Ekstra yazılarMeme Estetiği

Silikonlu Memede Ağrıya Neden Olan 10 Durum

Silikonlu memede ağrı neden olur?

Silikonlu memede ağrı erken dönemde beklenen bir durumken, ilerleyen dönemler de ki ağrının tanımlanması gerekir. 

Silikonlu memede ağrının erken dönem nedenleri;

Bu yazı da meme büyütme ameliyatı sonrası ilk haftalar (6 haftaya kadar) erken dönem olarak kabul edilmiştir.

 • Meme büyütme ameliyatından çıkınca hissedilen ağrı: Doğal olarak ameliyatın ilk gününde, kas dokuya yapılan müdahale, cildin gerilimine bağlı ağrı olması beklenen bir durumdur. Yakın takip ve ağrı kesicilerle saatler içinde ağrı azalır. Hastanede damar yolundan verilen tedavi ile hastanın giderek konforu artar ve taburcu olduğunda ağızdan alacağı ağrı kesicilerle kontrol edilebilir hale gelir.

 • İmplantın Yerleştirilme Yeri: İmplantın yerleştirildiği alanın (subglandüler veya submusküler) seçimine bağlı olarak, bu bölgelerdeki kaslar ve dokulara bağlı olarak farklı türlerde ağrılar yaşanabilir. Kas altı plana yerleştirilmesi hastaların ameliyat sonrası günlerde kas üstü yerleştirilmiş hastalara göre ağrı daha fazla ağrı hissetmeleri normaldir.
 • Protez Boyutu: Meme protezlerinin boyutu, ağırlığı ve tipi, ameliyat sonrası ağrı üzerinde etkili olabilir. Daha büyük implantlar daha fazla gerilime ve ağırlığa neden olabilir.

 • Omuz Hareketi: Silikonlu memede ağrı şikayetinin erken dönemde en sık nedenlerinden biridir. Hastanın İlk hafta içinde omuz istirahati yapması, ihtiyaçlarını dirseklerinin hareketi ile karşılaması önerilir. İstemli veya istemsiz omuz hareketi ağrı nedenidir. Hastanın omuzlarını kapatıp bir ağrı kesici alıp etki etmesini beklemesi yeterlidir. 

Meme büyütme ameliyatı sonrası dönemde yaşanan ağrı genellikle zamanla azalır ve iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Ancak, ağrı şiddetli veya sürekli ise veya enfeksiyon, hematom gibi ciddi bir komplikasyonun belirtisi olabilir ve derhal cerrahınıza başvurmanız önemlidir.
silikonlu memede ağrı nedenleri
 • Hematom: İlk gün ve ilk haftanın en istenmeyen silikonlu memede ağrı nedenidir. Protezin olduğu boşluğa kanama olur ve asimetrik şişlik, giderek artan ağrı, meme de şekil bozukluğu, kesi yerinden koyu kan sızması gibi durumlar olabilir. Acil müdahale ile hetomun boşaltılması gerekir.
 • Enfeksiyon: Ameliyat sonrası dönemde enfeksiyon gelişebilir ve bu durum ağrıya yol açabilir. İltihap veya enfeksiyon belirtileri arasında ağrı, şişlik, kızarıklık, ateş ve akıntı bulunabilir. Ameliyatı takip eden haftalar da görülür. Sıklıkla tek taraflı meydana gelir. İki taraflı da olabilir.  Mutlaka doktorunuza başvurmanız gereken bir durumdur.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Meme asimetrisi problem midir?

Silikonlu memede ağrının geç dönem nedenleri;

Bu yazıda 6 hafta sonrasında ki dönem geç dönem olarak kabul edilmiştir. Bu dönemde arık hematom oluşamaz. Silikon meme implantlarına sahip olan bazı kişiler, ameliyat sonrası dönemin yanı sıra uzun vadeli veya geç dönemde de bazı ağrı ve rahatsızlık hissi yaşayabilirler. 

Eğer silikon meme protezlerine sahipseniz ve geç dönemde ağrı yaşıyorsanız, bu sorunları değerlendirmek ve tedavi etmek için ameliyatı gerçekleştiren cerrahınıza başvurmalısınız. Cerrahınız, spesifik sorununuzu değerlendirecek ve uygun tedavi seçeneklerini önerecektir.

 • Kişisel Faktörler: Kişinin vücut yapısı, cilt elastikiyeti ve hissetme yeteneği gibi bireysel faktörler, ağrı deneyimini etkileyebilir. Ağrı eşiğinin düşük olması bazı hastaların uzun süren şikayetlerini açıklar.
 • Göğüs Kaslarının Pektoral Kasın Gerilmesi: Submusküler yerleştirilen implantlar, göğüs kaslarına daha fazla baskı yapabilir ve bu da zamanla ağrıya neden olabilir. Bu durum bir yıla kadar süre içinde kapsül gelişimi tamamlanana kadar aralıkları uzayan, şiddeti azalan batma şeklinde ki ağrılardır.
 • Dikiş Hattının Gerilmeye Bağlı Ağrısı: Özellikle meme büyütme ameliyatını gerçekleştirmek için giriş yeri olarak katlantı çizgisi tercih edilmiş hastalarda hissedilir. Omuz hareketleri ile daha net hissedilir. İlk 3 nadiren 5 aya kadar bu tip gerilme ağrıları hissedilebilir.
 • İmplant Kayması veya Rotasyonu: Meme implantlarının yerinden kayması veya rotasyonu, meme dokusu üzerinde baskı yapabilir ve ağrıya yol açabilir.
 • Kapsül Kontraktürü: Kapsül;, vücudun implantı yabancı bir cisim olarak algılaması ve implantın etrafında sıkı bir zar oluşturması durumudur. Her yabancı cisim etrafında oluşur. Standart bir reaksiyondur ve kapsül oluşumu tamamlandığında vücut yabancı cisimi attım kabul eder ve reaksiyon durur. Bazı insanlarda ve durumlarda kapsül kasılma yeteneği kazanır ve kasılır. Buna kapsül kontraktürü denir. Bu kapsül sıkılaştıkça, meme dokusu sıkışabilir ve ağrıya neden olabilir. Bir yıl ve üzerinde meydana gelebilen geç ağrı nedenlerindendir. Bu konuda ki kapsül kontraktürü sayfasını ziyaret ederek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.
 • Meme protezi kapsülünden gelişen ALCL: Meme protezi ameliyatı sonrası görülen nadir bir komplikasyondur. ALCL (Büyük hücreli anaplastik lenfoma) kapsül kaynaklıdır. Bölgesel şişlik, ağrı, sıvı birikimi, kızarıklık gibi belirtilere yol açabilir. Tanısı sadece biopsiyle konabilir ve 1/300,000 gibi bir sıklıkla görülmektedir. 

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Ben meme Ca hastasıyım sol memem alındı yerine protez kondu protez dışında minimal serbest sıvı ne demektir ben bunu öğrenmek istiyorum beni bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

  1. Tetkiki isteyen doktorunuza muayene olduktan sonra bu soruyu sormalı ve ondan cevap almalısınız.
   Geçmiş olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah