Meme Estetiği

Göğüs küçültme dikleştirme ameliyatlarının farkı nedir?

Memeler kadın vücudunun kadın özelliklerini tamamlayan, çocukluktan ergenliğe geçerken belirmeye başlayıp ergenliğin sonuna kadar şekillenen, hem cinsel, hem fonksiyonel hem de kişinin psikolojik gelişiminde rol oynayan, göğüs kafesinin ön kısmında asılı özel yapılardır. Göğüs kasının önünde kendine has bir form ve şekilde beliren memeler ayakta iken farklı yatarken farklı şekiller alırlar. Sarkma ve büyüklük kadınların hayatlarını olumsuz etkiler ve göğüs küçültme dikleştirme ameliyatları gündeme gelir.

Göğüs küçültme dikleştirme Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı - Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

Göğüsler neden aşırı büyür?

Genetik nedenlerle veya bazen çok da bilinemeyen nedenlerle büyüme döneminde çok fazla büyüyebilir. Erken genç kızlık döneminde büyümenin durmaması gibi sorunların yanında kilo ile birlikte memenin aşırı büyümesi veya sebebi belli olmayan şekillerde memelerde büyüme görülmektedir. Erken dönem meme büyümesinde genellikle meme dokusunun aşırı büyümesi söz konusu iken kilo ile birlikte olan tipinde yağ dokunun aşırı artışı söz konusu olur. Nadiren de üçüncü tip olan hem meme dokusu hem de yağ doku artışından bahsedilir.

Göğüslerin büyümesi hangi şekilde olursa olsun kişinin psikolojisini boza bildiği gibi vücut hareketlerini ve ilerleyen yaşlarda postur denilen duruş bozukluklarını da beraberinde olumsuz etkileyebilir. Ayrıca meme dokusunun şeklini ve göğüs ön duvarında duruşunu sağlayan çokta güçlü olmayan iç bağlar ve cilt dokusudur. Hızlı büyüme dönemleri, doğumlar bu bağ ve ciltte çatlak ve gevşekliklere neden olarak memelerin duruşundan sorumlu yapıların direncini azaltır ve memeler aşağı doğru yer değiştirmeye başlar. Meydana gelen deformasyon arttıkça da sarkmanın derecesi de artar.

Videoyu oynat

Büyük göğüsler ne gibi sorunlar yaratır?

Memelerin ağırlığı omuzlarda, omurlarda giderek artacak sorunlara neden olma potansiyeline sahiptirler. Omuzlarda sutyen izleri, boyun fıtığı sık karşılaştığımız fiziksel sorunlardandır. Sarkıklığı da karın ön duvarında, memenin alt kısmının karna değen yüzünde ter, koku ve ileri yaşlarda yaralara dahi neden olabilir.

Ayrıca büyük, sarkık memeler kadınların ruh halini de olumsuz etkiler. Ergenlikte büyük veya küçük fark etmez göğüslerini gizlemek için her iki omzunu öne ve içe döndüren kız çocuklarında ilerleyen dönemde alışkanlık yaparak duruş bozukluğuna neden olabilmektedir. Kadın kimliğinde önemli rol oynayacak olan memelerinden nefret eden bu yüzden de kendiyle sorunlar yaşayan ve memelerinden utanan kadınların cinsel hayatlarında da ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Gelişen öz güven sorunları da süreci olumsuz etkileyen bir diğer psikolojik faktördür.

Büyük göğüslerin gündelik hayatta yarattığı zorluklar nelerdir?

 • Gizlemek için üretilmiş sutyenler çok pahalıdır ve bir tane yetmez,
 • Spor yapmak, koşmak, eğilmek dikkat çekici eylemler olabilir,
 • Yüz üstü yatmak zor olabilir,
Videoyu oynat
 • Gömleklerin düğmeleri kapanmaz, her kıyafette (boyunlular hariç) dekoltenizi gizlemeniz gerekebilir, straplez giyemeyebilirsiniz,
 • Alt ve üst beden farkları kıyafet almayı ve giymeyi zorlaştırabilir,
 • Omuzlarda çöküntüler, boyun ve sırt ağrıları rahatsız edici olabilir.

Büyük göğüsler nasıl küçültülür?

Çok büyük memelere latince de gigantomasti yani dev meme denmektedir ve sıklıkla erken yaşlarda özellikle meme dokusunun aşırı büyümesiyle oluşur. Sert bir yapısı vardır. 18 yaş öncesi ameliyata ailenin de rızasıyla karar verilebilir. Bir de dev gibi olmayan ama insanın hayatını olumsuz etkileyen, hem büyük hem sarkık doğum ve kilo alıp vermeler nedeniyle deforme olmuş büyük memeler vardır. 

Her iki tip büyük meme problemleri ameliyatsız maalesef küçültülemez. Meme küçültme ameliyatı ile fazla olan meme dokusu alınır. Memenin emzirme ve duyu fonksiyonları korunmaya çalışılır. Ancak bu durum her zaman mümkün olmayabilir. Bununla ilgili ameliyatınızı yapacak olan doktor mutlaka sizi bilgilendirecektir. Alınan fazla meme dokusu rutin inceleme için patolojiye gönderilir. Meme küçültme ameliyatının amacı; memelerin sağlıklı, formda ve hastanın vücut ölçülerine uygun, hayatını zorlaştırmayan memelere kavuşmasını sağlamaktır. Meme küçültme ameliyatı hakkında https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/meme-kucultme-ankara/ sayfasında ameliyat şekilleriyle ilgili çok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Estetik ameliyat sonrası sütyen seçimi nasıl olmalıdır?
meme küçültme planlaması
Meme dikleştirme ve meme küçültme ameliyatları arasında sadece meme dokusunun alınıp alınmaması farkı vardır.

Göğüs küçültme ile dikleştirme arasında ki farklar nelerdir?

 • Meme (Göğüs) küçültme ameliyatında fazla olan meme dokusu ile birlikte fazla olan cilt de çıkarılır.
 • Alınan fazla göğüs dokusu patolojik incelemeye gönderilir.
 • Göğüs dikleştirme ameliyatında ise sadece fazla olan cilt çıkarılmaktadır.
 • Her ikisinde de memelerin ameliyat sonrasında daha dik ve formda bir şekle gelmesi planlanır.
Videoyu oynat

Meme küçültme ameliyatı sırasında göğüsler dikleşecek mi?

Hem meme küçültme hem de meme dikleştirme ameliyatları aynı prensip ile planlanır. Birinci amaç formada fonksiyonel dolgun göğüsler elde edilmesidir. Meme küçültme ameliyatında fazladan bir de meme dokusu çıkarılır. Her ikisinde de dikleştirme, toparlama, sarkmanın ortadan kaldırılması formda sıkı memelere ulaşılması temel amaçtır.

Göğüsler dikleştirilirken küçülecek mi?

Sarkık memeler sutyen içinde iken daha hacimli görünebilirler. Dikleştirme ameliyatlarında meme dokusundan hiçbir şekilde doku çıkarılması yapılmaz. Sadece sarkmaya neden olan cilt çıkarılır ve meme dokusuna form verilir. Gerekiyorsa yani hastanın hacmi yeterli değilse de silikon protezler yerleştirilebilir. Eğer en başta hasta ile planlama yaparken hastanın durumu net bir şekilde tespit edilememiş ve yeterli bir cerrahi planlama yapılamamış ise ameliyat sonucunda hasta memelerinin dikleştirilirken küçülmesinden şikayet edebilir. Ama bu meme dokusu çıkarıldığı için değil memeleri form kazandığı ve yetersiz planlama yapıldığı içindir.

Sarkık göğüsler nasıl toparlanır?

İnternet ve Youtube kanallarında biraz araştırma yapınca göğüs küçülten hareketler, göğüs dikleştiren hareketler gibi başlıklar altında bu işi çok ciddi sonuçları olan ve gerçekten etkili hareketler olduğunu düşünebileceğiniz sayfalara ulaşıyorsunuz. O kadar detaylı anlatılmış ki bu hareketleri 30 gün yapmazsanız veya aksatırsanız etkisini göremeyeceğiniz mucizevi reçeteler oluşturmuşlar. Neyse. Memeler göğüs ön duvarında sadece cilt, meme dokusu içinde ki çok güçlü ve dayanıklı olmayan birkaç bant sayesinde yer çekimine direnmektedir. Yani içinde geliştirerek orada daha dik durmasını sağlayacak ne deride ne de meme dokusu içinde kas yoktur. Pektoral kas hepsinin altındadır ve memenin dik durmasına katkısı yoktur. 

meme şekli ve anatomisi emzirme sorunu
Meme dokusu içinde kas yoktur. O nedenle göğüs dikleştirme hareketleri ile göğüsleriniz dikleşmez. Sadece spor yaptığınız için daha sağlıklı olursunuz.

Kısacası memelerin sarkıklığı söz konusu olduğunda cerrahi işlemler gündeme gelir. İlaçlar, haplar, egzersizler göğüs dikleştiremezler. Bu konuda en doğru ve detaylı bilgiye https://www.orhanmuratozdemir.com.tr/meme-diklestirme-ankara/ sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Göğüs küçültme ve göğüs dikleştirme hareketleri işe yarar mı?

Göğüs kası pektoral kastır ve üzerinde ince bir fasia dediğimiz zar, onun üzerinde meme dokusu ki ince tüpcüklerle meme ucuna bağlıdır ve aralarda onlardan da ince bantlarla meme dokusu derli toplu durur. Bununda üzerinde cilt altı yağ dokusu ve cilt vardır. Kısacası meme dokusu etrafında, içinde veya üzerinde kas dokusu yoktur. O nedenle göğüs kasını çalıştırmanız, göğüs dikleştirme veya küçültme hareketleri denilen hareketleri yapmanız memeleriniz de küçültücü veya dikleştirici bir etkiye neden olamaz.

Meme başı (Areola) küçültme ameliyatı nedir?

Meme başının etrafında ki kahve renkli halkaya areola denir. Hem meme dikleştirme hem de meme küçültme ameliyatları sırasında areola büyükse küçültülecektir. Bu durum planlama için gereklidir. Bazen tek başına areola büyüklüğünden şikayetçi olan hastalarımız sadece bu sorununun çözülmesini isterler. O zamanda areolanın fazla olan kısmı çıkarılarak areola küçültülebilir. Ancak mutlaka bir plastik cerrah ile görüşmeli ve ameliyatın nasıl gerçekleştirileceği konusunda bilgi almalısınız.

Göğüs küçültme ve dikleştirme ameliyatını hangi doktorlar yapar?

Estetik cerrahi uzmanlığının en temel konularından biri olan meme estetiği ameliyatları meme küçültme, meme dikleştirme, meme büyütme ameliyatları plastik ve estetik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Bazı genel cerrahlar memenin estetik ameliyatlarını yaparak kendilerini meme estetik cerrahı olarak tanıtsalarda doktorunuzun uzmanlığını sorgulamakta biraz sizin işinizdir.

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Göğüsler de sarkma değişik derecelerde olabilen, bazen beraberinde hacim kaybı da olabilen bir durumdur ve uygulanacak cerrahi kişisel farkları olan bir durumdur. Size özel cerrahi işleme karar vermek için randevu alarak muayeneye gelmenizi öneririz. Ücret bilgisi için kliniğimiz arayabilirsiniz. Ayrıca size mail yoluyla da meme dikleştirme ameliyat fiyatları hakkında bilgi gönderilmiştir.

 1. Merhaba. 95 E olan göğüs ölçümü küçültmek ve diklestirmek için ameliyat olmak istiyorum. Birkac sorum olacak.
  Ameliyat hangi hastanede yapılıyor?
  Yaklaşık kaç saat sürüyor?
  Göğsümde fibreadenomlar var, onlar için nasıl bir işlem uygulanıyor? Ameliyat sırasında alınabilir mi?
  Ücret bilgisini de rica ediyorum.
  İyi çalışmalar.

  1. Probleminizi çok güzel tanımlamışsınız ancak sizi görüp muayene ederek planlamanızı birlikte yapsak daha iyi olur. Göğüs küçültme ve dikleştirme aynı anda gerçekleştirilen, çıkarılan dokunun patolojiye gönderildiği, görülen fibroadenoomların alındığı, 1 gece hastanede kalınması gereken, 3 gün drenlerle takip edilen, genellikle ağrısız bir sürecin yaşandığı bir ameliyattır. Meme küçültme ameliyatı ücretlerini öğrenmeniz için muayeneye gelmeniz veya kliniğimiz ile direk telefonlarımız üzerinden temasa geçmeniz gerekmektedir. En kısa zamanda görüşmek ümidiyle.
   Sağlıkla kalın.

 2. Merhaba,

  kendi kendine eriyen, veya dikislerin doktor tarafindan alinmasiyla ilgili arada ne faek var merak ettim. Bir de gögüs ameliyati olduktan sonra kilo alma verme limiti ne kadardir tekrar sarkmamasi icin

  1. Eriyen dikişleri derin dokularda ve cilt altı seviyelerde kullanıyoruz. Erimeyenleri de cilt seviyesinde. Daha az iz kalması için cilt seviyesinde eriyen ve erimeyen dikiş tercihleri olabilir. Buna doktorunuz karar verecektir.
   Göğüs küçültme ameliyatı sonrası yeniden göğüslerin sarkma ihtimali kilo alıp vermeden çok hastanın cildinin gevşekliği ve öncesinde ki cilt çatlaklarının fazlalığı ile alakalı bir durumdur. Ameliyat sonrası mutlaka bir miktar gevşeme olacaktır. Ancak bunun matematiksel bir sınırı veya ölçüsü yoktur.
   Sağlıkla kalın.

 3. İyi akşamlar 44 yasindayim 3 çocuk annesiyim 3 çocuğumuda 2.5 yıl emzirdim göğüslerim aşırı sarkık ve 110 beden bu durum beni çok üzüyor bunun için bilgi almak istiyorum ameliyat detayı ve fiyat bilgisi alabilirmiyim lütfen

  1. Maalesef buradan fiyat bilgisi bilgi verme şansımız yok.
   03124482361 05424482361 numaralı telefonlardan randevu ve bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp