Meme Estetiği

Meme estetiği sonrası emzirme sorunu yaşanır mı?

Hem kadın doğal olarak olarak göğüslerinin sağlıklı, dik, dolgun ve formda durmasını ister ve bebeğini kucağına aldığında da emzirebilmek en doğal hakkıdır. Estetik ameliyatların emzirme sorunu yaratabileceği fikri bir çok insanın aklını karıştırmaktadır. Özellikle hem çevrenizden hem de sosyal medya ve internetten bilgi kirliliğine maruz kalırsınız. En doğru bilgiyi de probleminizi değerlendirdikten sonra muayene olacağınız estetik cerrah söyleyecektir. 

Hakkındaki Videoyu Oynat meme estetiği emzirme sorunu
Çok nadir durumlar dışında [Aşırı büyük memelerin küçültülmesi ameliyatları] meme estetiği ameliyatları emzirmeye engel olmaz.
Estetik Cerrah Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Orhan Murat Özdemir
Estetik Cerrah

Silikon meme protezleri emzirme sorunu yaratmaz. İnsanların kafasını en çok karıştıran konuların başında silikon meme ameliyatlarında kullandığımız silikon protezlerinin süte karışması, silikonun sütten bebeğe geçmesi gibi durumlara nasıl neden olmadığı konusudur ve sıklıkla açıklama yapmamız gerekmektedir.

  • Kullandığımız silikonlar ileri teknolojik ürünlerdir ve sıvı, akışkan silikon, sanayi silikonu içermezler.
  • Silikon meme protezlerinin allerjik reaksiyona neden olmayan özel bir dış dokusu ve duvarı vardır.
  • İç kısımda ki silikon akışkan değildir. Cohesive denilen hafızalı, kesseniz de akmayacak şekilde tasarlanmıştır.
Hakkındaki Videoyu Oynat meme silikonu güvenli
  • Vücut silikon protezin etrafında özel bir kılıf yapar ve bu kılıfın adı kapsüldür. Kapsül tamamlandığında vücut ile silikonun bağlantısı kesilir ve ameliyat ile veya delici veya kesici bir yaralanma ile bu silikona ulaşılabilir.
  • Silikon implantın kendi kılıfı, vücudunuzun yapacağı kapsül zaten akışkan olmayan silikon içeriğin yer değiştirmesine, süre geçmesine, vücuda zarar vermesine engel yapılardır demek de yanlış olmaz sanırım.
meme şekli ve anatomisi emzirme sorunu
 • Silikon taktırdıktan sonra emzirebilir miyim?

Meme implantı taktırmanız bebeğinizi emzirmenize engel olmayacağı gibi ona zarar vermenize de neden olmaz. Yukarıda anlattığım sebepler hem fiziksel olarak hem de bilimsel olarak kanıtlanmış durumlardır.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Keçi memesi (Tübüler meme) deformitesi
 • Silikon süte geçer mi? Meme implantı emzirme sorunu yaratır mı?

Silikon süte geçmez. Emzirme sorunu yaratmaz. Anne sütü süt bezleri içinde meme ucunun bebeğin dudakları tarafından uyarılması sonrası beyinden salgılanan prolaktin ve oksitosin hormonlarının etkisiyle üretilir ve bebeğe de süt kanalları vasıtasıyla ulaşır. Silikon protezler ile meme dokusu temas etmez. Etse dahi hem silikon protezin kendi zarı hem de vücudun yaptığı kapsül bu geçişe engel fiziksel yapılardır. Bugüne kadar tüm dünya da böyle bir durum tespit edilebilmiş değildir.

Hakkındaki Videoyu Oynat silikon süte karışır mı
 • Silikon süt kanallarına zarar verir mi? 

Süt kanalları süt bezleri ile meme başı arasında ki borucuklardır ve süt taşırlar. Silikon protezlerin bu kanallar ile teması ve silikonun bu kanallara geçmesi mümkün değildir. Silikon süt kanallarına zarar veremez. Hatta silikon süt kanallarınıza temas dahi etmez. 

Videoyu oynat

Videoyu sonuna kadar izleyiniz

Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirme sorunu yaşar mıyım?

Meme estetiği ameliyatları arasında emzirme sorunu yaratabilecek ameliyatlardan biri meme küçültme ameliyatıdır. Hatta bundan 20-30 yıl öncesinde hastalarımızı emzirme sorunu yaşayabilecekleri konusunda uyarmamız dahi gerekiyordu. Ancak artık meme küçültme ameliyatları sırasında fazla olan meme dokusu anne vücudunda kalan meme dokusunun dış kısımlarından alındığı için kalan meme dokusu ile meme başı bağlantıları korunabiliyor. Bu sayede de meme küçültme ameliyatı geçirmiş bir kadın hamilelik sonrasında bebeğini emzirebiliyor.

Hakkındaki Videoyu Oynat meme küçültme emzirme
 • Meme küçültme ameliyatında süt kanalları kesilir mi?

Meme küçültme ameliyatlarının hemen hepsinde süt kanalları fazla dokunun alınması sırasında kesilir elbette. Ancak kalan meme dokusunun meme başı ile olan bağlantısı korunduğu için [Çok aşırı büyük meme küçültme ameliyatları hariç] emzirme sorunu yaratmadan meme küçültme ameliyatları gerçekleştirilebilir.

Videoyu oynat

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra emzirebilir miyim? Emzirme sorunu olur mu?

Meme dikleştirme ameliyatları sırasında meme dokusu şekillendirilir, memelere form ve projeksiyon kazandırılır ve fazla meme cildi alınır. Tüm bunlar gerçekleştirilirken meme başı ile meme dokusu arasındaki bağlantılar kesilmez ve göğüs dikleştirme ameliyatları sonrasında emzirme sorunu yaşanmaz.

Videoyu oynat
 • Meme dikleştirme ameliyatında süt kanalları kesilir mi?

Göğüs dikleştirme ameliyatlarının özellikle santral pediküllü olarak tanımlanmış tekniklerinde meme başı ve meme dokusu bağlantıları kesilmeden memeye form kazandırılabilir ve hiç bir süt kanalı zarar görmeden ameliyatlar sonlandırılabilir.

Hakkındaki Videoyu Oynat meme dikleştirme emzirme sorunu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp