Meme Estetiği

Silikon meme

göğüs büyültme çıkarma ameliyatı
Silikon meme protezleri ileri teknoloji ürünü steril implantlardır

Silikon meme anlaşılır mı?

Meme büyütme ameliyat sonucu ameliyatta silikon protezin yerleştirilme yerine, silikonun büyüklüğüne, ameliyat ettiğimiz hastanın göğüs yapısına ve meme doku miktarına hatta meme şekline bağlı olarak dışarıdan anlaşılabilir durumda olabilir. Eğer hastanın yapısından daha büyük bir silikon protez tercih edilmezse, meme protezi kas altına yerleştirilirse ve hastanın meme dokusu miktarı yeterliyse silikon olduğu pek anlaşılmaz. 

Play Video

Yani hastanın vücut ve meme ölçüleri göz önüne alınarak planlama yapılan hastaların silikon ameliyatı sonuçları dışarıdan kolay kolay anlaşılmaz. Meme silikonu büyük tercih edilirse o zaman kolayca meme estetiği ameliyatı olduğu anlaşılabilir. Hastanın meme doku miktarı az ise veya kas üstüne meme protezi yerleştirildiyse meme estetiği ameliyatı olduğu rahatlıkla anlaşılabilir ve hatta bu belli olan sonuçlar hem hastayı hem de partnerini mutsuz edebilmektedir.

Silikon meme nasıl anlaşılır?

Aslında uygun hastaya uygun büyüklükte meme protezleri tercih edilmiş ise kolay kolay silikon ameliyatı olduğu anlaşılmaz. Ama hasta çok zayıf ise, kas üstü silikon yerleştirilmiş ise, hastanın meme dokusunun tabanından daha büyük bir silikon tercih edilmiş ise ellemeye bile gerek kalmadan karşıdan keskin hatları olan, yuvarlak çıkıntılar şeklinde silikon estetiği ameliyatı olmuş birini anlayabilirsiniz.

Play Video

 Elbette ki meme estetiği ameliyatlarında amaç anlaşılması değil anlaşılmaması ve doğal sonuçlar elde edilmesini hastaya anlatmak ve bu konuda teşvik etmek gereklidir. Ameliyat olmadan önce meme silikonu düşünen hastayla yaptığımız görüşme de üç boyutlu simülasyon yapabilen özel bir cihaz yardımıyla meme silikonu öncesi sonrası görüntülerini daha silikon ameliyatı olmadan kendi vücudunda hastalarımıza gösterebiliyoruz. 

Play Video

3D Vectra ile üç boyutlu planlama için silikon meme ameliyatı olmadan önce bize yarım saat ayırmaları yeterli oluyor.

Göğüs büyütme yöntemleri nelerdir?

Göğüslerin dolgunlaştırılması, büyütülmesi için çok eski zamanlardan beri bir çok yöntem denenmiştir. İlk zamanlardan günümüze yapılan tüm bu denemelerin sonunda ameliyatsız göğüs büyütme yöntemlerinin aslında pek işe yaramadığı en iyi göğüs büyütme yönteminin de meme büyütme ameliyatı olduğu artık kabul edilmiştir. 

Göğüs büyüten doğal yöntemler arasında göğüs kasının hareketleri, masajlar sayılabilir. Düzenli egzersiz yapmak vücut şeklini olduğu kadar göğüs şeklini de forma sokar ancak büyütmez. Badem yağı gibi, vazelin gibi cildi besleyen yağlarla göğüslere masaj yapılması da lenfatik dolaşıma olumlu etkileri sayesinde memelerin sağlıklı görünmelerinde yardımcı doğal yöntemlerdir ancak göğüslerinizi büyütmez.

Ameliyatsız göğüs büyütme yöntemleri arasında son zamanlarda yaygınlaşan göğüs dolgusunun da ileri dönemlerde ve erken dönemlerde meydana gelen sıkıntılı sonuçları olması uygulamanın yaygınlaşmasına engel olmuştur. Aynı durum memeye yağ enjeksiyonu işlemi için de geçerlidir. İlerleyen zamanlarda belki yağ enjeksiyonları daha güvenli hale gelebilir belki ama silikon protezlerinin yerini alması pek de mümkün görünmüyor. Kısacası doğal göğüs büyütme yöntemleri göğüslerin büyümesine değil daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir.

Silikon memeyi kimler tercih ediyor?

Göğüs büyütme yöntemleri arasında meme büyütme ameliyatı dünyada en sağlıklı ve güvenli yöntem olarak kabul edilmekte ve göğüs yapısı küçük olan, meme asimetrileri olan meme gelişimi yeterli olmayan veya yaş ilerledikçe göğüs dokusunda azalma yaşayan tüm kadınlar silikon göğüs büyütme ameliyatına adaydırlar ve elde edilecek sonuçlar kadınsı hatların yeniden kazanılmasını sağlayacağı için olumlu psikolojik faydaları da olan özel ve önemli bir ameliyattır.

Play Video
Play Video

Meme silikonu çeşitleri nelerdir?

Meme protezlerinin yuvarlak, damla ve ergonomiks gibi çeşitleri vardır. Bunların yükseklik farkları, içinde ki silikon yapısının farkları, kaplayıcı silikon kalınlığının farkları, silikon protezin yüzey farkları gibi aslında her firmaya göre değişen şekiller ve formlar tanımlanabilir. Meme silikonlarının bu kadar çeşitli olması doğal ve kabul edilebilir sonuçlar elde edilmesini amaçlayan, hastaların sağlıklı ve güvenli bir ameliyat sonrası dönem geçirmelerini amaçlayan teknolojinin sunduğu alternatiflerdir. 

yuvarlak silikon resmi

Yuvarlak silikon meme nasıl durur?

Merkez noktası en yüksek olan silikon protez şeklidir. Tabanı daire şeklinde üzerinde ki kubbenin de dairesel olduğu yapıdır. Özellikle kas altı yerleşimlerde tercih edilir ve doğal meme görünümüne en yakın sonuçları vermesi beklenen meme protezi şeklidir. Yuvarlak meme protezleri ile kas altı yapılan silikon ameliyatlarında hastaların sonuçları 6-12 ay sonra netleşir ve elde edilen sonuç artık çok değişmeden kalır.

Play Video

Damla silikon meme nasıl durur?

Damla silikon şekli göz yaşına benzetildiği için verilen bir isimdir ve bu protezlere aynı zamanda anatomik protezler de denilmektedir. Memenin ayaktaki şeklinden etkilenerek dizayn edilmişlerdir. Özellikle kas üstü planlarda tercih edilmektedir. 

Ergonomiks silikon meme implantı nedir, nasıl durur?

Motiva silikon markasının bir üretim modelidir. Bu silikonlar ayaktayken damla yatarken yuvarlak form alırlar ve gerçek meme dokusunu taklit ederler. Hafızalı silikon içeriği vardır. İleri bir teknolojinin ürünüdür. Hem kas altı hem de kas üstü yerleşimde tercih edilebilmektedir.

Çipli silikon meme protezi nedir?

Çipli silikonlar Motiva silikon markasının kazandırdığı bir bakış açısının ürünüdür. Burada amaç silikonun durumu hakkında dışarıdan net bilgileri alabilmektir. Özellikle ilerleyen yıllarda silikon protezin hala sabit ve sorunsuz durabildiğinin takibi için çipin okutulması yeterlidir. MR veya CT gibi incelemelere gerek kalmadan bu çip bilgi verebilmektedir.

Meme silikon markaları nelerdir?

Ülkemizde satışta olan ve bilinen çok sayıda FDA ve CE onaylı silikon protezler vardır. Çoğu Amerika, Fransız ve Brezilya menşeilidir. En iyi billinen meme silikon markaları ise Mentor ve Motiva markalarıdır. 

Meme silikon boyutları nasıl ayarlanır?

Formda, sağlıklı, sıkı meme görünümüne sadece meme protezinin varlığı ile değil uygun meme yapısına uygun silikon meme protezinin seçimiyle ulaşılabilir. Tercik edilecek silikon boyutlarının ayarlanması aslında hastayla yapılan görüşmede belirlenir. Çünkü bazı kadınlar doğal bir sonuç isterken, bazı kadınlar ise doğal olmayan, daha belirgin, kendileri için büyük meme isterler. Büyük meme isteyen hastalarda yaklaşım doğal sonuç isteyenlerden daha farklıdır. Çünkü bazen cildin durumu daha büyük silikon protezleri için yeterli esnekliğe sahip olmayabilirler. Böyle zamanlarda iki aşamalı ameliyatlar gerekli olabilir. Bu durum hastayla detaylı olarak konuşulmalı ve mutlaka üç boyutlu çalışmayla nasıl görüneceği anlatılarak yapılmalıdır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Silikon meme protezlerinin özellikleri [Video - Soru Cevap]

Doğal ve hafif büyük meme isteyen hastaları için iki aşamalı esnetme ameliyatı ihtiyacı olmadığından kliniğimizde ki 3D vectra cihazı sayesinde meme büyütme ameliyatı öncesi sonrası görüntünüzü ameliyat olmadan görebilir ve hangi büyüklüğün sizin vücudunuza yakışacağına karar verebilirsiniz.

Meme silikon ameliyatı nasıl yapılır?

Silikon meme protezi yerleştirme ameliyatında silikon protezin yerleştirilebileceği birkaç cerrahi plan tanımlanmıştır.

  • Kas üstü yani meme dokusu altına silikon protez yerleştirme
  • Fascia altı silikon yerleştirme (Kas zarı altına)
  • Dual plana yani bir kısmı kas altı bir kısmı da meme dokusu altı plana yerleştirme
  • Kas altı plana silikon protez yerleştirme şeklindedir. 

Bu yerleştirme seviyelerinin kendilerine göre artıları eksileri olabilir. Hangi plana yerleştirileceği sonrası süreç için önemlidir. Kas altı planların daha doğal görünümler verdiği bilinmektedir.

Bir diğer önemli konu da silikon protezi yerleştirmek için yapılacak kesinin nerede olacağı konusudur. 

  • Meme başı etrafından,
  • Meme katlantı çizgisinden,
  • Koltuk altından,
  • Göbek deliğinden yapılacak kesilerle silikon meme protezleri açılacak cerrahi alana yerleştirilebilir. Burada ki tercih de yine doktorun genel yaklaşımına ve tecrübesine bağlıdır. Hemen hepsinde belli belirsiz bir iz kalır. Hastaya sağlayacakları çok belirgin bir fark yoktur. En doğru yaklaşım doktorunuzun en kısa sürede yapabildiği ve sizin için önerdiği giriş konusunda ona güvenmeniz olacaktır.

Göğüse silikon nasıl takılır?

Silikon meme büyütme ameliyatı mutlaka genel anestezi altında yapılmalı ve hastane ortamında gerçekleştirilmelidir. Ameliyat öncesi size anlatılmış olan giriş yerinden planlanan cerrahi alana silikon protezler yerleştirilir. Göğüse silikon protezlerin yerleştirilmesi ameliyatı sonrası ağrı kas dokusuna yapılan müdahaleden ve ciltte ki gerilimden dolayı ilk günlerde biraz fazla olacağından ameliyat sonrası ağrı kontrolü için hastanede kalmanız gerekebilir.

Silikon göğüs ameliyatı ne kadar sürüyor?

Göğüs büyütme ameliyatı olacak hastamızın hastanede ki hasta odasından alınıp tekrar hasta odasına gelmesi için gerekli olan süre genellikle bir buçuk saattir. Bu süre bazen yarım saat kadar da uzayabilir.

Göğsüne silikon yaptıranların yorumları nasıl?

Meme silikonu yaptıranlar genellikle ameliyatlarının ilk günlerinde göğüs duvarına olan baskıdan, omuzlarını rahat kullanamamaktan ve kısmen ağrıdan dolayı şikayet ederlerken sonrasında elde edilmiş olan sıkı, formda, sağlıklı, vücut ölçülerine uygun büyüklükte ki memelere sahip olduklarından dolayı mutlu olduklarını ifade etmektedirler. Hastalarımızla yaptığımız birinci, üçüncü, altıncı ay ve birinci yıl kontrollerinde silikon ameliyatından duydukları memnuniyeti ve kendilerinde artan öz güveni duymak da bizi ayrıca mutlu etmektedir.

Meme büyütme estetiği yaptıranlar ne zaman omuz hareketi yapabilirler?

Omuz hareketini bir hafta süreyle kısıtlamamızın nedeni silikon meme protezini kas altı plana yerleştirmemizdir. Omuzun içe ve dışa hareketlerinde pektoral kas protezin üzerinde hareket eder ve ekstra ağrıya neden olabilir. Bu nedenle bir hafta süreyle tüm kol hareketlerini dirsekten yapmak iyileşme ve ağrı kontrolü için önemli bir detaydır.

Silikon meme yaptıranlar ne zaman yüz üstü yatabilirler?

Göğüs büyütme estetiği ameliyatı olan hastaların erken dönemde en önemli sorunlarından biri sadece sırt üstü yatmalarıdır. Özellikle yan ve yüzüstü yatan hastalarımız bu konuda rahatsız olurlar. Ancak 10 gün sonra kliniğimizde ki kontrollerinde hergün en az 10 dakika olacak şekilde yüz üstü yatmalarını isteriz. Bu sayede daha hızlı iyileşir ve ödemleri daha hızlı geçer. 

Meme silikonu yaptıranlar ne zaman denize girebilirler?

Meme büyütme estetiği ameliyatı yaptıranların ameliyattan 2 gün sonra özel sutyeni ıslatmadan vücutlarını yıkamalarına izin veriyoruz. 5. gün de ki kontrollerinden sonra aksi bir durum yoksa da duş almaları mümkün oluyor. Silikon meme büyütme ameliyatı sonrası denize en erken 15 gün sonra girebileceklerini, 1 ay sonra ise yüzebileceklerini söylüyoruz.

Silikon meme öncesi sonrası fotoğraflarını görebilir miyim?

Silikon ameliyatı öncesi ve sonrası çekilen hasta fotoğrafları hastanın takibi için çekilir ve kişisel verilerin korunması kanunu kapsamıdadır. Paylaşılmasına izin verildiği zaman kliniğimizi ziyarete geldiğinizde gösterilmesine izin veren hastalarımızın öncesi sonrası fotoğrafları görebilirsiniz. Ayrıca üç boyutlu 3D vectra cihazı sayesinde siz de kendi vücudunuzda ameliyat olmadan öncesi sonrası görünümünüzü kliniğimizde ki randevunuzda görebilir ve fotoğraflarınızı çekebilirsiniz. Bunun için randevu alarak gelmeniz yeterlidir.

Meme silikonun zararları var mıdır?

Silikon büyütme ameliyatının komplikasyonları vardır ama silikonun bilinen bir zararı yoktur. Gerçi son zamanlarda 300,000 silikon protez yerleştirilen hastanın sadece 1’inde görülen ALCL(Anaplastic Large Cell Lymphoma) denilen silikon meme kapsülünde gerçekleşen çok yavaş seyirli bir lenfomadan dolayı suçlansa da kansere neden olmadığı kanıtlanmış bir materyaldir. Bir de kapsül gelişimi konusu vardır bu doku da silikon proteze vücudun verdiği reaksiyon sonucu oluşan bir durumdur. Bu kapsül silikon implant ile vücudu birbirinden ayıran bir bariyerdir. Olmazı koruyucu etkileri olan bir durumdur.

Meme silikonu çıkarılabilir mi?

Evet istenildiği zaman yerleştirildiği yerden girilerek etrafında ki kapsül ile birlikte silikon yerleştirilme ameliyatında ki gibi ağrılı bir süreç yaşamadan daha sıkıntısız bir ameliyat sonrası dönem ile rahatlıkla çıkarılabilir. Bu konuda ki sayfamızı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/silikon-protez-cikarma-ameliyati/ linkine tıklayarak ulaşabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Silikon meme patlar mı?

Silikon protezler basınca dayanıklılık testlerinden geçirilmiş özel yapılı silikondan üretilmişlerdir. İçi akışkan olmayan bir silikondur ve cohesive I-II-III şeklinde sınıflandırılmışlardır. Bu akışkan olmayan silikon yapısını çevreleyen silikon kılıfta dayanıklılığı artırılmış bir çok tabakadan oluşmaktadır. Kesilme gibi travmalar dışında dayanıklıdır. Kendi kendine patlamazlar. Eski silikon protezler sızabiliyorlardı. Bu protezlerden önce de içi sıvı ile doldurulabilen silikon implantlar vardı. 

Play Video

Silikon protezlerin patlaması hikayeleri de bu tarif ettiğim silikon protezlerin içinde ki sıvının dışa sızmasının medyada ki yansımalarıdır.

Silikon fiyatları ne kadardır?

Göğüs büyütme silikon ameliyatının ücreti ameliyatınızın yapılacağı şehre, semte, hastaneye, kullanılacak silikon protezin markasına, doktorunzun tecrübesine göre çok farklılıklar gösterse de ucuz olamayacak bir ameliyattır. Aşağı yukarı bir rakam öğrenmek ve randevu alabilmek için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Silikon memenin fiyatları ne kadardır?

Meme büyütme ameliyatları silikon meme protezlerinden dolayı biraz pahalı olabilir. Ameliyatınızı olacağınız hastane, hastane de kalış ve doktorunuzun tecrübesi ve kullandığı silikon protezden dolayı farklıklar gösterebilir. Sizin için olabilecek net rakamı muayene sonrasında öğrenebileceğiniz gibi kliniğimizi arayarak da isterseniz aşağı yukarı bir rakam alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı