Yüz Dolgusu

Çene dolgusu

Çene dolgusu veya Jawline dolgu nedir?

Çene yüzümüzün alt sınırı, boynumuzun da üst sınırıdır ve belirginliği estetik açıdan oldukça önemli bir hat olarak kabul edilir. Bu hattın ingilizcesi de Jawline olarak tanımlanmıştır biz bu hatta çene hattı diyoruz. bu hattın belirginleştirilmesi için çene dolgusu işlemleri uygulanmaktadır. Bu hatta yapılan dolgu işlemine de Jawline dolgu denmektedir.

Bu hat yani jawline anatomik olarak üç bölgeden oluşur. Önce çene ucu, ortada çene hattı, arkada da çenenin köşesi vardır ve buraya yapılacak işlemler iyi değerlendirilerek adım adım gerçekleştirilmelidir. Birde çene hattı ile ağız köşelerinin arasında yaş ile katlantı oluşturan Marionette hattı vardır. Yaşlanma belirtileri arasında en belirgin olan bölgedir ve dolgularla bu görüntü azaltılabilir.

jawline dolgu işlemi öncesi hastanın bilgilendirilmesi
Çene dolgusu veya Jawline dolgu uygulamasından önce hastanın bilgilendirilmesi varsa asimetrilerin gösterilmesi, gerekli dolgu miktarı ve hangi bölgelere dolgu ihtiyacı olduğu ayna üzerinde yüz yüze konuşulmalıdır.

Çene ucu dolgusu nedir?

Çene yüzümüzün alt yarısında hareketli tek bölgedir. Önden ve yandan görünümü yüzümüzü tamamlar. Bazı problemler önden çok belli olmasa da yandan profilden net bir fark yaratabilmektedir. Çene ucu dolgusu; çenenin ucunun geride olduğu, çene ucunda asimetrik görüntüsü olan ve çene hattının belirginleştirilmesi sırasında gündeme gelen bir uygulamadır. Uyuşturucu kremler ile rahatlıkla yapılabilir. Bazı hastalarda 1 cc yeterli olurken duruma göre daha fazla dolgu gerektiren durumlarda olabilmektedir.

çene dolgusu nasıl yapılır
Çene dolguları genellikle kanül eşliğinde gerçekleştirilir ve çenenin ucundan köşesine kadar çene hattının belirginleştirilmesi için yapılabilir.
Play Video

Marionette dolgusu nedir?

Alt çene hattı üzerinde dudak köşesinden aşağıya uzanan oluğa Marionette hattı denir. Bu hattın belirginliği yüzde aşağıya doğru bir hareketin başladığını gösteren en önemli bulgulardan biridir. Dudak köşelerini aşağıya çeken depressör anguli oris denilen bir kasın aktiviteleri dudak köşelerinin aşağıya dönmesine ve yorgun, bezgin, yaşlı ifadenin belirmesine neden olmaktadır. Bu oluğa yani depressör kasının üzerine yapılacak dolgu uygulamaları kasın gevşemesini sağlayarak dudak köşelerinin yukarı dönmesini sağlar ve oluk görünümünü hafifleterek yüzün daha sağlıklı ve zinde görünümüne katkı sağlar.

Play Video
Play Video
Play Video

Çene hattı Jawline dolgusu nedir?

Jawline ise alt çene kemiğinin alt sınırını tarif eden ingilizce kelimedir. Çene ucundan kulak önüne kadar uzanan hattı tarif eder ve bu hattın belirginliği, çene köşelerinin çıkık görünmesi yüz hatlarını netleştirir ve hastanın aşağıya doğru inmiş yüzünün daha yüksek ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Kısacası Jawline dolgu dendiğinde bu sayfada anlattığım tüm bölgelere yapılan dolgu işlemlerini tarif eden bir işlemdir. 

çene köşelerine dolgu uygulaması
Çene köşelerine yapılan dolgu uygulaması yüz hatlarını keskinleştirerek yüzü daha ince gösterebilir.

Çene köşesi dolgusu nedir?

Çene kemiğinin belirgin olmaması yüzü yanlardan basık, hacimsiz gösteren bir durumdur. Kulak önünde bu çene kemiği köşesinin belirginleştirilmesi çene hattının öne çıkmasını sağlayarak yüz boyun arasında ki ayırım ile birlikte daha sağlıklı bir görüntüyü temin eder. Ayrıca yüz daha net ve ince gösterebilir. Sağlı sollu yapılacak uygulamalarda önce iyi bir analiz yapılması ve burada meydana gelecek değişikliklerin hastaya iyi anlatılması gerekir. Genellilkle 1’er ml dolgu yeterli olur. Varsa asimetriler mutlaka işlem öncesi konuşulmalıdır. 

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Elmacık kemiği dolgusu

Kontrolde daha fazlası için hasta ile birlikte karar vermek en iyi yaklaşım olacaktır. Amaç yeterince olması olmalıdır. Çene ve boyun hattını netleştiren çene köşesine yapılan dolgunun en sert yapıda olan hyaluronik asit dolgularından seçilmesi gereklidir. Bu dolgunun kalıcılık süresi bir ile bir buçuk yıl arasındadır.

Çene dolgusu nasıl yapılır?

Çene ucuna veya hattına dolgu yapabilmek için bölgenin uyuşturulması şarttır. Sonrasında cilt altı hatta kemik dokunun üzerine yapılacak sert ve kalın yapılı hyaluronik asit dolguları tercih edilmelidir. İşlem sıklıkla kanül ile yapılır. Bu sayede daha düzgün ve morarmaya neden olmayacak sonuçlar elde edilebilir. Nadiren 1-2 gün süren şişlik olma ihtimali ve ağrı kesici almanıza neden olabilecek bir hassasiyet olabilir. Çene için ne miktarda dolgu uygulanacağına doktorunuz ile birlikte karar verebilirsiniz. Çene ucu için örneğin en az 1 ml dolgu gerektiğini bilmeniz yeterlidir. Tüm hattın belirginleştirilmesi gerekiyorsa bu miktar 3-4 ml hatta daha fazla miktara çıkabilir. İşlemden sonraki onuncu günde yapılacak kontrolünüzde gerekiyorsa ek dozlar da uygulanabilir. Hyaluronik asit dolgularının kalıcılığı 1-1,5 yıl gibidir. Aynı anda ihtiyacınız var ise diğer yüz bölgelerine de dolgu yapılabilir.

Çene dolgusu uygulamalarını takiben aşırı sıcak hamam sauna gibi ortamlara bir hafta boyunca girmemeniz tedbir amaçlı olarak yeterlidir. Başkaca dikkat etmeniz gereken de bir durum yoktur.

çene dolgusu nasıl yapılır
Çene bölgesine dolgu uygulaması bölgesel uyuşturma yapan kremler ile yapılabilir.
  • Çene hattına dolgu yapılması ne sağlar?

Çene hattına, çene ucuna, Marionette oluğuna ve çene arka kulak önü köşesine dolgu yapılması yüzün alt sınırını netleştirerek ve boynun üst bölümünü gererek daha genç görünmeyi sağlar. Çok kısa ve basit bir şekilde profil, asimetri ve hacim problemlerinin düzeltilmesini sağlar. Çene ucu bölgesi sıklıkla ihmal edilen estetik bölgelerden biridir. Profilin düzeltilmesini sağlayarak daha dinamik bir görüntü sağlar. 

Yüzün estetik hatlarının netleşmesini, çene hattında ki düzensizliklerin azalmasını sağlar ve gıdının gizlenmesine yardımcı olur. Çene hattı belirgin olan yüzler daha diri, sağlıklı ve zayıf görünürler.

  • Çeneye dolgu yapıldıktan sonra şişlik, sertlik ve ağrı normal mi?

Çene dolgusu sonrası ağrı, sertlik ve şişlik normaldir. Özellikle işlemin yapıldığı gün ve ertesi gün hafif şikayetler normal algılanmalıdır. Çene dolgusu sonrası bir iki hafta sertlik ve hassasiyette kabul edilebilir. Sebebi çene dolgusu için tercih ettiğimiz dolguların kalın yapılı olmaları ve kemik taklidi yapmalarını istememizdir. Elle hareket edebilen sertlikleriniz de bir süre normaldir. Ancak içiniz rahat etmiyor ise veya başka bir durum var ise doktorunuz ile görüşmeniz en doğru bilgiyi almanızı sağlayacaktır.

Çene dolgusu fiyatları ne kadardır?

Kullanılacak dolgu miktarına, dolgunun markasına ve uygulayacak doktorun tecrübesine göre değişiklik gösterir. Çene dolgusu fiyatlarını öğrenmek için kliniğimizi arayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı