Vücut Estetiği

Vücut estetiği

Vücut estetiği ameliyatları genellikle insanımız tarafından zayıflama ameliyatları gibi algılanan ama zayıflatmadan ziyade kontür ve geçişleri düzelten, oranlarınızı korumaya çalışan cerrahi işlemlerdir. 

Bölge bölge vücut estetiği ameliyatlarını sıralayacak olursak;

  • Özellikle liposuction ve karın germe ameliyatları en meşhur olanlarıdır.
  • Kol germe,
  • uyluk germe,
  • sırt germe,
  • 360 body lifting,
  • popo kaldırma veya germe gibi işlemlerde vücut estetiği uygulamaları arasındadır. Ancak bu cerrahi müdahalelerin liposuction dışında ki tüm germe ameliyatları iz ile bitmekte ve liposuction ameliyatında olduğu gibi uygun hasta seçimine gerek duymaktadır.

Vücut şekillendirme ameliyatları kimlere uygulanır?

Vücudumuzun güzel görünmesini hepimiz isteriz. Ancak anatomik ve kişisel farklılıklar, ailesel ve genetik özellikler, beslenme şekilleri ve alışkanlıkları birçok farklı sorunu gündeme getirebilir. Bu nedenle öncelikle sorunumuzun ne olduğunu ve ameliyatsız çözülme ihtimali olup olmadığını iyi araştırmak ve düşünmek gerekmektedir.

Birçok insan [özellikle vücut estetiği ameliyatları için başvuran hastalarımdan biliyorum] estetik ameliyat olunca tüm sorunlarının çözüleceğini ve elde edilen pürüzsüz ve sorunsuz vücutlarıyla yepyeni bir hayat yaşayacaklarını düşünürler. Halbuki gerçekler böyle değildir. Uygun kriterlerde olan hastalara uygun ameliyatların yapılması önemlidir. O nedenle internet ve sosyal medya aracılığı ile alacağınız bilgiler, göreceğiniz sonuçlar ve fotoğraflar sizi yanıltabilir. Mutlaka bu konularda bir plastik cerraha danışmalı ve onun önerileri ile bu ameliyatlara karar vermelisiniz. 

Liposuction [Yağ aldırma] ameliyatı kimlere uygulanır?

En meşhur vücut şekillendirme ameliyatı ve hemen tüm bölgelerin şekillendirilmesinde tercih edilen liposuction ameliyatı hakkında kısa bir bilgi vereyim; Yağ alma ameliyatı olarak özetleyebileceğimiz liposuction ameliyatı küçük deliklerden girilerek gerçekleştirilen, yağın fazla olduğu, kontürü bozan bölgelerin düzeltilmesi için planlanan bir ameliyattır ve kesinlikle zayıflatma ameliyatı değildir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Yağ Aldırma (Liposuction)

İnsanların “Gidip şu fazla yağlarımı aldırayım” diyebileceği bir ameliyatta değildir. Bu cerrahi işleme uygun hastaların obez olmamaları, ciltlerinde aşırı gevşeklik olmaması, sarkma olmaması, çatlaklarının fazla olmaması başarı şansını çok yükseltir. O nedenle uygun hasta seçimi çok önem kazanır. “Ben yağlarımı aldırayım da sonra diyet yaparım” diyen hasta bu cerrahi için uygun bir hasta olmadığı gibi ikinci veya üçüncü liposuction cerrahisine aday hasta grubudur. Çünkü bu gruptaki hastalar beslenmelerini hiç bir zaman düzenlemeyen veya düzenleyemeyen hastalardır ve liposuction ile motive olacaklarını düşünerek bir başlangıç yapmayı arzu ederler.

Özellikle yaz ayları yaklaşırken liposuction için başvuran hasta sayısında ciddi bir artış görülür. Yaza formda girmek arzu edilir. Uygun bir hasta olup olmadığınıza ancak bir plastik cerrahi uzmanı ile yapacağınız görüşme sonrasında karar verebilirsiniz. Beslenme sorunu olan kişilerin, beslenmesini düzenleyemeyen kişilerin bu cerrahi işleme umut bağlamamalarını tavsiye ederim.

Karın germe [Abdominoplasti] ameliyatı kimlere uygulanır?

Karın germe ise plastik cerrahinin önemli, büyük bir ameliyatıdır ve liposuction ile kombine edilebilir. Uygun hastalar özellikle sigara içmeyen, bel fıtığı gibi sorunları olmayan, akciğer sıkıntısı ve sistemik yara iyileşmesi sorunlarına neden olabilecek hastalıkları olmayan, aşırı kilolu olmayan, sarkmış, gevşek bir karnı olan hastalardır. Yukarıda saydığım sorunlara sahip kişilerin öncelikle kilo vermeleri ve sonrasında bu cerrahi işlemleri planlamaları daha sağlıklı olacaktır.

Vücut estetiği ameliyatları kimlere uygulanır?

Kol germe, uyluk germe, 360 derece belt lipektomi veya body lift, sırt germe veya popo kaldırma/germe gibi cerrahi işlemler de benzer sorunları olmayan hastalardan seçilmeli ve mutlaka tüm detaylarını siz ameliyat edecek plastik cerrah ile detaylı görüşme sonrasında planlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61