Meme Estetiği

Jinekomasti

Play Video
Play Video
 • Erkekler de meme büyümesi ne gibi sorunlara neden olur?

Meme büyümesi nedeni ile başvuruda bulunan erkeklerin en büyük şikayeti; sahip oldukları bu görüntünün arkadaşları tarafından alay konusu edilmesidir. Özellikle ergenlik döneminde erkekler arasında çok acımasızca şakalar yapılmakta ve bu sebeple kişide kendine ait yetersizlik duygusu, öz güven kaybı oluşmaktadır. Psikolojik sorunların yanı sıra nadiren de olsa meme bölgesi ve özellikle meme ucunda ağrılar ve hassasiyet gibi fiziksel sorunlar da gözlenebilmektedir.

 • Jinekomasti ile meme kanseri arasında bir ilişki var mıdır?

Geçmiş dönemlerde erkeklerdeki meme büyümesi şikayeti ile erkek meme kanseri arasında bir ilişki olduğu düşünülmüş fakat yapılan araştırmalar ile bu durumun varlığı kesin bir şekilde ortaya konulamamıştır. 70 yaşını geçmiş erkeklerin yüzde 60’ında fizyolojik jinekomasti gözlenmektedir.

Play Video

Aklınıza takılan soruları Jinekomasti ameliyatı olmadan önce mutlaka doktorunuz ile detaylı konuşmalı ve kafanızda sorularla bu ameliyata girmemelisiniz.

 • Erkeklerde görülen her meme büyüklüğü jinekomasti midir? [Yalancı Jinekomasti nedir?]

Erkeklerde gözlenen her meme büyüklüğü jinekomasti değildir. Yağ kütlesinin arttığı erkeklerde memeler büyümektedir ve bu durum yalancı jinekomasti (pseudogynecomastia) olarak adlandırılmaktadır. Bu duruma sosyal jinekomasti de denebilir. Çünkü hasta memelerinin büyüklüğünden rahatsızdır ancak bu bir hastalık değildir. Kişi t-shirt veya gömlek giymekte zorlanır ve üne eğik duruş ile göğüslerini gizlemeyi alışkanlık haline getirir. Kısacası yalancı jinekomassti veya sosyal jinekomasti de bir sorundur ve cerrahi olarak tedavi edilmelidir.

jinekomasti ameliyatı
Hangi seviyede bir jinekomasti hastası olduğunuz size uygun cerrahi işlemin seçiminde rol oynar.
Play Video
 • Jinekomasti olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Memelerinizin büyüklüğü sizi rahatsız ediyorsa ve görünümü kadınsı bir hal aldıysa mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmeli ve fizyolojik(geçici) yani normal büyüme mi? yoksa jinekomasti olarak sabit bir şekilde kalacak mı? ayırımını yapmasını isteyebilirsiniz. 

Erkek meme büyümesi neden oluşur?

Hayatın belli dönemlerinde doğal olarak ve bazı tedavilerde yani ilaç kullanımlarında da ilaçların etkilerine bağlı olarak birde bazı hastalıklarda jinekomasti görülmektedir. Tüm bunlar jinekomasti nedenlerinin sadece %1’ini oluşturu. Geri kalan %99 neden oluştuğu bilinmeyen jinekomastidir.

 • Bebeklerin yüzde 60’lık kısmında yeni doğan dönemi olarak bilinene doğumun ardından ilk 28 günlük dönemde geçici olarak görülür.
 • Ergenlik döneminde ise adölesan erkeklerin yüzde 64 gibi bir kısmında rastlanmaktadır. En çok gözlendiği yaş ise 14’tür. Yukarıda sözü edilen durumların çoğu 1-2 senelik süreç içerisinde düzelecek kabul edilebilir bir durumdur. İkinci senenin sonunda gerilememe olmamışsa cerrahi yöntemler ile çözüm aranmalıdır.
jinekomasti doktoru Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir - Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah
 • Bazı hastalık ve çeşitli ilaçların kullanımı da sebep olmaktadır. Siroz, tiroid ve çeşitli böbrek sorunları kişide jinekomastiye yol açabilmektedir. Ayrıca testis, böbrek üstü bezi, hipofiz ve akciğer gibi hormon salınımına yol açan kanser türleri ve hormon salınımını etkileyen hipogonadizm gibi hastalıkların yanında çeşitli kromozom bozuklukları da bu sebepler arasıdadır.
 • Östrojen, spirinolakton, simetidin, digoksin, marihuana, reserpin, diazem ve teofilin gibi ilaçlar da kişide jinekomastiye neden olabilmektedir.

Memelerinde büyüme gözlenen erkek hastaların yüzde 90’ında bu hastalığa yol açan ek bir sebep bulunamaz, hiçbir ek hastalık ya da hormon durumunda bozukluk yoktur, genel olarak yapısal bir sorundur.

Jinekomasti şikayeti olan kişiler de öncelikle hormon testi yaptırmak uygun bir yaklaşımdır. Ameliyat planlanan her hastada östrojen, testosteron, LH/FSH, HCG ve tiroid gibi hormonlar kontrol edilmeli ve böbrek ile karaciğer fonksiyonu tetkik edilmelidir.

 • Jinekomasti korsesi / atleti işe yarar mı?

Göğüs bölgesini sıkıca sarması için üretilmiş olan esnek kumaştan yapılmış korseler gömlek t-shirt gibi ince kıyafetlerden göğüslerinizin belirginliğini azaltmada işe yarayabilir ama kalıcı bir etki gösteremezler. Bizde ameliyat sonrasında bu korselerden iyileşmenin hızlanması ve aşırı şişlik oluşmaması için faydalanıyoruz.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Meme dikleştirme (Mastopeksi)

Erkek meme büyümesi nasıl tedavi edilir?

Erkeklerde meme yağ doku ve meme dokusundan oluşur. Jinekomasti de bu ikisinin veya birinin büyümesiyle ortaya çıkan durumu tanımlar. Yapılacak tedavi de bunlardan hangisinin daha çok olduğuna göre değişiklik gösterir. Sadece yağ doku fazla ise yağ alma işlemi, sadece meme dokusu fazla ise cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılması gerekecektir.

Bazı durumlarda her ikisi birden artmış olabilir o zaman da her iki cerrahi birlikte uygulanmalıdır. Nadiren de özellikle aşırı kilo kaybı olanlarda memelerde sarkma eşlik eder. Böyle durumlarda da ciltte çıkarılır ve görünen izler kalabilir. Bunun hasta ile ameliyat öncesi görüşülmesi zorunludur.

 • Liposuction ameliyatı ile

Jinekomastiye neden olan doku artışı yağ dokusu kaynaklı ise Liposuction ameliyatı ile yani yağ alma işlemi ile meme bölgesinde ki fazlalıklar azaltılarak meme kadınsı görüntüden erkek görüntüsüne ulaştırılabilir. Bu ameliyat yaklaşık 1-1,5 saat sürer. Her iki tarafta genellikle 0,5 cm uzunluğunda birer kesi olur. Ameliyattan bu bölgeyi çevreleyen özel bir korse ile çıkarsınız ve bu korseyi 1 ay boyunca düzenli olarak giymeniz gerekir. 

liposakşın nasıl uygulanır?
Yağ alma ameliyatı küçük kesilerden kanüller vasıtasıyla girilerek gerçekleştirilen izsiz bir ameliyattır.

Hastanede yatmanız gerekmez. 2 gün sonra pansumana gelmeniz istenir. 7-10.günlerde bir kontrol daha yapılır ve rutin 1.ay, 3.ay, 6.ay ve birinci yıl kontrolleriniz yapılır. Ameliyat sonrası ağrılı değildir. Sadece omuz hareketlerini azaltmanız iyileşmeniz için faydalı olacaktır.

 • Cerrahi olarak meme dokusunun fazla olan kısmının çıkarılmasıyla gerçekleştirilen meme küçültme ameliyatı

Bazı durumlarda tek başına meme dokusu fazlalığı söz konusudur ve bu fazla olan meme dokusunun alınıp doğal görüntüyü korumak için bir kısmının bırakılması gerekir. Bunun için meme halkasının alt yarısında yapılan kesi ile girilir ve fazla olan meme dokusu buran cerrahi olarak dışarıya alınır. Bırakılan meme dokusu da sonucu belirler. Bu işlemde aşırı meme dokusu almamak gerekir. Eğer fazla miktarda doku çıkarılırsa çökme gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle önemli bir cerrah işlemdir ve iyi planlanmalıdır.

Play Video
Play Video

Cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılması gereken durumlarda ameliyat genellikle 2-3 saat arasında sürer. Hastanede kalmanız gerekebilir. Her iki tarafta drenleriniz olabilir. Beraberinde liposuction da uygulanması daha iyi bir sonuç için gerekebilir. Ameliyattan yine bu bölgeyi saran özel bir korse ile çıkarsınız ve bir ay boyunca giymeniz istenebilir. 2, 5, 7, 10.günlerde pansuman ve kontrolleriniz yapılır. Sonrasında ise 1.ay 3.ay 6.ay ve birinci yıl kontrolleriniz için randevularınız oluşturulur.

Jinekomasti
Meme dokusunun çıkarılması gerekiyorsa meme başı etrafında ki halkanın alt yarısından bir kesi yapılabilir.
jinekomasti nasıl anlaşılır?
Erkeklerde meme dokusunun fazlalığı sonucu gelişmiş jinekomasti rahatsızlıklarında mutlaka fazla olan meme dokusunun cerrahi olarak alınması gerekir.
 • Aşırı kilo kaybı sonrası sarkmış memelerin cerrahi tedavisi nasıl yapılır?

Günümüzde giderek yaygınlaşan bariatrik cerrahi uygulamaları çok kilolu insanların hayatlarını kolaylaştırmakta ancak fazla kilo kaybı sonrası ciltlerinde fazlaca sarkmaların oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca bazı yapısal durumlarda da erkek hastalarda memelerin sarkık pozisyonları ile de karşılaşmaktayız. Bu gibi durumlarda yukarıda anlattığımız liposuction ve fazla meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılması işlemlerine ek olarak fazla sarkmış cilt dokusunun da çıkarılması gerekmektedir. 

Play Video

Problemin ciddiyetine göre ameliyat süreleri 2-3 saat arasında sürebilir. Bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Ameliyattan her iki tarafta dren ile çıkabilir ve 1 ay boyunca korse giymeniz istenebilir. 

sarkık erkek memeleri tedavi edilebilir mi?
Eğer sarkma gibi sorunlar da eşlik ediyorsa farklı tekniklerle fazla olan cilt ile fazla olan meme dokusu da alınarak ameliyatınızı gerçekleştirilebilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Jinekomasti ameliyatı sonrasında çalışılan alan yani göğüs bölgesinin istirahati önerilir. Pektoral kas hareketlerini yani omuz hareketlerini azaltmanız yeterli olacaktır. Göğüs bölgesinde bulunan pektoral adele üzerinde bırakılan dokunun buraya yapışarak iyileşmesi istenir. O nedenle 1 ay boyunca korse giymeniz gerekmektedir. Ayrıca varsa doktorunuzun tavsiyelerini de dikkate almalısınız. 

 • Jinekomasti Ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Jinekomasti ameliyatları sorununuzun ciddiyetine göre değiştiği için en iyi cevabı ameliyat planınızı yapan doktor verebilir. Ama kabaca sadece liposuction ameliyatı yapıldıysa 0,5 cm’lik meme katlantı çizginizde ki kesiler dışında bir iziniz kalmaz. Eğer cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılması gereken bir ameliyat geçirirseniz de meme başı etrafında ki halkanın alt yarısında bir iz kalır. Ancak sarkma için ameliyat olacaksanız o zaman sarkmanın seviyesine göre artan oranda izleriniz olacaktır.

Play Video

Jinekomasti ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Yukarıda da detaylarıyla anlattığım gibi jinekomasti tanısı aldıktan sonra probleminize göre değişen seviyelerde cerrahi işlemlere ihtiyacınız olabileceği için jinekomasti fiyatları da sabit değildir. Doktorunuzun tecrübesi ve ameliyatınızın gerçekleştirileceği hastane de jinekomasti fiyatlarında etkili diğer faktörlerdir. Kliniğimizi arayarak veya mail yoluyla ücret bilgisi hakkında bilgi alabilirsiniz. Net jinekomasti fiyatlarını ancak muayene sonrası öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button