Meme Estetiği

Keçi memesi (Tübüler meme) deformitesi

Keçi memesi, tübüler meme, tüberöz meme hatta tüp meme de denmektedir; toplumların yapılan yayınlara göre %7’si ile %25’i arasında görülebilen aslında düşünüldüğü kadar da nadir olmayan bir sorunudur. Memeler genellikle birbirine benzemez, asimetriktir. Sıklıkla biri normal görünümlü biri tübüler görünümlü iken nadiren de iki taraflı olabilmektedir. Erkeklerde de görülebilen bu sorunun tedavisinin cerrahi olduğu ve hastaya göre planlama yapılarak kişinin bu soruna bağlı psikolojik sorunlarının derinleşmeden operasyonun planlanması önerilmektedir..

Videoyu oynat

Memede şekil bozukluğu neden olur?

Ergenlik döneminde meme gelişiminin başlamasından sonra ortaya çıkıp fark edilen gelişimsel morfolojik bir sorundur ve genetik nedenleri tam olarak gösterilememiştir. Yani ailesel değildir. 

keçi memesi

Tübüler meme, keçi memesi nasıl anlaşılır?

Bu rahatsızlıkların keçi memesine benzetilmesinin nedeni; tübüler memelerin tabanlarının darlığı, meme dokusunun fıtıklaşmış gibi görünmesi, meme başı kahve renkli halkasının çok büyük olması, meme dokusunun meme alt yarısında azlığındandır. Tipik bir görünümü vardır ama çok fazla form değişiklikleri nedeniyle bazen gözden de kaçabilecek şekilde hafif de olabilir.

Videoyu oynat

Tübüler memesi olanlar emzirebilir mi?

Tübüler meme sorunu tamamen görsel morfolojik bir sorundur. Fonksiyonel bir sorun değildir. Meme başı ile mevcut meme dokusu arasında ki bağlantılar sağlam olduğundan dolayı keçi memesi rahatsızlığı olan kişilerin emzirmelerinde her hangi bir engel yoktur.

Keçi memesi ameliyatsız düzelir mi?

Tübüler memenin maalesef ameliyatsız bir çözümü yoktur.

Keçi memesi problemi için cerrahi en erken ne zaman yapılmalıdır?

Ergenlik dönemine giren genç kızların memelerinin büyümeye başlaması sonrasında tek veya her iki memede de görülebilen gelişim problemi hem bu sorunu yaşayan kişiyi hem de ailesini olumsuz etkilemektedir. Tübüler memesi olan genç kızlar kadınsal gelişim yetersizliği duygularıyla kendilerini baskılayarak içine kapanık, utangaç bir mizaca bürünebilmektedirler. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Silikon protez çıkarma ameliyatı
Videoyu oynat

Ergenliğin başlamasıyla ortaya çıkan tübüler meme sorunu için ergenliğin bitmesini beklemek en doğru yaklaşım olacaktır. 17 yaş o nedenle en erken cerrahi müdahale yaşı olarak düşünülebilir.

Tübüler meme nasıl tedavi edilir?

Hastanın memesinde ki sorunun detaylarına göre;

  • öncelikle büyük olan areolayı (kahve renkli halka) küçültmek,
  • memenin sarkıklığını gidermek,
  • meme tabanını sıkan halkayı serbestleştirmek,
  • memenin alt kısmında ki doku eksikliğini gidermek,
  • vücut ölçülerine uygun, birbirine benzeyen, şekil ve büyüklüğe ulaştırmak amaçlanır.
Videoyu oynat

Yukarıda saydığımız amaçları yerine getirmek için meme dikleştirme ve silikon meme protezleri ile büyütme hatta bazen diğer tarafa meme büyütme, meme küçültme ve/veya dikleştirme gibi birbirinden çok farklı cerrahi işlemler aynı hastada her iki meme için farklı farklı uygulanabilir. 

Ameliyat sonrası iz kalır mı?

Tüm estetik ameliyatlarda mutlaka iz kalır. İzsiz bir cerrahi işlem maalesef mümkün değildir. Amaç formda, birbirine benzeyen, sıkı, emzirebilen, his sorunu yaşamayan göğüsler ile ameliyatı sonuçlandırmaktır. İzlerin de iyi iyileşmesi için ameliyatta ve sonrasında elimizden gelenleri yaparız. Sizlere de bazı tavsiyelerimiz olacaktır. Nasıl bir iz kalacağına dair bilgiyi ameliyatınızı yapacak doktor planlamasına göre size anlatacaktır. En az meme başı etrafında en fazla da meme başı etrafı ve ters T dediğimiz şekilde izleriniz olabilir.

tübüler meme keçi memesi sorunu

Tübüler meme ameliyatı sonrası emzirme sorunu olur mu?

Keçi memesi ameliyatı sonrasında bu durum daha çok cerrahi işleme göre değişse de genellikle meme başı ile meme dokusu arasında ki bağlantılar zarar görmeyeceğinden emzirme sorunu genellikle yaşanmaz. Ancak iyileşme döneminde his sorunları yaşayabilirsiniz. Ancak bu durumda genellikle 6-12 ay içinde normale dönecektir.

Videoyu oynat

Tübüler meme ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Keçi memesi veya tübüler meme ameliyatı ücretleri problemin derecesine, silikon protez kullanılıp kullanılmamasına, her iki meme için farklı cerrahi yaklaşımlar yapılacağı için uygulanacak cerrahi işlemin sürelerine bağlı olarak her hasta için farklı olabilmektedir. Size özel ameliyat ücretini öğrenmek için kliniğimizden randevu alarak muayeneye gelmenizi öneririm.

keçi memesi tübüler meme

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben şuan 16 yaşındayım ve bu hastalık psikolojimi ve sosyal hayatımı kötü yönde etkiliyor. Ameliyat olma şansım var mı?

    1. Tübüler meme probleminde ergenliğin bitişini beklemek; memelerin muhtemel gelişimini tamamlanması için gereklidir. Size gelişmiyor gibi gelse de 18 yaşına kadar hem göğüs kafesi hem de memeler de gelişme devam eder. Bu nedenle bir süre daha sabretmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61