Yüz Estetiği

Göz kapağı estetiği

Gözlerimizin açılıp kapanmasını sağlayan üst göz kapağı ve alt göz kapağı dediğimiz yapıların çevresi ve anatomisi ile ilgilenen estetik cerrahinin özel bir konusudur. Göz kapağı estetiği ameliyatlarına blefaroplasti denir.

 • Göz kapaklarının alt ve üst kısmında ki katlantıların durumu,
 • Cildin gevşekliği, cildin fazlalığı,
Videoyu oynat

Göz kapağı estetiği ameliyatına neden ihtiyaç duyarız?

 • Kaş ve şakakla olan ilişkisi,
 • Alın ve yanak kemiği ile olan ilişkisi,
 • Çevresinde ki, üst veya alt kapakta ki kırışıklıklar, gibi anatomik bir çok konunun birlikte değerlendirilmesini gerektiren özel bir konudur.

Göz kapağı estetiği [Blefaroplasti] ameliyatlarının gerçekleştirilmesi için de bu yapı ve ilişkilerin bilinmesi, değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda en iyi bilgiyi size bir estetik cerrahi doktoru verecektir.

Muayeneye geldiğinizde; öncelikle göz kapaklarında sarkma ve göz kapaklarında ki düşüklük derecesi değerlendirilmeli ve ameliyatlı veya ameliyatsız hangi müdahaleye uygun olduğunuza karar verilmelidir.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

Değerlendirme yüz yüze ve ayna vasıtasıyla hastaya detaylar gösterilerek oturur pozisyonda yapılır. Yüz ifademizi (üzgün, yorgun, bitkin, mutlu, sağlıklı, dinç) ve yaşımızı en etkili biçimde ortaya koyan yapılardan biri de göz kapaklarındaki sarkma ve göz kapaklarında ki düşüklüktür. Genetik, cilt yapısı, zaman gibi faktörlerle altında ki yapılarla birlikte sarkma ve deride fazlalık gibi sorunları olabilmektedir. Kafatasının kemik yapısında ki çukur kısımlarda yer alan gözler; çok kıymetli yapılar oldukları için altta 3 adet, üstte iç kısımda 2 adet yağ torbası üstte dışta birde göz yaşı bezi olmak üzere 3’er destek yapı tarafından koruma altındadır. 

üst kapak düşüklüğü ameliyatı
Değerlendirme yüz yüze ve ayna vasıtasıyla hastaya detaylar gösterilerek oturur pozisyonda yapılmalıdır

Zaman içerisinde bu yağ yastıkçıkları yer çekimi ve genetik faktörlere yenik düşerek öne ve aşağıda doğru hareket ederler ve fıtıklaşma, torbalanma şeklinde göz kapaklarında sarkma, düşüklük şeklinde görünür olurlar.

Göz kapaklarında ki estetik sorunlar nelerdir?

Hem üst hem de alt göz kapakları ayrı ayrı veya birlikte değerlendirilebilir. Bazı kişilerde genel yüz yaşlanma hızından daha hızlı bir şekilde üst veya alt göz kapaklarında estetik sorunlar meydana gelebilir.

üst göz kapağı estetiği planlaması
Göz kapağı estetiği planlaması her iki göz kapağı için de farklı şekillerde olabilir.
 • Üst göz kapağını ilgilendiren sorunlar

  • Deride fazlalık
  • Deride fazlalık ve kas sarkması
  • Kaş düşüklüğü
  • Cilt fazlalığı, kas sarkması ve kaş düşüklüğü
  • Deride fazlalık, kas sarkması ve destek yağ dokunun fıtıklaşması ile birlikte kaşların düşüklüğü
üst göz kapağı estetiği öncesi
Detaylı muayene, planlama hastanın gözleri açık ve kapalı değerlendirilmeli ve mutlaka oturur pozisyonda yapılmalıdır
 • Alt göz kapağını ilgilendiren sorunlar

  • Deride fazlalık
  • Deride fazlalık ve kas sarkması
  • Cilt fazlalığı, kas sarkması ve orta yüzün aşağı yer değiştirmesi
  • Deride fazlalık, kas sarkması ve destek yağ dokunun fıtıklaşması ile birlikte orta yüzün aşağı yer değiştirmesi

Bu problemler aynı anda farklı seviyelerde birlikte bulunabilir. Bu durumlar kaşlar, alın, göz çevresi kırışıklıklar, yüzün volümü, hacmi, cilt kalınlığı, cilt altı yağ doku miktarı, şakak, elmacık kemiği, göz altı yumuşak doku miktarı gibi çok sayıda çevresel faktör birlikte değerlendirerek planlama gerektirir. 

Yanda ve yukarıda saydığım tüm bu nedenlerle göz kapağı estetiği ameliyatları yani yüzün üst veya alt göz kapağı dışındaki yapılarının göz kapağı ile ilişkisine müdahale edemeyecek olan Göz doktorları veya KBB doktorları tarafından değil Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

Göz Kapağı Estetiğinde Tedavi Seçenekleri nelerdir?

Göz kapaklarında meydana gelmiş olan sarkma, düşüklük, torbalanma ve katlantı gibi sorunlar gerek cerrahi gerek ise cerrahi olmayan yöntemler ile tedavi edilebilirler. Burada yöntem seçimi hastanın beklentileri göz önüne alınarak birlikte yapılması gerekir. Bazı hastalar ameliyatsız çözümler arzu ederler. İğneden veya ameliyattan veya ameliyat sonuçlarından korkarlar.

Bazı hastalar ise daha uzun etkili sonuçlar arzu ederler. Bazende ikisi birlikte olur ve kararı hasta ile birlikte almak bu nedenle çok önemlidir. Bazen de kaş düşüklüğü söz konusudur ve kaş kaldırma ameliyatı da gündeme gelebilir. Kaş kaldırma ameliyatından sakınan hastalar içinde ameliyat sonrası botoks ile uygulaması iyi bir seçenek olabilir.

üst göz kapağı estetiği ve kaş kaldırma planlaması
Hastanın beklentileri ile örtüşen çözümler bazen ameliyatsız bazen ameliyatlı çözümler olacaktır

Üst göz kapağı ameliyatı [Blefaroplasti] nasıl yapılır?

Önce sorunlar belirlenir. Sonra planlama ve çizim oturur pozisyonda gerçekleştirilir. Ardından lokal anestezi ile üst göz kapağı estetiği ameliyatı gerçekleştirilir. Ancak bazı hastalarımız lokal anesteziye ek sedasyon da talep etmektedirler. Sedasyon anestezisi ile hasta ameliyat süresince uyur ve ameliyat bitince de uyanır. Sedasyon anestezi hakkında detaylı bilgiye https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/estetik-ameliyatlarda-anestezi-teknikleri-nelerdir/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

üst göz kapağı estetiği için grafik
Üst göz kapağı estetiği ameliyatında göz katlantı çizgisinde belli belirsiz bir iz kalacak şekilde planlama yapılır
Videoyu oynat

Üst göz kapağı düşüklüğü ameliyatı nasıl yapılır? [Ameliyat Videosu]

Videoyu oynat

Üst göz kapağı sarkması ameliyatı nasıl yapılır? [Anlatım Videosu]

Ameliyat sırasında lokal ile yapıldığında da sadece uyuşturucu iğne yapılırken biraz rahatsızlık hissedersiniz. Sonrasında herhangi birşey hissetmeden ameliyatınız planlandığı gibi sonlandırılır. Üst göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle bir saat civarında sürer.

Üst göz kapağınız üzerinde ten rengi, göz kapaklarınızı rahat açmanıza hafif engel olan ama görmenizi engellemeyen bir bant bulunur. Bu bant suya dayanıklıdır. Ertesi gün duş alabilir, yüzünüzü yıkayabilirsiniz. 1 hafta sonra bantların alınması için randevunuza kadar evde istirahat etmenizi isteriz.

Videoyu oynat

Üst göz kapağı estetiği [Blefaroplasti] sonrası süreçte neler yaşanır?

Alt göz kapağı ameliyatı [Blefaroplasti] nasıl yapılır?

Alt kapak sorunlarına göre değişik şekillerde planlanabilir. Hemen kirpiklerin altından yapılacak bir kesi ile veya göz kapağı iç kısmından yapılan bir kesi ile ameliyat gerçekleştirilir. Lokal anestezi, sedasyon ve lokal anestezi veya genel anestezi altında hastane ortamında yapılır. Bu anestezi hakkında ki konuyu estetik ameliyatlarda anestezi ile ilgili yazımdan daha detaylı okuyabilirsiniz. 

Alt göz kapağının cerrahi olarak gençleştirilmesi estetik plastik cerrahide tartışmalı bir konu olmaya devam etmektedir. Çok değişik yaklaşımlar ve teknikler tanımlanmıştır.

alt göz kapağı anatomisi
Alt göz kapağı estetiği ameliyatında kirpiklerin hemen altında belli belirsiz bir kalacaktır

Alt kapak estetiği ameliyatı genelikle yüz germe ve boyun germe ameliyatlarıyla birlikte kombine yapılır. Tek başına da yapılabilir. Orta yüz germe ameliyatına da dahil edilebilir. Alt kapak estetiği ameliyatında basit sadece cilt çıkarılması, göz altı torbaların çıkarılması, orta yüzün asılması, lateral kantopeksi denilen badem göz estetiği gibi çok fazla değişken aynı anda gerçekleştirilebilir. O nedenle alt kapak estetiği ameliyatı üst kapak ameliyatına göre daha riskli kabul edilir. Revizyon yani yeniden müdahale ihtimali üst kapağa kısayla daha yüksektir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Boyun germe
Videoyu oynat

Alt göz kapağı ameliyatı ile hangi problemler düzeltilebilir?

Genel anestezi altında hastane ortamında yapılması önerilir. 2 saat civarında sürebilir. Ağrılı bir ameliyat değildir. Bu bölgeyi saran ten rengi bantlar ile ameliyattan çıkarsınız. Üst göz kapağı ameliyatı ile sıklıkla birlikte yapılır. Yüz germe ameliyatının da bir parçası olarak gerçekleştirilmiş olabilir. 

Videoyu oynat

Üst ve alt göz kapağı ameliyatları birlikte yapılabilir. Her iki ameliyatı birlikte anlattığım videoyu izleyebilirsiniz.

Göz kapağı estetiği ameliyatı ÖNCESİ nelere dikkat edilmelidir?

  • Ameliyat planlaması sırasında botoks etkisinde olmamanız planlamanın daha doğru ve sağlıklı yapılmasına yardımcı olacaktır. (En son ne zaman botoks yaptırdığınızı doktorunuza mutlaka söyleyiniz.)
  • Yaklaşık bir hafta boyunca aspirin, ibuprofen, naproksen sodyum, naproksen ve kanamayı artırabilecek diğer ilaçlardan veya bitkisel takviyelerden kaçının. Gerekirse, ağrıyı kontrol etmek için parol benzeri ilaçlar kullanabilirsiniz.
  • Varsa genel sağlık sorunlarınızdan, kullandığınız ilaçlardan, geçirdiğiniz ameliyatlardan doktorunuza bilgi vermelisiniz.
  • Ameliyatınız sedasyon ile gerçekleştirilecekse 4 saatlik bir açlık gereklidir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı SONRASI nelere dikkat edilmelidir?

  • Lokal anestezinin etkisi ile erken dönemde gözleri açamama, dolgunluk hissiniz olabilir. Yine lokal anestezik ilaçlara bağlı olarak geçici sulanma, çift görme, ışığa hassasiyet yaşayabilirsiniz.
  • Özelikle ilk hafta yüzünüzü kurularken sert davranmamanız izlerinizin açılmasına neden olabilecek güç uygulamasından kaçınmanız çok önemlidir.
  • Ameliyat sonrası gözlerinizde ki bantlar suya dayanıklıdır. Bu sayede ertesi gün duş alabilir yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
  • Bir hafta sonra klinikteki randevunuzda bantlar çıkarılır ve hafif şiş, belki hafif mor bir görüntü görebilirsiniz.
  • Göz kapaklarınızın tamamen iyileşmesi 3 aydan fazla sürecektir. Bu sürede hafif giderek azalan şişlikleriniz doğaldır. 
  • Bir hafta boyunca aspirin gibi kanamayı artırabilecek ilaçlardan veya bitkisel takviyeler almayın. Gerekirse ağrıyı kontrol etmek için doktorunuzun önerdiği ilacı yoksa Parol benzeri ilaçları kullanın.
  • Size verilen randevular ile bir yıla kadar tüm kontrolleriniz yapılacaktır.
 • Göz kapağı ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Her estetik ameliyatta veya cerrahi işlemden sonra kısacası cilt bütünlüğünü bozan her durum iz le sonlanır. Biz plastik cerrahlar da iyi iz kalması için uğraşırız ve çok özen gösteririz. Özellikle göz kapaklarında az iz kalma eğilimindedir. Vücudun en iyi iz kalan bölgesidir. Üst kapaklara yapılan cerrahi işlem sonrasında göz kapağı katlantı çizgisi içinde kalan nadiren kaz ayaklarına uzanan belli belirsiz bir iz olur. Alt kapak estetiği ameliyatı sonrasında da kirpiklerin altından göz çevresi kırışıklıkları içine uzanan bir iz kalır. Her iki dudumda da ameliyatınızın üzerinden 1 yıl geçtiğinde izler çok zor görünür hale gelecektir. Nadiren renk farklılıkları oluşabilir. Nadiren yeniden müdahale gerekebilir.

 • Göz kapağı ameliyatlarının riskleri nelerdir?

Blefaroplasti ameliyatları sonrasında kanama, enfeksiyon, göz kuruluğu, geçici görme sorunları, gözleri kapatamama, alt kapağın açıklığı (ektropion) gibi nadiren de olsa tanımlanan sorunlardır. 

 • Göz kapağı estetiği kalıcı mıdır?

Hem alt hem de üst kapak ameliyatları genellikle zamana bağlı sorunlarla meydana gelen problemlerdir. Bazı yapısal sorunlar nedeniyle erken yaşlarda da hastalar göz kapaklarında ki sorunlar nedeniyle başvurmaktadırlar. Tüm diğer ameliyatlarda olduğu gibi estetik ameliyatların hemen hepsinde yaşlanma hızı, yer çekimi etkileri, cildin durumu gibi bir çok faktör ameliyat sonrasında da devrededir. Bu nedenlerle yapılan göz kapağı estetiğinin kalıcılığı kişisel farklar gösterecektir. 30-40 yaş gibi bu ameliyatları olan kişiler mutlaka ilerleyen dönemde (ortalama 8-10 yıl) yine benzer göz kapağı düşüklüğü sorunlarıyla karşılaşabileceklerini bilmelidirler. 

 • Göz kapağı ameliyatı kaç yıl dayanır?

Blefaroplasti ameliyatları sonrasında elde edilen sonucun kalıcılığı yukarıda da anlattığım gibi kişisel farklılıklar gösterir. Göz kapağı estetiği ameliyatlarının ortalama 8-10 yıl hastanın sorunlarını giderdiğini söylemek mümkündür. Bazı kişilerde çok daha uzun, bazılarında da nadiren ( sınırlı müdahale nedeniyle) erken dönemde yeniden ek girişim ihtiyaçlarından bahsedilebilir.

 • Göz kapağı estetiği ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Göz kapağı sorunları hem kadın hem de erkeklerin zamanla ortaya çıkacak estetik problemlerindendir. Nadiren 30 yaş üstü, sıklıkla 40 yaş üstü başvurulan bir sorundur.

 • Göz kapağı ameliyatı sonrası normal hayata ne zaman dönülür?

Hem alt kapak estetiği hemde üst göz kapağı estetiği ameliyatı sonrasında bir hafta boyunca bantlar, pansumanlar, şişlikler ve morluklar olabilir. Normal hayata 10 gün gibi bazende morlukların geçmesi uzarsa 15 gün gibi dönebilirsiniz.

 • Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası ne zaman Botoks yapılabilir?

Özellikle ameliyat öncesi alın botoksu ile kaş düşmesi sorunu yaşayan kişilerin sorusudur. Çünkü alın botoksu eğer kapaklar fazla ise baskı yaparak göz kapaklarının düşüklüğünü daha da belirginleştirir. Bu ve benzeri botoks ile ilgili sorunlardan https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/botoks-sonrasi-sorunlar/ sayfasında bahsettim. İnceleyebilirsiniz.

Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası 2. hafta da botoks yapılmasında bir sakınca yoktur. 

 • Göz kapağı ameliyatı sonuçları nasıldır?

Birçok kişi göz kapağı estetiği ameliyatları sonrası daha dinlenmiş ve genç bir görünüm elde edildiğini ve daha fazla öz güven hissettiğini ifade eder. Bazı insanlar için ameliyat sonuçları ömür boyu sürebilirken bazıları için göz kapaklarında ilerleyen zamanlarda problemleri kısmen de olsa tekrarlayabilir.

göz kapağı estetiği sonrası Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Göz kapağı estetiği sonrasında göz kapaklarınızı örten görmenizi engellemeyen bantlar olur

Ameliyatsız göz kapağı estetiği Plexr uygulaması nedir?

Ameliyatsız bir göz kapağı estetiği işlemi olan Plexr uygulaması; hem alt hem de üst kapakta ki fazlalıklara yönelik müdahalelerin yapıldığı bir işlemdir. Yapılacak işlem ile elde edilecek sonuç tamamen doğal bir sonuç vaad eder.

İşlem öncesi bölgeye uyuşturucu krem uygulanarak hasta işleme hazır hale getirilir. Plasma enerjisi kullanan Plexr cildin en üst tabakasını nokta nokta buharlaştırılır. Bu sayede kalan cilt kasılarak etki eder ve uygulanan bölgede fazla olan cilt ortadan kalkar.

orginal plexr cihazı
Ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulamasının patentli ürünü Plexr cihazıdır

 İşlemin ardından 7 ile 10 gün arası bir kabuklanma meydana gelir. Kabuklar dökülünce pembe kızarık bir görüntü olur. Bu kızarıklık geçene kadar kapatıcı güneş koruyucu kullanmak gerekir. Etkisi kişisel farklar gösterse de genel olarak 3-5 yıldır. İstenildiği zaman tekrar edilebilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Göz estetiği ameliyat ücreti, üst veya alt kapak estetiği ameliyatının hangisini olacağınıza, birlikte yapılıp yapılmayacağına, tercih edilecek anesteziye, hastanede mi yoksa klinikte mi olacağınıza, doktorunuzun tecrübesine göre değişiklik gösterecektir. Kliniğimizi arayarak ortalama fiyat bilgisi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Göz kapağı ameliyatı olan bir komşumun önerisi üzerine size ulaşıyorum. Fiyatlar aynı mı? İndirim yapıyormusunuz

  1. Hatice hanım öncelikle ilginiz için çok teşekkürler.
   Komşunuzun mutlu olup üst göz kapağı estetiği ameliyatı olan birisi olarak bizi önermesine çok mutlu oldum.
   Siz de takdir edersiniz ki buradan sizi görmeden göz kapağı estetiği ameliyat ücretleri hakkında bilgi vermem maalesef mümkün değil.
   Lütfen 03124482361 nolu telefonu arayarak size ve bize uygun bir güne randevu alıp gelin. Sizinle yüz yüze görüşerek problemlerinizin çözümü ile ilgili neler yapılabilir birlikte karar verelim. Komşunuza da selamlar, sevgiler.

   1. Plexr ile ilgili fiyat bilgisi ve uygun olup olmadığınıza karar vermek için 03124482361 numaralı telefondan randevu alarak muayeneye gelmenizi öneririm.

  1. Esra Hanım,
   Göz kapağı düşüklüğü ameliyat fiyatları için öncelikle muayeneye gelmenizi öneririm. Sizi görüp değerlendirdikten sonra sizin özelinizde, size uygun anestezi ve göz kapağı estetiği ameliyatına karar verebiliriz. Bazı hastalarımıza göz kapağı estetiği ile birlikte alt göz kapağı estetiği ameliyatı, bazen beraberinde kaş kaldırma bazen de Plexr gibi ameliyatsız göz kapağı estetiği işlemleri önerebiliyorum. Lütfen randevu alınız ve muayeneye geliniz.

 2. Üst göz kapağı estetiği ameliyatı olmayı düşünüyorum. Göz kapaklarımda ki düşük de ailesel sanırım. 40 yaşındayım. Ankara’da en iyi göz kapağı estetiği ameliyatını yapan doktor olarak sizin adınızı çok duyuyorum. Bana fiyat bilgisi verirseniz gelip sizinle yüz yüze görüşmek istiyorum. İşlerinizde başarılar dilerim.

  Gülay Onbaşı Tekin

  1. Gülay hanım,
   Güzel iltifatlarınız için teşekkür ederim.
   Göz kapağı düşüklüğü, göz kapağı sarkıklığı problemlerinizin tedavisi için karar verebilmemiz ancak sizi muayene edince mümkün olabilir.
   03124482361 numaralı telefonumuz üzerinden kliniğimize ulaşabilir ve randevu alır gelirseniz size ücret bilgisi ve göz kapaklığı düşmesi için önereceğimiz ameliyat hakkında da detaylı bilgi verebiliriz.

 3. Göz kapağımda sarkma var ve iki gözüm de eşit değil. Bu düzelir mi, birde göz kapağı sarkması fiyatı nekadardır?

  1. Göz kapaklarında asimetri olması oldukça doğal bir durumdur ve hemen her insanın yüzünün hatta vücudunun her iki yarısı birbirinden farklıdır. O nedenle zaten göz kapağı sarkması gibi ameliyatlardan önce değerlendirme mutlaka hasta ile birlikte yapılır ve göz kapağı sarkması ameliyatı da bu duruma göre planlanır.
   Göz kapağı sarkması ameliyat fiyatı için kliniğimizi arayarak randevu ve ön bilgi alabilirsiniz.

  1. Üst göz kapağı estetiği ameliyatı sonrasında dikişlerin alınmasını takip eden gün ve ertesinde eğer elleriniz ile bu bölgede bir gerginlik yaratırsanız (Özellikle havlu ile kurulama sırasında olur) üst göz kapağı ameliyatı sonrası dikişleriniz açılabilir. Korkulacak bir şey değildir. Çok nadir görülür. Ameliyatınızı yapan doktora ulaşırsanız doktorunuz gerekeni yapar ve iyileşmeye devam edersiniz.

  1. Estetik işlem veya ameliyatların ücret bilgilerinin paylaşılması yasal değil maalesef. Bize telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Kusura bakmayın. Sağlıkla kalın.

 4. Merhaba hocam kısa bir soru soracaktım cevaplarsanız sevinirim.Alt göz kapağıma plexr yaptırdım.4 ay oldu.Ama hala göz altımda pembemsi leke kaldı.Önce kırmızı lekeydi zamanla pembe oldu hafifledi.Ama geçecek gibi değil sanki.4 ayda cilt kendi rengine gelmedi.Bu durum geçer mi

  1. Eğer güneşten korumaya, koruyucu fondotenlerle kapatmaya devam ederseniz %100 geçer. Plexr sonrası kalıcı renk değişikliği kalamaz. Korkmayın. Demir eksikliğiniz, çinko eksikliğiniz olabilir. Ten renginiz biraz koyu olabilir. Bu gibi durumlarda iyileşme süreçlerinde renk dalgalanmaları olabilmektedir. Normaldir. Geçicidir. Ancak süre bazen 6 ayı dahi geçebilmektedir.
   Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61