Burun Estetiği

3D Vectra (Üç boyutlu planlama)

3D Vectra nedir?

3D Vectra XT 6 ayrı kameranın görüntüsünü bilgisayar ortamında birleştirerek üç boyutlu bir görüntü oluşturan ve bu görüntünün milimetrik analizlerinin yapılmasını ayrıca elde edilen üç boyutlu görüntü üzerinde düzenlemeler yapılmasına olanak sağlayan ileri düzey fotoğraflama ve görüntü birleştirme teknolojisidir.

Kliniğimiz de 2009 yılından beri kullanılmaktadır. Şu anda cihazın son sürümü olan 3D Vectra XT‘yi; estetik burun ameliyatı, göğüs büyütme ve göğüs dikleştirme ameliyatlarında kullanmaya ve hastalarımızın hizmetine sunmaya devam ediyoruz.

 • Estetik cerrahi de 3 boyutlu fotoğraf simülasyonu ne işe yarar?

Dünyada medikal fotoğraflamanın öncüsü sayılan Canfield Imaging System tarafından üretilmiş olan 3d Vectra XT cihazı yüz ve vücut fotoğraflanmasını 360 derecede birleştirebilen 3 boyutlu görüntü verebilen ileri bir teknolojidir. Estetik cerrahi; çalışılacak alanların öncelikle iyi analizi sonrasında gerçekleştirilen işlemleri kapsadığı için ameliyat hazırlıklarında kolaylık sağlaması ve sonuçların planlamasında, sınırların belirlenmesinde yardımcı olması gibi avantajları vardır.

 • 3D Vectra hangi estetik ameliyatlarda ameliyat öncesi / sonrası fotoğraf sonucu gösterebilir?

Meme büyütme, meme dikleştirme ve burun estetiği işlemlerinde 3D Vectra XT kullanıyoruz. Burun estetiği, göğüs büyütme ve göğüs dikleştirme gibi ameliyatlar öncesinde elde edilecek sonucun tasarımını yapmak, oluşan sonucu 3 boyutlu olarak hastaya göstermek ve birlikte planlamak mümkündür. 

3d vectra cihazı ile burun estetiği planlaması
Burun estetiği planlamasında 3D Vectra cihazı oldukça yardımcıdır

Burun estetiği ameliyatının 3D Vectra ile 3 boyutlu tasarımı nasıl olur?

Vectra XT cihazı beraberinde Mirror denilen bir bilgisayar programı ile birlikte çalışır ve Vectra’dan gelen tüm görüntüleri birleştirerek yüzün tamamını içeren, ölçülebilir, döndürülebilir ve işlenebilir bir görüntü verir. Hastamızla önce yüzünün oranlarını, ölçülerini, asimetrilerini konuşur sonra burnunun oran ve ölçülerini ve yüzü ile burnu arasında ki ölçü ve uyumu konuşuruz.

Videoyu oynat

Muayenenin başı kişinin kendi yüzünün tanıtılmasıyla geçer. Sonra mevcut sorunlarını ve beklentilerini konuştuktan sonra normal sınırlarda, hastanın yüzüne, cilt kalınlığına uygun nasıl bir sonucun elde edilebileceğini göstermeye çalışırız. Elde edilmesi planlanan sonuç ile öncesi sonuç birlikte her açıdan hastaya gösterilir. Bu üç boyutlu öncesi sonrası burun resimleri üzerinden ameliyat süreçleri konuşur operasyonu planlarız. 

3D Vectra’nın bize verdiği görüntü hastanın beklentilerini öğrenmemizi, hastanın aşağı yukarı elde edilebilecek sonuç hakkında fikir edinmesini sağladığından hasta memnuniyetini artıran, hasta doktor ilişkisini düzenleyen önemli bir uygulamadır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun deliği sorunları
Videoyu oynat
Videoyu oynat
 • Burun Estetiği öncesi sonucu görmem mümkün müdür ?

Evet. Vectra XT cihazı sayesinde klinğimize yapacağınız randevulu ziyaretinizde çekilecek olan üç boyutlu görüntünüz üzerinde size ve yüzünüze uygun sonucu birlikte çalışarak ameliyat olmadan öncesi ve sonrası sonucunuzu görebilirsiniz.

 • Burun ucu estetiği öncesi sonucu görmem mümkün müdür?

Evet. Burun estetiği gibi burun ucu estetiği ameliyatı planlamasında da bu cihazı kullanmak mümkün. Önden, yandan, tabandan ve diğer tüm açılardan sadece burun ucu estetiği ameliyatı yapılırsa nasıl görüneceğinizi ameliyat olmadan önce görebilirsiniz. Burun ucu estetiği çalışması yaparken birçok hastam bir de burun kemiklerine de müdahale edilirse nasıl görünür diye sorduklarından genellikle ameliyat planında değişikliklerle de karşılaşabiliyoruz.

Videoyu oynat
 • 3D Vectra ile elde edilen, gösterilen sonuç garanti midir?

Hayır. Bilgisayar ortamında yapılan ileri teknolojik bir planlama çalışmasıdır. Hastanın aklında nasıl bir sonuç olduğu ve bizim neler yapabileceğimizin anlatılmasına yardımcı bir programdır.

Videoyu oynat
Videoyu oynat

Meme büyütme ameliyatının 3D Vectra ile 3 boyutlu tasarımı nasıl olur?

Silikon meme protezleri ile yapılacak meme büyütme ameliyatlarında planlama çok önemlidir. Hastanın fiziki özellikleri, boyu, kilosu, göğüs kafesinin genişliği, mevcut meme dokusunun miktarı, meme dokusunun taban genişliği, meme dokusunun göğüs kafesinden olan yüksekliği, meme başlarının pozisyonu, meme etrafında ki halkanın duruşu, kişinin kişisel özellikleri ve beklentileri dikkate alınmalı ve ona göre planlama yapılmalıdır. 3D Vectra XT cihazı da öncelikle bu ölçülerin tamamını veri olarak hasta ve doktora sunar. Bu veriler ışığında hangi marka, şekil, büyüklük ve yapıda ki silikon meme protezini seçeceğimize ve hangi plana yerleştireceğimize karar vermemizi sağlayarak aşağı yukarı sonucu hastaya göstermemize yardımcı olur.

Ameliyat olmadan önce hastaların kendi vücutlarında meme büyütme ameliyatı öncesi sonrası görüntülerini görmelerine olanak sağlayan bu teknolojiden faydalanmak isteyenler mutlaka randevu alarak muayeneye gelmelidirler. Yaklaşık 30 dakika süren bu ön görüşme ile aşağı yukarı sonuçlarını görme imkanı yakalamış olurlar. 

Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat

Meme dikleştirme ameliyatının 3D Vectra ile 3 boyutlu tasarımı nasıl olur?

Meme dikleştirme ameliyatı Vectra için burun estetiği ve meme büyütme ameliyatları ile kıyaslandığında henüz istenilen seviyede realistik sonuçlar verememektedir. Ancak sarkmanın derecesi, meme dokusunun yapısı ve ölçüleri gibi verilerin hastayla paylaşılmasını, dikleştirme için uygulanacak cerrahi yaklaşımın planlamasının ve izlerinin nasıl olacağını, ihtiyaç varsa silikon meme protezi seçiminin gerekliliğini anlatabilmek için çok yaralı olmaktadır. 

3d vectra xt burun estetiği planlaması
Ameliyat öncesi üç boyutlu görüntünüz üzerinden aşağı yukarı sonucunuzu görebilirsiniz

3D Vectra hangi işlemlerde kullanılamaz?

 • Göğüs küçültme ameliyatından önce sonucu görmem mümkün müdür?

Hayır mümkün değil. Meme dokusunun karnın üzerinde olduğu durumları cihaz henüz çözebilmiş değil. Burada bir de hacmin azaltılması konusu var. O nedenle Vectra XT meme küçültme öncesi sonrası planlamasında kullanılmamaktadır.

 • Jinekomasti ameliyatı öncesi sonucu görebilir miyim?

Hayır. Cihazın erkek meme büyüklüğü sorununun giderilmesine yönelik bir yaklaşımı yoktur. Sonucun önceden hastaya gösterilmesi çok da hastalarımızın talep ettiği bir durum değildir.

 • Karın germe ameliyatı öncesi sonucu görebilir miyim?

Hayır. Karın germe ameliyat sonuçları problemlere göre farklılıklar gösterebilen kimi zaman kısa kimi zaman sırta dahi dönebilen izlerle gerçekleştirilen kişiye özel ameliyatlardan biridir.

 • Botoks yaptırmadan önce sonucunu görebilir miyim?

Hayır. Botoks dozu ve kas gücü farkları gibi önceden ölçülemeyen parametreler barındırdığından Vectra XT bu işlem için kullanılmamaktadır.

 • Dudak dolgusu sonucunu işlem öncesi görebilir miyim?

Hayır. Dudak dolgusu öncesi sonrası sonucu sadece dolgu uygulamasının etkisine bağlı değildir. Dudağın kas yapısı, kas gücü ve estetik detayları da ön plana çıkmaktadır. O nedenle dudak dolgusu öncesi sonrası görüntünün işlem öncesi gösterilmesi henüz mümkün değildir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhabalar hocam ameliyat sonrası nostril retainerı ne kadar süre kullanmalıyız şimdiden teşekkürler

  1. Nostril retainer benim hastalarıma rutin olarak önerdiğim bir aparat değil.
   O nedenle bunu size öneren doktorunuza sormanızı öneririm.
   Geçmiş olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah