Meme Estetiği

Silikon Protez Değiştirme

Gittikçe artan sıklıkta gerçekleştirdiğimiz silikon protezlerle meme büyütme ameliyatları hala en güvenli göğüs büyütme yöntemidir. Bu amaçla kullandığımız silikon protezler de geçen yüzyıldan bugüne çok hızlı bir şekilde değişimler göstererek bu güveni boşa çıkarmamak için biz Estetik ve Plastik Cerrahları desteklemektedir. Silikon protez değiştirme ihtiyacı da kullanım sürelerinin uzamasıyla genç yaşta ameliyat olmuş hastalarımızın ve yeni ameliyat olmayı düşünen hastalarımızın genellikle bize yönelttikleri önemli sorulardan biridir.

Silikon protez değiştirme (yenileme) ameliyatı şart mıdır?

Hayır. Silikon meme protezlerinin değişimi aşağıda biraz sonra okuyacağınız sorunlar gelişmediği, bir sıkıntınız olmadığı sürece şart değildir. İlk silikon meme protezi 1963 yılında gerçekleştirilmiş ve o günden bugüne kadar milyonlarca kadın silikon meme protezleri ile ilgili bir sorun yaşamadan ömür boyu kullanmışlardır. Aşağıda nadiren meydana gelebilen konular ele alınmıştır.

Videoyu oynat

Kliniğimizde 3D Vectra ile üç boyutlu meme büyütme simülasyonu yapılabilmektedir

Videoyu oynat
Videoyu oynat
Videoyu oynat
 • Silikon meme protezlerinin ömürleri ne kadardır?

2000’lerden önce bu süre 10 yıl gibi tanımlanmış ve birçok üretici firma, doktor ve hasta tarafından da kabul görmüştür. Günümüzde bile bu şekilde akılda kalmasına rağmen gelişen teknoloji bu sürenin bir sağlık sorunu olmadığı sürece ömür boyu olduğunu göstermektedir. Artık birçok firma da ürettikleri silikon protezlere ömür boyu garanti vermektedirler.

 • Silikon protezler kaç yılda bir değiştirilir?

Silikon protezlerin değiştirilmesi gerekmez. İlk zamanlarda 10 yılda bir değiştirilmesi önerilmesine rağmen artık silikon protez üretici firmalarının bir çoğu ömür boyu garanti vermektedirler.

 • Silikonlar ömürlük mü?

Evet. Kapsül kontraktürü veya başka bir sağlık sorunu devreye girmezse silikonun kendisine bir şey olmayacağını meme silikonu üretici firmalarının çoğu garanti etmektedirler.

 • Silikon protezler eskir mi?

Evet. Bizler yaşlanırız silikon protezler de eskir. Ancak bizden daha yavaş. 2000’li yıllardan önce üretilen silikon protezlerde silikon protezlerin her yıl %1 oranında azaldığı bu nedenle 10 yılda bir değiştirilmesi gerektiği söylenirken artık yeni teknoloji silikon protezlerde bu gibi sorunların neredeyse hiç olmadığı bilinmektedir.

Videoyu oynat
silikon protez değiştirme hakkında bilgi
 • Hamile kalmadan önce silikon meme protezleri çıkartılmalı mı?

Hayır. Hamilelik öncesi, sırası ve sonrasında silikon meme protezlerinde değil meme dokusu ve ciltte bir takım değişiklikler meydana gelir. Silikon meme protezi olduğu yerde durur. Hormonlardan ve memelerde ki büyümeden etkilenmez. Fonksiyonel bir soruna neden olmaz.

 • Silikon meme protezleri süte geçer mi?

Silikon meme protezi süte geçemez. Silikon meme protezleri hafızalı ve etrafında kalın bir tabaka tarafından sarılmış yapılardır. Kadın vücuduna da meme dokusu altında bulunan kas dokusu altına yerleştirilir ve burada kapsül denilen bir zar içinde durur. Meme dokusu ile ilişkisi yoktur. Süte karışamaz. Bu konuda yazdığım https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/meme-estetigi-sonrasi-emzirme-sorunu/ sayfasını inceleyebilirsiniz.

Videoyu oynat

Silikon meme protezlerinde sorun olduğunu nasıl anlarsınız?

Öncelikle göğüslerinizin formunun ve şeklinin değerlendirmesini, kıvamının ve sertliğinin değerlendirmesini siz kendiniz elinizle ayna karşısında düzenli yapıyor olmalısınız. Bu kişisel muayenelerde sertleşmeler, silikon protezlerde hareketsizlik ve memenin formunda ve şeklinde değişmeler olması beraberinde bölgesel şişlik asimetriler olması beraberinde veya tek başına ağrı ve ısı artışı gibi semptomlar eşlik etmesi düzenli kontrolleriniz dışında en kısa zamanda doktora gitme sebebiniz olmalıdır. Tercihen sizi ameliyat eden doktorunuza değilse yakın bir plastik cerraha ulaşmalı ve onun fikrini almalısınız. Doktorunuz ekstra bir şeyden şüphe eder veya ayırıcı tanı için de MR veya Ultrason tetkikleri isteyebilir.

Videoyu oynat

Silikon protez değiştirme (yenileme) ameliyatı gerekir mi?

Aşağıda tek tek açıklamaya çalıştığım başlıklar nedeniyle silikon protez değiştirme ameliyatı; nadiren de olsa gerekli bir durum olabilir. 

 • Hastanın kendi isteği ile silikon protez değiştirme

Meme büyütme ameliyatları sıklıkla 20’li yaşların başında bir hevesle talep edilir. İlerleyen yıllarda da yerleştirilen silikon protezlerin büyük veya küçük olduğunu ve hatta gereksiz olduğunu düşünerek çıkartmak veya değiştirmek isteyebilirler. Bu hasta grubu bir sağlık sorunu olmadan silikon protez değişimi isteyen gruptur.

 • Daha büyük silikon protez ile değişim 

3D vectra cihazı kullanmadığım zamanlarda hastaların neredeyse yarısı birinci yıllarında “keşke daha büyük silikon yerleştirseydik” derlerdi. Artık neredeyse 10 yıldır 3D vectra ile hastaların beklentileri ve istekleri örtüşüyor ve daha büyük silikon protez beklentisi ile kendi hastalarımda daha az karşılaşıyorum. Mevcut silikon protezin çıkarılıp daha büyüğü ile değiştirilmesi ameliyatı ilkinden daha kolay ve daha rahat geçer çünkü kapsül ve cep hazırdır sadece biraz kapsülü genişletmek yeterli olacaktır. Eğer hasta çok aşırı büyük istiyorsa o zaman ağrı ve sonrasında ki risklerin artacağını söylemek ve detayları dikkatlice konuşmak gerekir.

Videoyu oynat
 • Daha küçük silikon protezlerle değişim

Mevcut daha önce yapılmış silikon protezlerin çıkarılıp daha küçüklerinin yerleştirilmesi için başvuran sayısı oldukça düşük olsa da yok denemez. Hatta bir hastam daha önce meme büyütme ameliyatı olmuş bana silikonlarının çok yukarıda olması nedeniyle başvurmuştu. Mevcut silikonlarının yerini olması gereken seviyeye indirdikten bir yıl sonra hasta dikleştirme istedi, uygundu gerçekleştirdik. Sonrasında 2 yıl gibi bir zamandan sonra protezlerinin daha küçüğü ile değiştirilmesini bundan bir yıl sonra da çıkarılmasını istemişti. Hala görüp takip ettiğim hastam şimdi mutlu. Bazı insanların memeleri ile barışmaları uzunca bir zaman alabiliyor. O nedenle bu durumlarla karşılaşmak yadırgadığımız durumlar değil. Tam aksine hastalarımızın yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz durumlardır.

 • Kilo artışının silikon protezlere olumsuz etkisi var mıdır?

Meme dokusu yağ doku ile karışık hatta yapısal olarak içeriği yağ doku ile dolu olan bir organdır. Kilo artışından etkilenen memeler büyür. Eğer daha önce silikon meme protezi yerleştirilmiş ise bu kilo artışı ile birlikte çok daha büyük memeler ile yaşamak sorun olabilir. Bu yüzden silikon meme implantlarının çıkarılması gündeme gelebilir. Kilo değişikliği memelerde değişiklik yapar, silikon protezlerde değil.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Göğüs Büyütme Ameliyatı
 • Kilo kaybının silikon meme protezine olumsuz etkisi var mıdır?

Kilo kaybıyla da meme dokusu içeriğinde ki yağ dokunun azalması ve daha önce yerleştirilmiş silikon meme protezlerinin belirginliğinin artması kişileri rahatsız edebilir ve daha küçük silikon protez ile değişimi veya tamamen çıkarılması gibi durumlar gündeme gelebilir.

Videoyu oynat
 • Silikon protezler ne zaman çıkarılır?

Silikon meme protezlerinin çıkarılması bir sağlık sorunu, ekstra hastanın bir talebi olmadığı sürece gerekmemektedir. Ömür boyu kullanım için tasarlanmış silikon meme implantları uygun hastaya uygun büyüklükte yapılmış ise hastaların çok yüksek bir kısmı ameliyat olduklarını dahi unutarak hayatlarını tamamlarlar.

Videoyu oynat
 • Silikon protezler yer değiştirebilir mi?

Silikon meme büyütme ameliyatınızın üzerinden 6-12 ay geçtikten sonra protezlerin kayması, yer değiştirmesi mümkün değildir. Ancak erken dönemde özellikle ilk günlerde ve ilk 3 ay da yukarı, aşağı ve yanlara hareket, kayma, yer değiştirme gibi sorunlar olabilir. Burada sebepler cerrahi olabilir yani yerleştirme yeri için açılan cep büyük planlanmış ve silikon hareket etmiş olabilir veya hasta erken kol ve pektoral adele hareketleri ile silikon protezi kas gücü ile itmiş olabilir. Hangi şekilde olursa olsun kaymış meme silikonunun yerine iadesi ancak yeni cerrahi müdahale ile mümkün olabilecektir.

Videoyu oynat
 • Silikon protez kayar mı?

Evet özellikle meme büyütme ameliyatı sonrası erken dönemdeyseniz doktorunuzun önerilerine uyarak bu durumun gelişmemesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle ilk 3 aylık dönemde bu süre 6 aya kadar da uzatılabilir pectoral adele hareketleri (özellikle fitness için yapılanlar) mutlaka ertelenmelidir. 

 • Silikon protez de yırtılma, patlama olur mu?

Silikon protezler insan vücudunda dururken kendi kendine yırtılmaz ve patlamazlar. Ancak delici veya kesici bir yaralanma sonrasında böyle durumlar ortaya çıkabilir. Silikon patladı diye duyduğunuz medyatik haberlerde bir zamanlar içi serum fizyolojik sıvı ile doldurulabilen protezlerin vücut ile dengeye gelerek içlerinin boşalması durumlarından kaynaklanmaktaydı. Artık piyasada doldurulabilen protezler tercih edilmemektedir. Bugün kullanılan protezlerin içleri hafızalı, akmayan, kessenizde yer değiştirmeyen silikon yapılardan oluşmaktadır.

 • Sessiz silikon yırtılması [Silikon rüptürü] nedir?

Herhangi bir neden olmadan, ortalama bir süre de verilemeden, herhangi bir markanın üzerinde ağırlık olmadan yapılan araştırmalarda silikon meme protezlerinin kılıfının sebepsiz [bizim bilmediğimiz demek daha doğru} yırtılıp hastada hiç bir şikayete neden olmadan durması durumuna “Sessiz Silikon Yırtılması” denmektedir. Genellikle rutin kontrollerde MRI incelemesi ile ortaya çıkan oldukça nadir bir durumdur. Bu durumun mutlaka cerrahi olarak protezin değiştirilmesi, çıkarılması gibi cerrahi bir yöntemle tedavi edilmesi önerilir. Ayrıca bu sessiz davranış şekli yüzünden Dünya sağlık örgütü 3 yıl aralıklarla MRI incelemesi yapılmasını öneriyor.

Videoyu oynat

Silikon protezler yırtılsa da kesilse de akmazlar ve yer değiştirmezler. Formlarını korurlar. Yukarıda ki videoda kestiğim bir silikon protezin durumunu görebilirsiniz.

 • Kapsül sertleşmesi kontraktürü nedir? Neden olur?

İnsan vücudu yabancı maddelere bir reaksiyon verir. Silikon meme protezlerine karşı da aynı reaksiyonu verir ve etrafında bir zar oluşturur. Bu zarın adı kapsüldür. Nadiren bu zarkalınlaşır ve kasılma kabiliyeti kazanır böylece meme protezini ve memeyi deforme eder. Kapsül kontraktürü ve tedavisi konusunda https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/silikon-protez-cikarma-ameliyati/ sayfasında yazdığım metni okumanızı öneririm.

Videoyu oynat
 • Piyasadan toplatılan hatalı protezler hangi markalardır?

2000’li yılların başlarında PIP ve Rofil M marka silikon meme protezlerinin sanayi silikonu ile doldurulduğu endişesi tüm Avrupa ve dünyayı etkisi altına aldığında ülkemizde bu silikon protezlerin çok az sayıda giriş yaptığı görüldü ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu silikon protezlerin kullanıldığı hastalarda değişimler gerçekleştirildi. O günden bugüne bir daha böyle bir sıkıntı oluşmadı ve getirilen kurallar sayesinde de böyle bir durumun görülme ihtimali tamamen ortadan kaldırılmış oldu. 

 • Silikon meme protezleri alerji yapar mı?

1992 yılında silikon meme protezlerinin otoimmun hastalıklara neden olabileceği iddiası ile Amerikan Food and Drug Administration yani FDA estetik amaçlı meme büyütme ameliyatlarını durdurdu ve bu konunun incelenmesini istedi. Bunun üzerine tam 14 yıl böyle bir ilişkinin varlığı üretici firmalar, bağımsız araştırma kuruluşları ve doktorlar tarafından araştırıldı. Sonuçta silikon meme protezleri ile otoimmun hastalıklar arasında anlamlı bir ilişki bulunamayınca 2006 yılında estetik amaçlı silikon meme protezlerinin kullanımına izin verdi. 

 • Silikon meme protezlerinin meme kanseri ile ilişkisi var mı?

Silikon protezlerin meme kanseri ile kesin bir ilişkisi henüz bulunamamıştır. Sadece 2011 yılında yapılan bazı araştırmalar ile ALCL (Anaplastik büyük hücreli lenfoma) bazı vakaların kapsül yapılarında tespit edilmiştir. Meme dokusuyla ilişkili değildir. ALCL vücudun bir çok yerinde de görülebilen çok nadir bir lenfoma türüdür. 

Silikon meme protezlerinin güvenliği ile ilgili en son yayınlanan FDA raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

 • Anaplastik büyük hücreli lenfoma (ALCL) nedir?

Anaplastik büyük hücreli lenfoma, nadir bir non-Hodgkin lenfoma tipidir ve 1/300,000 – 500,000 oranında silikon meme protezlerinin etrafında oluşan kapsülde de geliştiğini gösteren yayınlar nedeniyle bizim konumuz olmaya başlamıştır. 

Videoyu oynat

ALCL; kesinlikle bir meme kanseri türü değildir. Düşük dereceli büyüme hızına sahip (low grade) ve yavaş seyirli bir lenfoma türüdür. ALCL tanısı konduktan sonra meme implantının ve kapsülün çıkarılması kesin bir tedavi sağlamaktadır.

Silikon protez değiştirme (yenileme) ameliyatı nasıl yapılır?

Aynen meme büyütme ameliyatınız da olduğu gibi mutlaka hastane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilmelidir. Plana ve probleminize göre 1,5-3 saat arasında sürebilir. Bazen kapsül çıkarılmadan, genişletilerek bazen de kapsül çıkarılıp cep daraltılarak yapılabilir. Kimi durumlarda da kas üstü protezler çıkarılıp kas altı plana alınabilir. Bu detaylar ameliyat öncesi ameliyatınızı yapacak doktorunuzun size anlatacağı konulardır.

 • Silikon protez değiştirme ameliyatı ile yeni protez yerleştirilmesi

Silikon protez değiştirme ameliyatları içinde belki de en sık yaptığımız ameliyattır. Eski silikon meme katlantı çizgisinden yapılacak 3,5 cm’lik bir kesinden girilerek çıkarılır ve yerine aynı kapsül içine bazen daha büyüğü (kapsül biraz genişletilir), bazen de daha küçüğü (kapsül çıkarılır ve sınırlayıcı dikişler konulur) ile değiştirilebilir. Kas ağrıları ve baskı gibi ilk ameliyata benzer sıkıntıların hemen hiçbiri gündeme gelmez. Nadiren dren kullanılır ve hastanede kalmak gerekebilir.

Eğer kapsül kontraktürü sonucu bu ameliyat planlandıysa mutlaka kapsül çıkarılır ve plana göre yeni silikon protez yerleştirilir. Dren ve hastanede konaklama 1 gece için istenebilir.

 • Eski silikonun çıkarılması yeni silikon protezin kas altına yerleştirilmesi

Kas üstü yerleştirilmiş silikon protezlerin kas altına alınması için silikon protez ve kapsül çıkarılır ve pektoral kas altında yeni bir cep hazırlanır ve kas üstünde ki dokulara sabitlendikten sonra yeni silikon implant yerleştirilerek ameliyat drenlerle sonlandırılır. Hastanede 1 gece kalmanız gerekebilir. Bu ameliyat sıklıkla kapsül kontraktürü gelişimi sonrası gereken bir ameliyattır ve doktorunuz yeni silikon protez yerleştirilmesi ameliyatını 3 ay sonraki bir ikinci seans da yapmayı önermiş olabilir. Bu detaylar hastanın ve memenin durumuna göre değişiklkik gösterebilen özel durumlardır.

 • Meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte silikon protez değiştirme

Erken yaşlarda meme büyütme ameliyatı olup arkasından birkaç doğum ve emzirme süreçlari sonrası silikon protezler yerinde dursa da büyüyüp küçülen meme dokusunun aşağıya hareket ettiği ve meme dikleştirme ameliyatına ihtiyaç duyan hastalarımız da olmaktadır. Böyle durumlarda daha önce yerleştirdiğimiz silikon protezlerin değiştirilmesi ve meme formunun kazandırılması için dikleştirme ameliyatının birlikte yapılması gerekebilmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında daha fazla bilgiye yine benim yazdığım meme dikleştirme sayfasını okumanızı öneririm.

 • Silikon protez çıkarma ameliyatı

Silikon protezlerin bazen tamamen çıkarılması gerekebilir. Bu cerrahi yaklaşım ile ilgili daha detaylı bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/silikon-protez-cikarma-ameliyati/ sayfasını inceleyebilirsiniz.

Silikon ameliyatı sonrası düzenli kontroller nasıl yapılmalıdır?

Dünya sağlık örgütü meme büyütme ameliyatı ile yerleştirilen silikon protezlerin, çevresinde ki kapsül dokunun durum ve yapılarını 3 yıl arayla yapılacak MR görüntüleriyle takip edilmesini öneriyor. Ailesinde meme kanseri olan hastaların ise 6 ay aralarla meme ultrasonografi tetkiklerini yaptırmaları da özellikle önerilmektedir.

Silikon protez değiştirme ameliyat ücretleri ne kadardır?

Silikon protez değiştirme ameliyatları sadece silikon protezlerinin değiştirilmesi şeklinde olabileceği gibi beraberinde memenin toparlanması, kapsülün çıkarılması, yeni silikon protezin kas altına yerleştirilmesi gibi beraberinde çok sayıda işlemin birlikte gerçekleştirilmesini gerektirebilmektedir. O nedenle öncelikle muayene olmalısınız. Size silikon protez değiştirme ameliyat fiyatı ancak yapılacak işlemlerin değerlendirilmesi sonrasında varilebilir.

İlgili Makaleler

41 Yorum

 1. Bundan 15 sene önce silikon taktırmıştım bende. Çok memnunum ama şimdi de biraz gevşedi ve daha büyük düşünüyorum. Silikon değiştirme fiyatı ne kadardır birde siz sanırım muaynede sonucunu da mı gösteriyormuşsunuz ben onuda görmek istiyorum

  1. Ebru hanım,
   Kliniğimizde silikon değiştirme zorunlu bir ameliyat değildir. Sizin gibi isteğe bağlı olarak da değiştirilebilir. Silikon çıkarttırılabilir, silikon daha büyüğü ile değiştirilebilir. Bu üç boyutlu bu değişiklikleri ameliyat öncesinde 3D Vectra XT cihazı ile göstermemiz mümkündür. Lütfen randevu alarak muayeneye geliniz.

 2. Merhaba , emzirme donemi bittikten sonra slikon dusunuyorum ancak 2. Cocukta dusunuyoruz . 2. Cocuk olmadan once slikon taktirsam emzirme donemi sonrasinda implantlarda yada gogus formunda deformeler olur mu ?

  1. Allah bağışlasın. Silikon meme büyütme ameliyatlarının emzirmeye engel olmadığını;
   * https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/kas-alti-silikon-ameliyati/#Kas_alti_plana_yerlestirilen_silikon_emzirme_sorunu_yaratir_mi_Sute_gecer_mi
   * https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/meme-estetigi-sonrasi-emzirme-sorunu/
   sayfalarından okuyabilirsiniz.
   Sizin özelinizde ise emzirme bittikten 6 ay sonra meme büyütme ameliyatı olabilirsiniz. Bu durum da ikinci bebeğiniz için bir engel teşkil etmez. Göğüslerinizde hamilelik ve emzirmelere bağlı meydana gelebilecek deformiteler ise silikondan bağımsız konulardır.

 3. Merhaba Hocam ben 13 sene önce silikon taktırdım ama deforme oldu göğüs uçları aşağı düştü..bunun için napılır? Teşekkür ederim..

  1. Deforme olan silikon protez değil sanki göğüsleriniz gibi anladım. Aşağıya sarkma zaman içinde beklediğimiz bir durum. Görür muayene edersem daha fazla bilgi verebilirim. Silikon protezlerinizin bir sorunu yoksa sadece dikleştirme ameliyatı sizin için yeterli olabilir.
   Sağlıkla kalın.
   03124482361 numaralı telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 4. Hocam birşey sorcaktim da göğüs silikon koyulduktan sonra uzun bir süre geçince göğüs kenarlarına lazer sürülür mü? Yani bir etki eder mi

  1. Lazer epilasyondan bahsettiğinizi düşünerek iki işlem arasında bir bağlantı olmadığını korkmadan lazer yaptırabileceğinizi söylemek isterim.
   Sağlıkla kalın.

 5. Merhabalar. Hocam 12 sene önce 275 cc protez koydurmustum(cok kücüktü gögus dokum).3 sene önce tekrar ameliyat oldum. Büyük istedim ancak 375 cc koydu doktor. Alanın dar oldugunu söleyerek yine kücük koydu. Suan biraz daha büyük koydurmak istiyorum. Yeterli esneme olmusmudur acaba? Ve ortalama kac cc koyulabilir acaba? 500 cc olabilir mi?
  1.65 boy 58 kılo. Yardımcı olursanız cok sevinrm. Hayrlı günler dilerim.

  1. Güzelce uzun uzun anlatmışsınız ama bu soruyu sizi muayene etmeden cevaplayamam. Cildinizin esneme durumunu gelişi güzel değerlendiremem. İsterseniz 03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlardan randevu alarak muayeneye geliniz.
   Sağlıkla kalınız.

 6. Merhabalar 9 ay once gogsume 450 cc protez taktirdim (yas 28 kilo 67 boy 163) son iki gundur goguslerimde ciddi bir sekilde kuculme ve gogus dokumda yumusama gozlemliyorum.(regl oncesi veya sonrasi da degil) Sizce slikonumda yirtilma ya da kacak gibi bir sey olmus olabilir mi? Cevaplarsaniz sevinirim cok korkuyorum.

  1. Göğüs silikonu ameliyatı sonrası her iki memenin aynı anda yumuşaması silikon protezler de bir sorun olmadığını gösterir. Asimetrik yumuşamalar da daha çok silikon kaynaklı sorunlar düşünülür. Tabi kafanızda ki soruların en net cevabını Ultrasound ile yapılacak tetkikle öğrenebilirsiniz. Ayrıca silikon dışarı sızdığında (çok nadirdir) ağrı, ateş ilerleyen zamanda şekil bozuklukları da yapar. Doktorunuza ulaşmanız sanırım iyi olacaktır.
   Sağlıkla kalın.

 7. Merhaba. Şunat 2021 de silikon taktırttım ama mememin kendi dokusundan dolayı biraz sarkık duruyorlar hatta bir memem diğerinden bir cm kadar daha aşağıda. Memelerimin toparlanması ve dikleşmesi işin micro plus uygulaması yaptırabilirmiyim? Silikona bir zarar olur mu?

  1. Bahsettiğiniz işlemin ne olduğunu bilmiyorum. Doktorunuz onaylıyorum, Bahsettiğiniz işlemi bir plastik cerrah yapıyorsa uygulatabilirsiniz. Onun dışında sıkıntı yaşama ihtimalinizin yüksek olduğunu düşünmüyorum.

 8. Merhaba ben 2 sene once fascia alti 300cc protez ile buyutme yaptirdim ama suan iki top gibi ayri ayri goruntlu asiri dogalliktan uzak bir sekilde ortasina bi 300 cc daha yerlestirlebilir. Dr.ile gorustum bana kapsul kontraktoru olmus dedi. ben dr. Fascia altini tavsiyesini dinledim ve uzmanwolarak kendisini dinledim ama simdi kas altini en dogal olanini oldugunu ogrendim. Burda kas alti 2. Ameliyat olmam gerekli gibi ama burdaki fatura bana mi ait olacak? Yoksa bi kismi mi? Tesekuler

  1. Bu detay kendi doktorunuz ile konuşmanız gereken bir konudur. Başka bir doktora ameliyat olursanız tüm masrafları siz karşılarsınız.

 9. Merhaba ben 3 ay önce protez taktırdım simetrik durum olduğundan biri 290 cc diğeri 315 cc olarak uygulandı üst bedenim S boy 1.70 ve basenli olduğum için bana küçük geldi pek memnun kalmadım uzandığım zaman yanlara kayıyor hiç hoş görünmüyor ve ben dr uma basenime uygun olsun dedim bu durumda istediğim olmadı mutsuzum.bunun üzerine dr a şikayetimizi ilettiğimizde ücretsiz tekrardan ameliyat etme hakkına sahipmiyim yoksa tekrar ücret talep edermi. Teşekkür ediyorum

  1. Öncelikle bu konu doktorunuz ile konuşmanız gereken özel bir konudur.
   Mevcut çıkan proteziniz başkası için kullanılamaz.
   Yeni protezler ve yeni ameliyat hastane masraflarının karşılanması gerekir. Üzerine doktorunuzun talep edeceği ek ücret olacaktır.
   Ücretsiz silikon protez değişimi şansınız olduğunu düşünmüyorum:

 10. Merhaba 3 tane çocuktan sonra emzirmeden kaynaklı meme formunda bozulma oldu silikon düşünüyorum fakat vücudumda ağırlık hissedermiyim bir fazlalık olur mu gibi düşünceler var bunlar olur mu teşekkürler

  1. Silikon protezler ile göğüslere bildiğiniz gibi hacim kazandırılır. Form ve şekil için de dikleştirme gerekiyor olabilir. O nedenle öncelikle görüp değerlendirmek gerekir. Bunun için de 03124482361 numaralı telefonumuzdan randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.
   Silikonların vücudunuza ağır gelmesi ancak çok büyük tercih edilmedi durumlarında gündeme gelebilir. Bu durumda da hafif silikon diye tanımlanan seçenekler olduğunu da belirtmek isterim.
   Sağlıkla kalın.

 11. Merhabalar, 7 ay önce 300cc protez takıldı. Meme dokum az ve cildim zayıftı, 43 yaşındayım, boyum 168 kilom 54. Malesef 300 bana büyük hissettirdi (zaten 275ten büyük istemiyordum ama arkadaşlarım ikna ettiler) sonuç olarak hiç sevmedim ve alışamadım ve 2 ay sonra 250 ile değiştirdim. Bu sefer de dalgalanma sorunu yaşıyorum. Acaba 2 ay 300cc deforme mi etti meme dokumu, yoksa yine de böyle mi olurdu aklıma takıp gördükçe üzülüyorum. Yağ transferi için de yeterli yağım yok. Başka bir çözümü var mıdır?

  1. Geçmiş olsun. Sizi muayene ettikten sonra daha net bilgi verebilirim. Yağ enjeksiyonu ben de önermem.

 12. Merhabalar,
  5 yıl önce göğüs büyütme ameliyatı oldum, 275 cc,
  Memnunum fakat sırt üstü yattığımda yanlara kayma oluyor, ortası otoban gibi açılıyor, bu durum normal mi? bilemiyorum,
  Sosyal medyada çeşitli Dr larin paylaştığı gibi dik dik mi durmalı 2. ameliyatı olmayı düşünmek yanlış bir tercih mi olur? Fikirleriniz benim için kıymetli şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Protezler yerleştirildikleri yerde etraflarında bir kapsül geliştirir ve bu kapsül içinde hareket ederler. Sizin kapsülünüz dışa doğru genişlemiş. O nedenle de sırt üstü yattığınız zaman protezleriniz dışa doğru yer değiştiriyorlar. Bu ancak kapsüle yapılacak müdahale düzeltilebilir. Karar verebilmek için de sizi muayene etmek en doğru yaklaşım olacaktır. 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 13. Merhaba hocam,
  Sizi burun estetiği ameliyatımdan günümüze dek takip ediyorum. Buradan yönelttiğim sorular doğrultusunda yapmış olduğunuz açıklamalarınız ile sayenizde korku ve endişelerimden arındım.
  Aslında hep meme estetiği düşünüyordum fakat belirli bir yıl sonrasında değiştirmek gerektiğini sanıyordum. Bu konuda size danışmak istediğim birkaç husus var;
  a) 2000 sonrası üretilen tüm silikonlar için kalıcılık geçerli mi yoksa bu durum işlemi gerçekleştiren cerrahın kullandığı malzeme kalitesine mi bağlı?
  b) Sizin kullanmış olduğunuz silikonların tamamı garantili mi yoksa bu hastanın kendi tercihine mi kalmış?
  c) Şehir dışından gelinmesi durumunda muayene ve kontroller nasıl gerçekleşiyor; hastanede 1 gece yatış yapılıyor mu yoksa direkt taburcu mu oluyoruz? Ancak şehir dışı olması sebebiyle ameliyat sonrası derhal seyahat sakıncalı olur mu? Burun estetiğinde olduğu gibi belirli periyotlarda muayene gerekiyor mu? Burun estetiğinde olduğu gibi aylarca süren dikkat ve özen gerekiyor mu?
  Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim hocam. Açıkçası şehir dışından gelip görüşmek istiyorum fakat yoğun çalıştığım için fırsat bulamıyorum. Bir gün kesin karar verdiğimde görüşmek dileğiyle..

  1. Sorularınıza net cevaplar verebilmek için size mail yoluyla ulaşmayı tercih ettik.
   Bize ayrıca 05335693103 veya 05424482361 numaralı whatsapp numaralarımızdan da ulaşabilirsiniz.

    1. Aynı ameliyatta protez değişimi yapılabilir elbette.
     03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlardan randevu alabilirsiniz.

 14. Hocam 13.gün önce meme büyütme ameliyatı oldum. Göğüslerim şekilsiz üst kısmı şiş alt kısmı daha basık silikonlar yukarda sanki ve meme ucum aşağıda. Ben acaba dikleştirme yapılması gerektiği halde yapılmadım mı diye düşünüyorum. Bu zamanla düzelir mi. 168 boy 56 kilo. 325 cc yuvarlak high profil takıldı

  1. 15 günde böyle bir karar vermeniz doğru değil.
   Ayrıca ameliyatınız öncesinde bu durum doktorunuz ile konuşup değerlendirilmesi gereken bir durumdur.
   Doktorunuz size bu konuda daha fazla yardımcı olacaktır.

   1. Merhaba hocam ben 8ay önce kas altı silikon ve toparlama ameliyatı oldum sağ göğsüm çok normal sanki kendi mememmiş gibi ancak sol mememde zaman zaman ağrı, sağıma yattığımda sol göğsümde ağrı oluyor, sanki ağırlığı taşıyamıyormuş gibi ve bir de bazı kol hareketlerinde kendini hissettiriyor. Sizce sıkıntı ne olabilir. Doktorum bu durumun böyle devam edeceğini söyledi sizce tekrar ameliyat gerekir mi. Şimdilik konfor bozucu bir durum. Herhangi bir öneriniz var mı. Şimdiden teşekkür ediyorum.

    1. Genellikle bu ve benzeri şikayetler 12 ay sonunda en geç 18 ayda geçer ve kalıcı olmaz.
     Ama sizi çok rahatsız eden bir duruma dönüşmüş, şikayetleriniz azalmamışsa “meme usg” yaptırıp biraz daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
     Geçmiş olsun.

 15. Merhaba hocam geçen sene mayıs ayında protez meme ameliyatı oldum 550 cc silikon takıldı. O dönemden sonra biraz kilo aldım şimdi ise zayıflamak istiyorum. Kilo verdiğim de bunun memelere etkisi olur mu yani zayıflarsam memelerim de küçülme olur mu teşekkür ederim

  1. Kilo kaybınızla silikon protezlerinizde bir değişiklik meydana gelmez ancak üzerine örten cilt altı yağ dokusu kalınlığı azalacağı için protezinizin sınırları, katlantıları fark edilir olabilir.

 16. Merhabalar 2022 Ocak ve 2023 ocakta meme protezi ameliyatı oldum revizyonu yapan farklı bir Dr her iki ameliyatımda sol göğsümde üstte boşalma ve sternuma bakan iç tarafta kayma var önceki ameliyatımda da sağ göğüste bi sıkıntı yaşamamıştım skolyoz var bt sonuçlarımda sternum alt kesimde segment boyunca defekt izlenmiştir yazıyordu göğüs kafesinde deformite olmuş olsa bile protezi yerinde sabitleme şansımız yok mu hayalimdeki göğüslere kavuşmak istiyorum

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Problemlerinizi çok güzel anlatmışsınız ancak sizi görüp muayene etmeden buradan fikrimi söylemem oldukça zor.
   03124482361 numaralı telefondan randevu alarak muayeneye gelirseniz sizin özelinizde detayları, yapılabilecekleri konuşabiliriz.

 17. Merhaba hocam. Ablamın 2017 yılında 300cc silikon taktırma işlemi oldu. Şimdi göğüslerini toparlayıp aynı silikonunu taktırmak istiyor. Çünkü silikonlarında sorun yok be en kalitelisinden çokta memnun eski silikonlarını çıkartıp meme toparlanma ameliyatı olup eski silikonları yeniden taktıysak sorun olurmu? Teşekkür ederim

 18. Hocam merhaba ben 1 yıl önce kas üstü ameliyatı oldum ve memem sarktı biri daha aşağıda sarkık duruyor hiç memnun değilim ağırlık yapıyor.Aynı silikonla kas altı ameliyatı olabilir miyim?

  1. Olabilirsiniz muhtemelen ama muayene etmeden kesin cevap vermem sizi yanlış yönlendirebilir.
   Geçmiş olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah