Meme Estetiği

Silikon protez çıkarma ameliyatı

Silikon protez çıkarma ameliyatı neden gerekir?

Meme silikon protezlerinin çıkarılması nadiren gereken bir durumdur. Genellikle de silikon meme protezinden kaynaklanmaz. Çünkü son 10 yılda üretilen silikon meme protezleri ileri teknolojik ürünlerdir ve bazı çok önemli üretici firmalar ömür boyu garanti bile vermişlerdir. Kısacası silikon protez çıkarma ameliyatı gerektirecek durumlar; hastaya, hastanın vücudunun verdiği reaksiyonlara (kapsül kontraktürü) ve silikon proteze bağlı faktörler olarak ayrılabilir. 

Silikon meme protezlerinin özelliklerini ve kapsül kontraktüründen bahsettiğim soru cevap şeklinde kısa videolardan oluşturduğum sayfayı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/silikon-meme-protezlerinin-ozellikleri/ izlemenizi öneririm.

Meme silikonunun çıkarılmasını istemek, meme silikonundan pişman olmak

Videoyu Oynat

Silikon meme büyütme ameliyatlarının en sık yapıldığı yaşlar yirmili yaşlardır. Kanın deli aktığı zamanlar yani. Bu dönemlerde vücut algısı her şeyden önemlidir. Özellikle kadın kimliğinin oturmasında memelerin görünümü, hacmi sıklıkla rahatsız edici olur. Silikon meme protezi ameliyatı yaptırıp yıllar sonra pişman olan birkaç hastam oldu. 

 • Başkasının isteği ve baskısıyla silikon meme büyütme ameliyatı yaptırmış,
 • Kişisel gelişimi ile vücudunda yabancı madde taşımanın rahatsızlığını duymuş,
 • Güzel olacağı düşüncesiyle olması gerekenden çok daha büyük silikon protez yerleştirilmiş hastalardı.
 • Bunun dışında da sağlık sorunu yaşayarak yani kapsül kontraktürü gelişimi nedeniyle de silikon protez çıkarma ameliyatına ihtiyaç olabilir.

Silikon protez çıkarma ameliyatına neden olan kapsül nedir? Neden oluşur?

İnsan vücudu yabancı maddeleri kabul etmez ve atmak ister. Atamayınca bu yabancı maddenin etrafında bir zar oluşturur ve zarı tamamlayınca da yabancı maddeyi attım kabul eder. Bu durum her yabancı maddeye karşı gelişir. Elinize kıymık battığında çıkaramazsanız, titanyum kalça protezleri, silikon meme protezleri, vs. hepsinin etrafında oluşur. Kısacası fizyolojik bir reaksiyondur. İstemediğimiz reaksiyon kapsül kontraktürüdür. Yani kapsülün kasılma kabiliyeti kazanmadığı durumdur.

Videoyu Oynat
 • Kapsül kontraktürü nedir? 

Vücuttan atılamayan her yabancı maddenin etrafında bir zar oluşur ve bu zara kapsül denir dedik. Bu durum sadece meme büyütme için kullanılan silikon protezler için geçerli değildir. Silikon meme protezlerini de vücut atamaz ve etraflarında bir kapsül oluşur. Her meme protezinin etrafında doğal olarak oluşur. Bu zar yani kapsül bazı durumlarda kalınlaşır, kasılma kabiliyeti kazanır ve meme protezini, memenin şeklini deforme eder. Ağrıya ve aşırı sertliğe neden olur. Memenin şekli, duruşu değişir. Silikon ile birlikte kapsülün tamamının çıkarılmasını gerektiren bir durumdur.

Videoyu Oynat
 • Protez meme de kapsül nasıl anlaşılır?

protez memede kapsül kontraktürü nasıl anlaşılır

Her hangi bir rahatsızlığınız yok ve doktorunuza da gidemiyorsunuz. Silikon proteziniz ile ilgili kapsül kontraktürü gelişti mi diye kaygılanıyorsunuz. Elle protezi tabanlarından iterek hareket etmediğini hissederseniz kapsülde sertleşme var denebilir ama mutlaka bir plastik cerraha muayene olmanız daha doğru olacaktır.

 • Biofilm nedir?

Son yıllarda kapsül kontraktürünün gelişimi konusunda silikon protezin etrafında, içeri taşındığı düşünülen bir bakteriyel tabaka oluşumu suçlanmaya başlanmıştır. Bazı bakterilerinin ameliyat sırasında silikon protezle birlikte vücuda girmesinden sonra implantların çevresinde gelişen ince bir bakteri tabakasıdır. Bu yeni bir tezdir ve bu tabakaya da “Biofilm tabakası” denmektedir. Kapsül kontraktürünün bu düşük seviyeli bakteri kolonizasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

 • Kapsül kontraktürü oluşumuna neden olduğu düşünülen durumlar nelerdir?

Kapsül kontraktürü oluşumu silikon protezin kendisinden, yerleştirilme yerinden, yerleştirilme şeklinden ve hastanın vücudunun aşırı reaksiyonlarından olabileceği düşünülen, meme büyütme ameliyatları sonrası genelde bir yıldan sonraki bir dönemde gelişen, görülme sıklığı %1-2 olan bir durumdur. Yapılan farklı araştırmalara göre ailesinde oto-immün hastalık geçmişi olanların kapsül kontraktürü geliştirmesinin daha yüksek bir oranda görüldüğünü de göstermektedir.

Kapsül kontraktürünün 4 ayrı seviyesi vardır. İlk iki seviyesi ağrısız çok hafif sertlik hissedildiği durumlardır ve şekil bozukluğu yoktur. Masajlarla hafifler ve düzelir. Bu durumda ameliyat önerilmez. Hastada zaten genellikle ameliyat istemez. Orta ve ileri derecede sertlik, ağrı ve şekil bozukluğu olduğu durumlarda ameliyat gerekecektir.

Tüm plastik cerrahlar bu sorunla karşılaşmamak için yakından bilimsel yayınları ve gelişmeleri takip ederler ve açıklanan tüm tedbirlere uymaya çalışırlar. Bu sayede 2000’li yıllardan önce çok daha yüksek olan bu kapsül kontraktürü problemi bugün %1-2’ye inmiştir. Silikon protez çıkarılması ameliyatına ihtiyaç da giderek azalmaktadır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Estetik ameliyat sonrası sütyen seçimi nasıl olmalıdır?
Videoyu Oynat
kapsül kontraktürü nasıl oluşur

Kapsül kontraktürü gelişimini önlemek için aşağıda ki tedbirleri alıyoruz

 • Ameliyat öncesi aldığımız tedbirler : Ameliyattan önce meme silikonu olacak hastalar, hematom (kanama) gibi komplikasyon risklerini artırabilecek sağlık durumları açısından taranmalıdır. Sigara içen hastalar sigarayı bırakmalı, kan sulandırıcı kullanan kişiler ve adetleri uzun süren kadınlar bu durumlarını mutlaka doktoruna söylemelidir.
 • Hasta için doğru büyüklükte silikon protez seçimi:  Büyük implantlar, kapsüler kontraktür riskini artırır.
 • Cerrahi sırasında en az sayıda deneme implantı kullanımı: Ameliyat sırasında uygun büyüklüğe ulaşmak için birden fazla deneme/sizer kullanımı ile hangisinin seçileceğine karar verilmektedir. Burada çok sayıda denemenin de etkili olabileceği düşünülmektedir.  
 • “Kas altına” yerleştirme : Bu implant yerleştirme planının en düşük kapsüler kontraktür gelişimi görülen plan olduğu gözlenmektedir.
 • Masaj : Göğüs büyütme ameliyatlarından sonra masaj yapılmasının kapsül kontraktürü gelişimi üzerine etkinliğini kanıtlayacak herhangi bir çalışma bulunmamaktadır.
 • Kapalı bir doldurma sistemi kullanın:  Kapalı doldurma sistemi, implantlara yabancı cisim girme olasılığını ortadan kaldırır. Doktorlar, kapsül alma potansiyelini azalttığı için tavsiye ediyor.
 • Biofilm / Kapsül kontraktürü oluşumunu önlemek için neler yapılmaktadır?

  • Silikon meme protezlerinin yerleştirilmesi öncesi eldivenleri değiştirmek,
  • Pudrasız eldivenler kullanmak,
  • Silikon protezleri direk kutusundan çıkarıp antibiyotikli sıvı ile yıkadıktan sonra hiçbir yere temas ettirmeden hazırlanan cebe yerleştirmek,
  • Özellikle meme başı ve çevresinden yapılan kesilerle silikon protez yerleştirme ameliyatlarında protezi içeri iterken süt kanallarına temas kaçınılmazdır. Süt kanallarının steril olmadığı kendine has bir florası olduğu bilinmektedir. Bu sebeple artık meme başından silikon meme büyütme ameliyatları tavsiye edilmemektedir.

Silikon protez çıkarma ameliyatı nasıl yapılır?

Daha önce hangi kesiden yerleştirildiyse öncelikle o skar üzerinden girilmesi daha uygun olur. Ancak kapsüle ve proteze en kolay ulaşma yolu meme altından, katlantı çizgisinden yapılacak yaklaşımdır. Hangi şekilde olursa olsun tüm ameliyatlar hastanede genel anestezi altında gerçekleştirilir ve bu ameliyatlardan sonra mutlaka dren gerekebilir. 

silikon protez çıkarma ameliyatı resmi
Silikon protez çıkarma ameliyatına karar vermek eğer kapsül kontraktürü gibi bir sorun yoksa kolay değildir. Önce kendinizle sonra eşiniz ile ve detaylar için doktorunuz ile konuşmalı sonra karar vermelisiniz.
 • Silikon protez daha büyük protez ile değiştirilmek isteniyorsa;

  • Mevcut silikon protez çıkarılır ve yerine daha büyük bir protez konabilir. Ancak çıkarılan protezin kapsülünü gevşetmek gerekir. Eğer çıkarılan protez kas üstü planda ise kapsül tamamen çıkarılarak kas altı plana yerleştirilir.
 • Silikon protez daha küçük protez ile değiştirilmek isteniyorsa;

  • Çıkarılan protezin kapsülü konulacak protezin kapsülünden çok daha büyük olduğu için kapsülü küçültmek, çıkarılan protez kas üstü planda ise kas altı plana taşımak gerekmektedir.
 • Kapsül kontraktürü gelişmiş ise;

  • Kapsül ile birlikte silikon protez tamamen çıkarılır. Eğer hasta yeniden silikon protez konmasını istiyorsa öncelikle yeniden kapsül kontraktürü gelişme ihtimalinin normalden daha yüksek bir ihtimal olduğunu bilmesi gerekir. Yeniden protez yerleştirilecekse mutlaka kas altına yerleştirilmelidir.
 • Silikon protez tamamen çıkarılacaksa;

  • Hem kapsül hemde silikon protez tamamen çıkarılır. Sıkı bir bandaj ile ameliyat sonlandırılır.

Silikon protez çıkarma ameliyatının riskleri nelerdir?

Her ameliyatın riski kadar riskleri vardır. Burada önemli olan hastanın eğer yeniden silikon protez yerleştirilmemiş ise dümdüz bir görünümünün olacağı, sıkı baskılı bir bandajla ve drenlerle ameliyattan çıkacağıdır. Silikon meme protezlerinin çıkarılması ameliyatı öncesi silikon protezlerle geçen süre zarfında meme dokusu miktarında azalma, zamana bağlı yağ dokuda incelme ve ameliyat öncesi halini hatırlamama gibi (hastalar ilk hallerini genellikle unuturlar) nedenlerle bandaj açıldığında düz bir görünüm olacağı mutlaka ameliyat öncesi konuşulmalıdır. 

 • Silikon protez çıkarma ameliyatı sonrası sarkma olur mu?

Çok nadirdir ama öncesinde bir gevşeklik durumu varsa ve büyük protezler çıkarılmışsa elbette bir miktar gevşek görüntü olabilir.

 • Çıkan silikon protez işe yarar mı?

Çıkarılan protez hastaya verilir. Hiç bir işe yaramaz. Aynı hastada bile kullanılamaz. Çıkarılan kapsül de patolojiye gönderilir. 

 • Tekrar silikon meme ne zaman yapılabilir?

Çok nadir de olsa gördüğümüz bir durumdur. Yıllarca silikon protezle yaşayıp çıkarttıktan sonra yeniden silikon protez yapılmasını istemek aslında çok da anormal bir durum değildir. Bunun için bir yıl geçmesi yeterlidir.

 • Meme silikonu çıkarıldıktan sonra emzirebilir miyim?

Silikon protezlerin varlığı, çıkarılması, hiç bir şekilde emzirme ile ilgili sorun yaratmaz. Ancak yine de ilk ameliyatınızı yapan doktorunuzla mutlaka konuşmalısınız.

Silikon protez çıkarma ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Meme silikonu çıkarma ameliyatının fiyatları doktorunuzun tecrübesi, ameliyatınızın yapılacağı hastane, yeniden silikon protez yerleştirilmesi gibi nedenlerle değişen fiyatları olabilir. Kliniğimizi arayarak kabaca bir rakam alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

28 Yorum

  1. Aslında yukarıda da anlattığım gibi silikon meme protezinin çıkarılması işlemi bazen tek başına bazen de çıkarıldıktan sonraki süreçte memenin yeniden gerekiyorsa ekstra müdahalelere ihtiyacı olabileceğinden mutlaka öncesinde yüz yüze görüşmek gerekmektedir. Ayrıca internet sitesi üzerinde fiyat bilgisi paylaşmak yasal değildir. Kliniğimizi arayarak veya mail ile en iyisi muayeneye gelerek sizin için uygun yöntem ile birlikte silikon protez çıkarılması fiyatını öğrenebilirsiniz.

 1. Hocam benim kapsul olustu ikinci yil ve fascia altinda dokturum kapsulu temizliyip mevcut implat dokunmayacagini soyledi. Sizin fikriniz nedir?

  1. Kapsül gelişimi sonrası kapsülün çıkarılması gerekir ki doktorunuz da size onu önermiş.
   Ancak planın da değişmesi yani protezinizin kas altına yerleştirilmesi ve beraberinde protez değişimi de tekrarlamaması için daha doğru bir yaklaşım olabilir.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 2. Merhaba 5 yıl önce kas altı meme silikonu taktırdım sol memede kapsül oluştu deforme varmış bu durumda çıkartmam gerekiyormuş tekrar taktırmak istesem kapsül olayı olur mu? Ve diğer memeyi deyenilemek gerekiyor mu?

  1. Eğer kapsül kontraktürü geliştiyse protezlerinizin çıkarılması, kapsülün temizlenmesi ve arzu ediyorsanız yeni protezlerin yerleştirilmesi planlanabilir. Elbette ki yeni protezler sonrasında da kapsül gelişecektir. Kapsül normal bir cevaptır. Sorun kapsülün kasılma kabiliyeti kazanması yani kapsül kontraktürü gelişimidir. Oluşmasın diye aldığımız bir çok tedbir vardır ancak %1-3 civarında bu sorunla karşılaşılmaktadır.

 3. Merhabalar ben 8 aydır meme büyütme amalyati oldum sağ mememde ağrı ve kaşıntı oluyor bide şekil bozukluğu var
  normalmi bu hocam

  1. Sizi görmeden normal demem maalesef mümkün değil. Doktorunuzun bu durumdan haberdar olması ve ona muayene olmanız daha doğru olacaktır.

 4. Merhaba,
  28 Aralık’ta Meme büyütme operasyonu (kas üstü) oldum. Ancak sol göğsümde şiddetli ağrı sonucunda çok fazla iltihaplanma olduğu için, bir hafta sonra doktorum silikonları çıkardı. Öncelikle hocam bu nerden kaynaklanabilir ? Ve doktorum bir ay sonra yine takayım diyor. Ancak ben çok endişeliyim. Sizin yorumunuz nedir hocam ?
  Tşk ederim

  1. Öncelikle çok geçmiş olsun. Ancak sizi görüp muayene etmeden size bu kadar bilgi ile cevap verirsem haksızlık etmiş olurum.
   Hiç bir doktor hastası sorun yaşasın istemez. Hiç bir hastada sorun yaşamak istemez. Ama bazen böyle sıkıntılar olabilir.
   İsterseniz 03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 5. Merhaba 2011 yilinda kas alti implan yaptirdim sanirim 300 cc buyuklugundeydi simdilerde gorunum diri ama bayagi sarkik duruyor Size sorum imlant cikarma ve meme kucultme operasyonunu ayni anda yaptirmak mümkün mü? TESEKKURLER

  1. Elbette hem proteziniz değiştirilebilir hem meme dokunuz şekillendirilebilir.
   03124482361 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz.

 6. Hocam merhaba 3 ay önce meme büyütme ameliyatı oldum fakat enfeksiyon kaptım açıp temizlediler ve silikonlarıma dokunmadılar şükür Şuan bir şeyim yok fakat sağ göğsüm asimetrik olarak çok kötü durumda aşağı kaydığını düşünüyorum revize ameliyatları 1 yıl sonra mı oluyor bana da cvp verirseniz çok sevinirim

  1. Sorunuzun kısa cevabı evet.
   Enfeksiyon geçirmiş olmanızdan kaynaklı belki bir süre daha fazla takip gerekebilir.
   Doktorunuz ile bu konuyu konuşup revizyon için uygun zamanı kararlaştırabilirsiniz.

 7. Hocam merhaba. 10 gün önce meme büyütme ameliyatı oldum. Ama ameliyattan hemen sonra bunu istemediğimi anladım ve meme dokusu ile cildim zarar görmeden çıkarttırmak istiyorum. Bu kadar erken dönemde implantın çıkarılması sorun yaratır mı?
  Teşekkürler

 8. Hocam merhabalar, 4 ay önce protez takıldı ve 1 memede sorun yaşadım. Ameliyatım silikon dezenfekte edilerek tekrar takıldı. 1 ayın sonunda ağrım yok ancak dışarıdan pek fark edilmeyen ama benim hissettigim bir şişlik mevcut. Ameliyat üzerinden 1 ay gibi kısa bir zaman geçtiği için mi yoksa kapsül oluştuğu için mi şiş olduğunu en net ne zaman anlayabilirim? Biraz daha zaman vermeli miyim iyileşmesi icin?

  1. Bahsettiğiniz rahatsızlığı anlattıklarınızdan anlayıp cevap vermem maalesef mümkün değil.
   En doğru cevabı doktorunuz verebilir veya muayeneye gelmenizi önerebilirim.
   Geçmiş olsun.

  1. Sadece silikon protezin değil kapsülün de çıkarılması gerekmektedir. O nedenle lokal anestezi ile müdahale yetersiz olacaktır.

 9. Hocam merhaba meme ca hastasıydım göğsümün içindeki tüm dokular alınıp aynı anda implant takıldı. 1 ay sonra radyoterapi almaya başladım. Göğsümde yanma oldu. Şişme gerginlik kızarma . Yatışım verildi antibiyotik tedavisi başladın ancan bu süreçte bir hafta sonra göğsümde açık yaralar olmaya başladı iltihap akıyo. Göğsümde deri çürümüş gibi bir görünüm var.Doktorum implantın çıkması gerektiğni söylüyor. açık yaralar ve enfeksiyon varken bu iişlem yapılabilir mi merak ediyorum. ?

 10. Merhaba ben bir ay önce ameliyat oldum ve şuan hiçbeğenmiyorum kendimi vücuduma göre büyük olduğunu düşünüyorum çıkarttırmak istiyorum. Hiç böyle hayal etmemiştim. Çıkarttırıp kendi dokumla kalması mümkün mü acaba

 11. Merhaba
  8 ay önce protezim takıldı ama hala anlık acımalar oluyor sık sık görüntüde bi anormallik yada sertlik yok ama acıma hissi rahatsz ediyor sekiz aya rağmen normal mi acaba

  1. Bazı gerilim tipi hareketler bahsettiğiniz sorunlara neden olur.
   Bir bir buçuk yıl hafif batma ve gerilim hislerinin aralıkları uzayarak ve süreleri kısalarak geçecektir.
   Geçmiş olsun.

 12. Hocam merhaba
  9.şubat.2024 de
  Diklestirme meme protezi ameliyatı oldum
  Fakat hiç mutlu değilim ameliyat sonrasi kolda ağrı uyuşma omuzlarda sırtımda sürekli ağrı çok mutsuzum bide sol göğüsüm de arada yanma hissi oluşuyor…sorum şu hocam dokum olmadığı çıkartmak da bi sıkıntı olur mu..
  Cok korkularım var..
  Şimdiden cevap içim teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah