Meme Estetiği

Estetik ameliyat sonrası sütyen seçimi nasıl olmalıdır?

Sutyen; kadınların göğüslerini örtmek, desteklemek ve hatta belirginleştirmek için kullandıkları özel iç giyim malzemesidir. Göğüs estetiği ameliyatı geçirmiş kadınların ameliyat sonrası sütyen tercihleri kişinin iyileşme dönemi için bilmesi gereken ayrıntılardan biridir.

Kadınların göğüslerini desteklemek ve toplum içinde ahlaki düzene uymak için göğüslerin kapattığını antik çağlarda dahi görebiliyoruz. 18. yüzyıl sonları ve 19. yüzyıl da ise teknolojik olarak daha kullanışlı sütyen formları üretiliyor. Özellikle 1930 sonrası modanın endüstriyel gelişimi ve kadın üzerinde ki hakimiyetinin artmasıyla iç giyimin vazgeçilmez bir parçası haline geliyor. Modern tasarımlar ile bugüne ulaşıyor.

Sutyenlerde iki adet ölçü vardır. Bunlardan biri sizin göğüs kafesinizin çapını ölçer. 75-80-85-90 cm gibi. Katlantı çizgisinden yani göğüslerinizin altından geçen hayali bir çizgidir. Diğeri de kap (Cup size) ölçüsüdür. Cup ingilizce fincan demektir ve meme dokunuzun miktarını belirlemeye çalışır. A,B,C,D gibi giderek büyür. Bu ölçüde mezura ile meme dokunuzun en dolgun olduğu hattan geçen göğüs çapınız ile ölçülür ve buna göre de size uygun sütyeni alabilirsiniz. 

ameliyat sonrası sütyen ölçüleri

İnternette çok sayıda bu ölçülerinizi öğrendikten sonra “sütyen ölçüsü hesaplama” araçlarına ulaşabilirsiniz.

Göğüs altı ölçüsü (cm)

Kup ölçüsü (cm)

Türk

Yabancı

cm

A

B

C

D

E

70

32

68-72

82-84

84-86

86-88

88-90

 

75

34

73-77

87-89

89-91

91-93

93-95

95-97

80

36

78-82

92-94

94-96

96-98

98-100

100-102

85

38

83-87

97-99

99-101

101-103

103-105

105-107

90

40

88-92

 

104-106

106-108

108-110

110-112

95

42

93-97

 

109-111

111-113

113-115

115-117

Beden / SizeGöğüs / Bust
S/M86-92
M/L94-98
L/XL100-106

Sonuçta bu tablolardaki ölçüler size bir fikir vermesi içindir. Siz kendinize iyileştiğiniz zaman en uygun sütyeni deneyerek almalısınız. (Ameliyattan 3 ay sonra).

Meme estetiği ameliyatları sonrası sütyen neden önemlidir?

Meme estetiği ameliyatları ile gerçekleştirilen cerrahi işlemlerden sonra hastalarımızın geçirdikleri estetik ameliyat sonrası özel bir sütyen giymelerini isteriz ve hatta bu sütyeni hastamız daha ameliyathaneden çıkmadan önce biz giydiririz. 

Ameliyat sonrası özel cerrahi sütyen giydirilmesinin amacı nedir?

  • Cerrahi alanda ki ödemi kontrol edebilmek ve azaltmak,
  • Kesi hatlarında baskı oluşturmamak,
  • Pansuman için flaster kullanmamak. (Flasterler meme cildinin gerilmiş olması nedeniyle çıkarılırken soyulmalara neden olabiliyor)
  • Göğüs estetiği sonrası hastalarımıza giydirdiğimiz sütyenler öncen açılabildikleri için pansuman kontrolü ve hasta konforu içinde kolaylık sağlarlar.
  • Bazı özel cerrahi sütyenlerin özel bantları vardır. Bu bantlar vasıtasıyla göğüslere üstten veya alttan baskı sağlayabilmek,
Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Meme protezi elle hissedilir mi?

Meme büyütme ameliyatı sonrası sütyenin ne kadar süre giyilmesi gerekir?

Göğüs büyütme ameliyatlarından sonra özel cerrahi sütyen her hastaya giydirilir. Bu sütyeni hastalarımızın 3-4 hafta giymelerini isteriz. Bu süre içinde 5-7 gün arayla doktorunuzun önerisi doğrultusunda sütyeniniz yıkanabilir. Arzu ederseniz sizin için yeni yedek sütyen de temin edilebilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası sütyen ne zamana kadar giyilmesi gerekir?

Meme dikleştirme ameliyatlarından sonra da bu özel cerrahi sütyenler her hastaya giydirilir ve hastalarımızın 3-4 hafta giymelerini isteriz. Haftada bir sütyeniniz yıkanabilir veya arzu ederseniz sizin yedek sütyen de temin edilebilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra sütyen ne kadar süre giyilir?

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası cerrahi sütyen her hastaya giydirilir. Bu sütyen 3-4 hafta giyilmelidir. Bu süre zarfında sütyen haftada bir yıkanabilir. İsteyen hastalarımıza yedek sütyen de temin edilebilir.

Göğüs estetiği sonrası yeni sütyen ne zaman alınmalıdır?

İç çamaşırlar insanların kendilerini daha iyi hissetmeleri için tasarlanmış özel giysilerdir. O nedenle özellikle estetik göğüs ameliyatlarından sonra ister göğüs büyütme, ister göğüs dikleştirme isterse de meme küçültme olsun iyileşmeniz tamamlandıktan sonra yeni sütyen almanız önerilir. İlk bir ayın sonunda göğüsleriniz hala bir miktar şiş ve ödemli olacaktır. O nedenle ameliyatınızdan sonra en az 3 ay geçmesi beklenmelidir. Balensiz, demirsiz özel sporcu sutyenleri hastalarımızın yeni sütyen almak için bekledikleri dönemde alternatif olarak kullanabilecekleri ürünlerdir.
Zamanı geldiğinde bedeninize tam oturan, sizi sıkmayan, size bol gelmeyen bir sütyen almanız ve güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

Göğüs estetiği ameliyat sonrası alacağınız ilk sütyen nasıl olmalıdır?

Göğüs estetiği ameliyatınızın üzerinden 3 ay geçti ve ilk sütyeninizi almaya gittiniz. Öncelikle bedeni bedeninize tam olmalıdır. Kap ölçüsü de göğüslerinizi kavrayacak ölçüde olmalıdır. Göğüslerinizi aşırı sıkmamalı, yukarı ve içe itmemelidir. Balenli olabilir ama destekli, push-up etkili sütyenler olmamalıdır. Yeni sütyenin amacı göğüslerinizi kavramak olmalıdır. Diğer özellikleri sizin kişisel zevkinize göre değişebilir.

Göğüs estetiği ameliyat sonrası sütyen takmasam olur mu?

Erken iyileşme dönemleri yani ilk 3 aylık dönemin sonrasında meme büyütme veya küçültme ameliyatı veya dikleştirme ameliyatı sonrasında sutyen takmanız gerekmez. İlk aylarda iyileşme sırasında dokulara fazla yük binmesini istemediğimiz için ameliyat sonrası sütyen takılmasının zorunlu olduğunu düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp