Yüz Estetiği

Göz kapağı estetiği

Göz kapağı estetiği nedir?

Gözlerin hem altında hem de üstünde bulunan ve gözlerimizin açıp kapanmasında çok önemli olan kapak dediğimiz yapıların çevresi ve kendisi ile ilgilenen estetik cerrahinin önemli ve özel bir konusudur. Göz kapaklarının alt ve üst kısmında ki katlantıların durumu, cildin gevşekliği, kaş ve şakakla ilişkisi, çevresinde ki, üst veya alt kapakta ki kırışıklıklar gibi bir çok konunun birlikte değerlendirilmesi gereken bir konudur. Göz kapağı estetiği ameliyatlarının gerçekleştirilmesi için de bu yapı ve ilişkilerin iyi bilinmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda en iyi bilgiyi size bir estetik cerrahi doktoru verebilir.

Play Video
Play Video
Play Video

Göz kapaklarında sarkma ve göz kapaklarında düşüklüğün değerlendirilmesi?

Değerlendirme yüz yüze ve ayna vasıtasıyla hastaya detaylar gösterilerek oturur pozisyonda yapılmalıdır.

Yüz ifademizi (üzgün, yorgun, bitkin, mutlu, sağlıklı, dinç) ve yaşımızı en etkili biçimde ortaya koyan yapılardan biri de göz kapaklarındaki sarkma ve göz kapaklarında ki düşüklüktür.

Genetik, cilt yapısı, zaman gibi faktörlerle altında ki yapılarla birlikte sarkma ve deride fazlalık gibi sorunları olabilmektedir.

üst kapak düşüklüğü ameliyatı
Değerlendirme yüz yüze ve ayna vasıtasıyla hastaya detaylar gösterilerek oturur pozisyonda yapılmalıdır

Kafatasının kemik yapısında ki çukur kısımlarda yer alan gözler; çok kıymetli yapılar oldukları için altta 3 adet, üstte iç kısımda 2 adet yağ torbası üstte dışta birde göz yaşı bezi olmak üzere 3’er destek yapı tarafından koruma altındadır. Zaman içerisinde bu yağ yastıkçıkları yer çekimi ve genetik faktörlere yenik düşerek öne ve aşağıda doğru hareket ederler ve fıtıklaşma, torbalanma şeklinde göz kapaklarında sarkma, düşüklük şeklinde görünür olurlar.

Play Video
Play Video

Göz kapaklarında ki estetik sorunlar nelerdir?

Hem üst hem de alt göz kapakları ayrı ayrı veya birlikte değerlendirilebilir. Bazı kişilerde genel yüz yaşlanma hızından daha hızlı bir şekilde üst veya alt göz kapaklarında estetik sorunlar meydana gelebilir.

 • Üst göz kapağını ilgilendiren sorunlar

  • Deride fazlalık
  • Deride fazlalık ve kas sarkması
  • Deride fazlalık, kas sarkması ve destek yağ dokunun fıtıklaşması
üst göz kapağı estetiği öncesi
Detaylı muayene, planlama hastanın gözleri açık ve kapalı değerlendirilmeli ve mutlaka oturur pozisyonda yapılmalıdır
 • Alt göz kapağını ilgilendiren sorunlar

  • Deride fazlalık
  • Deride fazlalık ve kas sarkması
  • Deride fazlalık, kas sarkması ve destek yağ dokunun fıtıklaşması

Bu problemler aynı anda farklı seviyelerde birlikte bulunabilir. Bu durumlar kaşlar, alın, göz çevresi kırışıklıklar, yüzün volümü, hacmi, cilt kalınlığı, cilt altı yağ doku miktarı, şakak, elmacık kemiği, göz altı yumuşak doku miktarı gibi çok sayıda çevresel faktör birlikte değerlendirerek planlama gerektirir.

Göz Kapağı Estetiğinde Tedavi Seçenekleri nelerdir?

Göz kapaklarında meydana gelmiş olan sarkma, düşüklük, torbalanma ve katlantı gibi sorunlar gerek cerrahi gerek ise cerrahi olmayan yöntemler ile tedavi edilebilirler. Burada yöntem seçimi hastanın beklentileri göz önüne alınarak birlikte yapılması gerekir. Bazı hastalar ameliyatsız çözümler arzu ederler. İğneden veya ameliyattan veya ameliyat sonuçlarından korkarlar.

üst göz kapağı estetiği ve kaş kaldırma planlaması
Hastanın beklentileri ile örtüşen çözümler bazen ameliyatsız bazen ameliyatlı çözümler olacaktır

Bazı hastalar ise daha uzun etkili sonuçlar arzu ederler. Bazende ikisi birlikte olur ve kararı hasta ile birlikte almak bu nedenle çok önemlidir. Bazen de kaş düşüklüğü söz konusudur ve kaş kaldırma ameliyatı da gündeme gelebilir. Kaş kaldırma ameliyatından sakınan hastalar içinde ameliyat sonrası botoks ile uygulaması iyi bir seçenek olabilir.

 • Üst göz kapağı estetiği ameliyatı
 • Alt göz kapağı estetiği ameliyatı
 • Plexr uygulaması (ameliyatsız göz kapağı estetiği) göz kapağı problemleri için seçenekleridir.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Önce sorunlar belirlenir. Sonra planlama ve çizim oturur pozisyonda gerçekleştirilir. Ardından lokal anestezi ile üst göz kapağı estetiği ameliyatı gerçekleştirilir. Ancak bazı hastalarımız lokal anesteziye ek sedasyon da talep etmektedirler. Sedasyon anestezisi ile hasta ameliyat süresince uyur ve ameliyat bitince de uyanır. Sedasyon anestezi hakkında detaylı bilgiye https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyatlarda-anestezi-teknikleri-nelerdir/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Play Video

Ameliyat sırasında lokal ile yapıldığında da sadece uyuşturucu iğne yapılırken biraz rahatsızlık hissedersiniz. Sonrasında herhangi birşey hissetmeden ameliyatınız planlandığı gibi sonlandırılır. Üst göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle bir saat civarında sürer.

Üst göz kapağınız üzerinde ten rengi, göz kapaklarınızı rahat açmanıza hafif engel olan ama görmenizi engellemeyen bir bant bulunur. Bu bant suya dayanıklıdır. Ertesi gün duş alabilir, yüzünüzü yıkayabilirsiniz. 1 hafta sonra bantların alınması için randevunuza kadar evde istirahat etmenizi isteriz.

üst göz kapağı estetiği için grafik
Üst göz kapağı estetiği ameliyatında göz katlantı çizgisinde belli belirsiz bir iz kalacak şekilde planlama yapılır

Alt göz kapağı estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Alt kapak sorunlarına göre değişik şekillerde planlanabilir. Hemen kirpiklerin altından yapılacak bir kesi ile veya göz kapağı iç kısmından yapılan bir kesi ile ameliyat gerçekleştirilir. Lokal anestezi, sedasyon ve lokal anestezi veya genel anestezi altında hastane ortamında yapılır. Bu anestezi hakkında ki konuyu estetik ameliyatlarda anestezi ile ilgili yazımdan daha detaylı okuyabilirsiniz. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Boyun germe

Alt göz kapağının cerrahi olarak gençleştirilmesi estetik plastik cerrahide tartışmalı bir konu olmaya devam etmektedir. Çok değişik yaklaşımlar ve teknikler tanımlanmıştır.

alt göz kapağı anatomisi
Alt göz kapağı estetiği ameliyatında kirpiklerin hemen altında belli belirsiz bir kalacaktır

Alt kapak estetiği ameliyatı genelikle yüz germe ve boyun germe ameliyatlarıyla birlikte kombine yapılır. Tek başına da yapılabilir. Orta yüz germe ameliyatına da dahil edilebilir.

Alt kapak estetiği ameliyatında basit sadece cilt çıkarılması, göz altı torbaların çıkarılması, orta yüzün asılması, lateral kantopeksi denilen badem göz estetiği gibi çok fazla değişken aynı anda gerçekleştirilebilir. O nedenle alt kapak estetiği ameliyatı üst kapak ameliyatına göre daha riskli kabul edilir. Revizyon yani yeniden müdahale ihtimali üst kapağa kısayla daha yüksektir.

Genel anestezi altında hastane ortamında yapılması önerilir. 2 saat civarında sürebilir. Ağrılı bir ameliyat değildir. Bu bölgeyi saran ten rengi bantlar ile ameliyattan çıkarsınız. Üst göz kapağı estetiği ile sıklıkla birlikte yapılır. Yüz germe ameliyatının da bir parçası olarak gerçekleştirilmiş olabilir. 

Ameliyatsız göz kapağı estetiği Plexr uygulaması nedir?

Ameliyatsız bir göz kapağı estetiği işlemi olan Plexr uygulaması; hem alt hem de üst kapakta ki fazlalıklara yönelik müdahalelerin yapıldığı bir işlemdir. Yapılacak işlem ile elde edilecek sonuç tamamen doğal bir sonuç vaad eder.

İşlem öncesi bölgeye uyuşturucu krem uygulanarak hasta işleme hazır hale getirilir. Plasma enerjisi kullanan Plexr cildin en üst tabakasını nokta nokta buharlaştırılır. Bu sayede kalan cilt kasılarak etki eder ve uygulanan bölgede fazla olan cilt ortadan kalkar.

orginal plexr cihazı
Ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulamasının patentli ürünü Plexr cihazıdır

 İşlemin ardından 7 ile 10 gün arası bir kabuklanma meydana gelir. Kabuklar dökülünce pembe kızarık bir görüntü olur. Bu kızarıklık geçene kadar kapatıcı güneş koruyucu kullanmak gerekir. Etkisi kişisel farklar gösterse de genel olarak 3-5 yıldır. İstenildiği zaman tekrar edilebilir.

 • Göz kapağı estetiği ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?

 • Yaklaşık bir hafta boyunca aspirin, ibuprofen, naproksen sodyum, naproksen ve kanamayı artırabilecek diğer ilaçlardan veya bitkisel takviyelerden kaçının. Gerekirse, ağrıyı kontrol etmek için parol benzeri ilaçlar kullanabilirsiniz.
 • Varsa genel sağlık sorunlarınızdan, kullandığınız ilaçlardan, geçirdiğiniz ameliyatlardan doktorunuza bilgi vermelisiniz.
 • Ameliyatınız sedasyon ile gerçekleştirilecekse 4 saatlik bir açlık gereklidir.
 • Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Lokal anestezinin etkisi ile erken dönemde gözleri açamama, dolgunluk hissiniz olabilir. Yine lokal anestezik ilaçlara bağlı olarak geçici sulanma, çift görme, ışığa hassasiyet yaşayabilirsiniz.
 • Özelikle ilk hafta yüzünüzü kurularken sert davranmamanız izlerinizin açılmasına neden olabilecek güç uygulamasından kaçınmanız çok önemlidir.
 • Ameliyat sonrası gözlerinizde ki bantlar suya dayanıklıdır. Bu sayede ertesi gün duş alabilir yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
 • Bir hafta sonra klinikteki randevunuzda bantlar çıkarılır ve hafif şiş, belki hafif mor bir görüntü görebilirsiniz.
 • Göz kapaklarınızın tamamen iyileşmesi 3 aydan fazla sürecektir. Bu sürede hafif giderek azalan şişlikleriniz doğaldır. 
 • Bir hafta boyunca aspirin gibi kanamayı artırabilecek ilaçlardan veya bitkisel takviyeler almayın. Gerekirse ağrıyı kontrol etmek için doktorunuzun önerdiği ilacı yoksa Parol benzeri ilaçları kullanın.
 • Size verilen randevular ile bir yıla kadar tüm kontrolleriniz yapılacaktır.
 • Göz kapağı estetiği sonrası iz kalır mı?

Her estetik ameliyatta veya cerrahi işlemden sonra kısacası cilt bütünlüğünü bozan her durum iz le sonlanır. Biz plastik cerrahlar da iyi iz kalması için uğraşırız ve çok özen gösteririz. Özellikle göz kapaklarında az iz kalma eğilimindedir. Vücudun en iyi iz kalan bölgesidir. Üst kapaklara yapılan cerrahi işlem sonrasında göz kapağı katlantı çizgisi içinde kalan nadiren kaz ayaklarına uzanan belli belirsiz bir iz olur. Alt kapak estetiği ameliyatı sonrasında da kirpiklerin altından göz çevresi kırışıklıkları içine uzanan bir iz kalır. Her iki dudumda da ameliyatınızın üzerinden 1 yıl geçtiğinde izler çok zor görünür hale gelecektir. Nadiren renk farklılıkları oluşabilir. Nadiren yeniden müdahale gerekebilir.

 • Göz kapağı ameliyatlarının riskleri nelerdir?

Göz kapağı estetiği ameliyatları sonrasında kanama, enfeksiyon, göz kuruluğu, geçici görme sorunları, gözleri kapatamama, alt kapağın açıklığı (ektropion) gibi nadiren de olsa tanımlanan sorunlardır. 

 • Göz kapağı estetiği ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Göz kapağı sorunları hem kadın hem de erkeklerin zamanla ortaya çıkacak estetik problemlerindendir. Nadiren 30 yaş üstü, sıklıkla 40 yaş üstü başvurulan bir sorundur.

 • Göz kapağı ameliyatı sonrası normal hayata ne zaman dönülür?

Hem alt kapak estetiği hemde üst göz kapağı estetiği ameliyatı sonrasında bir hafta boyunca bantlar, pansumanlar, şişlikler ve morluklar olabilir. Normal hayata 10 gün gibi bazende morlukların geçmesi uzarsa 15 gün gibi dönebilirsiniz.

 • Göz kapağı estetiği ameliyatı sonuçları nasıldır?

Birçok kişi göz kapağı estetiği ameliyatları sonrası daha dinlenmiş ve genç bir görünüm elde edildiğini ve daha fazla öz güven hissettiğini ifade eder. Bazı insanlar için ameliyat sonuçları ömür boyu sürebilirken bazıları için göz kapaklarında ilerleyen zamanlarda problemleri kısmen de olsa tekrarlayabilir.

göz kapağı estetiği sonrası Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Göz kapağı estetiği sonrasında göz kapaklarınızı örten görmenizi engellemeyen bantlar olur

Göz kapağı estetiği ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Göz estetiği ameliyat ücreti, üst veya alt kapak estetiği ameliyatının hangisini olacağınıza, birlikte yapılıp yapılmayacağına, tercih edilecek anesteziye, hastanede mi yoksa klinikte mi olacağınıza, doktorunuzun tecrübesine göre değişiklik gösterecektir. Kliniğimizi arayarak ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı