Meme Estetiği

Silikon Protez Değiştirme

Gittikçe artan sıklıkta gerçekleştirdiğimiz silikon protezlerle meme büyütme ameliyatları hala en güvenli göğüs büyütme yöntemidir. Bu amaçla kullandığımız silikon protezler de geçen yüzyıldan bugüne çok hızlı bir şekilde değişimler göstererek bu güveni boşa çıkarmamak için biz Estetik ve Plastik Cerrahları desteklemektedir. Silikon protez değiştirme ihtiyacı da kullanım sürelerinin uzamasıyla genç yaşta ameliyat olmuş hastalarımızın ve yeni ameliyat olmayı düşünen hastalarımızın genellikle bize yönelttikleri önemli sorulardan biridir.

Silikon protez değiştirme (yenileme) ameliyatı şart mıdır?

Hayır. Silikon meme protezlerinin değişimi aşağıda biraz sonra okuyacağınız sorunlar gelişmediği, bir sıkıntınız olmadığı sürece şart değildir. İlk silikon meme protezi 1963 yılında gerçekleştirilmiş ve o günden bugüne kadar milyonlarca kadın silikon meme protezleri ile ilgili bir sorun yaşamadan ömür boyu kullanmışlardır. Aşağıda nadiren meydana gelebilen konular ele alınmıştır.

Kliniğimizde 3D Vectra ile üç boyutlu meme büyütme simülasyonu yapılabilmektedir

Play Video
Play Video
Play Video
 • Silikon meme protezlerinin ömürleri ne kadardır?

2000’lerden önce bu süre 10 yıl gibi tanımlanmış ve birçok üretici firma, doktor ve hasta tarafından da kabul görmüştür. Günümüzde bile bu şekilde akılda kalmasına rağmen gelişen teknoloji bu sürenin bir sağlık sorunu olmadığı sürece ömür boyu olduğunu göstermektedir. Artık birçok firma da ürettikleri silikon protezlere ömür boyu garanti vermektedirler.

 • Silikon protezler kaç yılda bir değiştirilir?

Silikon protezlerin değiştirilmesi gerekmez. İlk zamanlarda 10 yılda bir değiştirilmesi önerilmesine rağmen artık silikon protez üretici firmalarının bir çoğu ömür boyu garanti vermektedirler.

 • Silikonlar ömürlük mü?

Evet. Kapsül kontraktürü veya başka bir sağlık sorunu devreye girmezse silikonun kendisine bir şey olmayacağını meme silikonu üretici firmalarının çoğu garanti etmektedirler.

 • Silikon protezler eskir mi?

Evet. Bizler yaşlanırız silikon protezler de eskir. Ancak bizden daha yavaş. 2000’li yıllardan önce üretilen silikon protezlerde silikon protezlerin her yıl %1 oranında azaldığı bu nedenle 10 yılda bir değiştirilmesi gerektiği söylenirken artık yeni teknoloji silikon protezlerde bu gibi sorunların neredeyse hiç olmadığı bilinmektedir.

silikon protez değiştirme hakkında bilgi
 • Hamile kalmadan önce silikon meme protezleri çıkartılmalı mı?

Hayır. Hamilelik öncesi, sırası ve sonrasında silikon meme protezlerinde değil meme dokusu ve ciltte bir takım değişiklikler meydana gelir. Silikon meme protezi olduğu yerde durur. Hormonlardan ve memelerde ki büyümeden etkilenmez. Fonksiyonel bir soruna neden olmaz.

 • Silikon meme protezleri süte geçer mi?

Silikon meme protezi süte geçemez. Silikon meme protezleri hafızalı ve etrafında kalın bir tabaka tarafından sarılmış yapılardır. Kadın vücuduna da meme dokusu altında bulunan kas dokusu altına yerleştirilir ve burada kapsül denilen bir zar içinde durur. Meme dokusu ile ilişkisi yoktur. Süte karışamaz.

Silikon meme protezlerinde sorun olduğunu nasıl anlarsınız?

Öncelikle göğüslerinizin formunun ve şeklinin değerlendirmesini, kıvamının ve sertliğinin değerlendirmesini siz kendiniz elinizle ayna karşısında düzenli yapıyor olmalısınız. Bu kişisel muayenelerde sertleşmeler, silikon protezlerde hareketsizlik ve memenin formunda ve şeklinde değişmeler olması beraberinde bölgesel şişlik asimetriler olması beraberinde veya tek başına ağrı ve ısı artışı gibi semptomlar eşlik etmesi düzenli kontrolleriniz dışında en kısa zamanda doktora gitme sebebiniz olmalıdır. Tercihen sizi ameliyat eden doktorunuza değilse yakın bir plastik cerraha ulaşmalı ve onun fikrini almalısınız. Doktorunuz ekstra birşeyden şüphe eder veya ayırıcı tanı için de MR veya Ultrason tetkikleri isteyebilir.

Silikon protez değiştirme (yenileme) ameliyatı gerekir mi?

Aşağıda tek tek açıklamaya çalıştığım başlıklar nedeniyle silikon protez değiştirme ameliyatı; nadiren de olsa gerekli bir durum olabilir. 

 • Hastanın kendi isteği ile silikon protez değiştirme

Meme büyütme ameliyatları sıklıkla 20’li yaşların başında bir hevesle talep edilir. İlerleyen yıllarda da yerleştirilen silikon protezlerin büyük veya küçük olduğunu ve hatta gereksiz olduğunu düşünerek çıkartmak veya değiştirmek isteyebilirler. Bu hasta gurubu bir sağlık sorunu olmadan silikon protez değişimi isteyen guruptur.

 • Kilo artışının silikon protezlere olumsuz etkisi var mıdır?

Meme dokusu yağ doku ile karışık hatta yapısal olarak içeriği yağ doku ile dolu olan bir organdır. Kilo artışından etkilenen memeler büyür. Eğer daha önce silikon meme protezi yerleştirilmiş ise bu kilo artışı ile birlikte çok daha büyük memeler ile yaşamak sorun olabilir. Bu yüzden silikon meme implantlarının çıkarılması gündeme gelebilir. Kilo değişikliği memelerde değişiklik yapar, silikon protezlerde değil.

 • Kilo kaybının silikon meme protezine olumsuz etkisi var mıdır?

Kilo kaybıyla da meme dokusu içeriğinde ki yağ dokunun azalması ve daha önce yerleştirilmiş silikon meme protezlerinin belirginliğinin artması kişileri rahatsız edebilir ve daha küçük silikon protez ile değişimi veya tamamen çıkarılması gibi durumlar gündeme gelebilir.

 • Silikon protezler ne zaman çıkarılır?

Silikon meme protezlerinin çıkarılması bir sağlık sorunu, ekstra hastanın bir talebi olmadığı sürece gerekmemektedir. Ömür boyu kullanım için tasarlanmış silikon meme implantları uygun hastaya uygun büyüklükte yapılmış ise hastaların çok yüksek bir kısmı ameliyat olduklarını dahi unutarak hayatlarını tamamlarlar.

 • Silikon protezler yer değiştirebilir mi?

Silikon meme büyütme ameliyatınızın üzerinden 6-12 ay geçtikten sonra protezlerin kayması, yer değiştirmesi mümkün değildir. Ancak erken dönemde özellikle ilk günlerde ve ilk 3 ay da yukarı, aşağı ve yanlara hareket, kayma, yer değiştirme gibi sorunlar olabilir. Burada sebepler cerrahi olabilir yani yerleştirme yeri için açılan cep büyük planlanmış ve silikon hareket etmiş olabilir veya hasta erken kol ve pektoral adele hareketleri ile silikon protezi kas gücü ile itmiş olabilir. Hangi şekilde olursa olsun kaymış meme silikonunun yerine iadesi ancak yeni cerrahi müdahale ile mümkün olabilecektir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Silikon protez çıkarma ameliyatı
 • Silikon protez kayar mı?

Evet özellikle meme büyütme ameliyatı sonrası erken dönemdeyseniz doktorunuzun önerilerine uyarak bu durumun gelişmemesine yardımcı olabilirsiniz. Özellikle ilk 3 aylık dönemde bu süre 6 aya kadar da uzatılabilir pectoral adele hareketleri (özellikle fitness için yapılanlar) mutlaka ertelenmelidir. 

 • Silikon protez de yırtılma, patlama olur mu?

Silikon protezler insan vücudunda dururken kendi kendine yırtılmaz ve patlamazlar. Ancak delici veya kesici bir yaralanma sonrasında böyle durumlar ortaya çıkabilir. Silikon patladı diye duyduğunuz medyatik haberlerde bir zamanlar içi serum fizyolojik sıvı ile doldurulabilen protezlerin vücut ile dengeye gelerek içlerinin boşalması durumlarından kaynaklanmaktaydı. Artık piyasada doldurulabilen protezler tercih edilmemektedir. Bugün kullanılan protezlerin içleri hafızalı, akmayan, kessenizde yer değiştirmeyen silikon yapılardan oluşmaktadır.

 • Kapsül sertleşmesi kontraktürü nedir? Neden olur?

İnsan vücudu yabancı maddelere bir reaksiyon verir. Silikon meme protezlerine karşı da aynı reaksiyonu verir ve etrafında bir zar oluşturur. Bu zarın adı kapsüldür. Nadiren bu zarkalınlaşır ve kasılma kabiliyeti kazanır böylece meme protezini ve memeyi deforme eder. Kapsül kontraktürü ve tedavisi konusunda https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/silikon-protez-cikarma-ameliyati/ sayfasında yazdığım metni okumanızı öneririm.

 • Piyasadan toplatılan hatalı protezler hangi markalardır?

2000’li yılların başlarında PIP ve Rofil M marka silikon meme protezlerinin sanayi silikonu ile doldurulduğu endişesi tüm Avrupa ve dünyayı etkisi altına aldığında ülkemizde bu silikon protezlerin çok az sayıda giriş yaptığı görüldü ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu silikon protezlerin kullanıldığı hastalarda değişimler gerçekleştirildi. O günden bugüne bir daha böyle bir sıkıntı oluşmadı ve getirilen kurallar sayesinde de böyle bir durumun görülme ihtimali tamamen ortadan kaldırılmış oldu. 

 • Silikon meme protezleri alerji yapar mı?

1992 yılında silikon meme protezlerinin otoimmun hastalıklara neden olabileceği iddiası ile Amerikan Food and Drug Administration yani FDA estetik amaçlı meme büyütme ameliyatlarını durdurdu ve bu konunun incelenmesini istedi. Bunun üzerine tam 14 yıl böyle bir ilişkinin varlığı üretici firmalar, bağımsız araştırma kuruluşları ve doktorlar tarafından araştırıldı. Sonuçta silikon meme protezleri ile otoimmun hastalıklar arasında anlamlı bir ilişki bulunamayınca 2006 yılında estetik amaçlı silikon meme protezlerinin kullanımına izin verdi. 

 • Silikon meme protezlerinin meme kanseri ile ilişkisi var mı?

Silikon protezlerin meme kanseri ile kesin bir ilişkisi henüz bulunamamıştır. Sadece 2011 yılında yapılan bazı araştırmalar ile ALCL (Anaplastik büyük hücreli lenfoma) bazı vakaların kapsül yapılarında tespit edilmiştir. Meme dokusuyla ilişkili değildir. ALCL vücudun bir çok yerinde de görülebilen çok nadir bir lenfoma türüdür. 

Silikon meme protezlerinin güvenliği ile ilgili en son yayınlanan FDA raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

 • Anaplastik büyük hücreli lenfoma (ALCL) nedir?

Anaplastik büyük hücreli lenfoma, nadir bir non-Hodgkin lenfoma tipidir ve 1/500,000 oranında silikon meme protezlerinin etrafında oluşan kapsülde de geliştiğini gösteren yayınlar nedeniyle bizim konumuz olmaya başlamıştır. 

ALCL; kesinlikle bir meme kanseri türü değildir. Düşük dereceli büyüme hızına sahip (low grade) ve yavaş seyirli bir lenfoma türüdür. ALCL tanısı konduktan sonra meme implantının ve kapsülün çıkarılması kesin bir tedavi sağlamaktadır.

Silikon protez değiştirme (yenileme) ameliyatı nasıl yapılır?

Aynen meme büyütme ameliyatınız da olduğu gibi mutlaka hastane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilmelidir. Plana ve probleminize göre 1,5-3 saat arasında sürebilir. Bazen kapsül çıkarılmadan, genişletilerek bazen de kapsül çıkarılıp cep daraltılarak yapılabilir. Kimi durumlarda da kas üstü protezler çıkarılıp kas altı plana alınabilir. Bu detaylar ameliyat öncesi ameliyatınızı yapacak doktorunuzun size anlatacağı konulardır.

 • Silikon protez değiştirme ameliyatı ile yeni protez yerleştirilmesi

Silikon protez değiştirme ameliyatları içinde belki de en sık yaptığımız ameliyattır. Eski silikon meme katlantı çizgisinden yapılacak 3,5 cm’lik bir kesinden girilerek çıkarılır ve yerine aynı kapsül içine bazen daha büyüğü (kapsül biraz genişletilir), bazen de daha küçüğü (kapsül çıkarılır ve sınırlayıcı dikişler konulur) ile değiştirilebilir. Kas ağrıları ve baskı gibi ilk ameliyata benzer sıkıntıların hemen hiçbiri gündeme gelmez. Nadiren dren kullanılır ve hastanede kalmak gerekebilir.

Eğer kapsül kontraktürü sonucu bu ameliyat planlandıysa mutlaka kapsül çıkarılır ve plana göre yeni silikon protez yerleştirilir. Dren ve hastanede konaklama 1 gece için istenebilir.

 • Eski silikonun çıkarılması yeni silikon protezin kas altına yerleştirilmesi

Kas üstü yerleştirilmiş silikon protezlerin kas altına alınması için silikon protez ve kapsül çıkarılır ve pektoral kas altında yeni bir cep hazırlanır ve kas üstünde ki dokulara sabitlendikten sonra yeni silikon implant yerleştirilerek ameliyat drenlerle sonlandırılır. Hastanede 1 gece kalmanız gerekebilir. Bu ameliyat sıklıkla kapsül kontraktürü gelişimi sonrası gereken bir ameliyattır ve doktorunuz yeni silikon protez yerleştirilmesi ameliyatını 3 ay sonraki bir ikinci seans da yapmayı önermiş olabilir. Bu detaylar hastanın ve memenin durumuna göre değişiklkik gösterebilen özel durumlardır.

 • Meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte silikon protez değiştirme

Erken yaşlarda meme büyütme ameliyatı olup arkasından birkaç doğum ve emzirme süreçlari sonrası silikon protezler yerinde dursa da büyüyüp küçülen meme dokusunun aşağıya hareket ettiği ve meme dikleştirme ameliyatına ihtiyaç duyan hastalarımız da olmaktadır. Böyle durumlarda daha önce yerleştirdiğimiz silikon protezlerin değiştirilmesi ve meme formunun kazandırılması için dikleştirme ameliyatının birlikte yapılması gerekebilmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında daha fazla bilgiye yine benim yazdığım meme dikleştirme sayfasını okumanızı öneririm.

 • Silikon protez çıkarma ameliyatı

Silikon protezlerin bazen tamamen çıkarılması gerekebilir. Bu cerrahi yaklaşım ile ilgili daha detaylı bilgi için https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/silikon-protez-cikarma-ameliyati/ sayfasını inceleyebilirsiniz.

Silikon ameliyatı sonrası düzenli kontroller nasıl yapılmalıdır?

Dünya sağlık örgütü meme büyütme ameliyatı ile yerleştirilen silikon protezlerin, çevresinde ki kapsül dokunun durum ve yapılarını 3 yıl arayla yapılacak MR görüntüleriyle takip edilmesini öneriyor. Ailesinde meme kanseri olan hastaların ise 6 ay aralarla meme ultrasonografi tetkiklerini yaptırmaları da özellikle önerilmektedir.

Silikon protez değiştirme ameliyat ücretleri ne kadardır?

Silikon protez değiştirme ameliyatları sadece silikon protezlerinin değiştirilmesi şeklinde olabileceği gibi beraberinde memenin toparlanması, kapsülün çıkarılması, yeni silikon protezin kas altına yerleştirilmesi gibi beraberinde çok sayıda işlemin birlikte gerçekleştirilmesini gerektirebilmektedir. O nedenle öncelikle muayene olmalısınız. Size silikon protez değiştirme ameliyat fiyatı ancak yapılacak işlemlerin değerlendirilmesi sonrasında varilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı