Botoks

Kaş arası botoks

Kaş arası botoks nedir?

Kaşlarımızın çatılması hareketinden sorumlu iki adet iki santimetre uzunluğunda kas vardır. Kaş arası botoks ile bu kasların kasılmaları azaltılabilir veya durdurulabilir. Bu etkisi sayesinde kaşlarımızın arasında kalın, bizi sert ve sinirli, gösteren çizginin oluşumu engellenmiş ve derinleşmesi hızı yavaşlatılmış olur.

Videoyu oynat
 • Kaş arası çizgi neden olur?
   • Yaşlanma: Yaşlanma süreciyle birlikte cildin elastikiyeti azalır ve kolajen üretimi yavaşlar. Bu durum, cildin kırışmasına ve kaş arasında dikey çizgilerin oluşmasına yol açabilir.

   • Mimik hareketleri: Yıllar boyunca sürekli olarak aynı mimikleri yapmak, özellikle kaşları kaldırmak veya kaş çatmak gibi hareketler, kaş arası çizgilerin oluşmasına katkıda bulunabilir. Bu hareketler, yüz kaslarının tekrarlayan kontraksiyonuna neden olur ve çizgilerin zamanla kalıcı hale gelmesine yol açabilir.

   • Yatış pozisyonu: Yüz üstü ve yan yatış pozisyonları yüzümüzde ki dikey çizgi ve kırışıklıkların daha erken oluşmasına ve derinleşmelerine enden olabilmektedir.

   • Güneş hasarı: Uzun süreli güneş maruziyeti, ciltte kolajen parçalanmasına ve elastikiyet kaybına neden olabilir. Güneş ışınları, kaş arasında çizgilerin oluşumunu hızlandırabilir.
   • Genetik faktörler: Cilt tipi ve genetik miras, kaş arası çizgilerin oluşumunda etkili olabilir. Bazı insanlar daha fazla cilt kırışıklığına yatkın olabilirler. Özellikle cilt yapısı çok kalın olanlarda derin, cilt yapısı ince olanlarda ise ince çok sayıda dikey kaş arası kırışıklıklar görülmektedir.
   • Sigara kullanımı: Sigara içmek, ciltte serbest radikal üretimini artırabilir ve cildin yaşlanmasını hızlandırabilir. Bu da kaş arası çizgilerin oluşumuna katkıda bulunabilir.

Kaş arası çizgilerin oluşumunu önlemek veya azaltmak için, düzenli olarak güneş koruyucu kullanmak, sigara içmekten kaçınmak, sağlıklı beslenmek önemlidir. Ayrıca, botoks ve dolgu gibi tıbbi tedaviler de kaş arası çizgilerin görünümünü azaltmada etkili olabilir.

 • Kaş arası botoks kimlere uygulanır?

   • 18 yaşı sonrasında hem erkek hem de kadınlar için uygulanabilir. Aslında erken yaşlara botoks uygulanmaya başlanması kırışıklıkların yer etmesine, derinleşmesine engel olur.
   • Kaş arasında eğer belirgin bir derinlik yoksa genellikle botoks tek başına yeterli olacaktır. Derinlik arttıkça kırışıklığa dönüşür.
   • Kırışıklık belirginliği arttıkça çatık kaş görünümünün giderilmesi veya azaltılması için tek başına botoks yeterli olmayabilir. Dolguya da ihtiyaç olabilir.
   • Burada orta dereceli sorunlarda önce botoks yapılır. Botoks kontrolünde yani 2-3 hafta sonra gerekirse kaş arası dolgu yapılır.
   • Eğer çatık kaş görüntüsü ileri düzeyde ise hem dolgu hem de botoks aynı seansta uygulanması gerekebilir. Nadiren daha derin durumlar da olabilir. Doktorunuz o zaman size cerrahiye kadar gidebilecek seçeneklerden bahsedecektir.
 • Kaş arası çizgileri nasıl yok olur?

Kaş arasındaki çizgileri azaltmak veya yok etmek için birkaç farklı tedavi seçeneği bulunmaktadır. Hangi yöntemin en uygun olduğunu belirlemek için cilt tipiniz, yaşınız, cilt durumunuz ve istediğiniz sonuçlar gibi faktörleri göz önünde bulundurarak bir uzmana danışmanız önemlidir. İşte kaş arası çizgileri azaltmak için yaygın kullanılan tedavi yöntemleri:

   • Botoks (Botulinum toksini): Botoks, kaş arasındaki çizgilerin tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Botoks, kaş arasındaki kırışıklık sorununu geçici olarak hafifletir ve kaşların çatılmasını engeller. Botoks, kasları geçici olarak gevşetir. Bu, çizgilerin azaltılmasına ve daha pürüzsüz bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur.

   • Dermal dolgu maddeleri: Kaş arası çizgileri tedavi etmek için hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri de kullanılabilir. Bu dolgu maddeleri, çizgilerin altına enjekte edilerek cildi dolgunlaştırır ve çizgilerin görünümünü düzeltir.

 • Kaş arası botoks sonrası etki ne zaman görülür?

Botox uygulaması sonrasında etki hemen değil 4-7 gün sonra ortaya çıkar. Bu bölgede ki etkisi de kaş çatma hareketinin, kas aktivitesinin azaltılması veya durdurulmasıdır. Botoks etkisinin 4-6 ay sürmesi beklenir ve 5 ay sonra yeniden yapılması önerilir.

Bu yazımız bu konu ile ilgili en çok okunanlardan:  Botoks
 • Kaş arası botoks ne kadar kalıcıdır?

Botulinum toksini, kasları geçici olarak gevşetir ve böylece kaşların çatılmasını engelleyerek etki eder. Genellikle botoksun etkisi, uygulandıktan sonra 3 ila 6 ay süreyle devam eder. Ancak kişisel farklılıklar ve uygulanan miktar gibi çeşitli faktörler bu süreyi etkileyebilir. Botoksun etkisinin azalmasıyla birlikte, kaş arasındaki çizgiler tekrar belirginleşmeye başlar ve kaşlar eski pozisyonuna döner. Bu nedenle, istenilen sonuçların korunması için botoksun en erken 5 ay sonra tekrarlanması istenebilir. İşlem sırasında kullanılan botulinum toksini miktarı ve uygulama tekniği, sonuçların doğru şekilde elde edilmesini sağlar. Etkilerinin geçici olması, kişilerin değişen ihtiyaçlarına ve tercihlerine uyum sağlamayı kolaylaştırır.

 • Çatık kaş problemi nasıl düzeltilir?

Çatık kaş problemi, kaşların arasında veya alında dikey çizgilerin oluşması ve yüz ifadesinde sürekli bir asık veya endişeli görünümün olmasıdır. Bu durum, estetik açıdan rahatsızlık verici olabilir ve kişinin daha yaşlı veya sürekli sinirli görünmesine neden olabilir. Çatık kaş problemi için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır:

  • Kaş arası botoks uygulaması: Botoks, kaş arasında ve alında bulunan kasların geçici olarak gevşetilmesini sağlayarak çatık kaş görünümünün azalmasına yardımcı olabilir. Bu işlem, kasların hareketini sınırlayarak alındaki kırışıklıkları ve çatık kaşları hafifletir. Botoks, etkisi geçici olan bir işlem olduğu için belirli aralıklarla tekrarlanması gerekebilir.

  • Dermal kaş arası dolgu: Dolgu maddeleri, alın bölgesindeki çizgilerin doldurulmasına ve ciltteki hacmin artırılmasına yardımcı olabilir. Bu dolgular, çatık kaşların neden olduğu olumsuz görünümü düzeltebilir ve daha genç ve sakin bir ifade elde edilmesine yardımcı olabilir.

 • Kızgın görünüm botoks ile azaltılabilir mi?

Kaş arası çizgi, glabella çizgisi veya çatık kaş çizgisi yüz ifadesinin kızgın olarak algılanmasına neden olur. Botoks, Glabella bölgesindeki kasların aktivitesini geçici olarak engelleyerek kırışıklıkları azaltır ve yüzde daha sakin bir ifade oluşturabilir.

Glabella çizgisi, alın ve kaşlar arasında yer alan dikey çizgidir ve sık kullanılan bu mimik ifadesi, zamanla kırışıklıkların oluşmasına neden olabilir. Botoks, bu çizginin oluşumunu engelleyerek ifadenizi yumuşatabilir. Çok derin çizgilerin varlığında botoks uygulamasını takiben dolgu uygulamalarına da ihtiyaç olabilir.

 • Kaş arasına botoks nasıl uygulanır?

Kaş arasına botoks ancak işinin ehli, uzmanı doktorlar tarafından yapılmalıdır. Kaşlarınızı orta hatta yaklaştıran kasın başlangıç ve bitiş noktaları önce işaretlenir. Beş dakika buz uygulaması sonrasında da botoks enjeksiyonu yapılır. Genellikle alın ve göz çevresi botoksu ile birlikte yapılır. Enjeksiyonlar sırasında çok hafif bir yanma hissi normaldir. Bu rahatsızlık hemen geçer. Noktasal bir şişliğe neden olabilir. Bu şişliklerin geçmesi de bir iki saatten fazla sürmez.

Videoyu oynat
 • Sadece kaş arasına botoks olur mu?

Evet, sadece kaş arasına botoks yapılabilir. Botoksun uygulandığı bölgeler ve miktarı, kişinin estetik hedefleri ve cilt yapısı göz önünde bulundurularak belirlenir. Botoks, etkisi geçici olan ve genellikle 3-6 ay arasında süren bir işlemdir. Bu nedenle, istenilen sonuçların korunması için belirli aralıklarla tekrarlanması gerekebilir.

 • Kaş arası botox sonrasında kaşlarım kalkar mı?

Kaşların kalkması ancak göz çevresi botoksu sonrasında görülebilir bir etkidir. Botoks işlemi sonrası bazen kaşların kalkması gündeme gelebilir. Bu etki sizi memnun ederse ek bir doz yapmaya gerek olmaz. Ancak görünüm sizi rahatsız ederse 2-3. haftada yapılacak olan kontrolleriniz de ek botoks dozları ile sıkıntınız rahatlıkla giderilecektir.

 • Kaş arası botox yaptıranlar

Kaş arası botox işlemi, kaşların arasında bulunan “glabella” bölgesine uygulanan bir estetik işlemdir. Bu işlem, yüzdeki kırışıklıkları azaltmak ve yüz ifadesini yumuşatmak için kullanılır. Kaş arası botox, özellikle kaşların arasında dikey çizgileri azaltmak için tercih edilir.

Kaş arası botoks fiyatları ne kadardır?

Botoks fiyatları tüm diğer bölgelerde olduğu gibi doza bağlı olarak ücretlendirilir. Bir diğer kriter de uygulayıcının tecrübesidir. Tüm diğer bölge botoks uygulamaları ile birlikte yapılabilir. Kliniğimizi arayarak kaş arası botox fiyatlarını öğrenebilirsiniz.
kaş arasına botoks nasıl yapılır
Kaş arası botox ile çatık kaş görünümünden kurtulursunuz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Phone icon
Hemen Ara
WhatsApp icon
WhatsApp