Yüz Dolgusu

Burun dolgusu

Burun Dolgusu Nedir?

Burun şeklinin düzeltilmesi amacıyla, hacim ihtiyacı tespit edilmiş ise kesinlikle ilk seçenek olarak dolgu anlatılabilir. Yani burun estetiğinin bir parçası da burun dolgusudur. Burna dolgu uygulaması genellikle birden fazla kez ameliyat geçirmiş, burun sırtında veya yanlarda hacim problemleri olan bölgelerde gündeme gelir. Bazende darbelere bağlı olarak oluşan benzer problemler bazende yapısal hacim problemleri olabilir.

Play Video
Play Video

Burun dolgusu ile ilgili detaylı bilgiler;

 • Burun tabanının yüksekliğinin yetersizliği söz konusu olan ameliyat olmamış kişilerde de bu bölgeye yapılacak dolgu uygulaması burnun kalkmasını, daha iyi görünmesini sağlayabilir.
 • Burun bölgesinin hareketsiz bir bölge olmasından dolayı da buraya yapılan dolgu uygulamaları daha uzun süre kalıcılık göstermektedir.
 • İşlem iğne vasıtasıyla cilt altına burun sırtına hyaluronik asit enjeksiyonu işlemidir. Bu işlem sırasında rahatsızlığınızı azaltmak için bu bölgeye uyuşturucu kremler sürülür.
 • İşlem sırasında kullanılacak dolgu miktarı probleme göre değişiklik göstermektedir. Ancak genellikle 1 cc yeterli olur.
 • Burunda meydana gelen şekil bozukluklarından mağdur olmanıza rağmen herhangi bir operasyon geçirecek cesarete sahip değilseniz dolgu işlemi sizin için oldukça uygun bir seçenek olacaktır. Şekil bozukluklarının büyük bir çoğunluğunu bu yöntem ile ortadan kaldırmanız mümkündür. Ameliyat ya da narkoz gibi ciddi işlemler gerektirmediği için burun dolgusu işlemleri sonrasında ne bir morluktan ne de iyileşme sürecinin zorlu aşamalarından etkilenmezsiniz.
 • Burna dolgu uygulaması cerrahi bir müdahale olmasa da yine de bir yaş sınırlaması olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. 18 yaşından küçük olan kişilerde bu dolgunun uygulanmasına izin verilmemektedir.

Burun dolgusunu kimler uygulamalıdır?

Burun dolgusunu burun estetiği ameliyatı yapamayanlar yapmamalıdır.

 • Burun dolgusu nasıl uygulanır?

Doktorunuz ile yaptığınız görüşme olumlu geçtiyse ve dolgu ile sorunlarınızın azalabileceğine karar verildiyse işlemin yapılabilmesi için uyuşturucu krem ile beklemeniz gerekir. Uyuşturucu kremlerle 30 dk beklemek genellikle yeterli olur. Sonrasında planlanan alanlara hyaluronik asit dolgu enjeksiyonları yapılır.

 • Hacim sorunu olan bölgelere,
 • Belirgin hat oluşturulmak istenen bölgelere,
 • Burun ucuna,
 • Burun tabanına,
burun dolgusu estetiği
1 cc dolgu genellikle yeterli olur. kontrollerde daha fazlası için görüşmek ve yeterli uygulama yapabilmek önemlidir.
 • Alın burun bileşkesine varsa çökme olan yerlere dolgu yapılır.
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Ameliyatsız burun estetiği

İşlem 15 dakika sürer. 10 gün sonrada kontrole gelmeniz istenir. 

 • Buruna yapılan dolgu ne kadar zaman da erir?

Hyaluronik asit dolguların 1-1,5 yıl kalıcılık süreleri vardır. Ameliyatlı alanlarda ise çok daha uzun süre kaldığı gözlenmektedir. 

 • Kalıcı burun dolgusu var mıdır?

Kalıcı dolgular var. Ancak vücut bu dolgulara aşırı tepki vererek atmaya çalışıyor ve atamıyor. O zaman da bulunduğu bölgeyi deforme ediyor. Sonuçlarını yüzünüzde görmek istemezsiniz. O nedenle kullanmıyorum.

 • Dolgu işlemi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İlk gün ve birkaç gün ekstra şişlik, nadiren morluk ve çok daha nadir ağrı kesicilerle geçen ağrı olabilir. Korktuğumuz bir şey dolgu yapılan yerlerde noktasal beyazlaşma ve aşırı morarma olmasıdır. Bu gibi durumlarda hemen doktorunuz ile irtibata geçmeniz sorununun erkenden çözülmesine yardımcı olur.

estetik cerrah
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
 • Riskleri nelerdir?

Burun anatomik olarak iyi kanlanan bir bölgedir. O nedenle de bolca kılcal damar vardır. Dolgu bu kılcal damarların içine enjekte edilirse burun üzerinde doku kayıpları gelişebilir. O nedenle uygulayıcı doktor çok dikkatli, tecrübeli ve bilgili olmak zorundadır. 

 • Burun dolgusu burnu küçültebilir mi?

Dolguları biz yüzde hacim vermek için kullanıyoruz. Mantık olarak da enjekte edildiği yerde kendisine su çekerek etkili oluyor. O nedenle burnun küçültülmesi ancak ameliyat ile mümkündür. Burun estetiği sayfasına https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/burun-estetigi-ankara/ tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 • Burun dolgusu ile kemerim gizlenebilir mi?

Evet ama her durumda değil. Özellikle burun kökü yani alınla burun kemeri arasında çukuru belirgin olup kemeri aşırı ortaya çıkmış olanlar da, burun ucu aşırı düşük olup burun kemerinin belirginliği artmış olanlar da ve cildi aşırı kalın olmayanlarda etkilidir. Yine net ve doğru kararı ancak sizi muayene ettikten sonra birlikte verebiliriz.

 • Burun dolgusu ile burun ucu kaldırılabilir mi?

Evet. Elde edilecek sonucun burun ve yüz oranlarını bozmayacağına karar vermek gerektiğini belirtmek isterim. Her burun ucu düşük olan hastanın burun ucunu kaldırmak hem mümkün olmaz hem de güzel olmaz. Bu kararı ancak sizi muayene ettikten sonra birlikte verebiliriz. Burun tabanına ve burun ucuna yapılacak dolgu uygulamaları burun ucunu kaldırmaya yardımcı olacaktır. Beraberinde burun botoksu da gerekli olabilir. 

 • Dolgu ile burun eğriliği düzeltilebilir mi?

Evet mutlaka faydası olacaktır. Ancak ne kadar faydası olacağını ancak sizi görüp muayene ettikten sonra söyleyebilirim. 

 • Burun dolgusu fiyatları ne kadardır?

Burna dolgu işlemlerinin ücretleri işlemi yapan doktorun tecrübesine, kullanılan dolgunun markasına ve miktarına göre değişiklik gösterecektir. Kliniğimizi arayarak fiyat alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı