Yüz Dolgusu

Dolgu sonrası meydana gelebilecek sorunlar nelerdir?

Estetik yüz dolgu uygulamalarında sorunlar nelerdir?

Aşağıda cevapladığım soruları hyaluronik asit içeren dolgular için cevaplıyorum. Kalıcı dolgu reaksiyonları çok fazla çeşit kalıcı dolgu olduğundan bunlara bağlı gelişen reaksiyonlar da oldukça fazladır. Artık ülkemizde kalıcı dolgu uygulamaları da tüm dünyada olduğu gibi terk edilmiştir. Mevcut sorunlu hastaların mutlaka bir plastik cerrah ile detaylı görüşmelerini tavsiye ederim. Estetik dolgu sonrası sorunlar da ehil olmayan kişilerin maalesef dolgu enjeksiyonları yapmaya özenmelerinden kaynaklanmaktadır.

Videoyu oynat
Dolgu uygulaması yaptırmadan ÖNCE uygulanacak maddenin HYALURONİK ASİT ve uygulayıcı kişinin DOKTOR olduğundan emin olunuz..!
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah
Videoyu oynat

Estetik yüz dolguları alerji yapar mı?

Kliniğimizde kullandığımız Juvaderm (Ultra 2,3,4, Voluma, Volux) ve Regenyal İdea (İdea, Super İdea, Bio expander, Bioregen) ailesine mensup dolguların alerji testine ihtiyaçları olmadığı kendi yayınlarıyla sabittir. Bu iki markanın tüm ürünleri bakteriyel fermentasyon ile üretilen, kendilerine has özellikleri olan çapraz bağlı, granülom yapma ihtimalleri çok düşük, hyaluronik asit içeren dolgulardır.

dolgu sonrası enjektörü
Alerji dolguların içinde ki çapraz bağ proteinlere karşı olabilir. Hyaluronik asite karşı değil.

Dolgulara bağlı erken dönem sorunlar

 • Yüz dolgu uygulaması sonrası ACİL DURUM nedir?

Tüm yüz dolguları için geçerli olan ve dolgu malzemesinin damar içine veya hemen yakınına yapılmasına bağlı meydana gelebilecek sorunlar ACİL sorunlardır ve hemen müdahale edilemez ise etkilenene damarı bölgesinde doku ve cilt kayıpları meydana gelebilir. İşlem sonrası devam eden ve giderek artan ağrı, işlem bölgesinde solma ve morarma gibi renk değişiklikleri, ciltte düzensizlik gibi görünümler bu durumun habercisi olabilir. 

Videoyu oynat

Damarsal sorunlarda hyaluronidaz enjeksiyonu yapılması en hızlı cevabı verecektir. Bu bölgeye masaj yapılması ve sıcak uygulamasının da faydaları olabilmektedir.

 • Dolgu sonrası şişlik neden olur?

Şişlik hemen her iğneli işlem sonrası olabilen bir durumdur. Burada işlemin hemen peşinden olan şişliklerin hızla geçeceğini söylemek gerekir. Eğer fazla yapıldıysa geçmeyecektir elbette ama doku reaksiyonu olarak oluşanlar hızla birkaç saatten bir kaç güne kadar gerileyecektir. 3-4 günden sonra meydana gelişen şişlikler sıklıkla göz altlarında meydana gelir ve nedeni kafa içi basıncını artıran öksürük, hapşırma, grip nezle gibi durumlara bağlı olabileceği gibi nadiren enfeksiyon belirtisi de olabilir.

Enfeksiyon belirtisi olduğunu düşünmek için ısı artışı, kızarıklık ve ağrının da eşlik etmesi beklenir. Ancak böyle durumlarda yani 3-4 gün sonra meydana gelen şişlik, kızarıklık hallerinin doktorunuz ile paylaşılması gerekmektedir. Probleminizi başka bir doktor ile görüşerek çözmeye çalışmayınız.

 • Estetik dolgu sonrası şişlik ne zaman geçer?

Dolgu sonrası şişliği üçe ayırmakta fayda var.

  • İşlemden hemen sonra oluşan şişlik iğne reaksiyonuna işlemin süresine ve damarsal yapıların etkilenmesine bağlı olarak gelişir ve hızlıca birkaç gün içinde geçer.
Videoyu oynat
  • 3 – 4 gün sonra ortaya çıkan veya baştan beri geçmeyen giderek artan ve beraberinde ağrı gelişen şişlik durumu da ikinci tip şişliktir. Bu hafif alerjik kişilerde, özellikle göz altı bölgesinde, marionette ve çene hattına yapılan sert dokulu dolgularda sık görülür ve ekstra bir şey yapılmadan 4-7 günde genellikle geçer. Bu rahatsızlığınızdan doktorunuzun haberinin olması iyi olur. Bazen kızarıklık ve ateşte eklenebilir. Ateş ve kızarıklık eklenmesi enfeksiyon belirtisidir ve mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Muhtemelen size antibiyotik önerecektir ve yakın takibe alacaktır. 
  • Geç dönem şişliklerden kistler kısmında daha detaylı bahsedeceğim ama bazı eski tip dolgularda daha sık karşılaşılan granülom diye de tarif edilen hyaluronik asit moleküllerinin çapraz bağlayan proteine karşı gelişen reaksiyonun sonucudur.
 • Dolgu uygulaması sonrası ödem ne zaman geçer?

Dolgu sonrası ödem dokunun dolguya ve iğneye verdiği reaksiyon sonucu gelişir ve en hızlı geçen işlem sonrası bulgulardandır. Ekstra bir işlem yapmaya gerek yoktur. Göz altı bölgesinde nadiren uzun dönem ödematöz görüntüler devam edebilir. Bu durumlarda doktorunuz ek eritici veya ödem çözücü enjeksiyonlar önerebilir. 

Videoyu oynat
 • Estetik yüz dolgusu sonrası sertlik normal mi?

Yüz dolgusu sonrası sertlik, çene dolgusu sonrası sertlik, nazolabial dolgu sonrası sertlik, ışık dolgusu sonrası sertlik hepsi erken dönemde yapılan işleme, bölgeye ve verilen dolgunun yapısına göre ilk birkaç gün bazen de özellikle çene hattına yapılan dolgularda bir haftaya kadar uzayan sertlik olması normaldir. Daha uzun sertlikler olması durumunda doktorunuz veya bir plastik cerrah ile görüşmelisiniz.

Videoyu oynat
 • Estetik yüz dolguları ağrı yapar mı?

Dolgu uygulaması iğneyle yapıldığı için ve hacim verici etkisiyle dokuda gerilim yarattığından ağrı reseptörlerini uyarır. Bu etkide ağrı hissine neden olur. O nedenle uyuşturucu kremler, uyuşturucu enjeksiyonlar sonrası yapılırsa daha konforlu olabilir. Dolgu işlemi sonrasında uygulama akşamında veya ertesi günü olan ağrı iğnenin tahrişinden ve dolgunun bölgesel fazla miktarda yapılmasından dokuda ki gerilim kaynaklı olabilir ve 2 gün içinde geçer. Gerilime bağlı ağrı çok nadiren 3-4.güne de sarkabilir.

Videoyu oynat
  • Burun dolgusu sonrası ağrı normal mi?

Buruna dolgu sonrası ağrı normal algılanmamalı mutlaka doktorunuzun haberi olmalıdır. ACİL bir durumdur. Dolgu yapılan alanda dayanılmaz ağrı olması önemlidir. Özellikle burun ucu dolgusunda daha fazla meydana gelme ihtimali vardır. Sinirler ve damarlar basınca oldukça duyarlıdırlar ve bu yapılara yakın enjeksiyonlar yüksek seviyeli ağrıya neden olurlar. Beraberlerinde dokularda renk değişiklikleri olması damarsal, bölgesel uyuşukluk, karıncalanma gibi hislerin olması sinirsel baskıya işaret olabilir. Dolguların hızla eritilmesi ve bölgesel ısı artırıcı uygulamalar faydalı olabilir. Tüm bu müdahaleleri doktorunuzun yapması en doğru yaklaşım olacaktır. Özellikle ilk 4 saatte müdahale edilmemesi burun üzerinde cilt kayıpları gibi sorunlara neden olabilir.

  • Çene dolgusu sonrası ağrı normal mi?

Çeneye dolgu sonrası ağrı; derin enjeksiyon, dolgunun yapısının sertliği ve iğnenin kemik irritasyonuna bağlı gelişir genellikle. Tüm çene boyunca yapılan dolgu işlemlerinden sonra gelişebilir. Genellikle de 2-3 gün içinde geçer. Çene dolgusu sonrası ağrı ağrı kesici ilaçlara cevap verir.

innea aqua hangi doktor yapıyor
Burun dolgusu ile ilgili muhtemel sorunları okumak için TIKLAYINIZ...!
 • Estetik dolgu sonrası morluk ne zaman geçer?

Dolgu işlemlerinin büyük bir kısmı artık kanülle yapıldığı için morluk çok karşılaştığımız bir durum değildir. Keskin iğne ile morluk oluşum ihtimali nispeten daha yüksektir. Özellikle dudaklara yapılan enjeksiyonlarda morarma ihtimalinin en fazla olduğu bölgedir. Morluk oluşumu için önerilen Arnica gibi kremler işlem öncesi ve sonrası kullanılırsa faydalı olabilir. Morluklar genellikle 5-7 gün içinde geçerler. Önemli olan kontrollerde morluk olmamasıdır. Hasta işlem sonrası rutin kontrolüne morluk veya şişliği bitince çağrılmalı ve gerekiyorsa ek dozlar hiç bir şişlik veya morluk yokken yapılmalıdır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Nazolabial dolgu
kanül ve iğne farkı (Dolgu sonrası)
Dolgular kanül veya keskin iğne ile uygulanır ve Kanüllerle daha az morluk ihtimali vardır.
 • Dolgu yapılan yerlerde kabarıklık olması normal mi?

Evet normal. Özellikle ilk birkaç saatten birkaç güne kadar normal kabul edilmelidir. Sonrasında böyle bir durum varsa doktorunuz ile konuşmalısınız. Bölgesel olarak ve kullanılan hyaluronik asit dolgusunun sertliği ile alakalı geçici bir kabarıklık beklenebilir.

 • Estetik dolgu sonrası oluşan şişlik, ödem, morluk kalıcı mıdır?

Erken dönem yapılan işleme, kişinin hassasiyetine ve dokunun cevabına bağlı değişiklikler olan şişlik, morluk ve ödem kalıcı değildir. Tamamen geçer. Fazla dolgu yapılması asıl sorundur. O nedenle aşamalı uygulamalar hastalara önerilmeli ve kademeli hacim verme işlemleri gerçekleştirilmelidir. 

Dolgulara bağlı geç dönem sorunlar

 • Estetik dolgu sonrası kist olabilir mi?

Hyaluronik asit dolguların kalıcılığını etki sürelerini  uzatmak için çapraz bağlı moleküllere dönüştürmek gerekir. Bu çapraz bağları sentetik olarak oluşturmak için 1,4-butanediol diglycidyl ether (BDDE) ve divinyl sulfone (DVS) gibi proteinlere ihtiyaç vardır. Eğer hastanın bu proteinlere hassasiyeti varsa; kist, granülom, uzun süren ödematöz görüntüler ile karşılaşılma ihtimali yüksektir. Juvaderm ve İdea dolgularında BDDE eser miktardadır ve granülom benzeri reaksiyon görülme ihtimali çok düşüktür.

Videoyu oynat
 • Estetik yüz dolgusu sonucunu beğenmezsem çıkarılabilir mi?

Dolguların çıkarılması kavramı biraz hyaluronik asit dolgularının yapısına uygun bir kelime olmasa da konumuz hyaluronik asitler olduğu için evet. Ancak kalıcı dolgular için her zaman mümkün olamayabilir. Kalıcı dolguların bir kısmı dokuların içine tamamen organize olmuş halde durabilirler. Bu nedenle bazen çıkarmamayı tercih etmek hasta için daha iyi olabilir.

 • Estetik dolguları beğenmezsem eritilebilir mi?

Evet eritilebilir. Ancak aralıklı, bir seansta planlanan dolgunun hepsinin yapılmaması bu gibi dolgudan memnuniyetsizlik ihtimalini azaltır. O nedenle kademeli dolgu uygulaması hastanın işlem ile ilgili uyumunu artırır ve bu gibi taleplerin oluşumuna engel olur. Ancak nadiren de olsa hastalarımızın bir kısmı yapılan işlemden memnun kalmayarak eritilmesini talep edebilmektedirler.

Videoyu oynat
 • Hyaluronidaz (Hyaluronidase) ile dolgu eritme

Dolgular ile istenmeyen yan etkilerin ortaya çıktığı veya hastanın beğenmediği sonuçlarda eritilmesi için kullanılan enzime hyaluronidaz denir. Hyaluronik asit hyaluronidaz denilen bir enzim ile karşılaştığında erir ve vücuttan hızla atılır.  Problemin seviyesine, dolguda ki hyaluronik asit miktarına ve partikül büyüklüğüne göre etki seviyesi değişir. Damarsal baskı veya tıkanıklık şüphesinde daha yüksek dozlarda ve ilk 4 saat içinde uygulanması gerekir. Uzayan şişlik, nodül, kist gibi geç meydana gelen istenmeyen görüntü rahatsızlığında ise çok daha düşük dozlarda ve kontrollü şekillerde tekrar edilerek uygulanmalıdır. Bu gibi durumlarda 2 hafta aralıklara hyaluronidaz yani dolgu eritme işlemi kontrollü şekilde tekrar edilebilir.

hyaluronidaz enjeksyonu
 • Dolgu yıllar sonra şişer mi?

10 yıl önce ülkemize girmeye başlayan hyaluronik asit dolgularının bazı formlarında bu gibi sorunlara neden olanları ile karşılaştık. Özellikle fazla miktarda aynı bölgeye dolgu yapılması o bölgede potansiyel boşluklar oluşturarak ilerleyen zamanlarda kistler ve apse benzeri kapalı alan enfeksiyonları gözlendi. Bu gibi durumlara yaklaşım yine enfekte ise antibiyotik tedavisi sonrası boşaltma veya hyaluronidaz ile eritme şeklinde olmaktadır.

 • Estetik yüz dolgusu yer değiştirir mi?

Hyaluronik asit dolgular yer değiştirmez. Ancak Calcium Hydroxylapatite ve Polyacrylamide içerikli dolgular da yer değiştirme gibi sorunlar görüldüğü bilinmektedir.

Videoyu oynat
 • Estetik dolgu sonrası doku kaybı olabilir mi?

Dolgu enjeksiyonlarını yapan doktorların anatomi bilgisinin üst düzey olması şarttır ve uygulama sırasında da çok dikkatli ve uyanık olmalıdır. Dolgular nispeten sert maddeler olduklarından damarların yakınlarına veya içine yapıldıklarında dolaşım sorunları gelişebilir. Bu gibi durumlar ileri tecrübe gerektirir. Dolgu yapılan alanda solukluk, koyu renk morarma, uyuşma ve ağrı olması sıkıntılı bir durumun işareti olabilir. Hemen doktorunuza ulaşmalı ve bahsettiğim sorun varsa hızla tedaviye başlanmalıdır. İlk 4 saat içinde tekrar edilen hyaluronidaz enjeksiyonlarının damarsal sorunların giderilmesinde çok etkili olduğu bilinmektedir.

Göz altı dolgusu sonrası oluşan kistler nasıl tedavi edilir?

Gözaltı bölgesi çok hassas bir bölgedir. Hem vasküler hem lenfatik dolaşımının uygulayıcı tarafından bilinmesi gerekir. Göz altı dolgusu için mutlaka ince yapılı hyaluronik asit dolguları tercih edilmelidir. Granülom veya dolgu sonrası oluşan kistlerin boşaltılması için kistin derinliği, yeri, büyüklüğü gibi faktörleri birlikte değerlendirerek bazen direk iğne ile bazen hyaluronidaz enjeksiyonu yardımıyla bir veya birden fazla seansta tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Doktorunuz size işlem öncesi ve sonrasında antibiyotik önerebilir.

Videoyu oynat

Dudak dolgusu sonrası sorunlar nasıl tedavi edilir?

dudak kisti boşaltma (estetik yüz dolgu sonrası)
Çok yüzeysel yapılan dolgular dudakların şeklini ve formunu bozabilir.
 • Dudak dolgusu sonrası oluşan kistler nasıl tedavi edilir?

Dudak dolgusu en fazla gerçekleştirilen dolgu işlemlerinin başında gelir. Ancak herkes (Doktor olan olmayan) bu işlemi yapmaya çalıştığı için uygulama tekniklerinin detaylarını öğrenmeden yapmak benzer sorunlu sonuçlara neden olur. Dudak dolgusu sonrası kistler genellikle bir reaksiyona bağlı değil dolgunun yüzeysel plana yapılmasından kaynaklanır. Tedavisi de bu kistik yapıların patlatılmasıdır. Kist boşaltılması sonrası yeniden dudak dolgusu yapılması için 1-3 ay gibi bir zaman geçmesi gerekir.

Bazen de bu dolgu kistleri; dolgu içinde ki bağlayıcı proteine (BDDE) karşı meydana gelen reaksiyona bağlı gelişir. O zaman yapılacak işlem dolgu kistlerinin içine hyaluronidaz enzimi enjeksiyonudur.

Videoyu oynat
 • Dudak dolgusu sonrası yüzey düzensizlikleri nasıl düzeltilir?

Özellikle sık tekrar edilen dudak dolgusu uygulamalarından ve yüksek hacimli dudak dolgusu uygulamalarından sonra bir çok kişinin dudak cildinde yani mukozasında topaklanma, bolluk, buruşma gibi durumlar ortaya çıkar. Bu durumu daha fazla dolgu yaptırarak çözmek yanlış bir yaklaşım olacaktır. En sağlıklı ve estetik yaklaşım Plexr ile dudak mukozasının buharlaştırılmasıdır. Bu uygulama lokal anestezi ile yapılabilir ancak 10 günlük bir kabuklanmaya neden olur. Sonrasında kabuklar düştüğünde yüzeyin düzleştiği topaklanmaların geçtiği gözlenir. Gerekirse bir ayı geçen zamanlarla tekrar edilebilir. Plexr ile ilgili daha fazla bilgi için ilgili sayfayı inceleyebilirsiniz. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/plexr-soft-surgery-ankara/

plexr dudak topaklanma
dudak plexr uygulaması

Dolgular ameliyatla çıkarılabilir mi?

Dolguların istenmeyen reaksiyonlarıyla karşılaşmak hasta ve doktor için yönetilmesi zor bir sürece gelinmiş demektir. Eğer probleme neden olan dolgu hyaluronik asit dolguları ise ilk seçenek mutlaka hyaluronidaz ile eritmek, gerekiyorsa steroid enjeksiyonları ile reaksiyonları azaltmak olmalıdır. Birkaç seanslık tedavi ile faydalı olunabilir. 

Eğer dolgu uygulaması sonrası kistik değişiklikler olmuş ve kistler yüzeye yakınsa, aralıklı şişme gibi enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa, enfeksiyon dindirildikten sonra kalın iğnelerle boşaltma işlemleri denenebilir.

Cerrahi olarak dolguların özellikle hyaluronik asit dolgularının çıkarılması en son tercih edilmelidir. Çünkü bu dolgular kistik yapıya dönüşseler dahi zarar vermezler. Bir süre sonra sessizleşirler. Ancak tüm yukarıda ki işlemlere rağmen hala mutsuzsanız cerrahi olarak müdahale yapılabilir. Ancak hasta bu müdahale sonrasında dolguların tamamının çıkarılamayacağını, hatta belki bir miktar düzensizliklerle sonuçlanma ihtimali olduğunu bilmelidir. Kısacası bu konu doktorunuz ile uzun uzun konuşmanız gereken bir konudur. 

BioNTech ve Moderna Covid 19 aşısı yüz dolgularını olumsuz etkiler mi?

Covid 19 ve yüz dolguları arasında ki bu ilişki aslında çok da şaşırtıcı değildir. Çünkü grip aşısı dahil diğer bir çok influenza aşıları da dermal dolgu maddelerine sahip hastalarda enflamatuar reaksiyonlarla daha önceleri de ilişkilendirilmiştir.

Aralık ayında Amerika’da başlayan aşılamalar sonrasında 16,000 kişide yapılan takiplerde Moderna mRNA-1273 aşısı yapılmış 3 kişide; ilk iki gün içinde yüzde ve dudaklarda şişme tespit edildiği ve durumun ilerlemediği tedaviye ihtiyaç duyulmadan çözüldüğü bildirildi. Bu durum BioNTech (BNT162b2) aşısı da m-RNA aşısı olduğu için görülebileceğinin akılda tutulması gerekirken, Sinovac aşısı ölü aşı grubunda olduğu için bu gibi reaksiyonlar görülmemektedir.

covid aşısı dolgu reaksiyonu _
biontech covid 19 aşısı dolgu reaksiyonu

Moderna ve BioNTech aşısında meydana gelen bu reaksiyonun hyaluronik asit dolgusu yapılmış kişilerde özellikle üst solunum yollarını ilgilendiren bakteriel ve viral enfeksiyonlar sonrası,  diş enfeksiyonları ve immünolojik sorunlar sonrası ve hatta diğer influenza aşıları sonrası meydana gelen basit enflamatuar bir durumdan farklı olmadığının rapor edildiğini söylemek gerekir. Kısacası yüzünüzde hyaluronik asit dolgu olması Covid 19 aşısı olmanıza engel değildir. Bu konuda kaynak; Medscape dergisidir. 

 • BioNTech Covid-19 m-RNA aşısından önce mi sonra mı yüz dolgusu yaptırılmalıdır?

BioNTech aşısı yaptıracak kişiler iki doz aşılarını yaptırdıktan ve üzerinden en az bir ay geçtikten sonra yüz dolgularını yaptırırlar ise daha iyi olur. Ancak daha önce yüz dolgusu yaptırmış kişiler de BioNTech aşısı yaptırdıktan bir süre sonra dolgularında şişlik gibi bir reaksiyonla kısa bir süre de olsa karşılaşabileceklerini bilseler iyi olur. Bu reaksiyon tedaviye ihtiyaç duyulmayan enflamatuar bir reaksiyondur ve herkes de gelişmez.

dolgu sonrası enjektörü
Alerji dolguların içinde ki çapraz bağ proteinlere karşı olabilir. Hyaluronik asite karşı değil.

İlgili Makaleler

165 Yorum

 1. Hocam merhaba yaklaşık iki buçuk ay önce bir dolgu işlemi yaptırdım üst dudağımda aşırı şişlik oluştu ve ara ara bu tekrar ediyor dudağımın üzerinde nokta şeklinde ağrılı şişlikler de var damağımda da bir hassasiyet ve şişlik hissediyorum bu durumların tamamı kist oluşumuna bağlı gelişmiş olabilir mi ya da inflamatuar süreç başlamış olabilir mi

  1. Dudak dolgusu sonrası bölgesel ele gelen şişlikler şişlikler normal olsa da 2,5 ay sonra ara ara ağrılı şişlikler olması bir reaksiyon göstergesidir. Damakta hassasiyet ve şişlik konusu dudağınızdan bağımsız olabilir. Ancak mutlaka dolgunuzu yapan doktora veya bir plastik cerraha durumunuzla ilgili ulaşmalı ve muayene olmalısınız.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 2. Hocam yaklaşık iki buçuk ay önce bir dudak dolgusu yaptırdım üst dudağımda anormal derecede hassasiyet oluşmuştu renk kaybı sararma ile beraber dermatoloğumun önerisiyle kas içi enjekte edilen bir ilaç aldım sonrasında şişlik geçti dudağım normale döndü fakat nokta şeklinde dudağımda şişlikler kaldı bunlar granülom yada kist olabilir mi ? Bazen inflamatuar süreç başlıyor ve dudağım tekrar şişiyor şu an aynı durumu yaşıyorum ara ara kendini tekrar etmesi ve kalıcı olarak bir iyileşmenin gerçekleşmemiş olması farklı bir durumun habercisi olabilir mi ne yapmam gerekir

  1. Benzer şekilde sorduğunuz diğer sorunuza verdiğim cevap yeterli olacaktır sanırım.
   Sağlıkla kalın.

 3. Hocam dudak üstü smoker lung dolgusu yaptirdim on gun once ust dudagim ice dondu ve hic gulemiyorum dislerim gorunmuyor ,bir hafta oncesi de ayni bolbeye ip yapmisti , üstüne dolgu yapinca boyle bir durum olustu ,sanki dudak kaslarim islevini yapmiyor ,

  1. Size bu işlemleri yapan doktorunuz ile konuşmalı ve ondan yardım istemelisiniz. Benim bu dudak üstü ip ile ilgili bir tecrübem yok.

  2. merhaba bende de aynı sorun oluştu gülemiyorum dişlerim görünmüyor üst dudak hareket etmiyor lütfen bana yardım edin geçtimi d0zeldimi

   1. Merhaba aynı durum bendede var ne oldu acaba işlem yapilali 15 gün oldu ve üst didagim hareket etmiyor gülemiyorum bilgi verirseniz sevinirim nazobial dolgu yapildi

 4. Doktor bey merhaba, ikinci dudak dolgu islemimi gerceklestirdim. Ikinci dolgudan sonra sadece ust dudagimda beyaz beyaz noktaciklar olustu (kabarcik veya su toplamasi gibi degil) leke veya dudak altinda beyaz beyaz sayisiz noktalar var bu sizce nedendir? Ciddi bir durum olabilir mi? Ne yapabilitim?

  1. Dudak dolgusu sonrası dudaklarda beyaz noktalar tükürük bezleri de olabilir ancak doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olacaktır.

 5. İzmirde burun dolgusu yaptirdim 1 hafta geçmesine ragmen burun deligimin hemen altında elime top gibi şişlik geliyor..hyaluronik asit iceren dolgu yapildi fakat doktor 2019 da bu malzemeyi satin aldığını söyled..ayrica. islem sonrasi ertesi gun duştan sonra beyazımsı bir sivi burnumda ve iki kasim arasinda toplanmisti 3 gun devam etti duş sonrasi..doktor bunu dolgu akmasi olarak kabul etmedi sizce nedir?

  1. Bahsettiğiniz tüm detaylar dolgu sonrası meydana gelmiş durumlar gibi görünüyor. Siz kendinize yakın başka bir doktordan muayene olarak bilgi almalısınız. Size ben buradan daha fazla yardımcı olamam.
   Sağlıkla kalın. Geçmiş olsun.

  2. Ay bende aynı burun altında top gibi bı durum yaşıyorum ne yaptınız sonra kayboldumu yoksa bı islemmi yapıldı çok tedirginim lütfen cvp verin daha 1 hafta oldu yaptirali

 6. Hocam iki hafta önce bir dermatoloji doktoruna ilk defa nazolabial dolgu yaptırdım.Aradan geçen bu süre zarfında halen uygulanan bölgede sertlik ve şişlik var .Dokunduğum zaman enjekte edilen maddeyi hissediyor olmam normal mi? Elime beze gibi geliyor ve görünüşte de bunlar dikkatli bakınca yumru yumru belli oluyor.Lutfen beni bu konu da kısaca da olsa bilgilendirir misiniz? Çok endişeliyim

  1. Dolgular değişik sertlikte olurlar ve enjekte edildikleri yerlerde elle de belli bir süre (kişisel farklarla bazen 1-2 ay sürer) hissedilirler. Endişe etmeyin. Kontrolde mutlaka doktorunuz ile de bu durumu konuşun. Gözle görünme durumu da hızla azalacaktır. Merak etmeyin.

 7. Hocam selam 2sene once nazabial dolgu 1sene once mezoterapi yaptirdim nazabial cizgisinede mezoterapi yapildi ancak eriyen dolgu son aylarda Zaman Zaman sisiyo sonra iniyor ozellikle hamurisi tuzlu tatli fazla yedigimde genelde hafif yiyorum yediklerimle MI alakali yoksa Boyle sismesi inmesi normal MI erimesi gerekmezmi simdiye kadar bilgi verirseniz sevinirim

  1. Dolgunuzun bu şekilde ara sıra şişmesi, inmesi normal değil.
   Dolguya değil dolguların uzun süre kalması için içinde ki ek proteinlere hassasiyeti olan kişilerde bu gibi reaksiyonlar olabiliyor.
   Dolgunuz eritilebilir, şişlikler boşaltılabilir. Bu konuda işlemi yapan doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

  1. Öncelikle mevcut sorununuzdan kurtulmalısınız diye düşünüyorum. Tekrar aynı bölgeye erken dönemde dolgu konusu sorun olabilir ama başka bölgelere dolgu yaptırabilirsiniz elbette. Bilinen ve sorun yaşatmayan dolgu malzemeleri İdea, juvaderm gibi markalar tercih edebilirsiniz.

 8. Merhaba yaklasik 4 ay önce kendi yagimdan anlima yag enjeksiyonu yapildi ilk andan itibaren anlimin 3 4 bolgesinde sislikler olustu ve doktorum tarafindan 3 kere yag eritme yapıldı ama hala anlim sis ve inmiyor bunun icin nasil bir yol izlemeliyim bu durum beni cok rahatsiz ediyor cevabiniz icin simdiden tesekkurler

  1. Yağ enjeksiyonu sonrası sorunların çözümü kolay değildir. Doktorunuz size bu konuda yardımcı olabilir. Arada ki düzensizliklere dolgu uygulanabilir belki?
   https://youtu.be/p2du99Zy1vM videosunda neden yağ enjeksiyonu yapmadığımı anlatmaya çalışıyorum.

 9. Merhabalar hocam 3 ay önce dudak dolgusu yaptırdım ama şöyle bir sıkıntı var dolgu yapılırken iğnenin giriş yerlerinde siyah noktalar var ve çıkmıyorlar çok belli oluyor sadece dudak çizgimin iğne girişlerinin kısımlarında var korkmaya başladım neden böyle oldu geçmez mi siyah nokta mı ya da sıkmalımıyım şimdiden çok teşekkür ediyorum hocam

  1. Geçmiş olsun. Bu bahsettiğiniz durum sık karılaştığımız bir şikayet değil. O nedenle muayeneye gelseniz görüp değerlendirsem daha fazla yardımcı olabilirim. Doktorunuzun bu durumdan haberi olması da iyi olur elbette.

 10. Merhaba hocam, kaşa thread lift uygulaması yapıyor musunuz? Iple askılamanın herhangi bir zararı var mı? Göz çevresine ve şakaklara yapılan dolguyla göz ve kaş daha kalkık ve çekik gödünebilir mi? Teşekkür ederim

 11. Merhaba. 1 ay önce çene dolgusu yaptırdım 2 gun icinde iyilesmisti. Ama 1 ay gecti ve bugun cenem tekrar sisti ve agri olustu. Bunun sebebi ne olabilir?

  1. Dolgular işlemden bir ay sonra kendiliğinden genellikle şişmezler. Form değiştirmezler. Doktorunuza ulaşarak muayene olup ondan bilgi almanız sanırım daha doğru bir yaklaşım olacaktır.
   Geçmiş olsun.

 12. Merhaba doktor bey. Ben yıllardır nasobial doldu yaptırıyorum. Ilk yaptığım yıllarda bu uygulama çok doğal duyuyordu. Ozellikle son kez yaptırdığımda bunun doğal olmayan bir görüntüye ulaştığını düşünüyorum. Ayrıca sağ tarafımdakinde sola nazaran herseferinde bir sertlik olusuyor. Sanki kasın altına yapılmış gibi. Bu arada göz altına kullanılan dolgu ile nasobial doldu arasında bir fark olmalı mi?
  Benim bu doğal görüntüyü kaybetmenin benim yaşımın ilerlemesi ile ilgisi olabilirmi yada eskiden başka şimdi başka bir marka kullanimindan?

  1. Sorularınızın cevaplarını aslında kendiniz vermişsiniz. Yaşa zamana, dolgu markasına, dolgu moleküler büyüklüğüne, derinliğine göre etkinliği ve görünümü değişir. Botoks gibi düzenli olarak dolgu yapılması gerekmez. Göz altı ile nazolabial bölgelerin dolgu moleküler büyüklükleri farklı olmalıdır. Değerlendirebilmek için randevu alarak muayeneye gelmenizi öneririm. Sağlıkla kalın.

 13. Merhaba. Yanak dolgusu yaptırdım ve yapıldıktan hemen sonra his kaybı oluştu sol tarafımda ve 1gun geçmesine rağmen düzelme olmadı.goz altım burun ve dudağın sol kısımlarını hissetmiyorum.sag tarafımda herhangi bir problem yok. Dr 2 güne geçmezse gel dedi ama tedirginim .

  1. Dolgu o bölgenin duyusal sinirlerine bası yaptığından bu rahatsızlığı duyuyorsunuz.
   Hemen müdahale edilmesi ve dolgunun mümkün ise eritilmesi daha uygun olabilir.
   B vitamini ve steroid kullanmanız da gerekebilir.
   Geçmiş olsun.

 14. Merhaba iki sene önce dudak dolgusu yaptırdım dudak dolgusu yaptırdıktan sonra ne zaman antibiyotik içsem dudaklarım da şişme ve sertlik oluyor sizce neden kaynaklı olabilir? Tekrar yaptırmam sakıncalı olabilir mi? Dolgu markam juvaderm di sanırım

  1. Bahsettiğiniz problemi ilk kez duyuyorum. Dudak dolgusu biliyorsunuz bir yıl içinde erir. Etkisini uzatmak için dolguların içinde kullanılan bağlayıcı proteinler bazen kalıp ek reaksiyonlar yaratabilir. Bunun dışında aklıma bir sorun gelmiyor. Muayeneye gelirseniz daha net bilgi verebilirim. Sağlıkla kalın.
   Dudak dolgusu yapılmasında yine benzer sorun yaşama ihtimaliniz yok demek maalesef mümkün değil.

 15. Hocam merhaba ben bacaklarima 5 yillik bir dolgu yaptirdim fakat bacaklarim hemen degilde bi 7 ay sonra damar damar seklinde morardi ve kasiniyor ve gecmiyorda bu normalmi doktoruma sordugumda baska biseydendir dolguyla alakasi yok diyor. Fakat dolgudan sonra olan seyler bunlar hic guzel olmadigi halde bide izler olustu bana bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Ben vücut dolguları -eriyebileceği söylense de- uygulayan hekimlerden değilim.
   O nedenle bu konuda ki tecrübelerim sizin doktorunuz kadar olmayabilir.
   Bu nedenle doktorunuz gibi vücut dolgusu yapan hekimlerden destek alabilirsiniz diye tavsiyede bulunabilirim.

 16. Hocam merhaba ben ikinci kez dudak dolgusu yaptırdım 2 sene önce yaptırmıştım ve çok memnun kalmıştım fakat bu sefer gülerken yüzümde garip bir ifade beliriyor sağ tarafım gülme çizgisine sahip sol tarafın daha düz gözüküyor dolgu eridikten sonra geçer mi yoksa daha ciddi bir durum mu ?

  1. Probleminizi gayet güzel anlatmışsınız ancak sizi görüp muayene ettikten sonra net bilgi verebilirim. Kusura bakmayın.

 17. Hocam merhaba, geçtiğimiz Aralık ortasında dudak dolgusu yaptırdım bilinen bir güzellik merkezine. Kendileri çok ilgili ve alakalı, çıktıktan sonra masaj önerdiler fakat kulak çubuğu ve parmak yardımıyla masaja devam etmeme rağmen topaklanmalar meydana geldi. Kendilerine bunu bildirdikten sonra muayeneye cagrildim ve masajla kayboldular fakat iki gün sonra yeniden topaklanmalar oldu. Bu defa titreşimli masaj aleti alıp onunla masaja başladım,masajda çoğu kayboluyor fakat bir su değmede bile hemen tekrar çıkıyor. Bu durumun sebebi nedir? Masajı doğru uygulamaya başladım ama endişeleniyorum,hep böyle mi olucak? Napmalıyim sevgiler.

  1. Size önerildiği gibi dudak dolgusu sonrası masaj önerisinde hiç bir hastama bulunmuyorum.
   Kullandıkları dolgu maddesinin özelliğinden kaynaklı bir durum olabilir.

 18. Hocam merhaba nazolibiyel dolgusu yaptırdım yapar yapmaz burnumda bir renk değişimi fark ettim kılinikten ciktiktan sonra hızlı bir şekilde kizariklar yayılmaya başladı ve bir gün boyunca sık sık hapsurmaya başladım ve 2 gün boyunca vücudumda sizi ve ağrılar oldu sonra burnum alt kısmında morluk oldu ve hiç bir şekilde dokunamiyorum burnum sağ tarafına ve ucuna hafif dokunduğumda aşırı derece ağrım var ve işlemi yaptığımdan beri sağ tarftaki gözüm de ağrıyor gözümün ağrısı başıma vuruyor 6 gündür işlem yaptim ağrılarım devam ediyor ağrı kesicilerle gözümün ağrısı duruyor ama burnum ağrısı geçmiyor bu normalmidir

  1. Acilen doktorunuza neden ulaşmadınız?
   Dolgunuzun acilen eritilmesi gerekiyor. Damara baskı var gibi geldi bana. Mutlaka işlem yapan doktorunuza ulaşınız.

   1. Hocam merhaba ben dün burnumun iki tarafında iki çökme vardı dün dolgu yaptırdım bu dolgunun sonrası baş ağrısı başladı bu normal mi

    1. Doktorunuz bu konuda ulaşmanız gereken kişidir.
     Morluk ve renk değişikliği varsa müdahale edilmesi gerekiyor olabilir.

 19. merhaba, perşembe günü burun dolgusu yaptırdım belotero intense yapıldı
  burun kenarı kaş başlangıcının altı gibi şişme oldu ben önce dolgu birikti sandım ama şişmiş gibi geliyor şimdi kemikte ağrı var geçmedi bir türlü komplikasyonlardan da korkuyorum
  yaptırdığımdan beri evdeyim dışarı çıkmadım burnumu sadece yüzeysel temizleme pedini ıslatarak sildim yatarken dik yatıyorum (düz yatınca sızı oluyor) ağrı için dicloflam içtim bir de rahatsız olduğum için nurofen
  kendi doktorum da haftasonu çalışamıyor pazartesiye kadar ulaşamayacağım size sormak istedim umarım cevap verirsiniz

  1. Benim buradan size yardımcı olma şansım maalesef yok. Bir sorununuz varsa doktorunuz size en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

   1. aslında sormak istediğim dolgu sonrası şişkinlik ve kemik ağrısı sızısı doğal mı yoksa hemen kontrol mu edilmeli diye

    dediğim gibi malesef haftaiçine kadar doktoruma ulaşamayacağım :/

    yine de bu kadar çabuk döndüğünüz için teşekkür ederim

    küçük bir soru daha antibiyotik kullanabilir miyim dolguya bağlı sorun yaşar mıyım?

 20. Bir ay önce gözaltı ışık dolgusu yaptırdım redensity2 dedi dr hanım. İlk doz da bir şey yaşamadım ikinci yapıldıktan sonra göz altlarımda şişme ve su toplamış gibi deride buruşukluk oldu alerji gibi geçeceği söyledi bekledim daha sonra şiş indiğinde homojen değil boşluklar oluştu çok kötü bir görüntüydü ama dr um düzelir dağılır dedi sağ tarafım halen şiş ve düzensiz sol tarafıma az koyduğu için hatta yok gibi kendisi bi tarafa az bi tarafa çok koymuş. Yani zor bir işlemiş ve benim içinde çok zor başka bir dr ile görüştüm eritmeyi önerdi sizce ne yapmalıyım ? Çökmeler mevcut ufak bu neden olmuş olabilir ?

  1. Problemlerinizi gayet güzel anlatmışsınız ama görüp değerlendirmeden öneride bulunamam maalesef.
   03124482361 numaralı telefondan randevu alır gelirseniz fikrimi söyleyebilirim.
   Geçmiş olsun.

 21. Merhaba hocam 2 gün önce burun dolgusu yaptırdım. Aslında 1 sene önce yaptırmıştım ilk dolgumu 2.yi aralık sonu gibi yaptırdım cuma günü kontroldü ve eklemeler yaptı doktor bey. Daha önce böyle bir şey hiç olmamıştı ama burun kemiğimde böyle hafif bir morluk oluştu. Ertesi gün hemen hekime gittim. Bana iğnenin girişine bağlı bir morluk olduğunu söyledi. Ben hala tedirginim böyle bir şey mümkün mü? Ağrımıyor ya da herhangş bir acı yok

  1. Doktorunuza görünmüşsünüz ve bu durumun basit bir damar zedelenmesinden kaynaklandığını ve geçeceğini söylemiş. Geçmiş olsun. En sık morluk nedeni de budur.

 22. merhaba, ben yaklaşık 2 ay önce gözaltı ışık dolgusu yaptırdım teosyal marka resendity 2. yaptırdıktan 3-4 hafta sonra gözaltım torbalanma şeklinde şişti. Uzmanım cildimin reaksiyon göstermiş olabileceğini bu sebeple az dozda eritmeyi önerdi. eritme hemen işe yaradı ve şişlik indi. fakat eritmeden 10-15 gün sonra yeniden şişlik oluştu ve daha da arttı. şuanda şişlikten ötürü hem gözüm şiş gibi görünüyor ve kendi gözaltımdan daha mor. çok pişman oldum, aynaya bakmak istemiyorum. sizce sorun ne olabilir ve ne yapmam gerekir? ayrıca 1 hafta sonra göz çevresi botoks randevum vardı onu yaptırmam sakıncalı mı? şimdiden teşekkürler..

  1. Gönderdiğiniz mail üzerinden resimlerinizi görme imkanım oldu.
   Ben de size beraberinde botoks yaptırıp yaptırmadığınızı soracaktım. Botoksun da göz altında hacim verici etkisi olabileceği için birlikte göz altı dolgusu ve botoks yapıldığında dolgunun fazla gelme ihtimali vardır o nedenle önce botoks sonra göz altı dolgu yapılması daha uygun olmaktadır. Bu yüzden size 1 hata sonra ben olsam botoks yapmazdım. Göz altlarında ki devam eden sorun için bir iki ay beklemenizi öneririm. Dolgu, eritme, aşı o bölgede dolaşım ile ilgili bir yavaşlamaya neden olmuş olabilir.
   Geçmiş olsun.

 23. Merhaba hocam yaklaşıj 2 hafta önce burun dolgusu yaptırdım. İlk hafta bişey yoktu fakat bu hafta burun çevremde çok fazla sivilce çıkmaya başladı. Bi taraftaki sivilce daha sönmeden izi geçmeden diğer tarafta çıkıyo ve aşırı yağlanıyo bunun burun dolgusu ile bi alakası var mı

 24. Merhaba hocam yaklaşık 1 ay önce çene ucu dolgusu yaptırdım 2 hafta sonra kontrole gittiğimde şeklini düzeltmek için az miktarda tekrar yaptı işlemden sonra dolgunun oturması 10 günü bulduğunu biliyorum ama 2.dozdan sonra çene ucum kızardı gittikçe şişiyor dokunamıyorum konuşurken bile zorlanıyorum doktoruma danıştım soğuklardan olmuştur dedi anlam veremedim soğuk kompleks yapın ağrı kesici alın dedi ama ağrı dayanılacak gibi değil çenemim ucu kırmızı ve şiş ne yapmak gerekiyor yardımcı olur musunuz

  1. Şikayetleriniz devam ediyorsa eritilmesi gerekiyor olabilir.
   Enfeksiyon eklenmiş olabilir. Antibiyotik kullanmanız gerekiyor olabilir.
   Tekrar muayene olmalısınız. Soğuktan olsa sürekli devam eden şikayetler olmaz.

 25. Hocam iki gün önce nazobial dolgu yaptırdım sol tarafta ki dolgu sanki çizginin yan tarafını doldurmuş bu düzeltilebilir mi

  1. Görmeden bir şey diyemem ama doktorunuz size yardımcı olabilir. Dolguya bağlı çözülemeyecek sorun pek yok en azından bunu söyleyebilirim. Sağlıkla kalın.

 26. Hocam merhabalar 2 ay önce burun dolgusu yaptım fazla zorlandı doktorum burnumda neredeyse 1 saat sürdü fakat ilk gün olmasa da daha sonra burun ucunda kızarıklık oldu enfeksiyon kapmış dedi drum ve iki kutu antibiyotik alerji tb ecopirin antibiyotik krem ve hirudoid krem kullandım azaldı ama halen uçta kızarıklık var sinirimi bozuyor inanın geçer mi? Doktor boşaltalım dedi istersen bir 10 gün bekleyeceğiz.Sizce ne yapmayalım? Teşekkürler

  1. Probleminizi görmedim ama mümkün ise eritilmesi daha faydalı olacak gibi.
   Geçmiş olsun.

   1. Hocam peki eritilince eski halini alacak onu istemiyorum ama mecbur kalır eritirsek ücret talep edebiliyor muyuz? Mağdurum haliyle. Peki eritmesek bu kızarıklık çoktu hafifledi 2 ayda tam geçer mi? Ucunda biraz kaldı. Teşekkürler hocam

    1. Eritme işleminde kullanılan hyalurondaz enzim uygulaması da elbette ücretlidir.
     03124482361 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

  2. Merhaba sizinle aynı sorunu yaşıyorum şu an. Burun dolgusundan sonra burnum apse yaptı ve enfeksiyon kaptı. siz nasılsınız şimdi, nasıl baş ettiniz? gecem gündüzüm şaştı ağlamaktan ölüyorum. ucu şişti ve kıpkırmızı. antibiyorik iğne verdi doktor kullandım hepsini ama hala aynı. bana önerebileceğiniz bir şey var mı?

 27. Mrh hocam 4 ay önce gözaltı ışık dolgusu yaptırdım.Avrupa marka kullanılmış.sabahları uyandığımda göz kapaklarım gözaltlarım burun kenarlarımda yoğun şişlik olmakta.göz pınarınımın altındaki göz çevresinde yanağıma uzanan daha önce olmayan derin çizgiler ve buruşmuş ve kurumuş gözaltı pinarindan yanağa uzanmış bir çizgili deri.hangi nempendiriciyi kullanirsam kullanayım kuruluk ve çizgiler geçmiyor.zamanla bu çizgiler kalıcı olur mu çok endişeliyim.tavsiyeniz nedir?tsekkur ederim,saygılarımla…

  1. Dolgunuz anladığım kadarıyla yetinden fazla olmuş. Eritilmesi gerekiyor olabilir. Ancak bu cevabı size sizi görmeden verdiğimi göz ardı etmeyiniz.

 28. merhaba hocam 4 Gün önce dudak dolgusu yaptırdım ancak dudağımın üst kısmında sağ ve sol tarafta barkod çizgisi gibi 2 tane çizgi belirdi bu ödeme bağlı bir durum olabilir mi bahsettiğim durum nazolobialin derinleşmesi vs değil onun yanında beliren yeni bir çizgi var sağ taraf daha kısa ama sol taraf daha uzun bir çizgi

  1. Erken bir dönemdesiniz. Bu durumu doktorunuza gösterirseniz ek doz uygulamaları ile çözebilir.

 29. Merhaba, 3 ay once dudak dolgusu yaptirdim herhangi bir sorunum yoktu bu haftaya kadar. Dudak icinde alt dislerimin hizasinda yani dudagimin ic etinde sol kisimda damar sisligi olustu son birkac gundur ama agri veya kan yok. Sadece sis bir damar goruyorum bunun sebebi dolgu mudur yoksa agiz ici baska bir kist durumu mu? Bilgilendirirseniz cok sevinirim..

  1. Bu konuyu bir doktora tercihen işleminizi yapan doktora göstererek görüşmelisiniz.
   Geçmiş olsun.

 30. Merhaba hocam 2 hafta önce güzellik merkezinde orta yanak dolgusu yaptırdım ve yanağımın sağ tarafında şişlik oldu sonra kızarma yapan kişi cipto antibiyotik ve krem söyledi kullandım fakat ağrıda ve şişlikde çok değişiklik olmadı plastik cerrahi doktoru hematom oluştuğunu söyledi şiringa ile şiş olan kısmı çekti amoklavin ve fucidin verdi 2 antibiyotik aynı anda almamı kremi kullanmamı söyledi sizce yüzümde tekrar hematom oluşur mı yada doku kaybı olur mu şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Hematom; kanama demektir. Gerekli müdahale yapılmış ve kanama boşaltılmış. Plastik cerrahınızın önerilerine uyun ve kontrollerine gidin. Bundan sonra kanama gibi bir sorun olma ihtimali neredeyse yok. Geçmiş olsun.

 31. Merhaba, ben beş yıl önce mezoterapi yaptırmıştım. Fakat mezolift yapmışlar ve bol miktarda eriyebilir hiyaluronik asit içeren bir ürün enjekte etmişler. İkinci seans sonrası burun yanındaki kısımlar aşırı şişti, yüzüm aslan yüzü gibi oldu. Sonrasında başka bir merkezde birkaç seans prp yaptırdım, dermatoloğun önerisiyle, bu durumun düzelmesi için. Özellikle sabahları çok şişiyordu. Senelerdir düzelir diye bekledim, düzelmedi. Sabahları aşırı şişiyor, gündüz inse de yine de o kaba görüntü ve iki taraf arasındaki asimetri devam ediyor. Başka bir hekime gittim son günlerde. Bana ölü boşluk oluşmuş burun etrafında dedi. Üç seans karboksi terapi ve alloblast tedavisi önerdi. Yüzümde biraz sarkma da mevcut, yüzüm uzun zaman bir iki yıl sürekli su tuttuğu için. Haliyle eriyince boşalma da oldu. Bu arada karboksi terapi sırasında da burun yanlarındaki boşluklar havayla dolup krepitasyon verdi. Ne işlem yaptıracağımı bilmiyorum ve her türlü işlemden de korkuyorum daha kötü olursa diye. Ne önerirsiniz? O boşluğu yok etmenin bir yöntemi yok mu? Kist değil sanırım, çünkü sürekli artıp azalıyor. Yüzümdeki ödemin tamamı orada toplanıyor uyuduğumda, gözlük taktığımda, sıcakta. Dolgu sonrası oluşan boşluklarda siz ne uyguluyorsunuz? Yeri de kötü olduğu için, dolgu ile düzeltilecek bir yer de değil. Hekim olduğum halde çare bulamadım 🙁

  1. Dolgu sonrası vücudun herhangi bir yerinde boşluk oluşması gibi bir durum olmaz.
   o nedenle probleminizi gayet güzel anlatmış olmanıza rağmen muayene etmeden bir tavsiyede maalesef bulunamam.
   Geçmiş olsun.

 32. Hocam merhaba
  Iki gun once gozalti ve burun ucu Dolgu yaptirdim.
  Bugun biraz bas donmesi ve sersemlik hissediyorum ozellilkle gozlerimin onunde agirlik hissediyorum. Dolgularla iliskisi olabilir mi bu durumun ? Normal mi ?
  Cok tesekkur ederim simdiden

 33. hocam merhaba. ben yüzüme hiç işlem yaptırmadım ama kaş ortası botoks ve nazolabial dolgu yaptırmak istiyorum ama kalıcı yan etkiler konusunda çok endişeliyim. göz kapakları düşmüş estetik doktoru görmüşlüğüm var. bu işlemler usta ellerde de hastaları mağdur edebiliyor mu. usta ellerde kaş ortası ve nazolabial dönüşü olmayacak sorunlara neden olabilir mi? özellikle damara enjeksiyon gibi sorunlar hakkında içim rahat edebilir mi

  1. Dolgu veya botoks uygulamalarının sorunlarını yok diyerek sizi ikna etmeye çalışmayacağım.
   Yukarıda bu konuda ki bir metni okuduğunuzu düşünüyorum.
   Tecrübe muhtemel sorunların azaltılmasında elbette yardımcı bir faktördür.
   Dilediğiniz zaman yüz yüze görüşme randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz.

 34. Merhaba uzman bir doktora 1ml Juvederm dudak dolgusu yaptırdım. Fakat üst dudağımın dudak üstünde simetrik bir tümsek iki ay oldu inmedi. Doktorumla tekrar görüştüm hipokort kremi 7 gün sürmemi istedi. 3. Günde şişlik inmeye başladı fakat üst dudağımda eski haline dönmeye başladı. 3 sorum olacaktı
  1. Juvederm reaksiyon yapar mı?(Doktorum reaksiyon olduğunu söyledi)
  2. Hipokort krem dolguyu eritir mi?
  3. Tekrar dolgu yaptırsam yine reaksiyon olur mu?

  1. Dolgulara karşı reaksiyon olması demek eğer topaklanma ise bu biraz teknik uygulama ile alakalı bir durumdur. Dolguya karşı bir reaksiyon olsa noktasal değil genel olarak yaşardınız.
   Hipokort krem dudak dolgusunu eritemez.
   İstediğiniz zaman dolgu yaptırabilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 35. Merhaba,

  Yaklasik 4 ay once cene dolgusu yaptirdim. Bugun tekrar sertlik hissediyorum ve sert olan yer cok agriyo. Dokununca, konusunca agri var. disardan gorunen sislik, kizariklik yok. Ne olmus olabilir hocam?

  1. Öncelikle size bu işlemi yapan doktorunuzun haberi olsa iyi olur.
   4 ay sonra ağrı oluşması pek beklenen bir durum değildir. Aynı bölgeyi ilgilendiren başka bir sorun eklenmiş olabilir.

  2. Merhaba , şu an ne durumdasınız ? Ben de yeni yaptırdım çok ağrım var ve şiş sanırım ne kadar sürede düzelir sizin nasıl olmuştu ?

 36. Hocam merhaba 2 gün önce burun dolgusu yaptırdım, ilk gün ağrım vardı şu an da yok fakat burnum da kasılma hissediyorum esnerken geriliyor özellikle 32 diş gülerken de gülüşümde kötü bi değişiklik (görüntü) var bu normal mi? Geçer mi? Teşekkür ederim.

  1. Burun dolgusu sonrasında bahsettiğiniz sorunlar hissedilebilir ve geçicidir. Başka sorunlarınız olmaması en azından sevindirici.
   Geçmiş olsun.

 37. Merhaba hocam, 1 ay önce dudak dolgusu yaptırmıştım. Gayet iyiyken dün sabah dudak şişliğiyle uyandım. Aynı ilk yapıldıgındaki gibi bir kötü görüntü. Bugün yine aynı durum var.. soğuk kompres yapiyorum ama başka yapabileceğim bir durum var mı? Dokununca ağrı da oluyor. Enfeksiyon kapmış olma ihitmali var mı bir ay sonra? Dönüş yaparsanız çok sevinirim hocam.

  1. Dediğiniz gibi enfeksiyon ihtimaline karşı antibiyotik kullansanız iyi olur.
   Bazen bu gibi durumlar covid hastalığı, covid aşısı, üst solunum yolu viral enfeksiyonları yani grip sonrasında da görülebilir.
   Geçmiş olsun.

   1. Hocam cevapladıgınız için çok teşekkür ederim. Doktorum allegra alerji ilacı, cataflam (inflomasyon için) verdi. 7 gün kullan geçmezse eritiriz dedi. 4 gündür kullanıyorum hiç bir değişiklik yok üstelik daha çok ağrı var diyebilirim. Antibiyotik vermedi , tek yol eritmek midir hocam? Bu kendiliğinden geçemez bir durum mu? Neden olabilir bütün işlerimi bozmuş durumda bu durum.. tekrar dönüş beklerim hocam, teşekkürler..

    1. Durumunuzu en iyi doktorunuz değerlendirebilir.
     Ben sizi görmeden daha fazla yardımcı olamam.
     Geçmiş olsun.

    2. Irmak hanım aynı sorunu yaşıyorum 15 gün önce yaptırdım şişlikler inmişti bu sabah birden yeniden şişti.sizn nasıl oldu sorun geçti mi?

 38. Merhaba Doktor Bey ben üç gün önce hyaluron pen yöntemi ile yoğunlukla üst dudak bölgesine işlem yaptırdım. 1,5 ml. şeklinde üst dudağım karşıdan bakıldığında tamamen yok derecesindeydi . Görünüşten yana sorunum yok güzel oldu fakat iç kısmında bölgesel kistleşmeler oldu ve acıyor. Yapılan işlemden dolayı olabilir mi ? 2. kez yaptırmama engel olur mu? İlerki dönemde dolgu ile birlikte eriyip gidermi?

  1. Hyaluropen doktor olmayan kişilerin (Her hangi bir eğitimi olması gerekmez) kullanabileceği iğnesiz dolgu uygulamasıdır.
   Size önerim yaptığı işlemin sorumluluğunu alabilen, bir derdiniz olduğunda probleminizi çözebilecek kişilere estetik müdahaleler yaptırmanızdır.
   Probleminizi görüp değerlendirmeden normal demek istemedim. Sizi bilgilendirmek ve uyarmak istedim.
   Geçmiş olsun.
   03124482361 numaralı telefondan muayene randevusu alabilirsiniz.

 39. Hocam merhaba
  1 ay evel yanak dolgusu yaptirdim ama 10 gün evel farkettim ki sol gozumde dusukluk, küçüklük simetri var. Oncesindeki fotolara baktigimda gozle gorulur bir durum. Sinire ya da kas a geldiyse eger boyle bir kayip yasatmasi kalici mi olue sizce? Bu islemden olup olmadigina emin degilim ama tek aklima gelen bu sebeple olabilecegi siz ne dusunuyorsunuz?

  1. Probleminizi güzel anlatmışsınız ancak bu bilgiler ışığında size buradan muayene etmeden bilgi veremem maalesef. Uygulamayı yapan doktorunuz ile temasa geçmenizi öneririm.
   Geçmiş olsun.

 40. Hocam merhaba, ben 5 gün önce burun dolgusu yaptirdim. Duş alabilir miyim dedim İlk 4 saat ıslanmasın yeter dedi. Bende 12 saat sonra duş aldım. Duş sonrası burnum şişti ödem oldu ve burun ucum kızardı. Sorduğumda duşla alakası yok, ödemdir geçer dendi. 5. Gün ve kızarıklık hala geçmedi. Ödem azaldı ve burnum, dolgu öncesi haline döndü.. Bir tek kızarık kalan burun ucu bölgem şiş. Krem ve fondötenle burnumu kapatıyorum. Napmaliyim?? Kızarıklık hala devam ediyor. Burnum daha fazla şişmesin, kızarıklık kalmasın diye bu soğuk havada kapı pencere açıyorum. Kızarıklık geçer mi sizce??

  1. Kızarıklık zamanla azalacaktır.
   Ancak durumdan hoşnut değilseniz eritilmesini talep edebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

  2. Hocam merhaba, yaklaşık 4 ay önce göz altı dolgusu yaptırdım. Markası ise teosyal redensity 2. İşlemden 1-2 gün sonra çok ağrı oldu burnumun kenarında tıkanıklık hissi gibi yani
   Doktorum ise bunun zamanla geçeceğini söyledi. Geçmedi bende 3 ay sonra erittirdim. Ancak tam olarak erimedi bile. Yanaklarım şiş gibi doktora kontrole gittiğimde kilomu aldın demişti hatta. Hayla şiş gibi diş etlerinde hassasiyet var burnumun kenarında ara ara sızıntı gibi bir şey oluyor özellikle sol tarafında. Çok endişeliyim lütfen cevap verin. Şimdiden çok teşekkür ediyorum…

   1. Doktorunuz ile tekrar görüşmeli ve mümkünse kalan dolguları da eritmesini istemelisiniz.
    Geçmiş olsun.

    1. Hocam doktor ile görüşmek istemiyorum güvenmiyorum artık. Başka kliniklere de gittim tamamen eritebiliriz dedi. Daha şuanda erittirmedim. Ben size gelsem size muayene olup tamamen erittirebilir miyim ?

     1. Elbette.
      Lütfen 03124482361 numaralı telefondan randevu alınız.

 41. Merhaba hocamb1 ay önce yüzüme dolgu ve kaş alın ve göz çevreme botoks yapıldı sol yanağımdaki ağrı geçmedi gözüme kulağıma vuruyor yapan doktor dolguya bağlı bir durum değil dedi eritme işlemi yapılmalımı nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Muayene etmeden size çözüm öneremem ama bir başka doktorun da fikrini alsanız iyi olur gibi. Bir plastik cerrah görse iyi olur. Geçmiş olsun.

 42. Merhaba ben 5 gün önce dudak dolgusu yaptırdım ödemim neredeyse geçti ancak sanki yanaklarımda burnumda şişlik varmış gibi hissediyorum dokunduğum zaman uyuşuk gibi geliyorum bu doğal bir durum mu bu yüzümdeki şişlik geçicek mi??

  1. Dudak dolgusu sonrası yüzde şişlik olmaz.
   Doktorunuz ile konuşursanız size daha fazla yardımcı olabilir.

 43. Merhabalar. 1 sene önce 2ml burun dolgusu yaptırdım. Sadece ilk gün ağrı hissettim onun dışında bir sorun yaşamadım. Ama kızarıklık hiç geçmedi. Bunun nedeni 2 ml in fazla olması mı veya başka bir şey mi? Ameliyat olmak istiyorum fakat dolgumun erimesi gerektiğini öğrendim. Kendi kendine erimesini mi beklemeliyim yoksa erittirmeli miyim yardımcı olabilir misiniz acaba

  1. Burun dolgusu bu kızarıklığın ana nedenidir.
   Erise de eritilse de geçmeyebilir.
   Burun dolgusu eritildikten sonra burun ligamentlerinde meydana gelen değişiklikler yüzünden burun estetiği ameliyatıyla normalde olmayacak ciltte gevşek görüntüler, ortaya çıkabilir.

  2. Hocam merhabalar, 2 hafta önce 1ml burun dolgusu yaptırdım ve burnum olduğundan uzun ödemli şiş, ve dokunduğumda çok çok acıyor burnum. Ağrısı başıma ve gözüme vuruyor. Bu süre zarfında ne yapmamı önerirsiniz?

 44. Hocam merhaba, 1 gün önce çene ucu dolgusu yaptırdım. 2 ml kullanıldı çünkü alt çenem baya geride.
  Fakat işlemi yapan doktor sadece dolguyu enjekte etti, şekil falan vermedi. Bu çok kafama takıldı.
  Şekil verilmesi gerekmiyor mu dolguyu enjekte ederken veya ettikten sonra?
  Sanki çene hattımdan daha kabarık duruyor. Acaba bu henüz dolgu oturmadığı için mi yoksa doktor şekil vermeden direkt çene ucuna dolgu bastığı için mi?

 45. Hocam merhaba, 3 gün öncesinde 1ml şakaklara ve 1 ml de göz yaşı oluklarına doğru orta yüz stylage dolgu yapıldı. Yüzüm çok olmasa da geniş ve şiş dueuyor gözlerim küçülmüş gibi. Ayrıyeten gribim ateşim de var. Hasta olmam mı bu kadar şişirmiştir sizce? Hemen uygulama sonrası baktığımda böyle değildi sanki yüzüm. Korkuyorum. Sizce geçer mi? Umarım cevap verirsiniz

  1. Griple birleştiği için olabilir.
   Doktorunuza danışsanız ve bir muayene olsanız iyi olur.
   Geçmiş olsun.

 46. Hocam merhaba burun dolgusu yaptıralı 4 ay oluyor burnumun ucunda iğnenin girdiği yer hala siyah ben gibi bir leke var ilk başlarda daha belirgindi şu an azaldı ama hala duruyor doktoruma kaç kere söyledim cilt tipiyle alakalı geçer deyip durdu sizce normal mi?

  1. Görmeden kesin bir yargıda bulunamam. Ancak bahsettiğiniz kadarıyla geçici bir durum değilmiş gibi geliyor.

 47. Hocam merhaba 4 ay önce dudak kenarı çizgileri için dolgu yaptırmıştım kalan az miktarda dolguyu da alt dudağıma yaptı doktorum. 2 hafta önce 10 saat süren bir uçuşla seyahate gittim orada birkaç gün sonra dudağımın kenarına doğru iki tepecik şeklinde sertlik oluştu gelince hemen doktoruma gittim. Önce antibiyotik kullandım geçmedi 4 defa da eritme için ilaç verildi ama geçmedi ve dudağımın orta kısmında da sertlik oluştu ve şişti tekrar gideceğim ama acaba bir estetik cerraha görünmeli miyim yoksa biraz daha zaman geçmesi mi gerek ,işlemler yapılalı 1 hafta oldu henüz cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim

 48. Merhaba iyi günler hocam ben iki sene önce dudak dolgusu yaptırdım alt dudağın erimesine ragmen ust dudagim erimedi fakat herhangi bir şikayetim yok ne kızarıklık ne morariklik ne de asimetri var fakat bir sıkıntı var mı diye merak ettim.ogne damarıma denk gelmişti fakat uygulama hemen durduruldu o bölgede mukozal kist çıktı küçük önemli olmadığını söyledi doktorlar açan bu iğne darbesinden kaynaklı mi ist dudagimdaki dolgu inmiyor

  1. Dolgunun üst dudakta erimeyip alt dudakta erimesi pek olağan değil. Uygulayan doktorunuz bu konuda bir açıklama yapabilir belki.
   Geçmiş olsun.

 49. Hocam şakak yanak dolgusu göze zarar vermez demissiniz ama ben baska bir klinkte 4 ay evel yaptirdigim bu işlem sonrasinda sol gozumde düşüklük ve sonrasinda sol gözumde hem uzam hem yakin şeklinde bulanik görme yaşiyorum ve muayene sonucunda goz arkasi film ve yapilan tetkiklerim normal görünüyor daha detayli göstermek için baska yerlerede gidecegim fakat malesef bir diş hekiminin yaptığı bu işlem sonrasi sinir ya da damara denk gelmesi sonucu goz muayenem sonucu goz arkamda harabiyet ve ödem olusmus olabileceği soylendi ne yapacağımı daha ne kadar bekleyeceğimi bilemiyorum gecip gecmeyecegide meçhul bu durum benim çok canımı sıkmakta bu sebeple yaptiracak kisilere bu işin ehli ve doktorun yaptirmalarini tavsiye ederim benim gibi bir yanlışa dusmesin kimse

  1. Yanak veya şakak dolgusunun göz arkasında bir yere ulaşması anatomik ve teorik olarak pek mümkün değildir ama yaşadıklarınızın muayene sonrası bu dolgu işlemine bağlanması gerçekten üzücü bir durum.
   Estetik cerrahi işlemlerinin uygulayıcılarının yaptıkları işlemin ciddiyetini kavramaları oldukça önemlidir.
   Dolgularınızın eritilmesi ve steroid tedavisinin başlanması yardımcı olabilir.
   Geçmiş olsun.

 50. Hocam merhaba 1 ay önce dudak dolgusu yaptırdım bir klinikte ve ara ara alt sol dudağım ara ara da sağ üst dudağım şişiyor ve 1,5 gün içinde iniyor ağrı da yok sadece dudağımı büzünce çok hafif oluyor acaba neden oluyor bunlar enfeksiyon mu damara baskı mı ya da alerjik bi durum mu hangi ihtimal yüksek acaba?

  1. Bahsettiğiniz gibi bir durum doğal süreç içinde olabilecek bir durum değil.
   Enfeksiyon veya tahmin ettiğiniz gibi damarsal bir sorun da olamaz.
   Bu konuda size işlem yapan doktorunuz kullandığı dolgu markası hakkında ki tecrübesi ile size daha fazla yardımcı olabilir.
   Geçmiş olsun.

 51. Merhabalar, jawline bölgesine 5 gün önce dolgu yaptırdım ,uygulama yapıldıgında şişlik ödem topaklanma yoktu fakat komple yüzüm şişti ,muhtemelen alerjik reaksiyon gösterdim ,antihistaminik kullandım üç gün ve şişler inince fındık gibi sert ağrılı topaklanmalar oldu çene lawline hattında her iki tarafta da .doktorum deklor reçete etti,masaj yap o topaklanmalara dedi ama çok acıyor .bu topaklanmalar gider mi ? Çok kötü goruntu oluştu ? Daha önce yaptırdıgım dolgularda ( farklı doktorda) böyle bi şikayetim olmamıştı .

 52. Merhaba Hocam
  17 Mart 2023 de orta yüz dolgusu yaptırdım. İşlem sonrası şişme yanma veya her hangi bir reaksiyon olmadı. Ancak 2 ay sonra göz altlarıma kadar yüzüm şişti dolgularda topaklanma oldu. Bir tarafı hafif eritme yaptı Dr. Ama yüzümde ağrı yanma ve kaşıntı var şuan. Antihisteminik içtim 3 gün kortizonlu ilaç içtim ancak geçmedi.
  Bu ön orta yüze yapılan dolgu göz altına doğru çıkıp topanlanma yapmış durumda.
  Yani yapılan dolgu sonrası 2. Ayda böyle bir reaksiyon normal mi.? Değilse sebebi nedir?Dr gideceğim elbet ancak sizin fikrinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim

 53. Hocam merhaba
  Yaklaşık 2 hafta önce dudak dolgusu yaptırdım
  Hiç istemediğim ördek dudak şeklini aldı
  Hiç memnun değilim
  Bu gibi durumlarda ne yapmam gerekiyor eritme işlemi mümkünmü acaba
  Şimdiden teşekkürler

  1. Eritme işlemi yapılabilir.
   Dolgunuzu yapan doktorunuz ile görüşebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 54. Merhaba hocam. Ben devamlı yüzüme dolgu yaptırıyorum 1gun önce yıne yaptırdım şu zamana kadar hıc böyle sısmemıstı anormal şeklde yumurta büyüklüğünde bır sıslıgım oluştu. Agrıda var. Yapan kısıye danıstım normal geçer dedı. Ama çok endıselıyım ilk defa böyle oluyor. 1 hafta sonra nısanım var napmalıyım

 55. Merhabalar geçti mi acaba şikayetiniz bende elmacık dolgusu,masseter botoks ve Kaş arası botoks yaptırdım hangi işlemden kaynaklı bilmiyorm ama sağ gözüm o günden beri ağrıyor,yanıyor göz kapaklarımda ağırlık hissi var.Gormede problemim yok herhangi bir şişlik,renk değişimi de cildimde olmadı ama gözümün bu durumu beni korkutuyor siz naptiniz acaba nasılsınız şuan

  1. Merhaba hocam 21 gün önce nazalobial javline ve alt dudak altın toplam bir ml dolgu yapıldı ilk bir hafta feci ağrım ve sol alt yanakta nohut tanesi gibi sertlik wardı şuan biraz daha küçüldü ama dokunduğumda hissediyorum beni tedirgin eden durum alt yüz kaslarım ağrıyor bu nedendir yapan yerle görüştüm bi ay içinde geçer dedi endişeliyim açıkçası başta iki taraftada morluk vardı geçti şuan ağrı ve sol tarafta hafif bi sertlik yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

   1. Buradan size tıbbi olarak yardımcı olma şansım yok.
    Uygulayan doktorunuzdan gerekli tavsiyeyi almışsınız.
    Problemleriniz zamanla azalacaktır.
    Kontrollere gitmeyi unutmayın.
    Geçmiş olsun.

 56. merhaba hocam ben 12.07.2023 tarihinde dolgu yaptırdım.İkinci kontrolümde 17.07.2023 gözümde bulanıklık ve ağrı var doktorum bir sorun olmadığını söyledi 2 defa göz doktoruna gittim onlarda birşey olmadığını söylüyor burun çevrem gayet normal ama ben korkuyorum gözümde kuruluk ve ağrı var ilaç yazdılar doktorum psikolojik diyor sizce öylemi kör olmaktan yada harhangi bir durumdan çok korkuyorum sizce dolgu gözde kuruluk ve bulanık görme yaparmı ve gözde ağrı nörolojiyede gittim bir sıkıntı görünmüyor ama için rahat olsun diye mr çekelim dedi sizce kör olurmuyum yada herhangi bir sıkıntımı yapar.

 57. hocam dolgudan 1 ay sonra cok değil ama burun ucumda iğne ucundan biraz büyük kırmızılık var bu normal mi

  1. Burun dolguları burun ucunda ciltte kalınlaşma ve burun ucunda damarlanma artışına neden olurlar.
   Burun dolgularının tekrar edilmesi bu durumların artmasına neden olurlar.

    1. Burun dolgusu sonrası ciddi sorunlar saatler ve günler içinde ortaya çıkar.
     Aylar içinde burun dolgusu burun ucunda damarlanma artışı ve burun cildinde kalınlaşma yapabilir. Özellikle tekrar edilirse.

 58. Merhabalar hocam 20 gün önce nazobial dolgu yaptırdım.uc gün sonra üst dudağımda hareketsizlik gulememe sorunu yasamaya başladım.gulerken üst didagim yanlara doğru hareket etmiyor ve gülme cizgisi olusmuyr.yapan doktor beklemei söyledi bende bekledim ama değişim olmadı.bir hafta önce eritme işlemi yapıldı ama halen üst didagim yana üstte hateket etmiyor.psikolojim bozuldu.ne yapmam gerektigini bilmiyorum .lütfen bana yardımcı olun

  1. Probleminizin can sıkıcı olduğu belli. Ama görmeden fazla birşey söylemek de istemem. Eritme işlemi yeterli olmamış gibi geliyor bana.
   Geçmiş olsun.

 59. Hocam selam 1 ay once orta yuz, elmacik ve nazobial +marionette dolgu yaptirdim, ayni gun kas arasi kaz ayagi ve alin cizgilerime de botox yapildi, yurtdisinda yaşıyorum islemden bir hafta sonra döndum, goz alti dolgusu yaptirmadim ancak orta yuz dolgum yapilirken goz yasi olugumda enjeksiyon ignesini hissettim, goz altlarim giderek sismeye basladi doktor masajla eriyecegini soyledi erimedi, sonra steroid hap kullandim biraz hafiflemisti bugun yine torba halinde sisliklerim var, gulusumde de sorun var asimetrik buna botox unuz fazla tutmus gulme kasina gelmis dendi ve elmacik kemiklerinize sicak uygulayin dendi ancak asimetrinin nasobial dolgumdaki bir sorundan kaynakli olabileceğini dusunuyorum, hyalorinidaz enzimine alerjim var sanirim, yurtdisinda RF ile eriteyim mi ne yapayim cok tsk

  1. Probleminiz sizin de dediğiniz gibi göz altına yapılan dolgu kaynaklıdır muhtemelen.
   Göz çevresi botoks ile göz altı dolgu birlikte yapıldığında göz altında torba oluşumu sık görülür o nedenle göz altı dolgusu botoks etkisi oturunca değerlendirilmeli ve planlanmalıdır.
   Çok fazla rahatsızsanız RF ile eritin ama botoks etkisi geçtiğinde de sorununuz azalacaktır.
   Geçmiş olsun.

 60. Merhaba 25 mayısta nazolabıal mikro genlik aşısı,orta yuz, çene ucu dudak ve botox yaptırfım. Sol orta yuzde basınc agrılı ve goz altına dogru yerde damar şişti agrıyordu guttım ıgne yaptılar rahatlatıcı ödem dıye.ıkı hafta sonra kontrolde çene ucuna bıraz daha doldurdular ve sol çeneye ilkkez dolgu yaptılar.sonrası kasılmalar ön çeneden boğazıma kdr devam ettı. 10 gun sonra sol çenede sivilceyle bırlıkte şişlik agrı masseter kasım agrıyırdu.antıbıyotuk verfj dr.bayram arasıydı boğaz gerılmesı çene agrısı geçmedi.sıcak masaj dediler ben sıcak su torbası koydum sol çeneme. Bayram sonradı gıttım ıgne yaptılar esef dıye. O iğne yapıldığı akşamı boğaxım şişti lemf bezlerım şiştı.sesım gitti boğazımda çenemden itibaren kasılma gerılme ve dilimde şişlik oldu 3 gun sonra acillik oldum dilim şişti nefes alamadım.Yapan dr kbb dr u laranjitsın dedı bızlık durum yok dediler. Temmuz 4 ten beri dilim agrıyor şişiyor yutkunmada zorluk. Mr da sol çenede sinyal artısı var dendi. Kulakta yanmA . Yüzüm o gunden beri küçüldü derim çekiliyor. Göz kapaklarım şakaklarım da böcek dolasıyor sankı( ilk gunden var) alın kal bölgesı şap atılmış gıbı asagı cekıyor gozume dogru ve gozlerım bulanık görüyor.goz bolgem voktu kaşın ıcıne doğru gerıldı gırdı sankı.dilimin şişmesıne peltek konusmama doktorlar anlamadı görünürde bişe yok dıyorkar.nörolojı trıgımınal nevralji deyıp neurontın verdı 10 gun kullandım daha kotu yaptı . Şuan yüzüm küçüldü kas yag yok gerılıyor hergun çenem agzımk duzgun acamıyorum dilim agrıyor şişiyor peltek gıbı konusuyırum ve sol kulagımda yanma devam. Boğazımdakı gergınlıkten dilim gerılıyor yemek yıyemedım 43 kl oldum yas 40. Şuan boğazımda kaslar gevşedi mi bılmıorum yutkunurken boşlukta gıbı ve zor yutkunuyorum corba rahat içebılıyorum.tükürüğüm kuru yapışık zor cıkarıyor ve kuru yutkunuyorum. Dilim şuan bıle boğazdan yukarı gelen kısımdan ıtıbaren agrıyor şiş ,dişlerım dilime degıyor dermatolojı dr kortızon ıgne yaptı. Yuzum ve goz kapaklarımdaki seyırme böcek hıssı gecmedı.Dolgu alerjık yapıyormudur 4 ay oldu nerdeyse ne yapmam gerek. Psıkolojım bozuldu işe gıdrmıyorum yuzumde yuz hareketlerını yaptıgımda yuzum gergın ve yukardan asagı cukurlar oluştu. Nasıl yol ızlemem gerek şikayetler okdr çokki:( en çok dilimin ağrısı şişmedı yutkunamama rahatsız edıyor;( lütfen yardım edin.

  1. Öncelikle çok geçmiş olsun.
   Size önerebileceğim şey; size yakın bir üniversite hastanesine başvurmanızdır.
   Durumunuz net olarak değerlendirilerek multidisipliner yani bir çok branşın incelemesi ile tedavi planlaması yapılmasıdır.
   Bahsettiğiniz durumların bir kısmı botoks etkisine benziyor ama siz hiç botoks yapıldığından bahsetmemişsiniz, bazıları da dolgu kaynaklı gibi.
   Ancak tekrar etmek zorundayım mutlaka bir üniversite hastanesi Plastik cerrahi kliniğine gitmelisiniz.

 61. Merhabalar hocam size 2 sorum olacak
  1- 2 gün önce gozalti isik dolgusu kontrolüne gittim ve birazcık daha ekledi o iğne giriş yerleri çizgi gibi duruyor
  2-nazobial dolgu yaptrdim sağ sola göre daha pürüzsüz gülünce ama dolgu kalıp gbi dokununca dudağımı U şekli yapınca bariz belli sol tarafım ise yapıldığı andan itibaren hisedilmiyor fakat gülüşüm sol tarafımda çok tuhaf ve sol tarafım yüzüm şişti ayrıca agri da mevcut birde dokununca burnumun tam kenarları çok ağrıyor özellikle şakaklarimda ağrıyor
  Ne yapmalıyım bu belirtiler normal mi antibiyotik kullansam mi lütfen cvb hocam

  1. 2. gününüzde doktorunuza ulaşmak yerine internet üzerinden size işlem yapmayan, hangi plana, hangi ürün kullanıldığını bilmeyen başka bir doktordan bilgi almaya çalışmanız yanlış ve yanıltıcı sonuçlar verebilir.
   Lütfen doktorunuza ulaşın ve kendisinden gerekli bilgileri alın.
   Geçmiş olsun.

 62. Hocam merhaba ben pazartesi günü dudak dolgusu yaptırdım ilk gün çok şişti sonra biraz indi bugün 5.gün üst dudağım sonra yine şişti ve uçuk oluştu. Dolgumu gülüş estetiği konusunda uzman olan bir diş hekimi yapmıştı. Bugün dermatologa gittim uçuk için tedavi verdi şişliğin nedeni uçukta olabilir dedi. İşlemi yapan hekim elasty d marka ürün kullanmış iyi bir yer olduğu için markayı hiç sormamıştım bugün markayı araştırdım vasat bir ürün olduğunu öğrendim. Dudağımın böyle olmasının sebebi kullanılan marka olabilir mi?

  1. Anlattığınız hikaye ürün kaynaklı değil gibi görünüyor çünkü bu durum hemen her dudak dolgusu hastasında nadir de olsa görülebilir.
   Diş hekiminin dudak dolgusu yapıyor olmasını sorgulayabilirsiniz.

 63. Merhabalar ben 5 mayista kas arasina botoks yaptirmistim ardindan 23 ağustosta nazolabiale dolgu için gittim ayni plastik cerraha.Cerrah botoksun etkisi geçmiş diyerek tekrar kaş ortasina botoks yapmayı ve 1 tüp( 1 ml Elasty marka hyaluronik asit dolgusu)dolgunun gülme çizgilerime fazla gelecegini soyleyerek bir kismini yanaklarima paylastirmayi teklif etti. Nedense her şeye ok dedim. 1 gün sonra bi gözde gormemde yari yerden itibaren bulanıklık oldu. Göz doktoruna gittim. Doktor dolgunun damara geldigini dusunmedigini soyledi. Mr da istediler ama cektiremedim bir sebepten. Gözüm düzeldi. Ancak yüzüm felçli gibi oldu disardan bakinca bir sorun yok goz cevrem en çok botoks alani ama elmacik kemigi ve çenem dahil her tarafım tutuldu ve şakak alin kaş üstüm ve yüz kenarlarim yarim his kaybi oldu. Ardindan kasilma ve karincalanmalar basladi. Biraz duzeldi ama hâlâ devam ediyor burun arasinda kasilma sonucu acı olustu kafa derimde bile kasilmalar ve yüz ve kafamda karincalanmalar bunlar botokstan midir yoksa dolgu da bu duruma katkı da bulunuyor olabilir mi? Giitigim plastik cerrah ilgili değil gecer zamanla dedi. Dolgudansa nasıl kendi kendine geçebilir ki

  1. Çok geçmiş olsun.
   Sıkıntılı bir süreçten geçmişsiniz.
   Siz de uygulamayı yapan doktorunuz da zorlanmıştır.
   Yaşadıklarınızı çok detaylı anlatmışsınız.
   Dolgular da zaman içinde erirler ve kaybolurlar. Bu süreler kişisel farkları olan durumlardır ama genelde 1-1,5 sene içinde tamamen eridiklerini söyleyebiliriz.
   Tekrar geçmiş olsun.

 64. Merhaba 4 temmuz 2023 tarihinde 0.80cc çene ucu dolgusu yaptırdım.tam 1 ay sonra dolgu yapılan yer şişti taş gibi oldu 2.güne geri indi bu durum defalarca tekrarladı.yapan doktorum hiçbir şekilde yardımcı olmadı eritme işlemi için eğitim aldığı doktora yönlendirdi beni.2 defa eritme yapılmasına karşı. Hala şişme sorunu yaşıyorum.artık ne yapacağımı kime gideceğimi şaşırdım.korkum geç reaksiyonlarda apse kist olabilrmiş eğer antibiyotik tedavisi görmeden eritme yapılırsa hyalüronidaz etkisi ile vücuda yayılabilir. die okumuştum bir makalede.2.eritmeden sonra kıl kökü iltihabı ve bademcik enfeksiyonu oldum bundan kaynaklı bu e feksiyonları geçiriyor olabilrmiyim.ne yapmalıyım kime gitmeliyim lütfen yardım

  1. Ankara’da mısınız?
   Muayeneye gelmenizi öneririm.
   03124482361 veya 05424482361 numaralı telefonlardan bize ulaşabilir, randevu alabilir, fotoğraf gönderebilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 65. burun dolgusu yaptırdım.1 yıl geçmesıne ragmen erimedi.doktorum bir çeşit enzim ile eritti.fakat sonrasında burun ucu iki kıkırdak arasında daha önce oluşmayan bir boşlık oluştu.bu boşluk zamanla yeniden kapanır mı..

  1. Bahsettiğiniz boşlu dolgunuzu eritmek için uygulanan Hyaluronidaz etkisi ile oluşmuştur.
   Genelde zamanla düzelir. Bu süre kişisel farklar gösterebilir.
   Geçmiş olsun.

 66. Hocam merhaba yaklaşık 1 ay önce dudak dolgusu yaptırdım üst dudağımın alt tarafında beyaz nokta şeklinde lekeler oluştu. Neden olabilir korkulacak bir durum mu ?

  1. Dudak dolgusu sonrasında dudak iç bazen de görünen kısımlarında beyaz renkli noktalar aslında dudaklarınızın normal yapılarıdır.
   Öncesinde fark etmemiş olabilirsiniz.
   Dudak dolgusunun dozu yüksek ve/veya dudaklarınızın mukozası yani cildi gergin olabilir.
   Kısacası endişe edecek bir şey yok ama doktorunuzdan da bu bilgiyi teyit edin lütfen. Geçmiş olsun.

 67. Merhaba, yüzde akne cukurlarina ve dudaga dolgudan 15, 20 gun sonra sivilceler cikmasi dolgudan ola bilirmi devamli cikiyo olurmu acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp