Yüz Dolgusu

Çene dolgusu

Çene dolgusu veya Jawline dolgu nedir?

Çene yüzümüzün alt sınırı, boynumuzun da üst sınırıdır ve belirginliği estetik açıdan oldukça önemli bir hat olarak kabul edilir. Bu hattın ingilizcesi de Jawline olarak tanımlanmıştır biz bu hatta çene hattı diyoruz.

Bu hat yani jawline anatomik olarak üç bölgeden oluşur. Önce çene ucu, ortada çene hattı, arkada da çenenin köşesi vardır ve buraya yapılacak işlemler iyi değerlendirilerek adım adım gerçekleştirilmelidir. 

Play Video

Çene Ucu Dolgusu Nedir?

Çene yüzümüzün alt yarısında hareketli tek bölgedir. Önden ve yandan görünümü yüzümüzü tamamlar. Bazı problemler önden çok belli olmasa da yandan profilden net bir fark yaratabilmektedir. Çene ucu dolgusu; çenenin ucunun geride olduğu, çene ucunda asimetrik görüntüsü olan ve çene hattının belirginleştirilmesi sırasında gündeme gelen bir uygulamadır. Uyuşturucu kremler ile rahatlıkla yapılabilir. Bazı hastalarda 1 cc yeterli olurken duruma göre daha fazla dolgu gerektiren durumlarda olabilmektedir.

çene botoksu yaptıranlar
Çene ucu botoksu ile çene ucu kasının hareketleri azaltılmaya şalışılır ve çenenin belirginliği artırılabilir.

Marionette Dolgusu nedir?

Alt çene hattı üzerinde dudak köşesinden aşağıya uzanan oluğa Marionette hattı denir. Bu hattın belirginliği yüzde aşağıya doğru bir hareketin başladığını gösteren en önemli bulgulardan biridir. Bu oluğa yapılacak hacim artırıcı işlemler yüzü daha yüksek gösterecektir.

Play Video
Play Video
Play Video

Çene hattı Jawline dolgusu nedir?

Jawline ise alt çene kemiğinin alt sınırını tarif eden ingilizce kelimedir. Çene ucundan kulak önüne kadar uzanan hattı tarif eder ve bu hattın belirginliği, çene köşelerinin çıkık görünmesi yüz hatlarını netleştirir ve hastanın aşağıya doğru inmiş yüzünün daha yüksek ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

çene botoksu yaptıranlar
Çene köşelerine yapılan çene botoksu ile yüz boyun ayırımı netleşir. Çenenin geniş kare görünümü azaltılabilir.

Çene köşesi dolgusu nedir?

Çene kemiğinin belirgin olmaması yüzü yanlardan basık, hacimsiz gösteren bir durumdur. Kulak önünde bu çene kemiği köşesinin belirginleştirilmesi çene hattının öne çıkmasını sağlayarak yüz boyun arasında ki ayırım ile birlikte daha sağlıklı bir görüntüyü temin eder. 

Her iki tarafa genellikle 1’er cc dolgu gerekmektedir. Kontrolde daha fazlası için hasta ile birlikte karar vermek en iyi yaklaşım olacaktır. Amaç yeterince olması olmalıdır. Çene ve boyun hattını netleştiren çene köşesine yapılan dolgunun en sert yapıda olan hyaluronik asit dolgularından seçilmesi gereklidir. Bu dolgunun kalıcılık süresi bir ile bir buçuk yıl arasındadır.

Çene dolgusu nasıl yapılır?

Çene ucuna veya hattına dolgu yapabilmek için bölgenin uyuşturulması şarttır. Sonrasında cilt altı hatta kemik dokunun üzerine yapılacak sert ve kalın yapılı hyaluronik asit dolguları tercih edilmelidir. İşlem sıklıkla kanül ile yapılır. Bu sayede daha düzgün ve morarmaya neden olmayacak sonuçlar elde edilebilir. Nadiren 1-2 gün süren şişlik olma ihtimali ve ağrı kesici almanıza neden olabilecek bir hassasiyet olabilir. Çene için ne miktarda dolgu uygulanacağına doktorunuz ile birlikte karar verebilirsiniz. Çene ucu için örneğin en az 1 ml dolgu gerektiğini bilmeniz yeterlidir. Tüm hattın belirginleştirilmesi gerekiyorsa bu miktar 3-4 ml hatta daha fazla miktara çıkabilir. İşlemden sonraki onuncu günde yapılacak kontrolünüzde gerekiyorsa ek dozlar da uygulanabilir. Hyaluronik asit dolgularının kalıcılığı 1-1,5 yıl gibidir. Aynı anda ihtiyacınız var ise diğer yüz bölgelerine de dolgu yapılabilir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Göz çevresi (Kaz ayakları) dolgusu

Çene dolgusu uygulamalarını takiben aşırı sıcak hamam sauna gibi ortamlara bir hafta boyunca girmemeniz tedbir amaçlı olarak yeterlidir. Başkaca dikkat etmeniz gereken de bir durum yoktur.

Çene dolgusu ne sağlar?

Çene hattına, çene ucuna, Marionette oluğuna ve çene arka kulak önü köşesine dolgu yapılması yüzün alt sınırını netleştirerek ve boynun üst bölümünü gererek daha genç görünmeyi sağlar. Çok kısa ve basit bir şekilde profil, asimetri ve hacim problemlerinin düzeltilmesini sağlar. Çene ucu bölgesi sıklıkla ihmal edilen estetik bölgelerden biridir. Profilin düzeltilmesini sağlayarak daha dinamik bir görüntü sağlar. 

Yüzün estetik hatlarının netleşmesini, çene hattında ki düzensizliklerin azalmasını sağlar ve gıdının gizlenmesine yardımcı olur. Çene hattı belirgin olan yüzler daha diri, sağlıklı ve zayıf görünürler.

Çene dolgusu sonrası şişlik, sertlik ve ağrı normal mi?

Çene dolgusu sonrası ağrı, sertlik ve şişlik normaldir. Özellikle işlemin yapıldığı gün ve ertesi gün hafif şikayetler normal algılanmalıdır. Çene dolgusu sonrası bir iki hafta sertlik ve hassasiyette kabul edilebilir. Sebebi çene dolgusu için tercih ettiğimiz dolguların kalın yapılı olmaları ve kemik taklidi yapmalarını istememizdir. Elle hareket edebilen sertlikleriniz de bir süre normaldir. Ancak içiniz rahat etmiyor ise veya başka bir durum var ise doktorunuz ile görüşmeniz en doğru bilgiyi almanızı sağlayacaktır.

Çene dolgusu fiyatları ne kadardır?

Kullanılacak dolgu miktarına, dolgunun markasına ve uygulayacak doktorun tecrübesine göre değişiklik gösterir. Çene dolgusu fiyatlarını öğrenmek için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now Button
Kapalı