Meme Estetiği

Silikonlu memede takip ve kontroller nasıl olmalıdır?

Silikonlu memede gelişmesi muhtemel sorunların sağlıklı memede gelişmesi muhtemel sorunlardan bir farkı yoktur. Ancak yine de düzenli kontrol yapmak ve yaptırmak önemlidir. Bu sayede sorunlar erken teşhis edilerek SORUNLAR BÜYÜMEDEN tedavi edilebilir. Gerçi silikon meme ameliyatında uygun büyüklükte bir implant tercih edilmiş ve kas altı yerleştirilmişse silikonlara bağlı sorun gelişme ihtimali oldukça düşüktür.

Videoyu oynat

Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında ameliyatın ilk dönemi iyileşmenin takibi şeklinde; silikon protezlerin duruşu, ödemin geçmesi ve hastanın normal hayata dönüşü aşamalarını kapsayan kontroller yapılır. Göğüslerin silikon protez ile doğal bir ilişkiye yaklaşması, ödemlerin geçmesi 6-12 ay arasında bir süredir ve bu takipler bir yıla kadar rutin olarak yapılır.

Silikon taktırdıktan sonrası düzenli takip nasıl yapılır?

Silikon meme büyütme ameliyatından veya dikleştirme ameliyatından sonra meme dokusunda gelişmesi muhtemel sıkıntıların takibinde; kişinin kendini muayenesi ve gerekiyorsa  bir meme cerrahının önerisiyle Meme USG veya Mamografi tekniklerinden faydalanılacaktır. Özellikle;

 • Anne tarafından ailesinde meme kanseri hikayesi olanlar,
 • Memelerinde yaygın fibrokistik hastalığı olanlar,
 • 40 yaş üzerinde olanlar 6 ay aralıklarla muayene olmalı ve kendilerini kontrol ettirmelidirler.

Silikonlu memede meydana gelebilecek şikayetler

Silikonlu memede ağrı, sertlik, yanma hissi neden olur?

  • Meme estetiği ameliyatlarında memeye hacim vermek için kullandığımız silikon protezler ile ilgili gelişen ağrı probleminin çok sayıda nedeni olabilir. Bu nedenler ameliyat üzerinden geçen zamana göre farklı durumlar düşündürür. Öncelikle aşırı, dayanılmaz bir ağrı varsa hangi dönemde olursanız olun mutlaka doktorunuzun bu durumdan haberi olması gerekir.
  • Meme büyütme ameliyatı sonrasında özellikle ilk 1 haftada başlayan ve meme ucunda acıma, yanma, batma ve ağrı meme ucu cildinin sütyeninize sürtünmesinden kaynaklıdır. Silikon kapak ve yumuşatıcı kremlerle 1-2 ay kapatmanız gerekir.
  • Ameliyatın ilk günlerinde ki basınç ile birlikte olan ağrı normaldir. Ancak beraberinde göğüslerinizin büyüklüğünde asimetri varsa biri diğerinden daha büyükse ve ağrı tek taraflı fazla ise doktorunuzun haberi olmalıdır. Hematom gelişmiş olabilir. Bu durum genellikle ilk 3-5 gün içinde görülür.
  • İyileşme dönemlerinde göğüslerinizde ara ara batma yanma ve hafif ağrı olabilir. Bir yıla kadar bu rahatsızlıkların sıklığı azalır, süreleri kısalır ve geçer.
  • Bir iki yıldan sonra tek taraflı ağrılar dikkat çekicidir. Beraberinde sertlik varsa önemlidir. Silikon yırtılması denilen durum olabilir. Doktorunuz MR ile inceleme isteyebilir. 
  • Bir iki yıldan sonra tek veya çift taraflı ağrı, sertlik, yanma ve şekil bozukluğu ile beraber ise kapsül kontraktürü ihtimalini düşündürür. 
  • Yukarıda silikonlu memede proteze bağlı ağrı ihtimalleri yanında meme dokusundan kaynaklı olarak da ağrılarınız olabilir. Menstrual dönemde memelerde hassasiyet artar ve bu normal bir durumdur.
  • Hormonal değişiklikler,
  • Antidepresan, oral kontraseptifler, kısırlık tedavisi ilaçları ağrı kaynağı olabileceği gibi dışarıdan aldığınız kahve, çikolata bile memede ağrı nedeni olarak sayılmaktadır.
  • Menapoz döneminde ve sonrasında kullanılan östrojen ve protesteron hapları da meme de ağrı yapabilir.
  • Ayrıca meme dokusu kaynaklı ağrıların da ayırt edilmesi gerekir. Süt kanallarında ki tıkanıklıklar, enfeksiyonlar, kistler, meme dokusunda meydana gelmiş kistler ağrıya neden olabilirler. Özellikle büyüyen kistler gerilmeye bağlı ağrı ve sertlik yapabilirler. 
  • Meme de ağrı meme kanseri belirtilerinden değildir. Çok ileri evrelerde tümörün büyümesine ve çevre dokularda yarattığı ödeme bağlı olarak gelişebilir ama ağrı direk bir meme kanseri belirtisi değildir.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Meme asimetrisi problem midir?
 • Silikonlu memede kist ve kitle takibi

Meme büyütme ameliyatlarında silikon protez hangi plana (kas altı, kas üstü veya fasia altı) yerleştirilirse yerleştirilsin meme dokusu ile arasında karşılıklı tam fiziksel bir geçiş olmaz. Silikon meme dokusuna nüfuz edemez. 

Videoyu oynat

Kadınların %70’inde meme kistleri yani fibrokistik hastalık vardır. 40 yaş üzerinde düzenli kontrollerle meme dokusunun takip edilmesi önerilir. Meme protezi sonrasında meme USG veya mammografi ile takiplerden hangisi hasta ve memesi için uygunsa o yöntem ile takip yapılabilir. Ailesel meme kanseri hikayesi olması bu takip sıklığının artırılmasının işaretidir. Lütfen ihmal etmeyiniz.

 • Silikonlu memede meme kanseri nasıl anlaşılır?

Memedeki her 10 kitleden 8’i iyi huyludur yani meme kanseri değildir. Meme kanseri tedavisi olan bir rahatsızlıktır.  Meme de silikon protez olması memenin takip edilmesi ile ilgili engel oluşturmaz. Öncelikle hastanın bilinçli olması ve kendini ve memesini yakından takip etmesi çok önemlidir. Aylık düzenli elle muayenesini yapmalı ve 40 yaşından itibaren de mamografi veya meme USG ile takibini yaptırmalıdır. 

Videoyu oynat

Meme kanserinde erken teşhisin tedaviyi kolaylaştırdığı gibi başarı şansını da çok yükselttiği bilinmektedir.

 • Evre 0’da tespit edilen meme kanserinde tedavinin başarı şansı, hastalığın tekrar etmeme olasılığı %96’dır.
 • Evre I’de bu oran % 93, Evre  II’de ise % 85’dir.

Kısacası erken teşhis için her kadın 20 yaşından sonra ayna karşısında ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapmalı, 35 ile 40 yaş arasında ilk meme ultrasonunu çektirmeli, 40 yaşından sonra da yılda en az 1 kez mamografi yaptırmalıdır. Silikonlu meme için de aynı şeyler geçerlidir.

silikonlu memede meme kanseri
 • Silikonlu memede biopsi yapılabilir mi?

Evet. Memede ki şüpheli bir durumun kesin tanısını koyabilmek için bölgesel uyuşturma sonrasında yapılıp aynı gün eve dönülebilen, USG e MR yardımıyla da gerçekleştirilebilen değişik isim ve şekilleri olan bir tanı metodudur. Silikon meme protezinin olması meme biopsisi yapılmasına engel değildir.

 • Silikonlu memede meme kanseri ameliyatı yapılabilir mi?

Erken dönemde teşhis edilen durumlarda bazen mevcut meme dokusu ve meme protezinin korunarak sadece meme kanserinin alındığı yaklaşımlar olabileceği gibi burada cerrahi sınıra kararı meme kanseri ameliyatınızı yapacak doktorunuz karar verecektir. Kemoterapi ve/veya radyoterapi meme silikonunu olumsuz etkileyebilir.

 • Silikon protez kapsülünden gelişen ALCL bir meme kanseri midir?

ALCL yani Anaplastik Large Cell Lenfoma Türkçesi Anaplastik büyük hücreli lenfoma olan ve 300.000’de 1 silikon meme protezlerinin etrafında gelişen kapsülden kaynaklı Low Grade yani çok yavaş ilerleyen bir Lenfomadır. ALCL bir meme kanseri türü değildir. Kapsül içinde aşırı sıvı birikimine neden olarak belirti verir. Tedavisi kapsülün ve silikon protezin çıkarılmasıdır. Daha fazla detaylı bilgi için “Doğru bilinen yanlışlar” yazıma göz atabilirsiniz.

Videoyu oynat

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61