Meme Estetiği

Jinekomasti Ankara

Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

Erkeklerde meme bölgesinin kadınlarda ki gibi gelişim göstermesidir. Erkeklerin korkulu rüyası haline gelen bu durum kişiyi toplumdan uzaklaştırarak içe kapanmaya sebebiyet vermektedir.

Erkekte meme büyümesi şikayeti ile başvuruda bulunan erkeklerin en büyük şikayeti, sahip oldukları bu durumun arkadaşları tarafından alay konusu edilmesidir. Özellikle ergenlik döneminde erkekler arasında çok acımasızca şakalar yapılmakta ve bu sebeple kişide cinsine ait yetersizlik duygusu oluşmaktadır. Psikolojik sorunların yanı sıra meme bölgesi ve özellikle meme ucunda ağrılar ve hassasiyet gibi fiziksel sorunlar da gözlenebilmektedir.

Geçmiş dönemlerde Erkeklerde meme büyümesi şikayeti ile erkek meme kanseri arasında bir ilişki olduğu düşünülmüştür, fakat yapılan araştırmalar ile bu durum kesin bir şekilde ortaya konulamamıştır. 70 yaşını geçmiş erkeklerin yüzde 60’ında fizyolojik jinekomasti gözlenmektedir.

Erkeklerde Her Meme Büyüklüğü Jinekomasti Midir?

Erkeklerde gözlenen her meme büyüklüğü jinekomasti değildir. Yağ kütlesinin arttığı erkeklerde meme bölgesi büyümektedir ve bu durum yalancı jinekomasti (pseudogynecomastia) olarak adlandırılmaktadır.

jinekomasti sonrası korse şart mı?Jinekomastinin Oluşma Sebebi Nedir?

Bebeklerin yüzde 60’lık kısmında yeni doğan dönemi olarak bilinene doğumun ardından ilk 28 günlük dönemde geçici olarak görülür. Ergenlik döneminde ise adölesan erkeklerin yüzde 64 gibi bir kısmında rastlanmaktadır. En çok gözlendiği yaş ise 14’tür. Yukarıda sözü edilen durumların çoğu 1-2 senelik süreç içerisinde düzelecek kabul edilebilir bir durumdur. İkinci senenin sonunda gerilememe olmamışsa cerrahi yöntemler ile çözüm aranmalıdır. Bazı hastalık ve çeşitli ilaçların kullanımı da sebep olmaktadır. Siroz, tiroid ve çeşitli böbrek sorunları kişide jinekomastiye yol açabilmektedir. Ayrıca testis, böbrek üstü bezi, hipofiz ve akciğer gibi hormon salınımına yol açan kanser türleri ve hormon salınımını etkileyen hipogonadizm gibi hastalıkların yanında çeşitli kromozom bozuklukları da bu soruna sebebiyeti verebilir.

Östrojen, spirinolakton, simetidin, digoksin, marihuana, reserpin, diazem ve teofilin gibi ilaçlar da kişide jinekomastiye neden olabilmektedir. Memelerinde büyüme gözlenen erkek hastaların yüzde 90’ında bu hastalığa yol açan ek bir sebep bulunamaz, hiçbir ek hastalık ya da hormon durumunda bozukluk yoktur, genel olarak yapısal bir sorundur.
Memelerinde büyüme şikayeti görülen erkeğin işlemine tabi tutulacak hastalara öncelikle hormon testi yaptırmak uygun gözükmektedir. İşlem uygulanacak her hastada östrojen, testosteron, LH/FSH, HCG ve tiroid gibi hormonlar kontrol edilmeli ve böbrek ile karaciğer fonksiyonu tetkik edilmelidir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Meme Dikleştirme Ankara

Jinekomasti Tedavi Seçenekleri

Yağ dokusu ve meme bezlerinin karışımı olan memede jinekomasti gözlenmesi durumunda meme başında elle de hissedilen bir fazlalık söz konusudur. Erkekte meme büyümesi ameliyatı ile bu fazlalık alınmaktadır. Genel olarak memeyi oluşturan doku ve bezlerin fazla gelişmesi durumu olarak da adlandırılabilir. Liposakşın bu sorunu ortadan kaldırmak adına başvurulan etkili bir metottur. Kişinin yağ kütlesinin artması sebebi ile gözlenen yalancı olanı ise tek başına liposuction yapılması durumu ortadan kaldırmaya yetecektir.

Dönemimizde bu işlem liposuction ile birlikte gerçekleştirilmektedir ve çok ileri seviyelerde olsa dahi areola adı verilen meme başında ki kahverengi kısım dışında herhangi bir kesi uygulanmadan işlem tamamlanmaktadır. Böylelikle işlemin ardından meme bölgesinde kalıcı ve gözüken kesi izleri yer almamaktadır. Liposuctionda ise milimetrik kesiler gerçekleştirildiği için iz kalma gibi bir durum söz konusu değildir. Ameliyat sırasında kişi damardan uygulanan ilaç ile uyutulur ve işlemin ardından aynı gün taburcu edilerek ertesi gün gündelik yaşantısına olduğu gibi devam edebilmektedir. İşlemin ardında ki gözetim süresi ise yalnızca 2 saattir.

Jinekomasti Ameliyatının Ardından Meme Bölgesinde İz Kalır Mı?

Jinekomasti sorunlarının çözümünde liposuction ya da kesi ile çıkartma yöntemi kullanılmaktadır. Kesi ile çıkartma işleminde meme başının kahverengi kısmı kesilerek işlem gerçekleştirilir. Meme ucunda ki kahverengi kısım vücutta en kolay iyileşen kısımlardan biridir. Birkaç aylık süreç içerisinde oluşan iz tamamen geçecektir.

Ankara jinekomasti fiyatları hakkında bilgi almak için doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Hemen Soru Sorun
Powered by