve bu sürenin içinde başınız yukarıda olacak şekilde 45 derecelik bir açıyla odadaki yatağınızda uyanırsınız.

 • Ameliyat günü ve hemen sonrası;

Burun estetiği ameliyatından çıktığınızda burun içinde silikon, nefes almanızı sağlayan bir tampon ve üzerinde alçı olur. Yüzünüzde dolgunluk hissi olur. Ağrı genellikle olmaz. Buz uygulaması aralıklarla ilk 2 gün yapılabilir. Genellikle hastanede kalmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir ama doktorunuz öğleden sonraki kontrolünüzde kalmanızı isterse veya siz kalmak isterseniz bir gece hastanede kalabilirsiniz. Aynı gün dişlerinizi fırçalamanız da sakınca yoktur ve normal beslenmenize geçebilirsiniz. 

 • Taburcu olduktan sonra;

İlk birkaç gün özellikle tamponlar çekilene kadar geniz akıntısı, hapşırma isteği ve eylemi olabilir. Hapşırma, öksürme ve ıkınma gibi kafa içi basıncını artıran eylemlerden uzak durmaya çalışılmalı ama olmuyorsa ağız açık hapşırmalıdır. Sizden size verilen ilaç ve spreyleri kullanmanız istenir. 4-5 gün sonra klinik ortamında silikon tampon çıkarılır. Alçınız değiştirilir veya bant yapılır. 7-10.günde de burun üzerinde kalan bant veya alçı çıkarılır ve sizde net bir şekilde burnunuzu görürsünüz.

 • İlk haftalar 

Göreceğiniz burun cildinizin en şiş halindedir. İskelet yapının düzeltildiğini ancak detaylarının olmadığını fark edersiniz. Detaylar yani burun estetiğinde tam iyileşme 9-12 ay sonunda gerçekleşecektir ve doktorunuz sizi en az bu süre boyunca takip etmek isteyecektir. İlk haftalarda yüzünüzde şişlik ve morluklar olabilir. Bunlar 10-15 gün içinde tamamen geçer ve kalıcı bir şişlik ve morluk yüzünüzde kalmaz.

 • Dikkat etmeniz gereken detaylar

Doktorunuz sizden burun estetiği ameliyat sonrasında 7-10 gün uçağa binmemenizi, 1 ay dalmamanızı, 1 ay sportif faaliyetlerden uzak durmanızı ve başınızı öne eğerek uzun süre durmamanızı, 3 ay topla veya toplu yapılacak sporlardan uzak durmanızı, 3 ay gözlük takmamanızı ve mümkünse kontrollere gelmenizi isteyecektir.

Ameliyatsız burun estetiği mümkün mü?

Ameliyatsız burun estetiği ile anlatılmak istenen dolgu ve botox gibi sadece enjeksiyon yöntemleri ile hastayı rahatsız eden görsel kusurlar düzeltilebilir mi sorusudur. Bu sorunun cevabı ise bazen evet bazen hayır olacaktır. Çünkü her hastaya göre değişen endikasyonlar vardır. Bunların belirlenmesi de ancak ve ancak muayene sonrasında ortaya çıkabilmektedir. 

 • Botox ile burun estetiği 


Burun ucu biraz kaldırılabilir ve konuşurken burun ucu hareket eden kişilerde etkili olabilir. Botox bildiğiniz gibi ortalama 4 ay etki eder ve 5 ay sonra tekrar edilmesi önerilir.

 • Dolgu ile burun estetiği


Burun ucu yüksekliğinde, buru ucu açılarında değişiklik oluşturulabilir. Ayrıca burun sırtında kemeri belirgin olanların kemerinin gizlenmesini ve burun sırtında varsa düzensizliklerin de örtülmesini sağlayabilir. Bazen daha önce ameliyat olmuş ve burun sırtında düzensizlik ve hacim sorunu olan ama ameliyat olmak istemeyen kişiler içinde burun dolgusu faydalı bir seçenek olabilmektedir. Dolguların kalıcılık süreleri de 9-18 aydır. Ameliyatlı bölgelere uygulanması kalıcılığını artırır yani daha yavaş erirler. Ayrıca burnunuzda botoks ve dolgu olması burun estetiği ameliyatına engeldir. Bu ilaçların etkileri geçtikten sonra burun estetiği ameliyatı planlanmalıdır.

Ancak her iki durumunda kendi içinde eksileri ve artıları vardır. Bu sebeple sizin bu uygulamalar için uygun olup olmadığınızı ancak bir plastik cerrah değerlendirmeli ve sizinle birlikte karar verilmelidir. Uygulamalar basit enjeksiyonlar olsa da tecrübe ve deneyim gerektiren ileri düzey dolgu ve botox işlemleri olduğu unutulmamalıdır. Uygulama öncesinde lokal anestezik etkili kremlerin sürülmesi işlemin konforunu artıracaktır. Sonrasında nadiren morluk, şişlik gibi geçici süreçler yaşayabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatı hakkında en sık cevapladığımız sizlerin aklına en çok takılan sorular

Dünyada en sık gerçekleştirilen estetik ameliyatların başında gelen burun ameliyatını olmak istiyorsanız aşağıdaki soruların bir kısmını ya da tamamını hatta daha fazlasını soruyor olabilirsiniz. Ben de aklıma gelen, hastalarımın sıklıkla sorduğu soruları bir araya topladım ve tek tek cevapladım. Daha fazla sorularınız varsa iletişim bölümünden yazabilir, numaralarımızdan arayabilir, WhatsApp eklentisi ile mesaj yoluyla mesajınızı gönderebilirsiniz.

Umarım size de yardımı olur.

 • Burun estetiği ameliyatı olabilmem için yaşım uygun mu?

Textbook’larda burun ameliyatının yapılabilme yaşını 18 olarak yazar. Sebep olarak da yüz gelişiminin tamamlanması gerektiğini, daha erken yapılırsa yüz gelişimini olumsuz etkileyebileceğini belirtir.

 • Kapalı burun ameliyatı öneriyor musunuz?

Elbette. Daha öne ameliyat olmamış tüm burun estetiği için başvuran hastalarımıza kapalı burun estetiği ameliyatı yapıyoruz. Sadece daha önce açık burun estetiği ameliyatı olmuş ancak memnun olmayan hastaların ameliyatlarını düzeltebileceğimizi düşündüğümüz bir sorunları varsa mecburen açık burun estetiği tekniği ile düzeltiyoruz.

 • Operasyon sonrası istediğim gibi bir burnum olacak mı?

En önemli konulardan biridir. Çünkü elde edilecek sonucu ömrünüz boyunca yüzünüzde taşıyacağınız bir ameliyattır. Öncelikle nasıl bir burun istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Biz kliniğimizde size daha fazla yardımcı olabilmek için 3D Vectra Teknolojisi kullanıyoruz. Üç boyutlu fotoğrafınız üzerinde sizin yüzünüze en uygun şekilde sizinle birlikte planlama yapıyoruz ve nasıl bir sonuca ulaşacağımızı görebiliyorsunuz. Burada gösterilen sonuç %90-95 elde edebileceğimiz sonuç oluyor.

 • Burun estetiği olmadan önce bana nasıl olacağını bilgisayarda gösterebilir misiniz?

Elbette.

 • Önce size fotoğrafımı göndersem bana nasıl bir sonuç olacağını gönderebilir misiniz?

Maalesef mümkün değil. Biz sadece üç boyutlu görüntü üzerinde size sonucunuzu gösterebiliyoruz ve bu görüntüyü de ancak siz kliniğimize geldiğinizde burada çekeceğimiz üç boyutlu resminiz üzerinde yapabiliyoruz.

Burun kemik ve kıkırdakların oluşturduğu piramit şeklinde bir iskelet organdır. Bu piramidin ayakları ve destek noktaları vardır. Bu destek noktaların korunması burun ameliyatının olmazsa olmazıdır. Bu şekilde gerçekleştirilen bir ameliyat sonrasında burnunuzda sarkma, çökme, düşme gibi sıkıntılar yaşamazsınız.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Hiç bir cerrah da bir hastasını yeniden ameliyat etmek istemez. Ancak bazen her şey yolunda gitmeyebilir. Bazı ufak tefek kusurlar olabilir. Bu kusurlar çok daha basit müdahalelerle düzeltilebilir. Böyle bir şey yani revizyon ihtimali dünya da %10-15 arasındadır. “Benim hiç revizyonum yani sonradan müdahale ettiğim hastam yok” diyen cerrahlarla tanışabilirsiniz. Bu söylem doğru bir yaklaşım değildir.

 • Estetik burun ameliyatı ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyatının süreleri genellikle ameliyatı yapılan kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 3 saat süren bir ameliyattır.

 • Morluk olur mu ve olursa ne zaman geçer? Veya daha hızlı geçmesini sağlayabileceğim bir ilaç var mı?

Morluk özellikle burun kemiklerine müdahale edildiği zaman sık görülen bir problemdir. Olmaması için bir çok tedbir alır ve size de tavsiyelerde bulunuruz ama bazen önüne geçemeyiz. Morluk olursa %80 10 gün içinde yani alçı çıkana kadar geçer. Eğer bu sürede geçmez ise 15 gün içinde tamamen geçer. Piyasada morluk önlemek ve gidermek için bulunan Arnica veya Auriderm XO gibi kremler faydalı olabilmektedir.

 • Estetik burun ameliyatından sonra şişlik olur mu? Olursa ne zaman geçer?

Burun ameliyatından sonra yüzünüzde, göz altınızda şişlik olabilir. Bu şişlikler genellikle 10-15 gün içinde geçerler. Burundaki şişlikler ise yavaş yavaş iner. Tamamen geçmeleri 9 ay, 1 yılı bulabilir. Bazı dönemlerde asimetrik şişlikleriniz olabilir. Bu durumda burun hafif eğri dahi görünebilir. Bu görüntünün net olarak değerlendirilmesi ise yine 9 ay, 1 yıldan önce yapılmamalıdır.

Bu sorunun cevabı tercih edilen anesteziye göre değişmekle birlikte genellikle gece hastanede yatmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir.

Burun ameliyatından sonra ağrı şikayeti genellikle olmaz. Size verilen ilaçları düzenli kullanmanız ve öne eğilerek durmamanız (kafa içi basıncını artırır) ağrı oluşumunu önleyecektir.

Son zamanlarda tamponsuz burun ameliyatı oldukça konuşulan ve talep edilen bir teknikmiş gibi hastalar tarafından talep edilir oldu. Burun içi cildi yani mukozanın kıkırdaklardan ayrılması gereken işlemlerden sonra bu bölgenin yeniden birbirine yapışarak iyileşmesini sağlamak gerektiği için tampon şarttır. Hatta artık bu yapışmanın sorunsuzca gerçekleşmesini sağlamak amacıyla ekstra dikişler dahi koymaktayız. Burun içine tampon gibi sızıntıları ve kanı emen, çevresine baskı yaparak iyileştirmeyi hızlandıran aparat kullanılmadığında yani tamponsuz olarak ameliyat sonlandırıldığında hasta bir miktar sızıntıyı ve kanı yutmak zorunda kalacaktır. Bu durumda da öğürme, kusma gibi refleksler devreye girerek kafa içi basıncını artırıp şişliğin artmasına neden olabilmektedir. Tüm bu nedenlerden ötürü ben tamponsuz burun estetiği ameliyatı önermiyorum. Silikon tamponlar şişebilen tamponların yerini almaya başlamış ve delikli tamponların dikişlerle tespit edilmesi çok daha güvenli ve nefes alma açısından daha rahat bir ameliyat sonrası dönem sağlamaktadır.

Tamponların çıkarılması ile ilgili hem hastalar kendi kendilerini, hemde daha önce ameliyat olmuş kişiler yeni ameliyat olanları korkuturlar. Artık kullandığımız tamponlar çok kısa ve kaygan olduğu için çıkarılmaları sırasında çok fazla bir rahatsızlık yaratmamaktadırlar. Yani korkulacak veya endişe edilecek bir durum değildir.

Burun sırtındaki kemerin düzeltilmesi için törpüleme veya kesme tercih edilebilir. Kesme işlemi de bir çeşit kırma işlemidir. Burada tercih doktora, kemerin yüksekliğine, hastanın burun sırtı ile ilgili beklentisine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca burun kemiklerinin birbirine yaklaştırılması için de yanlardan kırma gibi bir işlem yapılması genellikle şarttır.

Burun ameliyatı burnun üzerindeki cildin kaldırılarak yapıldığı bir ameliyattır. İyileşme içinde bu cildin yeni iskelete yapışması ve aşırı şişmemesi arzulanır. Ayrıca kemiklere yapılan müdahaleden dolayı kemiklerin hareketinin engellenebilmesi ancak alçı ile mümkün olabilmektedir.

Tüm cerrahi işlemlerden sonra olduğu gibi burun ameliyatından sonrada size önerilecek ilaçları bitene kadar kullanmanız gerekir. Bu ilaçlar şişliğinizi azaltacak, ameliyat bölgesini enfeksiyondan koruyacak, ağrı ve benzeri semptomları azaltacak ilaçlardır.

 • Burun estetiği sonrası ne zaman gözlük takabilirim?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında gözlük kullanımına başlanması için geçmesi gereken en kısa süre doktorunuz size aksi bir şey söylemediyse 1-3 ay arasındadır. Sadece burun ucu estetiği ameliyatı yapılmış ve/veya burun kemiğine müdahale edilmemiş ise burun estetiği sonrasında gözlük kullanılmasında sakınca yoktur.

Burun ameliyatı sonrasında yürüyüşlere en erken 15-20 gün sonra başlayabilirsiniz. Ancak tam efor gerektiren sporlar için bir buçuk ay beklemeniz gerekebilir.

Kabin içi basınç farkları nedeniyle 7-10 gün uçağa binmemeniz önerilir. Aksi takdirde uçak içinde burun kanaması gibi bir problem ile karşılaşabilirsiniz. (Daha detaylı bilgi için Türk Hava Yollarının Uçuş Sağlığı sayfasını ziyaret edebilirsiniz)

 • “Nefes alma sorunum var” Bu problemim estetik ameliyat ile birlikte yapılabilir mi?

Burun estetiği ameliyatı adı üzerinde sadece burnunuzun şekline yönelik bir ameliyattır. Ancak eğer solunum probleminiz de varsa ve birlikte düzeltilirse bu ameliyata septorinoplasti ameliyatı denir. Elbette ki birlikte gerçekleştirilebilir. Bunun için doktorunuz sizden ameliyat öncesinde tomografi isteyebilir ve ameliyat planınızı bu yönde yapar. Septorinoplasti ameliyatı estetik ameliyata göre biraz daha uzun sürebilir. İyileşme süreçleri açısından bir fark yaratmaz.

 • Ameliyattan sonra nefes alma problemim tekrarlayabilir mi?

Burun estetiği ile birlikte solunum problemleriniz de düzeltilmiş ise erken dönemde (ilk 1-3 ay) burun içindeki şişliklere bağlı olarak nefes alıp vermeniz bazen iyi bazen kötü şeklinde seyreder ve sonunda iyi olarak kalır ve iyileşir. Septorinoplasti ameliyatlarından sonra nefes alma problemleriniz genellikle tamamen ortadan kalkar ve rahat edersiniz. Ancak burun içinde bazı problemler tekrarlama eğiliminde olabilir. Böyle bir durumda ilerde yeniden nefes alma sorunu yaşayabilirsiniz.

Ameliyattan önce solunum probleminiz varsa ameliyat ile düzeltilir. Yoksa da mutlaka bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Burun içi pasajda yapılan işlemlerden dolayı genellikle ilk 1 ay süreyle nefes alma da bazı sıkıntılar yaşama ihtimaliniz vardır. Bu süre bazen 3 aya kadar uzayabilir. Nefes almanız bir iyi bir kötü olacak ama sonunda hep iyi olarak kalacaktır. Burun ameliyatına bağlı olarak 3-6 aydan sonra ekstra bir nefes alma sorunu, burun ameliyatının neden olduğu bir sorun yaşamazsınız.

Bana göre burun ameliyatı hastane ortamında ameliyathanede hastanın tam olarak uyumasını sağlayan bir anestezi tekniği tercih edilmelidir. Bu teknikte genellikle genel anestezi veya derin sedo-analjezi denilen yöntemlerle sağlanmaktadır. Bahsettiğim iki teknikte çok güvenli anestezi teknikleridir. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyatlarda-anestezi-teknikleri-nelerdir/ sayfasında ki yazım tam da bu konuyla alakalıdır. Anestezi teknikleri hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Evet ama burun ameliyatı için benim önerdiğim bir anestezi tekniği değildir. Çünkü ameliyat sırasında ömrünüzün sonuna kadar unutmayacağınız sesler duyabilir ve acı çekmeseniz bile çok rahatsız olabilirsiniz. Tüm bunlar benim görüşlerimdir. Burun ameliyatını lokal anestezi ile olmak isteyen hastalar veya bu şekilde burun ameliyatı yapan hatta öneren cerrahlar vardır.

Yaz aylarının bizim ameliyatlarımızı kısıtlamasının nedeni güneşin olumsuz etkileridir. Güneşin direk temas ettiği bölgelerde; ciltte kızarıklık, tahriş, soyulma yaratan işlemlerin iyileşmesini olumsuz etkileyerek renkli(kahve renkli veya ten renginden açık renkli) iyileşmeye neden olabilmektedir. Burun ameliyatında böyle bir durum söz konusu olmadığı için burun ameliyatının yazın yapılmasında bir sorun, engel yoktur.

Burun estetiği ameliyatının bir mevsimi yoktur. Her mevsim dünya da ve Türkiye’de en sık yapılan estetik ameliyattır. Benim hastalarıma tavsiyem “Alçının çıkma süresi, olan 10 gün ayıracağınız dönem ameliyat için en uygun dönemdir” olmaktadır. Bu 10 günün sonunda morluklar oluşmuşsa %80 onlarda geçmiş olacağından genellikle 10 gün yeterli bir süredir.

Burun ucu iki adet “n” harfi şeklinde kıkırdaktan oluşur. Bu kıkırdakların kendilerinin ve birbirlerinin ilişkileri de sizin burun ucunuzun şeklini ve açılarını belirler. Dudağınız ile burun ucunuz arasında ki açının dar olması burun ucu düşüklüğü olarak bilinir ve bu sorunun tedavisi cerrahidir. Nadiren dolgular ve botoks gibi ameliyatsız yöntemlerde etkili olabilse de buna uygun olup olmadığınıza bir plastik cerrah ile yapacağınız görüşme sonrasında daha rahat karar verebilirsiniz. Sadece burun ucunu ilgilendiren ameliyatlara burun ucu estetiği ameliyatı denir ve burun ucu düşüklüğü sorununun tedavisi için yapılabilecek en hafif ameliyattır. Burada karar verilmesi gereken ek konu ise burun sırtına müdahale yapılıp yapılmaması gerekliliğidir. Hastanın sadece burun ucu estetiği istemesi yeterli değil yapılacak işlemin sonuçlarını bilen doktorunuzun da bunu onaylaması gerekmektedir.

Burnun yapısal özelliklerinin ameliyat planlamasında önemli olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Burun da burun alt veya üst kısmında genişlik sorunu olabilir. Burun kanatlarında genişlik olması kanatlara yapılacak müdahale ile burun üst kısmında kemik yapıda genişlik söz konusu ise kemiklere yapılacak müdahale ile tedavi edilmeye çalışır. Geniş burun estetiği sorunu da normal burun estetiği ameliyatının sorunlarından biridir ve ekstra bir zorluğu yoktur.

 • Erkek burun estetiği zor mudur?

Burun estetiği ameliyatları erkeklerde ve kadınlarda en sık gerçekleştirilen estetik ameliyattır. Erkek burun estetiği ameliyatı ile kadın burun estetiği ameliyatlarının planları farklıdır ama teknikleri aynıdır.

Erkek hasta grubunun ağrıya dayanıklılığının daha az olduğu bilinen bir gerçektir ve daha nazlıdırlar. Burun estetiği ameliyatı sonrasında ağrı olmadığını, oluşacak ağrıların da rahatlıkla ağrı kesicilerle geçebildiğini bilseler de bazı erkek burun ameliyatı hastalarımızın ortalamanın üzerinde rahatsız olduklarını da söylemek gerekir.

 • Burun küçültme estetik ile mümkün mü?

Burun estetiği ameliyatına kısaca ve Türkçe burun küçültme ameliyatı demek daha doğru olur. Yapılan cerrahi işlem de tam olarak budur. Burun estetiği ameliyatı için başvuran hastalarımızın burunları uzun, geniş, kemerli ve büyüktür. Biz de plastik cerrahlar olarak bu sorunları hastalarımızla birlikte tespit ederek her hasta ve her problem için o kişinin yüz oranlarını dikkate alarak ve üç boyutlu bir planlama yaptıktan sonra ameliyatımızı gerçekleştiriyoruz.

Burun uzun ise kısaltarak, genişi ise daraltarak, açıları yetersiz ise açılarını artırarak ve varsa solunum problemlerini de düzelterek hastanın yüzüne uygun büyüklüğü planlıyoruz. Genellikle kapalı teknik ile burun küçültme ameliyatını gerçekleştiriyoruz.

Burun estetiği ameliyatının amacı burnun küçültülmesi ve açılarının düzeltilmesidir. Ameliyatsız olarak dolgu ve botoks kullanılması söz konusudur ancak onlarda burunun küçülmesini sağlayamazlar. Sadece bazen belirginliğini azaltarak daha küçük gibi görünmesine yardımcı olabilirler. Ancak bu durum her zaman ve her hasta için pek mümkün değildir.

Burun Estetiği Fiyatları ne kadardır?

Burun estetiği ameliyatı kişiye özel tasarlanması ve planlanması gereken bir ameliyattır. Yüzün merkezinde, kişiye karakteristik bir görünüm veren, tanınmasını sağlayan, fonksiyonel ve estetik bir organdır. Buruna yapılacak cerrahi müdahalenin de önemi buradan gelmektedir. Nefes alma sorunu gibi sorunlar sağlık sorunlarıdır ve sosyal güvenceler SSK, özel sağlık sigortaları; septum eğriliği (septum deviasyonu), burun eti büyümesi (Chonca hipertrofisi) gibi sorunların ameliyat ile tedavilerini, masraflarını öderler. Ancak burun şekil bozukluğu bir sağlık sorunu olarak görülmemektedir ve sigortalar ve devlet, SSK ödememektedir. Burada travmatik şekil bozukluklarını ayrı tutmak gerekir çünkü devlet hastanelerinde düzenlenecek raporlar ile bu gibi istem dışı gelişmiş sağlık sorununa neden olan durumları sigortanız ödeyecektir.

Kısacası burun estetiği ameliyatlarının masrafları maalesef devlet tarafından ödenmez. Kişi burun ameliyatı masraflarını kendisi ödemek zorundadır.

Burun estetiği fiyatları da ameliyatınızı olduğunuz şehre, o şehrin semtine, ameliyatınızın olacağı hastaneye, ameliyatınızı yapacak doktora, daha önce ameliyat olup olmamanıza, beraberinde nefes alma sorununuz olup olmamasına gibi birçok faktöre bağlıdır. Burada belirleyici faktör elbette bazen sizi aşsa da rakamlar olabilir ama önemli olan sizinle birlikte sorumluluklarını paylaşabilecek, sizin güvendiğiniz, tüm kontrolleriniz de sizi takip edecek bir plastik cerraha ulaşmanızdır. Gerektiğinde yeniden (Doktor da hasta da istemese de) müdahale için sizin yanınızda olacak bir doktorunuz olmalıdır.

Bu sorunun cevabını ancak kliniğimizi arayarak veya muayeneye gelerek öğrenebilirsiniz. Çünkü ülkemizde doktorların internet üzerinden fiyat bilgisi vermesi yasal değildir. Türkiye ve Ankara burun estetiği ücreti ve ameliyatı hakkında bilgi almak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ankara burun estetiği fiyatları için bir standart yoktur. Bu işlemi düşünüyorsanız öncelikle muayene olmanız gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Burun estetiği fiyatlandırması sizin cerrahi uygunluğunuza karar vermek için yapılacak ön muayene sonrasında mümkündür. Kliniğimizde ön muayeneler ücretsizdir ve üç boyutlu planlama ile yapılmaktadır. Görüşme randevusu için 03124482361 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı