Yüz Dolgusu

Burun dolgusu

Burun Dolgusu Nedir?

Burun şeklinin düzeltilmesi amacıyla, hacim ihtiyacı tespit edilmiş ise kesinlikle ilk seçenek olarak dolgu konuşulabir. Yani burun estetiğinin bir parçası da burun dolgusu işlemidir. Buruna dolgu uygulaması genellikle birden fazla kez ameliyat geçirmiş, burun sırtında veya yanlarda hacim problemleri olan bölgelerde gündeme gelir. Bazende darbelere bağlı olarak oluşan benzer problemler bazende yapısal hacim problemleri için gerekir. Ameliyatsız burun estetiği için burun dolgusu yapılması için bir plastik cerrah ile yüz yüze görüşmeniz sonrası uygun görürse uygulanabilecek bir işlemdir.

burun ucu dolgusu
Burun dolgusu yapılmadan önce hastaya tüm detayları ile burnunda ki varsa sorunlar anlatılır ve elde edilecek sonuç hakkında bilgi verilir. Burun dolgusu görüşmelerinin sadece %50'si burun dolgusu uygulaması için uygun hastadır. Kalan %50 ise ameliyat ihtiyacı olan hastalardır. Uygun hastaya uygun işlemler iyi sonuçlar verecektir.

Burun dolgusu ile ilgili detaylı bilgiler;

 • Burun tabanının yüksekliğinin yetersizliği söz konusu olan ameliyat olmamış kişilerde de bu bölgeye yapılacak dolgu uygulaması burnun kalkmasını, daha iyi görünmesini sağlayabilir.
 • Burun bölgesinin hareketsiz bir bölge olmasından dolayı da buraya yapılan dolgu uygulamaları daha uzun süre kalıcılık göstermektedir.
Burun dolgusu ile elde edilen sonuç kalıcı değildir ve burnunuza son 1 yıl içinde dolgu yapıldıysa ameliyat olmadan önce mutlaka bu durumu doktorunuza söylemeniz gerekir.
 • İşlem iğne vasıtasıyla cilt altına burun sırtına hyaluronik asit enjeksiyonu işlemidir. Bu işlem sırasında rahatsızlığınızı azaltmak için bu bölgeye uyuşturucu kremler sürülür.
 • İşlem sırasında kullanılacak dolgu miktarı probleme göre değişiklik göstermektedir. Ancak genellikle 1 cc yeterli olur.
 • Burunda meydana gelen şekil bozukluklarından mağdur olmanıza rağmen herhangi bir operasyon geçirecek cesarete sahip değilseniz dolgu işlemi sizin için oldukça uygun bir seçenek olacaktır. Şekil bozukluklarının büyük bir çoğunluğunu bu yöntem ile ortadan kaldırmanız mümkündür. Ameliyat ya da narkoz gibi ciddi işlemler gerektirmediği için burun dolgusu işlemleri sonrasında ne bir morluktan ne de iyileşme sürecinin zorlu aşamalarından etkilenmezsiniz.
 • Burna dolgu uygulaması cerrahi bir müdahale olmasa da yine de bir yaş sınırlaması olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. 18 yaşından küçük olan kişilerde bu dolgunun uygulanmasına izin verilmemektedir.
Play Video
Play Video
 • Burun dolgusu nasıl uygulanır?

Doktorunuz ile yaptığınız görüşme olumlu geçtiyse ve dolgu ile sorunlarınızın azalabileceğine karar verildiyse işlemin yapılabilmesi için uyuşturucu krem ile beklemeniz gerekir. Uyuşturucu kremlerle 30 dk beklemek genellikle yeterli olur. Sonrasında planlanan alanlara hyaluronik asit dolgu enjeksiyonları yapılır.

 • Hacim sorunu olan bölgelere,
 • Belirgin hat oluşturulmak istenen bölgelere,
 • Burun ucuna, 
 • Burun tabanına,
 • Alın burun bileşkesine varsa çökme olan yerlere dolgu yapılır. İşlem 15 dakika sürer. 10 gün sonrada kontrole gelmeniz istenir. 
burnun dolgu ile şekillendirilmesi
1 cc dolgu genellikle yeterli olur. Kontrollerde daha fazlası için görüşmek ve yeterli uygulama yapabilmek önemlidir.
 • Buruna yapılan dolgu ne kadar zaman da erir?

Hyaluronik asit dolguların 1-1,5 yıl kalıcılık süreleri vardır. Ameliyatlı alanlarda ise çok daha uzun süre kaldığı gözlenmektedir. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Kaş arası dolgusu
 • Kalıcı burun dolgusu var mıdır?

Kalıcı dolgular var. Ancak vücut bu dolgulara aşırı tepki vererek atmaya çalışıyor ve atamıyor. O zaman da bulunduğu bölgeyi deforme ediyor. Sonuçlarını yüzünüzde görmek istemezsiniz. O nedenle kullanmıyorum.

Burun dolgusunu kimler uygulamalıdır?

Burun dolgusunu burun estetiği ameliyatı yapamayanlar yapmamalıdır.

 • Dolgu işlemi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İlk gün ve birkaç gün ekstra şişlik, nadiren morluk ve çok daha nadir ağrı kesicilerle geçen ağrı olabilir. Korktuğumuz bir şey dolgu yapılan yerlerde noktasal beyazlaşma ve aşırı morarma olmasıdır. Bu gibi durumlarda hemen doktorunuz ile irtibata geçmeniz sorununun erkenden çözülmesine yardımcı olur.

burun dolgusu sonucu
Burun dolgusu 18 yaş üzerinde bölgesel uyuşturucu kremler ile ve kanül kullanılarak yapılabilir.
 • Riskleri nelerdir?

Burun anatomik olarak iyi kanlanan bir bölgedir. O nedenle de bolca kılcal damar vardır. Dolgu bu kılcal damarların içine enjekte edilirse burun üzerinde doku kayıpları gelişebilir. O nedenle uygulayıcı doktor çok dikkatli, tecrübeli ve bilgili olmak zorundadır. 

 • Burun dolgusu burnu küçültebilir mi?

Dolguları biz yüzde hacim vermek için kullanıyoruz. Mantık olarak da enjekte edildiği yerde kendisine su çekerek etkili oluyor. O nedenle burnun küçültülmesi ancak ameliyat ile mümkündür. Burun estetiği sayfasına https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/burun-estetigi-ankara/ tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 • Burun dolgusu ile kemerim gizlenebilir mi?

Evet ama her durumda değil. Özellikle burun kökü yani alınla burun kemeri arasında çukuru belirgin olup kemeri aşırı ortaya çıkmış olanlar da, burun ucu aşırı düşük olup burun kemerinin belirginliği artmış olanlar da ve cildi aşırı kalın olmayanlarda etkilidir. Yine net ve doğru kararı ancak sizi muayene ettikten sonra birlikte verebiliriz.

 • Burun dolgusu ile burun ucu kaldırılabilir mi?

Evet. Elde edilecek sonucun burun ve yüz oranlarını bozmayacağına karar vermek gerektiğini belirtmek isterim. Her burun ucu düşük olan hastanın burun ucunu kaldırmak hem mümkün olmaz hem de güzel olmaz. Bu kararı ancak sizi muayene ettikten sonra birlikte verebiliriz. Burun tabanına ve burun ucuna yapılacak dolgu uygulamaları burun ucunu kaldırmaya yardımcı olacaktır. Beraberinde burun botoksu da gerekli olabilir. 

 • Dolgu ile burun eğriliği düzeltilebilir mi?

Evet mutlaka faydası olacaktır. Ancak ne kadar faydası olacağını ancak sizi görüp muayene ettikten sonra söyleyebilirim. 

 • Burun dolgusu yaptırdıktan ne kadar sonra burun estetiği ameliyatı olabilirim?

Dolgunuz tamamen eridikten sonra yani bazen 1 bazen bir buçuk yıl sonra olabilirsiniz. Ancak daha önce birden fazla burun dolgusu yapılmış ise bu süreler biraz daha uzayabilir.

Kliniğimizde 3D Vectra ile üç boyutlu burun estetiği planlaması yapılabilmektedir.

Play Video
Play Video

Burun dolgusu fiyatları ne kadardır?

Burun dolgusu ücretleri işlemi yapan doktorun tecrübesine, kullanılan dolgunun markasına ve miktarına göre değişiklik gösterecektir. Öncelik sizin bu işlem için uygun olup olmadığınıza karar vermek ve elde edilecek sonuç ile aklınızda ki sonucun örtüşerek sizin yapılan işlemden memnun olmanızı sağlamaktır. Bunun içinde mutlaka öncesinde muayeneye gelmenizi öneririm. Ancak siz yine de kliniğimizi arayarak 1 ml dolgu fiyat bilgisi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Burun dolgusu uygulaması için uygun olup olmadığınıza karar vermek ve ona göre planlama yapmak gerekir. Ücret bilgisi için de kliniğimize telefon ile ulaştığınızda bilgi alabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı