Yüz Dolgusu

Dolgu sonrası meydana gelebilecek sorunlar nelerdir?

Estetik yüz dolgu uygulamalarında sorunlar nelerdir?

Aşağıda cevapladığım soruları hyaluronik asit içeren dolgular için cevaplıyorum. Kalıcı dolgu reaksiyonları çok fazla çeşit kalıcı dolgu olduğundan bunlara bağlı gelişen reaksiyonlar da oldukça fazladır. Artık ülkemizde kalıcı dolgu uygulamaları da tüm dünyada olduğu gibi terk edilmiştir. Mevcut sorunlu hastaların mutlaka bir plastik cerrah ile detaylı görüşmelerini tavsiye ederim. Estetik dolgu sonrası sorunlar da ehil olmayan kişilerin maalesef dolgu enjeksiyonları yapmaya özenmelerinden kaynaklanmaktadır.

Videoyu oynat
Dolgu uygulaması yaptırmadan ÖNCE uygulanacak maddenin HYALURONİK ASİT ve uygulayıcı kişinin DOKTOR olduğundan emin olunuz..!
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah
Videoyu oynat

BioNTech ve Moderna Covid 19 aşısı yüz dolgularını olumsuz etkiler mi?

Covid 19 ve yüz dolguları arasında ki bu ilişki aslında çok da şaşırtıcı değildir. Çünkü grip aşısı dahil diğer bir çok influenza aşıları da dermal dolgu maddelerine sahip hastalarda enflamatuar reaksiyonlarla daha önceleri de ilişkilendirilmiştir.

Aralık ayında Amerika’da başlayan aşılamalar sonrasında 16,000 kişide yapılan takiplerde Moderna mRNA-1273 aşısı yapılmış 3 kişide; ilk iki gün içinde yüzde ve dudaklarda şişme tespit edildiği ve durumun ilerlemediği tedaviye ihtiyaç duyulmadan çözüldüğü bildirildi. Bu durum BioNTech (BNT162b2) aşısı da m-RNA aşısı olduğu için görülebileceğinin akılda tutulması gerekirken, Sinovac aşısı ölü aşı grubunda olduğu için bu gibi reaksiyonlar görülmemektedir.

covid aşısı dolgu reaksiyonu _

Moderna ve BioNTech aşısında meydana gelen bu reaksiyonun hyaluronik asit dolgusu yapılmış kişilerde özellikle üst solunum yollarını ilgilendiren bakteriel ve viral enfeksiyonlar sonrası,  diş enfeksiyonları ve immünolojik sorunlar sonrası ve hatta diğer influenza aşıları sonrası meydana gelen basit enflamatuar bir durumdan farklı olmadığının rapor edildiğini söylemek gerekir. Kısacası yüzünüzde hyaluronik asit dolgu olması Covid 19 aşısı olmanıza engel değildir. Bu konuda kaynak; Medscape dergisidir. 

biontech covid 19 aşısı dolgu reaksiyonu
 • BioNTech Covid-19 m-RNA aşısından önce mi sonra mı yüz dolgusu yaptırılmalıdır?

BioNTech aşısı yaptıracak kişiler iki doz aşılarını yaptırdıktan ve üzerinden en az bir ay geçtikten sonra yüz dolgularını yaptırırlar ise daha iyi olur. Ancak daha önce yüz dolgusu yaptırmış kişiler de BioNTech aşısı yaptırdıktan bir süre sonra dolgularında şişlik gibi bir reaksiyonla kısa bir süre de olsa karşılaşabileceklerini bilseler iyi olur. Bu reaksiyon tedaviye ihtiyaç duyulmayan enflamatuar bir reaksiyondur ve herkes de gelişmez.

dolgu sonrası enjektörü
Alerji dolguların içinde ki çapraz bağ proteinlere karşı olabilir. Hyaluronik asite karşı değil.

Estetik yüz dolguları alerji yapar mı?

Kliniğimizde kullandığımız Juvaderm (Ultra 2,3,4, Voluma, Volux) ve Regenyal İdea (İdea, Super İdea, Bio expander, Bioregen) ailesine mensup dolguların alerji testine ihtiyaçları olmadığı kendi yayınlarıyla sabittir. Bu iki markanın tüm ürünleri bakteriyel fermentasyon ile üretilen, kendilerine has özellikleri olan çapraz bağlı, granülom yapma ihtimalleri çok düşük, hyaluronik asit içeren dolgulardır.

Videoyu oynat

Dolgulara bağlı erken dönem sorunlar

 • Yüz dolgu uygulaması sonrası ACİL DURUM nedir?

Tüm yüz dolguları için geçerli olan ve dolgu malzemesinin damar içine veya hemen yakınına yapılmasına bağlı meydana gelebilecek sorunlar ACİL sorunlardır ve hemen müdahale edilemez ise etkilenene damarı bölgesinde doku ve cilt kayıpları meydana gelebilir. İşlem sonrası devam eden ve giderek artan ağrı, işlem bölgesinde solma ve morarma gibi renk değişiklikleri, ciltte düzensizlik gibi görünümler bu durumun habercisi olabilir. 

Videoyu oynat

Damarsal sorunlarda hyaluronidaz enjeksiyonu yapılması en hızlı cevabı verecektir. Bu bölgeye masaj yapılması ve sıcak uygulamasının da faydaları olabilmektedir.

 • Dolgu sonrası şişlik neden olur?

Şişlik hemen her iğneli işlem sonrası olabilen bir durumdur. Burada işlemin hemen peşinden olan şişliklerin hızla geçeceğini söylemek gerekir. Eğer fazla yapıldıysa geçmeyecektir elbette ama doku reaksiyonu olarak oluşanlar hızla birkaç saatten bir kaç güne kadar gerileyecektir. 3-4 günden sonra meydana gelişen şişlikler sıklıkla göz altlarında meydana gelir ve nedeni kafa içi basıncını artıran öksürük, hapşırma, grip nezle gibi durumlara bağlı olabileceği gibi nadiren enfeksiyon belirtisi de olabilir.

Enfeksiyon belirtisi olduğunu düşünmek için ısı artışı, kızarıklık ve ağrının da eşlik etmesi beklenir. Ancak böyle durumlarda yani 3-4 gün sonra meydana gelen şişlik, kızarıklık hallerinin doktorunuz ile paylaşılması gerekmektedir. Probleminizi başka bir doktor ile görüşerek çözmeye çalışmayınız.

 • Estetik dolgu sonrası şişlik ne zaman geçer?

Dolgu sonrası şişliği üçe ayırmakta fayda var.

  • İşlemden hemen sonra oluşan şişlik iğne reaksiyonuna işlemin süresine ve damarsal yapıların etkilenmesine bağlı olarak gelişir ve hızlıca birkaç gün içinde geçer.
Videoyu oynat
  • 3 – 4 gün sonra ortaya çıkan veya baştan beri geçmeyen giderek artan ve beraberinde ağrı gelişen şişlik durumu da ikinci tip şişliktir. Bu hafif alerjik kişilerde, özellikle göz altı bölgesinde, marionette ve çene hattına yapılan sert dokulu dolgularda sık görülür ve ekstra bir şey yapılmadan 4-7 günde genellikle geçer. Bu rahatsızlığınızdan doktorunuzun haberinin olması iyi olur. Bazen kızarıklık ve ateşte eklenebilir. Ateş ve kızarıklık eklenmesi enfeksiyon belirtisidir ve mutlaka doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Muhtemelen size antibiyotik önerecektir ve yakın takibe alacaktır. 
  • Geç dönem şişliklerden kistler kısmında daha detaylı bahsedeceğim ama bazı eski tip dolgularda daha sık karşılaşılan granülom diye de tarif edilen hyaluronik asit moleküllerinin çapraz bağlayan proteine karşı gelişen reaksiyonun sonucudur.
 • Dolgu uygulaması sonrası ödem ne zaman geçer?

Dolgu sonrası ödem dokunun dolguya ve iğneye verdiği reaksiyon sonucu gelişir ve en hızlı geçen işlem sonrası bulgulardandır. Ekstra bir işlem yapmaya gerek yoktur. Göz altı bölgesinde nadiren uzun dönem ödematöz görüntüler devam edebilir. Bu durumlarda doktorunuz ek eritici veya ödem çözücü enjeksiyonlar önerebilir. 

Videoyu oynat
 • Estetik yüz dolgusu sonrası sertlik normal mi?

Yüz dolgusu sonrası sertlik, çene dolgusu sonrası sertlik, nazolabial dolgu sonrası sertlik, ışık dolgusu sonrası sertlik hepsi erken dönemde yapılan işleme, bölgeye ve verilen dolgunun yapısına göre ilk birkaç gün bazen de özellikle çene hattına yapılan dolgularda bir haftaya kadar uzayan sertlik olması normaldir. Daha uzun sertlikler olması durumunda doktorunuz veya bir plastik cerrah ile görüşmelisiniz.

Videoyu oynat
 • Estetik yüz dolguları ağrı yapar mı?

Dolgu uygulaması iğneyle yapıldığı için ve hacim verici etkisiyle dokuda gerilim yarattığından ağrı reseptörlerini uyarır. Bu etkide ağrı hissine neden olur. O nedenle uyuşturucu kremler, uyuşturucu enjeksiyonlar sonrası yapılırsa daha konforlu olabilir. Dolgu işlemi sonrasında uygulama akşamında veya ertesi günü olan ağrı iğnenin tahrişinden ve dolgunun bölgesel fazla miktarda yapılmasından dokuda ki gerilim kaynaklı olabilir ve 2 gün içinde geçer. Gerilime bağlı ağrı çok nadiren 3-4.güne de sarkabilir.

Videoyu oynat
  • Burun dolgusu sonrası ağrı normal mi?

Burun dolgusu sonrası ağrı normal algılanmamalı mutlaka doktorunuzun haberi olmalıdır. ACİL bir durumdur. Dolgu yapılan alanda dayanılmaz ağrı olması önemlidir. Özellikle burun ucu dolgusunda daha fazla meydana gelme ihtimali vardır. Sinirler ve damarlar basınca oldukça duyarlıdırlar ve bu yapılara yakın enjeksiyonlar yüksek seviyeli ağrıya neden olurlar. Beraberlerinde dokularda renk değişiklikleri olması damarsal, bölgesel uyuşukluk, karıncalanma gibi hislerin olması sinirsel baskıya işaret olabilir. Dolguların hızla eritilmesi ve bölgesel ısı artırıcı uygulamalar faydalı olabilir. Tüm bu müdahaleleri doktorunuzun yapması en doğru yaklaşım olacaktır. Özellikle ilk 4 saatte müdahale edilmemesi burun üzerinde cilt kayıpları gibi sorunlara neden olabilir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Burun dolgusu
  • Çene dolgusu sonrası ağrı normal mi?

Çene dolgusu sonrası ağrı derin enjeksiyon, dolgunun yapısının sertliği ve iğnenin kemik irritasyonuna bağlı gelişir genellikle. Tüm çene boyunca yapılan dolgu işlemlerinden sonra gelişebilir. Genellikle de 2-3 gün içinde geçer. Çene dolgusu sonrası ağrı ağrı kesici ilaçlara cevap verir.

innea aqua hangi doktor yapıyor
Burun dolgusu ile ilgili muhtemel sorunları okumak için TIKLAYINIZ...!
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah
 • Estetik dolgu sonrası morluk ne zaman geçer?

Dolgu işlemlerinin büyük bir kısmı artık kanülle yapıldığı için morluk çok karşılaştığımız bir durum değildir. Keskin iğne ile morluk oluşum ihtimali nispeten daha yüksektir. Özellikle dudaklara yapılan enjeksiyonlarda morarma ihtimalinin en fazla olduğu bölgedir. Morluk oluşumu için önerilen Arnica gibi kremler işlem öncesi ve sonrası kullanılırsa faydalı olabilir. Morluklar genellikle 5-7 gün içinde geçerler. Önemli olan kontrollerde morluk olmamasıdır. Hasta işlem sonrası rutin kontrolüne morluk veya şişliği bitince çağrılmalı ve gerekiyorsa ek dozlar hiç bir şişlik veya morluk yokken yapılmalıdır.

kanül ve iğne farkı (Dolgu sonrası)
Dolgular kanül veya keskin iğne ile uygulanır ve Kanüllerle daha az morluk ihtimali vardır.
 • Dolgu yapılan yerlerde kabarıklık olması normal mi?

Evet normal. Özellikle ilk birkaç saatten birkaç güne kadar normal kabul edilmelidir. Sonrasında böyle bir durum varsa doktorunuz ile konuşmalısınız. Bölgesel olarak ve kullanılan hyaluronik asit dolgusunun sertliği ile alakalı geçici bir kabarıklık beklenebilir.

 • Estetik dolgu sonrası oluşan şişlik, ödem, morluk kalıcı mıdır?

Erken dönem yapılan işleme, kişinin hassasiyetine ve dokunun cevabına bağlı değişiklikler olan şişlik, morluk ve ödem kalıcı değildir. Tamamen geçer. Fazla dolgu yapılması asıl sorundur. O nedenle aşamalı uygulamalar hastalara önerilmeli ve kademeli hacim verme işlemleri gerçekleştirilmelidir. 

Dolgulara bağlı geç dönem sorunlar

 • Estetik dolgu sonrası kist olabilir mi?

Hyaluronik asit dolguların kalıcılığını etki sürelerini  uzatmak için çapraz bağlı moleküllere dönüştürmek gerekir. Bu çapraz bağları sentetik olarak oluşturmak için 1,4-butanediol diglycidyl ether (BDDE) ve divinyl sulfone (DVS) gibi proteinlere ihtiyaç vardır. Eğer hastanın bu proteinlere hassasiyeti varsa; kist, granülom, uzun süren ödematöz görüntüler ile karşılaşılma ihtimali yüksektir. Juvaderm ve İdea dolgularında BDDE eser miktardadır ve granülom benzeri reaksiyon görülme ihtimali çok düşüktür.

Videoyu oynat
 • Estetik yüz dolgusu sonucunu beğenmezsem çıkarılabilir mi?

Dolguların çıkarılması kavramı biraz hyaluronik asit dolgularının yapısına uygun bir kelime olmasa da konumuz hyaluronik asitler olduğu için evet. Ancak kalıcı dolgular için her zaman mümkün olamayabilir. Kalıcı dolguların bir kısmı dokuların içine tamamen organize olmuş halde durabilirler. Bu nedenle bazen çıkarmamayı tercih etmek hasta için daha iyi olabilir.

 • Estetik dolguları beğenmezsem eritilebilir mi?

Evet eritilebilir. Ancak aralıklı, bir seansta planlanan dolgunun hepsinin yapılmaması bu gibi dolgudan memnuniyetsizlik ihtimalini azaltır. O nedenle kademeli dolgu uygulaması hastanın işlem ile ilgili uyumunu artırır ve bu gibi taleplerin oluşumuna engel olur. Ancak nadiren de olsa hastalarımızın bir kısmı yapılan işlemden memnun kalmayarak eritilmesini talep edebilmektedirler.

Videoyu oynat
 • Hyaluronidaz (Hyaluronidase) ile dolgu eritme

Dolgular ile istenmeyen yan etkilerin ortaya çıktığı veya hastanın beğenmediği sonuçlarda eritilmesi için kullanılan enzime hyaluronidaz denir. Hyaluronik asit hyaluronidaz denilen bir enzim ile karşılaştığında erir ve vücuttan hızla atılır.  Problemin seviyesine, dolguda ki hyaluronik asit miktarına ve partikül büyüklüğüne göre etki seviyesi değişir. Damarsal baskı veya tıkanıklık şüphesinde daha yüksek dozlarda ve ilk 4 saat içinde uygulanması gerekir. Uzayan şişlik, nodül, kist gibi geç meydana gelen istenmeyen görüntü rahatsızlığında ise çok daha düşük dozlarda ve kontrollü şekillerde tekrar edilerek uygulanmalıdır. Bu gibi durumlarda 2 hafta aralıklara hyaluronidaz yani dolgu eritme işlemi kontrollü şekilde tekrar edilebilir.

hyaluronidaz enjeksyonu
 • Dolgu yıllar sonra şişer mi?

10 yıl önce ülkemize girmeye başlayan hyaluronik asit dolgularının bazı formlarında bu gibi sorunlara neden olanları ile karşılaştık. Özellikle fazla miktarda aynı bölgeye dolgu yapılması o bölgede potansiyel boşluklar oluşturarak ilerleyen zamanlarda kistler ve apse benzeri kapalı alan enfeksiyonları gözlendi. Bu gibi durumlara yaklaşım yine enfekte ise antibiyotik tedavisi sonrası boşaltma veya hyaluronidaz ile eritme şeklinde olmaktadır.

 • Estetik yüz dolgusu yer değiştirir mi?

Hyaluronik asit dolgular yer değiştirmez. Ancak Calcium Hydroxylapatite ve Polyacrylamide içerikli dolgular da yer değiştirme gibi sorunlar görüldüğü bilinmektedir.

Videoyu oynat
 • Estetik dolgu sonrası doku kaybı olabilir mi?

Dolgu enjeksiyonlarını yapan doktorların anatomi bilgisinin üst düzey olması şarttır ve uygulama sırasında da çok dikkatli ve uyanık olmalıdır. Dolgular nispeten sert maddeler olduklarından damarların yakınlarına veya içine yapıldıklarında dolaşım sorunları gelişebilir. Bu gibi durumlar ileri tecrübe gerektirir. Dolgu yapılan alanda solukluk, koyu renk morarma, uyuşma ve ağrı olması sıkıntılı bir durumun işareti olabilir. Hemen doktorunuza ulaşmalı ve bahsettiğim sorun varsa hızla tedaviye başlanmalıdır. İlk 4 saat içinde tekrar edilen hyaluronidaz enjeksiyonlarının damarsal sorunların giderilmesinde çok etkili olduğu bilinmektedir.

Göz altı dolgusu sonrası oluşan kistler nasıl tedavi edilir?

Gözaltı bölgesi çok hassas bir bölgedir. Hem vasküler hem lenfatik dolaşımının uygulayıcı tarafından bilinmesi gerekir. Göz altı dolgusu için mutlaka ince yapılı hyaluronik asit dolguları tercih edilmelidir. Granülom veya dolgu sonrası oluşan kistlerin boşaltılması için kistin derinliği, yeri, büyüklüğü gibi faktörleri birlikte değerlendirerek bazen direk iğne ile bazen hyaluronidaz enjeksiyonu yardımıyla bir veya birden fazla seansta tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Doktorunuz size işlem öncesi ve sonrasında antibiyotik önerebilir.

Videoyu oynat

Dudak dolgusu sonrası sorunlar nasıl tedavi edilir?

dudak kisti boşaltma (estetik yüz dolgu sonrası)
Çok yüzeysel yapılan dolgular dudakların şeklini ve formunu bozabilir.
 • Dudak dolgusu sonrası oluşan kistler nasıl tedavi edilir?

Dudak dolgusu en fazla gerçekleştirilen dolgu işlemlerinin başında gelir. Ancak herkes (Doktor olan olmayan) bu işlemi yapmaya çalıştığı için uygulama tekniklerinin detaylarını öğrenmeden yapmak benzer sorunlu sonuçlara neden olur. Dudak dolgusu sonrası kistler genellikle bir reaksiyona bağlı değil dolgunun yüzeysel plana yapılmasından kaynaklanır. Tedavisi de bu kistik yapıların patlatılmasıdır. Kist boşaltılması sonrası yeniden dudak dolgusu yapılması için 1-3 ay gibi bir zaman geçmesi gerekir.

Bazen de bu dolgu kistleri; dolgu içinde ki bağlayıcı proteine (BDDE) karşı meydana gelen reaksiyona bağlı gelişir. O zaman yapılacak işlem dolgu kistlerinin içine hyaluronidaz enzimi enjeksiyonudur.

Videoyu oynat
 • Dudak dolgusu sonrası yüzey düzensizlikleri nasıl düzeltilir?

Özellikle sık tekrar edilen dudak dolgusu uygulamalarından ve yüksek hacimli dudak dolgusu uygulamalarından sonra bir çok kişinin dudak cildinde yani mukozasında topaklanma, bolluk, buruşma gibi durumlar ortaya çıkar. Bu durumu daha fazla dolgu yaptırarak çözmek yanlış bir yaklaşım olacaktır. En sağlıklı ve estetik yaklaşım Plexr ile dudak mukozasının buharlaştırılmasıdır. Bu uygulama lokal anestezi ile yapılabilir ancak 10 günlük bir kabuklanmaya neden olur. Sonrasında kabuklar düştüğünde yüzeyin düzleştiği topaklanmaların geçtiği gözlenir. Gerekirse bir ayı geçen zamanlarla tekrar edilebilir. Plexr ile ilgili daha fazla bilgi için ilgili sayfayı inceleyebilirsiniz. https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/plexr-soft-surgery-ankara/

plexr dudak topaklanma
dudak plexr uygulaması

Dolgular ameliyatla çıkarılabilir mi?

Dolguların istenmeyen reaksiyonlarıyla karşılaşmak hasta ve doktor için yönetilmesi zor bir sürece gelinmiş demektir. Eğer probleme neden olan dolgu hyaluronik asit dolguları ise ilk seçenek mutlaka hyaluronidaz ile eritmek, gerekiyorsa steroid enjeksiyonları ile reaksiyonları azaltmak olmalıdır. Birkaç seanslık tedavi ile faydalı olunabilir. 

Eğer dolgu uygulaması sonrası kistik değişiklikler olmuş ve kistler yüzeye yakınsa, aralıklı şişme gibi enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa, enfeksiyon dindirildikten sonra kalın iğnelerle boşaltma işlemleri denenebilir.

Cerrahi olarak dolguların özellikle hyaluronik asit dolgularının çıkarılması en son tercih edilmelidir. Çünkü bu dolgular kistik yapıya dönüşseler dahi zarar vermezler. Bir süre sonra sessizleşirler. Ancak tüm yukarıda ki işlemlere rağmen hala mutsuzsanız cerrahi olarak müdahale yapılabilir. Ancak hasta bu müdahale sonrasında dolguların tamamının çıkarılamayacağını, hatta belki bir miktar düzensizliklerle sonuçlanma ihtimali olduğunu bilmelidir. Kısacası bu konu doktorunuz ile uzun uzun konuşmanız gereken bir konudur. 

İlgili Makaleler

39 Yorum

 1. Hocam merhaba yaklaşık iki buçuk ay önce bir dolgu işlemi yaptırdım üst dudağımda aşırı şişlik oluştu ve ara ara bu tekrar ediyor dudağımın üzerinde nokta şeklinde ağrılı şişlikler de var damağımda da bir hassasiyet ve şişlik hissediyorum bu durumların tamamı kist oluşumuna bağlı gelişmiş olabilir mi ya da inflamatuar süreç başlamış olabilir mi

  1. Dudak dolgusu sonrası bölgesel ele gelen şişlikler şişlikler normal olsa da 2,5 ay sonra ara ara ağrılı şişlikler olması bir reaksiyon göstergesidir. Damakta hassasiyet ve şişlik konusu dudağınızdan bağımsız olabilir. Ancak mutlaka dolgunuzu yapan doktora veya bir plastik cerraha durumunuzla ilgili ulaşmalı ve muayene olmalısınız.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

 2. Hocam yaklaşık iki buçuk ay önce bir dudak dolgusu yaptırdım üst dudağımda anormal derecede hassasiyet oluşmuştu renk kaybı sararma ile beraber dermatoloğumun önerisiyle kas içi enjekte edilen bir ilaç aldım sonrasında şişlik geçti dudağım normale döndü fakat nokta şeklinde dudağımda şişlikler kaldı bunlar granülom yada kist olabilir mi ? Bazen inflamatuar süreç başlıyor ve dudağım tekrar şişiyor şu an aynı durumu yaşıyorum ara ara kendini tekrar etmesi ve kalıcı olarak bir iyileşmenin gerçekleşmemiş olması farklı bir durumun habercisi olabilir mi ne yapmam gerekir

  1. Benzer şekilde sorduğunuz diğer sorunuza verdiğim cevap yeterli olacaktır sanırım.
   Sağlıkla kalın.

 3. Hocam dudak üstü smoker lung dolgusu yaptirdim on gun once ust dudagim ice dondu ve hic gulemiyorum dislerim gorunmuyor ,bir hafta oncesi de ayni bolbeye ip yapmisti , üstüne dolgu yapinca boyle bir durum olustu ,sanki dudak kaslarim islevini yapmiyor ,

  1. Size bu işlemleri yapan doktorunuz ile konuşmalı ve ondan yardım istemelisiniz. Benim bu dudak üstü ip ile ilgili bir tecrübem yok.

 4. Doktor bey merhaba, ikinci dudak dolgu islemimi gerceklestirdim. Ikinci dolgudan sonra sadece ust dudagimda beyaz beyaz noktaciklar olustu (kabarcik veya su toplamasi gibi degil) leke veya dudak altinda beyaz beyaz sayisiz noktalar var bu sizce nedendir? Ciddi bir durum olabilir mi? Ne yapabilitim?

  1. Dudak dolgusu sonrası dudaklarda beyaz noktalar tükürük bezleri de olabilir ancak doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olacaktır.

 5. İzmirde burun dolgusu yaptirdim 1 hafta geçmesine ragmen burun deligimin hemen altında elime top gibi şişlik geliyor..hyaluronik asit iceren dolgu yapildi fakat doktor 2019 da bu malzemeyi satin aldığını söyled..ayrica. islem sonrasi ertesi gun duştan sonra beyazımsı bir sivi burnumda ve iki kasim arasinda toplanmisti 3 gun devam etti duş sonrasi..doktor bunu dolgu akmasi olarak kabul etmedi sizce nedir?

  1. Bahsettiğiniz tüm detaylar dolgu sonrası meydana gelmiş durumlar gibi görünüyor. Siz kendinize yakın başka bir doktordan muayene olarak bilgi almalısınız. Size ben buradan daha fazla yardımcı olamam.
   Sağlıkla kalın. Geçmiş olsun.

 6. Hocam iki hafta önce bir dermatoloji doktoruna ilk defa nazolabial dolgu yaptırdım.Aradan geçen bu süre zarfında halen uygulanan bölgede sertlik ve şişlik var .Dokunduğum zaman enjekte edilen maddeyi hissediyor olmam normal mi? Elime beze gibi geliyor ve görünüşte de bunlar dikkatli bakınca yumru yumru belli oluyor.Lutfen beni bu konu da kısaca da olsa bilgilendirir misiniz? Çok endişeliyim

  1. Dolgular değişik sertlikte olurlar ve enjekte edildikleri yerlerde elle de belli bir süre (kişisel farklarla bazen 1-2 ay sürer) hissedilirler. Endişe etmeyin. Kontrolde mutlaka doktorunuz ile de bu durumu konuşun. Gözle görünme durumu da hızla azalacaktır. Merak etmeyin.

 7. Hocam selam 2sene once nazabial dolgu 1sene once mezoterapi yaptirdim nazabial cizgisinede mezoterapi yapildi ancak eriyen dolgu son aylarda Zaman Zaman sisiyo sonra iniyor ozellikle hamurisi tuzlu tatli fazla yedigimde genelde hafif yiyorum yediklerimle MI alakali yoksa Boyle sismesi inmesi normal MI erimesi gerekmezmi simdiye kadar bilgi verirseniz sevinirim

  1. Dolgunuzun bu şekilde ara sıra şişmesi, inmesi normal değil.
   Dolguya değil dolguların uzun süre kalması için içinde ki ek proteinlere hassasiyeti olan kişilerde bu gibi reaksiyonlar olabiliyor.
   Dolgunuz eritilebilir, şişlikler boşaltılabilir. Bu konuda işlemi yapan doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.
   Geçmiş olsun.
   Sağlıkla kalın.

  1. Öncelikle mevcut sorununuzdan kurtulmalısınız diye düşünüyorum. Tekrar aynı bölgeye erken dönemde dolgu konusu sorun olabilir ama başka bölgelere dolgu yaptırabilirsiniz elbette. Bilinen ve sorun yaşatmayan dolgu malzemeleri İdea, juvaderm gibi markalar tercih edebilirsiniz.

 8. Merhaba yaklasik 4 ay önce kendi yagimdan anlima yag enjeksiyonu yapildi ilk andan itibaren anlimin 3 4 bolgesinde sislikler olustu ve doktorum tarafindan 3 kere yag eritme yapıldı ama hala anlim sis ve inmiyor bunun icin nasil bir yol izlemeliyim bu durum beni cok rahatsiz ediyor cevabiniz icin simdiden tesekkurler

  1. Yağ enjeksiyonu sonrası sorunların çözümü kolay değildir. Doktorunuz size bu konuda yardımcı olabilir. Arada ki düzensizliklere dolgu uygulanabilir belki?
   https://youtu.be/p2du99Zy1vM videosunda neden yağ enjeksiyonu yapmadığımı anlatmaya çalışıyorum.

 9. Merhabalar hocam 3 ay önce dudak dolgusu yaptırdım ama şöyle bir sıkıntı var dolgu yapılırken iğnenin giriş yerlerinde siyah noktalar var ve çıkmıyorlar çok belli oluyor sadece dudak çizgimin iğne girişlerinin kısımlarında var korkmaya başladım neden böyle oldu geçmez mi siyah nokta mı ya da sıkmalımıyım şimdiden çok teşekkür ediyorum hocam

  1. Geçmiş olsun. Bu bahsettiğiniz durum sık karılaştığımız bir şikayet değil. O nedenle muayeneye gelseniz görüp değerlendirsem daha fazla yardımcı olabilirim. Doktorunuzun bu durumdan haberi olması da iyi olur elbette.

 10. Merhaba hocam, kaşa thread lift uygulaması yapıyor musunuz? Iple askılamanın herhangi bir zararı var mı? Göz çevresine ve şakaklara yapılan dolguyla göz ve kaş daha kalkık ve çekik gödünebilir mi? Teşekkür ederim

 11. Merhaba. 1 ay önce çene dolgusu yaptırdım 2 gun icinde iyilesmisti. Ama 1 ay gecti ve bugun cenem tekrar sisti ve agri olustu. Bunun sebebi ne olabilir?

  1. Dolgular işlemden bir ay sonra kendiliğinden genellikle şişmezler. Form değiştirmezler. Doktorunuza ulaşarak muayene olup ondan bilgi almanız sanırım daha doğru bir yaklaşım olacaktır.
   Geçmiş olsun.

 12. Merhaba doktor bey. Ben yıllardır nasobial doldu yaptırıyorum. Ilk yaptığım yıllarda bu uygulama çok doğal duyuyordu. Ozellikle son kez yaptırdığımda bunun doğal olmayan bir görüntüye ulaştığını düşünüyorum. Ayrıca sağ tarafımdakinde sola nazaran herseferinde bir sertlik olusuyor. Sanki kasın altına yapılmış gibi. Bu arada göz altına kullanılan dolgu ile nasobial doldu arasında bir fark olmalı mi?
  Benim bu doğal görüntüyü kaybetmenin benim yaşımın ilerlemesi ile ilgisi olabilirmi yada eskiden başka şimdi başka bir marka kullanimindan?

  1. Sorularınızın cevaplarını aslında kendiniz vermişsiniz. Yaşa zamana, dolgu markasına, dolgu moleküler büyüklüğüne, derinliğine göre etkinliği ve görünümü değişir. Botoks gibi düzenli olarak dolgu yapılması gerekmez. Göz altı ile nazolabial bölgelerin dolgu moleküler büyüklükleri farklı olmalıdır. Değerlendirebilmek için randevu alarak muayeneye gelmenizi öneririm. Sağlıkla kalın.

 13. Merhaba. Yanak dolgusu yaptırdım ve yapıldıktan hemen sonra his kaybı oluştu sol tarafımda ve 1gun geçmesine rağmen düzelme olmadı.goz altım burun ve dudağın sol kısımlarını hissetmiyorum.sag tarafımda herhangi bir problem yok. Dr 2 güne geçmezse gel dedi ama tedirginim .

  1. Dolgu o bölgenin duyusal sinirlerine bası yaptığından bu rahatsızlığı duyuyorsunuz.
   Hemen müdahale edilmesi ve dolgunun mümkün ise eritilmesi daha uygun olabilir.
   B vitamini ve steroid kullanmanız da gerekebilir.
   Geçmiş olsun.

 14. Merhaba iki sene önce dudak dolgusu yaptırdım dudak dolgusu yaptırdıktan sonra ne zaman antibiyotik içsem dudaklarım da şişme ve sertlik oluyor sizce neden kaynaklı olabilir? Tekrar yaptırmam sakıncalı olabilir mi? Dolgu markam juvaderm di sanırım

  1. Bahsettiğiniz problemi ilk kez duyuyorum. Dudak dolgusu biliyorsunuz bir yıl içinde erir. Etkisini uzatmak için dolguların içinde kullanılan bağlayıcı proteinler bazen kalıp ek reaksiyonlar yaratabilir. Bunun dışında aklıma bir sorun gelmiyor. Muayeneye gelirseniz daha net bilgi verebilirim. Sağlıkla kalın.
   Dudak dolgusu yapılmasında yine benzer sorun yaşama ihtimaliniz yok demek maalesef mümkün değil.

 15. Hocam merhaba ben bacaklarima 5 yillik bir dolgu yaptirdim fakat bacaklarim hemen degilde bi 7 ay sonra damar damar seklinde morardi ve kasiniyor ve gecmiyorda bu normalmi doktoruma sordugumda baska biseydendir dolguyla alakasi yok diyor. Fakat dolgudan sonra olan seyler bunlar hic guzel olmadigi halde bide izler olustu bana bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Ben vücut dolguları -eriyebileceği söylense de- uygulayan hekimlerden değilim.
   O nedenle bu konuda ki tecrübelerim sizin doktorunuz kadar olmayabilir.
   Bu nedenle doktorunuz gibi vücut dolgusu yapan hekimlerden destek alabilirsiniz diye tavsiyede bulunabilirim.

 16. Hocam merhaba ben ikinci kez dudak dolgusu yaptırdım 2 sene önce yaptırmıştım ve çok memnun kalmıştım fakat bu sefer gülerken yüzümde garip bir ifade beliriyor sağ tarafım gülme çizgisine sahip sol tarafın daha düz gözüküyor dolgu eridikten sonra geçer mi yoksa daha ciddi bir durum mu ?

  1. Probleminizi gayet güzel anlatmışsınız ancak sizi görüp muayene ettikten sonra net bilgi verebilirim. Kusura bakmayın.

 17. Hocam merhaba, geçtiğimiz Aralık ortasında dudak dolgusu yaptırdım bilinen bir güzellik merkezine. Kendileri çok ilgili ve alakalı, çıktıktan sonra masaj önerdiler fakat kulak çubuğu ve parmak yardımıyla masaja devam etmeme rağmen topaklanmalar meydana geldi. Kendilerine bunu bildirdikten sonra muayeneye cagrildim ve masajla kayboldular fakat iki gün sonra yeniden topaklanmalar oldu. Bu defa titreşimli masaj aleti alıp onunla masaja başladım,masajda çoğu kayboluyor fakat bir su değmede bile hemen tekrar çıkıyor. Bu durumun sebebi nedir? Masajı doğru uygulamaya başladım ama endişeleniyorum,hep böyle mi olucak? Napmalıyim sevgiler.

  1. Size önerildiği gibi dudak dolgusu sonrası masaj önerisinde hiç bir hastama bulunmuyorum.
   Kullandıkları dolgu maddesinin özelliğinden kaynaklı bir durum olabilir.

 18. Hocam merhaba nazolibiyel dolgusu yaptırdım yapar yapmaz burnumda bir renk değişimi fark ettim kılinikten ciktiktan sonra hızlı bir şekilde kizariklar yayılmaya başladı ve bir gün boyunca sık sık hapsurmaya başladım ve 2 gün boyunca vücudumda sizi ve ağrılar oldu sonra burnum alt kısmında morluk oldu ve hiç bir şekilde dokunamiyorum burnum sağ tarafına ve ucuna hafif dokunduğumda aşırı derece ağrım var ve işlemi yaptığımdan beri sağ tarftaki gözüm de ağrıyor gözümün ağrısı başıma vuruyor 6 gündür işlem yaptim ağrılarım devam ediyor ağrı kesicilerle gözümün ağrısı duruyor ama burnum ağrısı geçmiyor bu normalmidir

  1. Acilen doktorunuza neden ulaşmadınız?
   Dolgunuzun acilen eritilmesi gerekiyor. Damara baskı var gibi geldi bana. Mutlaka işlem yapan doktorunuza ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button0312 448 23 61