Meme Estetiği

Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde meme bölgesinin kadınlarda ki gibi gelişim göstererek kadınsı kıvrımlar ve büyüklük kazanmasına jinekomasti denir. Erken çocukluk döneminde meme büyümesi normaldir. Ancak ergenlikle birlikte büyüme ve sonrasında küçülmemesi sosyal ve psikolojik sorunlara neden olur. Plastik cerrahinin erkek estetik işlemleri arasında en fazla ilgilendiği konuların başında gelir.

    • Erkek göğsü şişmesi ne demektir?

Erkekler de göğüs büyümesi, tıbbi olarak jinekomasti olarak adlandırılan bir durumdur. Erkeklerde meme dokusunun büyümesi ve şişmesi olarak tanımlanır. Bu durum, normalde kadınlarda görülen meme büyümesine benzer bir şekilde erkeklerde de meydana gelir. Erkek göğsü şişmesi, genellikle hormonal değişiklikler veya hormonal dengesizliklerle ilişkilendirilir. Puberte dönemindeki erkeklerde, testosteron ve östrojen hormonlarının dengesizliği memelerde büyümeye yol açabilir. Ayrıca, yaşlılık döneminde de hormon seviyelerinde değişiklikler meydana gelerek erkek göğsü şişmesine neden olabilir.

 • Jinekomasti geçer mi?

Evet. Bu problem tedavi edilebilen sosyal bir rahatsızlıktır. Bir plastik cerrah ile görüşerek; teşhisinizi kesinleştirebilir, cerrahi operasyona ihtiyacınız olup olmadığına birlikte karar verebilir, hangi teknikler veya işlemlere ihtiyacınız olduğunu öğrenebilir ve planlamanızı yapabilirsiniz.

 • Erkekler de meme büyümesi ne gibi sorunlara neden olur?

Meme büyümesi nedeni ile başvuruda bulunan erkeklerin en büyük şikayeti; sahip oldukları bu görüntünün arkadaşları tarafından alay konusu edilmesidir. Özellikle ergenlik döneminde erkekler arasında acımasızca şakalar; kişide kendine ait yetersizlik duygusu oluşturmaktadır. Psikolojik sorunlara nadiren meme bölgesi ve meme ucunda ağrı, hassasiyet gibi sorunlar da eşlik eder.

 • Erkek meme büyümesi ile meme kanseri arasında bir ilişki var mıdır?

Geçmiş dönemlerde erkeklerdeki meme büyümesi şikayeti ile erkek meme kanseri arasında bir ilişki olduğu düşünülmüştür. Fakat yapılan araştırmalar ile bu durumun varlığı kesin bir şekilde ortaya konulamamıştır. 70 yaşını geçmiş erkeklerin yüzde 60’ında fizyolojik olarak gözlenmektedir.

Aklınıza takılan soruları ameliyat olmadan önce mutlaka doktorunuz ile detaylı konuşmalı ve kafanızda sorularla bu ameliyata girmemelisiniz.

Yalancı Jinekomasti ne demektir?

Erkeklerde gözlenen her meme büyüklüğü jinekomasti değildir. Yağ kütlesinin arttığı erkeklerde memeler büyür. Bu duruma yalancı (pseudogynecomastia) denir. Sosyal erkek meme büyümesi durumları da olabilmektedir. Çünkü hasta memelerinin büyüklüğünden rahatsızdır ancak bu bir hastalık değildir. Kişi t-shirt veya gömlek giymez. Hatta öne eğik duruş ile göğüslerini gizlemeyi alışkanlık haline getirir. Kısacası yalancı veya sosyal olarak tanımlanan da bir sorundur ve cerrahi olarak tedavi edilmelidir.

 • Jinekomasti nasıl anlaşılır?

Memelerinizin büyüklüğü sizi rahatsız ediyorsa, görünümü kadınsı bir hal aldıysa mutlaka bir plastik cerrah ile görüşün. Probleminizin fizyolojik (geçici) yani normal büyüme mi? Yoksa kalıcı olarak sabit bir şekilde kalacak mı? Ayırımını yapmasını isteyin. 

 • Jinekomasti mi yağ mı ayırımı nasıl yapılır?

Erkek meme büyümesi sorununun yağ doku artışından mı meme dokusu artışından mı kaynaklandığı öğrenmek için bir plastik cerrah ile görüşmeniz yeterli olsa da nadiren doktorunuz meme ultrasound tetkiki de isteyebilir. 

 • Kalıcı erkek meme büyümesinin belirtileri nelerdir?

   • Meme dokusunda büyüme yumuşak ve elastik bir hisse sahip olabilir.

   • Meme dokusu hassas veya ağrılı olabilir.

   • Erkeklerde meme başı çevresinde hassasiyet ve duyarlılık artabilir.

   • Bir meme dokusunda diğerine göre daha fazla büyüme olması sonucu meme asimetrisine neden olabilir.

   • Meme dokusunun altında bir sertlik hissedilebilir.

Jinekomasti neden olur?

Hayatın belli dönemlerinde doğal olarak fizyolojik olarak görülür. Bir de bazı ilaçların yan etkilerine bağlı olarak ve bir de bazı hastalıklarda görülmektedir. Tüm bunlar bu rahatsızlığın nedenlerinin sadece %1’ini oluşturur. Geri kalan %99’unun neden oluştuğu bilinmez.

  • Bebeklerin yüzde 60’lık kısmında doğumun ardından ilk 28 günlük dönemde geçici olarak görülür.
  • Ergenlik döneminde erkeklerin yüzde 64 gibi bir kısmında rastlanmaktadır. En çok gözlendiği yaş ise 14’tür. Yukarıda sözü edilen durumların çoğu 1-2 senelik süreç içerisinde düzelecek kabul edilebilir bir durumdur. İkinci senenin sonunda gerilememe olmamışsa cerrahi yöntemler ile çözüm aranmalıdır.
  • Bazı hastalık ve çeşitli ilaçların kullanımı da sebep olmaktadır. Siroz, tiroid ve çeşitli böbrek sorunları da meme büyümesi sebeplerindendir. Ayrıca testis, böbrek üstü bezi, hipofiz ve akciğer gibi hormon salınımına yol açan kanser türleri ve hormon salınımını etkileyen hipogonadizm gibi hastalıkların yanında çeşitli kromozom bozuklukları da bu sebepler arasıdadır.
  • Östrojen, spirinolakton, simetidin, digoksin, marihuana, reserpin, diazem ve teofilin gibi ilaçlar da kişide jinekomastiye neden olduğu bilinen ilaçlardır.

Memelerinde büyüme gözlenen erkek hastaların yüzde 90’ında bu hastalığa yol açan ek bir sebep bulunamaz, hiçbir ek hastalık ya da hormon durumunda bozukluk yoktur, genel olarak yapısal bir sorundur.

Meme büyümesi şikayeti olan kişiler de öncelikle hormon testi yaptırmak uygun bir yaklaşımdır. Ameliyat planlanan her hastada östrojen, testosteron, LH/FSH, HCG ve tiroid gibi hormonlar kontrol ediliri ve böbrek ile karaciğer fonksiyonları değerlendirilir.

Jinekomasti ameliyatı nedir?

Erkeklerde meme yağ doku ve meme dokusundan oluşur. Jinekomasti de bu ikisinin veya birinin büyümesiyle ortaya çıkan durumu tanımlar. Yapılacak tedavi de bunlardan hangisinin daha çok olduğuna göre değişiklik gösterir. Sadece yağ doku fazla ise yağ alma işlemi, sadece meme dokusu fazla ise cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılması gerekecektir.

Bazı durumlarda her ikisi birden artmış olabilir o zaman da her iki cerrahi birlikte uygulanmalıdır. Nadiren de özellikle aşırı kilo kaybı olanlarda memelerde sarkma eşlik eder. Böyle durumlarda da ciltte çıkarılır ve görünen izler kalabilir. Bunun hasta ile ameliyat öncesi görüşülmesi zorunludur.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Göğüs küçültme dikleştirme ameliyatlarının farkı nedir?
 • Liposuction ile jinekomasti ameliyatı

Jinekomastiye neden olan doku artışı yağ dokusu kaynaklı ise Liposuction ameliyatı ile yani yağ alma işlemi ile meme bölgesinde ki fazlalıklar azaltılarak meme kadınsı görüntüden erkek görüntüsüne ulaştırılabilir. Bu ameliyat yaklaşık 1-1,5 saat sürer. Her iki tarafta genellikle 0,5 cm uzunluğunda birer kesi olur. Ameliyattan bu bölgeyi çevreleyen özel bir korse ile çıkarsınız ve bu korseyi 1 ay boyunca düzenli olarak giymeniz gerekir. 

Hastanede yatmanız gerekmez. 2 gün sonra pansumana gelmeniz istenir. 7-10.günlerde bir kontrol daha yapılır ve rutin 1.ay, 3.ay, 6.ay ve birinci yıl kontrolleriniz yapılır. Ameliyat sonrası ağrılı değildir. Sadece omuz hareketlerini azaltmanız iyileşmeniz için faydalı olacaktır.

    • Erkek göğsü eritme nedir?

Erkeklerde büyümüş meme dokusundan kurtulmak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu süreci “erkek göğsü eritme” veya “liposuction ile fazla yağın alınması tedavisi” olarak adlandırabiliriz. 

     • Erkek göğüs bölgesindeki yağları azaltmak için düzenli olarak aerobik egzersizler yapmak faydalı olabilir. Yüksek yoğunluklu interval antrenmanı, koşu, yüzme ve bisiklet gibi aktiviteler, vücut yağını azaltmaya yardımcı olabilir.

     • Sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamak, vücut yağının azaltılmasına ve dolayısıyla göğüs bölgesindeki yağların azaltılmasına yardımcı olabilir. 

     • Kardiyo egzersizleri, kalp hızını artırarak kalori yakmanıza yardımcı olur ve göğüs bölgesindeki yağları azaltmaya katkı sağlar. Koşu, bisiklet, yüzme, yürüyüş gibi kardiyo aktiviteleri düzenli olarak yapılabilir.

     • Probleminiz ileri düzeyde ise ve diğer tedavi yöntemleri sonuç vermiyorsa, plastik cerrahi müdahale düşünülebilir. Bu işlemde, fazla meme dokusu ve yağları çıkarmak için ameliyat yapılır. Bu, ciddi meme büyümesi vakalarında etkili bir tedavi seçeneğidir.

 • Erkek meme küçültme ameliyatı

Bazı durumlarda tek başına meme dokusu fazlalığı söz konusudur ve bu fazla olan meme dokusunun alınıp doğal görüntüyü korumak için bir kısmının bırakılması gerekir. Bunun için meme halkasının alt yarısında yapılan kesi ile girilir ve fazla olan meme dokusu buran cerrahi olarak dışarıya alınır. Bırakılan meme dokusu da sonucu belirler. Bu işlemde aşırı meme dokusu almamak gerekir. Eğer fazla miktarda doku çıkarılırsa çökme gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle önemli bir cerrah işlemdir ve iyi planlanmalıdır.

Cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılması gereken durumlarda ameliyat genellikle 2-3 saat arasında sürer. Hastanede kalmanız gerekebilir. Her iki tarafta drenleriniz olabilir. Beraberinde liposuction da uygulanması daha iyi bir sonuç için gerekebilir. Ameliyattan yine bu bölgeyi saran özel bir korse ile çıkarsınız ve bir ay boyunca giymeniz istenebilir. 2, 5, 7, 10.günlerde pansuman ve kontrolleriniz yapılır. Sonrasında ise 1.ay 3.ay 6.ay ve birinci yıl kontrolleriniz için randevularınız oluşturulur.

jinekomasti meme büyümesi nasıl anlaşılır?
Erkeklerde meme dokusunun fazlalığı sonucu gelişmiş jinekomasti rahatsızlıklarında mutlaka fazla olan meme dokusunun cerrahi olarak alınması gerekir.
 • Aşırı kilo kaybı sonrası sarkmış memelerin cerrahi tedavisi nasıl yapılır?

Günümüzde giderek yaygınlaşan bariatrik cerrahi uygulamaları çok kilolu insanların hayatlarını kolaylaştırmakta ancak fazla kilo kaybı sonrası ciltlerinde fazlaca sarkmaların oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca bazı yapısal durumlarda da erkek hastalarda memelerin sarkık pozisyonları ile de karşılaşmaktayız. Bu gibi durumlarda yukarıda anlattığımız liposuction ve fazla meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılması işlemlerine ek olarak fazla sarkmış cilt dokusunun da çıkarılması gerekmektedir. 

Problemin ciddiyetine göre ameliyat süreleri 2-3 saat arasında sürebilir. Bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Ameliyattan her iki tarafta dren ile çıkabilir ve 1 ay boyunca korse giymeniz istenebilir. 

Jinekomasti ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Jinekomasti ameliyatı sonrasında çalışılan alan yani göğüs bölgesinin istirahati önerilir. Pektoral kas hareketlerini yani omuz hareketlerini azaltmanız yeterli olacaktır. Göğüs bölgesinde bulunan pektoral adale üzerinde bırakılan dokunun buraya yapışarak iyileşmesi istenir. O nedenle 1 ay boyunca korse giymeniz gerekmektedir. Ayrıca varsa doktorunuzun tavsiyelerini de dikkate almalısınız. 

 • Jinekomasti Ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Jinekomasti ameliyatları sorununuzun ciddiyetine göre değiştiği için en iyi cevabı ameliyat planınızı yapan doktor verebilir. Ama kabaca sadece liposuction ameliyatı yapıldıysa 0,5 cm’lik meme katlantı çizginizde ki kesiler dışında bir iziniz kalmaz. Eğer cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılması gereken bir ameliyat geçirirseniz de meme başı etrafında ki halkanın alt yarısında bir iz kalır. Ancak sarkma için ameliyat olacaksanız o zaman sarkmanın seviyesine göre artan oranda izleriniz olacaktır.

Jinekomasti ameliyatsız geçer mi?

Diyet ve spor ile hastanın meme doku miktarı az ise ve yağ doku miktarı fazla ve bu nedenle göğüsler belirgin ise elbette faydası olacaktır.

 • Jinekomasti sporla geçer mi?

Sadece yağ doku kaynaklı sorunlar spor ve diyetten bir miktar uzun vadede fayda görseler de yukarıda da anlattığım gibi meme dokusu fazla olan kişilerde meme dokusunun bu faaliyetlerden olumlu etkilenmesi mümkün değildir.

 • Erkek meme büyümesi (Jinekomasti) kilo vererek diyetle geçer mi?

Erkeklerin estetik sorunlarının başında gelen meme büyümesi sorunu eğer yağ dokunun fazlalığından kaynaklanıyorsa beslenin düzeltilmesi ve diyetten fayda görecektir. Ergenlik döneminde bu yaklaşım faydalı olabilir ancak hastanın meme doku miktarı fazla ise diyet ile kilo vermenin memelerin küçülmesine faydası olmayacaktır.

 • Jinekomasti korsesi (Jinekomasti atleti) işe yarar mı?

Göğüs bölgesini sıkıca sarması için üretilmiş olan esnek kumaştan yapılmış korseler gömlek t-shirt gibi ince kıyafetlerden göğüslerinizin belirginliğini azaltmada işe yarayabilir ama kalıcı bir etki gösteremezler. Bizde ameliyat sonrasında bu korselerden iyileşmenin hızlanması ve aşırı şişlik oluşmaması için faydalanıyoruz.

 • Jinekomasti hangi bölümün konusudur?

Jinekomasti erkek meme büyümesidir ve sadece plastik cerrahlar bu problemin tedavisini yapabilirler. Öncelikle bir plastik cerrah ile görüşerek sorununuz ve tedavisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Yukarıda da detaylarıyla anlattığım gibi kalıcı meme büyüklüğü tanısı aldıktan sonra probleminize göre değişen seviyelerde cerrahi işlemlere ihtiyacınız olabileceği için jinekomasti fiyatları da sabit değildir. Doktorunuzun tecrübesi ve ameliyatınızın gerçekleştirileceği hastane de fiyatları etkiler. Kliniğimizi arayarak veya mail yoluyla ücret bilgisi hakkında bilgi alabilirsiniz. Net ameliyat fiyatlarını ancak muayene sonrası öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Fiyat bilgisi paylaşımı maalesef internet üzerinden ülkemizde yasal değildir.
   03124482361 numaralı telefondan randevu alarak muayeneye gelirseniz yüz yüze detaylar ile birlikte jinekomasti fiyatını öğrenebilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

 1. Merhaba Doktor Bey , doktor muayenesi ile yalancı jinekomasti teşhisi konuldu. Sorum ise ; yalancı jinekomasti spor vb. yöntemler ile cerrahi işlem gerekmeden halledilebilir mi ? . Şimdiden teşekkürler

  1. Yalancı jinekomasti bir miktar fazla yağ anlamına da gelebilir.
   Spor ve diyet ile probleminizi azaltabilirsiniz.
   Ancak liposuction ile daha hızlı sonuç alabileceğinizi de unutmayınız.

 2. Hocam merhaba 2.derece sadece meme dokusu olarak jinekomastim var. Ben de sadece meme dokusunu aldırmak istiyorum. Genel anestezi korkum var. Bu ameliyat sadece meme dokusu alınmasıyla kaç dakika sürmektedir. Teşekkürler.

  1. Bu ameliyat lokal anestezi ile yapılamaz.
   Probleminizi değerlendirmek ve uygulanacak cerrahi işleme karar vermek için randevu alarak muayeneye gelmenizi öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah