Meme Estetiği

Kas altı silikon ameliyatı

Kas altı silikon ameliyatı nedir?

Kas altı silikon protezler ile meme büyütme ameliyatı bugün dünyada göğüs büyütme ameliyat teknik yaklaşımları arasında en fazla tercih edilen teknik olarak birinci sıradadır. Diğer yerleştirme planlarını da hasta seçimine göre değişmekle birlikte kas altı, kas üstü olarak ikiye ayrılsa da dual plan ve fasya altı silikon meme protezi yerleştirme planları da tanımlanmıştır. 

Videoyu oynat

Bu planlara ulaşım için de meme katlantı çizgisi, meme başı etrafı ve koltuk altı giriş yerleri tercih edilebilir. Kasın altına silikon protezlerin yerleştirilebilmesi için en kontrollü giriş yeri meme katlantı çizgisidir. Buradan gerçekleştirilen ameliyatlarda hemen pektoral kas karşınıza çıkar ve kas için gerçekleştireceğiniz müdahale meme dokusu ile kas arasında ki bağlantılara zarar vermeden gerçekleştirilebilir. Diğer giriş yerlerinin de kendilerine göre avantaj ve dezavantajları vardır.  

Kas üstü silikon ameliyatı (Meme dokusu altı) nedir?

Meme anatomik olarak kendi form ve şekli olan fonksiyonel bir organdır. Meme dokusu pektoral kas [Göğüs kası] üzerinde yer alır ve kas kazına çok ince bağlarla tutunur. Kas üstü silikon ameliyatında protezler meme dokusu altına yani bu kas ve kas zarı üstüne yerleştirilebilir. Bu plan kanama olasılığının en az olduğu, ağrı şikayetinin ameliyat sonrasında hastayı aşırı rahatsız (kas altı silikon ameliyatı ile kıyaslandığında) etmediği bir plandır. 

Videoyu oynat

Ayrıca yuvarlak ve damla silikon protezlerin kendilerini en iyi gösterdiği plandır. Ancak kapsül kontraktürü gibi, silikon protezlerin ele gelmesi gibi, dekolteden silikonların çok belli olması gibi sorunlarında olabileceği bir yerleşim yeridir.

Kas zarı altı silikon ameliyatı (Kas fasyası altı silikon) nedir?

Anatomik olarak her kas bir zar içinde yer alır. Bu zara da fasya veya fasia denir. Meme dokusu altında yer alan pektoral kasında bir zarı vardır ve silikon protez bu fasya zarının altına yerleştirilebilir. Daha 10 yılı geçmemiş fazla yaygınlaşmamış yeni bir tekniktir. Kas altı silikon ameliyatının avantajları ile kas üstü silikon ameliyatının avantajlarını bir arada bulundurduğu iddia edilmektedir. 

Yani kas zarı altı silikon ameliyatı yapan doktorlar hastalarında ameliyat sonrasında ağrının kas üstü gibi az olduğunu, kapsül kontraktürü gibi sorunların kas altı yerleşime eşdeğer olduğunu düşünmektedirler. 

Ancak ağrının az olması normalken kapsül kontraktürü eğiliminin değerlendirmesinin çok erken olduğunu düşünenlerdenim.

Yarı kas altı meme protezi ameliyatı (Dual plan) nedir?

Silikon meme protezinin yerleştirilme planları meme dokusunun altı veya göğüs kasının altı olarak tarif edilmiş olsa da yakın zamanlarda silikon protezin üstte kas altına altta meme dokusu altına yani aynı anda iki değişik plana yerleştirilmesi işlemi yani dual plan tarif edilmiştir. Bu ameliyatta meme dokusunun projeksiyonunun artırılması ve üst pol dolgunluğunun artırılması konularında diğer planlara göre daha avantajlı olduğu düşünülmektedir.

kas altı silikon ameliyatı

Kas altı silikon mı kas üstü mü nasıl anlaşılır?

Yukarıda da bahsettiğim gibi silikon protezler değişik planlara yerleştirilebilir. Muayenede kas altı silikon mu yoksa kas üstü mü yerleştirilmiş anlaşılabilir. Bunun için hastanın her iki kolunu yanlara açması istenir. Doktor hastanın dirseklerine alttan baskı yapar ve hastasından kollarını vücuduna yaklaştırmasını ister. Bu hareket ile pektoral kas kasılır ve kas altı silikon ise kasın kasılmasına bağlı olarak meme de hareket, şekil değişikliği ve protezin dışa doğru hareketi gözlenir. Silikon kas üstünde ise bu görüntülerden hiç biri oluşmaz. Meme dokusu hareket etmez.

Kas altı silikon mi daha iyi kas üstü mü?

Silikon protezler hangi plana yerleştirilirlerse yerleştirilsinler bu planların aslında çok da birbirlerine üstünlükleri yoktur. Tercih doktorunuz ile sizin ameliyat öncesinde yapacağınız görüşme sonrasında belirlenir.

 Kas altı silikonKas üstü silikon
Ameliyat süresi1 – 1,5 saat1 – 1,5 saat
Ağrı seviyesiPektoral kasın serbestleştirilmesi ciddi ağrı nedenidir. 1-2 gün şiddetli ağrı olur.Sadece ciltteki gerilime bağlı ilk iki gün düşük seviyede, ağrı kesicilere cevap veren bir ağrı hissedilir.
İyileşme süresi7-10 gün sonra normal hayata dönüş5-7 gün sonra normal hayata dönüş
Doğal görünümHasta aşırı zayıflamadığı sürece dolgun ve formda görünüm devam eder.6-12 ay sonra silikon meme protezlerinin dekolteden sınırları görünebilir. (Özellikle meme dokusu taban çapı dar olanlarda)
Elle hissedilmeKoltuk altına doğru zayıf hastalarda ele gelebilir.Kenarlar hissedilebilir.
Emzirme sorunuSorun yaratma ihtimali yoktur.

Sorun yaratma ihtimali yoktur.

Kapsül kontraktürüGelişebilir (%1) ancak kas altı yerleşimde daha az geliştiği gösterilmiştir.Gelişebilir. (%5)
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Estetik ameliyat sonrası sütyen seçimi nasıl olmalıdır?

Kas altı silikon ameliyatında damla mı, yuvarlak silikon mu tercih edilmelidir?

Silikon protezler seçiminde damla silikon protez mi yoksa yuvarlak silikon protez mi tercih edilecek karar vermek gerekir. Ancak aslında bu konu çokta karmaşık değildir. Bu konuda göğüs büyütme ameliyatı sayfasında daha uzun uzadıya bahsetmiştim. Aşağıda ki linki tıklayarak okumaya oradan devam edebilirsiniz veya yanda ki videoyu izleyebilirsiniz.  

Kas altına (Submusculer) silikon ameliyatı nasıl yapılır?

Kas altına silikon meme protezi yerleştirme ameliyatı mutlaka genel anestezi altında ve bir hastane ortamında gerçekleştirilir. Katlantı çizgisinden yapılacak 3,5 cm’lik bir kesiden planlanan silikon meme protezi hazırlanmış kas altı plana yerleştirilir ve giriş yeri estetik dikişlerle onarılarak ameliyat sonlandırılır.

Kas altı (Submusculer) plana silikon ameliyatı yapan doktorlar kimlerdir?

Günümüzde estetik cerrahi işlem ve ameliyatların tüm dünyada yüksek talep görmesi nedeniyle birçok branş hekimi estetik ameliyatlara ilgi duymuş ve uzmanlığı başka konuda olsa da estetik ameliyat yapmaya başlamışlardır. Bu durumun tahmin edebileceğiniz gibi bir çok sakıncası da beraberinde gelmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de silikon ile göğüs büyütme ameliyatı yapmaya yetkili gerekli eğitimleri almış doktorlar Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahlardır.

Kas altına silikon ameliyatı yaptıranlar kimlerdir?

Meme silikonu ameliyatı olan kişilerin genellikle ünlü kişiler olduğu ve gece hayatını seven kadınların ilgi duyduğunu düşünen bir toplumda yaşıyoruz. Ancak memenin varlığı da yokluğu da kadınlar için çok ciddi kişisel gelişim kusurları yaratırken, kadının kendini kadın gibi hissetmesine de engel olabilir. Bu nedenle ülkemizde estetik ameliyatlar arasında ikinci sıklıkta dünyada ise birinci sırada gerçekleştirilen estetik ameliyattır. Her kadın formda ve sıkı göğüsleri hak eder. Toplumun her kesiminden kadın silikon meme büyütme ameliyatı yaptırmaktadır.

Göğsüne kas altına silikon taktıranlar memnun mu?

Pektoral kasın altına silikon taktıranlar arasında en yaygın şikayet ağrıdır ancak en yaygın memnuniyet konusu da eğer silikon protezler hastanın vücut ölçülerine uygun şekilde seçilmiş ise doğal görünmesi ve çok fazla anlaşılamıyor olmasıdır.

Silikon ameliyatı sonrası cinsel hayat ne zaman başlayabilir?

Meme silikonu ameliyatı bilindiği üzere cinsel ilişkiye engel bir ameliyat değildir. Ancak ilk bir iki gün ağrı ve göğüslerde baskı hissinin verdiği rahatsızlıklar, hastanın kollarını kullanmasının sınırlandırılmasını istememiz rahat hareket etmesine engel olacaktır. 7-10 gün sonra bu şikayetlerin birçoğu azalıp geçeceğinden cinsel ilişki için bu süreleri beklemek eşinizin için konforunu korumak açısından önemlidir.

Submusculer (Kas altı) silikon ameliyatı sonrası iyileşme ne kadar sürer?

İlk günlerde ki ağrı sonrasında bir hafta omuz hareketinin kısıtlanması ve 10. günden sonra yüz üstü yatılmasıyla iyileşme hızlanır ve hasta en geç 10. günden sonra normal hayatına dönmeye başlar. Bizim kontrollerimiz ise birinci, üçüncü, altıncı aylarda ve birinci yılda devam eder. Ameliyata bağlı şişlikler ve ödemin geçmesi genellikle 3 ay gibi bir süre alabilir. Bazen bu süre kısalabileceği gibi uzayabilir de. Tüm cerrah işlemlerde olduğu gibi iyileşmenin kişisel farkları vardır.

Kas altı plana yerleştirilen silikon emzirme sorunu yaratır mı? Süte geçer mi?

Bazı kadınlar silikon meme protezlerinin süt bezlerine oradan süt kanalları vasıtasıyla bebeğe geçebileceğini düşünmektedirler. Bu tamamen yanlış ve mümkün olamayacak bir durumdur. Öncelikle silikon katı bir maddedir ve sıvı değildir. İkincisi yapı olarak etraflarında sert bir kılıf vardır. Kas altı silikon ile meme dokusu arasında hiçbir bağlantı yoktur. Kesinlikle korkulmaması gereken bir durumdur. Dünyada bir çok kadın meme büyütme ameliyatı sonrası bebeklerini sağlıkla emzirmişler ve bebeklerine herhangi bir şekilde bir rahatsızlık oluşmamıştır. 

Kas altı meme protezi ameliyatı sonrası ağrı nasıl kontrol edilir?

Silikon proteziniz kas altı plana yerleştirildiyse ameliyatınızı yapan doktorunuz ameliyat öncesinde size birkaç gün ağrınız ve göğsünüzde baskı hissiniz olacağını da söylemiştir.

Bu ağrının kontrolü için ilk gün hastanede kalmanız ve damardan verilecek ilaçlarla kontrol edilmesi konforunuzu artıracak ve ertesi gün hissedeceğiniz ağrının azalmasını sağlayacaktır. Omuz hareketlerinden kaçınmanız, tutma ve çekme hareketleri için güç harcamamanız, oturur kalkarken karın kaslarınızı kullanmanız ağrı şikayetlerinizin başlamasına engel olacaktır.

Kas altı silikon ne zaman yumuşar?

Silikon meme büyütme ameliyatı geçirmiş memelerin elle hissedilen kıvamı aslında sadece silikon meme protezinin yapısına değil sizin cildiniz, meme dokunuz ve kas dokularınızın yapısına ve bunlar arasında ki bağların gücüne de bağlıdır. Eğer göğüsleriniz ameliyat sonrasında size sert geliyorsa ve bu durum 1 yılın üzerinde bir zaman geçmiş olmasına rağmen devam ediyorsa artık fazlaca değişmeyecektir. Silikon memenin kendi kıvamı değişmez. 

Ancak sizin dokularınızda yaşa ve zaman bağlı gevşeme ve yumuşama olacaktır. Dikkat edilmesi gereken konu ise burada ki sertliğin kapsül kontraktürü denilen meme protezinin sonradan aşırı sertleşmesi ve ağrısıyla meydana gelen rahatsızlığından ayrılmalıdır.

Kas altı silikon fiyatları ne kadardır? Ucuz mu?

Silikon protezler ile göğüs büyütme ameliyatı ister kas altı plana yerleştirilsin, ister başka bir plana fiyatlarda bir farklılık yaratmaz. Burada fiyatları belirleyen silikon meme protezi, hastanae, şehir ve ameliyatınızı yapan doktordur. Bu tip ameliyatlarda önceliğiniz göğüs büyütme ameliyatının ucuz olup olmaması değil sonucun ve sürecin sağlıkla gerçekleşmesi olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp