Meme Estetiği

Meme asimetrisi problem midir?

Kadınların kendilerini çocukluklarından itibaren kadın gibi hissetmelerini sağlayan ve kadın kimliğinin önemli, hem estetik hem de fonksiyonel organı olan memelerin birbirine benzemesi oldukça önemlidir. Birbirine benzemeyen memelerde meme asimetrisi probleminden bahsedilir ve bu durum çokta az rastlanan bir durum değildir. Birbirine tam benzeyen memelere sahip kadınlar aslında daha nadirdir. Memelerde ki orantısızlık yaşla, zamanla ve emzirme farklarıyla artabilir.

Videoyu oynat
Göğsünüzün birinin büyük, birinin küçük olması durumunda bir plastik cerraha başvurmalısınız.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah
meme asimetrisi fotoğrafı

Meme de şekil bozukluğu ne demektir?

Göğüslerde ki şekil bozukluğu konusu aslında çok fazla soruna işaret edebilir. Bu nedenle öncelikle bu makalede sadece asimetrik görünümü konu almaktadır ve her iki memenin birbirine benzememesi anlamındaki şekil bozukluğundan veya meme büyütme, göğüs dikleştirme, meme küçültme gibi gerçekleştirilmiş meme estetiği ameliyatları sonrası meydana gelmiş memede ki şekil bozuklukları ele alınmıştır. 

Hiç ameliyat olmadığınız halde memenizde yeni gelişmiş bir şekil bozukluğu varsa mutlaka bu durumunuzun meme kanseri olup olmadığının ayırt edilmesi için size en yakın tam teşekküllü bir hastaneye başvurmalısınız.

Memeler de asimetri neden olur?

 • Doğuştan vücudumuzun her iki tarafı da birbirinden farklıdır. Yüzümüz, ellerimiz, ayaklarımız kısacası her iki yarı birbirine sadece benzer. Memelerde de farklılıkların görülmesi aslında doğaldır. Ancak memelerde ki orantısızlığın derecesi fazla ise o zaman göğüs asimetrisi gündeme gelir ve mutlaka bir plastik cerrah tarafından değerlendirilerek ne yapılması gerektiğine karar verilmelidir.
Videoyu oynat
 • Omurgada ki sorunlar, skolyoz yani omurlarda eğrilik memelerde asimetri sebebi olabilir.
 • Omuzlarda ki sorunlar bir memenin daha aşağıda yadi daha sarkık görünmesinin nedeni olabilir.
 • Göğüs kafesinde ki sorunlar;
  • Pectus excavatum; Kunduracı göğsü, içe çökük göğüs olarak ta bilinen bu durum; göğüs duvarının yapısal bozukluklarının en sık görülenidir ve iman tahtası denilen, kaburgaları orta hatta tutan göğüs ön duvarında ki sternum kemiğinin çöküklüğü ile karakterizedir.
  • Pectus carinatum; Güvercin göğsü de denilen doğuştan gelen bir göğüs kafesi şekil bozukluğudur. Genel özelliği göğüs kafesinin önde çıkık olması durumudur.
  • Kaburga duruş problemleri; Kaburgalarımız bazen sağda ve solda birlerinden farklı açılarda durabilirler. Doğuştan olabileceği gibi travmatik olarak da gelişebilir.
 • Tübüler meme deformitesi sıklıkla asimetrinin nedenlerinden biridir.
 • Yanıklar, travmalar, ameliyatlar göğüs duvarının veya memenin gelişimini olumsuz etkileyerek asimetrik görünümlere neden olabilmektedir.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Keçi memesi (Tübüler meme) deformitesi

Meme asimetrisi nasıl tedavi edilir?

Asimetrik meme sorunlarına yaklaşım her iki meme için de birbirinden farklı işlemler şeklinde olabileceği gibi, bazen de sadece birine cerrahi müdahale yapılarak da gerçekleştirilebilir. O nedenle ne yapılacağına, nasıl bir süreç izleneceğine, sizin için uygun olan yöntem veya yöntemlerin seçimine bir plastik cerrah ile birlikte karar vermelisiniz.

Videoyu oynat
  • Göğüslerinizde sarkma olmadan sadece bir taraf küçük ve diğer tarafın duruş ve pozisyonu normal ise tek taraflı büyütme yeterli olabilir.
  • Göğüslerden birinde sarkma diğerinde küçüklük varsa hacimleri değerlendirilerek bir tarafa büyütme diğer tarafa dikleştirme yapılabilir. Aynı durumda hacim ve meme pozisyonlarında ki farklara bakarak tek taraflı meme dikleştirme veya tek taraflı meme küçültme gibi varyasyonlar da gerekiyor olabilir.
  • Memelerden biri büyük biri küçük ve sarkma yoksa; asimetrik silikon meme protezleri ile yani küçük tarafa büyük, büyük tarafa küçük silikon implant ile göğüs büyütme ameliyatı yapılabilir.
  • Bazen de bir tarafa meme küçültme bir tarafa da meme dikleştirme ameliyatları gerçekleştirilmesi gerekiyor olabilir.
  • Bu arada tübüler meme probleminin varlığının ayırt edilmesi de yapılacak cerrahi tekniğinde değişiklik olmasını gerektirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61