Meme Estetiği

Jinekomasti

Videoyu oynat
Videoyu oynat
 • Jinekomasti geçer mi?

Evet. Jinekomasti tedavi edilebilen sosyal bir rahatsızlıktır. Bir plastik cerrah ile görüşerek; teşhisinizi kesinleştirebilir, cerrahi operasyona ihtiyacınız olup olmadığına birlikte karar verebilir, hangi teknikler veya işlemlere ihtiyacınız olduğunu öğrenebilir ve planlamanızı yapabilirsiniz.

 • Erkekler de meme büyümesi ne gibi sorunlara neden olur?

Meme büyümesi nedeni ile başvuruda bulunan erkeklerin en büyük şikayeti; sahip oldukları bu görüntünün arkadaşları tarafından alay konusu edilmesidir. Özellikle ergenlik döneminde erkekler arasında acımasızca şakalar; kişide kendine ait yetersizlik duygusu oluşturmaktadır. Psikolojik sorunlara nadiren meme bölgesi ve meme ucunda ağrı, hassasiyet gibi sorunlar da eşlik eder.

 • Jinekomasti ile meme kanseri arasında bir ilişki var mıdır?

Geçmiş dönemlerde erkeklerdeki meme büyümesi şikayeti ile erkek meme kanseri arasında bir ilişki olduğu düşünülmüştür. Fakat yapılan araştırmalar ile bu durumun varlığı kesin bir şekilde ortaya konulamamıştır. 70 yaşını geçmiş erkeklerin yüzde 60’ında fizyolojik jinekomasti gözlenmektedir.

Videoyu oynat

Aklınıza takılan soruları Jinekomasti ameliyatı olmadan önce mutlaka doktorunuz ile detaylı konuşmalı ve kafanızda sorularla bu ameliyata girmemelisiniz.

 • Yalancı Jinekomasti nedir?

Erkeklerde gözlenen her meme büyüklüğü jinekomasti değildir. Yağ kütlesinin arttığı erkeklerde memeler büyür. Bu duruma yalancı jinekomasti (pseudogynecomastia) denir. Sosyal jinekomasti de bir diğer adıdır. Çünkü hasta memelerinin büyüklüğünden rahatsızdır ancak bu bir hastalık değildir. Kişi t-shirt veya gömlek giymez. Hatta öne eğik duruş ile göğüslerini gizlemeyi alışkanlık haline getirir. Kısacası yalancı jinekomassti veya sosyal jinekomasti de bir sorundur ve cerrahi olarak tedavi edilmelidir.

jinekomasti meme büyümesi ameliyatı
Hangi seviyede bir jinekomasti hastası olduğunuz size uygun cerrahi işlemin seçiminde rol oynar.
Videoyu oynat
 • Jinekomasti olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Memelerinizin büyüklüğü sizi rahatsız ediyorsa, görünümü kadınsı bir hal aldıysa mutlaka bir plastik cerrah ile görüşün. Probleminizin fizyolojik (geçici) yani normal büyüme mi? Yoksa jinekomasti olarak sabit bir şekilde kalacak mı? Ayırımını yapmasını isteyin. 

 • Jinekomasti mi yağ mı ayırımı nasıl yapılır?

Erkek meme büyümesi sorununun yağ doku artışından mı meme dokusu artışından mı kaynaklandığı öğrenmek için bir plastik cerrah ile görüşmeniz yeterli olsa da nadiren doktorunuz meme ultrasound tetkiki de isteyebilir. 

Erkek meme büyümesi (Jinekomasti) neden oluşur?

Hayatın belli dönemlerinde doğal olarak fizyolojik jinekomasti görülür. Bir de bazı ilaçların yan etkilerine bağlı olarak ve bir de bazı hastalıklarda jinekomasti görülmektedir. Tüm bunlar jinekomasti nedenlerinin sadece %1’ini oluşturur. Geri kalan %99 neden oluştuğu bilinmeyen jinekomastidir.

 • Bebeklerin yüzde 60’lık kısmında doğumun ardından ilk 28 günlük dönemde geçici olarak görülür.
 • Ergenlik döneminde erkeklerin yüzde 64 gibi bir kısmında rastlanmaktadır. En çok gözlendiği yaş ise 14’tür. Yukarıda sözü edilen durumların çoğu 1-2 senelik süreç içerisinde düzelecek kabul edilebilir bir durumdur. İkinci senenin sonunda gerilememe olmamışsa cerrahi yöntemler ile çözüm aranmalıdır.
jinekomasti doktoru Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir - Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah
 • Bazı hastalık ve çeşitli ilaçların kullanımı da sebep olmaktadır. Siroz, tiroid ve çeşitli böbrek sorunları da jinekomasti sebeplerindendir. Ayrıca testis, böbrek üstü bezi, hipofiz ve akciğer gibi hormon salınımına yol açan kanser türleri ve hormon salınımını etkileyen hipogonadizm gibi hastalıkların yanında çeşitli kromozom bozuklukları da bu sebepler arasıdadır.
 • Östrojen, spirinolakton, simetidin, digoksin, marihuana, reserpin, diazem ve teofilin gibi ilaçlar da kişide jinekomastiye neden olduğu bilinen ilaçlardır.

Memelerinde büyüme gözlenen erkek hastaların yüzde 90’ında bu hastalığa yol açan ek bir sebep bulunamaz, hiçbir ek hastalık ya da hormon durumunda bozukluk yoktur, genel olarak yapısal bir sorundur.

Jinekomasti şikayeti olan kişiler de öncelikle hormon testi yaptırmak uygun bir yaklaşımdır. Ameliyat planlanan her hastada östrojen, testosteron, LH/FSH, HCG ve tiroid gibi hormonlar kontrol ediliri ve böbrek ile karaciğer fonksiyonları değerlendirilir.

Erkek meme büyümesi nasıl tedavi edilir?

Erkeklerde meme yağ doku ve meme dokusundan oluşur. Jinekomasti de bu ikisinin veya birinin büyümesiyle ortaya çıkan durumu tanımlar. Yapılacak tedavi de bunlardan hangisinin daha çok olduğuna göre değişiklik gösterir. Sadece yağ doku fazla ise yağ alma işlemi, sadece meme dokusu fazla ise cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılması gerekecektir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Meme protezi elle hissedilir mi?

Bazı durumlarda her ikisi birden artmış olabilir o zaman da her iki cerrahi birlikte uygulanmalıdır. Nadiren de özellikle aşırı kilo kaybı olanlarda memelerde sarkma eşlik eder. Böyle durumlarda da ciltte çıkarılır ve görünen izler kalabilir. Bunun hasta ile ameliyat öncesi görüşülmesi zorunludur.

 • Liposuction ile jinekomasti ameliyatı

Jinekomastiye neden olan doku artışı yağ dokusu kaynaklı ise Liposuction ameliyatı ile yani yağ alma işlemi ile meme bölgesinde ki fazlalıklar azaltılarak meme kadınsı görüntüden erkek görüntüsüne ulaştırılabilir. Bu ameliyat yaklaşık 1-1,5 saat sürer. Her iki tarafta genellikle 0,5 cm uzunluğunda birer kesi olur. Ameliyattan bu bölgeyi çevreleyen özel bir korse ile çıkarsınız ve bu korseyi 1 ay boyunca düzenli olarak giymeniz gerekir. 

meme büyümesi için liposakşın nasıl uygulanır?
Yağ alma ameliyatı küçük kesilerden kanüller vasıtasıyla girilerek gerçekleştirilen izsiz bir ameliyattır.

Hastanede yatmanız gerekmez. 2 gün sonra pansumana gelmeniz istenir. 7-10.günlerde bir kontrol daha yapılır ve rutin 1.ay, 3.ay, 6.ay ve birinci yıl kontrolleriniz yapılır. Ameliyat sonrası ağrılı değildir. Sadece omuz hareketlerini azaltmanız iyileşmeniz için faydalı olacaktır.

 • Erkeklerde meme küçültme ameliyatı

Bazı durumlarda tek başına meme dokusu fazlalığı söz konusudur ve bu fazla olan meme dokusunun alınıp doğal görüntüyü korumak için bir kısmının bırakılması gerekir. Bunun için meme halkasının alt yarısında yapılan kesi ile girilir ve fazla olan meme dokusu buran cerrahi olarak dışarıya alınır. Bırakılan meme dokusu da sonucu belirler. Bu işlemde aşırı meme dokusu almamak gerekir. Eğer fazla miktarda doku çıkarılırsa çökme gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle önemli bir cerrah işlemdir ve iyi planlanmalıdır.

Videoyu oynat
Videoyu oynat

Cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılması gereken durumlarda ameliyat genellikle 2-3 saat arasında sürer. Hastanede kalmanız gerekebilir. Her iki tarafta drenleriniz olabilir. Beraberinde liposuction da uygulanması daha iyi bir sonuç için gerekebilir. Ameliyattan yine bu bölgeyi saran özel bir korse ile çıkarsınız ve bir ay boyunca giymeniz istenebilir. 2, 5, 7, 10.günlerde pansuman ve kontrolleriniz yapılır. Sonrasında ise 1.ay 3.ay 6.ay ve birinci yıl kontrolleriniz için randevularınız oluşturulur.

Jinekomasti erkek meme büyümesi
Meme dokusunun çıkarılması gerekiyorsa meme başı etrafında ki halkanın alt yarısından bir kesi yapılabilir.
jinekomasti meme büyümesi nasıl anlaşılır?
Erkeklerde meme dokusunun fazlalığı sonucu gelişmiş jinekomasti rahatsızlıklarında mutlaka fazla olan meme dokusunun cerrahi olarak alınması gerekir.
 • Aşırı kilo kaybı sonrası sarkmış memelerin cerrahi tedavisi nasıl yapılır?

Günümüzde giderek yaygınlaşan bariatrik cerrahi uygulamaları çok kilolu insanların hayatlarını kolaylaştırmakta ancak fazla kilo kaybı sonrası ciltlerinde fazlaca sarkmaların oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca bazı yapısal durumlarda da erkek hastalarda memelerin sarkık pozisyonları ile de karşılaşmaktayız. Bu gibi durumlarda yukarıda anlattığımız liposuction ve fazla meme dokusunun cerrahi olarak çıkarılması işlemlerine ek olarak fazla sarkmış cilt dokusunun da çıkarılması gerekmektedir. 

Videoyu oynat

Problemin ciddiyetine göre ameliyat süreleri 2-3 saat arasında sürebilir. Bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Ameliyattan her iki tarafta dren ile çıkabilir ve 1 ay boyunca korse giymeniz istenebilir. 

sarkık erkek memeleri tedavi edilebilir mi?
Eğer sarkma gibi sorunlar da eşlik ediyorsa farklı tekniklerle fazla olan cilt ile fazla olan meme dokusu da alınarak ameliyatınızı gerçekleştirilebilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Jinekomasti ameliyatı sonrasında çalışılan alan yani göğüs bölgesinin istirahati önerilir. Pektoral kas hareketlerini yani omuz hareketlerini azaltmanız yeterli olacaktır. Göğüs bölgesinde bulunan pektoral adale üzerinde bırakılan dokunun buraya yapışarak iyileşmesi istenir. O nedenle 1 ay boyunca korse giymeniz gerekmektedir. Ayrıca varsa doktorunuzun tavsiyelerini de dikkate almalısınız. 

 • Jinekomasti Ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Jinekomasti ameliyatları sorununuzun ciddiyetine göre değiştiği için en iyi cevabı ameliyat planınızı yapan doktor verebilir. Ama kabaca sadece liposuction ameliyatı yapıldıysa 0,5 cm’lik meme katlantı çizginizde ki kesiler dışında bir iziniz kalmaz. Eğer cerrahi olarak meme dokusunun çıkarılması gereken bir ameliyat geçirirseniz de meme başı etrafında ki halkanın alt yarısında bir iz kalır. Ancak sarkma için ameliyat olacaksanız o zaman sarkmanın seviyesine göre artan oranda izleriniz olacaktır.

Videoyu oynat

Jinekomasti ameliyatsız geçer mi?

Diyet ve spor ile hastanın meme doku miktarı az ise ve yağ doku miktarı fazla ve bu nedenle göğüsler belirgin ise elbette faydası olacaktır.

 • Jinekomasti sporla geçer mi?

Sadece yağ doku kaynaklı sorunlar spor ve diyetten bir miktar uzun vadede fayda görseler de yukarıda da anlattığım gibi meme dokusu fazla olan kişilerde meme dokusunun bu faaliyetlerden olumlu etkilenmesi mümkün değildir.

 • Erkek meme büyümesi (Jinekomasti) kilo vererek diyetle geçer mi?

Erkeklerin estetik sorunlarının başında gelen meme büyümesi sorunu eğer yağ dokunun fazlalığından kaynaklanıyorsa beslenin düzeltilmesi ve diyetten fayda görecektir. Ergenlik döneminde bu yaklaşım faydalı olabilir ancak hastanın meme doku miktarı fazla ise diyet ile kilo vermenin memelerin küçülmesine faydası olmayacaktır.

 • Jinekomasti korsesi (Jinekomasti atleti) işe yarar mı?

Göğüs bölgesini sıkıca sarması için üretilmiş olan esnek kumaştan yapılmış korseler gömlek t-shirt gibi ince kıyafetlerden göğüslerinizin belirginliğini azaltmada işe yarayabilir ama kalıcı bir etki gösteremezler. Bizde ameliyat sonrasında bu korselerden iyileşmenin hızlanması ve aşırı şişlik oluşmaması için faydalanıyoruz.

Jinekomasti ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Yukarıda da detaylarıyla anlattığım gibi jinekomasti tanısı aldıktan sonra probleminize göre değişen seviyelerde cerrahi işlemlere ihtiyacınız olabileceği için jinekomasti fiyatları da sabit değildir. Doktorunuzun tecrübesi ve ameliyatınızın gerçekleştirileceği hastane de jinekomasti fiyatlarında etkili diğer faktörlerdir. Kliniğimizi arayarak veya mail yoluyla ücret bilgisi hakkında bilgi alabilirsiniz. Net jinekomasti fiyatlarını ancak muayene sonrası öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba iyi günler hocam grade 4 jinekomasti var 18 yaşında 1.85 m 117 kiloyum fiyat öğrenebilirmiyim

  1. Fiyat bilgisi paylaşımı maalesef internet üzerinden ülkemizde yasal değildir.
   03124482361 numaralı telefondan randevu alarak muayeneye gelirseniz yüz yüze detaylar ile birlikte jinekomasti fiyatını öğrenebilirsiniz.
   Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61