Meme Estetiği

Silikon protez çıkarma ameliyatı

Silikon protez çıkarma ameliyatı neden gerekir?

Meme silikon protezlerinin çıkarılması nadiren gereken bir durumdur. Genellikle de silikon meme protezinden kaynaklanmaz. Çünkü son 10 yılda üretilen silikon meme protezleri ileri teknolojik ürünlerdir ve bazı çok önemli üretici firmalar ömür boyu garanti bile vermişlerdir. Kısacası silikon protez çıkarma ameliyatı gerektirecek durumlar; hastaya, hastanın vücudunun verdiği reaksiyonlara (kapsül kontraktürü) ve silikon proteze bağlı faktörler olarak ayrılabilir. 

Silikon meme protezlerinin özelliklerini ve kapsül kontraktüründen bahsettiğim soru cevap şeklinde kısa videolardan oluşturduğum sayfayı https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/silikon-meme-protezlerinin-ozellikleri/ izlemenizi öneririm.

Play Video

Meme silikonunun çıkarılmasını istemek, meme silikonundan pişman olmak

Silikon meme büyütme ameliyatlarının en sık yapıldığı yaşlar yirmili yaşlardır. Kanın deli aktığı zamanlar yani. Bu dönemlerde vücut algısı her şeyden önemlidir. Özellikle kadın kimliğinin oturmasında memelerin görünümü, hacmi sıklıkla rahatsız edici olur. Silikon meme protezi ameliyatı yaptırıp yıllar sonra pişman olan birkaç hastam oldu. 

 • Başkasının isteği ve baskısıyla silikon meme büyütme ameliyatı yaptırmış,
 • Kişisel gelişimi ile vücudunda yabancı madde taşımanın rahatsızlığını duymuş,
 • Güzel olacağı düşüncesiyle olması gerekenden çok daha büyük silikon protez yerleştirilmiş hastalardı.
 • Bunun dışında da sağlık sorunu yaşayarak yani kapsül kontraktürü gelişimi nedeniyle de silikon protez çıkarma ameliyatına ihtiyaç olabilir.
göğüs büyültme çıkarma ameliyatı
Silikon meme protezleri ileri teknoloji ürünü steril implantlardır

Silikon protez çıkarma ameliyatına neden olan kapsül nedir? Neden oluşur?

İnsan vücudu yabancı maddeleri kabul etmez ve atmak ister. Atamayınca bu yabancı maddenin etrafında bir zar oluşturur ve zarı tamamlayınca da yabancı maddeyi attım kabul eder. Bu durum her yabancı maddeye karşı gelişir. Elinize kıymık battığında çıkaramazsanız, titanyum kalça protezleri, silikon meme protezleri, vs. hepsinin etrafında oluşur. Kısacası fizyolojik bir reaksiyondur. İstemediğimiz reaksiyon kapsül kontraktürüdür. Yani kapsülün kasılma kabiliyeti kazanmadığı durumdur.

 • Kapsül kontraktürü nedir? 

Vücuttan atılamayan her yabancı maddenin etrafında bir zar oluşur ve bu zara kapsül denir dedik. Silikon meme protezlerini de vücut atamaz ve etraflarında bir kapsül oluşur. Her meme protezinin etrafında doğal olarak oluşur. Bu zar yani kapsül bazı durumlarda kalınlaşır, kasılma kabiliyeti kazanır ve meme protezini, memenin şeklini deforme eder. Ağrıya ve aşırı sertliğe neden olur. Memenin şekli, duruşu değişir. Silikon ile birlikte kapsülün tamamının çıkarılmasını gerektiren bir durumdur.

 • Kapsül kontraktürü oluşumuna neden olduğu düşünülen durumlar nelerdir?

Kapsül kontraktürü oluşumu silikon protezin kendisinden, yerleştirilme yerinden, yerleştirilme şeklinden ve hastanın vücudunun aşırı reaksiyonlarından olabileceği düşünülen, meme büyütme ameliyatları sonrası genelde bir yıldan sonraki bir dönemde gelişen, görülme sıklığı %1-2 olan bir durumdur. 

Kapsül kontraktürünün 4 ayrı seviyesi vardır. İlk iki seviyesi ağrısız çok hafif sertlik hissedildiği durumlardır ve şekil bozukluğu yoktur. Masajlarla hafifler ve düzelir. Bu durumda ameliyat önerilmez. Hastada zaten genellikle ameliyat istemez. Orta ve ileri derecede sertlik, ağrı ve şekil bozukluğu olduğu durumlarda ameliyat gerekecektir.

Tüm plastik cerrahlar bu sorunla karşılaşmamak için yakından bilimsel yayınları ve gelişmeleri takip ederler ve açıklanan tüm tedbirlere uymaya çalışırlar. Bu sayede 2000’li yıllardan önce çok daha yüksek olan bu kapsül kontraktürü problemi bugün %1-2’ye inmiştir. Silikon protez çıkarılması ameliyatına ihtiyaç da giderek azalmaktadır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Silikon meme protezlerinin özellikleri [Video - Soru Cevap]
 • Biofilm nedir?

Son yıllarda kapsül kontraktürünün gelişimi konusunda silikon protezin etrafında, içeri taşındığı düşünülen bir bakteriyel tabaka oluşumu suçlanmaya başlanmıştır. Bu yeni bir tezdir ve bu tabakaya da “Biofilm tabakası” denmektedir. Kapsül kontraktürünün bu düşük seviyeli bakteri kolonizasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

 • Biofilm / Kapsül kontraktürü oluşumunu önlemek için neler yapılmaktadır?

  • Silikon meme protezlerinin yerleştirilmesi öncesi eldivenleri değiştirmek,
  • Pudrasız eldivenler kullanmak,
  • Silikon protezleri direk kutusundan çıkarıp antibiyotikli sıvı ile yıkadıktan sonra hiçbir yere temas ettirmeden hazırlanan cebe yerleştirmek,
  • Özellikle meme başı ve çevresinden yapılan kesilerle silikon protez yerleştirme ameliyatlarında protezi içeri iterken süt kanallarına temas kaçınılmazdır. Süt kanallarının steril olmadığı kendine has bir florası olduğu bilinmektedir. Bu sebeple artık meme başından silikon meme büyütme ameliyatları tavsiye edilmemektedir.
silikon protez çıkarma ameliyatı resmi
Silikon protez çıkarma ameliyatına karar vermek eğer kapsül kontraktürü gibi bir sorun yoksa kolay değildir. Önce kendinizle sonra eşiniz ile ve detaylar için doktorunuz ile konuşmalı sonra karar vermelisiniz.

Silikon protez çıkarma ameliyatı nasıl yapılır?

Daha önce hangi kesiden yerleştirildiyse öncelikle o skar üzerinden girilmesi daha uygun olur. Ancak kapsüle ve proteze en kolay ulaşma yolu meme altından, katlantı çizgisinden yapılacak yaklaşımdır. Hangi şekilde olursa olsun tüm ameliyatlar hastanede genel anestezi altında gerçekleştirilir ve bu ameliyatlardan sonra mutlaka dren gerekebilir. 

 • Silikon protez daha büyük protez ile değiştirilmek isteniyorsa;

  • Mevcut silikon protez çıkarılır ve yerine daha büyük bir protez konabilir. Ancak çıkarılan protezin kapsülünü gevşetmek gerekir. Eğer çıkarılan protez kas üstü planda ise kapsül tamamen çıkarılarak kas altı plana yerleştirilir.
 • Silikon protez daha küçük protez ile değiştirilmek isteniyorsa;

  • Çıkarılan protezin kapsülü konulacak protezin kapsülünden çok daha büyük olduğu için kapsülü küçültmek, çıkarılan protez kas üstü planda ise kas altı plana taşımak gerekmektedir.
 • Kapsül kontraktürü gelişmiş ise;

  • Kapsül ile birlikte silikon protez tamamen çıkarılır. Eğer hasta yeniden silikon protez konmasını istiyorsa öncelikle yeniden kapsül kontraktürü gelişme ihtimalinin normalden daha yüksek bir ihtimal olduğunu bilmesi gerekir. Yeniden protez yerleştirilecekse mutlaka kas altına yerleştirilmelidir.
 • Silikon protez tamamen çıkarılacaksa;

  • Hem kapsül hemde silikon protez tamamen çıkarılır. Sıkı bir bandaj ile ameliyat sonlandırılır.

Silikon protez çıkarma ameliyatının riskleri nelerdir?

Her ameliyatın riski kadar riskleri vardır. Burada önemli olan hastanın eğer yeniden silikon protez yerleştirilmemiş ise dümdüz bir görünümünün olacağı, sıkı baskılı bir bandajla ve drenlerle ameliyattan çıkacağıdır. Silikon meme protezlerinin çıkarılması ameliyatı öncesi silikon protezlerle geçen süre zarfında meme dokusu miktarında azalma, zamana bağlı yağ dokuda incelme ve ameliyat öncesi halini hatırlamama gibi (hastalar ilk hallerini genellikle unuturlar) nedenlerle bandaj açıldığında düz bir görünüm olacağı mutlaka ameliyat öncesi konuşulmalıdır. 

 • Silikon protez çıkarma ameliyatı sonrası sarkma olur mu?

Çok nadirdir ama öncesinde bir gevşeklik durumu varsa ve büyük protezler çıkarılmışsa elbette bir miktar gevşek görüntü olabilir.

 • Çıkan silikon protez işe yarar mı?

Çıkarılan protez hastaya verilir. Hiç bir işe yaramaz. Aynı hastada bile kullanılamaz. Çıkarılan kapsül de patolojiye gönderilir. 

 • Tekrar silikon meme ne zaman yapılabilir?

Çok nadir de olsa gördüğümüz bir durumdur. Yıllarca silikon protezle yaşayıp çıkarttıktan sonra yeniden silikon protez yapılmasını istemek aslında çok da anormal bir durum değildir. Bunun için bir yıl geçmesi yeterlidir.

 • Meme silikonu çıkarıldıktan sonra emzirebilir miyim?

Silikon protezlerin varlığı, çıkarılması, hiç bir şekilde emzirme ile ilgili sorun yaratmaz. Ancak yine de ilk ameliyatınızı yapan doktorunuzla mutlaka konuşmalısınız.

Meme silikonu çıkarma ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Meme silikonu çıkarma ameliyatının fiyatları doktorunuzun tecrübesi, ameliyatınızın yapılacağı hastane, yeniden silikon protez yerleştirilmesi gibi nedenlerle değişen fiyatları olabilir. Kliniğimizi arayarak kabaca bir rakam alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Aslında yukarıda da anlattığım gibi silikon meme protezinin çıkarılması işlemi bazen tek başına bazen de çıkarıldıktan sonraki süreçte memenin yeniden gerekiyorsa ekstra müdahalelere ihtiyacı olabileceğinden mutlaka öncesinde yüz yüze görüşmek gerekmektedir. Ayrıca internet sitesi üzerinde fiyat bilgisi paylaşmak yasal değildir. Kliniğimizi arayarak veya mail ile en iyisi muayeneye gelerek sizin için uygun yöntem ile birlikte silikon protez çıkarılması fiyatını öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı