Yüz Dolgusu

Dolgu sonrası meydana gelebilecek sorunlar nelerdir?

Aşağıda cevapladığım soruları hyaluronik asit içeren dolgular için cevaplıyorum. Kalıcı dolgu reaksiyonları çok fazla çeşit kalıcı dolgu olduğundan bunlara bağlı gelişen reaksiyonlar da oldukça fazladır. Artık ülkemizde kalıcı dolgu uygulamaları da tüm dünyada olduğu gibi terk edilmiştir. Mevcut sorunlu hastaların mutlaka bir plastik cerrah ile detaylı görüşmelerini tavsiye ederim. Estetik dolgu sonrası sorunlar da ehil olmayan kişilerin maalesef dolgu enjeksiyonları yapmaya özenmelerinden kaynaklanmaktadır.

dolgu sonrası enjektörü
Alerji dolguların içinde ki çapraz bağ proteinlere karşı olabilir. Hyaluronik asite karşı değil.
 • Estetik yüz dolguları alerji yapar mı?

Kliniğimizde kullandığımız Juvaderm (Ultra 2,3,4, Voluma, Volux) ve Regenyal İdea (İdea, Super İdea, Bio expander, Bioregen) ailesine mensup dolguların alerji testine ihtiyaçları olmadığı kendi yayınlarıyla sabittir. Bu iki markanın tüm ürünleri bakteriyel fermentasyon ile üretilen, kendilerine has özellikleri olan çapraz bağlı, granülom yapma ihtimalleri çok düşük, hyaluronik asit içeren dolgulardır.

 • Dolgu sonrası şişlik neden olur?

Şişlik hemen her iğneli işlem sonrası olabilen bir durumdur. Burada işlemin hemen peşinden olan şişliklerin hızla geçeceğini söylemek gerekir. Eğer fazla yapıldıysa geçmeyecektir elbette ama doku reaksiyonu olarak oluşanlar hızla birkaç saatten bir kaç güne kadar gerileyecektir. 3-4 günden sonra meydana gelişen şişlikler sıklıkla göz altlarında meydana gelir ve nedeni kafa içi basıncını artıran öksürük, hapşırma, grip nezle gibi durumlara bağlı olabileceği gibi nadiren enfeksiyon belirtisi de olabilir.

Enfeksiyon belirtisi olduğunu düşünmek için ısı artışı, kızarıklık ve ağrının da eşlik etmesi beklenir. Ancak böyle durumlarda yani 3-4 gün sonra meydana gelen şişlik, kızarıklık hallerinin doktorunuz ile paylaşılması gerekmektedir. Probleminizi başka bir doktor ile görüşerek çözmeye çalışmayınız.

innea aqua hangi doktor yapıyor
 • Estetik dolgu sonrası şişlik ne zaman geçer?

Dolgu sonrası şişliği üçe ayırmakta fayda var.

 • İşlemden hemen sonra oluşan şişlik iğne reaksiyonuna işlemin süresine ve damarsal yapıların etkilenmesine bağlı olarak gelişir ve hızlıca birkaç gün içinde geçer.
 • 3 – 4 gün sonra ortaya çıkan veya baştan beri geçmeyen giderek artan ve beraberinde ağrı gelişen şişlik durumu da ikinci tip şişliktir. Bu hafif alerjik kişilerde, özellikle göz altı bölgesinde, marionette ve çene hattına yapılan sert dokulu dolgularda sık görülür ve ekstra bir şey yapılmadan 4-7 günde genellikle geçer. Bu rahatsızlığınızdan doktorunuzun haberinin olması iyi olur. Bazen kızarıklık ve ateşte eklenebilir. Ateş ve kızarıklık eklenmesi enfeksiyon belirtisidir ve mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Muhtemelen size antibiyotik önerecektir ve yakın takibe alacaktır. 
 • Geç dönem şişliklerden kistler kısmında daha detaylı bahsedeceğim ama bazı eski tip dolgularda daha sık karşılaşılan granülom diye de tarif edilen hyaluronik asit moleküllerinin çapraz bağlayan proteine karşı gelişen reaksiyonun sonucudur.
 • Dolgu uygulaması sonrası ödem ne zaman geçer?

Dolgu sonrası ödem dokunun dolguya ve iğneye verdiği reaksiyon sonucu gelişir ve en hızlı geçen işlem sonrası bulgulardandır. Ekstra bir işlem yapmaya gerek yoktur. Göz altı bölgesinde nadiren uzun dönem ödematöz görüntüler devam edebilir. Bu durumlarda doktorunuz ek eritici veya ödem çözücü enjeksiyonlar önerebilir. 

 • Estetik yüz dolgusu sonrası sertlik normal mi?

Yüz dolgusu sonrası sertlik, çene dolgusu sonrası sertlik, nazolabial dolgu sonrası sertlik, ışık dolgusu sonrası sertlik hepsi erken dönemde yapılan işleme, bölgeye ve verilen dolgunun yapısına göre ilk birkaç gün bazen de özellikle çene hattına yapılan dolgularda bir haftaya kadar uzayan sertlik olması normaldir. Daha uzun sertlikler olması durumunda doktorunuz veya bir plastik cerrah ile görüşmelisiniz.

 • Estetik yüz dolguları ağrı yapar mı?

Dolgu uygulaması iğneyle yapıldığı için ve hacim verici etkisiyle dokuda gerilim yarattığı için ağrı reseptörlerini uyarır. Bu etkide ağrı hissine neden olur. O nedenle uyuşturucu kremler, uyuşturucu enjeksiyonlar sonrası yapılırsa daha konforlu olabilir. Dolgu işlemi sonrasında uygulama akşamında veya ertesi günü olan ağrı iğnenin tahrişinden ve dolgunun bölgesel fazla miktarda yapılmasından dokuda ki gerilim kaynaklı olabilir ve 2 gün içinde geçer. Gerilime bağlı ağrı çok nadiren 3-4.güne de sarkabilir. Burada işlem sonrası dayanılmaz ağrı olması önemlidir ve mutlaka doktorunuzun haberdar edilmesi gerekebilir. Sinirler ve damarlar basınca oldukça duyarlıdırlar ve bu yapılara yakın enjeksiyonlar yüksek seviyeli ağrıya neden olurlar. Beraberlerinde dokularda renk değişiklikleri olması damarsal, bölgesel uyuşukluk, karıncalanma gibi hislerin olması sinirsel baskıya işaret olabilir. Dolguların hızla eritilmesi ve bölgesel ısı artırıcı uygulamalar faydalı olabilir. Tüm bu müdahaleleri doktorunuzun yapması en doğru yaklaşım olacaktır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Yanak dolgusu
 • Estetik dolgu sonrası morluk ne zaman geçer?

Dolgu işlemlerinin büyük bir kısmı artık kanülle yapıldığı için morluk çok karşılaştığımız bir durum değildir. Keskin iğne ile morluk oluşum ihtimali nispeten daha yüksektir. Özellikle dudaklara yapılan enjeksiyonlarda morarma ihtimalinin en fazla olduğu bölgedir. Morluk oluşumu için önerilen Arnica gibi kremler işlem öncesi ve sonrası kullanılırsa faydalı olabilir. Morluklar genellikle 5-7 gün içinde geçerler. Önemli olan kontrollerde morluk olmamasıdır. Hasta işlem sonrası rutin kontrolüne morluk veya şişliği bitince çağrılmalı ve gerekiyorsa ek dozlar hiç bir şişlik veya morluk yokken yapılmalıdır.

kanül ve iğne farkı (Dolgu sonrası)
Dolgular kanül veya keskin iğne ile uygulanır ve Kanüllerle daha az morluk ihtimali vardır.
 • Dolgu yapılan yerlerde kabarıklık olması normal mi?

Evet normal. Özellikle ilk birkaç saatten birkaç güne kadar normal kabul edilmelidir. Sonrasında böyle bir durum varsa doktorunuz ile konuşmalısınız. Bölgesel olarak ve kullanılan hyaluronik asit dolgusunun sertliği ile alakalı geçici bir kabarıklık beklenebilir.

 • Estetik yüz dolgusu sonucunu beğenmezsem çıkarılabilir mi?

Dolguların çıkarılması kavramı biraz hyaluronik asit dolgularının yapısına uygun bir kelime olmasa da konumuz hyaluronik asitler olduğu için evet. Ancak kalıcı dolgular için her zaman mümkün olamayabilir. Kalıcı dolguların bir kısmı dokuların içine tamamen organize olmuş halde durabilirler. Bu nedenle bazen çıkarmamayı tercih etmek hasta için daha iyi olabilir.

 • Estetik dolguları beğenmezsem eritilebilir mi?

Evet eritilebilir. Ancak aralıklı, bir seansta planlanan dolgunun hepsinin yapılmaması bu gibi dolgudan memnuniyetsizlik ihtimalini azaltır. O nedenle kademeli dolgu uygulaması hastanın işlem ile ilgili uyumunu artırır ve bu gibi taleplerin oluşumuna engel olur. Ancak nadiren de olsa hastalarımızın bir kısmı yapılan işlemden memnun kalmayarak eritilmesini talep edebilmektedirler.

Hyaluronik asit hyaluronidaz denilen bir enzim ile karşılaştığında erir ve vücuttan hızla atılır.  Problemin seviyesine göre birkaç kez tekrarlanabilir. 2 hafta aralıklara hyaluronidaz yani dolgu eritme işlemi tekrar edilebilir.

 • Estetik dolgu sonrası oluşan şişlik, ödem, morluk kalıcı mıdır?

Erken dönem yapılan işleme, kişinin hassasiyetine ve dokunun cevabına bağlı değişiklikler olan şişlik, morluk ve ödem kalıcı değildir. Tamamen geçer. Fazla dolgu yapılması asıl sorundur. O nedenle aşamalı uygulamalar hastalara önerilmeli ve kademeli hacim verme işlemleri gerçekleştirilmelidir. 

 • Estetik dolgu sonrası kist olabilir mi?

Hyaluronik asit dolguların kalıcılığını etki sürelerini  uzatmak için çapraz bağlı moleküllere dönüştürmek gerekmektedir ve bu çapraz bağları sentetik olarak oluşturmak için 1,4-butanediol diglycidyl ether (BDDE) ve divinyl sulfone (DVS) gibi proteinlere ihtiyaç vardır. Eğer hastanın bu proteinlere hassasiyeti varsa kist, granülom, uzun süren ödematöz görüntüler ile karşılaşılabilmektedir. Juvaderm ve İdea dolgularında BDDE eser miktardadır ve granülom benzeri reaksiyon görülme ihtimali çok düşüktür.

Play Video
 • Göz altı dolgusu sonrası oluşan kistler nasıl tedavi edilir?

Gözaltı bölgesi çok hassas bir bölgedir hem vasküler hem lenfatik dolaşımı önemli bir bölgedir. Göz altı dolgusu için mutlaka ince yapılı hyaluronik asitler tercih edilmelidir. Granülom veya dolgu sonrası oluşan kistlerin boşaltılması için kistin derinliği, yeri, büyüklüğü gibi faktörleri birlikte değerlendirerek bazen direk iğne ile bazen hyaluronidaz enjeksiyonu yardımıyla bir veya birden fazla seansta tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Doktorunuz size işlem öncesi ve sonrasında antibiyotik önerebilir.

dudak kisti boşaltma (estetik yüz dolgu sonrası)
Çok yüzeysel yapılan dolgular dudakların şeklini ve formunu bozabilir.
 • Dudak dolgusu sonrası oluşan kistler nasıl tedavi edilir?

Dudak dolgusu en fazla gerçekleştirilen dolgu işlemlerinin başında gelir ancak herkes bu işlemi yapmaya çalıştığı için uygulama tekniklerinin detaylarını öğrenmeden yapmak benzer sorunlu sonuçlara neden olabilmektedir. Dudak dolgusu sonrası kistler genellikle bir reaksiyona bağlı değil dolgunun yüzeysel plana yapılmasından kaynaklanır. Tedavisi de bu kistik yapıların patlatılmasıdır. Kist boşaltılması sonrası yeniden dudak dolgusu yapılması için 1-3 ay gibi bir zaman geçmesi gerekmektedir.

 • Dolgu yıllar sonra şişer mi?

10 yıl önce ülkemize girmeye başlayan hyaluronik asit dolgularının bazı formlarında bu gibi sorunlara neden olanları ile karşılaştık. Özellikle fazla miktarda aynı bölgeye dolgu yapılması o bölgede potansiyel boşluklar oluşturarak ilerleyen zamanlarda kistler ve apse benzeri kapalı alan enfeksiyonları gözlendi. Bu gibi durumlara yaklaşım yine enfekte ise antibiyotik tedavisi sonrası boşaltma veya hyaluronidaz ile eritme şeklinde olmaktadır.

 • Estetik yüz dolgusu yer değiştirir mi?

Hyaluronik asit dolgular yer değiştirmez. Ancak Calcium Hydroxylapatite ve Polyacrylamide içerikli dolgular da yer değiştirme gibi sorunlar görüldüğü bilinmektedir.

 • Estetik dolgu sonrası doku kaybı olabilir mi?

Dolgu enjeksiyonlarını yapan doktorların anatomi bilgisinin üst düzey olması şarttır ve uygulama sırasında da çok dikkatli ve uyanık olmalıdır. Dolgular nispeten sert maddeler olduklarından damarların yakınlarına veya içine yapıldıklarında dolaşım sorunları gelişebilir. Bu gibi durumlar ileri tecrübe gerektirir. Dolgu yapılan alanda solukluk, koyu renk morarma, uyuşma ve ağrı olması sıkıntılı bir durumun işareti olabilir. Hemen doktorunuza ulaşmalı ve bahsettiğim sorun varsa hızla tedaviye başlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı