Yüz Dolgusu

Kaş arası dolgusu

Kaş arası dolgu nedir?

Kaş arası dolgu, kaşların arasındaki bölgedeki derin çizgileri veya çukurlukları doldurmak veya düzeltmek amacıyla yapılan bir estetik işlemdir. Bu işlem, kaşların arasındaki çizgilerin zamanla derinleşmesi, yaşlanma belirtileri veya genetik faktörler nedeniyle oluşan çukurlukları düzeltmek veya daha genç ve canlı bir görünüm elde etmek için kullanılır.

Kaş arası çizgi nasıl oluşur?

Kaşlarımızın arasında  dikey çizgilerin karakteristik bir görüntü verdiğini düşünenler olsa da kızgın, sert bir ifade verdiğini de kabul etmek gerekir. Tüm çizgi ve kırışıklıklar gibi bu dikey çizgi de altında ki kasların hareketlerine bağlı olarak meydana gelir. 

Kaşlarımızı orta hatta yaklaştıran her iki tarafta birer adet 2 cm uzunluğunda kaslar vardır. Bunların kuvveti ve sıklıkla kaş çatma hareketlerinin tekrar edilmesi genetik nedenler, zaman ve cildinizin kuruluk gibi yapısal özellikleriyle de birleşince giderek derinleşen kaş arası çizgiye neden olur. Kaş arası çizginin azaltılması için de tedavi seçeneklerinden biri kaş arası dolgu işlemidir.

çatık kaş botoksu
Kaşlarımızın içe hareketini 2'şer santimetrelik iki adet kas sağlar. Bu kaslar bazılarımızda oldukça güçlüdür.

Kaş arası çizgi nasıl tedavi edilir?

Kaş arası çizginin derinliği burada önemlidir. Mimik çizgilerinin kuru ciltlerde ve derinleşmiş hallerinde üzerlerinde inceliği değişen bir çatlak görülür. Sizde elinizle bu kırışıklığı açtığınızda aynada görebilirsiniz. Bu çatlak bazen dolgu yapılsada geçmeyecek azaltılacaktır. Kırışıklık derinliğine ve sayısına göre ihtiyacınız olan dolgu miktarı artabilir. Doktorunuz kırışıklığın azaltılması için dolgu ile birlikte bu kırışıklığa neden olan kaşların çatılmasını sağlayan kasların kasılma gücünü azaltmak için botoks da önerebilir. Bazen tek başına kaş arası botoks, bazen tek başına kaş arası dolgu bazen de ikisinin birlikte yapılması gerekebilir. Burada hangi işlem veya işlemlerin uygulanacağına doktorunuz ile birlikte karar verebilirsiniz.
Alın botoksu ne kadardır?
Kaş arası dolgu ile çatık kaş görünümü azaltılabilir ve mizacınızla uyumlu görünebilirsiniz.

Kaş arası dolgu [Glabella dolgusu] nasıl yapılır?

Kaş çatıklığı sorunu aslında yaygın bir sorundur ve kızgın ifadenin önemli bir parçasıdır. Mimik yapılmadığı halde kaşların arasında dikey çizgi veya çizgiler görünmesi sert ve kızgın bir görünüm verir. Mimikler yapılmadığı kaşlar çatılmadığı halde görünen çizgi, kırışıklık veya oluk botoks ile düzelmeyecek sadece azalacaktır. Bu durum işlem öncesi muayene sırasında hatta siz ayna karşısında bile kendinizi muayene ederek karar verebilirsiniz. Bu durumda yapılması gereken o oluk içine değişik cilt seviyelerine hastanın cilt kalınlığına göre değişik sertliklerde hyaluronik asit dolguları uygulanması gerekebilir. Genellikle uyuşturucu kremlerin yardımıyla sıklıkla 1 ml’lik bir dolgu miktarı yeterli olur. Kontrolünüzde gerekiyorsa ek dozlar da yapılabilir.

  • Kaş arası [Glabella] dolgu ile botoks birlikte yapılabilir mi?

Kaş arası kırışıklığın azaltılması için doktorunuz ikisinin birlikte uygulanmasını önerirse birlikte veya önce botoks yapıp onun etkisinden memnun kalırsanız dolguyu ertelemeyi de önerebilir. Çünkü botoks uygulaması sonrası kaşların orta hatta yani içe hareketini sağlayan kaslar gevşer ve bu çatık kaş görüntüsü ortadan kalkar. Bu etkiyi siz 4-7 gün içinde görebilirsiniz. 2 veya 3. haftada yapılacak kontrolünüzde burada ki çizginin ve botoks etkisinin kontrolü sırasında yeniden değerlendirme ile dolgu yapılmayadabilir. Böyle durumlarda dolgu uygulaması ertelenmiş olur.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Şakak dolgusu

Her iki işlemin birlikte uygulanmasının bir sakıncası da yoktur. Kırışıklığınız çok derin ise kaş çatma alışkanlığınız çok fazla ise birlikte yapılması daha iyi bir sonuç verecek daha koruyucu bir etki elde edilmiş olacaktır.

  • Kaş arasına [Glabella dolgusu] dolgu yapılması ne sağlar?

Kaşlarımızı çatmamızı sağlayan kaslar bazılarımızda oldukça kuvvetlidir ve dikkat kesilme, kızma, endişelenme gibi duygularımıza eşlik eden bir görevleri varken bazen de göz bozukluklarının da etkisiyle sürekli çatık bir görünüme neden olarak kızgın yüz ifadesinin ana sebebi olurlar. Bu kaş arası çizgilerin dolgu veya botoks ile azaltılması ise bu durumu hafifletir veya ortadan kaldırır. 

  • Glabella çizgisi için hangi çeşit dolgular kullanılır?

Sadece hyaluronik asit dolgular tercih ediyorum. Bu konuda ki yazımı yüz dolgusu sayfasından okuyabilirsiniz.

Kaş arası dolgusunun cildin hemen tüm katmanlarına yapılması gerekebilir o nedenle her hasta için farklı özelliklerde dolgular tercih edilebilir. Cilt içi veya cilt altına hatta daha derine dahi yapılması gerekebilir. 

  • Kaş arası dolgu sonrasında sertlik ne kadar kalır?

Bu bölgeye yapılan dolgular cildin hemen tüm katmanlarına ayrı ayrı yapıldığı için erken dönemde sertlik konusu biraz sık gündeme gelebilir. Hastalarımız bu kaş arasında ki sertliğin 1-2 hafta içinde geçeceğini bilmelidir. Bazen beraberinde iğnelerin girişinde oluşan doku reaksiyonuna bağlı koyulaşma morluk gibi görünümlerden de rahatsız olabilirler. Bu durumların geçici, dolgunun etkisinin 1-1,5 yıl civarında olacağını bilmeleri yeterlidir.

Kaş arası çizgi botoks veya dolgu yapılmadan azaltılabilir mi?

Kırışıklıkların azaltılması işlemleri için neredeyse tüm bilim ve teknoloji seferber olmuş durumdadır. Her gün yeni bir ilaç, krem veya cihaz üretilmekte ve pazarlanmaktadır. Biz doktorlar ise burada filtre edip size en sağlıklısını ve sorunsuz olanını ulaştırmakla görevliyiz diye düşünüyorum. Konumuza geri dönecek olursak kırışıklık tedavisinde dolgu ve botoks dışında kliniğimizde bir de Plexr cihazı vardır ve bu cihaz ile o bölgede bir iyileşme sürecine ihtiyaç vardır. Bu konuda Plexr ile ilgili sayfayı incelemenizi veya kliniğimize muayeneye gelmenizi öneririm. 

Birde son çare kaş arası için cerrahi olarak o kırışıklığın çıkarılması işlemi vardır. Nadiren ihtiyaç olsa da bazen mecburiyet söz konusu olabilir.

Kaş arası dolgu [Glabella dolgusu] fiyatları ne kadardır?

Kaş arası dolgu ücretleri diğer tüm dolgu uygulamalarında olduğu gibi kullanılacak dolgu miktarına göre değişiklik gösterecektir. Nadiren çok derin çizgilerde, birden fazla kaş arası çizgi olanlarda 1 ml’den daha fazla dolgu gerekebilir. Kliniğimizi arayarak 1 ml dolgu ücreti hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp

22 yıldır Ankara’da

aynı adreste

hizmet veriyoruz.

Op. Dr. Orhan Murat ÖZDEMİR

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah